مطالب مرتبط:
حکمی مبنی بر تخریب مسجدی در اطراف حرم رضوی از سوی مراجع قضایی صادر نشده است/ توافق شهرداری و میراث فرهنگی جای ابهام دارد/دستور ویژه رییس کل دادگستری برای رسیدگی به موضوع
وزیر بهداشت: ریزش پلاسکو و تصادفات نمادی از ضعف ها و قصورها است/ در حوادث برای پیدا کردن مقصر فرافکنی می شود
افزایش 4 برابری تخلیه و بارگیری کانتینری در بندرلنگه
افزایش 4 برابری تخلیه و بارگیری کانتینری در بندرلنگه
تخلیه و بارگیری بیش از 63 میلیون تن کالا در بندر شهیدرجایی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 1 بهمن 1396 ساعت 09:452018-01-21حوادث

دستور تخلیه پلاسکو، زمان ریزش صادر شد


رییس ایستگاه یک آتش نشانی حسن آباد می گوید: «حادثه پلاسکو آخرین حادثه ای نیست که برای نیروهای آتش نشانی اتفاق می افتد و باز هم در حوادث مختلف ممکن است، - رییس ایستگاه یک آتش نشانی حسن آباد می گوید: حادثه پلاسکو آخرین حادثه ای نیست که برای نیروهای آتش نشانی اتفاق می افتد و باز هم در حوادث مختلف ممکن است، ما نیرویی را از دست بدهیم و شهید شود.

مواجهه با خطر جزیی از شغل ماست.

ما فقط می خواهیم اگر حادثه ای پیش آمد به شدت پلاسکو نباشد.

ایستگاه یک آتش نشانی، بچه هایش به شجاعت معروفند.

می گویند؛ اگر در عملیاتی ایستگاه یک باشد، حریق کامل مهار می شود.

سی ام دی ماه سال 95 که ساختمان پلاسکو آتش گرفت، نیروهای ایستگاه یک به فرماندهی اصغر آوانلو از اولین گروه هایی بودند که برای اطفاء اعزام شدند و تا پایان عملیات و ریزش آوار در این حادثه تلخ حضور داشتند.

از ایستگاه یک، سه آتش نشان در حادثه پلاسکو شهید شدند.

در آستانه سالگرد حادثه پلاسکو و شهادت آتش نشانان با اصغر آوانلو، رییس ایستگاه یک آتش نشانی شهید اصغری (حسن آباد) درباره روز حادثه و چگونگی انجام عملیات اطفاء حریق در ساختمان پلاسکو گفت وگو کردیم که متن آن در پی می آید: یکسال از حادثه پلاسکو گذشت، در حالی که روایت های متفاوتی از وقوع این حادثه بیان شد، شما به عنوان یکی از اولین گروه های آتش نشانی که در محل حاضر شدید، ماجرا را چگونه توصیف می کنید؟ حدود ساعت 9 صبح بود و در حال خوردن صبحانه بودیم که بیسیم، مشاهده دود در طبقه دهم ساختمان پلاسکو را اعلام کرد.

هر سه تیم حریق، امداد و نجات و پشتیبانی به محل اعزام و خودم نیز به همراه آن ها به ساختمان پلاسکو رفتم.

در خیابان فردوسی دودی از طبقه دهم ساختمان پلاسکو مشاهده می شد.

ما به همراه دو ایستگاه 115 و 46 به ساختمان رسیدیم.

ایستگاه 115 به اصطلاح مشغول لوله کشی شد و ما به همراه تیم اطفاء از پله های ساختمان با تجهیزات بالا رفتیم.

در طبقه دهم از پاگرد که وارد راهرو شدیم، دود زیادی فضا را پرکرده بود، این دود به قدری غلیظ بود که وقتی دستت را دراز می کردی، انگشتان دستت را نمی دیدی.

