مطالب مرتبط:
مدیرعامل انجمن جامعه ایمن ایران: به جای پیدا کردن مقصر در حوادث به دنبال پیشگیری باشیم/ تنها 20 درصد ساخت وسازهای جدید ایمن هستند
آسیب های اجتماعی از معضلات جدی جامعه است
تقویت فرهنگ جهادی بستری برای کاهش آسیب های اجتماعی است
اجرای طرح توانمندسازی خانواده های آسیب پذیر/ توسعه نیازمند افزایش مهارت نیروی انسانی
همایش آسیب های اجتماعی و تامین امنیت عمومی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 1 بهمن 1396 ساعت 07:522018-01-21سياسي

انسان مدرن، هویت سکولار، لذت طلب و بازاندیشانه دارد/ به جای نگاه آسیب شناسانه، نگاه تفهمی به مسایل جامعه داشته باشیم


نشست علمی "تحولات جامعه و خانواده با تاکید بر هویت زنان" با حضور عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی و جمعی از محققان حوزوی و دانشگاهی در قم برگزار شد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار خبرگزاری حوزه، دکتر محمد تقی کرمی، عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی(ره) طی سخنانی در این نشست که شب گذشته به همت موسسه فرهنگی هنری سبک زندگی آل یاسین با حضور محققان حوزه و دانشگاه در این موسسه برگزار شد، با اشاره به این که نوع برداشت و نگاه انسان سنتی متفاوت از انسان مدرن است، ابراز داشت: انسان سنتی فهمش از تغییر این است که ما یک واقعیت ناب داریم که یک عده از آن فاصله گرفته اند چرا که از این نگاه اساساً آهنگ تغییر کند است، لذا فهم انسان سنتی از تغییر این است که انسان های قبل انسان های دیگری بوده اند و با ما فرق دارند.

وی با اشاره به این که در مطالعات نوین بر این اساس سخن از سوژه مدرن زیاد به میان می آید، گفت: سوژه مدرن یعنی فردی که فهمیده خودش دارد تغییر می کند و یک سری ارزش ها محل تغییر است؛ به دیگر سخن یعنی کسی که تغییر و فهم تاریخی را می فهمد و می داند که مثلا 20 سال پیش واقعیت ها و قواعد و هنجاری های اجتماعی را در گذشته طور دیگری می فهمیده و امروز وضع به شکلی دیگر است.

معیارهای زمانه عوض شده اند این استاد دانشگاه افزود: البته باید توجه داشت که اینجا بحث انحراف از معیار مطرح نیست بلکه بحث بر سر این است که به دلیل شرایط زمانه ، خود معیار عوض شده نه این که انحرافی در آن حادث شده باشد.

وی اضافه کرد: به عبارت دیگر انسان مدرن یعنی انسانی که حاضر است نسبت به ارزش ها و قواعد و خرده فرهنگ هایش هر لحظه بازاندیشی کند و حال آن که انسان سنتی وقتی یک باوری دارد حتی احتمال خلاف آن را هم نمی دهد.

این محقق و پژوهشگر علوم انسانی بیان داشت: در دنیای مدرن ما با هویت بازاندیشانه روبرو هستیم یعنی آگاهی های ما مرتب در حال نقادی است و گاه خودمان به جنگ باورهایمان می رویم، لذا ما با معرفت زمان مند و مکان مند مواجه هستیم که در این جا سن و سال ، موقعیت ، زمان و مکان ، پولدار بودن یا نبودن و حتی نظام ارزشی در تغییر جهت گیری ها موثر است.

