مطالب مرتبط:
مدیرکل آموزش و پرورش تهران در گفت وگو با فارس: نمی توان ضوابط نقل و انتقال معلمان به تهران را تغییر داد/ با سه ساله شدن رشته های فنی مشکل فضای آموزشی پیدا نمی کنیم
نمی توان ضوابط نقل و انتقال معلمان به تهران را تغییر داد/ با 3 ساله شدن رشته های فنی مشکل فضای آموزشی پیدا نمی کنیم
معضل کمبود فضای آموزشی چالش اصلی نظام تعلیم و تربیت در آذربایجان غربی است
طراحی بسته های آموزشی برای کودکان و نوجوانان
16 آذر امسال متنوع ترین مراسمات در دانشگاه آزاد برگزار شد/برخی علاقه دارند به مسائل آموزشی و فرهنگی، سیاسی نگاه کنند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 30 دی 1396 ساعت 01:412018-01-19سياسي

مخبردزفولی در گفت وگوی مشروح با فارس: مسئله بورسیه ها با رفتارهای غیراخلاقی سیاسی به مشکل تبدیل شد/ باید نظام آموزشی مناسبی طراحی شود که کنکور خلاقیت کُش نباشد


دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی با تشریح دلایل حذف کنکور بر این نکته تأکید کرد که باید نظام آموزشی مناسبی طراحی شود که کنکور خلاقیت کُش نباشد، - دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی از اهمیت شرافت حرفه ای در هر شغلی گفت و بر نقش سوگندنامه های صنفی در هر شغلی تأکید کرد.

وی شرافت حرفه ای و سازماندهی را از امور مهم در هر شغل عنوان کرد و بر این نکته تأکید کرد که در دنیا کار خبری و کار حرفه ای بر اساس مادی نگری و منفعت گرایی صورت می گیرد زیرا سکولار بر مادی گرایی استوار است یعنی آن ها مدعی شرافت حرفه ای هستند ولی عمل نمی کنند.

مخبردزفولی در گفت وگویی که با مسؤولان " به سؤالات خبرنگاران این خبرگزاری پاسخ داد و در رابطه با مسئله بورسیه های دانشجویی و حذف کنکور صحبت کرد.

* مسئله بورسیه ها با رفتارهای سیاست بازانه و غیراخلاقی به مشکل تبدیل شد فارس: دانشجویان بورسیه سال های گذشته در دولت یازدهم با مشکل مواجه شدند و با وجود تذکر مقام معظم رهبری به مسؤولان برای حل مشکل این دانشجویان، هنوز این مشکل برطرف نشده است، دیدگاه شما در این زمینه چیست؟ مخبردزفولی: در مورد بورسیه ها چندین بار صحبت کردم، حقیقت این است که اگر بخواهم روان به شما پاسخ دهم به نظر من مسئله بورسیه ها نباید مسئله می شد مثل تمام رویه هایی که افراد در چارچوب قانون درخواست بورسیه می دهند و در دولت های مختلف این شرایط بوده و این اتفاق مربوطه به دوره زمانی خاصی نیست و این اتفاق ممکن است در هر زمان دیگری بیفتد و نباید به مسئله تبدیل می شد ولی متاسفانه در رفتارهای کاملا سیاسی و سیاست بازانه و غیراخلاقی با مسئله بورسیه ها مطرح شد.

اینها بچه های همین آب و خاک بودند که بچه های با استعدادی هم هستند، البته همیشه ممکن است به صورت نادر تخلف هم رخ دهد.

* همان کسانی که مسئله بورسیه ها را غیرقانونی دانستند خودشان با تخلف بورسیه شدند من نمی خواهم از تخلفات بارز سنوات گذشته در این زمینه بگویم زیرا در ذهن من تخلفاتی در گذشته از سوی همان کسانی که مدعی این تخلفات بورسیه شدند، وجود دارد که اتفاقا خودشان جزو افرادی بودند که بعضا از همین روش ها استفاده کردند و بورسیه شدند.

من جزو افرادی بودم که از ابتدای آموزش عالی کشور حضور داشتم و نامی از کسی نمی برم.

به نظرم این مسئله می توانست مسئله نشود و حالا که مسئله اش کردند باید کمک کنند که منصفانه حل شود.

