مطالب مرتبط:
ماهانه بیش از 6 هزار میلیارد تومان برای ارائه خدمات سازمان تأمین اجتماعی هزینه می شود
قرارگاه شهید همدانی خواستار بومی سازی شبکه های اجتماعی شد
حجم پرونده های تشکیل شده در دیوان عدالت اداری اتلاف وقت و هزینه زیادی را تحمیل می کند
حجم پرونده های تشکیل شده در دیوان عدالت اداری اتلاف وقت و هزینه زیادی را تحمیل می کند
طرح نهایی ایمن سازی سی و سه پل تصویب شد/ تشکیل پایگاه پژوهشی پل های تاریخی اصفهان
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 1 بهمن 1396 ساعت 09:102018-01-21اقتصادي

ایمن سازی ساختمان های اداری -تجاری درگیر پارادوکس/هزینه اجتماعی پلمپ ساختمان ها سنگین است


در شهر تهران ساختمان های ناایمنی که شهرداری به مالکان آن ها تذکرات لازم را داده باشد؛ کم نیستند؛ اما اینکه شهرداری بتواند این ساختمان ها را تعطیل کند یا راسا برای ایمن سازی آن ها اقدام کند؛ - --> کد خبر: 582277 1396/11/01 08:13:21 در شهر تهران ساختمان های ناایمنی که شهرداری به مالکان آن ها تذکرات لازم را داده باشد؛ کم نیستند؛ اما اینکه شهرداری بتواند این ساختمان ها را تعطیل کند یا راسا برای ایمن سازی آن ها اقدام کند؛ امری عادی نیست.

این یعنی در رابطه با ایمن سازی ساختمان های اداری- تجاری ناایمن با یک پارادوکس مواجه هستیم.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار ایلنا، ناایمن بودن کارگاه هایی که در ساختمان های فرسوده قرار دارند، برای تهرانی ها مشکلِ جدیدی نیست.

سه سال قبل از اینکه پلاسکو بسوزد، شعله های آتش در یک کارگاه تولیدی پوشاک باعث شد دو کارگرِ زن در تلاشی نافرجام، با پرتاب خود از ساختمانی 5 طبقه به پایین، جان خود را از دست دادند.

افشین حبیب زاده (عضو فراکسیون کارگری شورای شهر تهران) در گفت وگوی پیش رو به این توقع افکار عمومی پاسخ می دهد که چرا مسئولان در مواجهه با مشکل کارگاه های نا ایمن هیچ دخالتی نمی کنند؟ یک سال از آتش سوزی ساختمان پلاسکو گذشت؛ در این مدت شهرداری تهران برای ایمن سازیِ کارگاه هایِ صنفیِ کوچک که در محیط های ناایمن واقع شده اند؛ چه اقدامی انجام داده است؟ مطابق قانون، شهرداری می تواند در مواردی که پای ایمنی ساختمانی در میان باشد؛ با دادن تذکر، مالک را ملزم به ایمن سازی کند؛ حتی اگر این اتفاق نیفتد، بازهم شهرداری می تواند از مراجع قضایی، صدور دستور توقف فعالیت ساختمان ناایمن را خواستار شود؛ غیر از این شهرداری می تواند در صورت بی توجهی مالک، با هزینه خود اقدامات لازم جهت ایمن سازی را انجام دهد و بعدا هزینه آن را از مالک یا مالکان مطالبه کند.

آیا مشخص هست که در یک سال گذشته، شهرداری تهران بابت ایمن سازی به مالکان چند باب ساختمان تذکر داده؟ چند باب ساختمان را تعطیل کرده؟ و در نهایت برای ایمن سازی چند باب ساختمان خودش به طور مستقیم آستین بالا زده است؟ در شهر تهران ساختمان های ناایمنی که شهرداری به مالکان آن ها تذکرات لازم را داده باشد؛ کم نیستند؛ اما اینکه شهرداری بتواند این ساختمان ها را تعطیل کند یا راسا برای ایمن سازی آن ها اقدام کند؛ امری عادی نیست.

می خواهم بگویم در رابطه با ایمن سازی ساختمان های اداری- تجاری ناایمن با یک پارادوکس مواجه هستیم.