در همین دود آتش نشانان در حال کار بودند و رگه های دود مشخص بود؛ مقداری که آتش اطفاء شد، سعی کردیم چند پنجره را باز کنیم تا بتوانیم ببینیم چه کاری انجام می دهیم.

مقداری که دود تهویه شد حدود 4 مغازه در سمت چپ طبقه دهم طعمه حریق شده و بچه ها مشغول اطفاء بودند.

نزدیک سه تیم مشغول آب زنی بودند.

همزمان نیروهای کمکی آمدند و به آن ها گفتیم در طبقه نهم بنشینند تا به ترتیب از آن ها استفاده کنیم.

کمی درباره شرایطی که در آن طبقه وجود داشت، توضیح دهید؟ 4 مغازه در طبقه دهم به طور کامل شعله ور بود.

راه بسیار باریک و در راهروها نیز عدل های پوشاک را چیده بودند و نیروها به سختی بالا می آمدند.

اطفا بسیار سخت بود و دود بسیار زیاد در طبقه دهم وجود داشت.

سه تیم دو نفره مشغول اطفاء شدند.

مبارزه با حریق ادامه داشت.

بعد از یکساعت شعله زنی ها به پایان رسید و مشغول تخلیه دود شدیم.

تخلیه دود انجام شد و فضا تقریبا باز شده بود و ما می توانستیم مقابل مان را ببینیم، اما باز هم دود در ساختمان در حال گسترش بود.

به دنبال دود و شعله بودیم، از همین رو برخی از بچه ها را به طبقات بالایی فرستادیم تا دود و شعله را ردیابی کنند.

نیروها هم به دنبال دود از راه پله ها بالا رفتند که با یک در آهنی قفل که روی پله ها نصب شده بود، مواجه شدند.

بچه ها به هر سختی بود با فقل بُر و فرز قفل درب آهنی را باز کردند، همزمان با این اتفاق اطفاء طبقه ده انجام شده و تخلیه دود نیز تقریبا صورت گرفته بود.

آسانسور نیز تا طبقه دهم ادامه داشت، ظاهرا طبقات بالایی در اختیار مالک خصوصی بود و برای همین ورودی آنجا را قفل زده بود.

بعد از آن چه اتفاقی افتاد؟ من به بیماری فشار خون اضطرابی مبتلا هستم و در این لحظه قدرت حرکت از من گرفته شده بود.

با توجه به اینکه آتش خاموش شده و اطفاء به طور کامل در طبقه 10 انجام شده و نیروها مشغول لکه گیری بودند، بنا به دستور مقام ارشد از ساختمان خارج شدم، در هنگام خروج شهید محسن روحانی را در راه پله ها دیدم که نشسته بود تا کمی خستگی اش را برطرف کند، به محسن گفتم بیا پایین بچه ها هستند و دارند دود را ردزنی می کنند.

محسن که در همه حریق ها با غیرت کار می کرد با لهجه شمالی اش گفت؛ اصغر آقا 4 تا سیلندر عوض کردم؛ بذار یکی دیگه هم عوض کنم، میام پایین.

کسانی که آتش نشان هستند، می دانند که تعویض یک سلیندر چقدر دشوار است.

پایین آمدم.

دود بسیار کمی از ساختمان دیده می شد، من در حالی که به بیمارستان پارس منتقل می شدم؛ از طریق بیسیم متوجه شدم ساختمان فروریخته است.

با شنیدن این خبر دوباره به پلاسکو برگشتم.

وقتی به محل رسیدم؛ آتش نشانان زیادی را آنجا دیدم و گفتند؛ تعداد زیادی از بچه ها زیر آوار ماندند.

آیا احتمال ریزش ساختمان را می دادید و حریق به گونه ای بود که این احتمال را دهید؟ در تاریخ آتش نشانی تهران، ایران و حتی منطقه هیچ حادثه ای مانند پلاسکو ندیده و نشنیده بودم.

