مطالب مرتبط:
یک پایان طوفانی؛ احتمال تولید نسخه تیونینگ i8 توسط بی ام و
خط تولید دو داروی بیماران ام .اس افتتاح شد
25 استاندارد اجباری تولید موتورسیکلت کدامند؟ + جدول
خط تولید دو داروی ام .اس افتتاح شد
ظرفیت تولید نفت گچساران به 635 هزار بشکه در روز رسید
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 1 بهمن 1396 ساعت 11:032018-01-21پزشكي

ماجرای مجوزهایی که برای تولید کیسه خون صادر شد


- دکتر مسائلی گفت :سه شرکت تولید خون در ایران فعالیت دارند همچنین شرکت بعثت قم از سال های گذشته فعالیت هایی را انجام داده است و شرکت های دیگری در این زمینه در حال فعالیت هستند.

شرکت فرانسوی که در سال های اخیر تصمیم به تولید کیسه خون داشت مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازبهداشت نیوز،" رضا مسائلی مشاور وزیر بهداشت و مدیرکل اداره تجهیزات پزشکی، ضمن بازدید از خبرگزاری فارس با خبرنگاران گروه بهداشت و درمان این رسانه به بحث و گفت وگو نشست که در ادامه مشروح این گفت وگو را می خوانید: *در رابطه با مصوبه مجمع تشخیص مصلحت نظام و بحث تأیید و نظارت بر تجهیزات و ملزومات پزشکی چه اقداماتی قرار است انجام گیرد؟ مسائلی : مصوبه اخیر مجمع تشخیص مصلحت نظام برای ما حکم قانون را دارد و اگر افراد پس از تصویب درباره آن نظرات متفاوتی داشته باشند موضوعیت ندارد.

ما در حال حاضر با تصویب این قانون مواجه هستیم.

باید به مفاد قوانین تصویب شده متعهد باشیم و به دقت در مقام اجرا بر اساس تبصره یک بند یک ماده 7 این قانون نحوه ورود استاندارد را به حوزه تجهیزات پزشکی بر اساس پیشنهادی است که سازمان ملی استاندارد و وزارت بهداشت تهیه خواهند کرد و به تصویب هیأت وزیران خواهد رسید.

ما تمام تلاش خود را خواهیم کرد که در چارچوب قانون مصوب نحوه تعامل مان شفاف و دقیق باشد تا در مقام اجرا دوگانگی و سردرگمی ذینفعان جامعه پزشکی، واردکنندگان، تولیدکنندگان، توزیع کنندگان و عموم مردم ایجاد نشود.

در حال حاضر به دنبال تهیه پیش نویس هستیم تا مستندات حقوقی خود را در بر داشته باشد و نحوه تعامل این دو دستگاه حکومتی روشن شود.

قوانین مربوط به حوزه تجهیزات پزشکی و حوزه محصولات سلامت محور و تشکیلات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به قوت خود باقی است و بررسی و نظارت کیفی وجود دارد.

به استناد اصل 110 قانون اساسی سیاست های کلی نظام جمهوری اسلامی ایران در حوزه سلامت توسط مقام معظم رهبری ابلاغ شده و در چارچوب آن تولیت نظام سلامت با وزارت بهداشت است.

ما به جز قوانین مربوط به خود قانون جدیدی داریم که در بند آخر آن قوانین قبلی حوزه استاندارد اصلاح و قوانین جدید حاکم است.

یعنی قوانین بهداشت و درمان بر قوت خود باقی و قانون تقویت و بهبود استاندارد به تصویب رسیده است که ما به آن از لحاظ شرعی و قانونی متعهد هستیم.

*برچسب گذاری تجهیزات پزشکی چه زمانی اجرایی می شود چرا همه شرکت ها به محصولات خود برچسب نمی زنند؟ مسائلی: ما به منظور شفافیت در عرضه و توسعه تجهیزات و ملزومات پزشکی به برچسب اصالت کالا به عنوان یک اصل مهم حاکمیتی توجه داریم از ابتدای سال 97 تولیدکنندگان و واردکنندگان را الزام کردیم تا نسبت به نصب برچسب بر روی چند دسته از کالاها اقدام کنند.

