مطالب مرتبط:
بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران: اسراییل غاصب است و باید فلسطین را ترک کند
شهادت مظلومانه شهید حججی موجب اعتلای نظام مقدس جمهوری اسلامی شد
پاسخ ضرغامی به یادداشت روزنامه جمهوری اسلامی
روزنامه جمهوری اسلامی: چرا مردم این همه به اخبار رسمی بی اعتمادند؟
روزنامه جمهوری اسلامی: چرا مردم این همه به اخبار رسمی بی اعتمادند؟
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 1 بهمن 1396 ساعت 01:362018-01-20سياسي

محمد خواجه علی علت حمایت جمهوری اسلامی از فلسطین چیست؟


رهبر انقلاب در خصوص حمایت از فلسطین می گویند: وظیفه ی ماست که این کشور را از سلطه و چنگ قدرت غاصب و پشتیبان های بین المللی اش در بیاوریم و به دست مردم فلسطین بسپاریم، - اما به راستی چرا این وظیفه بر عهده ی ایران قرار گرفته است؟ مسئله ی حمایت از فلسطین و دشمنی با رژیم صهیونیستی در طول 33 سال انقلاب اسلامی به عنوان یکی از مسائل اساسی در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران مطرح بوده است.

در چرایی اتخاذ این سیاست تحلیل ها و توجیه های بسیاری مطرح است، سیاست جنگ نیابتی گروه های مبارزاتی فلسطین به جای ایران، مشغول شدن اسراییل در فلسطین و غفلت از تحرکات ایران، تضعیف اسراییل به عنوان یکی از قدرت های منطقه ای و توازن قوا در منطقه و .

اما دلیل اصلی و محرک اصلی جمهوری اسلامی ایران برای حمایت از مردم فلسطین، مطلبی است که مقام معظم رهبری در دیدار اخیر خود با آزادگان به آن اشاره کردند: طرح مسئله ی فلسطین برای جمهوری اسلامی یک امر تاکتیکی نیست؛ یک امر بنیانی است، از اعتقاد اسلامی ناشی می شود.

وظیفه ی ماست که این کشور اسلامی را از سلطه و چنگ قدرت غاصب و پشتیبان های بین المللی اش در بیاوریم، به دست مردم فلسطین بسپاریم؛ این وظیفه ی دینی است، وظیفه ی همه ی مسلمان هاست؛ همه ی ملت های اسلامی، همه ی دولت های اسلامی وظیفه دارند که این کار را انجام بدهند؛ این یک وظیفه ی اسلامی است.

[1] در ابتدای بحث لازم است به این مسئله اشاره شود که طبق اعتقادات ما، اسلام دین تک بعدی که فقط به حوزه ی فردی و عبادات بپردازد نیست بلکه اسلام دینی جامع و کامل است که در تمام شئون زندگی اجتماعی و سیاسی، برنامه ی کامل و جامعی به مسلمین ارائه داده است.

یکی از شئون سیاسی اسلام نیز مربوط به روابط خارجی می شود که در این رابطه جمهوری اسلامی ایران، پیاده کردن اصول و اعتقادات اسلامی در حوزه ی سیاست خارجی را از اهداف خود بیان می دارد.

این مسئله باعث شده است که سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران- بر خلاف بسیاری دیگر از کشورها که مشی عمل گرایانه را در پیش گرفته اند و هدایت کننده ی سیاست خارجی شان فقط منافع آن هاست سیاستی ایدئولوژیک باشد که اصول اعتقادی سیاسی اسلام به آن جهت دهد.

اما اصول اعتقادی- سیاسی اسلام که حمایت از مردم فلسطین و دشمنی با رژیم صهیونیستی را به یکی از اعتقادات ما تبدیل می کند، چه چیزی است؟ 1.

نقش محوری ایران در ام القرای جهان اسلام؛ اسلام با قائل شدن رسالت‏ جهانی برای بشریت، همه ی هویت‏های قومی و نژادی، قبیله‏ای، ارتباطات خویشاوندی و فامیلی را تابع هویت‏ اسلامی قرار می‏دهد و مرزی برای مسلمین قائل نیست.

بر این اساس اسلام جهان را به 2 اردوگاه متمایز تقسیم می کند، دارالاسلام و دارالکفر.

