مطالب مرتبط:
ارائه لایحه بودجه سال 97 شهرداری تهران به شورای شهر
ارائه لایحه بودجه سال 97 شهرداری تهران به شورای شهر
ارائه لایحه بودجه سال 97 شهرداری تهران به شورای شهر
اعتراف می کنم در بخش حمل ونقل ریلی موفق نبودم/ زندگی مدرن در تهران با بحران مواجه شده است
توسعه حمل ونقل عمومی باعث بهبود کیفیت عبور و مرور در تهران نشده است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 1 بهمن 1396 ساعت 01:552018-01-20اجتماعي

پیشنهاد شهرداری در شورای حمل ونقل شهر تهران با چه تغییراتی به تصویب رسید؟


پیشنهاد ترافیکی شهرداری، با اصلاح ناتمام در شورای حمل ونقل و ترافیک شهر تهران به پیش مصوبه تبدیل شد.

طبق پیش مصوبه طرح ترافیک 97، ورود به محدوده طرح در سال آینده مشمول «سقف تردد» است؛ - " پیشنهاد ترافیکی شهرداری، با اصلاح ناتمام در شورای حمل ونقل و ترافیک شهر تهران به پیش مصوبه تبدیل شد.

طبق پیش مصوبه طرح ترافیک 97، ورود به محدوده طرح در سال آینده مشمول سقف تردد است؛ به طوری که در هر روز فقط 103 هزار خودرو با خرید مجوز روزانه اجازه ورود به محدوده را دارند.

پیشنهاد ترافیکی شهرداری، با اصلاح ناتمام در شورای حمل ونقل و ترافیک شهر تهران به پیش مصوبه تبدیل شد.

طبق پیش مصوبه طرح ترافیک 97، ورود به محدوده طرح در سال آینده مشمول سقف تردد است؛ به طوری که در هر روز فقط 103 هزار خودرو با خرید مجوز روزانه اجازه ورود به محدوده را دارند.

این حجم، 20 درصد نسبت به امسال کاهش یافته است.

61 درصد از مجوزهای 97 به شاغلان دارای وضعیت اضطرار به لحاظ الزام به تردد در محدوده طرح اختصاص دارد.

شورای شهر برای تصویب نهایی طرح، 6 ماموریت دارد.

اصلاح ناتمام طرح ترافیک پیشنهاد مدیریت شهری تهران برای طرح ترافیک سال 97 با انحراف گیری ناتمام در شورای 6 نفره حمل ونقل و ترافیک شهر تهران، به پیش مصوبه تبدیل شد.

پیش مصوبه طرح ترافیک 97 حاوی یک تغییر رو به جلو نسبت به طرح پیشنهادی شهرداری است اما در عین حال 6 نقص فنی دارد که ماموریت شورای شهر پایتخت در روزهای آینده برای تصویب نهایی طرح را سنگین تر کرده است.

گزارش دنیای اقتصاد از جزییات پیش مصوبه طرح ترافیک سال 97 حاکی است: پیشنهاد شهرداری تهران مبنی بر حذف ممنوعیت ورود به محدوده طرح ترافیک با ایجاد دسترسی همگانی ، به دلیل نگرانی کارشناسی پلیس راهور از بابت ازدحام ترافیکی در محدوده، اصلاح شد به طوری که اعضای شورای ترافیک تهران در جریان بررسی طرح ترافیک پیشنهادی، نه تنها برای عبور و مرور خودرو در محدوده طرح ترافیک، سقف ورود تعریف کردند که حجم مجاز ورود خودرو به محدوده طرح ترافیک در سال 97 رقمی معادل 20 درصد کمتر از امسال تعیین شد.

اعمال سقف ورود به محدوده طرح ترافیک با توجه به اینکه معابر مرکزی پایتخت در صورت برقراری دسترسی همگانی پتانسیل تردد تا 5 برابر وضعیت فعلی را دارد، یک نیاز غیرقابل اغماض در طرح پیشنهادی بود که از سوی شورای ترافیک، در متن پیش مصوبه گنجانده شد.