اولین دسته از این محصولات، مواد و تجهیزات دندانپزشکی هستند و به ترتیب محصولات منتخب حوزه آزمایشگاهی، ملزومات مصارف خانگی و ملزومات مصرفی حوزه زنان و زایمان در لیست برچسب گذاری اولویت دارند.

با انجمن و شرکت ها برای این دسته از کالاها برنامه ریزی لازم اندیشیده شد زیرساخت ها را تعریف و مسئولان فنی را فراخوان کردیم و آموزش دادیم تا برچسب اصالت در این 5 دسته از کالاها استفاده شود.

تلاش کردیم هزینه اجرای کار ناچیز باشد به گونه ای که پروتکلی مشخص برای کد تعریف کردیم که در سامانه ها وجود دارد و واردکننده و تولیدکننده در پروتکل وارد شده و برای هر قطعه از محصول کد یونیک تحت عنوان برچسب اصالت کالا در نظر گرفته می شود.

تا پایان سال جاری به تولیدکنندگان و واردکنندگان فرصت دادیم تا محصولاتی را که در شبکه توزیع و عرضه و همچنین انبارها وجود دارد در صورت فروخته نشدن معرفی و تعیین تکلیف شوند.

رصد، رهگیری و احراز محصولات اصیل از غیراصیل تا پایان سال تکمیل و شفاف می شود، به دلیل وجود قاچاق بیشتر در محصولات دارای اولویت این محصولات نسبت به بقیه زودتر برچسب گذاری شدند.

*با توجه به اینکه بیش از یکسال می گذرد که وزارت بهداشت به دلیل همکاری با دانشگاه ها و بیمارستان ها معوقات خود به شرکت های تجهیزات پزشکی را پرداخت نکرده است پرداخت معوقات چه زمانی و به چه صورت انجام خواهد شد؟ مسائلی: همانطور که رهبر معظم انقلاب فرموده اند هیچ بیماری از لحظه ورود به مرکز درمانی نباید دغدغه ای جزء بیماری اش را داشته باشد، بر همین اصل وزارت بهداشت طرح تحول سلامت را برنامه ریزی کرد.

اینکه بیمار برای تهیه ملزومات خود از بیمارستان خارج نشود کار بسیار مناسبی است.

لذا مشکل موجود عقب ماندن بیمه ها نسبت به پرداخت بدهی های بهداشت و درمان است.

مشکل دیگر ما در مقام مجری قانون نظارت بر مراکز بهداشتی و درمانی است که انضباط و وحدت رویه را رعایت نمی کنند.

همچنین اولویت های دیگری که در نظام سلامت وجود داشت موجب شد که بدهی های بیمه ها به شرکت های تجهیزات پزشکی پرداخت نشود.

شرکت های تجهیزات پزشکی برای کاهش هزینه ها حدود 1500 میلیارد تومان صرفه جویی داشته است تا اندکی به حفظ منافع ملی کمک کند.

بنده به دلیل انباشت بدهی ها از شرکت های تجهیزات پزشکی به دلیل فشاری را که تحمل کردند پوزش می خواهم.

در هنگام تحریم ها با وجود مشکلات فراوان فعالیت شرکت های تجهیزات پزشکی متوقف نشد و زنجیره تأمین کالا در بخش خصوصی ادامه پیدا کرد؛ دولت در مقام اجرا دو راهبرد را داشته است اول اینکه از بانک مرکزی استقراض کند و به عبارت دیگر پول بی پشتوانه در بازار ایجاد می کرد که این کار انجام نشد و دولت با ایجاد انضباط پشتوانه ای برای پول ملی ایجاد کرد.

بر اساس قانون به تصویب رسیده مجلس شورای اسلامی اوراق را مطرح کرد و در راستای این طرح دولت تعهدی انجام داده که بدهی هایش را در این قالب و از طریق فرابورس پرداخت کند.