* وزیر علوم پیگیر حل مشکل بورسیه هاست فارس: در حال حاضر حل مشکل بورسیه ها در چه وضعیتی است؟ مخبردزفولی: البته بخشی از مشکل حل شده و یک مسئله مانده که وزیر علوم که خودم با وی صحبت کردم با احترام و اصرار دنبال می کند که مسئله جایابی ها را حل کند.

اگر جایابی تعداد باقیمانده حل شود می توانیم بگوییم مشکل بورسیه ها به پایان رسید.

البته تاکنون این اتفاق رخ نداده و جایابی تعدادی باقی مانده است.

* همه در قبال حل مشکل بورسیه ها مکلفیم فارس: حل مشکل بورسیه ها به عهده کدام نهاد است؟ مخبردزفولی: ما در قبال آن ها متعهدیم یعنی همه باید متعهد باشیم.

من اصلا فاصله ای بین شورایعالی انقلاب فرهنگی، وزارت علوم و مجموعه هایی که باید جایابی در دانشگاه ها انجام دهند، نمی بینم همه مکلفیم و همه وظیفه داریم که این کار را انجام دهیم.

البته به خیلی از این بچه ها خسارت هم وارد شده و باید خسارت ها را به گونه ای جبران کنند که حداقل آن دلجویی است و اینکه گره از مشکلات این تعداد باقیمانده باز شود.

در بررسی ها مشخص شد که تعداد اشتباه کاملا محدود بود که همه توافق نظر داشتند که نباید به آنها بورسیه داده شود ولی عمده دانشجویان بورسیه طبق ضوابط عمل کرده بودند و مشکلی نداشتند بنابراین هم باید مسیر بورسیه آنها تسهیل می شد و هم مسیر جایابی که اکنون در مرحله جایابی هستیم و امیدواریم تعدادی که باقیمانده با اهتمام وزیر علوم حل شود.

اگر روند جایابی به مشکل بخورد ما ورود می کنیم.

به دلیل اینکه موضوع آموزشی است حتما جزو وظایف هیأت های تجدید نظر است و هیأت تجدید نظر در وزارت علوم، بهداشت و دانشگاه آزاد برای همین منظور تشکیل شده است.

مسلما ما موارد را ارجاع می دهیم، در جلسات حضور می یابیم و دفاع می کنیم که مشکلات سریع تر حل شود.

* آمارهای مطرح شده پیرامون مهاجرت نخبگان را باور نکنید تا مستند دقیق ارائه شود فارس: مدتی است آمارهایی درباره مهاجرت نخبگان از کشور مطرح می شود که حکایت از مهاجرت 99 درصدی فارغ التحصیلان نخبه دارد، صحت این آمار تا چه حد قابل قبول است؟ مخبردزفولی: آمارها را باور نکنید تا مستند دقیق ارائه شود.

ما در دبیرخانه شورایعالی انقلاب فرهنگی جلسه ای درباره مهاجرت نخبگان داشتیم، اعداد و ارقامی که گفته می شود کاملا با واقعیت ها مغایر است، البته معنای سخنم این نیست که مهاجرت اتفاق نمی افتد حتما در همه جای دنیا این مسئله اتفاق می افتد و مهاجرت نخبگان یک معضل جهانی است که می تواند کاهش یافته و کنترل شده و هدایت شده باشد اما این ارقام که گفته شده است اصلا مستند علمی ندارد که متاسفانه گاهی از زبان مسئولان هم مطرح می شود.

* باید در زمینه کارآمدسازی بنیاد ملی نخبگان برنامه ریزی شود فارس: به طور کلی وضعیت عملکردی بنیاد ملی نخبگان در حال حاضر به چه صورت است؟ مقام معظم رهبری سال گذشته از عملکرد این بنیاد ابراز نارضایتی کردند.

مخبردزفولی: درباره وضعیت کلی بنیاد باید بگویم که نیاز است حتما تحرک بیشتری صورت بگیرد زیرا اگر فعالیت هم می کنند اطلاع رسانی خوبی صورت نمی گیرد که باید دنبال کنیم.

