مطالب مرتبط:
شناسایی 100 میلیارد تومان اختلاس از سال 88 تاکنون
جزییات تازه از اختلاس 100میلیاردی در وزارت نفت
چشم طمع رانتخواران به سرانه 1000 میلیارد تومانی بهداشت و درمان صنعت نفت
کشف 100 کیلوگرم تریاک در قم
کشف 100 کیلوگرم تریاک در قم
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 1 بهمن 1396 ساعت 05:312018-01-21اقتصادي

جزییات جدید از کشف اختلاس 100 میلیارد تومانی در نفت و فرار متهم


شجاعت مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت در نوسازی ساختارها و استفاده از فرایندهای جدید اداری و مالی که منجر به کشف تخلف 100 میلیارد تومانی یک کارمند این شرکت شد، - اقتصاد > اقتصاد ایران - همشهری آنلاین:شجاعت مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت در نوسازی ساختارها و استفاده از فرایندهای جدید اداری و مالی که منجر به کشف تخلف 100 میلیارد تومانی یک کارمند این شرکت شد، باید توسط سایر سازمان ها و شرکت ها دنبال شود که شاید در بیخ گوش مدیران آنها بدون آنکه اطلاع داشته باشند، تخلفاتی در حال وقوع است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا، شناسایی اختلاس حدود 100 میلیارد تومانی در مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت، بار دیگر نگاه ها را به فساد در دستگاه های دولتی و حاکمیتی جلب کرد.

اگرچه ممکن است این تخلفات توسط یک فرد و یا شبکه ای از افراد رخ دهد، اما وقوع آنها، باعث گسترش بی اعتمادی در کشور و دلسرد شدن مردم و گروه های اجتماعی خواهد شد.

با وجود این که شنیدن اخبار این تخلفات و سوء استفاده ها، دردآور و نگران کننده است، اما بررسی آنها می تواند به جلوگیری از وقوع تخلفات مشابه کمک کند.

تغییر در فرایندهای اداری و مالی، عامل کشف اختلاس اختلاس حدود 100 میلیارد تومانی در شرکت اکتشاف نفت، زمانی کشف شد که سیدصالح هندی، مدیر جدید این شرکت برای کارآمد کردن ساختار شرکت، اقدام به نوسازی و تغییر در ساختارها و فرایندهای مالی و اداری کرد.

پس از اعمال این اصلاحات در فرایندها و روش های حسابداری شرکت نیز تغییراتی اعمال شد، که این اقدامات، زمینه شناسایی تخلف را فراهم کرد.

ماجرای فرار متخلف یک منبع آگاه در گفت وگو با ایرنا با تشریح فرار خزانه دار مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت گفت: در نتیجه تغییر فرایندهای مالی و بررسی های انجام شده، وقوع تخلف مالی در شرکت احراز شد، اما هنوز مشخص نشده بود که این تخلفات توسط چه کسی رخ داده است.

وی افزود: قرار بود جلسه ای در روز 13 دی 96 (روز چهارشنبه) برای بررسی این موضوع تشکیل شود و بر این اساس به خزانه دار شرکت (فرد متخلف) نیز اطلاع داده می شود تا در جلسه حضور یابد، اما وی که متوجه شده بود در این جلسه، تخلفش آشکار خواهد شد، به بهانه بستری بودن همسرش در بیمارستان و وخامت حال وی، از شرکت در این جلسه عذرخواهی می کند و به سرعت به بهانه حضور در بیمارستان از ساختمان شرکت اکتشاف خارج می شود.

وی یادآور شد: پس از تشکیل این جلسه که بدون حضور خزانه دار مدیریت اکتشاف (فرد متخلف) برگزار شده، آشکار می شود که تخلف از طرف وی رخ داده که این موضوع بلافاصله به حراست وزارت نفت و نهادهای نظارتی و امنیتی اطلاع داده می شود.

در بررسی های بعدی مشخص می شود که فرد متخلف، تلاش کرده است از کشور خارج شود.

شناسایی 100 میلیارد تومان اختلاس از سال 88 تاکنون این مقام آگاه درباره میزان تخلف کشف شده نیز گفت: در نتیجه بررسی های انجام شده از سال 88 تاکنون حدود 100 میلیارد تومان تخلف کشف شده است، اما هنوز بررسی ها ادامه دارد.

وی خاطر نشان کرد: با توجه به این که بررسی پرونده های مالی پیش از سال 88 نیز آغاز شده است، احتمال دارد مبلغ تخلف بیشتر شود، که البته هنوز به طور قطعی نمی توان این مساله را تایید کرد.