تخصیص این اوراق شرکت های تجهیزات پزشکی باعث وارد شدن فشارهایی به تأمین کنندگان کالا شد و این موضوع تنها به بهداشت و درمان ارتباط ندارد و اکثر تولیدکنندگان کالا و خدمات در کشور با آن در تماس هستند.

لذا حوزه بهداشت و درمان به دلیل در تماس بودن با جان انسان ها از حساسیت بیشتری برخوردار است.

در تلاش هستیم انضباط بخشی را در مقام اجرا بین دانشگاه های علوم پزشکی و مراکز بهداشت و درمان ایجاد کنیم.

امیدواریم تجربه جدید اوراق قرضه و تسویه حساب بدهی دولت از طریق اوراق که در بسیاری از کشورها مرسوم است در کشور ما به خوبی ادامه پیدا کند.

از نظر مالی فشار زیادی به شرکت ها وارد شده است و ما در تلاش هستیم فشار وارده را کم و موضوع را به شکلی مدیریت کنیم تا در تأمین ملزومات پزشکی با مشکل مواجه نشویم.

همانطور که شرکت ها اوراق را پذیرفته اند و تسویه حساب انجام می دهند راهی باشد تا این اوراق توسط اداره های بیمه ، مالیات و .

پذیرفته و وصول شوند.

در صورت امکان اوراق قرضه از طرف دولت به عنوان ضمانتی باشد که بانک ها بر اساس آن تسهیلات دهند، اینکه چه مقدار از بدهی ها به صورت نقد و چه مقدار از طریق اوراق قرضه پرداخت می شود یکی از موضوعات است که شرکت ها مطالبه می کنند و نظرشان این است مقدار تسویه حساب نقدی بیشتر باشد.

بین ارائه کنندگان خدمات و بیمه ها باید شفافیت مالی بیشتری وجود داشته باشد و ارتبا ط ها مؤثر باشد تا بازخورد و راندمان کار به گونه ای شود که تأمین کنندگان خدمات را اذیت نکند.

*قیمت گذاری ها با چه فرمولی پیش می رود و محاسبه می شود؟ مسائلی : در طرح تحول سلامت به واسطه اقداماتی که در زمینه قیمت گذاری تجهیزات پزشکی انجام شد بیش از 1500 میلیارد تومان صرفه جویی انجام دادیم یعنی تولیدکنندگان تجهیزات در خارج از کشور متوجه شدند که اگر بخواهند در بازار ایران فعالیت کنند باید سود تمام شده محصول را در مبدأ کاهش دهند.

ما در تلاش هستیم مدل قیمت گذاری را با شفافیت عملکرد و فرآیندهای مالی دانشگاه علوم پزشکی، بیمارستان ها و مراکز بهداشت و درمانی بتوانیم مدیریت کنیم اما در کنار این ها تلاش می کنیم عرضه و تقاضا را شفاف تر کنیم و نرم افزار عملیات خرید ملزومات مراکز بهداشتی و درمانی را برای شفافیت قیمت ها طراحی کردیم.

*با این وجود که اوراق برای تولیدکنندگان صرف هزینه حقوق، دستمزد و خرید مواد اولیه نخواهد شد، کمبود نقدینگی در شرکت ها چطور برطرف می شود؟ مسائلی: برای رسیدن به نقدینگی شرکت های تجهیزات پزشکی باید به فرابورس مراجعه کنند و در این محل اوراق خرید و فروش می شوند به دلیل اینکه عرضه و تقاضا در فرابورس با نوسان روبه رو است یکی از مسائل نگران کننده به شمار می رود.

وزیر بهداشت در جریان موضوعات تأمین مالی با جزییات آن هستند وزارت بهداشت در تلاش است تا موضوع صرفه جویی و تأمین مالی از منابع پایدار را جزو اصلی ترین مسائل پیش روی خود قرار دهد.

