مطالب مرتبط:
بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران: اسراییل غاصب است و باید فلسطین را ترک کند
شهادت مظلومانه شهید حججی موجب اعتلای نظام مقدس جمهوری اسلامی شد
پاسخ ضرغامی به یادداشت روزنامه جمهوری اسلامی
روزنامه جمهوری اسلامی: چرا مردم این همه به اخبار رسمی بی اعتمادند؟
روزنامه جمهوری اسلامی: چرا مردم این همه به اخبار رسمی بی اعتمادند؟
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 1 بهمن 1396 ساعت 02:362018-01-20سياسي

محمد خواجه علی علت حمایت جمهوری اسلامی از فلسطین چیست؟


رهبر انقلاب در خصوص حمایت از فلسطین می گویند: وظیفه ی ماست که این کشور را از سلطه و چنگ قدرت غاصب و پشتیبان های بین المللی اش در بیاوریم و به دست مردم فلسطین بسپاریم، - اما به راستی چرا این وظیفه بر عهده ی ایران قرار گرفته است؟ مسئله ی حمایت از فلسطین و دشمنی با رژیم صهیونیستی در طول 33 سال انقلاب اسلامی به عنوان یکی از مسائل اساسی در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران مطرح بوده است.

در چرایی اتخاذ این سیاست تحلیل ها و توجیه های بسیاری مطرح است، سیاست جنگ نیابتی گروه های مبارزاتی فلسطین به جای ایران، مشغول شدن اسراییل در فلسطین و غفلت از تحرکات ایران، تضعیف اسراییل به عنوان یکی از قدرت های منطقه ای و توازن قوا در منطقه و .

اما دلیل اصلی و محرک اصلی جمهوری اسلامی ایران برای حمایت از مردم فلسطین، مطلبی است که مقام معظم رهبری در دیدار اخیر خود با آزادگان به آن اشاره کردند: طرح مسئله ی فلسطین برای جمهوری اسلامی یک امر تاکتیکی نیست؛ یک امر بنیانی است، از اعتقاد اسلامی ناشی می شود.

وظیفه ی ماست که این کشور اسلامی را از سلطه و چنگ قدرت غاصب و پشتیبان های بین المللی اش در بیاوریم، به دست مردم فلسطین بسپاریم؛ این وظیفه ی دینی است، وظیفه ی همه ی مسلمان هاست؛ همه ی ملت های اسلامی، همه ی دولت های اسلامی وظیفه دارند که این کار را انجام بدهند؛ این یک وظیفه ی اسلامی است.

[1] در ابتدای بحث لازم است به این مسئله اشاره شود که طبق اعتقادات ما، اسلام دین تک بعدی که فقط به حوزه ی فردی و عبادات بپردازد نیست بلکه اسلام دینی جامع و کامل است که در تمام شئون زندگی اجتماعی و سیاسی، برنامه ی کامل و جامعی به مسلمین ارائه داده است.

یکی از شئون سیاسی اسلام نیز مربوط به روابط خارجی می شود که در این رابطه جمهوری اسلامی ایران، پیاده کردن اصول و اعتقادات اسلامی در حوزه ی سیاست خارجی را از اهداف خود بیان می دارد.

این مسئله باعث شده است که سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران- بر خلاف بسیاری دیگر از کشورها که مشی عمل گرایانه را در پیش گرفته اند و هدایت کننده ی سیاست خارجی شان فقط منافع آن هاست سیاستی ایدئولوژیک باشد که اصول اعتقادی سیاسی اسلام به آن جهت دهد.

اما اصول اعتقادی- سیاسی اسلام که حمایت از مردم فلسطین و دشمنی با رژیم صهیونیستی را به یکی از اعتقادات ما تبدیل می کند، چه چیزی است؟ 1.

نقش محوری ایران در ام القرای جهان اسلام؛ اسلام با قائل شدن رسالت‏ جهانی برای بشریت، همه ی هویت‏های قومی و نژادی، قبیله‏ای، ارتباطات خویشاوندی و فامیلی را تابع هویت‏ اسلامی قرار می‏دهد و مرزی برای مسلمین قائل نیست.

بر این اساس اسلام جهان را به 2 اردوگاه متمایز تقسیم می کند، دارالاسلام و دارالکفر.