در این تقسیم به خوبی جایگاه عقیده و ایمان در مرزبندی قدرت سیاسی ملاحظه می شود و قلمروی دولت اسلامی را قطع نظر از مختصات خاک، خون و غیره بر یک اصل معنوی ( وحدت عقیده) استوار می گرداند.

به این ترتیب تابعیت در اسلام بر اساس سرزمین نیست، بلکه براساس ایمان و عقیده است.

در نتیجه هر جا مسلمان‏ است دولت اسلامی وظیفه دارد که به وضع آن‏ رسیدگی کند و اگر ظلمی بر آن شد درصدد احقاق‏ حقش برآید.

[2] در دنیای امروز مرزهای جغرافیایی باعث پیدایش دولت و ملت ها شده است که این موضوع مانع از تشکیل دولت واحد اسلامی می شود.

جمهوری اسلامی ایران به عنوان ام القرای جهان اسلام، نقش محوری در توانمند سازی و وحدت دنیای اسلام بر عهده دارد.

2.

اصل استکبارستیزی؛ طبق این اصل، دین اسلام اجازه نمی دهد دولت کافری بر دولت مسلمانی سلطه ی خود را اعمال نماید و مسلمین نباید تحت سلطه ی کفار باشند.

قاعده ی فقهی نفی سبیل تقویت کننده ی این اصل مهم در اسلام است.

با توجه به معیار های اسلامی، دولت اسلامی نمی تواند نظاره گر اقدامات و مظالم مستکبران در دنیا باشد [او] وظیفه ی خود می داند که از مستضعفین عالم در برابر اقدامات مستکبرین حمایت کند.

[3] 3.

اصل عدالت طلبی؛ عدالت طلبی، فقط مختص به یک قومیت یا ملیت نمی شود .

عدالت طلبی باید شامل تمام مسلمانان و حتی به صورت عام تر شامل تمام مظلومین دنیا شود.

دولت اسلامی موظف است به بی عدالتی در هر جای دنیا اعتراض کند و مدافع حق مظلوم باشد.

[4] یا ایها الذین آمنوا کونوا قوامین بالقسط شهداء لله ای اهل ایمان در راه قسط و عدالت پایدار و استوار بوده و برای خداوند شاهد و گواه باشید.

[5] 4.

قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران.

این اصول در قانون اساسی جمهوری اسلانی ایران نیز لحاظ شده است و قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به عنوان مبنا و دستور کار سیاست خارجی در موارد متعددی ، دفاع‏ و حمایت از مستضعفان و مسلمانان و حمایت بی‏دریغ از مستضعفان‏ جهان‏ را وظیفه‏ی جمهوری اسلامی ایران می‏داند: - دولت جمهوری اسلامی ایران موظف است‏ سیاست کلی خود را بر پایه‏ی ائتلاف و اتحاد ملل اسلامی قرار دهد و کوشش به عمل آورد تا وحدت سیاسی-اقتصادی و فرهنگی جهان‏ اسلامی را تحقق بخشد.

[6] - سیاست‏ خارجی جمهوری اسلامی ایران بر اساس نفی هرگونه سلطه‏جویی و سلطه‏پذیری.

دفاع از حقوق همه‏ی مسلمانان می‏باشد.

[7] - جمهوری‏ اسلامی ایران در عین خودداری کامل از هرگونه دخالت در امور داخلی‏ ملت‏های دیگر، از مبارزه‏ی حق‏طلبانه ی مستضعفین در برابر مستکبرین‏ در هر نقطه از جهان حمایت می‏کند.

[8] نظام جمهوری اسلامی ایران با پذیرفتن و پیاده کردن این اصول در سیاست خارجی خود هویتی متمایز پیدا کرده که این هویت اسلامی- شیعی را عامل جهت دهی و هدایت کننده ی سیاست خارجی خود می داند.

جمهوری اسلامی ایران با هدف وحدت و حمایت از مسلمانان جهان و برای پیشبرد اهداف استکبارستیزانه و عدالت جویانه ی خود به حمایت از فلسطین می پردازد و طبق اصول پذیرفته شده ی خود، مردم فلسطین را هم جزو قلمروی دولت اسلامی در برابر دارالکفر می داند.