با توجه به تورم موجود در کشور یکی از کارهای در حال بررسی بدهی های انباشت و معوق شرکت های تجهیزات پزشکی است، این مسئله در حال کارشناسی است که برای امسال و ابتدای سال آینده افزایش قیمت را در برنامه خود داشته باشیم تا مقدار اندکی تأخیر در پرداخت ها جبران شود.

*تولیدکنندگان و واردکنندگان تجهیزات پزشکی از انجمن شرکت ها ناراضی هستند و می گویند شرکت ها و واردکنندگان را به اجاره غرفه مجبور می کنند و اگر با خط مشی این انجمن پیش نروند تحریم می شوند نظر شما چیست؟ مسائلی: قیمت تمام شده برگزاری نمایشگاه ها در کشور بسیار بالا است و زیرساختی که خدمات نمایشگاهی و کنگره های علمی را ساماندهی کند وجود ندارد به همین دلیل مبالغ قابل توجهی برای تأمین فضا و برگزاری مراسم پرداخت می شود.

امیدواریم با کمک شهرداری تهران و کلانشهرها زیرساخت هایی را تعیین کنند تا هزینه های برگزاری کنگره ها کم شود، با توجه به اینکه کنگره های علمی دستاورد ارزشمندی در کشور هستند باید با همکاری انجمن های علمی مدلی طراحی شود تا نیاز کشور در حوزه نمایشگاه هایی که در حاشیه کنگره های علمی است برطرف شود.

*به شرکت های خارجی که مجوز تولید کیسه خون داده شده است ولی تا به حال کاربردی نداشتند چه برخوردی کردید؟ مسائلی: سه شرکت تولید خون در ایران فعالیت دارند همچنین شرکت بعثت قم از سال های گذشته فعالیت هایی را انجام داده است و شرکت های دیگری در این زمینه در حال فعالیت هستند.

شرکت فرانسوی که در سال های اخیر تصمیم به تولید کیسه خون داشت مورد بررسی قرار گرفت، نمی توان تصور کردن که اتلاف بیت المال صورت گرفته و بعنوان پوشش فعالیت های دیگری داشته است.

این شرکت زیرساخت های قابل توجهی را انجام داده و برنامه این شرکت تامین صادرات و حضور در بازار بین المللی است.

ما به عنوان وزارت بهداشت به شدت بر عملکرد این شرکت نظارت داریم تا بنابر برنامه زمان بندی شده به وظایف خود عمل کنند، عملکرد آن ها در سال آینده مبین انجام تعهدات آنها خواهد بود.

*با توجه به اینکه متخصصان پوست و مو از مؤسسات و تجهیزات پزشکی شکایت دارند که چرا در رشته تخصصی شان وارد می شوند و اقدام به آموزش های زیبایی می کنند؛ این موضوع قانونی است؟ مسائلی: شرکت های تجهیزات پزشکی وظیفه دارند تجهیزاتی را که وارد کشور می کنند، به خریداران آموزش دهند؛ به عبارت دیگر آموزش کاربردی دستگاه ها و تجهیزات پزشکی جزو وظایف شرکت های تجهیزات است، این آموزش ها باید دارای استاندارد باشد و تحت نظر متخصصان تجهیزات پزشکی و پوست و مو انجام شود.

وی در خصوص مشوق برای شرکت های دانش بنیان گفت: ما بر حسب قانون وظیفه نظارت بر تجهیزات پزشکی را داریم پتانسیل و استعداد بالا وزارتخانه را به آن وا می دارد که در این زمینه برنامه ریزی های لازم را انجام دهد.

منبع: فارس
کلید واژه ها: تجهیزات پزشکی - بهداشت - قانون - پزشکی - مجمع تشخیص مصلحت نظام - قوانین - استاندارد - وزارت بهداشت - مجمع تشخیص مصلحت - تولید - سازمان ملی استاندارد - نظام - سلامت - وزارت - درمان - مقام معظم رهبری - جمهوری اسلامی - خبرگزاری فارس - قانون اساسی - وزیر بهداشت - تشخیص - نظارت - ایران - خبرنگاران - وزیر - هایی - خبرگزاری - شفاف - جدید - فرانسوی

آخرین اخبار سرویس:
دیابتی ها سیب بخورند

12 نکته برای مقابله با مسمومیت قارچ های سمی

اپلیکیشنی که گریه کودکان را ترجمه می کند!