تنها حادثه مشابه در سال 1975 میلادی در سائوپائولو اتفاق افتاده بود، البته آن هم ریزش نبود، بلکه آتش سوزی بود.

ما باید ریزش پلاسکو را باید مد نظر قرار می دادیم، اما متاسفانه احتمال ریزش آن را بسیار کم تلقی کردیم.

ما آتش سوزی زیر سقف کاذب را اطفاء کرده بودیم و به دنبال حریق های پنهان بودیم که متاسفانه حریق های پنهان مقاومت ساختمان را کاهش داده بود و باعث این حادثه شد.

چه زمانی دستور تخلیه داده شده بود؟ زمانی که ریزش اول صورت گرفت، دستور تخلیه داده شده بود و نیروها یکی یکی بیرون می آمدند.

ما نیز در حال نظم دادن به نیروها بودیم که ناگهان دیدیم یکی یکی طبقات فروریختند.

در گزارش ملی پلاسکو، عملیات اطفاء را تهاجمی دانسته و بعد تدافعی، در حالی که در اطفاء ساختمان های بزرگ برعکس این عمل می شود، نظر شما در این باره چیست؟ تهاجمی یعنی ورود به تصرف و تدافعی یعنی اطفاء از بیرون تصرف.

زمانی که ما به پلاسکو رسیدیم؛ دیدیم از یکی از طبقات دود مشاهده می شد و خبری از شعله نبود، لذا برای یافتن دود وارد ساختمان شدیم به محض ورود به ساختمان آنچه را که بیان کردم، دیدیم و مشخص شد؛ چهار مغازه آتش گرفته اند.

در آن لحظه دیگر از بیرون عمل کردن توجیهی ندارد و باید از داخل، تهاجمی عمل می کردیم.

حریق های پنهان که در سقف وجود داشت و ریزش هایی که صورت گرفته بود، باعث شد از حالت تهاجمی خارج شده و نیروهایمان را تخلیه کنیم و از بیرون کار تدافعی اطفاء را انجام دهیم.

گفته می شد؛ در زمان وقوع حادثه آمار دقیقی از آتش نشانان در زیر آوار وجود نداشت، این موضوع را تایید می کنید؟ این موضوع در رابطه با نیروهای آتش نشانی نبود، بلکه در رابطه با افرادی بود که در ساختمان حاضر بودند.

آمار نیروهای آتش نشانی تا شب همان روز حادثه مشخص شد و ما می دانستیم، چه تعداد نیروی آتش نشانی در زیر آوار گرفتار بودند، اما درباره سایرین نه برای ما و نه برای هیچ ارگان و سازمان دیگری مشخص نبود که چه تعداد در داخل ساختمان بودند.

تا جایی که به یاد می آورم تا شب همان روز تعداد 16 نفر از نیروهای آتش نشانی که یکی از آنها شهید میرزا خانی بود که در همان دقایق اولیه شهید شد، مشخص بود.

زمانی که ما برای اطفاء وارد ساختمان شده بودیم یک سری از اهالی پلاسکو در ساختمان بودند که برخی به هشدارهای ما توجه کرده و خارج می شدند، اما برخی همچنان بدون توجه در ساختمان مانده بودند.

ساختمان پلاسکو در گذشته باز هم دچار حریق شده بود؟ بله، چندین بار در گذشته دچار حریق شده بود.

زمانی که در همین ایستگاه فرمانده بودم، چندین بار برای اطفاء به این ساختمان رفته بودیم و این موضوع برای اهالی کسبه عادی شده بود و می گفتند؛ چیزی نیست و مانند دفعه پیش بازهم برمی گردید.

شهردار سابق گفته بود که آتش نشانان در زمان کمتر از 2.

5 دقیقه به محل حادثه رسیده بود، در حالی که وزیر کشور اعلام کرده بود؛ آتش نشانان به پلاسکو رفتند، اما به دلیل کمبود امکانات به ایستگاه بازگشته و دوباره 15 دقیقه بعد به محل حادثه برگشتند، در نهایت هم مشخص نشد؛ کدام یک از این اظهارات دقیق است.