براساس پیش مصوبه طرح ترافیک 97، سقف مجاز ورود خودرو به محدوده 30 کیلومتر مربعی مرکز پایتخت در سال آینده 103 هزار خودرو (شامل خودروهای شخصی و دولتی) تعیین شده است به این معنا که مجموع ورود خودرو به محدوده طرح ترافیک از زمان شروع طرح (6:30 صبح) تا پایان اجرا (7 شب)، نباید از سقف مجاز تجاوز کند.

در طرح ترافیک 96، تعداد خودروهایی که می توانند وارد محدوده شوند، 129 هزار دستگاه است.

طبق این پیش مصوبه، ورود به محدوده طرح ترافیک از ابتدای سال 97 مشمول اخذ عوارض با فرمولی که در روزهای آینده از سوی شورای شهر تهران به تصویب نهایی می رسد، خواهد شد.

فرمول پیشنهادی شهرداری برای دریافت عوارض ورود به طرح ترافیک سال 97، در ابتدای اعلام فرمول، در بازه قیمتی روزانه 9600 تومان تا 36 هزار تومان تعریف شده بود اما اصلاح یک ضریب مربوط به زمان تردد در این فرمول طی روزهای اخیر باعث شد حداقل عوارض روزانه ورود به طرح به 13 هزار و 400 تومان تغییر پیدا کند.

این مبلغ حداقلی برای آن دسته از ترددهایی است که بعد از پیک صبحگاهی وارد محدوده و قبل از پیک عصرگاهی از طرح خارج می شوند و مبلغ حداکثری نیز برای ورود در پیک و خروج در پیک است.

با این حال، این سطح عوارض روزانه به دلیل ناهمخوانی با هزینه واقعی سفر با خودروی شخصی در محدوده مرکزی تهران و همچنین عدم تناسب با عارضه هایی که این نوع سفر (استفاده از خودروی شخصی) از بابت ترافیک و آلودگی به شهر و شهروندان تحمیل می کند، از نظر کارشناسان، فرمول بازدارنده ترافیک محسوب نمی شود.

این فرمول، می تواند ترافیک شهری در کل ساعات روز را سنگین کند.

حفظ حق ورود برای 58 درصد سهمیه بگیران در پیش مصوبه طرح ترافیک 97، با اعمال نظر اعضای خارج از خانواده شهرداری در شورای حمل و نقل و ترافیک شهر تهران روی طرح پیشنهادی مدیریت شهری، برای سهمیه بگیران طرح ترافیک حق ورود به شکل متفاوت از روال فعلی در نظر گرفته شده است.

در حال حاضر -تا پیش از تدوین طرح پیشنهادی ترافیک- 129 هزار خودرو مجاز به تردد در محدوده طرح ترافیک هستند که از این تعداد، 109 هزار خودرو متعلق به گروه های سهمیه بگیر همچون دستگاه های دولتی، ارگان ها، اقشار خاص از جمله پزشکان و.

است و علاوه بر این، 20 هزار آرم روزانه طرح ترافیک نیز در مبادی ورودی به محدوده از سوی شهرداری به متقاضیان غیر سهمیه ای فروخته می شود.

اما مطابق پیش مصوبه طرح ترافیک 97، برای آن دسته از مشاغلی که به لحاظ تردد در محدوده طرح ترافیک، شغل اضطراری به حساب می آیند، حق ورود به محدوده طرح به تعداد مشخص برای کل این مشاغل، محفوظ گذاشته شده است.

در پیش مصوبه، واژه سهمیه به کار گرفته نشده اما برای حق ورود یا اجازه تردد اشخاص حقیقی و حقوقی مشمول این مشاغل، 63 هزار مجوز طرح ترافیک از کل 103 هزار مجوز سال 97 در نظر گرفته شده است.

