مطالب مرتبط:
ماهانه بیش از 6 هزار میلیارد تومان برای ارائه خدمات سازمان تأمین اجتماعی هزینه می شود
قرارگاه شهید همدانی خواستار بومی سازی شبکه های اجتماعی شد
حجم پرونده های تشکیل شده در دیوان عدالت اداری اتلاف وقت و هزینه زیادی را تحمیل می کند
حجم پرونده های تشکیل شده در دیوان عدالت اداری اتلاف وقت و هزینه زیادی را تحمیل می کند
طرح نهایی ایمن سازی سی و سه پل تصویب شد/ تشکیل پایگاه پژوهشی پل های تاریخی اصفهان
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 1 بهمن 1396 ساعت 08:102018-01-21اقتصادي

ایمن سازی ساختمان های اداری -تجاری درگیر پارادوکس/هزینه اجتماعی پلمپ ساختمان ها سنگین است


در شهر تهران ساختمان های ناایمنی که شهرداری به مالکان آن ها تذکرات لازم را داده باشد؛ کم نیستند؛ اما اینکه شهرداری بتواند این ساختمان ها را تعطیل کند یا راسا برای ایمن سازی آن ها اقدام کند؛ - --> کد خبر: 582277 1396/11/01 08:13:21 در شهر تهران ساختمان های ناایمنی که شهرداری به مالکان آن ها تذکرات لازم را داده باشد؛ کم نیستند؛ اما اینکه شهرداری بتواند این ساختمان ها را تعطیل کند یا راسا برای ایمن سازی آن ها اقدام کند؛ امری عادی نیست.

این یعنی در رابطه با ایمن سازی ساختمان های اداری- تجاری ناایمن با یک پارادوکس مواجه هستیم.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار ایلنا، ناایمن بودن کارگاه هایی که در ساختمان های فرسوده قرار دارند، برای تهرانی ها مشکلِ جدیدی نیست.

سه سال قبل از اینکه پلاسکو بسوزد، شعله های آتش در یک کارگاه تولیدی پوشاک باعث شد دو کارگرِ زن در تلاشی نافرجام، با پرتاب خود از ساختمانی 5 طبقه به پایین، جان خود را از دست دادند.

افشین حبیب زاده (عضو فراکسیون کارگری شورای شهر تهران) در گفت وگوی پیش رو به این توقع افکار عمومی پاسخ می دهد که چرا مسئولان در مواجهه با مشکل کارگاه های نا ایمن هیچ دخالتی نمی کنند؟ یک سال از آتش سوزی ساختمان پلاسکو گذشت؛ در این مدت شهرداری تهران برای ایمن سازیِ کارگاه هایِ صنفیِ کوچک که در محیط های ناایمن واقع شده اند؛ چه اقدامی انجام داده است؟ مطابق قانون، شهرداری می تواند در مواردی که پای ایمنی ساختمانی در میان باشد؛ با دادن تذکر، مالک را ملزم به ایمن سازی کند؛ حتی اگر این اتفاق نیفتد، بازهم شهرداری می تواند از مراجع قضایی، صدور دستور توقف فعالیت ساختمان ناایمن را خواستار شود؛ غیر از این شهرداری می تواند در صورت بی توجهی مالک، با هزینه خود اقدامات لازم جهت ایمن سازی را انجام دهد و بعدا هزینه آن را از مالک یا مالکان مطالبه کند.

آیا مشخص هست که در یک سال گذشته، شهرداری تهران بابت ایمن سازی به مالکان چند باب ساختمان تذکر داده؟ چند باب ساختمان را تعطیل کرده؟ و در نهایت برای ایمن سازی چند باب ساختمان خودش به طور مستقیم آستین بالا زده است؟ در شهر تهران ساختمان های ناایمنی که شهرداری به مالکان آن ها تذکرات لازم را داده باشد؛ کم نیستند؛ اما اینکه شهرداری بتواند این ساختمان ها را تعطیل کند یا راسا برای ایمن سازی آن ها اقدام کند؛ امری عادی نیست.

می خواهم بگویم در رابطه با ایمن سازی ساختمان های اداری- تجاری ناایمن با یک پارادوکس مواجه هستیم.