انسان مدرن رویکرد سکولار و محاسبه گرانه دارد وی افزود: از سویی انسان مدرن در عین حال خیلی هم محاسبه گر است و عقل ابزاری دارد و به تعبیری سکولار است که در این جا سکولار یعنی دراین زمان زندگی کردن و بی توجهی بودن به فردا و چنین فرد مدرنی چون به لحظه و اکنون فکر می کند ، در نتیجه لذات و زیبایی شناسی برایش مهم است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی(ره) ادامه داد: نکته حایز اهمیت دیگر این که خانواده سنتی دارای هویت های غیراکتسابی است مثل عشیره و ملیت و مذهب که ما در پیدایی آن ها تاثیری نداشته ایم و در خانواده مدرن برعکس بیشتر به دنبال هویت اکتسابی مثل مدرک، پول ، موقعیت اجتماعی هستیم که دامنه این موقعیت های اکتسابی به جهت توسعه صنعتی در زمانه کنونی بسیار هم گسترده تر هم شده است.

نیازمند نگاه تفهمی به مسایل هستیم نه آسیب شناسی! وی گفت: روی اصلی سخن اینجاست که اگر امروز مساله موقعیت های اکتسابی مهم شده است ما به جای این که نگاه آسیب شناسانه به قضایا و مسایل داشته باشیم باید نگاه تفهمی کنیم که انسان مدرن چه بلایی سر او دارد می آید که با وجود آن که صبح تا شب رسانه های ما بر طبل ارزش ها می کوبند اما او از هنجار ها فاصله گرفته و جالب این است که کسانی که بر طبل همین مسایل می کوبند نیز خود در زمان حاضر عوض شده اند و حتی گاه اعتقاد به آن چه می گویند هم ندارند.

وقتی این وضعیت رخ داد و به نظام هویت مرتبط شد دیگر نباید از آسیب شناسی صحبت کرد بلکه باید اول آن را فهمید و درک کرد.

کرمی ابراز داشت: به عنوان مثال این که برخی از زنان ما دچار اعتیاد می شوند اول سوال این است که این زنان چه کسانی هستند و مساله بعدی این است که تفهم کنیم که الان الگوی اعتیاد در زنان فرق کرده و مثل قبل نیست که بگوییم صرفاً فقرا و کسانی که مشکل مالی دارند به این سمت کشیده می شوند بلکه الان حتی خانم دکتر و مهندس داریم که مواد مخدر به ویژه از نوع صنعتی آن مصرف می کنند و این حقایق تلخ را نمی توان نادیده گرفت.

هویت بازاندیشانه،سکولار و لذت طلب انسان مدرن وی خاطرنشان کرد: انسان مدرن دارای هویت بازاندیشانه است و این هویت سکولار، لذت طلب و فردگرا است و خود این هویت به ما می گوید ارزش چیست؛ البته چنین هویتی دارای مراتبی است چرا که ممکن است درصد بازاندیشی فرد در تهران فی المثل بالا باشد و در یزد یا شهر دیگری پایین باشد اما آنچه مهم است این که به هر حال این هویت بازاندیشی ، نحوه تفهم انسان مدرن است و نمی توان آن را کنار زد.

وی افزود: از این رو بنده به شدت معتقدم که هر برنامه ریزی اجتماعی که این سوژه را به رسمیت نشناسد و آن درک و فهم را پیدا نکند ، محکوم به شکست است ؛ به عنوان مثال بحث حجاب و بی حجابی یا بدحجابی باید در نظم بازاندیشانه بازتعریف شود و ما باید به سمت رویکرد تفهم شناسی جامعه شناختی حرکت کنیم تا بر اساس آن فهم و درک دست به برنامه ریزی برای حل مسایل و مشکلات بزنیم.

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی بیان داشت: زنان در این فهم بازاندیشانه تفاوتی با مردان ندارند، منتها مساله ای که وجود دارد این است که ما یک سری ارزش ها و ساختارهایی داریم که محور اصلی آن زنی بود که در زندگی سنتی قرار داشت و اساس خانواده در گذشته زن بوده است.

در تحلیل مسایل چشم بر سایر تغییرات جامعه نبندیم وی افزود: البته نظام حساسیت ما نسبت به تغییرات مردان مثل زنان حساس نبوده چرا که زن بر اساس نگاه سنتی محور خانواده بوده است؛ به عنوان مثال این که گفته می شود حجاب در جامعه ما تغییر کرده است باید پرسید چه چیزی در جامعه ما تغییر نکرده است و به راستی مگر امروز مردان ما و بانک های جامعه ما ربا نمی گیرند و ربا نمی دهند.