سابقه ی دفاع از فلسطین و دشمنی با رژیم صهیونیستی این حرکت اعتقادی جمهوری اسلامی در دفاع از فلسطین و دشمنی با رژیم صهیونیستی مختص حال حاضر نیست، بلکه از ابتدای تشکیل رژیم صهیونیستی گروه ها و تشکل های اصیل اسلامی و مبارزان انقلابی در بحبوحه ی مبارزه های خود، تلاش برای آزادی فلسطین را به عنوان یکی از اهداف اصلی خود مطرح می کردند.

با وجود اینکه در آن زمان هنوز کشوری به نام جمهوری اسلامی ایران تشکیل نشده بود اما پای بندی به اصول و اعتقادات اسلامی، مراجع و مبارزین را به انجام واکنش به این موضوع وا می داشت.

- آیت الله کاشانی از اولین افرادی بود که به اشغالگری رژیم صهیونیستی اعتراض کرد و از مردم خواست تا برای حمایت از مردم فلسطین اجتماع کنند و سخنرانی های فراوانی را در این زمینه ایراد فرمودند.

ایشان همچنین حسابی را در بانک ملی افتتاح کردند تا مردم کمک های خود برای مردم فلسطین را به آن حساب واریز نمایند.

- آیت الله بروجردی نیز که در آن زمان ریاست حوزه ی علمیه ی قم را بر عهده داشت، در برابر این مسئله سکوت نکرد و به دنبال تشکیل دولت صهیونیستی در زمستان 1326 و جنگ بین دولت های عربی و رژیم صهیونیستی اطلاعیه ای را صادر کردند.

[9] - فداییان اسلام هم به رهبری نواب صفوی در بیانیه ی اعلام موجودیتِ خود، آزادی کل جهان اسلام را هدف قرار دادند و بعد از اعلام موجودیت رسمی رژیم صهیونیستی اعتراض های خود را به این مسئله شروع کردند و تظاهرات و جلسات متعددی را در حمایت از مردم فلسطین به راه انداختند که این جلسات با سخنرانی های مهیج نواب صفوی همراه می شد.

نواب صفوی معتقد بود که باید مسئله ی فلسطین را اسلامی کرد نه عربی.

[10] در جریان انقلاب اسلامی و از ابتدای حرکت روحانیت در دهه ی 1340، دفاع از آرمان فلسطین، محکوم کردن رژیم اشغالگر اسراییل و انتقاد از رژیم شاه به دلیل همکاری با اسراییل، بخشی از مبارزات روحانیت و رهبری نهضت بود.

در واقع نیروهای مذهبی، اسراییل را نماد ستم و توطئه ی دائمی دولت های قدرتمند برضد کشورهای اسلامی و فلسطین را نماد مظلومیت جهان اسلام در مقابل جهان غرب می دانستند.

اوج این حمایت مربوط می شود به جریان جنگ 6 روزه در خرداد 1346 که مراجع و علما اقدامات فراوانی برای آگاه سازی مردم و کمک به مردم فلسطین انجام دادند.

آیت الله میلانی، آیت الله گلپایگانی، آیت الله سیدعلی بهبهانی و آیت الله غروی با صدور اطلاعیه هایی از مردم خواستند تا در برابر اسراییل متحد شوند و از دولت ایران نیز خواستند تا از کمک به این رژیم خودداری کند.

امام خمینی نیز به عنوان رهبر مسلمانان، از همان زمان شروع مبارزات خود برضد استبداد شاه و استعمار آمریکا، مبارزه برضد اسراییل و دفاع از منافع جهان اسلام را نیز شروع کردند.

امام خمینی(رحمت الله علیه) در اعلامیه ای که به مناسبت سالگرد قیام 15 خرداد تهیه کردند و به امضای آیت الله میلانی، آیت الله نجفی و علامه طباطبایی نیز رساندند تصریح کردند: ما برای دفاع از اسلام و ممالک اسلامی و استقلال ممالک اسلامی در هر حال مهیا هستیم.

برنامه ی ما برنامه ی اسلام است، وحدت کلمه ی مسلمین است، اتحاد ممالک اسلامی است، برادری با جمیع مسلمین است.

در تمام نقاط عالم هم پیمانی با تمام دول اسلامی است سرتا سر جهان، در مقابل صهیونیسم مقابل اسراییل مقابل دول استعمار طلب مقابل کسانی که ذخایر این ملت فقیر را به رایگان می برند.

[11] امام خمینی(رحمت الله علیه) دولت اسراییل را همواره در حال جنگ با جهان اسلامی می دانستند و ارتباط ایران با اسراییل را کمک به اسراییل ارزیابی می کردند.