نظر شما در این باره چیست؟ وقتی به محل حادثه رسیدیم، پس از اینکه مقداری از اطفاء انجام شده بود به نیروهای کمکی که آمده بودند گفتیم در طبقه هشتم منتظر بمانند.

در این طبقه ما دپوی نیرو داشتیم و از نظر تجهیزات و نیرو مشکلی برای اطفاء این آتش نداشتیم.

کار اطفاء هم انجام شده بود و به دنبال حریق های پنهان در سقف های کاذب بودیم که به واسطه اینکه حریق از ساعتی قبل در سقف کاذب شروع شده و باعث شده بود، ستون ها استحکام و ایستایی خود را از دست بدهند زمان را از دست دادیم و در نهایت ساختمان ریزش کرد و تعدادی از نیروهای ما زیر آوار ماندند.

منظور شما این است که دستور تخلیه نیروها با تعلل و تاخیر صادر نشده بود، اصولا چه زمانی دستور تخلیه به نیروها از سوی فرمانده در عملیات ها داده می شود؟ آمریکا هم از نظر تجهیزات و هم از نظر اطلاعات و عملیات از ما بسیار پیشرفته تر هستند، اما در حادثه برج های دوقلو بیش از 300 نفر جان خود را از دست دادند.

یعنی آن ها آنالیزور ساختمان ندارند؟ آنها تیم های مختلف و سرتیم های مختلف دارند که لحظه به لحظه حریق را برای آنها توضیح می دهد، اما در همه حوادث یک سری مسائل است که اتفاق می افتد و ما قدرت جلوگیری از آن را نداریم.

مضاف بر اینکه برای حادثه ای مانند ساختمان پلاسکو باید نیروهای مختلف را با تجهیزات متفاوت به طبقات مختلف می فرستادیم به طور مثال باید چند تیم سه نفره با چنگک سقف های کاذب را بررسی می کردند تا اگر آتشی پنهان مانده اطفاء کنند، این مسئله مستلزم این است که نیرو وارد ساختمان شود.

همانطور که گفتم متاسفانه به دلیل آتش پنهانی که وجود داشت؛ ریزش ساختمان و از بین رفتن راه پله ها یک سری نتوانستند خارج شوند.

ما سابقه چنین حادثه ای را نداشتیم، اما امروز از این حادثه درس های بسیاری گرفتیم.

حادثه پلاسکو آخرین حادثه ای نیست که برای نیروهای آتش نشانی اتفاق می افتد و باز هم در حوادث مختلف ممکن است، ما نیرویی را از دست بدهیم و شهید شود.

مواجهه با خطر جزیی از شغل ماست.

ما فقط می خواهیم اگر حادثه ای پیش آمد به شدت پلاسکو نباشد.

بعد از حادثه پلاسکو وضعیت بودجه آتش نشانی به چه صورتی است؟ رضا زحمتکش یکی از فرماندهان آتش نشانی با اشاره به یکی از خاطراتش می گفت، روزی یک ایرانی که در کشور فنلاند آتش نشان بود، درباره تجهیزات ما گفته بود؛ تصور نمی کردم ایران تجهیزات نسبتا به روزی داشته باشد.

در این یکسال بعد از حادثه پلاسکو ما درخصوص تجهیزات هر در خواستی داشتیم، مهیا شده است.

همچنین باید این را مد نظر داشت که هر چیزی قرار است به دست ما برسد با چند واسطه انجام می شود، البته سازمان ما در تلاش است همینطور که به روز بوده همچنان به روز باشد.

شما معتقدید در اطفاء ساختمان پلاسکو با کمبود تجهیزات مواجه نبودید؟ همانطور که گفتم ما در طبقه هشتم پلاسکو دپوی تجهیزات و نیرو داشتیم و مشکلی از بابت کمبود تجهیزات نداشتیم.