به این ترتیب، تعداد مجوز گروه های سهمیه بگیر در طرح ترافیک از 109 هزار مجوز در سال جاری به 63 هزار مجوز حق ورود(معادل 58درصد سهمیه های امسال) در پیش مصوبه طرح ترافیک 97 کاهش پیدا کرده است با این تفاوت که عوارضی که از این 63 هزار خودرو مطابق فرمول پیشنهادی قرار است برای ترددهای سال آینده دریافت شود، نسبت به آرم های فعلی، افزایش پیدا کرده است.

برآوردها نشان می دهد، حداقل مبلغ در فرمول پیشنهادی برای اخذ عوارض تردد در سال آینده از حداکثر مبلغی که تاکنون سهمیه بگیران طرح ترافیک پرداخت کرده اند، بیشتر است.

با این حال، عموم مردم که در حال حاضر برای خرید آرم روزانه، 40 هزار تومان پرداخت می کنند براساس فرمول پیشنهادی، در سال آینده مشمول پرداخت عوارض روزانه کمتر از وضع موجود خواهند شد.

شورای حمل و نقل و ترافیک شهر تهران، 40 هزار مجوز از کل 103 هزار مجوز روزانه طرح ترافیک سال 97 را برای عموم مردم در نظر گرفته و مابقی، در قالب حق ورود ، به مشاغل دارای وضعیت اضطراری تخصیص پیدا کرده است.

برآورد مدیریت شهری تهران نشان می دهد: میزان استفاده از این 40 هزار مجوز روزانه توسط شهروندان در حد 25 تا 30 هزار فقره در روز خواهد بود.

اما کارشناسان شهری با استناد به مبالغ پایین عوارض روزانه در فرمول پیشنهادی که کمترین سطح آن، ارزان تر از هزینه یک سفر با تاکسی اینترنتی است، معتقدند: عوارض واقعی تردد به محدوده طرح ترافیک با خودروی شخصی باید به گونه ای تعیین شود که از جذابیت این مد حمل و نقلی بکاهد.

اما در فرمول پیشنهادی از آنجا که عوارض روزانه تردد در محدوده طرح ترافیک به مراتب پایین تر از هزینه فعلی خرید آرم روزانه است، جذابیت سفر با خودروی شخصی به خصوص در ساعت بین 10 صبح تا 4 بعد از ظهر، به شکل فوق العاده تحریک کننده (محرک سفرهای روزانه به مرکز شهر) برای سال آینده وجود دارد.

ماموریت اعضای شورای پنجم طرح پیشنهادی برای مدیریت ترافیک تهران 97، مطابق چارچوب های اداری و قانونی، ابتدا در شورای حمل و نقل و ترافیک شهر تهران به تصویب رسید.

این تصویب نامه البته به دلیل عدم مداخله این شورا در جزییات مربوط به مبلغ عوارض طرح ترافیک و نحوه واگذاری مجوزهای روزانه به دو طیف مشاغل اضطراری و عموم مردم ، یک پیش مصوبه محسوب می شود به طوری که مصوبه نهایی باید در شورای شهر تهران با بررسی جزییات طرح ترافیک 97، به تصویب برسد.

بررسی های دنیای اقتصاد نشان می دهد، اعضای شورای پنجم شهر تهران چنانچه بخواهند با عمل به وعده ای که به مردم پایتخت داده اند، متفاوت از دوره های قبل، برای شهر و شهروندان تصمیم گیری کنند، لازم است جزییات پیش مصوبه طرح ترافیک 97 و همچنین فرمول پیشنهادی برای دریافت عوارض تردد را با لحاظ یک خط قرمز غیرقابل چشم پوشی، مطالعه کرده و برای آینده ترافیک پایتخت، حساب شده تصمیم بگیرند.

خط قرمز مدیریت ترافیک تهران باید تضمین دو هدف حیاتی شامل کاهش ترافیک و کاهش آلودگی باشد.