درس های کشف اختلاس 100 میلیارد تومانی نکته قابل توجه در این ماجرا این است که بر خلاف سایر تخلفات که نهادهای نظارتی اقدام به شناسایی تخلف و اطلاع رسانی آن می کردند، این تخلف توسط خود شرکت اکتشاف، شناسایی و اعلام شده است.

نکته دیگر این است که این تخلف پس از تصمیم به نوسازی ساختار اداری و مالی و اعمال تغییرات فرایندی در بخش مالی و اداری شرکت، شناسایی شد، بنابراین اگر فعالیت ها در این شرکت همچنان به شیوه سنتی انجام می شد، این تخلف همچنان ادامه می یافت و شاید نیز هیچ گاه کشف نمی شد.

مساله بعد، لزوم حاکم بودن ضوابط به جای روابط است، بررسی ها نشان می دهد فرد متخلف که سال ها در پست خزانه دار شرکت فعالیت می کرده، توانسته بود اعتماد مسئولان و کارمندان بخش های مختلف را جلب کند به طوری که سایرین با نظر مساعد و با کمترین سخت گیری به وی، اقداماتش را تایید می کردند.

از مشکلات دستگاه های اداری کشور، کنار گذاشتن سخت گیری ها و نظارت های مالی به دلیل اعتماد بیش از حد به یک فرد خاص است که این موضوع زمینه تخلف را فراهم می کند.

در بررسی تخلف رخ داده نیز مشخص می شود که فرد متخلف به دلیل روابط دوستانه ای که با کارمندان و مدیران بخش های مختلف برقرار کرده، توانسته بود بدون جلب توجه، به سوءاستفاده های خود ادامه دهد و تنها تغییرات در بخش فرایندهای مالی شرکت منجر به شناسایی وی شده است.

بنابراین، در این پرونده با افراد اهمال کار و کسانی که دچار قصور نیز شده اند، برخورد شده است، شاید این افراد در وقوع جرم، شریک وی نبوده اند، اما با بی دقتی و اعتماد بیش از حد به خزانه دار شرکت، موجب بروز تخلف شده اند.

لزوم پرهیز از تخریب مهم ترین نهاد علمی و اجرایی کشور در بخش اکتشاف باید توجه داشت شرکت اکتشاف، معتبر ترین مرکز علمی و اجرایی کشور در زمینه شناسایی مخازن نفت و گاز کشور است که در مقایسه با کشورهای همسایه با کمترین امکانات و در شرایط سخت تحریم، اقدام به شناسایی مخازن جدید انرژی در کشور کرده که این موضوع نقش مهمی در تقویت جایگاه کشور در بین دارندگان مخازن هیدروکربوری در کشور داشته است، بنابراین نباید به بهانه تخلف یک فرد (یا افراد) اقدام به تخریب این شرکت کرد که منجر به تضعیف علمی و عملیاتی کشور در بخش اکتشاف می شود.

نظر زنگنه درباره تخلف 100 میلیارد تومانی بیژن زنگنه"، وزیر نفت نیز درباره این تخلف، گفت: این فرد یکی از کارمندان بخش اکتشاف بوده که تخلف کرده است و خود کارکنان بخش اکتشافات این تخلف را کشف کرده اند.

وی با اشاره به اینکه این فرد به مقامات قضایی معرفی شده است، افزود: مقامات قضایی با جدیت این موضوع را دنبال می کنند.

زنگنه افزود: این فرد در حال حاضر به خارج از کشور فرار کرده و مقامات قضایی از طریق پلیس اینترپل پیگیر هستند که این فرد را به کشور بازگردانند؛ علاوه بر این در حال بررسی هستند که اگر این فرد همدستی دارد با آن برخورد کنند.

وزیر نفت با بیان اینکه به دلیل قصور، چند نفر از مسئولان را در اکتشاف از پست هایشان برکنار کرده ام، گفت: بر این اساس تاکنون یک نفر به هیات تخلفات معرفی شده و ممکن است چند نفر دیگر به دلیل قصور و اهمال در انجام وظیفه به هیات تخلفات اداری وزارت نفت معرفی شوند.

زنگنه ادامه داد: این اقدامات غیر از اقداماتی است که دستگاه قضا انجام می دهد.

لزوم نوسازی ساختارها و فرایندهای مالی و اداری سایر شرکت ها و سازمان ها باید سایر شرکت ها همانند مدیریت جدید مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت، جسارت نوسازی اداری و مالی و کنار گذاشتن روش های قدیمی و پوسیده را داشته باشند، تا ضمن بالا رفتن بهره وری، جلوی تخلفات نیز گرفته شود.