در ثانی در خصوص تغییر حجاب زنان این مردان هستند که تغییر کرده اند و لذا ما در تحلیل مسایل نباید چشم خود را بر سایر تغییرات جامعه ببندیم.

کرمی تصریح کرد: بر اساس مطالبی که گفته شد اگر نتوانیم از خانواده تصویر و شرحی ارایه بدهیم که با سوژه بازاندیش و آن هویت مدرن سازگار نباشد این تصویر کامل نیست و روی سخن بنده اینجاست که نهادهای تبلیغی و موسسات فرهنگی قبل از هر چیز باید به این فهم برسند و گرنه در کار خود به بحران می رسند.

وی گفت: در پژوهش های اجتماعی یکی از نکات جالب برای ما این بوده که واقعا چه اتفاقاتی می افتد که انسان ها این گونه می شوند و مثلا چطور می شود که زن جوانی که این همه اطلاعات درباره اعتیاد دارد و حتی تحصیل کرده است و نیاز مالی هم ندارد باز هم دچار اعتیاد به شیشه می شود و این گونه زندگی خود و یا خانواده اش را به مخاطره می افکند.

313/8
کلید واژه ها: انسان - دانشگاه علامه طباطبایی - دانشگاه - علامه طباطبایی - دانشگاه علامه - برگزار - هیئت علمی - طباطبایی - سنتی - استاد دانشگاه - محققان - واقعیت - علمی - هویت - علوم انسانی - فرهنگ - جامعه - موسسه - زندگی - سبک زندگی - لحظه - خبرگزاری - اجتماعی - خانواده - خبرنگار - فرهنگی - متفاوت - تاریخی - پولدار - زیبایی

آخرین اخبار سرویس:
سخنرانی جنجالی روحانی/ واکنش رسانه های ضدانقلاب+ فیلم و عکس

سردار فروتن: جزو کشورهای برتر طب رزم جهان هستیم/ در حوادث طبیعی اخیر با حضور نیروهای مسلح آسیب ها به حداقل رسید

وزیر آموزش و پرورش مطرح کرد انتقال ارزش های دفاع مقدس تنها از طریق کتب درسی امکان پذیر نیست

مخالف شادی مشروع مردم نیستیم

بیشترین مسافران نوروزی همدان از کدام استان ها هستند؟

حضور رییس مجلس در مراسم بزرگداشت شهدای حوادث خیابان پاسداران (+ عکس)

