مطالب مرتبط:
مدیرعامل انجمن جامعه ایمن ایران: به جای پیدا کردن مقصر در حوادث به دنبال پیشگیری باشیم/ تنها 20 درصد ساخت وسازهای جدید ایمن هستند
آسیب های اجتماعی از معضلات جدی جامعه است
تقویت فرهنگ جهادی بستری برای کاهش آسیب های اجتماعی است
اجرای طرح توانمندسازی خانواده های آسیب پذیر/ توسعه نیازمند افزایش مهارت نیروی انسانی
همایش آسیب های اجتماعی و تامین امنیت عمومی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 1 بهمن 1396 ساعت 08:522018-01-21سياسي

انسان مدرن، هویت سکولار، لذت طلب و بازاندیشانه دارد/ به جای نگاه آسیب شناسانه، نگاه تفهمی به مسایل جامعه داشته باشیم


نشست علمی "تحولات جامعه و خانواده با تاکید بر هویت زنان" با حضور عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی و جمعی از محققان حوزوی و دانشگاهی در قم برگزار شد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار خبرگزاری حوزه، دکتر محمد تقی کرمی، عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی(ره) طی سخنانی در این نشست که شب گذشته به همت موسسه فرهنگی هنری سبک زندگی آل یاسین با حضور محققان حوزه و دانشگاه در این موسسه برگزار شد، با اشاره به این که نوع برداشت و نگاه انسان سنتی متفاوت از انسان مدرن است، ابراز داشت: انسان سنتی فهمش از تغییر این است که ما یک واقعیت ناب داریم که یک عده از آن فاصله گرفته اند چرا که از این نگاه اساساً آهنگ تغییر کند است، لذا فهم انسان سنتی از تغییر این است که انسان های قبل انسان های دیگری بوده اند و با ما فرق دارند.

وی با اشاره به این که در مطالعات نوین بر این اساس سخن از سوژه مدرن زیاد به میان می آید، گفت: سوژه مدرن یعنی فردی که فهمیده خودش دارد تغییر می کند و یک سری ارزش ها محل تغییر است؛ به دیگر سخن یعنی کسی که تغییر و فهم تاریخی را می فهمد و می داند که مثلا 20 سال پیش واقعیت ها و قواعد و هنجاری های اجتماعی را در گذشته طور دیگری می فهمیده و امروز وضع به شکلی دیگر است.

معیارهای زمانه عوض شده اند این استاد دانشگاه افزود: البته باید توجه داشت که اینجا بحث انحراف از معیار مطرح نیست بلکه بحث بر سر این است که به دلیل شرایط زمانه ، خود معیار عوض شده نه این که انحرافی در آن حادث شده باشد.

وی اضافه کرد: به عبارت دیگر انسان مدرن یعنی انسانی که حاضر است نسبت به ارزش ها و قواعد و خرده فرهنگ هایش هر لحظه بازاندیشی کند و حال آن که انسان سنتی وقتی یک باوری دارد حتی احتمال خلاف آن را هم نمی دهد.

این محقق و پژوهشگر علوم انسانی بیان داشت: در دنیای مدرن ما با هویت بازاندیشانه روبرو هستیم یعنی آگاهی های ما مرتب در حال نقادی است و گاه خودمان به جنگ باورهایمان می رویم، لذا ما با معرفت زمان مند و مکان مند مواجه هستیم که در این جا سن و سال ، موقعیت ، زمان و مکان ، پولدار بودن یا نبودن و حتی نظام ارزشی در تغییر جهت گیری ها موثر است.

انسان مدرن رویکرد سکولار و محاسبه گرانه دارد وی افزود: از سویی انسان مدرن در عین حال خیلی هم محاسبه گر است و عقل ابزاری دارد و به تعبیری سکولار است که در این جا سکولار یعنی دراین زمان زندگی کردن و بی توجهی بودن به فردا و چنین فرد مدرنی چون به لحظه و اکنون فکر می کند ، در نتیجه لذات و زیبایی شناسی برایش مهم است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی(ره) ادامه داد: نکته حایز اهمیت دیگر این که خانواده سنتی دارای هویت های غیراکتسابی است مثل عشیره و ملیت و مذهب که ما در پیدایی آن ها تاثیری نداشته ایم و در خانواده مدرن برعکس بیشتر به دنبال هویت اکتسابی مثل مدرک، پول ، موقعیت اجتماعی هستیم که دامنه این موقعیت های اکتسابی به جهت توسعه صنعتی در زمانه کنونی بسیار هم گسترده تر هم شده است.

