مطالب مرتبط:
اولین تمرین سجاد شهباززاده با تیم قطر اس سی + عکس
اولین تمرین مهاجم استقلالی با تیم قطر اس سی + عکس
پیروزی پتروشیمی در اولین دیدار از مرحله نیمه نهایی لیگ برتر بسکتبال
پیروزی پتروشیمی در اولین دیدار از مرحله نیمه نهایی لیگ برتر بسکتبال
اولین عقب گرد پرسپولیس در فصل جاری با بازی گسترش فولاد رقم خورد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 30 دی 1396 ساعت 00:222018-01-19سياسي

عارف: خوشحال می شوم اولین ملاقات کننده با موسوی باشم


ما حقیقتا گفت وگوی ملی را یک ضرورت جدی کشور می دانیم.

به همین دلیل در مهرماه سال گذشته، پیشنهاد آن را مطرح کردیم و هم اکنون هم کار را تا حدودی جلو می بریم.

- با نزدیک شدن به سال 92 و پایان کار دولت احمدی نژاد بود که اصلاح طلبان فهمیدند اگر می خواهند در عرصه بمانند، باید رویکرد دیگری اتخاذ کنند.

فهمیدند آنقدر از غیرخودی ها ضربه خورده اند که دیگر تاب تحمل ضربات احتمالی خودی ها را ندارند.

فهمیدند باید متحدتر از همیشه باشند و به نفع اهداف مشترک ازخودگذشتگی کنند و در این راهبرد، قرار شد کار اصلی را محمدرضا عارف انجام دهد.

او هم به هر طریق از خود گذشتگی کرد و از انتخابات کنار رفت تا اهداف اصلاحات طلبانه محقق شود؛ حتی با حال و هوایی معتدل و روحانی!اصلاح طلبان همان زمان همچنین فهمیدند برای اتحاد نیازمند شورا و مشورتند.

فهمیدند بدون اتاق فکر و نقش آفرینی هر آنچه از شخصیت متنفذ و حزب موثر دارند، راه به جایی نمی برند.

پس دست به تشکیل یک شورای عالی سیاستگذاری زدند و با تعریف گام های سه گانه به مدد صندوق های رای و پایگاه اجتماعی شان که به خصوص در ابتدای راه، قدرتمندتر از هر زمان دیگری بود، در 6 سالِ بعد از دولت یازدهم، کرسی های مجلس دهم و خبرگان پنجم و پس از آن، دولت دوازدهم و شوراهای پنجم را تصاحب کردند و اکنون، بیش از هر زمان دیگری باید پاسخگوی اعتماد اجتماعی این سال ها باشند.

محمدرضا عارف که در تمام این سال ها یکی از نفرات اصلی جریان اصلاحات در عرصه بیرونی و به اصطلاح مقابل لنز دوربین ها بوده، به عنوان سرلیست فهرست امید تهران به همراه 29 نفر دیگر وارد مجلس شد و ریاست فراکسیون امید را برعهده گرفت.

همزمان به عنوان رییس شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان، فهرست های انتخاباتی شوراهای شهر را بست و درادامه ریاست شورایی متشکل از 30 نماینده تهران و 21 عضو اصلاح طلب شورای شهر پایتخت را برعهده گرفت اما درتمام این مدت بیشترین انتقادها را به خاطر مشی و مرامی تحمل کرد که خود، آن را راهبردی استراتژیک می داند و از آن به عنوان استراتژی سکوت و فحش خوری آگاهانه به عنوان یکی از الزامات بی بروبر گرد این مسیر پر فراز و نشیب یاد می کند.

او همزمان معتقد است آنگاه که لازم باشد فریاد هم خواهد زد!***بعد از انتخابات امسال، اعلام شد که شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان، با مکانیزم هایی که درون خودش تعریف کرده، دست به آسیب شناسی کلی زده و از نخبگان و فعالان شناخته شده نظرخواهی کرده تا اشکالات و انتقاداتی را که وجود دارد، برطرف کند.

چند ماهی است که اعلام می شود این ارزشیابی ها انجام شده، آسیب شناسی اتفاق افتاده، ولی در عرصه عمومی خروجی آن را نمی بینیم.

یعنی نه اعلام می شود که این آسیب ها چه بوده، نه اعلام می شود که چقدر این انتقادات وارد بوده یا وارد نبوده.