در این تقسیم به خوبی جایگاه عقیده و ایمان در مرزبندی قدرت سیاسی ملاحظه می شود و قلمروی دولت اسلامی را قطع نظر از مختصات خاک، خون و غیره بر یک اصل معنوی ( وحدت عقیده) استوار می گرداند.

به این ترتیب تابعیت در اسلام بر اساس سرزمین نیست، بلکه براساس ایمان و عقیده است.

در نتیجه هر جا مسلمان‏ است دولت اسلامی وظیفه دارد که به وضع آن‏ رسیدگی کند و اگر ظلمی بر آن شد درصدد احقاق‏ حقش برآید.

[2] در دنیای امروز مرزهای جغرافیایی باعث پیدایش دولت و ملت ها شده است که این موضوع مانع از تشکیل دولت واحد اسلامی می شود.

جمهوری اسلامی ایران به عنوان ام القرای جهان اسلام، نقش محوری در توانمند سازی و وحدت دنیای اسلام بر عهده دارد.

2.

اصل استکبارستیزی؛ طبق این اصل، دین اسلام اجازه نمی دهد دولت کافری بر دولت مسلمانی سلطه ی خود را اعمال نماید و مسلمین نباید تحت سلطه ی کفار باشند.

قاعده ی فقهی نفی سبیل تقویت کننده ی این اصل مهم در اسلام است.

با توجه به معیار های اسلامی، دولت اسلامی نمی تواند نظاره گر اقدامات و مظالم مستکبران در دنیا باشد [او] وظیفه ی خود می داند که از مستضعفین عالم در برابر اقدامات مستکبرین حمایت کند.

[3] 3.

اصل عدالت طلبی؛ عدالت طلبی، فقط مختص به یک قومیت یا ملیت نمی شود .

عدالت طلبی باید شامل تمام مسلمانان و حتی به صورت عام تر شامل تمام مظلومین دنیا شود.

دولت اسلامی موظف است به بی عدالتی در هر جای دنیا اعتراض کند و مدافع حق مظلوم باشد.

[4] یا ایها الذین آمنوا کونوا قوامین بالقسط شهداء لله ای اهل ایمان در راه قسط و عدالت پایدار و استوار بوده و برای خداوند شاهد و گواه باشید.

[5] 4.

قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران.

این اصول در قانون اساسی جمهوری اسلانی ایران نیز لحاظ شده است و قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به عنوان مبنا و دستور کار سیاست خارجی در موارد متعددی ، دفاع‏ و حمایت از مستضعفان و مسلمانان و حمایت بی‏دریغ از مستضعفان‏ جهان‏ را وظیفه‏ی جمهوری اسلامی ایران می‏داند: - دولت جمهوری اسلامی ایران موظف است‏ سیاست کلی خود را بر پایه‏ی ائتلاف و اتحاد ملل اسلامی قرار دهد و کوشش به عمل آورد تا وحدت سیاسی-اقتصادی و فرهنگی جهان‏ اسلامی را تحقق بخشد.

[6] - سیاست‏ خارجی جمهوری اسلامی ایران بر اساس نفی هرگونه سلطه‏جویی و سلطه‏پذیری.

دفاع از حقوق همه‏ی مسلمانان می‏باشد.

[7] - جمهوری‏ اسلامی ایران در عین خودداری کامل از هرگونه دخالت در امور داخلی‏ ملت‏های دیگر، از مبارزه‏ی حق‏طلبانه ی مستضعفین در برابر مستکبرین‏ در هر نقطه از جهان حمایت می‏کند.

[8] نظام جمهوری اسلامی ایران با پذیرفتن و پیاده کردن این اصول در سیاست خارجی خود هویتی متمایز پیدا کرده که این هویت اسلامی- شیعی را عامل جهت دهی و هدایت کننده ی سیاست خارجی خود می داند.

جمهوری اسلامی ایران با هدف وحدت و حمایت از مسلمانان جهان و برای پیشبرد اهداف استکبارستیزانه و عدالت جویانه ی خود به حمایت از فلسطین می پردازد و طبق اصول پذیرفته شده ی خود، مردم فلسطین را هم جزو قلمروی دولت اسلامی در برابر دارالکفر می داند.