به دلیل موقعیت نامناسب مکان نمی توانستیم از ضلع های دیگر ساختمان در خیابان استفاده کنیم و این ما را با مشکل اساسی مواجه کرده بود.

یعنی ما در زمینه تجهیزات به روز هستیم و با کمبودی مواجه نیستیم؟ زمانی که می خواستیم بنزهای آتگو را از آلمان وارد کنیم از مدرس آلمانی که برای آموزش به ایران آمده بود، پرسیدیم، چرا ماشین آلات روز آلمان را به ما تحویل نمی دهید و ماشین هایی را به ما تحویل می دهید که برای 5 سال پیش است.

او پاسخ داد، برمبنای اقتصاد جهانی شما باید آتگو پنج سال پیش ما را سوار شوید و زیمباوه ماشین های 1921 را که شما در حال حاضر سوار می شوید، استفاده کند.

ما شاید تجهیزات به روز دنیا را نداشته باشیم، اما به گفته آقای قالیباف آن چیزی که نیاز است؛ شجاعت بچه های ماست.

چند ساختمان مانند پلاسکو در منطقه عملیاتی شما وجود دارد؟ آیا رویکرد مردم نسبت به ایمنی و همکاری با آتش نشانی بعد از حادثه پلاسکو تغییر کرده است؟ 51 ساختمان در این محدوده که برای ما بسیار اهمیت داشت را شناسایی و از آنها بازدید کردیم و دستورالعمل های لازم را به مالکان آنها داده ایم.

حتی به ساختمان پلاسکو هم دستورالعمل داده بودیم و چندین بار درباره توجه به حریق تذکرهای لازم داده شده بود.

خوشبختانه بعد از حادثه پلاسکو اقبال مردم به آتش نشان فوق العاده شده و استقبال مردم نسبت به مسائل ایمنی نسبت به قبل از پلاسکو بهتر شده است، البته هنوز با نقطه مطلوب در زمینه ایمنی فاصله داریم.

چند تیم از ایستگاه شما در حادثه پلاسکو به این حادثه اعزام و چند نفر از نیروهای شما به شهادت رسیدند؟ در روز حادثه هر سه گروه نجات، حریق و پشتیبانی که شامل بیش از 30 نفر می شد، از این ایستگاه اعزام شدند و ما سه نفر از نیروهایمان را در این حادثه از دست دادیم.

شهید محسن روحانی، شهید فریدون علی تبار و شهید محمد آقایی نیروهای بسیار شجاع ایستگاه یک بودند که در این حادثه شهید شدند.

حرف آخر؛ در این مدت درباره اینکه شهدای پلاسکو شهید خدمت هستند یا شهید ایثارگر مباحث مختلفی مطرح شده است، اما باید بگویم که ما چه شهید ایثارگر باشیم، چه نباشیم، همچنان کارمان را انجام می دهیم.

اگر کسی نیروهای آتش نشانی را شهید ایثارگر تشخیص دهد، باز هم نمی تواند؛ گوشه ای از زحمات نیروهای آتش نشانی را جبران نمی کند، البته اگر آتش نشانان جزو شهدای ایثارگر هم به حساب نیایند، نیروهای ما با همین شدت و قوت به کار خود ادامه خواهند داد، کمااینکه در طول این یکسال هم انجام دادند، چراکه ما فکر می کنیم آن چیزی که در یک حادثه می سوزد، برای منزل خودمان است و معتقدیم؛ همانطور که ما برای امرار معاش مان به سختی تلاش می کنیم و زندگی مان را می سازیم، مردم هم همین گونه اند، پس باید همان تلاشی را که برای نجات خانه و زندگی خود در یک حریق و حادثه داریم، برای مردم هم داشته باشیم.