آیا قرار است تغییری چه به لحاظ ترکیب و چه به لحاظ نحوه عملکرد، در شورای عالی اتفاق افتد؟ فضای مبهمی ایجاد شده که القا می کند شورای عالی، نهادی است که یک سال قبل از انتخابات شروع به فعالیت می کند و بعد از انتخابات، کار را تعطیل می کند تا یک سال قبل از انتخابات بعدی؛ آخرین وضعیت شورای عالی چگونه است؟به نظرم اینکه ما پس از انتخابات وارد مرحله آسیب شناسی شویم، امری طبیعی و لازم است و در ذات گفتمان اصلاحات نهفته است.

ما تعصبی نسبت به تصمیمات گذشته نداریم.

صرفا تعصب داریم که بهتر عمل و اشکالات را رفع کنیم.

دوره قبل هم همین روند را طی کردیم.

بعد از انتخابات مجلس همین روند را طی و تغییراتی در ساختار شورای عالی ایجاد کردیم.

در دوره دوم شورای عالی با تخریب های بیشتری روبه رو شدیم که البته برای ما طبیعی بود چراکه به هر حال دستاورد شورای عالی برای عده ای سنگین تمام شده بود.

وقتی کل لیست تهران در مجلس رای آورد، رقیب، این رویداد بزرگ را تصادف تلقی می کرد.

رقبا می گفتند در دوره بعد این اتفاق نمی افتد اما دوره بعد و در انتخابات شوراها، پیروزی ما قوی تر از دوره قبل محقق شد.

طبیعتا رقابت ها و برخی مسائلی که درون جبهه اصلاحات داریم نیز هجمه هایی را متوجه این نهاد می کرد.

قرار نیست درون این جریان همه عین هم فکر کنند.

اختلاف نظرهایی بود و هست.

گاهی تعصب های حزبی، حتی تعصب های فردی در عمل مطرح می شود و وقتی وارد مصداق و گزینش نامزدها می شویم اختلاف نظرها و بحث هایی که پیش می آید، منجر به بروز مشکلاتی می شود و به همین دلیل، این بار جدی تر از دفعه قبل وارد بحث آسیب شناسی شدیم.

در دوره قبل، از کلیه احزاب عضو شورای عالی و واحدهای استانی نظرسنجی کردیم اما در نوبت اخیر، درکنار همین روند، از حدود 70-60 نفر از چهره های شاخص و نخبه جامعه که در رسانه ها و تریبون ها نسبت به عملکرد شورای عالی انتقاداتی مطرح کرده بودند، به صورت رسمی دعوت کردیم و با ارسال نامه هایی، از آنها نظرخواهی کردیم چرا که مبنای ما این بود که برای حفظ انسجام باید اشکالات حتی الامکان مرتفع شود.

البته همیشه پیش فرض ما حفظ وحدت و تقویت انسجام درون جبهه اصلاحات بوده است و بر اینکه چه تشکیلاتی و با چه ساز و کاری، بتواند این راهبرد را مدیریت کند، تعصبی وجود ندارد.

از اواخر دوره اول چند حزب عضو شورای هماهنگی جبهه اصلاحات نامه نوشتند که ماموریت شورای عالی به اتمام رسیده و باید شورای هماهنگی وارد کار شود که اتفاقا در این رابطه در جلسات شورای عالی بحث کردیم و به این نتیجه رسیدیم که این مساله، مربوط به شورای عالی نیست، بلکه مربوط به شورای هماهنگی است چراکه کل اعضای شورای هماهنگی در شورای عالی عضویت داشتند و باید نظر شورای هماهنگی به شورای عالی اعلام شود که در این صورت به طور طبیعی، نقطه نظرات این احزاب نیز لحاظ می شد.

از طرفی بعضی از این دوستان می ‎گفتند که تشکیل شورای عالی باعث تضعیف احزاب شده است.

این انتقاد برای ما بسیار جدی بود.

به خصوص بنده، بارها و بارها مطرح کرده بودم که ما فرض مان این است که تشکیل شورای عالی باید باعث انسجام جریان اصلاحات و تقویت احزاب شود.

اگر در جاهایی، عملکرد ما باعث تضعیف احزاب شده، بگویید که آن را اصلاح و اشکالات را رفع کنیم.

حقیقتا تا به حال هیچ مصداقی مبنی بر اینکه شورای عالی باعث تضعیف عملکرد حزبی شده ندیده ‎ایم.