برای این منظور باید شورای شهر 6 نقص فنی طرح ترافیک 97 را برطرف کند.

نقص فنی اول به فرجام مبهم LEZ مربوط می شود.

مدیریت شهری تهران براساس مصوبات سال های قبل شورای عالی ترافیک و همچنین لایحه بودجه 97 کشور، باید مدیریت تردد در محدوده زوج و فرد را از حالت غیرمعمول (فاقد سابقه جهانی) کنترل رقم سمت راست پلاک خودروها به حالت جهانی محدودیت تردد براساس میزان آلایندگی موتور خودروها تغییر دهد.

اما مطابق پیش مصوبه طرح ترافیک 97، امکان اعمال طرح LEZ در محدوده زوج و فرد دست کم تا ابتدای تابستان سال آینده، وجود ندارد.

شهرداری تهران در نسخه اولیه طرح پیشنهادی خود، اجرای متفاوت LEZ در محدوده زوج و فرد (این محدوده یک لایه عقب تر از محدوده طرح ترافیک را شامل می شود که 10 بزرگراه اصلی شهر در آن واقع شده است) را به شکل دریافت عوارضی کمتر از عوارض محدوده اصلی، در نظر گرفته بود به طوری که در پیشنهاد شهرداری قرار بود تردد در محدوده زوج و فرد برای همه خودروها با عوارضی معادل یک سوم فرمول پیشنهادی برای طرح ترافیک اصلی آزاد شود.

کارشناسان با توصیه به شورای شهر تهران معتقدند: اصلاح موثر طرح ترافیک برای سال 97 باید از بزرگراه های اصلی پایتخت و محدوده زوج و فرد به شکل دریافت عوارض بازدارنده آغاز شود چرا که بار سنگین ترافیک صبحگاهی و شبانگاهی در بزرگراه ها به مراتب بیشتر از محدوده اصلی طرح ترافیک است (حجم متوسط ورود خودرو به محدوده زوج و فرد در سال 96 معادل 495 هزار خودرو در روز بدون احتساب تاکسی و پلاک عمومی بوده که 5 برابر میزان تردد خودرو در محدوده طرح ترافیک اصلی است).

از طرفی، مساحت محدود زوج و فرد نیز نزدیک به سه برابر محدوده طرح ترافیک اصلی برآورد می شود.

بنابراین، ساماندهی گره های ترافیکی در 10 بزرگراه پرتردد یا همان محدوده زوج و فرد باید در اولویت نسبت به محدوده مرکزی باشد یا دست کم، ساماندهی آنها همزمان کلید بخورد.

اما در پیش مصوبه، به جای آنکه، اصلاحات ترافیکی ابتدا از محدوده زوج و فرد به شکل دریافت عوارض بازدارنده آغاز شود، ساماندهی این محدوده به زمان دیگری در سال 97 موکول شده است.

اخذ عوارض بازدارنده از محدوده زوج و فرد به صورت خودکار باعث کاهش میل به سفر در محدوده اصلی خواهد شد چرا که برای تردد به مرکز شهر باید از بزرگراه های منتهی به مرکز عبور کرد.

نقص فنی دوم به مبلغ عوارض روزانه به خصوص برای ساعت غیر پیک مربوط می شود که رقم آن معادل 33 درصد بهای فعلی آرم روزانه است.

این میزان عوارض غیربازدارنده، ساعات پیک ترافیک را در طول روز افزایش می دهد و تقاضای سفر با خودرو شخصی ایجاد می کند.

فرمول عوارض پیشنهادی باید با لحاظ همان خط قرمز اصلاح شود.

نقص فنی سوم شامل کمبود ظرفیت حمل و نقل عمومی برای پوشش سفرهای پیک صبحگاهی ناشی از شیفت تقاضا از خودرو شخصی است.

سقف مجاز برای ارائه حق ورود به طرح ترافیک برای مشاغل خاص در سال آینده 40 درصد کاهش پیدا کرده و معادل آن، به شکل طبیعی به حجم تقاضای استفاده از شبکه حمل و نقل عمومی افزوده می شود.