شاید در بیخ گوش مدیران شرکت ها و سازمان های مختلف، بدون آنکه اطلاعی داشته باشند، تخلفاتی در حال وقوع است که تنها با نوسازی و در پیش گرفتن رویه های جدید اداری و مالی و روش های حسابداری قابل شناسایی خواهد بود.


کلید واژه ها: تخلف - اکتشاف - میلیارد - تخلفات - مدیریت - مدیر - اختلاس - ساختار - مالی - اداری - نوسازی - بیمارستان - جدید - اقتصاد - اقتصاد ایران - سوء استفاده - اطلاع - ایرنا - حسابداری - عذرخواهی - اصلاحات - اجتماعی - ساختمان - اعتمادی - مدیران - همشهری - برگزار - حراست - وزارت - اخبار

آخرین اخبار سرویس:
عدم همخوانی کاهش تورم با افزایش قیمت کالا

قیمت جدید شیر به زودی تعیین می شود

رشد اقتصادی امسال امارات 2.1 درصد خواهد بود

دفتر رییس جمهوری مشکل خرید ارزی صنعت فاوا را به بانک مرکزی و وزارت صنعت ارجاع کرد

سرانجام نامه نگاری سازمان نظام صنفی رایانه ای با وزیر ارتباطات دفتر رییس جمهوری مشکل خرید ارزی صنعت فاوا را به بانک مرکزی و وزارت صنعت ارجاع کرد

مهاجرت کسب و کارها از اصفهان

استخدام کارشناس حسابدار،انباردار در شرکت تجهیزات پزشکی -تهران

استخدام هیئت مدیره در یک شرکت معتبر در حوزه خدمات مخابراتی

انجام رایگان آزمایشات پیش از تولد برای بیماران خاص تحت پوشش بیمه سلامت در آذربایجان شرقی

استرالیا بیش از 4 میلیون دستگاه خودرو را فراخوان داد

تگرگ 6 میلیارد تومان به باغات ملکان خسارت زد

آبرسانی با تانکر به روستای خشک آباد میناب بعد از 8 روز قطعی آب

سیر تا پیاز اعتراض کامیون داران

رییس انجمن صنفی:کامیون داران بدنبال ایجاد تورم در جامعه نیستند

افزایش قاچاق کالا برای زییاتر شدن

بیش از 2 تن فرآورده دامی ناسالم کشف شد

صنعت دارو، چشم انتظار اکسیر نجات

واحدهای پرورش ماهی قزوین باید ایمن شوند

یک مقام وزارت شهرسازی: تعیین سقف اجاره و قیمت برای مسکن قیمت ها را بالا می برد

کاهش بی سابقه ی آب سد ستارخان اهر

پرداخت 2 میلیارد و 500 میلیون تومان برای آبرسانی روستایی در سیستان و بلوچستان

مدارس و معلمان بلوچستان به همت منطقه آزاد چابهار نونوار می شوند

جمع آوری پسماند شهری تربت حیدریه مکانیزه می شود

22 دهنه چشمه هرمزگان تحت پوشش طرح آبخیزداری قرار می گیرند

شهرک صنعتی تخصصی پتروشیمی در ایلام ایجاد می شود

سازوکار جدید صادرات قیر تا آخر خرداد ابلاغ می شود

83 طرح اشتغالزایی روستایی به بانکها معرفی شدند

استخدام بازرس کیفی در شرکت تابان گستر پویا در تهران

دوشنبه 7 خرداد | طلا از صعود بازماند

استخدام کارشناس طراحی و تبلیغات در یک شرکت معتبر در تهران

4000 حلقه چاه غیرمجاز خراسان شمالی بسته می شود

تولید سالانه تا سقف 10 هزار تن پسته مرغوب در زرندیه

تولید 100 هزار مین خودروی" نیسان لیفت" با طرح عجیب (+عکس)

دستگاه های اجرایی وظایف خود را برون سپاری کنند

توقف طرح جریمه ریالی سربازی از سال آینده

افزایش 41 درصدی سود بانک ملت

یکسان سازی نشانی مناطق شهری خمین تکمیل شد

روستایی با 2 باسواد در 130 سال

استخدام چهار ردیف شغلی جهت شرکت تولیدی واقع در قم

استخدام حسابدار خانم در نمایشگاه کابینت و فروشگاه

استخدام نیروی اداری و فروش خانم در فروشگاه یک شرکت معتبر

تلاش برای تهیه بسته های غذایی جهت توزیع بین نیازمندان درشب قدر/ روشهای کمک رسانی خیران