البته ممکن است، حزبی بگوید در فلان لیست، اعضای حزب ما حضور ندارند که آن هم مربوط به رویکرد ما بوده است و قرار نبود به کسی یا حزبی سهم بدهیم.

احزاب فراوانی داشتیم و بنا بود حرکت مان جبهه ای باشد و این راهبرد به تایید شورای عالی نیز رسیده بود که در انتخابات نمی توانیم به حزب یا احزابی سهمیه بدهیم.

به هر حال ما تاکید داشتیم که باید بیشتر مراقبت کنیم تا رفتار ما باعث تقویت گفتمان و در نهایت تقویت احزاب شود.

به خصوص باتوجه به هجمه هایی که 3- 2 ماه بعد از انتخابات شوراها به لیست شورای شهر تهران وارد می شد، بسیار شدید بود و گفتیم این دفعه در ارزیابی عجله نکنیم و دقیق تر بررسی کنیم.

چرا که فرصت بیشتری داشتیم.

در دور قبلی، فرصت زیادی نداشتیم.

از انتخابات قبل تا شوراها، صرفا یک سال وقت داشتیم و باید در یک زمان محدود چند ماهه تصمیم گیری می کردیم.

این دوره فرصت بیشتر داشتیم و بحث ما این بود که بتوانیم به ساز و کاری ماندگار برسیم؛ ساز و کاری که صرفا این طور تلقی نشود که این ساز و کار فقط برای انتخابات بوده است.

باوجود آنکه بعضی از اعضای شورای هماهنگی جبهه اصلاحات این تلقی را داشتند، تلقی من چیز دیگری بود.

از اول که پذیرفتم که به این شورا بروم، تلقی ام این بود که شورای عالی باید به عنوان یک نهاد هماهنگ کننده و انسجام بخش در کل جریان اصلاحات باشد چرا که اولا احزاب اصلاح طلب محدود به این 18 تا20 حزب نمی شوند و احزاب اصلاح طلب دیگری هم در سطح ملی و استانی داریم که در شورای عالی نماینده رسمی ندارند و ثانیا برخی از شخصیت های برجسته و تاثیرگذار در جریان اصلاحات داریم که تاثیرگذاری بسیاری در استان ها و مرکز دارند و مسلما نمی توان این ظرفیت ها را نادیده گرفت.

البته وقتی وارد رویکرد حزبی شویم، اینها نادیده گرفته می شوند.

واضح است که در نهایت و در درازمدت، رویکرد ما باید حزبی باشد و در یک مقطع زمانی که ان شاءالله نباید آن‎قدرها دیر باشد، باید به یک حزب یا چند حزب فراگیر برسیم و این یک یا چند حزب فراگیر، باید محور فعالیت ها باشند که راحت بتوانیم کار کنیم و پاسخگوی مردم باشیم.

اما در حال حاضر این شرایط فراهم نیست.

بنابراین ارزیابی ها در این مسیر انجام شد و به دور از تعجیل، آسیب شناسی را از طریق کمیته امور استان ها پیگیری کردیم و در ادامه، کمیته خاصی به این منظور تشکیل شد و خوشبختانه به نتایج خوبی هم رسیدیم.

به برخی از نتایج و جمع بندی ها اشاره می کنم یک نتیجه گیری این بود که این شورا نباید فقط شورای عالی انتخابات باشد؛ بلکه باید ماندگار باشد.

بعد از تشکیل مجلس دهم این سوال جدی پیش آمد که اکنون فراکسیون امید باید پاسخگوی چه نهادی باشد؟ اگر شورای عالی نباشد، دوستان در مجلس بخواهند رایزنی کنند تشکیلات بالاسری آنها کجاست؟ اگر بگوییم شورای عالی منحل شده، مردم می گویند حالا که از ما رای گرفتید، از این به بعد چه کسی مطالبات ما را پیگیری می کند؟ بنابراین حتی در آن زمان هم باید شورای عالی حفظ می شد تا پاسخگوی مطالبات مردم باشد.

بعد از آن در دور دوم که این بحث جدی تر شد که باید تشکیلات شورای عالی پایدار و مستمر بماند.

در نظرسنجی ها و آسیب شناسی های اخیر این نکته مورد تاکید قرار گرفت که شورای عالی سیاستگذاری باید ماندگار بماند.