در این صورت، کسری فعلی ناوگان اتوبوس و مترو در سال آینده بیشتر خواهد شد.

برای تامین شبکه باید از هم اکنون، منابع مالی کمکی لحاظ شود نه اینکه به درآمد احتمالی ناشی از اجرای طرح ترافیک 97 که در گذر زمان و تا پایان سال آینده به شکل تدریجی در اختیار شهرداری قرار می گیرد، حساب ویژه باز شود.

گره های ترافیکی در سایر معابر شهر تهران نیز چالش مهم دیگری است که باید برای آن در طرح ترافیک سال 97، تدبیر شود.

مدیریت ترافیک تهران نباید صرفا به 5 درصد از مساحت پایتخت محدود شود، چرا که هم اکنون تقریبا معادل مساحت شهر تهران، شبکه معابر پایتخت است.

نواقص پنجم و ششم نیز به لحاظ اهمیت، چندان عقب تر از نواقص مطرح شده نیست.

در حال حاضر، ضابطه مربوط به چگونگی فروش حق ورود به 63 هزار اشخاص حقیقی و حقوقی دارای مشاغل اضطراری، مشخص نیست.

این نبود ضابطه در شرایطی است که مدیریت شهری تهران یکی از دغدغه های خود برای اصلاح طرح ترافیک را تسلط رابطه بر ضابطه در توزیع سهمیه های آرم ترافیک و همچنین فرمول نامناسب مشکل دار آن اعلام کرده بود.

حال، در شرایطی که حق ورود به محدوده در سال 97 برای مشاغل اضطراری معادل 42 درصد نیز کاهش پیدا کرده، برای فروش مجوزها به مشاغل دارای حق ورود، باید ضابطه از قبل تعیین شده و شفاف، از سوی شورای شهر وضع شود.

چالش آخر نیز به چگونگی فروش همین حق ورود به مشاغل اضطراری مربوط است.

با توجه به اینکه سقف روزانه فروش مجوز 103 هزار فقره تعیین شده، در صورتی که امکان پیش خرید مجوز یا محفوظ گذاشتن حق ورود روزانه برای این مشاغل وجود نداشته باشد، احتمال اینکه سقف مجوزهای عموم شهروندان از 40 هزار فقره در برخی روزها تجاوز کند، وجود دارد.

این احتمال به خصوص برای ساعات غیرپیک، زیاد است.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته ازسایت خبری دنیای اقتصاد ، تاریخ انتشار 30دی 96، کدمطلب:3342772، www.

donya-e-eqtesad.

com
کلید واژه ها: ترافیک - طرح ترافیک - پیشنهاد - شورای - شهر تهران - شهرداری - تهران - حمل ونقل - خودرو - اصلاح - آینده - پایتخت - شورای شهر - شهرداری تهران - درصد - مجوز - ترافیک تهران - دنیای اقتصاد - پلیس راهور - مجاز - خرید - ممنوعیت - اقتصاد - مدیریت - گزارش - راهور - مرکزی - کاهش - صورت - پلیس