اما این انتظاری است که افکار عمومی از شهرداری دارد؛ کما اینکه بعد از حوادث آتش سوزی خیابان جمهوری و ساختمان پلاسکو بخشی از انتقادات مردم متوجه شهرداری بود.

طبق ضوابط قانون نظام مهندسی، ساختمان هایی که تعداد واحدهای اداری، تجاری یا مسکونی آن ها بالای 10 واحد باشد، ساختمان های عمومی تلقی می شوند.

البته در تهران که مرکز اقتصاد کشور است، تعداد زیادی از ساختمان های عمومی با کاربری تجاری-اداری ناایمن هستند؛ اما شهرداری تهران آنقدر منابع مالی ندارد که بتواند برای ایمن سازی آن ها اقدام کند؛ حتی شهرداری تهران نمی تواند از بازتاب های اجتماعی منفی که تعطیلی این ساختمان ها به دنبال دارد؛ جلوگیری کند.

تصور کنید بخواهیم یک ساختمان 10 واحدی را به دلیل ناایمن بودن تعطیل کنیم؛ به افرادی که کار و زندگی شان اینجا در معرض آسیب است چه جوابی باید بدهیم؟ نمی توانیم بگوییم به خانه بازگردید و صبرکنید تا ایمن سازی تمام بشود.

این همان پاروکسی است که از آن سخن گفتم.

اما در خیابان های تهران، واحدهای صنفی زیادی توسط ماموران شهرداری پلمپ شده اند؛ مثل رستوران ها، تعمیرگاه ها، فروشگاه ها و حتی برخی شعب بانکی؛ خب، چرا واحدهای صنفی مستقر در ساختمان های نا ایمن جزء این ها نباشند؟ بستن یک رستوران یا نهایتا یک شعبه بانکی با بستن یک ساختمان ناایمن فرق دارد؛ نمی توان تعطیلی یک واحد صنفی را با تعطیلی مکانی که در آن بیش از 10 واحد صنفی وجود دارد، یکی دانست.

در ساختمان پلاسکو تا قبل از حادثه 560 واحد صنفی فعالیت داشتند.

نهادی مانند شهرداری تهران برای تعطیلی چنین ساختمانی توانایی لازم را ندارد.

غیر از واحدهای صنفی مستقر در ساختمان های عمومی ناایمن، خیلی از کارگاه ها در ساختمان هایی با کاربری مسکونی دایر شده اند؛ نمونه چنین کارگاه هایی در خیابان های مرکزی تهران زیادند؛ تکلیف شهرداری با این کارگاه ها چیست؟ طبق قانون تمامی ساختمان های مسکونی که به محل کارگاه تبدیل شده اند باید تغییر کاربری داشته باشند؛ اگر غیر از این باشد ماموران شهرداری حتما آن ها را پلمپ خواهند کرد.

بازهم برابر مقرارت وقتی قرار است کاربری یک ساختمان مسکونی به اداری - تجاری تغییر کند، مامور آتشن شانی زیر و بم آن را بازرسی خواهد کرد؛ درست مانند بازرسی از یک واحد صنفی؛ اما وقتی مجوز تغییر کاربری صادر شد، مامور شهرداری دیگر فرصتی برای سرکشی مجدد ندارد.

با این وصف، برای اینکه مالکان ساختمان های نا ایمن مجاب شوند تا محل کسب و کارشان ایمن سازی بکنند؛ چه کاری را باید انجام داد؟ می توان برای این کار به دستگاه قضاییه متوسل شد.

منظورم این است که مقام قضایی می تواند مالک ساختمان ناایمن را احضار و برایش حکم صادر کند.

اما ابتدا باید شکایتی ثبت شده باشد که مقام قضایی بخواهد در مورد آن حکم صادر کند.

در نظر داشته باشید که هر واحد صفی در اتحادیه خاص خود عضویت دارد.

این اتحادیه طبعا باید بر برخی جنبه های عملکرد اعضای خود نظارت هایی داشته باشد.

از طرف دیگر کم نیستند دستگاه هایی مانند اداره کار، بهداشت، سازمان استاندارد که ماموران آن ها در حکم ضابط قضایی، وظیفه سرکشی و بازرسی از واحدهای صنفی را دارند و طبیعی است ضابط قضایی بتواند بابت تخلف یک واحد صنفی در قوه قضاییه تشکیل پرونده بدهد.