روی ترکیب اعضا خیلی بحث شد.

می دانید که در دوره اول، تعداد اعضای حقیقی و حقوقی برابر بود.

برخی احزاب معترض بودند.

در دور دوم، تعداد اعضای حقیقی نصف تعداد اعضای حقوقی شد.

یعنی ترکیب شوراها به صورت یک سوم اعضای حقیقی و دوسوم اعضای حقوقی.

حقیقی ها کم شدند.

تعداد اعضای حقیقی، نصف حقوقی ها شدند.

در دوره جدید، جالب این بود که در برخی از نظرسنجی ها، بحث این بود که تعداد حقیقی ها بالا بروند و با تعداد اعضای حقوقی برابر شوند اما جمع بندی ما این است که باید وضع موجود حفظ شده و همان نسبت یک سوم به دوم سوم بماند.

در شرح وظایف و راهبردهای اصلی با نظر تعیین کننده ای که راهبرد یا رویکرد شورا را تغییر دهد، مواجه نشدیم.

برخی نقطه نظرات پیرامون شیوه اجراست که قطعا باید در شورای عالی مورد توجه قرار گیرد.

هر دوره ممکن است با سازوکاری، لیست را ببندیم.

روی اعضای حقیقی خیلی بحث شد.

شاید مهم ترین دلیلی که تاکنون نتوانستیم ترکیب شورای عالی را اعلام کنیم، همین مساله است.

در نهایت دو نظر مطرح شد؛ یک نظر اینکه در هر استان، اصلاح طلبان استان متناسب با سهمیه استان، چند نفر را انتخاب کنند.

این چند نفر در کل کشور، مثلا جمعیت 200 تا 250 نفر شده و اینها، اعضای حقیقی را انتخاب کنند.

خیلی هم بحث شد که این روش می تواند نکات مثبت و منفی داشته باشد ولی در نهایت به این نتیجه رسیدیم که در حال حاضر این روش خیلی عملی نیست.

یک روش دیگر هم که تقریبا در این دو دوره عمل شد که کارگروه ویژه ای، به میزان دوبرابر یا سه برابر افرادی را که جامعیت و مقبولیت عام در جریان اصلاحات دارند انتخاب کنند و در ادامه با مکانیزمی به تعداد نهایی حدود 12 تا 15 نفر برسیم.

ملاحظه ای که عده ای در دوره قبل درمورد افرادی که انتخاب شدند، داشتند این بود که برخی افرادی که بدون وابستگی حزبی انتخاب شده بودند، عضو یک حزب بودند.

درنتیجه احساس می شد در شورای عالی یک حزب، طرفدارانی دارد.

آن حزب که منحل اعلام شده!نه، احزابی که الان هستند و فعالیت می کنند، این دفعه قرار شد جدی تر به این ملاحظه توجه شود که حتی الامکان، افرادی که انتخاب می شوند، سبقه حزبی نداشته باشند یا کمرنگ باشد یا طوری باشد که تلقی نشود که مثلا حزبی بیش از احزاب دیگر در شورا، وزن دارد.

آنچه باعث شده که تاکنون ترکیب جدید شورا را اعلام نکنیم، این است که اولا برای ما فوریت چندانی ندارد و همچنان وقت داریم.

ما این طرح را همه جا مطرح کردیم و همچنان مشغول رایزنی هستیم تا براساس بازخوردهایی که دریافت می شود، ساختار را اصلاح کنیم.

چون وقتی ابلاغ و تصمیم گیری شد، دیگر نمی توان ساختار را تغییر داد.

مهم ترین مساله ما چگونگی انتخاب افراد حقیقی است که هنوز هم موضوع باز است و آمادگی پذیرفتن پیشنهاد جدید را داریم.

تا چه زمانی قرار است، باز باشد؟ آیا زمانی را مشخص کردید که کی قرار است اعلام شود؟بنده قبلا در 2 مقطع، زمان اعلام نتایج را مهر و آبان اعلام کردم اما از آنجا که واقعا تصمیمات جانیفتاده، نباید عجله کنیم و لازم است به اجماع خوبی برسیم.

پیش بینی شما چیست؟ چه زمانی می توانید اعلام کنید؟ مثلا اسفند امسال؟ آیا اصلا امسال تمام می شود؟امیدوارم تا پایان سال جاری ترکیب جدید شورای عالی اعلام شود.