سابقه ی دفاع از فلسطین و دشمنی با رژیم صهیونیستی این حرکت اعتقادی جمهوری اسلامی در دفاع از فلسطین و دشمنی با رژیم صهیونیستی مختص حال حاضر نیست، بلکه از ابتدای تشکیل رژیم صهیونیستی گروه ها و تشکل های اصیل اسلامی و مبارزان انقلابی در بحبوحه ی مبارزه های خود، تلاش برای آزادی فلسطین را به عنوان یکی از اهداف اصلی خود مطرح می کردند.

با وجود اینکه در آن زمان هنوز کشوری به نام جمهوری اسلامی ایران تشکیل نشده بود اما پای بندی به اصول و اعتقادات اسلامی، مراجع و مبارزین را به انجام واکنش به این موضوع وا می داشت.

- آیت الله کاشانی از اولین افرادی بود که به اشغالگری رژیم صهیونیستی اعتراض کرد و از مردم خواست تا برای حمایت از مردم فلسطین اجتماع کنند و سخنرانی های فراوانی را در این زمینه ایراد فرمودند.

ایشان همچنین حسابی را در بانک ملی افتتاح کردند تا مردم کمک های خود برای مردم فلسطین را به آن حساب واریز نمایند.

- آیت الله بروجردی نیز که در آن زمان ریاست حوزه ی علمیه ی قم را بر عهده داشت، در برابر این مسئله سکوت نکرد و به دنبال تشکیل دولت صهیونیستی در زمستان 1326 و جنگ بین دولت های عربی و رژیم صهیونیستی اطلاعیه ای را صادر کردند.

[9] - فداییان اسلام هم به رهبری نواب صفوی در بیانیه ی اعلام موجودیتِ خود، آزادی کل جهان اسلام را هدف قرار دادند و بعد از اعلام موجودیت رسمی رژیم صهیونیستی اعتراض های خود را به این مسئله شروع کردند و تظاهرات و جلسات متعددی را در حمایت از مردم فلسطین به راه انداختند که این جلسات با سخنرانی های مهیج نواب صفوی همراه می شد.

نواب صفوی معتقد بود که باید مسئله ی فلسطین را اسلامی کرد نه عربی.

[10] در جریان انقلاب اسلامی و از ابتدای حرکت روحانیت در دهه ی 1340، دفاع از آرمان فلسطین، محکوم کردن رژیم اشغالگر اسراییل و انتقاد از رژیم شاه به دلیل همکاری با اسراییل، بخشی از مبارزات روحانیت و رهبری نهضت بود.

در واقع نیروهای مذهبی، اسراییل را نماد ستم و توطئه ی دائمی دولت های قدرتمند برضد کشورهای اسلامی و فلسطین را نماد مظلومیت جهان اسلام در مقابل جهان غرب می دانستند.

اوج این حمایت مربوط می شود به جریان جنگ 6 روزه در خرداد 1346 که مراجع و علما اقدامات فراوانی برای آگاه سازی مردم و کمک به مردم فلسطین انجام دادند.

آیت الله میلانی، آیت الله گلپایگانی، آیت الله سیدعلی بهبهانی و آیت الله غروی با صدور اطلاعیه هایی از مردم خواستند تا در برابر اسراییل متحد شوند و از دولت ایران نیز خواستند تا از کمک به این رژیم خودداری کند.

امام خمینی نیز به عنوان رهبر مسلمانان، از همان زمان شروع مبارزات خود برضد استبداد شاه و استعمار آمریکا، مبارزه برضد اسراییل و دفاع از منافع جهان اسلام را نیز شروع کردند.

امام خمینی(رحمت الله علیه) در اعلامیه ای که به مناسبت سالگرد قیام 15 خرداد تهیه کردند و به امضای آیت الله میلانی، آیت الله نجفی و علامه طباطبایی نیز رساندند تصریح کردند: ما برای دفاع از اسلام و ممالک اسلامی و استقلال ممالک اسلامی در هر حال مهیا هستیم.

برنامه ی ما برنامه ی اسلام است، وحدت کلمه ی مسلمین است، اتحاد ممالک اسلامی است، برادری با جمیع مسلمین است.

در تمام نقاط عالم هم پیمانی با تمام دول اسلامی است سرتا سر جهان، در مقابل صهیونیسم مقابل اسراییل مقابل دول استعمار طلب مقابل کسانی که ذخایر این ملت فقیر را به رایگان می برند.