اما این انتظاری است که افکار عمومی از شهرداری دارد؛ کما اینکه بعد از حوادث آتش سوزی خیابان جمهوری و ساختمان پلاسکو بخشی از انتقادات مردم متوجه شهرداری بود.

طبق ضوابط قانون نظام مهندسی، ساختمان هایی که تعداد واحدهای اداری، تجاری یا مسکونی آن ها بالای 10 واحد باشد، ساختمان های عمومی تلقی می شوند.

البته در تهران که مرکز اقتصاد کشور است، تعداد زیادی از ساختمان های عمومی با کاربری تجاری-اداری ناایمن هستند؛ اما شهرداری تهران آنقدر منابع مالی ندارد که بتواند برای ایمن سازی آن ها اقدام کند؛ حتی شهرداری تهران نمی تواند از بازتاب های اجتماعی منفی که تعطیلی این ساختمان ها به دنبال دارد؛ جلوگیری کند.

تصور کنید بخواهیم یک ساختمان 10 واحدی را به دلیل ناایمن بودن تعطیل کنیم؛ به افرادی که کار و زندگی شان اینجا در معرض آسیب است چه جوابی باید بدهیم؟ نمی توانیم بگوییم به خانه بازگردید و صبرکنید تا ایمن سازی تمام بشود.

این همان پاروکسی است که از آن سخن گفتم.

اما در خیابان های تهران، واحدهای صنفی زیادی توسط ماموران شهرداری پلمپ شده اند؛ مثل رستوران ها، تعمیرگاه ها، فروشگاه ها و حتی برخی شعب بانکی؛ خب، چرا واحدهای صنفی مستقر در ساختمان های نا ایمن جزء این ها نباشند؟ بستن یک رستوران یا نهایتا یک شعبه بانکی با بستن یک ساختمان ناایمن فرق دارد؛ نمی توان تعطیلی یک واحد صنفی را با تعطیلی مکانی که در آن بیش از 10 واحد صنفی وجود دارد، یکی دانست.

در ساختمان پلاسکو تا قبل از حادثه 560 واحد صنفی فعالیت داشتند.

نهادی مانند شهرداری تهران برای تعطیلی چنین ساختمانی توانایی لازم را ندارد.

غیر از واحدهای صنفی مستقر در ساختمان های عمومی ناایمن، خیلی از کارگاه ها در ساختمان هایی با کاربری مسکونی دایر شده اند؛ نمونه چنین کارگاه هایی در خیابان های مرکزی تهران زیادند؛ تکلیف شهرداری با این کارگاه ها چیست؟ طبق قانون تمامی ساختمان های مسکونی که به محل کارگاه تبدیل شده اند باید تغییر کاربری داشته باشند؛ اگر غیر از این باشد ماموران شهرداری حتما آن ها را پلمپ خواهند کرد.

بازهم برابر مقرارت وقتی قرار است کاربری یک ساختمان مسکونی به اداری - تجاری تغییر کند، مامور آتشن شانی زیر و بم آن را بازرسی خواهد کرد؛ درست مانند بازرسی از یک واحد صنفی؛ اما وقتی مجوز تغییر کاربری صادر شد، مامور شهرداری دیگر فرصتی برای سرکشی مجدد ندارد.

با این وصف، برای اینکه مالکان ساختمان های نا ایمن مجاب شوند تا محل کسب و کارشان ایمن سازی بکنند؛ چه کاری را باید انجام داد؟ می توان برای این کار به دستگاه قضاییه متوسل شد.

منظورم این است که مقام قضایی می تواند مالک ساختمان ناایمن را احضار و برایش حکم صادر کند.

اما ابتدا باید شکایتی ثبت شده باشد که مقام قضایی بخواهد در مورد آن حکم صادر کند.

در نظر داشته باشید که هر واحد صفی در اتحادیه خاص خود عضویت دارد.

این اتحادیه طبعا باید بر برخی جنبه های عملکرد اعضای خود نظارت هایی داشته باشد.

از طرف دیگر کم نیستند دستگاه هایی مانند اداره کار، بهداشت، سازمان استاندارد که ماموران آن ها در حکم ضابط قضایی، وظیفه سرکشی و بازرسی از واحدهای صنفی را دارند و طبیعی است ضابط قضایی بتواند بابت تخلف یک واحد صنفی در قوه قضاییه تشکیل پرونده بدهد.