گلایه ای که مطرح است، این است که نباید در توصیف نقدی که به لیست اصلاح طلبان در شورا وارد شد، از عنوان هجمه استفاده کنید.

البته من از اصطلاح هجمه برای نقد به لیست استفاده نکردم.

گفتید در انتخابات شورا با هجمه مواجه شدیم.

درحالی که انتقادها در آن زمان مشخصا در مورد لیست بود.

به لیست که انتقاد می شود و این طبیعی است و ما از انتقاد استقبال می کنیم.

ان شاءالله با توجه به انتقادها تلاش می کنیم اشکالات را رفع کنیم.

اگر اجازه بدهید وارد مصادیق شویم؛ ما حزبی داریم که کل اعضای شورای مرکزی آن با کسانی که در آن دفتر کار می کنند، جمعا 20 نفر هم نمی شوند.

در مقابل حزبی داریم که سراسری است و در 30 استان دفتر و تشکیلات دارد و کار می کند.

این 2 حزب در شورای عالی، هرکدام یک رای دارند.

آیا قرار نیست این مشکل رفع شود؟ آیا نمی خواهیم به اعضای حقوقی شورای عالی وزن بدهیم؟این بحث، به طور مفصل مطرح شد.

در دور اخیر هم هیچ کس تایید نکرد که اعضا، متناسب با وزن خود حضور داشته باشند.

چرا که کار سختی است: اولا تعیین وزن منجر به اختلاف و دعوا می شود و در ثانی این مساله، عملی هم نیست.

خوشبختانه قانون جدید احزاب که ممکن است به آن نقد هم داشته باشیم، به احزاب سامان می دهد.

قرار است این قانون اجرا شود و حزب به مفهوم قانون جدید، حزبی است که حداقل نفرات را داشته باشد و کنگره آنها تشکیل شود و در تعداد مشخصی از استان ها نیز شعبه فعال داشته باشد، به طور طبیعی آنها می توانند عضو باشند.

به هر حال اگر بخواهیم وارد وزن کشی شویم، چون هیچ حزبی نمی تواند لیست دقیق اعضای خود را به ما بدهد، به مشکل برمی خوریم چراکه عده ای سمپات هستند و یک دفعه اسم می نویسند یا اسم هایی نوشته می شود که معلوم نیست اعضای فعال هستند یا خیر.

ما این مشکل را در انجمن های علمی داریم که مثلا آمار می دهند که 500 عضو دارند اما وقتی می خواهد کنگره تشکیل شود، این 500 نفر، 110 نفر می شود چرا؟ چون می گویند بقیه 390 نفر، حق عضویت ندادند و یک سال است حضور ندارند.

حالا سوال پیش می آید که کدام عدد را ملاک قرار دهیم؟ بنابراین نمی شود خیلی دقیق بررسی کرد.

به همین دلیل خوشبختانه یا متاسفانه هنوز عملا نتوانستیم بحث وزن کشی را که بارها مطرح شد، پی بگیریم و در بررسی ها و آسیب شناسی ها در نظر گرفتن وزن احزاب به تایید نرسید.

نکته دیگر درباره عملکرد شورای عالی سیاستگذاری است که باتوجه به اینکه علنا اتفاق افتاده با ذکر مصداق اشاره می کنم.

در جریان انتخابات اخیر، شاهد بودیم یکی از اعضای هیات رییسه شورای عالی، از یک لیست فرعی حمایت کرد.

بعد از انجام روند انتخابات هم هیچ برخوردی نه با حزب ایشان شد و نه با خود ایشان و اگر برخوردی هم صورت گرفت، جامعه بی خبر است.

یعنی هزینه تخلف، عهدشکنی و رفتار غیرتشکیلاتی در جریان اصلاحات پایین آمده است.

راه حل چیست؟!در این قبیل موارد هیات داوری شورای عالی اقداماتی را انجام داد که فعلا نمی خواهیم خیلی رسانه ای شود.

دقیقا مشکل همین جاست.

مساله این است که ما نمی خواهیم مسائل درون تشکیلاتی را خیلی مطرح کنیم.

انسجام برای ما خیلی مهم است.

برای اینکه انسجام حفظ شود، سکوت، تحمل، سعه صدر و بعضا فحش خوری را یک اصل می دانیم.