ایشان در فتوایی که بعد از جنگ اعراب و اسراییل در سال 1347 صادر کردند، دفاع از فلسطین را واجب و کمک از زکوات و سایر صدقات را اجازه دادند.

[12] این اعتراض هایِ مراجع، روحانیون و مبارزین در بحبوحه ی انقلاب و سرکوب های رژیم شاه، بیانگر نوع نگاهی است که نهضت و رهبر آن به این موضوع داشتند که امروز نیز توسط مقام معظم رهبری به عنوان اصلی ترین دلیل حمایت از مردم فلسطین به آن اشاره می شود .

طبق اندیشه ی اصیل اسلامی، مسلمانان در هر نقطه ای از جهان در قلمروی دارالاسلام قرار دارند و باید به حال آنان توجه شود ولو از ملیت، نژاد یا قوم دیگری باشند.

نتیجه گیری در این یادداشت با توجه به اصول اسلامی- شیعی، اعتقادی بودن حمایت جمهوری اسلامی ایران از فلسطین را به اثبات رساندیم و در تکمیل این بحث از مبارزه ی تاریخی مراجع و مبارزین شیعه - حتی در سخت ترین شرایط - برای این اعتقاد خود صحبت کردیم.

امروز با توجه به شرایط جهانی و منطقه ای، سیاست حمایت از فلسطین و دشمنی با رژیم صهیونیستی برای ایران، بدون منفعت مادی نیست اما همان طور که بیان شد وقتی مسئله ای به عنوان یک اصل دینی و اعتقادی پذیرفته می شود، کوتاهی در عمل به این اصل، حتی با وجود ضررهای مادی قابل توجیه نیست.

بنابراین در چارچوب سیاست خارجی، حمایت از مردم فلسطین را باید به عنوان یکی از اصول ثابت پذیرفت که کوتاهی در این امر چیزی جز کم رنگ شدن هویت اسلامی- شیعی را به بار نخواهد آورد.

(*) پی نوشت ها: [1].

دیدار جمعی از آزادگان با رهبر معظم انقلاب، 25/05/91 [2].

داوود فیرحی، نظام سیاسی و دولت در اسلام [3].

علیرضا ازغندی، چارچوب ها و جهت گیری های سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران [4].

ابراهیم امینی، مقاله ی روابط بین الملل و سیاست خارجی حکومت اسلامی، مجله ی نور علم، شماره ی 9
کلید واژه ها: اسلام - اسلامی - جمهوری اسلامی - فلسطین - سیاست خارجی - ایران - جمهوری - وظیفه - رژیم صهیونیستی - حمایت - سیاسی - بین المللی - صهیونیستی - مردم - مقام معظم رهبری - اسراییل - انقلاب اسلامی - کشور - رهبر انقلاب - منطقه - ارتباطات - رهبر - ماست - رژیم - جهان - اجتماعی - آزادگان - برنامه - مسلمان - زندگی

آخرین اخبار سرویس:
سه انتصاب جدید در شهرداری رشت

یادداشت/ حامد حاجی حیدری سیاست مصمم بودن

واریز حقوق کارکنان دولت حداکثر تا 19 اسفند

رویکرد انتصاب جوانان برای مدیریت پسندیده و قابل ستایش است

ام.اس در چه کسانی شایع تر است؟

ویدیو/ اعتراض ارژنگ امیرفضلی به تخریب مزار پدرش

دومین کنگره شهدای دانشجوی استان کرمان/ راه شهدا، راه روشن و واضح صراط مستقیم است

تردیدی در اراده جدی دولت برای حل مسئله ریزگرد ها وجود ندارد

بروجردی: گزارش آژانس؛ خط بطلانی بر ادعاهای امریکا بود

ایران خودرو 10 هزار دستگاه خودرو صادر می کند

قهوه؛ طعمی تلخ برای مبارزه با افسردگی

اردوغان: کشتار غیرنظامیان در خون ما نیست

انتقاد دادستان تهران از دور زدن قانون در حوزه عرضه مواد غذایی

کنایه توییتری زیباکلام به تلاش احمد نژاد برای مهندسی انتخابات 88 /خبری از جوج سورس نیست