یعنی شهرداری ضابط قضایی تلقی نمی شود که بتواند به سهم خود برای ایمن سازی ساختمان های که محل کسب و کار هستند؛ کاری انجام دهد؟ خیر؛ مامور شهرداری، ضابط قضایی نیست و همانطور که گفتم برای اینکه بتواند راسا نسبت به ایمن سازی محیط های نا ایمن اقدام کند؛ توانایی ندارد.

البته بعید است که قوه قضاییه هم بتواند مقابل واکنش های اجتماعی بسته شدن ساختمان های تجاری اداری نا ایمن بایستد.

شرایط ناایمن برخی از این ساختمان ها طوری است که توقف فعالیت های آن ها ممکن است تا ماه ها و حتی بیش از یک سال طول بکشد؛ در این مدت چه جوابی باید بابت کسادی کسب و کار مردم داد؟ با این حساب، قوه قضاییه هم قادر نخواهد بود برای بهبود شرایط ساختمان های اداری- تجاری نا ایمن کاری انجام دهد! این همان پارادوکسی است که قبل تر راجع به آن صحبت کردم.

ما با تعداد زیادی ساختمان تجاری- اداری ناایمن روبرو هستیم که واحدهای صنفی زیادی را در خود جاداده اند.

بازسازی این ساختمان ها، فرآیندی زمانبر و هزینه براست؛ حتی اگر این ساختمان ها را به دلایل قانونی تعطیل کنیم، با موجی از واکنش های اجتماعی روبرو هستیم.

بالاخره چه باید کرد؟ همینطور دست روی دست گذاشت تا حادثه رخ بدهد؟ تصور می کنم که نباید همه توقعات را از دستگاه های مسئول داشته باشیم.

توانایی و اختیارات دستگاه هایی که فعالیت شان به ایمن سازی واحدهای صنفی مربوط می شود، حد و غایتی دارد.

حلقه مفقوده شاید رفع مسئولیتی است که مالکان انجام می دهند.

یعنی کم کاری مالکان ساختمان های نا ایمن، حوادثی مانند پلاسکو را رقم زده است؟ من می گویم که اقدامات پیشگیرانه باید همزمان صورت بگیرد.

نمی توان از شهرداری یا مثلا اداره کار توقع داشت که به تنهایی برای ایمن سازی اقدام کنند؛ اخطاریه و احضاریه و رای دادگاه و در یک کلام زور قانون تاجایی راهگشاست که دی نفعان ساختمان اهمیت بدهد.

همانطور که گفتم ساختمان اداری- تجاری نا ایمن کم نداریم؛ اما شما چندتا مالک یا هیات مدیره را سراغ دارید که به اخطارهای داده شده اهمیت داده باشند.

نمونه اش همین ساختمان پلاسکو؛ مگر همان موقع اخطارهای لازم داده نشده بود اما چه کسی اهمیت داد؟ با اینکه میلیارد ها تومان تولید ثروت می شد اما ذی نفعان تا آخر نسبت به جان و مال مردم بی توجه بودند.

نمی توان که همه توقعات را از شهرداری، دولت یا قوه قضاییه داشت و از آن طرف، در برابر اقدامات آن ها موضعگیری کرد.

می خواهم بگویم که این وسط ذی نفعان هم وظایفی دارند که نادیده گرفته می شود.

گفتگو: پانید فاضلیان
کلید واژه ها: ساختمان - شهرداری - تهران - شهر تهران - شهرداری تهران - کارگاه - ایمنی - تعطیل - تذکر - ساختمانی - هزینه - اداری - رابطه - شورای شهر - مشکل - آتش سوزی - اجتماعی - خبرنگار - مسئولان - تهرانی - فرسوده - شورای - پرتاب - درگیر - پوشاک - گزارش - مراجع - هایی - زاده - کوچک

آخرین اخبار سرویس:
با روحیات و توقعات بانوان بیشتر آشنا شویم

لاریجانی درتله 3 قطبی؟ /مقصد خروج سرمایه ایرانیان کجاست؟/آتش سوزی پلاسکو و 14 مقصر؟

یادداشت/ هادی غلامحسینی راه خروج از رکود تورمی بدون جذب سرمایه گذاری خارجی چیست؟

ابلاغ محور ها و برنامه های اجرایی حوزه اقتصادی استانداری ها در سال 97

​کاهش تقاضای 7 میلیون بشکه ای نفت

لاریجانی درتله 3 قطبی؟ /ترویج فرهنگ حق دفاع و کاهش خشونت علیه وکلا/آتش سوزی پلاسکو و 14 مقصر؟

افزایش 22 درصدی صادرات غیرنفتی ایران

سبزی ارزان می شود/قیمت سبزی های بسته بندی مورد تایید ما نیست

یادداشت/ غلامرضا مصباحی مقدم مشکلی به نام مقاومت بانکی!