شرایط کشور ایجاد می کند که ما انسجام خود را حفظ کنیم، همدلی و همراهی داشته باشیم.

آیا الان بدنه تشکیلات اصلاحات آنقدر قوی هست که اگر کار به اینجا برسد، انشعاب اتفاق نیفتد.

بله.

انشعاب اتفاق نمی افتد.

من مطمئنم.

این لیست های جداگانه که دادند، تکلیف را روشن کرد.

چرا که بالاترین رایی که به دست آوردند، کمتر از صدهزار رای بود.

مردم نشان دادند بالاخره حدود 50 لیست موازی آمد و مردم، لیست واقعی را تشخیص دادند.

البته این تشخیص مردم، مسوولیت ما را خیلی سنگین کرده است.

اگر نتوانیم پاسخگوی مطالبات و اعتماد مردم باشیم در انتخابات سال 98، با مسائل جدی روبه رو می شویم.

آقایانی که مدعی بودند رای اصلاحات رای آنهاست، با لیستی که دادند، نشان دادند که با همه تبلیغات و همه فعالیت هایی که کردند، حداکثر 70-60 هزار رای می آورند و امیدوارم برای همه آنها هشدار جدی و درس باشد و با انسجام بیشتر و همدلی فعالیت های خود را انجام دهند.

در مقطعی شاهد بودیم که بعضی آقایان، خرج خود را از شورای عالی جدا کردند.

شما به هر نحوی، این آقایان را برگرداندید و آنها دوباره خروج کردند.

یعنی حتی پایبند به همان شورای هماهنگی هم نماندند و کمیته انتخابات احزاب اصلاح طلب راه انداختند.

وقتی آن رفتار پذیرفته می شود و بدنه فعال می بیند هیچ برخوردی با آن نمی شود، عملا جبهه اصلاحات، به جریانی تبدیل می شود که هزینه تخلف و تخطی را نمی دهد.

یعنی متخلفان و کسانی که کار غیرتشکیلاتی می کنند، هیچ هزینه ای پرداخت نمی کنند.

هرکس قبل از انتخابات از لیست خوشش بیاید، می ماند و اگر خوشش نیاید، انشعاب می کند و باز در انتخابات بعدی دنبال او می فرستند که بیایند و عضو هیات رییسه باشند؟ آیا این اشکال کار را می پذیرید؟کاملا.

نمی خواهم اکنون به آن مسائل بپردازم.

انتظار هم این است که جریان اصلاحات و نخبگان این جریان این موضوع را آسیب شناسی کنند که باید چه کار کرد؟ این بحث جدی ما بوده که گرچه نسبت به گذشته، خیلی از مسائل حل شده است.

انسجام جریان اصلاحات را در دهه 90 با دهه های 80 و 70 مقایسه کنید.

ما راضی هستیم.

واقعا هم احترام می گذارند.

شما شاهدید احزاب همان افراد هم در شورای عالی عضویت دارند.

همان چند نفری که گفتید، احزاب آنها عضو هستند.

اگر آقای رهامی حضور ندارد، حزب شان یعنی انجمن اسلامی مدرسین عضو شورای عالی سیاستگذاری است و ان شاءالله این دوستان هم فعالیت های خود را با هماهنگی بیشتر دنبال کنند.

شاید به این خاطر باشد که آقای رهامی دیگر دبیرکل نیست.

در انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه ها عضو است.

آیا می توان این طور تحلیل کرد که دیگر اعضای انجمن اسلامی مدرسین با رای ندادن به آقای رهامی به عنوان دبیرکل، با این رفتار برخورد کرده اند؟من چنین تحلیلی ندارم.

اجازه دهید وارد بحث استراتژی سکوت و فحش خوری که گفتید، بشویم.

مثلا گاهی اعضای فراکسیون یا اعضای فعال جبهه اصلاحات، موضع گیری می کنند، حرف می زنند ولی آقای عارف سکوت می کند.

قاعدتا شما از حرف هایی که در موردتان به خاطر این سکوت زده می شود، بی خبر نیستید؛ لطفا بگویید دلیل این سکوت آگاهانه در بسیاری از مواردی که بحث دسیسه و توطئه نیست و واقعا بدنه فعال اجتماعی انتظار دارد از نفر اول تهران که موضع گیری کند، چیست؟!اولا بحث ما و شعار ما آرامش بوده و باید این را بپذیریم.