گفت وگو: نجمه رحمتی
کلید واژه ها: آتش نشانی - حادثه - ساختمان - نشان - حریق - همراه - خیابان فردوسی - شهید - اولین - حوادث - اعزام - ریزش - لوله کشی - فردوسی - خیابان - صبحانه - سالگرد - امداد - خوردن - پنجره - شهادت - نجات - ساعت - آوار - هایی

آخرین اخبار سرویس:
استارت دوباره شناسایی و انتقال اجساد هواپیمای تهران – یاسوج

اسکان مسافران گرفتار در کولاک در راهدارخانه

کشف محموله قهوه قاچاق

شرایط عقد موقت یا صیغه

ملال تالاب

فرار از زندان در فیلیپین

هواپیمای آسمان چرا سقوط کرد؟

ضرب المثل خدا شری بدهد که خیر ما در آن باشد

داستان زیبای «اثر»

هیچ زن بارداری بین دراویش بازداشت شده نیست

کشف یک قرص نان 2000 ساله در ایتالیا! +عکس

پریدن دو خواهر روسی از ساختمان 10 طبقه بخاطر بازی نهنگ آبی + عکس

این تصویر عجیب متعلق به اجساد حادثه هواپیمای تهران-یاسوج است؟ + عکس

بازگشایی گردنه آوج در محور قزوین - همدان

مهربونی از یاد مردم شهر نره!

قتل ورزشکار بدنساز براثر تیراندازی افراد شرور

تصادف عجیب کامیونت در سعادت آباد!

رییس پلیس آگاهی سیستان و بلوچستان:توقیف 9.7 میلیارد ریال برنج قاچاق در سیستان و بلوچستان

کلاهبرداری کارمند اخراجی اداره برق از مردم/ مرگ کودک 3 ساله به علت خوراندن متادون توسط پدر/ ماجرای دامادی که توسط مادرزن به قتل رسید

دستگیری اعضای باند چاپ و انتشار چک پول های جعلی

تیراندازی خونین افراد شرور به یک ورزشکار!

سرقت برای خوشگذرانی با دختران در شب ولنتاین!

خودسوزی عاشق پیشه 18 ساله

مرگ مشکوک کودک 3 ساله با متادون

قتل هولناک ورزشکار پرورش اندام در حادثه گروگان گیری

تاخیر چهار ساعته پرواز مشهد - تهران

ماجرا ختم به خیر شد خودسوزی عاشق پیشه 18 ساله+عکس

هشدار پلیس به خانم های راننده

زلزله 4.4 ریشتری سومار را لرزاند

اقدام تحسین برانگیز پلیس تهرانی + تصویر

حادثه رانندگی در خشکرود زرندیه با یک کشته و سه مجروح

سرنوشت شوم دختر 3 ساله در ساختمان مخروبه

محاربه در آتش گلستان هفتم/ جرائم مشهود دراویش اغتشاش گر

استارت دوباره شناسایی و انتقال اجساد هواپیمای تهران – یاسوج

تاخیر چهار ساعته پرواز مشهد - تهران

تاخیر چهار ساعته پرواز مشهد - تهران

سرقت بنز برای شب ولنتاین!

وام کم سود، شیوه کلاهبردار میلیاردی

نقص فنی هواپیمای تهران-مشهد

نقص فنی هواپیمای تهران-مشهد

سرقت بنز برای خوشگذرانی با دختران در ولنتاین!

ابروهای یک مدل سوژه شد +عکس

بلایی که سه مرد فریبکار بر سر این زن آوردند!