[11] امام خمینی(رحمت الله علیه) دولت اسراییل را همواره در حال جنگ با جهان اسلامی می دانستند و ارتباط ایران با اسراییل را کمک به اسراییل ارزیابی می کردند.

ایشان در فتوایی که بعد از جنگ اعراب و اسراییل در سال 1347 صادر کردند، دفاع از فلسطین را واجب و کمک از زکوات و سایر صدقات را اجازه دادند.

[12] این اعتراض هایِ مراجع، روحانیون و مبارزین در بحبوحه ی انقلاب و سرکوب های رژیم شاه، بیانگر نوع نگاهی است که نهضت و رهبر آن به این موضوع داشتند که امروز نیز توسط مقام معظم رهبری به عنوان اصلی ترین دلیل حمایت از مردم فلسطین به آن اشاره می شود .

طبق اندیشه ی اصیل اسلامی، مسلمانان در هر نقطه ای از جهان در قلمروی دارالاسلام قرار دارند و باید به حال آنان توجه شود ولو از ملیت، نژاد یا قوم دیگری باشند.

نتیجه گیری در این یادداشت با توجه به اصول اسلامی- شیعی، اعتقادی بودن حمایت جمهوری اسلامی ایران از فلسطین را به اثبات رساندیم و در تکمیل این بحث از مبارزه ی تاریخی مراجع و مبارزین شیعه - حتی در سخت ترین شرایط - برای این اعتقاد خود صحبت کردیم.

امروز با توجه به شرایط جهانی و منطقه ای، سیاست حمایت از فلسطین و دشمنی با رژیم صهیونیستی برای ایران، بدون منفعت مادی نیست اما همان طور که بیان شد وقتی مسئله ای به عنوان یک اصل دینی و اعتقادی پذیرفته می شود، کوتاهی در عمل به این اصل، حتی با وجود ضررهای مادی قابل توجیه نیست.

بنابراین در چارچوب سیاست خارجی، حمایت از مردم فلسطین را باید به عنوان یکی از اصول ثابت پذیرفت که کوتاهی در این امر چیزی جز کم رنگ شدن هویت اسلامی- شیعی را به بار نخواهد آورد.

(*) پی نوشت ها: [1].

دیدار جمعی از آزادگان با رهبر معظم انقلاب، 25/05/91 [2].

داوود فیرحی، نظام سیاسی و دولت در اسلام [3].

علیرضا ازغندی، چارچوب ها و جهت گیری های سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران [4].

ابراهیم امینی، مقاله ی روابط بین الملل و سیاست خارجی حکومت اسلامی، مجله ی نور علم، شماره ی 9
کلید واژه ها: اسلام - اسلامی - جمهوری اسلامی - فلسطین - سیاست خارجی - ایران - جمهوری - وظیفه - رژیم صهیونیستی - حمایت - سیاسی - بین المللی - صهیونیستی - مردم - مقام معظم رهبری - اسراییل - انقلاب اسلامی - کشور - رهبر انقلاب - منطقه - ارتباطات - رهبر - ماست - رژیم - جهان - اجتماعی - آزادگان - برنامه - مسلمان - زندگی

آخرین اخبار سرویس:
واقعه خرمشهر شبیه یک معجزه بزرگ بود

عملی ساده که ترازوی اعمالتان را سنگین می کند

اساسنامه کانون های فرهنگی و هنری مساجد تصویب شد

دکتر سیدخلیل سیدعلیپور ,کریم نامورصدیق‎ ‎ بررسی رابطه بین سرمایه اجتماعی و پیشگیری از جرم در شهر تهران

یادداشت/ محمد ایمانی دو گرفتاری اصلی دولت روحانی

نوری کعب عمیر ،عبدالزهرا نعامی ،سید اسماعیل هاشمی شیخ شبانی اثر رهبری تحول آفرین و قابل اعتماد بر توانمندسازی تیمی

سخن امام حسین(ع) درباره حق بزرگ اهل بیت(ع)

سوتی وحشتناک نماینده مجلس ؛ ورژن جدید لوور ؛ تلفظ FATF + فیلم

محمدجواد نجفی، مرتضی سازجینی، عباس یوسفی تازه کندی بررسی مسئله تحریف عهد قدیم (تورات) از نگاه قرآن کریم

فرشته نورعلی زاده نقدی بر رویکردهای امکان و تولید علم دینی

آمریکا 5 ایرانی دیگر را تحریم کرد

ترامپ از ونزوئلا خواست انتخابات این کشور را تکرار کند

عکس متفاوت و پراز عشق "النازشاکردوست" با پوششی خاص/عکس

یادداشت/ سید مسعود علوی ایران باید یا آمریکا باید؟

تصاویر/ اولین موزهٔ ایران کجاست؟

«حاتمی کیا» با ظاهری متفاوت در حا قایق سواری+عکس

تصاویر/ منزل شهید مدافع حرمی که موزه شد

همه دستاورهای کارکنانی وزیر نفت!