غذاهای ارزان سم است

سرمایه گذاری شفادارو فقط فروشنده بود

استخدام کمک حسابدار آشنا به پایا و شایگان در خراسان رضوی

عیدی شهردار تهران به مردم در عید فطر/افتتاح تونل آرش – اسفندیار تا پایان سال

سکه گران شد/ قیمت سکه امروز 7 خرداد 97

ارزش معاملات بورس از 1 میلیارد ریال فراتر رفت

بانک ها باید در زیان بنگاه ها سهیم باشند/ مجلس پیگیر معوقات تولیدکنندگان است/کارخانه ها فقط با 30 درصد ظرفیت شان کار می کنند/ حمایت از تولید با سود بانکی 18درصدی ممکن نیست

پتنت جدید اپل لولای مک بوک را متحول می کند

چرا بازار مسکن از خواب بیدار شد؟/ قیمت در مناطق مختلف تهران

ثروتمندترین مردم جهان در کدام کشورها زندگی می کنند؟

رشد سه برابری خدمات ارزی بانک ملی ایران در سال 96

سرپیچی بانک ها از یک تکلیف تسهیلاتی

ترفند شرکت های دخانیاتی برای تاسیس کارخانه / 17شرکت بزرگ دخانی دنیا در ایران

دولت برنامه ای برای افزایش قیمت نان ندارد

تشکیل نشست برای تعیین سقف زمانی انعقاد قرارداد موقت با کارگران

اصلاح ست های ورزشی در پارک ها/تحویل آرام سوله های ورزشی به مدیریت بحران

روند سریع مصرف بنزین در ایران

نباید خرید کالای بی کیفیت را به مردم تحمیل کنیم

واحدهای پرورش ماهی قزوین باید ایمن شوند

7950جلد سند مسکن روستایی در بروجرد صادر شد

بیش از 2 تن فرآورده دامی ناسالم کشف شد

استخدام کارمند فروشگاه و ارتباط با مشتری و پاسخگویی شکایات

سیر تا پیاز اعتراض کامیون داران

استخدام پیک موتورسوار،راننده وانت با ماشین در تهران

استخدام کارمند دفتری خانم در شرکت اسپادانا در تهران

استخدام 5 ردیف شغلی در گروه صنعتی گلرنگ در تهران

استخدام کارمند اداری خانم در شرکت منظومه نگاران نت در تهران

استخدام مدیر بازاریابی میدانی در شرکت استادکار در تهران

استخدام رییس حسابداری در شرکت معتبر در قزوین

استرالیا بیش از 4 میلیون دستگاه خودرو را فراخوان داد

استخدام کارشناس فروش در شرکت حلما گستر خاورمیانه در تهران

ظرفیت بنادر شمالی ایران به 130 میلیون تن رسید

علت کاهش مصرف سوخت در نروژ

چگونه 26 میلیارد دلار سرمایه از کشور خارج شد؟

قطری ها پردرآمدترین مردم دنیا

قارچ های تولیدی در استان کاملا سالم هستند

عرضه مصاحف نفیس با تخفیف ویژه در نمایشگاه قرآن

هیزم های سرخی که تولید ثروت کرد

مقصد خروج سرمایه ایرانیان کجاست؟

کمک به امر ساخت و توسعه مساجد با محراب کارت کوثر

طرح ملی اشتغال پایدار روستایی در اولویت قرار گیرد

خرج میلیاردی هزینه آژانس سال گذشته در بیمه دانا!

اهدای جوایز برندگان مسابقه اینستاگرام ایران خودرو

توزیع گوشت گرم وارداتی در بازار مشهد آغاز شد

واگذاری 15 سیلوی دولتی با 15 درصد نقد و اقساط 6 ساله

بوشهری ها بالاترین سرانه مصرف برق را درکشور دارند

هیزم های سرخی که تولید ثروت کرد

سرنوشت مبهم استانداردهای 85 گانه خودرو

درخشش همدان با احداث نیروگاه های خورشیدی

آغاز عملیات خرید تضمینی سیب زمینی در گلستان

مصاحبه با هومن دمیرچی مدیر عملیات تپ سی در خصوص اعتراضات اخیر رانندگان

راه اندازی پایانه صادراتی پسته ایران نیاز زیربنایی در رزندیه

اشتغال هشت هزار نفر با تولید بید سرخ

ثبت نام 363 واحد صنعتی مازندران برای طرح کارورزی

برداشت گل محمدی در میانه آغاز شد

سازمان خصوصی سازی خبرداد واگذاری 15 سیلوی دولتی با 15 درصد نقد و اقساط 6 ساله

راه اندازی پایانه صادراتی پسته ایران نیاز زیربنایی در رزندیه

نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ترکیه وعده های اقتصادی می دهند

جزییات جدید از کشف اختلاس 100 میلیارد تومانی در نفت و فرار متهم

جزییات جدید از کشف اختلاس 100 میلیارد تومانی در نفت و فرار متهم