کشف اشیای عتیقه 3 هزار ساله در زنجان

بابا برقی قلابی دستگیر شد

نقص فنی پرواز تهران-مشهد حین تیک آف

ما جوان هستیم ؛ کریزی تریو آکوردئون

حادثه رانندگی درکمربندی جنوبی شهر اراک یک کشته ویک مجروح به جا گذاشت

کلاهبرداری از خانم ها در پوشش امداد خودرو

واکنش سازمان هواپیمایی به چک گرفتن از خلبانان

هشدار پلیس تهران به خانم های راننده/ مراقب کلاه برداری جدید باشید

آتش سوزی در پاساژ امیرکبیر تبریز

دستگیری مامور قلابی در مشهد

بیشترین عامل تصادفات برون شهری چیست؟

هشدار پلیس تهران به خانم های راننده/ مراقب کلاه برداری جدید باشید

مرگ مشکوک کودک 5 ساله توسط پدرش

سیل و رانش زمین در اندونزی

تعقیب و گریز شبانه پلیس و قاچاقچیان برای کشف 112 کیلوگرم تریاک

کشف اشیای عتیقه 3 هزار ساله در زنجان

کشف 15 هزار کالای مواد محترقه در عبدل آباد

قتل یک داماد در نزاع دسته جمعی

مادر زنی که دامادش را با سنگ کشت!

فرمانده انتظامی استان زنجان خبر داد کشف اشیای عتیقه 3 هزار ساله در زنجان

کشف اشیای عتیقه 3 هزار ساله در زنجان

ناجا و سیستم قضایی به جد در حال رسیدگی به پرونده اغتشاشگران هستند/ بررسی نحوه برخورد مامور پلیس با دختری که کشف حجاب کرد

دامادکشی در یک نزاع خانوادگی

استخدام سالن دار در تالار پذیرایی هما در تبریز

بابابرقی قلابی دستگیر شد

4 عامل اصلی مرگ و میر در ایران از زبان دادستان تهران

قتل هولناک ورزشکار پرورش اندام در حادثه گروگان گیری

زمین لرزه 4.4 ریشتری حوالی سومار کرمانشاه را لرزاند

پلمپ 5 واحد متخلف ودستگیری 23 سارق و خرده فروش مواد افیونی در مه ولات

قلعه رییسی در کهگیلویه لرزید

وقوع زلزله 4.4 ریشتری در کرمانشاه

سومار همچنان می لرزد

بوهاری:ربوده شدن دانش آموزان دختر «فاجعه ملی» است

زلزله 4.4 ریشتری سومار را لرزاند

زلزله 4و 4 دهم ریشتری سومار را لرزاند

کلاهبرداری از خانم ها در پوشش امداد خودرو

زلزله 4.4 ریشتری دقایقی پیش سومار را لرزاند

سرقت خودروی بنز C200 برای خوشگذرانی با دختران در شب ولنتاین!

دستگیری مامور قلابی در مشهد

بابا برقی قلابی دستگیر شد

مرگ مشکوک کودک 5 ساله

کشف جسد کودک 3 ساله در چهارمحال و بختیاری

کشف 12 فقره سرقت در ایلام

سومار لرزید

زمین لرزه ای با قدرت 4 و 4 دهم ریشتر سومار را لرزاند

کشف جسد یک دختر در شهرکرد + جزییات

3 نفر از اعضای یک خانواده دچار گاز گرفتگی شدند

هواپیمای آسمان چرا سقوط کرد؟

کلاهبرداری از خانم ها در پوشش امداد خودرو

سومار همچنان میلرزد

دامادکشی پس از نزاع خانوادگی در الهیه

انفجار، سقف خانه را برسر مادر و دختر آوار کرد

زلزله 4.4 ریشتری حوالی سومار را لرزاند

بازداشت اسکی باز کانادایی در المپیک به جرم سرقت خودرو

آتش سوزی در پاساژ امیرکبیر تبریز

زلزله 4.4 ریشتری در حوالی سومار کرمانشاه

فوری / قتل هولناک ورزشکار پرورش اندام در حادثه گروگانگیری در ایران + جزییات

دستور تخلیه پلاسکو، زمان ریزش صادر شد

دستور تخلیه پلاسکو، زمان ریزش صادر شد