یادداشت مهمان/ فرهنگ سازی وظیفه لاینفک روابط عمومی ها

واشنگتن رایزنی با جریان السائرون عراق را آغاز کرد

هنگ کنگ به مرکز جهانی هوش مصنوعی تبدیل می شود

روایت پزشکی که برای کمک به هم نوعانش به محروم ترین نقاط ایران سفر کرد +فیلم

تقدیر از نخبگان قرآنی شهرستان کارون

تیپ عجیب و ژست عجیب ترِخانم بازیگر در ماشین پلیس!/عکس

12 پاسخ موسویان به 12 شرط وزیر خارجه آمریکا

یادداشت/ عبدالله گنجی بفرمایید متن توافقنامه ایران و آمریکا را امضا کنید!

بررسی تحولات فلسطین و تاکید بر نقش مهم همکاری های پارلمانی در روابط ایران و مصر

برادر امام موسی صدر درگذشت

علی نجفی ،حمید رحیمیان ،اکبر باشکوه بررسی روابط بین فرهنگ یادگیری و انگیزش با آمادگی برای تغییر سازمانی

مینا شمخی، نصره باجی، عصمت منصورزاده ‎نقد و بررسی اسراییلیات قصص انبیاء در تفسیر منهج الصادقین

ایرج محبوبی، حیدرعلی رستمی، عبدالرضا زاهدی تأملی در شبهه «انحصار علم ارزشمند در علوم دینی و بی ارزش تلقی شدن علوم تجربی»

یگان تک تیراندازان فاطمیون چگونه تشکیل شد؟

دموکرات ها به دنبال استیضاح ترامپ

دموکرات ها به دنبال استیضاح ترامپ

واکنش بامزه آقای بازیگر به ماجرای آمبولانس ویژه بانوان! /عکس

یادداشت/ امیر استکی دولت داری اشتباهی!

بهترین نوشیدنی ها برای رفع عطش/ اینفوگرافیک

شروط پمپئو گردن کلفتی سیاسی است

چالش های عمده رحم های اجاره ای

سرنوشت حاکمان ظالم برای انسان عبرت است/ تاریخ آینه ای برای زندگی بشر است

تروریست ها از حیوان هم پَست تر هستند/ جایگاه انسان در صدر عالم امکان است

حمیدرضا علومی یزدی، حمید درخشان نیا مداخله دادگاه در تعیین داور، آسیب شناسی قانون، رویه قضایی و ارائه الگو

سارا مهرآمیز، محمد اکبری بورنگ، محمد علی رستمی نژاد تبیین رفتارهای نوآورانه معلمان براساس باورهای غیرمنطقی و تفکر سیستمی آنان

شرح دعای روز هفتم ماه مبارک رمضان+صوت

دعای روز هفتم ماه مبارک رمضان + فیلم

آخرین خبر از وضعیت ولیعهد غیب شده

حق بزرگ اهل بیت در کلام امام حسین(ع)

واکنش تخت روانچی به اظهارات پمپئو

تشکیل کارگروه ها و هیات های اندیشه ورز در مرکز مطالعات/ پژوهش مسیر منتهی به توسعه است

تقی پورنامداریان، محمد احمدی بررسی دلایل تغییر گرایش های نقد رتوریکی کتاب مقدس

بروجردی:خشم آمریکا به دلیل شکست نقشه هایش در منطقه است

چرا سه کشور اروپایی قابل اعتماد نیستند؟ +فیلم

چرا یک معلول باید به دادگاه برود؟

صالح حسن زاده، محمود رسولی، محسن جاهد، وهب جعفریان استدلال پیچیدگی تقلیل ناپذیر: نقدی بر دیدگاه مایکل بیهی