یعنی شهرداری ضابط قضایی تلقی نمی شود که بتواند به سهم خود برای ایمن سازی ساختمان های که محل کسب و کار هستند؛ کاری انجام دهد؟ خیر؛ مامور شهرداری، ضابط قضایی نیست و همانطور که گفتم برای اینکه بتواند راسا نسبت به ایمن سازی محیط های نا ایمن اقدام کند؛ توانایی ندارد.

البته بعید است که قوه قضاییه هم بتواند مقابل واکنش های اجتماعی بسته شدن ساختمان های تجاری اداری نا ایمن بایستد.

شرایط ناایمن برخی از این ساختمان ها طوری است که توقف فعالیت های آن ها ممکن است تا ماه ها و حتی بیش از یک سال طول بکشد؛ در این مدت چه جوابی باید بابت کسادی کسب و کار مردم داد؟ با این حساب، قوه قضاییه هم قادر نخواهد بود برای بهبود شرایط ساختمان های اداری- تجاری نا ایمن کاری انجام دهد! این همان پارادوکسی است که قبل تر راجع به آن صحبت کردم.

ما با تعداد زیادی ساختمان تجاری- اداری ناایمن روبرو هستیم که واحدهای صنفی زیادی را در خود جاداده اند.

بازسازی این ساختمان ها، فرآیندی زمانبر و هزینه براست؛ حتی اگر این ساختمان ها را به دلایل قانونی تعطیل کنیم، با موجی از واکنش های اجتماعی روبرو هستیم.

بالاخره چه باید کرد؟ همینطور دست روی دست گذاشت تا حادثه رخ بدهد؟ تصور می کنم که نباید همه توقعات را از دستگاه های مسئول داشته باشیم.

توانایی و اختیارات دستگاه هایی که فعالیت شان به ایمن سازی واحدهای صنفی مربوط می شود، حد و غایتی دارد.

حلقه مفقوده شاید رفع مسئولیتی است که مالکان انجام می دهند.

یعنی کم کاری مالکان ساختمان های نا ایمن، حوادثی مانند پلاسکو را رقم زده است؟ من می گویم که اقدامات پیشگیرانه باید همزمان صورت بگیرد.

نمی توان از شهرداری یا مثلا اداره کار توقع داشت که به تنهایی برای ایمن سازی اقدام کنند؛ اخطاریه و احضاریه و رای دادگاه و در یک کلام زور قانون تاجایی راهگشاست که دی نفعان ساختمان اهمیت بدهد.

همانطور که گفتم ساختمان اداری- تجاری نا ایمن کم نداریم؛ اما شما چندتا مالک یا هیات مدیره را سراغ دارید که به اخطارهای داده شده اهمیت داده باشند.

نمونه اش همین ساختمان پلاسکو؛ مگر همان موقع اخطارهای لازم داده نشده بود اما چه کسی اهمیت داد؟ با اینکه میلیارد ها تومان تولید ثروت می شد اما ذی نفعان تا آخر نسبت به جان و مال مردم بی توجه بودند.

نمی توان که همه توقعات را از شهرداری، دولت یا قوه قضاییه داشت و از آن طرف، در برابر اقدامات آن ها موضعگیری کرد.

می خواهم بگویم که این وسط ذی نفعان هم وظایفی دارند که نادیده گرفته می شود.

گفتگو: پانید فاضلیان
کلید واژه ها: ساختمان - شهرداری - تهران - شهر تهران - شهرداری تهران - کارگاه - ایمنی - تعطیل - تذکر - ساختمانی - هزینه - اداری - رابطه - شورای شهر - مشکل - آتش سوزی - اجتماعی - خبرنگار - مسئولان - تهرانی - فرسوده - شورای - پرتاب - درگیر - پوشاک - گزارش - مراجع - هایی - زاده - کوچک

آخرین اخبار سرویس:
استخدام حسابدار، مسئول فنی برق، انباردار و مدیر تولید در یک شرکت تولیدی

استخدام با مدرک مکانیک، برق و ابزار دقیق جهت شرکتی در خرمشهر

استخدام مهندس معمار آشنا به طراحی فاز 1و 2 در تهران

صدور 2 مجوز صنایع تبدیلی کشاورزی در اهواز

51 درصد کم بارشی کشور نسبت به بلندمدت

سیف:قیمت ارز متعادل خواهد شد

بررسی 2 سازوکار نظارتی و 155 شاخص در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی

" آخوندی" به مجلس می رود

فاینانس 3 میلیارد دلاری صفر شد

برنامه های نوروزی گردشگری بر نوروزگاه ها متمرکز است

توزیع گوشت گرم وارداتی در بازار زنجان به شرط تقاضا

معاون وزیر کار: جمع آوری اطلاعات 23 میلیون نفر در پایگاه رفاه ایرانیان/ درصد موفقیت مشاغل پایش می شود

حذف دریافت کپی کارت ملی و شناسنامه اقدامی مهم که به کاهش هزینه ها می انجامد

مدیرعامل شرکت مگاموتور: رویکرد ما حمایت از تولید قطعه سازان داخلی است

استخدام آمارگر(پرسشگر میدانی) در پژوهش بازار رسانه امروز

ایجاد 400 شغل در قالب اجرای طرح تکاپوی ICT در کردستان

مدیرکل بندر و دریانوردی خرمشهر در پاسخ به فارس عنوان کرد افتتاح ترمینال کانتینری بندر خرمشهر در سال 97 / ایمن سازی آب راهه اروند با انعقاد قرارداد 62.5 میلیارد تومانی

رشد 39 درصدی طلا در بازار بورس/رکورد عرضه گندم در بورس شکسته شد

افزایش 17.7 درصدی معاملات مسکن در تهران

چرا دستمزدها باید افزایش یابد؟

فروش مشارکتی محصولات 2018 رنو بصورت نقد و اقساط

ارتقاء هتلینگ در مراکز درمانی تأمین اجتماعی از نتایج تلاش خستگی ناپذیر مهندسان است

مدیرعامل شرکت مگاموتور: رویکرد ما حمایت از تولید قطعه سازان داخلی است

معدن داران اجازه حمل بار بیش از حد مجاز به ماشین های حمل و نقل ندهند

برداشت 200 میلیون مترمکعبی چاه های غیرمجاز در تهران

در صادرات دام به روسیه مشکل داریم

استخدام حسابدار خانم در شرکت دانش بنیان برنا نوآوران پویا

استخدام کارشناس پشتیبانی نرم افزار در گروه نرم افزاری نویان

نرخ طلا در صبح روز 6 اسفند 1396

استخدام مدیر اجرایی،برنامه نویس،کارشناس فروش نرم افزار در یزد

نرخ انواع ارز در صبح روز 6 اسفند 1396

استخدام منشی در گروه نرم افزاری نویان در یزد

استخدام مدیر سایت در یک شرکت معتبر در تهران

ایجاد هزار فرصت شغلی طی سال آینده در بخش کشاورزی قم

کشف یک قرص نان 2000 ساله در ایتالیا

با فساد دولتی چگونه می توان مقابله کرد؟

سرمایه گذاری کره جنوبی در احداث نیروگاه خورشیدی در ایران

افزایش 17.7 درصدی تعداد معاملات مسکن تهران درماه بهمن

سفرهای نوروزی قیمت دلار را بالا می برد

تنبیه مثبت چیست و چه تاثیری دارد؟

جهانگیری: باید طوری حرکت کنیم که پاسخگوی نیازهای بلندمدت و کوتاه مدت ما باشد

سود سهام عدالت کارگران ساختمانی یکشنبه تسویه می شود

بورس تهران در آغاز معاملات سبزپوش شد

تبلیغات در گوگل چیست و چرا باید از آن استفاده کنیم ؟

عرضه محصولات جدید ایران خودرو در بازار عراق

اعلام آخرین میزان برداشت از میدان گازی سرخون

استخدام آتش نشان و بهره بردار در شرکت پتروشیمی کردستان

ارتقاء هتلینگ در مراکز درمانی تأمین اجتماعی از نتایج تلاش خستگی ناپذیر مهندسان است