آخرین اخبار سرویس:
اجرای طرح ترافیک جدید به 97 نمی رسد

فیلم/ خاطرات دلخراش رزمنده دفاع مقدس از دوران اسارتش

درخواست ورود واژه های فرهنگستان به کتب درسی و کنکور

اعزام 40 کاروان به عتبات عالیات در نوروز

ورود سامانه بارشی جدید از بعداظهر فردا به آسمان لرستان+ فیلم

آغاز شیوه های جدیدی نورپردازی در هندیجان

تخفیف 90 درصدی به خبرنگاران در طرح ترافیک جدید رأی آورد

بارش های اخیر نوید بخش بهاری سرسبز وخرم +گزارش

پیشنهاد تفویض اختیار به معلمان و مدیران برای تغییر ساعات درسی

استخدام نماینده علمی و ویزیتور در شرکت آرایشی بهداشتی در تبریز

هوای پاک در مشهد با آغاز بارش های اسفند ماه

آمار نهایی ثبت نام در کنکور ارشد

زمان ثبت نام قطعی در کاروان های عتبات نوروزی اعلام شد

آخرین وضعیت منطقه سقوط هواپیمای تهران-یاسوج

آخرین وضعیت منطقه سقوط هواپیمای تهران-یاسوج

حل مشکل سربازی نخبگان ICT برای بازگشت به کشور

برف و باران ایران را فرا می گیرد

نگهداری اصولی لباس ها با چند ترفند ساده

بارش سنگین برف در محورهای هراز و فیروزکوه

تمام اسب های وحشیِ جهان منقرض شده اند

ایجاد پرونده الکترونیکی مشاوره برای دانش آموزان از سال 97

پیک نوروزی و تمرین های درسی در نوروز ممنوع شد

سوادآموزان بجنوردی آموزش رایانه می بینند

هوای تهران «پاک» شد

تخفیف 90 درصدی به خبرنگاران در طرح ترافیک

تالاب قره قشلاق بناب قرنطینه شد

روزهای پایانی سال همراه با بارندگی و مه غلیظ خواهد بود

گلستان پذیرای بیش از 78 هزار مسافر نوروزی در طول شبانه روز خواهد بود

زیباسازی و آمادگی دستگاه ها برای اسکان و پذیرایی از مسافران نوروزی + فیلم

مسیر زاهدان - بم بازگشایی شد

رقابت 29 هزار 348 نفر از استان اصفهان در آزمون سراسری حفظ و مفاهیم قرآن

تصویر سازی منظومه حیدربابا در تبریز

برگزاری طرح گردشگری دانش آموزی در سی سخت

30 کوهنورد آماده انتقال اجساد سانحه هوایی یاسوج

ملکشاهی به استقبال نوروز می رود

مسیر زاهدان - بم بازگشایی شد

بارش رحمت الهی در شهرستان های خراسان رضوی

آخرین وضعیت منطقه سقوط هواپیمای تهران-یاسوج

320 اتاق برای اسکان فرهنگیان در گچساران تجهیز شد

برف و باران ایران را فرا می گیرد

سوالات ضمن خدمت مدیریت فعالیت های اردوهای دانش اموزی(ویژه فرهنگیان)

سیلاب در محور مواصلاتی دهلران به اندیمشک+عکس

مدیرکل امور مدارس شاهد وزارت آموزش و پرورش مطرح کرد لزوم نظام مند شدن فعالیت مدارس شاهد کشور

بیشترین میزان بارش استان در لنده

هشدارهواشناسی درباره کولاک برف و کاهش دید درچهارمحال و بختیاری

محیط زیست مازندران بساط بازار فروش پرندگان را در فریدونکنار جمع کرد

فعلا امکان عملیات در منطقه سقوط هواپیما تهران-یاسوج وجود ندارد

آماده سازی 30 هزار پارکینگ برای زائران نوروزی مشهد

توضیحات محسنی اژ ه ای درباره اطلاعیه ناجا در مورد مجازات معترضان به حجاب

زیبا سازی وآمادگی دستگاهها برای اسکان وپذیرایی از مسافران نوروزی +فیلم

سند تحول مبتنی بر رویکرد تربیتی و دستیابی به حیات طیبه است

تردد کامیون های موادسوختی و شیمیایی در پلدختر ممنوع

وضعیت جعبه سیاه هواپیما همچنان نامعلوم!