نشست کارگروه ساماندهی گلزار شهدای مازندران برگزار شد

بی اطلاعی سخنگوی قوه قضاییه از اعمال محدودیت شب گذشته برای رییس دولت اصلاحات

مسجد جای فعالیتهای سیاسی روشنگرانه انقلابی است نه جناح بازی

جانبازان عزت و استقلال را برای ملت ایران به ارمغان آوردند

مسابقات هفته قرآن استان مرکزی استعدادهای جدیدی را شناسایی کرد

مادران شهدا مایه افتخار و مباهات ایران اسلامی هستند

مادر شهیدان «سمندری مایان» به فرزندان شهیدش پیوست

سخن امام صادق(ع) درباره مسجدی که پیامبر(ص) با خشت خام ساخت

استخدام حسابدار خانم در بلوار عدالتِ شیراز

بیش از 50 لیتر بر ثانیه آب مازاد رودخانه تجنود رها می شود

استخدام پیک، صندوقدار و ظرفشوی جهت کترینگی در مشهد

استخدام کمک آشپز و کارگر ساده آقا جهت تهیه غذا در تهران

استخدام تعدادی فروشنده خانم و آقا جهت کار پوشاک در تهران

استخدام سالن کار حرفه ای جهت رستورانی در تهران

استخدام فرکار ماهر جهت اغذیه در محدوده طلاب مشهد

استخدام پیتزازن ایتالیایی در محدوده میرداماد تهران

ترویج سبک زندگی علوی و فاطمی راهکاری موثر در مقابله با هجمه های فرهنگی

استخدام تعدادی فروشنده خانم جهت فروشگاهی در تهران

بازداشت سه متهم دیگر در پرونده جاسوسی محیط زیستی

دادگاه روزنامه رسالت و خبرگزاری تابناک برگزار شد/ هیات منصفه آنها را مجرم نشناخت

سردار کوثری: اغتشاش گران داعشی می خواستند با قلدری جلوی پلیس بایستند

روزنامه ولایت: آداب و رسوم مردم قزوین در فراگشت سال جدید

عکس جالبی از فروغ عباسی که سایت المپیک زمستانی منتشر کرد!

رفع مشکلات اقتصادی مهمترین خواسته مردم از مسئولان است

استخدام چهار ردیف شغلی در رستوران هندی تاج محل

لاریجانی: ناجا و بسیج در حادثه پاسداران با درایت عمل کردند

استخدام کارگر ماهر و نیمه ماهر در کپلی برگر

یک کشته و دو زخمی در تیراندازی پولیس کنگو بر تظاهرکنندگان

کسانی که در مقابل منکر ساکتند، هم عذاب با عاملین منکرند

واکنش «وزرات کشور» به رفتار پلیس با دختری که به حجاب اجباری اعتراض کرد

حصارکشی رواق هنرازسه نگاه

70 درصد مهندسان کشاورزی بیکار هستند

دختران قاجار در فشن شوی برند مشهور جهانی

شعار «هرطلبه یک پژوهشگر» در مدارس اجرایی شود

بازداشت سه فعال محیط زیستی در هرمزگان تایید شد

خبر تغییر مدیران معاونت هنری مورد تایید نیست

مجازات دختران خیابان انقلاب 10 سال حبس است؟

تا زمانی که عراق به ما نیاز داشته باشد نیروهایمان اینجا می مانند

فرهنگ ایثاروشهادت در شرایط کنونی بزرگترین پشتوانه انقلاب اسلامی است

کارخانه ذوب آهن اردبیل به چرخه تولید برمی گردد

دبیرکل اتحادیه عرب از حمایت ونزوئلا از مساله فلسطین قدردانی کرد

اعلام روز شمار هفته بزرگداشت مقام زن و روز مادر

انسدادجاده فهرج- زاهدان به دلیل طوفان شن

چگونه رژیم مصرف رسانه ای بگیریم؟

قدردانی از قضات گلستانی مروج فرهنگ حفظ منابع طبیعی

امنیت، عدالت و رفاه نیاز اساسی جامعه/ ارتقای آسایش و آرامش شهروندان باید در دستور کار مسئولان قرار بگیرد

با ارسال پیام هایی به نخست وزیر و ولیعهد کویت جهانگیری فرارسیدن روز ملّی کویت را تبریک گفت

نگاهی به برنامه نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری روسیه

پرونده کاملی درباره سانحه هوایی اخیر در قوه قضاییه تشکیل شده است

اشتغال فرزندان شاهد و ایثارگر باید مورد توجه ویژه قرار گیرد

مراسم بزرگداشت شهدای پاسداران تهران/ 4 مادر شهید حدادیان: شهید من بسیجی راه ولایت بود/ اشد مجازات قاتلان پسرم را خواستارم