من به معاون علمی رییس جمهور گفتم که حتما در موضوع کارآمدسازی بنیاد به صورت فعالانه تری برنامه ریزی شود یا حتی اگر لازم است که تغییری در اساسنامه بنیاد و نحوه اجرای آن اتفاق بیفتد به شورا اطلاع دهند تا ما بتوانیم برای چالاک کردن بنیاد کمک کنیم.

* الزام دستگاه ها به اجرای مصوبات شورا فارس: مسئله ای که گاهی مطرح می شود این است که مصوبات شورایعالی انقلاب فرهنگی چقدر ضمانت اجرایی دارد؟ مخبردزفولی: بحث ضمانت موضوع خاص شورا نیست.

شورا هم مثل همه دستگاه هاست.

من از شما می پرسم که چقدر قانون مجلس هست که اجرا نمی شود؟ به نظرم ساختار ضمانت بخشی به کل سیاست گذاری های کشور به همین صورت است.

این سؤال در مورد عدم اجرای قوانین درباره نهادهای دیگر هم وجود دارد.

از مجلس هم می توان همین سؤال را پرسید.

شنیده شده که در خوشبینانه ترین حالت، 30 درصد برنامه پنجم توسعه اجرا شد در صورتی که مجلس اهرم های ضمانتی هم دارد.

بله این درست است که شورایعالی انقلاب فرهنگی اهرم ضمانتی ندارد ولی با این وجود بسیاری از مصوبات شورا اجرا می شود.

فرهنگستان های کشور، جهاد دانشگاهی، شورای گسترش و برنامه ریزی و بنیاد نخبگان را کدام نهاد راه اندازی کرده است؟ این ها اجرای مصوبات شورا نیست؟ البته ممکن است بگویید اجرا ضعیف است ولی اینگونه نیست که به کلی ضمانت اجرا وجود نداشته باشد.

بله ما در اجرای برخی مصوبات راهبردی خودمان مشکل داریم مثل سند مهندسی فرهنگی که در آن هم بخش هایی اجرا شده ولی من معتقدم اگر ستاد مهندسی فرهنگی در کشور تشکیل می شد و اعضا با یک دلی کار می کردند حتما پیشرفت ما در حوزه های فرهنگی بسیار بهتر بود زیرا یکدیگر را تقویت می کردند و نیرویمان هدر نمی رفت.

اینها آثار مثبتی است که ما از این نعمت محروم هستیم ولی در حوزه علمی ستادهایی راه اندازی شد که مصوبه شورا است و همه این ستادها فعال هستند و این یعنی مصوبات شورا درحال اجرا است.

بخش عمده ای از مصوبات اجرا می شود و اگر بدبینانه بگویم 60 درصد مصوبات اجرا می شود، ببینید در نهادهای دیگر این آمار به چه صورت است.

بله من معتقدم با وضع مطلوب فاصله داریم و دستگاه ها خیلی بهتر از این می توانند مشارکت کنند.

اخیرا اعلام کردم برای بازنگری نقشه جامع علمی کشور از همه افراد حقوقی و حقیقی که نظری دارند استقبال می کنیم.

ممکن است در اجرا اشکال وجود داشته باشد ولی نمی توان گفت که مصوبات شورا اجرا نمی شود.

بله موافقم که شورا اهرم ضمانت بخشی بسیار کمی دارد ولی شورا مرجعیت دارد و این مرجعیت پذیرش ایجاد می کند.

* همه باید برای حل مسئله کنکور پای کار باشند فارس: دیدگاه شما درباره حذف کنکور که این روزها در محافل مختلف مطرح می شود، چیست؟ مخبردزفولی: من در مورد کنکور زیاد صحبت کردم و حالا معتقدم باید کمک کنید تا همه برای حل مسئله پای کار بیایند.

یکی از موارد اجرایی سند تحول آموزش و پرورش حذف کنکور است زیرا مبنای این سند، تبدیل نظام حافظه محور به خلاقیت محور است تا قدرت فکر و اندیشه ورزی در دانش آموز و توجه به همنوع و آنالیز و تحلیل در دانش آموز تقویت شود، کنکور نه تنها این کارها را نمی کند بلکه این توانمندی ها را سرکوب می کند.

سند تحول می خواهد برای نسل جوان تفکر و تعقل و نوآوری را تجویز کند و نظام آموزش و پرورش باید برنامه ریزی خود را بر این مسئله مبتنی کند ولی کنکور این را نمی پذیرد.