رکورد معاملات کشاورزی شکسته شد

مسکن زنده شد

مسکن 22 درصد گران شد

خودروهای تولید ایران، در دهه 50 +عکس

دو بخش حساس در برابر گرانی دلار

سرگردانی بیش از 6 هزار مسافر چینی

رهاسازی آب سد بوکان به سمت دریاچه ارومیه

استخدام نیروی وارد به مرغ بریانی یا چینی در قم

استخدام آشپز و کباب زن ماهر جهت تهیه غذای ناب در قم

قراردادی برای مقاوم سازی شریان های حیاتی تهران دربرابر زلزله

استخدام گرافیست خانم در شرکت فراز فنون مرکزی

استخدام نیروی آقا جهت کار در آشپزخانه رستوران در قم

سال هاست زنگ خطر برای کارت بازرگانی به صدا درآمده است

واریز سود سهام عدالت نوبت دوم کارگران فصلی تا ظهر امروز/ احتمال واریز دوباره سود تا شب عید

استخدام پرستار خانم جهت نگهداری از کودک در قم

واریز سود سهام عدالت کارگران فصلی و ساختمانی

افزایش 17.7 درصدی معاملات مسکن در بهمن

تداوم حراج سکه در بانک کارگشایی

افتتاح دومین همایش فرصتهای سرمایه گذاری در سواحل مکران

واریز سود سهام عدالت کارگران فصلی و ساختمانی

نرخ ارز مبادله ای ثابت ماند

تاکید بر افزایش نداشتن قیمت بلیت اتوبوس ها در طرح سفرهای نوروز

قیمت ارز به تدریج متعادل خواهد شد

کدام بهتر است؟ پورشه پانامرا توربو، بی ام و M6 گرن کوپه یا مرسدس AMG S63

تاکید نجفی بر نقش سازمان آتش نشانی در ارتقای فرهنگ ایمنی

آخرین وضعیت تعیین تکلیف سپرده گذاران "آرمان"

استخدام نیرو جهت بازاریابی با روابط عمومی بالا در قم

استخدام نیروی آقا جهت همکاری با شرکت در شهر قم

مدیرعامل بورس کالای ایران عنوان کرد افزایش 48 درصدی معاملات بازار سرمایه در سال جاری

استخدام کارمند اجرایی،امور انتشار کتاب خانم در کتابراه درتهران

تحقق 92 درصدی بودجه سال جاری در دی ماه/57 درصد از بودجه صرف مصارف شهرداری شد

توزیع گوشت گرم وارداتی در بازار زنجان به شرط تقاضا

سال آینده آخرین مهلت حذف کنکور است/ گردش مالی کنکور چند میلیارد تومان است؟

استخدام موسسه آموزشی آینده در شهر قم

عرضه محصولات جدید ایران خودرو در بازار عراق

تعداد معاملات مسکن به 18.4 هزار واحد رسید/ رشد 17 درصدی خرید و فروش در بهمن ماه

شناسایی 107 محدوده مستعد معدنی در خراسان جنوبی

نرخ بیکاری بالایی داریم

کشف بیش از پنج میلیارد ریال کالای قاچاق در ابوموسی

بسیاری از زلزله زده ها ترجیح دادند بجای دریافت کانکس، پول اجاره را بگیرند و در چادر بمانند

رشد 33 درصدی معاملات طی 11 ماهه امسال

رکورد ارزش معاملات بورس کالا شکسته شد

شست وشوی قالی ها با شامپو فرش ترفند واحدهای غیرمجاز/واحدهای متخلف پلمب نمی شوند

بی اطلاعی صنعتگران خراسان جنوبی از مزایای صندوق ضمانت سرمایه گذاری

مسکن زنده شد

پرداخت 300 میلیارد ریال تسهیلات به مددجویان کمیته امداد هرمزگان

استخدام کارگر ساده خدماتی خانم و آقا در البرز

استخدام فنی کار مسلط به برق و تجهیزات صنعتی در اصفهان

استخدام فروشگاه وانیلا در زیتورن کارمندی اهواز

منتظر موج دوباره گرانی دلار باشید

آغاز مرحله تکمیلی پرداخت سود سهام عدالت

استخدام بازاریاب و فروشنده محصولات لیزینگ سایپا در اصفهان

ایمن سازی ساختمان های اداری -تجاری درگیر پارادوکس/هزینه اجتماعی پلمپ ساختمان ها سنگین است

ایمن سازی ساختمان های اداری -تجاری درگیر پارادوکس/هزینه اجتماعی پلمپ ساختمان ها سنگین است