پردازش درست از آثار شهدا در انتقال فرهنگ ایثار موثر است

ایجاد مسائل امنیتی برای مردم، خط قرمز مسئولان است

نقش ایثارگران در پیروزی انقلاب و دفاع مقدس غیر قابل انکار است

گلستان در حوزه بوم گردی موفق عمل نکرد

هنوز قرآن در جامعه مهجور است

آغاز توزیع بذر اصلاح شده برنج در گیلان

دفاع مقدس بیانگر مقاومت و مظلومیت ملت ایران است

افزایش قیمت سیگار غیرقانونی است؟

ضرورت تسلط اطلاعاتی مددکاران در همه حوزه های مرتبط با ایثارگران

نبود نارضایتی، نشان از عملکرد شایسته تأمین اجتماعی اهر است

فعالیت 43 مبلّغ در طرح «مدارس امین» لرستان

شهادت مرگ در راه ارزش ها است

رعایت الزامات پدافندغیرعامل در پروژه قطار شهری اهواز

کرسی ترویجی «تعلیم و تربیت ارزش ها، چیستی و قلمرو آن» برگزار می شود

اسلام سرمایه ای بزرگ به لحاظ فرهنگی و عقلی است

برگزاری جلسه بررسی سانحه سانچی دوشنبه 14 اسفندماه در چین

مراسم بزرگداشت شهدای پاسداران/ 3 سردار رحیمی: این آشوب ها نشأت گرفته از سایت های معاند و ضدانقلاب است/ اشد مجازات را برای قاتلان خواستاریم

مراسم بزرگداشت شهدای پاسداران تهران/2 لاریجانی: ایجاد مسائل غیرامنیتی برای مردم خط قرمز مسئولان است/ از اقدامات ناجا و بسیج حمایت می کنیم

حادثه پاسداران رفتار غلط و غیر متعارفی است

نشست تخصصی ائمه جماعت و روحانیون زکات و مبلغین طرح فلاح کمیته امداد امام خمینی خوزستان

تربیت استراتژیست های بزرگ در دفاع مقدس/توضیحاتی درباره شناسایی اجساد حادثه سقوط هواپیما و...

«سردار» کمک حال همسر در خانه بود

کسانی که زیاد غیبت می کنند، بخوانند!

ترویج فرهنگ ایثار و شهادت، راهبرد امنیت ملی ایران

وزیر بهداشت: تاب آوری مردم بسیار کم است به جای دادن اخبار منفی، مشکلات را کم کنیم

استخدام پزشک عمومی جهت مرکز پوست و مو در تهران

استخدام ظرفشور جهت رستورانی در غرب تهران

استخدام صندوقدار و مدیر رستوران در محدوده بلوار توس مشهد

استخدام سالن کار و ظرفشوی آقا جهت کافه رستوران در تهران

استخدام آبدارچی جهت امور پذیرایی و نظافتی در تهران

دعوت به همکاری مدلساز مسلط به 3D Max در تهران

استخدام فروشنده مسلط به کامپیوتر در تهران

درخواست کانون بازنشستگان از شورای نگهبان برای رد یک مصوبه مجلس

استخدام بردست وارد به براشینگ رنگ و بند در یک سالن زیبایی

استخدام کارگر ساده جهت رستورانی در تهران

تصاویر/ تشییع یپکر امام جمعه طبس در مشهد

دستگیری مسئول سابق حراست بانک مرکزی و فردی از یکی از معاونت های آن بانک

استقبال وزارت اقتصاد از بیانیه FATF/ سکوت در برابر یک خواست غیرمنطقی

سردار کوثری: حکم اغتشاش گران خیابان پاسداران از نظر ما اعدام است

استخدام آشپز و سرآشپز جهت فست فود در تهران

روسیه بالگردهای فوق سرعتی اش را بدون سرنشین می سازد

افشاگری وزیر سابق اطلاعات درباره مرگ زهرا کاظمی در زندان؛ اصرار مرتضوی منجر به مرگ او شد

11 اصل ارتباط با همکاران در محیط کار + عکس ها

انسان مدرن، هویت سکولار، لذت طلب و بازاندیشانه دارد/ به جای نگاه آسیب شناسانه، نگاه تفهمی به مسایل جامعه داشته باشیم

انسان مدرن، هویت سکولار، لذت طلب و بازاندیشانه دارد/ به جای نگاه آسیب شناسانه، نگاه تفهمی به مسایل جامعه داشته باشیم