نیازمند نگاه تفهمی به مسایل هستیم نه آسیب شناسی! وی گفت: روی اصلی سخن اینجاست که اگر امروز مساله موقعیت های اکتسابی مهم شده است ما به جای این که نگاه آسیب شناسانه به قضایا و مسایل داشته باشیم باید نگاه تفهمی کنیم که انسان مدرن چه بلایی سر او دارد می آید که با وجود آن که صبح تا شب رسانه های ما بر طبل ارزش ها می کوبند اما او از هنجار ها فاصله گرفته و جالب این است که کسانی که بر طبل همین مسایل می کوبند نیز خود در زمان حاضر عوض شده اند و حتی گاه اعتقاد به آن چه می گویند هم ندارند.

وقتی این وضعیت رخ داد و به نظام هویت مرتبط شد دیگر نباید از آسیب شناسی صحبت کرد بلکه باید اول آن را فهمید و درک کرد.

کرمی ابراز داشت: به عنوان مثال این که برخی از زنان ما دچار اعتیاد می شوند اول سوال این است که این زنان چه کسانی هستند و مساله بعدی این است که تفهم کنیم که الان الگوی اعتیاد در زنان فرق کرده و مثل قبل نیست که بگوییم صرفاً فقرا و کسانی که مشکل مالی دارند به این سمت کشیده می شوند بلکه الان حتی خانم دکتر و مهندس داریم که مواد مخدر به ویژه از نوع صنعتی آن مصرف می کنند و این حقایق تلخ را نمی توان نادیده گرفت.

هویت بازاندیشانه،سکولار و لذت طلب انسان مدرن وی خاطرنشان کرد: انسان مدرن دارای هویت بازاندیشانه است و این هویت سکولار، لذت طلب و فردگرا است و خود این هویت به ما می گوید ارزش چیست؛ البته چنین هویتی دارای مراتبی است چرا که ممکن است درصد بازاندیشی فرد در تهران فی المثل بالا باشد و در یزد یا شهر دیگری پایین باشد اما آنچه مهم است این که به هر حال این هویت بازاندیشی ، نحوه تفهم انسان مدرن است و نمی توان آن را کنار زد.

وی افزود: از این رو بنده به شدت معتقدم که هر برنامه ریزی اجتماعی که این سوژه را به رسمیت نشناسد و آن درک و فهم را پیدا نکند ، محکوم به شکست است ؛ به عنوان مثال بحث حجاب و بی حجابی یا بدحجابی باید در نظم بازاندیشانه بازتعریف شود و ما باید به سمت رویکرد تفهم شناسی جامعه شناختی حرکت کنیم تا بر اساس آن فهم و درک دست به برنامه ریزی برای حل مسایل و مشکلات بزنیم.

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی بیان داشت: زنان در این فهم بازاندیشانه تفاوتی با مردان ندارند، منتها مساله ای که وجود دارد این است که ما یک سری ارزش ها و ساختارهایی داریم که محور اصلی آن زنی بود که در زندگی سنتی قرار داشت و اساس خانواده در گذشته زن بوده است.

در تحلیل مسایل چشم بر سایر تغییرات جامعه نبندیم وی افزود: البته نظام حساسیت ما نسبت به تغییرات مردان مثل زنان حساس نبوده چرا که زن بر اساس نگاه سنتی محور خانواده بوده است؛ به عنوان مثال این که گفته می شود حجاب در جامعه ما تغییر کرده است باید پرسید چه چیزی در جامعه ما تغییر نکرده است و به راستی مگر امروز مردان ما و بانک های جامعه ما ربا نمی گیرند و ربا نمی دهند.

در ثانی در خصوص تغییر حجاب زنان این مردان هستند که تغییر کرده اند و لذا ما در تحلیل مسایل نباید چشم خود را بر سایر تغییرات جامعه ببندیم.

کرمی تصریح کرد: بر اساس مطالبی که گفته شد اگر نتوانیم از خانواده تصویر و شرحی ارایه بدهیم که با سوژه بازاندیش و آن هویت مدرن سازگار نباشد این تصویر کامل نیست و روی سخن بنده اینجاست که نهادهای تبلیغی و موسسات فرهنگی قبل از هر چیز باید به این فهم برسند و گرنه در کار خود به بحران می رسند.

وی گفت: در پژوهش های اجتماعی یکی از نکات جالب برای ما این بوده که واقعا چه اتفاقاتی می افتد که انسان ها این گونه می شوند و مثلا چطور می شود که زن جوانی که این همه اطلاعات درباره اعتیاد دارد و حتی تحصیل کرده است و نیاز مالی هم ندارد باز هم دچار اعتیاد به شیشه می شود و این گونه زندگی خود و یا خانواده اش را به مخاطره می افکند.