در 4 ساعت بر اساس مسابقه ذهن و حافظه کسانی که در کلاس های پرزرق و برق شرکت کردند و علمی ندارند را ارزیابی می کند.

داوطلبان بر اساس تکنیک تست زنی در کنکور شرکت می کنند.

این کنکور استعدادپرور نیست، خلاقیت پرور نیست، مغزها را معرفی نمی کند، پس اشکال دارد.

برخی فکر می کنند ما بی اساس در مورد حذف کنکور سخن می گوییم ولی باید نظام سنجش در کشور طراحی شود که استعداد کُش و خلاقیت کُش نباشد و توانمندی های دانش آموزان را به کنار نزند و یک مسابقه استرس زای هنجارشکنانه ذهنی و روحی برای دانش آموز ایجاد نکند.

* کنکور باید بازنگری شود فارس: برای حل این مشکلات برنامه ریزی صورت گرفته است؟ مخبردزفولی: ما تلاش می کنیم در کار گروه های مختلف این مسئله بررسی شود و از ظرفیت نخبگانی کشور هم کمک خواستیم ما باید به سمت نظام سنجش و پذیرش جایگزینی برویم که بهترین استعدادها و خلاقیت ها و توانمندی ها برای رشته های مناسب پذیرش شوند.

مثلا فردی اصلا از رشته مهندسی خوشش نمی آید ولی ما به زور بر اساس فضاسازی ها او را به رشته های مهندسی می فرستیم.

ما معتقدیم کنکور باید بازنگری و تحولات علم و فناوری جهانی بازبینی شود و نظامی که محقق نگاه خلاقانه است، اجرا کنیم.

هر گاه طرح جایگزین آماده شود با فاصله اعلام می کنیم و زمان بندی ها و مرحله بندی ها اطلاع رسانی می شود.

شتاب زدگی را نمی پذیریم ولی می گوییم بررسی این موضوع نباید به سال های آینده موکول شود بلکه باید از حالا بررسی ها صورت گیرد ولی در صورت به نتیجه رسیدن بررسی ها اجرا از سال های آینده انجام می شود که از قبل هم اطلاع رسانی صورت می گیرد.

انتهای پیام/ http://fna.

ir/a3c0 نظرات دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد
کلید واژه ها: بورسیه - مشکل - انقلاب فرهنگی - نظام آموزشی - کنکور - تخلف - دانشجویان - تخلفات - حرفه - دانشجویان بورسیه - آموزش - مقام معظم رهبری - خلاقیت - فرهنگی - عالی - دولت یازدهم - قانون - سیاسی - طراحی - خبرنگاران - وزیر علوم - خبرگزاری - دانشجویی - صورت - نظام - دولت - اهمیت - همیشه - شرایط - رهبری

آخرین اخبار سرویس:
گلریزان آزادی زندانیان غیرعمد در بندرترکمن برگزار شد

تماس تلفنی ماکرون با سیسی

مراسم ارتحال امام امسال 40 دقیقه زودتر شروع می شود/ پیش بینی کاهش ورود جمعیت از شهرستان ها