مدیرعامل شرکت گروه سرمایه گذاری کارکنان سایپا منصوب شد

​دوستی غیرقابل انتظار اسلام ستیز انگلیسی با یک مسلمان شکل گرفت

مدرسه ی آزادی و طبیعت

دفتر العبادی هر گونه تغییر رقم بودجه عراق را تکذیب کرد

برکات بی نظیر تلاوت قرآن از زبان پیامبر اعظم (ص)

چهار کمپ درارتفاعات دنا برای دستیابی به محل سقوط هواپیماایجاد می شود

پیروزی های جبهه مقاومت مدیون رهنمودهای امام خمینی (ره) است

تمام وعده هایمان را در قبال حادثه سقوط هواپیما عملی خواهیم کرد / اعتراض مردم به «آخوندی» با شعار «استعفا بده»

واکنش مولاوردی به توییتر جعلی منتسب به خود

شوخی وزیر بهداشت با دادستان تهران: هربار که آقای جعفری دولت آبادی به من زنگ می زنند می ترسم

برگزاری دوره تربیت معلم روخوانی و روانخوانی قرآن در کرمانشاه

1620 یزدی برای حج تمتع 97 ثبت نام کردند

نماینده مجلس: منتظر دلایل مخالفت مرکز پژوهش های مجلس با طرح افزایش سن ازدواج هستیم

استخدام 8 ردیف شغلی در استانهای تهران،اصفهان،هرمزگان

لایحه بودجه 97 فردا در جلسه فوق العاده شورای نگهبان بررسی می شود

گشت و گذار ایمن در اینترنت با یک اپلیکیشن

فعالیت سفرا در حوزه اقتصادی افزایش یابد

تصحیح گزارش مربوط به وضعیت کودکان ایرانی/ توافق احداث دو مدرسه در کرمانشاه توسط آیسسکو

گفتمان زنده ایثار و شهادت با استفاده از نخبگان در جامعه ایجاد شود

نماینده مجلس: منتظر دلایل مخالفت مرکز پژوهش های مجلس با طرح افزایش سن ازدواج هستیم

عضو مجلس مرکزی تجمع علمای مسلمان لبنان: پیروزی های جبهه مقاومت مدیون رهنمودهای امام خمینی (ره) است

کنایه زیباکلام به تلاش احمد نژاد برای مهندسی انتخابات 88؛ خبری از جوج سورس نیست

مدیرعامل شرکت ملی نفتکش: تاکنون اطلاعات جدیدی از حادثه سانچی دریافت نکردیم

کنسرت ایرج در نجف آباد اصفهان برگزار می شود

دو میلیون مسکن کم داریم

شهادت 18 سرباز اردوی ملی در ولایت هلمند

همایش روز ملی مهندسی

آخرین وضعیت جسمانی ملکه رنجبر

تصاویری از لحظه شروع افتتاحیه و قرعه کشی دوره دوم برندکاپ با حضور علی پروین و امیر حمزه توسلی

ملت ایران در طول تاریخ کرامت خود را به جهانیان اثبات کرده است

پیاز و گوجه فرنگی در صدر بیشترین رشد قیمتی

خلاصه بازی پرسپولیس 1 - استقلال خوزستان 0

رانت خواری که خودش را لو داد + عکس

ضرورت برجسته کردن اخلاق شهدا در کتب درسی و برنامه های سیما/  ولایت فقیه؛ سفارش مشترک همه شهیدان  است

بازدید خبرنگاران ، شورای شهر و شهرداری،از معابر میدان امام همدان

نیکی هیلی: امروز مشخص می شود آیا روسیه وجدان دارد یا نه!

برای حل مسئله ریزگرد ها نباید فقط به راهکار های متکی به منابع آب اکتفا شود

علت سقوط هواپیمای مسافربری تهران-یاسوج باید روشن شود

عقب ماندگی ایران در حوزه بانکرینک/ غفلت تاریخی از دریا را جبران کنیم

حضور 30 شرکت دانش بنیان در نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی در کرمانشاه

پیگیری احیای خط گردشگری دریایی ایران ـ عمان

نظام ما به هیچ بن بستی گرفتار نمی شود/ نیازی به نامه نگاری و جنجال نیست

نیکی هیلی: برجام اصلاح نشود، از آن خارج می شویم

توطئه علیه مقاومت بیشتر از هر زمان دیگری است

واکنش مولاوردی به توییتر جعلی منتسب به خود: این بازی های مبتذل را محکوم می کنم

شورای فتوای جهان اسلام تشکیل شود

استخدام پشتیبان سایت خانم در یک شرکت معتبر در تهران

مردم باید مدعی و قوای سه گانه باید پاسخگو باشند / لایه های پنهان جریان «طب اسلامی» را می شناسیم