7 گام مفید برای حفظ سلامت قلب در برابر عوارض دیابت

داروهای هورمونی را خودسرانه مصرف نکنید

کاربردی شدن دستگاه آزمایشگاهی ساخت داخل در 7 دانشگاه کشور

داروهای هورمونی را خودسرانه مصرف نکنید/حوادث عروقی در کمین است!

با خوردن یک عدد تخم مرغ در بدن چه اتفاقی در بدنتان می افتد؟

اگر روزه میگیرید به هیچوجه این غذاها را نخورید

مواد غذایی که بیشتر از مواد مخدر سلامتی شما را تهدید می کند

چگونه از نفخ بعد از افطار پیشگیری کنیم؟

موثرترین نسخه های خانگی برای سفید کردن پوست+ طرز تهیه

چگونه باید از تولد نوزاد تالاسمی پیشگیری کرد؟

ماست را پیش از وعده غذایی میل کنید

چرا زمین مانند مریخ قرمز نیست؟

سرایت تنبلی اجتماعی به دانشگاه ها!

ماهیانه 20 هزار عمل جراحی زیبایی بینی در تهران

بهترین ماسک های طبیعی مناسب فصل بهار

دارو هست، اما به بیماران هموفیلی نمی دهند/خونریزی هموفیلی ها با وعده ها متوقف نمی شود

آیا غذای گرم از غذای سرد کالری بالاتری دارد؟

تشریح علت فوت مادر باردار مازندرانی و جوان آملی

کاهش دردهای عضلانی با طب سنتی

این غذاها گرسنگی را برطرف نمی کند

نبض اهدای عضو در خوزستان ضعیف میزند

7 دلیل تغییر رنگ ناگهانی پوست

فعال در حوزه های سلامت محور، کم رنگ در حوزه قرآن و عترت

فایده های درمانی عرق بهارنارنج

مهندسی بی نهایت: راکت های گرماهسته ای؛ سفر به مریخ در 45 روز

چرا کره زمین مانند مریخ، قرمز نیست؟

رونالدو چطور رونالدوست؟!

ماهانه 70 نفر به بیماران دیالزی در خوزستان افزوده می شود/ابتلا 460 هزار خوزستانی به دیابت

تصاویری از حیوانات که از دیدن آن ها حتما حیرت می کنید

2خواهر دانشجو در کرمانشاه مسموم شدند

5 گام برای داشتن پوستی درخشان و طبیعی

گیاه فوق العاده برای کاهش درد و ورم معده

ناشنوایی در کمین سیگاری ها

خوردن ماست در سحری برای بدن مضر است؟

بامیه هایی با این مشخصات را نخرید

داروهای هورمونی را خودسرانه مصرف نکنید/حوادث عروقی در کمین است!

ظهور آکنه در هر قسمت بدن نشانه چیست؟

روزه داران از خواب هنگام غروب آفتاب بپرهیزند

ضعف بدن در ماه رمضان را با توصیه های طب سنتی برطرف کنید

آیا می دانید بو چه تاثیری روی مغز انسان دارد؟

علت فوت مادر باردار مازندرانی و جوان آملی تشریح شد

نگاهی به کشف اتفاقی سلول های بنیادی توسط دو دانشمند

مهمان ایرانی عروسی مگان و هری که بود؟

عاداتی که موجب گردن درد می شوند

خطر لنز بـرای دختران جـوان

با استفاده زیاد این ماده کبد چرب نخواهید داشت

زنان باردار را گرسنه باقی نگذاریم

وزیر بهداشت در ژنو: اقدامات ایران در زمینه «ایدز»/ تست گیری از جوانان در معرض خطر و زنان آسیب پذیر