313/8
کلید واژه ها: انسان - دانشگاه علامه طباطبایی - دانشگاه - علامه طباطبایی - دانشگاه علامه - برگزار - هیئت علمی - طباطبایی - سنتی - استاد دانشگاه - محققان - واقعیت - علمی - هویت - علوم انسانی - فرهنگ - جامعه - موسسه - زندگی - سبک زندگی - لحظه - خبرگزاری - اجتماعی - خانواده - خبرنگار - فرهنگی - متفاوت - تاریخی - پولدار - زیبایی

آخرین اخبار سرویس:
دستاوردهای دعا در آیات و روایات معصومین(ع)

احیاء قدرت نوکیا در بازار های جهانی

آیفون 10، صدرنشین فروش جهانی

رفع اختلالات اینترنتی ظرف 24 ساعت آینده

اجرای طرح «مفتاح الجنه» در ماه رمضان/ تهیه بسته‎های غذایی برای نیازمندان شهر قدس

بررسی مشکلات بانوان کارآفرین فیروزکوه / تاکید بر برپایی نمایشگاه دائمی عرضه تولیدات داخلی

خرم آبادی: رفع فیلتر تلگرام صحت ندارد/فیلتر تلگرام دائمی است

حضور خاتمی و ناطق نوری در مراسم افطاری بنیاد امید ایرانیان

توییتر به موجب دستور قضایی فیلتر شده است/ قابلیت طرح در کارگروه تعیین مصادیق را ندارد/ تعدادی از وزرا درخواست رفع فیلتر از دو سامانه دیگر هم داده اند/ در نوبت گذاشتیم و بررسی می کنیم

افطار کسبه روزه دار در تهران

خرم آبادی: فیلتر تلگرام دائمی است

نظر عجیب فریدون آسرایی درباره سبیل های بهنام بانی

فرهنگ کسب روزی حلال باید در جامعه نهادینه شود

اصلاح مرامنامه و اساسنامه مجمع زنان اصلاح طلب به پایان رسیده است

پدران و مادران شهدا سرمایه های عظیم میهن اسلامی هستند

اساسنامه کانون های فرهنگی و هنری مساجد تصویب شد

العبادی: برای تشکیل کابینه با «سائرون» دیدگاه نزدیکی داریم

بارش شدید سبب آبگرفتگی معابر کرج شد

خودسازی مهم ترین فایده تبلیغ است/ تقریر شاخصه های مبلغ خوب

ماجرای هیجان انگیز عاشق شدن مهمان برنامه ماه عسل + فیلم

سوالات شش نماینده از وزیر راه در کمیسیون عمران مجلس

اظهارات منتسب به معاون رییس جمهوری درباره تلگرام تکذیب شد

معاون دادستان: رفع فیلتر تلگرام صحت ندارد/ فیلتر تلگرام دائمی است

راه اندازی سامانه ثبت نظارت الکترونیکی بر صندوق های صدقه

اظهارات مهم شمخانی درباره مواضع اخیر مقامات آمریکایی

بررسی راهکارهای صرفه جویی در منابع طرح تحول سلامت

برگزاری گشت های مشترک با حضور نماینده دادستانی تا کنترل بازار

دعای روز هفتم رمضان

یکی از موسسات مالی وعده سود هفتاد درصدی داده بود

حاشیه نگاری از روز جهانی تنوع زیستی

شهروندان قزوینی از وضعیت طرح خیابان انصاری ناراضی هستند

تکذیب نقل قول جنیدی درباره رفع فیلتر تلگرام

انتقاد دادستان کل کشور از فعالیت مؤسسات مالی

خرم آبادی: فیلتر تلگرام دائمی است

واکنش دادستان کل کشور به نامه جمعی از وزرا/ پیام رسان توییتر رفع فیلتر نخواهد شد

حس خوب معلق بودن در هوا+عکس

روزه در شب اول قبر چه نقشی دارد؟

آیت الله مکارم شیرازی: تاریخ آینه تمام نمای مسائل زندگی بشر است

بررسی راهکارهای صرفه جویی در منابع طرح تحول سلامت در کمیسیون بهداشت

روایت های متناقض از ورود پلیس به دانشگاه ملایر!

نقد منصفانه با تضعیف نظام تفاوت دارد

اساسنامه کانون های فرهنگی و هنری مساجد تصویب شد

نیمار بالاخره در مورد آینده خود تصمیم گرفت

زمان برگزاری انتخابات هیات رییسه مجلس

مشاور مدیر عامل در امور روابط عمومی: روابط عمومی نقشی استراتژیک در سازمان ها دارد

گردهمایی مسئولین روابط عمومی ادارات کل دامپزشکی استان ها با حضور ریاست سازمان دامپزشکی کشور