علی صادقی پور، سعید فراهانی فرد، رضا غلامی جمکرانی مدل مفهومی سرمایه گذاری پاک با تأکید بر راهبری شرکتی با رویکرد اسلامی

تشنج مسکن با داروی مشاوران املاک!

استرداد شهریه اضافی مدارس تنها راه مجازات نیست

85 درصد کارتن خواب ها معتاد متجاهرند / ایجاد خرده فرهنگ «کارتن خوابی»

آمریکایی ها چه قدر پس انداز می کنند؟

خبرنگارانی که هنوز امیدوارند بیمه شوند

کاهش سن شروع مصرف سیگار در ایران

محمد توحیدی صندوق ضمانت؛ راهکاری نوین در توسعه بازار اوراق بهادار اسلامی

پیش بینی وزیر روس از تولید نفت ایران

آقای رییس جمهور چرا کسی فریاد مردم بوشهر را نمی شنود؟/ چرخ معیشت مردم بوشهر نمی چرخد

اعتراض رانندگان آنلاین به نرخ کرایه ها

ارزها در تابستان چقدر نوسان دارند؟

آخرین وضعیت ارزش لیر در کشور همسایه/ بالا بردن بهره بانکی در جهت تقویت لیر

میل به "خوب زندگی کردن" در مردم بیشتر شده است

کشف سیستمی قاچاق ازحرف تا عمل/سامانه هایی که جزیره ای عمل می کنند

آماری قابل تامل از هزینه خرید کتاب و سیگار

دختران در تب و تاب سیندرلا شدن/ سندرومی خطرناک در کمین جوانان

پاسخ وزیر به شائبه درآمد برگزاری کنکور سراسری

روند صعودی پرداخت وام های دانشجویی

8 تا 10 میلیون کارگرِ مشاغل کاذب نه آتیه دارند و نه بازنشستگی

رونق تولید 20 هزار میلیاردی شد + جدول

سیدامیرحسین اعتصام، محمد سلیمانی بررسی فقهی انتشار اوراق بهادار اسلامی قابل تمدید

علی خوزین رتبه بندی عوامل مؤثر در گسترش سرمایه گذاری بر روی صکوک

تخصیص بودجه 62میلیارد ریالی برای آموزش دهیاری ها

آجیل وایتکسی هم داریم!؟

آموزش تصویری ساخت کیف پول نمدی شیک

مسکن در تهران 34.8 درصد گران شد

پایبندی اوپک به توافق کاهش تولید دوباره رکورد زد

مشاوران املاک چه اندازه در گرانی ملک نقش دارند؟

تولید داروهای بیماران تالاسمی در گرو افزایش قیمت است

سایه سنگین نفت و نوسانات ارزی بر سر توسعه انرژی های تجدیدپذیر/80 شرکت فناور در انتظار بازارسازی

افزایش 60 درصدی هزینه های واردات خودرو در سال جاری

محمدنقی نظرپور، روح اله عبادی، فاطمه بنی جمالی آثار اجرای سیاست های ابلاغی اقتصاد مقاومتی بر بازار سرمایه به روش AHP

نشست خبری رییس شورای سیاستگذاری تماشاخانه ایرانشهر/ شهردار جدید به تماشاخانه ایرانشهر کمک نکرد/ قبلا «بچه پولدار» تئاتری ها بودیم!

استخدام طراح گرافیک و مدیر وب سایت در تهران

نرخ های تورم اعلام شده با واقعیت سازگار است؟

احتمال بازگشت افعی آمریکایی به میدان باز؛ دوج وایپر بر می خیزد!