روزه داران از خواب هنگام غروب آفتاب بپرهیزند

تولید زولبیای رنگی ممنوع

اهدای بیش از 6 هزار واحد خون در استان قزوین

عاداتی به ظاهر بی خطر که موجب گردن درد می شوند

اولین مورد مسمومیت با قارچ وحشی در خوزستان

موسسه خیریه درمان بیماران مادرزادی در میناب راه اندازی شد

پل پوت، دیوانه ترین موجود دو پای روی زمین

هشدار نسبت به عوارض خطرناک سنگ مرداب

کمک هوش مصنوعی در پی بردن به اسرار مغز

ریزگردها 25 کرمانی را راهی بیمارستان کرد

ابتلای 27 درصد گروه سنی بالای 18 سال به فشارخون

والیبالیست ها چه غذاهایی مصرف کنند؟

خواص عجیب «باقالا»/ لک های پوستی را با این گیاه از بین ببرید

رونمایی روسیه از اسکناس مخصوص جام جهانی

شرمن : احتمال لغو برجام را می دانستیم

ریزگردها 25 کرمانی را راهی بیمارستان کرد

موردی از مسمومیت با قارچ در بوشهر نداشته ایم

محققان ژاپنی نخستین گام برای توسعه مغز مصنوعی را برداشتند

ارتباط بین تغییرات آب وهوایی و افزایش امید به زندگی

جلوگیری از بروز عوارض روزه داری

وقتی 150 هزار تن قارچ خوراکی داریم چرا مردم قارچ مسموم خود رو می‎خورند؟

خواص شگفت انگیز درمانی « باقالا » که لک های پوستی را از بین می برد

ریزگردها 25 کرمانی را راهی بیمارستان کرد

چگونه از نفخ بعد از افطار پیشگیری کنیم؟

طراحی آپتا حسگر شناسایی ودرمان سرطان

ارتباط گرمای جهانی با افزایش مقاومت آنتی بیوتیکی

ریزگردها 25 کرمانی را راهی بیمارستان کرد

مدیر کل طب ایرانی: روزه داران از خواب هنگام غروب آفتاب بپرهیزند

فواید بی نظیر سبزیجات قرمز

اپلیکیشنی که گریه کودکان را ترجمه می کند!

روزه داران از « خواب مرگ » پرهیز کنند / ضرورت خوردن وعده سحری

مردم از عوارض « سنگ مرداب » خبر ندارند / بروز عارضه پوستی و تنفسی

عزت نفس خود را بالا ببرید

3 توصیه برای پیشگیری از بوی بد دهان

80 کلینیک سیار دندانپزشکی در مناطق محروم کشور فعال است

35 درصد دختران ازدواج کرده بناب زیر 18 سال سن دارند

روزه داران از خواب هنگام غروب آفتاب بپرهیزند

چه صندلی ای برای نشستن راحت است؟

چه صندلی برای نشستن راحت است؟

جلسه ویدئو کنفرانس دانشگاه علوم پزشکی اهواز با دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی استان

هرگز بامیه هایی با این مشخصات را نخرید

این سبزی برای رفع سردی معده و شادابی پوست بی نظیر است

علائم مسمومیت با قارچ سمی (اینفوگرافیک)

رونمایی از دستگاه تشخیص سرطان در بیمارستان قلب کوثر شیراز

وقتی گلبول های سفید دوست و دشمن را تشخیص نمی دهند!

اجرای طرح پزشک خانواده همت بزرگی را می طلبد/ مجوز جذب نیرو توسط سازمان استخدامی صادر شود

افزایش 60 درصدی سوءمصرف داروهای ADHA در آمریکا

تهرانی ها حداقل یک فشار روانی را تجربه کرده اند

ماساژ این نقاط بدن شما را از شر سردرد خلاص می کند

ماجرای مجوزهایی که برای تولید کیسه خون صادر شد

ماجرای مجوزهایی که برای تولید کیسه خون صادر شد