پیگیر مطالبات مردم کازرون هستیم

پاشازاده: تیم ملی برای 80 میلیون ایرانی است

جلسه ستاد مرکزی بزرگداشت امام خمینی(ره) برگزار شد

ثبت نام 1300 تن برای نامزدی در انتخابات مجلس نمایندگان و شورای ولسوالی

مقاومت برای خلق پیروزی های بزرگتر آماده می شود

15 مرکز ثبت نام رای دهندگان در فراه از سوی "طالبان" تعطیل شد

استاد فاطمی نیا: در ماه رمضان خیلی مراقب باشیم

اعلام آمادگی فرماندار لاهیجان برای تامین اعتبار طرح های مبارزه با مواد مخدر

استان اردبیل روابط خود را با جمهوری آذربایجان گسترش می دهد

آمار اعتیاد کارگران در مرز هشدار/ دست های پشت پرده مواد مخدر باید شناسایی شوند

سه خبر از شهرستان های ابرکوه و مهریز

رسانه ابزاری قدرتمند در انتقال اطلاعات به جامعه است

15 مرکز ثبت نام رای دهندگان در فراه از سوی طالبان تعطیل شد

ظریف راهی هند شد

تمهیدات لازم برای مراسم ارتحال امام راحل اندیشیده شده است

برخورد شهید داود کریمی با یک جوان کمونیست

گلریزان آزادی زندانیان غیرعمد در بندرترکمن برگزار شد

تمهیدات لازم برای مراسم ارتحال امام راحل اندیشیده شده است

احزاب طالبانی و بارزانی درصدد تشکیل یک ائتلاف

گزارش روزنامه آلمانی از وضعیت اسف بار ارتش آلمان

انسان از خودشناسی به جهان بینی می رسد / نگرانی باید در مورد نفس، روح و جان باشد

تشکیل کمیته برای پیگیری مشکلات کامیون داران در مجلس

صدور67 فقره محکومیت در پرونده خیابان پاسداران/ برای 126 متهم حوادث دی ماه کیفرخواست صادر شد

نتیجه انتخابات اخیر لبنان تأیید حاکمیت، عقلانیت و حکمت است

مسائل پیش آمده در کنگره حزب اعتماد ملی درون سازمانی است

بررسی سوالات نمایندگان از وزیر نیرو در جلسه کمیسیون انرژی

آمار وزیر ارتباطات درباره میزان مهاجرت به پیام رسان های داخلی صحیح نیست

مخالفان برجام در کمیسیون امنیت ملی مجلس در رای گیری CFT آبستراکسیون کردند

جلسه ستاد مرکزی بزرگداشت امام خمینی(ره) برگزار شد

جبران کم خوابی با خوابیدن بیشتر در آخر هفته ها

مسئولین ایرانی مانع اجرای سرود ناشنوایان در نمایشگاه قرآن شدند+ ویدیو

رحیمی: مخالفان برجام در کمیسیون امنیت ملی مجلس در رای گیری CFT آبستراکسیون کردند

صدور67 فقره محکومیت در پرونده خیابان پاسداران/ برای 126 متهم حوادث دی ماه کیفرخواست صادر شد

پشت پرده گرانی و کمیاب شدن بلیت هواپیما و قطار

سازنده مدال طلا برای دونالد ترامپ کشته شد

چگونه از Trello استفاده کنیم؟

دادستان تهران: صدور67 فقره محکومیت در پرونده خیابان پاسداران/ برای 126 متهم حوادث دی ماه کیفرخواست صادر شد

12 اشتباهی که ذهن انسان هر روز مرتکب می شود

احساس کنیم اروپایی ها به دنبال اتلاف وقت هستند، مذاکرات را ادامه نمی دهیم

صوت / بسته خبری 6 خرداد 97

استان اردبیل روابط خود را با جمهوری آذربایجان گسترش می دهد

استان اردبیل روابط خود را با جمهوری آذربایجان گسترش می دهد

مسائل پیش آمده در کنگره حزب اعتماد ملی درون سازمانی است

تمامی امکانات استان برای برگزاری کنگره سرداران شهید بسیج می شود شهدا گنجینه های ارزشمند نظام هستند