نقشه های دریایی ایران پس از 40 سال جایگزین نقشه های انگلیسی می شود؟

مشعل سکوی 14A فاز 14 پارس جنوبی روشن شد

برد خفیف شاگردان برانکو

آیسسکو در مناطق زلزله زده کرمانشاه 2 مدرسه می سازد

دکتر ظریف در دانشگاه تهران: تفکر داعش، منابع فکری و ظروف ایجاد آن از بین نرفته است

پیام تبریک مدیر مسکن مهر پردیس به مهندسان

تاکید صدراعظم نوری بر عدم تناقض لایحه مدیریت یکپارچه ایمنی با قانون مدیریت یکپارچه شهری

سفر معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده به ارومیه

آیین تودیع و معارفه فرمانداران سابق و جدید گیلانغرب

جهانگیری: برای حل مسئله ریزگرد ها نباید فقط به راهکار های متکی به منابع آب اکتفا شود

جهانگیری: برای حل مسئله ریزگرد ها نباید فقط به راهکار های متکی به منابع آب اکتفا شود

مردم هرمزگان با حضور پر رنگ خود از رییس جمهوری استقبال کنند

تعداد دانشگاه های ایران بیشتر از چین است/ بیشتر مراجعه کنندگان به نمایندگان تحصیلکرده های بیکار هستند

وجود 70 هزار کولبر در کشور/ تشکیل 6 پرونده ملی قاچاق در کردستان

شهردار اراک: مردم نگران هرس درختان اراک نباشند

نصرالله: حزب الله آرای مردم را با پول نمی خرد

احتمال برخورد قضایی با احمدی نژاد

دانش به قوم خاصی متعلق نیست

«بانوی تسبیح» رونمایی شد

مردم هرمزگان با حضور پر رنگ خود از رییس جمهوری استقبال کنند

لایحه بودجه 97 فردا در جلسه فوق العاده شورای نگهبان بررسی می شود

ظریف: دیپلماسی ایثار در وزارت خارجه پیگیری می شود

معاون استاندار کردستان: مبارزه با قاچاق سازمان یافته در اولویت است

سیدحسن نصرالله از توطئه جدید علیه مقاومت خبر داد

برخورد قاطع با جنایتکاران خیابان پاسداران برای زهر چشم گرفتن از اخلالگران امنیت کشور

بازدید مسئولان از روند بهسازی آرامستان امامزاده عبدالله(ع) شهرری

ممنوعیت اسباب بازی جنگی در سند پاکستان

باهنر: مقامات قضایی گفته اند احمدی نژاد به اندازه کافی جرم مرتکب، ولی شرایط برخورد باید فراهم شود / حرکات او دارد تند می شود

سیدحسن نصرالله از توطئه جدید علیه مقاومت خبر داد

این کمربند برای شرایط سخت!(+عکس)

محمد رضا باهنر: احمدی نژاد به اندازه کافی مرتکب جرم شده است

ضرغامی در نشست جامعه اسلامی مهندسین: دولت و وزارت ارتباطات به مصوبات شورای عالی فضای مجازی عمل کنند تا چند پیام رسان داخلی رشد کنند

مقامات قضایی گفته اند که برای برخورد با احمدی نژاد آمادگی وجود دارد و به اندازه کافی هم جرم مرتکب شده است

اعلام آمادگی مقام های قضایی برای برخورد با احمدی نژاد/به اندازه کافی جرم مرتکب شده

فتوتیتر/ تعهد می دهم دیپلماسی ایثار را در وزارت امور خارجه پیگیری خواهم کرد

فتوتیتر/ مصون سازی دستگاه قضا با تمسک به قرآن

لایحه بودجه 97 فردا در جلسه فوق العاده شورای نگهبان بررسی می شود

یادداشت/سردار نقدی چه کسی باید برای عقب ماندگی در عدالت عذرخواهی کند؟

محمد خواجه علی علت حمایت جمهوری اسلامی از فلسطین چیست؟

محمد خواجه علی علت حمایت جمهوری اسلامی از فلسطین چیست؟