رفع فیلتر تلگرام صحت ندارد

تکذیب نقل قول جنیدی درباره رفع فیلتر تلگرام

زنان آسمان و دریا | گفت وگوی همشهری با یک خلبان زن و یک کاپیتان زن

کسری بودجه 7 میلیاردتومانی کمیته امداد

تأخیر جایز نیست

سگ های ولگرد از شما باوفاتر هستند

گریه های دختر ایرانی که به خاطر شکل صورتش، آقای بازیگر را منقلب کرد

مخالفت دادستان کل کشور با رفع فیلتر توییتر

تعطیلی بیمارستان در پی درگیری ها در تعز یمن

سر منشاء همه مفاسد جوامع بشری اختلاف و عدم وحدت است

غیر مسلمانان جذابیت های اسلام را بیش مسلمانان درک می کنند

دعای روز هفتم ماه مبارک رمضان + فیلم

62 جنرال دیگر وزارت دفاع ملی بازنشسته شدند

مسئولان بدون حمایت مردم نمی توانند کاری انجام دهند

فیلتر تلگرام قطعی و دائمی است

خرم آبادی: رفع فیلتر تلگرام صحت ندارد

مشکلات خانوادگی باید درون خانواده ها حل وفصل شود

خرم آبادی: رفع فیلتر تلگرام صحت ندارد

قرائت گزارش وزارت کشور درباره مشکلات کازرون

دادستان کل کشور: توییتر رفع فیلتر نمی شود

پیشنهاد الحاق به کنوانسیون پالرمو اولین بار در سال 79 کلید خورد

آغاز پیش ثبت نام مدارس شاهد

سامانه شکایات مردمی از مشاغل سطح شهر ایجاد می شود

محتوای مناسب برای نسل جوان و نوجوان تولید شود

توییتر به هیچ وجه رفع فیلتر نمی شود

واکنش دادستان کل کشور به نامه 6 وزیر و دو نماینده درباره رفع فیلتر توییتر

زهرا شجاعی: اصلاح مرامنامه و اساسنامه مجمع زنان اصلاح طلب به پایان رسیده است

زهرا شجاعی: اصلاح و بازنویسی مرامنامه و اساسنامه مجمع زنان اصلاح طلب به پایان رسیده است

تکذیب نقل قول جنیدی درباره رفع فیلتر تلگرام

معاون دادستان کشور: رفع فیلتر تلگرام صحت ندارد/ فیلتر تلگرام دائمی است

دوم خرداد «نه» بزرگ مردم به کسانی بود که می خواستند قیمومیت جامعه را به دست گیرند

خرم آبادی: رفع فیلتر تلگرام صحت ندارد/فیلتر تلگرام دائمی است

بررسی راهکارهای صرفه جویی در منابع طرح تحول سلامت در کمیسیون بهداشت

مسدودسازی پیام رسان توییتر با دستور قضایی انجام شد/تا وقتی فعالیتش مانند گذشته است، رفع فیلتر نخواهد شد

شهروندان قزوینی از وضعیت طرح خیابان انصاری ناراضی هستند

آیت الله حسنی درگذشت

تحلیل سعید حجاریان از وضعیت سیاسی کشور

خواننده عرب روی فرش قرمز جشنواره کن تحقیر شد

امام جمعه ای که میگفت: دست آخوند بایدبه جیب خودش باشد

تکذیب خبر رفع فیلتر تلگرام تا روز جمعه /​معاون دادستان کل: فیلتر تلگرام قطعی و دائمی است

در خوابگاه دختران دانشگاهی چه می گذرد؟

دادستان کل کشور :توییتر رفع فیلتر نمی شود /مسدودسازی توییتر با دستور قضایی انجام شد

تکذیب نقل قول جنیدی درباره رفع فیلتر تلگرام

مدارس بهترین مکان برای پیشگیری از آسیب های فرهنگی هستند

آموزش های دانشگاه پدافند هوایی مبتنی بر دانش روز است

دادستان کل کشور: توییتر رفع فیلتر نمی شود

ناگفته های امام جمعه کازرون از حوادث اخیر / دلیل خشم مردم چه بود؟

سایپا در ارتقای بهره وری به دستاوردهای مهمی دست یافته است

بررسی وضعیت صادرات نفت در صورت خروج ایران از برجام

توییتر رفع فیلتر نمی شود/لیست دوتابعیتی ها به دست ما نرسیده است

سی امین محفل انس پیشکسوتان جهاد و شهادت

دادستان کل: توییتر رفع فیلتر نمی شود

العبادی: برگزاری مجدد انتخابات را بعید می دانیم

تولید 4 لنج صادراتی طی شش ماه اخیر

انسان مدرن، هویت سکولار، لذت طلب و بازاندیشانه دارد/ به جای نگاه آسیب شناسانه، نگاه تفهمی به مسایل جامعه داشته باشیم

انسان مدرن، هویت سکولار، لذت طلب و بازاندیشانه دارد/ به جای نگاه آسیب شناسانه، نگاه تفهمی به مسایل جامعه داشته باشیم