نکته دیگر اینکه حرکت ما حرکت گفتمانی و تقویت گفتمان بوده است.

بنابر این اگر رفتار و کردارمان طوری شد که همه گفتمان به یک نفر، دو نفر، سه نفر ختم شد، به شدت آسیب پذیری ما بالا می رود.

چه قدرت باشد، چه مسوولیت باشد و چه امتیاز.

باید پخش شود.

ما این رویکرد را در فراکسیون امید دنبال می کنیم.

گاهی موضعی که یک نفر می گیرد، کاملا هماهنگ شده است.

مثلا کاری که خانم سعیدی با 2 نفر از دانشجویان متحصن ستاره دار انجام داد.

تصمیم فراکسیون و با هماهنگی ما بود.

جلسه بعدی هم برگزار شد و موضوع حل شد.

آیا واقعا بهتر است کارهایی که یک جمع انجام می دهد، به حساب یک نفر یا رییس فراکسیون گذاشته شود؟ روحیه بعضی روسای فراکسیون و سیاسیون اینطور است.

یا اینکه به حساب جمع گذاشته شود.

می خواهیم بگوییم این رفتاری است که گفتمان اصلاحات نسبت به آن تاکید دارد و سعی می کنیم حرکات جمعی و با یک نوع تقسیم کار همراه باشد.

در ترکیب شورای نظارت بر انتخابات شوراها، مسوولیت شخص من این بود که تلاش کنیم در ترکیب شورای نظارت اکثریت را به دست آوریم و خیلی از دوستان فراکسیون امید به من می گفتند اگر این چیزی که می گویید اتفاق نیفتد، عامل شکست، شما خواهید بود.

اما پیروز شدیم.

من نمی خواهم این پیروزی را فردی کنم.

نباید هم فردی کنم.

چون اگر فردی شود، گفتمان اوج نمی گیرد، بقیه افراد چه زمانی باید نقش آفرین باشند؟ چرا موضع کلیدی و محوری را رییس فراکسیون بگیرد.

رییس فراکسیون یک نفر است و ممکن است فردا شخص دیگری رییس فراکسیون باشد.

منش و روش ما این بوده و لااقل احساس می کنم که این شیوه درست است.

بله، اگر بخواهیم یک نفر را مطرح کنیم و هر روز اسم او مطرح شود، بحث دیگری است.

کارهایی که برخی جریانات سیاسی می کنند.

ما هم بلد هستیم، بیشتر از بقیه هم بلد هستیم.

چه کنیم که شعار ما آرامش و اخلاق است و ما پایبند به اخلاق هستیم.

من حق ندارم از حق و امکان دیگران، به نفع خودم استفاده کنم.

والا هر روز قرعه نطق به اسم بچه های ما درمی آید.

اعضای فراکسیون هم آمادگی این را دارند که وقت شان را به من بدهند.

من وظایف دیگری هم در فراکسیون به عهده دارم که فکر می کنم اگر به آنها بپردازم عملکرد کل فراکسیون بهتر خواهد بود و همبستگی و انسجام فراکسیون بیشتر و بیشتر می شود.

ما به اینها اعتقاد داریم.

طبیعتا هم عده ای طرفداران من هستند و عده ای مخالفان من.

عیب ندارد.

نقد، حق افراد است.

ما نمی خواهیم رویکردمان را فردی کنیم.

نمی خواهیم کل فراکسیون به 3-2نفر محدود شود.

به همین دلیل ببینید، در همه مسائل حضور ما کاملا حضور توزیع شده است.

همه اعضا در زمینه های مختلف فعالیت می کنند.

مثلا در همین تشکیل کمیسیون تلفیق بودجه کار جدی تشکیلاتی کردیم، واقعا هم همه این دفعه تشکیلاتی عمل کردند.

اگر ما در دفعات قبل روش حذفی را دنبال می کردیم، به اینجا نمی رسیدیم که همکاران ما متحد رای بدهند.

من برای خودم این رسالت و وظیفه را قائل هستم، نه رسالت فردی که بگویم باید تلاش شود تا آقای عارف، هفته ای دو-سه بار صدایش در مجلس شنیده شود.

جای عارف، آقای دیگر یا خانم دیگر هم باید شنیده شود، همکارانی که باید تجربه کسب کنند خود را برای دوره های بعد و فعالیت های دیگر آماده کنند و نقش آفرین باشند.