چگونه در خانه مدیتیشن کنیم؟

رودخانه ای پر از شکوفه های گیلاس/ عکس

مهدی زاهدی، زهرا محمودی مطالعه تطبیقی نظام دسترسی به منابع ژنتیکی و ثبت اختراعات فناوری زیستی

سید مرتضی قاسم زاده، محمد قربانی جویباری اثر بطلان عقد بر شرط مستقل (توجیه و تحلیل رویه ی قضایی)

چگونگی آماده سازی زمینه ظهور در کلام آیت الله بهجت

برنامه اردوغان برای روابط با اسراییل

چهره بی حوصله آقای سوپراستار/عکس

نماینده دمکرات: مجلس را بگیریم، ترامپ را استیضاح می کنیم

لایحه «مقابله با تامین مالی تروریسم» در مجلس حاشیه ساز شد

آمار اهدای عضو در ایران

آنچه باعث می شود دختران دچار تجرد قطعی شوند؛ «مضیقه در انتخاب»

جوابیه مطهری به گزارش "پاستیلی" کیهان و پاسخ کیهان

ضرورت تعلیق تعهدات برجام/ روحانی برجام را انتخاباتی کرده بود

غیبت بن سلمان سوال برانگیز و عجیب است

کارت شناور ندارم/ ایستگاه اتمسفر قبل از مدیریت من نامگذاری شد

واکنش سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس به اظهارات پامپئو

مصطفی هادوی نژاد; حافظ رمضانی مطالعه پدیدارشناسانه پیش آیندهای موقعیتی مقاومت رفتاری در برابر تغییر سازمانی

موسسات مالی از معضلات جدی نظام

حجت علی نژاد، جواد فرامرزی نقش سیاق در تفسیر المیزان

پاسخ سفیر ایران در عراق به ادعای اختلاف با مقتدی صدر

پاسخگویی به بیش از 45 هزار سؤال شرعی در مرکز پاسخ به سؤالات قزوین

توضیحات یک نماینده مجلس درباره احتمال رفع فیلتر «توییتر»

عیسی امینی، عباس منصوری موجه و مدلل بودن رأی داوری داخلی با نگاهی بر رویه قضایی

مدل لباس و انگشتر مگان مارکل+عکس

نقد و بررسی قانون حمایت خانواده مصوب سال 91

اصلاح قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان

بروجردی:خشم آمریکا به دلیل شکست نقشه هایش در منطقه است

جشن تولد خاص "بهنوش طباطبایی" /عکس

شعار حج تمتع سال 97 اعلام شد

نگاه همگرایانه در هنر به حمایت از کالای ایرانی کمک می کند

شهردار تهران باید پاسخگوی سه سوال شهروندان تهرانی باشد

محکومیت شدید پزشکان آفرگیر

صندوق ذخیره فرهنگیان خیریه نیست

تقابل شدید غیر علنی

پیگیری وضعیت کسب وکارهای متضرر تلگرامی خارج از قدرت ماست

امام (ره) به روایت کتاب جدید هدایت الله بهبودی شکایت بردن از روحانی جوان به آیت الله حائری/ بی دینی های آقاروح الله تکمیل شد!

نخست وزیر سابق از شاهزاده سعودی هم پول گرفته بود

غیبت بن سلمان سوال برانگیز و عجیب است

سفره افطار حرم امام رضا (ع)

غرفه جهاد دانشگاهی و خبرگزاری ایکنا در سومین روز نمایشگاه قرآن

10 فرمان کلیدی برای حل مشکلات کولبران

حضور بازیگر زن سینمای ایران در مناطق محروم+عکس

علی مقدم ابریشمی، مسعود محبوب نقش دادگاه در داوری بین المللی: نقدی بر لایحه جامع داوری از دیدگاه قوانین مدرن داوری بین المللی

سید محمد طباطبایی نژاد وحدت گرایی در قواعد مسئولیت مدنی

خوشکل ترین شهادت رو می خوام

مریم شعوری، امیر نجفی بررسی تأثیر توسعه نظام مالکیت معنوی و دانش ثبت شده در ایجاد انگیزه برای نوآوری صنعت

محمد خواجه علی علت حمایت جمهوری اسلامی از فلسطین چیست؟

محمد خواجه علی علت حمایت جمهوری اسلامی از فلسطین چیست؟