شهید جهازی: مساجد را خالی نکنید

لغو پذیرش 117 ناشر در بورس تهران/ سرمایه گذاری ملت هم اخراج می شود

انتقاد صندوق بین المللی پول از خروج آمریکا از برجام

کلیات لایحه اصلاح قانون مدیریت خدمات کشوری تصویب شد

سومین مراسم افطاری سرتاسری شهری در آستین ایالات متحده برگزار شد

2 روایت از نشست بی پایان اعتماد ملی ها

خدیجه بانوی عشق و ایمان

مخالفان برجام در کمیسیون امنیت ملی مجلس در رای گیری CFT آبستراکسیون کردند

مسائل پیش آمده در کنگره حزب اعتماد ملی درون سازمانی است

دهمین قسمت برنامه ماه عسل با اجرای احسان علیخانی روی آنتن شبکه 3 سیما رفت

سازمان نظام مهندسی کشاورزی خصوصی شد

گزارش تفریغ بودجه سال 96 طی دو هفته آینده به صحن ارسال می شود

رسانه ابزاری قدرتمند در انتقال اطلاعات به جامعه است

بخش بین الملل نمایشگاه قرآن آغاز به کار کرد

آقای رییس جمهور! چرا مردم باید هزینه بی تدبیری های دولت را بدهند

توضیحات عراقچی درباره مذاکره با اروپا و شروط رهبری در جلسه کمیسیون امنیت ملی

تضمین های کافی از اروپا بگیریم، در برجام می مانیم

ضرب الاجل یک ماهه مجلس به سیف

«پرنیل کاردل» با ظریف دیدار کرد

اهالی سرتیوک هفتکل بافت تاریخی روستای خود را مرمت می کنند

آبستراکسیون مخالفان برجام در کمیسیون امنیت ملی

فعل توانستن برای احیای جایگاه فرهنگ در کامیاران صرف شد

ظریف عازم هند شد

مکانیزم های رونق صادرات فرش مورد توجه قرار گیرد

نکات کلیدی درباره انتخابات عراق

محل نشست سران دو کره را بیشتر بشناسید+ تصاویر

عراقچی امشب در برنامه گفت وگوی ویژه خبری

اعتراض شهروندان پروان و بامیان به روند توزیع شناسنامه برقی + عکس

حفظ و تبیین دین مهم ترین اقدام حوزه علمیه در طول تاریخ بوده است

نرگس محمدی و رز رضوی در آرایشگاه (+عکس)

چرا کعبه را بیت عتیق نامیده اند

واکنش دانشجویان به افطاری مختلط محکومین امنیتی در دانشگاه علامه طباطبایی

ناظمی اردکانی در گفت وگو با فارس خبر داد: کنگره جامعه اسلامی مهندسین 7 تیر برگزار می شود

صدور حکم برخی متهمان آشوب های پاسداران و دی ماه

عارف: مبارزه با فساد اولویت کل نظام است

چرا «دختر شینا» موفق بود؟

بهترین فیلم عاری از دخانیات امسال جایزه می گیرد

لیبرمن از ساخت مانع دریایی برای مقابله با نفوذ حماس خبرداد

وزیر فرهنگ و ارشاد خطاب به معاونانش: مشکلات اصحاب فرهنگ و هنر با نگاه راهبردی بررسی شود

تاریخ مصرف «جمنا» برای انتخابات قبلی بود / حرف ضرغامی موضوع تازه ای نیست؛ «ایثارگران» از قبل هم جزء «جمنا» نبودند / اینکه کسی کاندیدای «جمنا» بوده، به معنای پذیرفتن سازوکار آن نیست

یگان های نظامی باید در برابر حوادث غیرمترقبه آمادگی ذهنی و جسارت ورود به صحنه را داشته باشند

مراقب اندوخته های معنویمان باشیم

ابلاغ محورها و برنامه های اجرایی حوزه اقتصادی استانداری ها در سال جاری

نماینده کازرون خواستار حفظ آرامش و امنیت مردم شد

رحیمی: مخالفان برجام در کمیسیون امنیت ملی مجلس در رای گیری CFT آبستراکسیون کردند

عراقچی امشب در برنامه گفت وگوی ویژه خبری

اهالی سرتیوک هفتکل بافت تاریخی روستای خود را مرمت می کنند

وقایع کنگره حزب اعتماد ملی مقوله ای درون سازمانی است

وقایع کنگره حزب اعتماد ملی مقوله ای درون سازمانی است

لاریجانی انتخاب نبیه بری به عنوان رییس مجلس لبنان را تبریک گفت

تحریم های آمریکا علیه ایران و کوبا فرصتی برای دو ملت است

معاون سیاسی وزارت کشور: مسائل پیش آمده در کنگره حزب اعتماد ملی درون سازمانی است

عرضه «مصحف مخصوص حفظ و مرور مبلغان» در نمایشگاه بین المللی قرآن

مخبردزفولی در گفت وگوی مشروح با فارس: مسئله بورسیه ها با رفتارهای غیراخلاقی سیاسی به مشکل تبدیل شد/ باید نظام آموزشی مناسبی طراحی شود که کنکور خلاقیت کُش نباشد

مخبردزفولی در گفت وگوی مشروح با فارس: مسئله بورسیه ها با رفتارهای غیراخلاقی سیاسی به مشکل تبدیل شد/ باید نظام آموزشی مناسبی طراحی شود که کنکور خلاقیت کُش نباشد