آمار و ارقام عجیب از تولید و واردات پوشاک

از تویوتا کرولا مدل 2019 بیش تر بدانیم

مسکن مشکلی که بیشتر می شود

انرژی های تجدیدپذیر جای سوخت های فسیلی را می گیرند

تَرویج آدمکُشی در بازار ایران!

یک آمار عجیب از مصرف دخانیات در ایران (+فیلم)

به دوبی می روید یا سیستان و بلوچستان؟

کاهش حق بیمه قراردادهای حمل و نقل مواد نفتی به 4 درصد

مشکل مسکن، رنجی که بیشتر می شود

عجیب ترین و ترسناک ترین میوه های جهان

«گورهای لاکچری» در آرامستان کرمانشاه

مبل های لامبورگینی هم آمد

محمدمهدی عسگری، مجید کریمی ریزی، علی مصطفوی ثانی تأمین مالی پروژه های زیرساختی بر مبنای الگوی تسهیم ریسک

رییس جمهور: برخی از رفتن شرکت‎های خارجی خوشحال‎اند

خروج بیش از 3 میلیون دلار ارز برای واردات کیف دستی به کشور+ جدول

عبور از تراز تجاری منفی در آمار رسمی منعکس شد/ نیمه پر تغییرات ارزی

سردرگمی در بازار سکه

صادرات غیرنفتی ایران 22 درصد افزایش یافت

چینی هابرای سرمایه گذاری توسعه ای درایران اعلام آمادگی کردند

35 راهکار ساده جلوگیری از قطع شدن برق

چینی هابرای سرمایه گذاری توسعه ای درایران اعلام آمادگی کردند

ارز 4200 تومانی بگیر و نگیر دارد

چینی هابرای سرمایه گذاری توسعه ای درایران اعلام آمادگی کردند

آجیل وایتکسی هم داریم!؟

8 تا 10 میلیون کارگرِ مشاغل کاذب نه آتیه دارند و نه بازنشستگی

صدور جواز آزادی یکصد زندانی جرایم غیرعمد مازندران در یک شب

اوج گیری مافیای پرواز در تعطیلات

سوءاستفاده واردکنندگان خودرو از شرایط روانی بازار

روسیه: تحریم ها تنها 10 درصد از صادرات نفت ایران خواهند کاست

فراخوان بزرگ فیات کرایسلر

خودرویی که تنها یک عدد از آن تولید می شود! +عکس

گران ترین ماشین عروس ایران! +عکس

مهمانی زنانه دربار قاجار +عکس

نرخ 39 ارز بانکی ثابت ماند +جدول

آخرین تحولات بازار مرغ و تخم مرغ

سیتروئن شاسی بلند جدیدش را به اروپا می آورد

ویدئو / مشهورترین نمایشگاه های هنری دنیا - قسمت دوم

گریم «ناصر ملک مطیعی» توسط «عبدالله اسکندری» +عکس

گرانی نرخ بلیت هواپیما تکذیب شد

هدیه لاکچری ورزشکار میلیاردر برای دخترش +عکس

تهران گردی شبانه «کامبیز دیرباز» با موتور عجیبش +عکس

استخدام برنامه نویس در شرکت ساینا در تهران

استخدام مسئول دفتر در شرکت داروسازی آرین سلامت سینا

استخدام کارمند آقا در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام تصویر ساز و گرافیست در یک موسسه انتشاراتی

استخدام ادمین وبسایت در شرکت صدراسازان در تهران

استخدام فروشنده در شرکت معتبر در اصفهان

استخدام کارشناس فروش و بازاریابی و منشی در شرکت شهر نرم افزار

استخدام مسئول دفتر مدیر عامل در شرکت عطرینه سازیبا در تهران

واکنش اردوغان به افزایش نرخ دلار

نمایشگاه عفاف و حجاب در نمایشگاه قرآن

توافق هند و روسیه در رشد اقتصاد افغانستان

تنها مازراتی شاسی بلند ایران +عکس

یک هزار قلم دارو و لوازم بهداشتی تقلبی کشف شد

ایمن سازی ساختمان های اداری -تجاری درگیر پارادوکس/هزینه اجتماعی پلمپ ساختمان ها سنگین است

ایمن سازی ساختمان های اداری -تجاری درگیر پارادوکس/هزینه اجتماعی پلمپ ساختمان ها سنگین است