هشدار به گیلانی ها؛ مشاهده آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در کیاشهر

تهیه بسته فرهنگی تحصیلی و شغلی ویژه دانش آموزان

آخرین وضعیت منطقه سقوط هواپیما تهران-یاسوج

تجهیز کارگاههای اتومکانیک فنی و حرفه ای خراسان رضوی به 19 دستگاه خودرو

آخرین وضعیت منطقه سقوط هواپیما تهران-یاسوج

نتایج مسابقات قرآن دانش آموزان پسر در قطب 1 خوزستان اعلام شد

خروج دانش آموزان با کامیون از مدرسه در زرین دشت فارس! +عکس

برگزاری آزمون سلامت روان ویژه دانش آموزان پایه هفتم و هشتم

برف و باران؛ مهمان ایران می شود

ساکنان کوی قدس زاهدان در ترس و دلهره از سقوط درختان گز و کاج

تجهیز 145 کلاس برای اسکان گردشگران نوروز 97 در هندیجان

امداد رسانی به سرنشینان 40 خودرو و اسکان 25 نفر در راهدارخانه های خوزستان

بارش باران در سبزوار، فردا

با همکاری باشگاه خبری توانا صورت گرفت برگزاری جشنواره دانش آموزی هم آموزی خبر

آموزش اسلحه شناسی دانش آموزی در لوداب

برگزاری دوره های توانمندسازی تربیت اسلامی ویژه معلمان و مدیران مدارس

یک تیم ارزیاب به منطقه سقوط هواپیمای تهران - یاسوج اعزام می شود

ثبت 10 اثر تاریخی آذربایجان شرقی در فهرست آثار ملی کشور

حضور زنان قاجار در فشن شوی گوچی + عکس ها

ثبت نام قطعی در کاروان های عتبات نوروزی از فردا آغاز می شود

مستمری بگیران صندوق بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر 350 هزار تومان عیدی گرفتند

تمدید دوباره جشنواره ملی گل و گیاه بابل تا هفتم اسفند

طراحی "طرح تشکیل تیم های مداخله در درمان و فوریت های اجتماعی" در مدارس

چگونه از ترافیک لذت ببریم؟!

آغاز هفته آگاهی از مغز در کشور؛ قضیه از چه قرار است؟

وضعیت جعبه سیاه همچنان نامعلوم!

ورود وکلا به دادگستری بدون بازرسی بدنی

بارش باران در استان کرمان

بارندگی شدید باعث آبگرفتگی و قطع برق برخی شهرهای جنوب خوزستان شد

18هزار اصله نهال در شیروان توزیع می شود

فضاهای سبز اصفهان با گونه های گیاهی کم آب ایجاد می شوند

مسجد «توبه» سنگال؛ یکی از 25 مسجد زیبای جهان + تصاویر

نامه حداد عادل به وزیر علوم درباره طرح سؤالات کنکور

اصلاح ایرادات فرمانداری تهران به طرح جدید ترافیک

صندلی ها و آباژور چوبی نفیس در سعدآباد حفاظت و مرمت شد

مسابقات هنرستان های کار و دانش آذربایجان شرقی

اگر فرزندی زیبا می خواهید، بخوانید

مسیر پروژه همت درختکاری می شود/ همت مسئولان کشور پروژه همت را به اتمام می رساند

بارش برف در گردنه کفنوییه بافت

تردد خودروهای بالای 50 سال در سال 97 ممنوع می شود

حذف اسکان نوروزی مدارس / مرخصی تحصیلی برای سفر

بارش سنگین برف در محورهای هراز و فیروزکوه

نباید تصور کنیم که مازندران بدلیل برخورداری از طبیعت در معرض آلودگی هوا نیست

بارش سنگین برف در محورهای هراز و فیروزکوه/ زنجیر چرخ به همراه داشته باشید

514 وکیل پایه یک و کارآموز در استان فعالیت می کنند .

خطاب به مهندسین کشورم!

الناز شاکردوست و خواهرش الیکا /عکس

پیشنهاد شهرداری در شورای حمل ونقل شهر تهران با چه تغییراتی به تصویب رسید؟

پیشنهاد شهرداری در شورای حمل ونقل شهر تهران با چه تغییراتی به تصویب رسید؟