قطعا کسی انتقاد به این نمی کند که شما به نفع جریان اصلاحات سکوت کنید ولی یک زمانی است که ظرفیت جریان اصلاحات با سکوت یک نفر از بین می رود.

آن زمان باید چه کرد؟آن وقت باید فریاد کشید! مطمئن باشید که فریاد می کشم.

چه وقت نوبت آن می رسد که شما فریاد بکشید؟هر وقت که تشخیص دادیم.

در این چند سال این را احساس نکردیم و برنامه هایی که در مجلس داشتیم را با متانت، با حوصله و باصبر، دنبال می کنیم.

ولی قبول دارید که گاهی هم باید فریاد کشید؟حتما.

اگر لازم باشد فریاد هم می کشیم یا اگر بتوانیم بدون فریاد و با آرامش برنامه های خود را پیگیری می کنیم قطعا چنین عمل می کنیم.

اما ما گاهی به تایید صلاحیت مردم هم نیاز داریم.

اگر مردم ناامید شوند، دیگر به آقای عارف رای نمی دهند یا حداقل رای عارف ریزش می کند.

اینجاست که عارف باید موضع بگیرد و به تبیین مسائل و موضع گیری ها و اقدامات بپردازد.

آیا نباید در این 3 سال، این فضا را فراهم کرد که سال 1400 نیز مردم همانطور که در مجلس آمدند و بالاترین رای را به دکتر عارف دادند، باز رای دهند؟ یا حتی در سال 98، آیا می ‎توان امیدوار بود که شما به عنوان سرلیست اصلاحات همچنان رای نخست را کسب کنید؟به هر حال بحث های درونی نیز وجود دارد.

همکارانی که آمدند، چون برخی تجربه کار مجلسی ندارند و می خواهند خط اول باشند، در این شرایط من حکم و قاضی هستم.

اگر وقت آنها را من بگیرم، یک بار همراهی می کنند.

بار دوم چه کنم؟! همین صحبتی که در موافقت با کلیات کابینه کردم، نمونه این موارد بود.

شما دیدید که اسم بنده درنیامد اما خدا می داند که با اکراه صددرصد آن کار را کردم که احیانا نگویند آقای عارف، حق ما را خورده.

چون طرف ثبت نام کرده و می خواهد خودش صحبت کند.

حتی دوستان تشکیلاتی ما و دوستان باسابقه ای که مدعی هستند و چهره های حزبی که اسم نمی برم همواره تاکید داشتند باید تشکیلاتی عمل کنیم، در این قبیل موارد علاقه مند هستند که شخصا دیدگاه های خود را مطرح کنند و صحبت کنند.

حالا اگر من هم مثل آنها می شدم، فکر می کنید انسجام این فراکسیون حفظ می شد؟!چون هیچ وقت به نفع خودتان از این فرصت استفاده نکردید؟چون من تصمیم گیرنده هستم، نمی توانم این کار را انجام دهم و قطعا در آینده هم سعی می کنم چنین عمل نکنم مگر بر اساس خرد جمعی و نظر دوستان.

آقای دکتر، این را می پذیریم که بخشی از ظرفیتی که امروز دکتر محمدرضا عارف دارد، مرهون جریان اصلاحات است.

جامعه می گوید وقتی که 2 میلیون و 500 هزار رای به شما داده، می خواهد این رای را ببیند.

فرض کنید کسی در زندان است و اوضاعش هم در زندان درست نیست و شرایط سختی دارد ولی هیچ صدایی از فراکسیون امید درنمی آید یا رییس فراکسیون امید حرفی نمی زند.

یا فرض کنید در موضوع حصر، رییس فراکسیون ما می گوید هرچه کمتر راجع به آن حرف بزنیم، نتیجه بهتر است.

یا در موارد متعدد.

آنجاها که انتظار داریم، اصلا فرض کنید انتظار این است که آقای دکتر عارف، وقتی دوربین ها از او در مجلس عکس می گیرند، یک حرکتی داشته باشد.

بدنه اجتماعی شما این را که محمدرضا عارف دایم روی صندلی نشسته، برنمی تابد.

ممکن است، بگویید غلط است و اشتباه می کند که برنمی تابد.

ولی او انتظار تحرک دارد.

انتظار دارد که این پویایی را ببیند.

در مورد دوستان مطبوعاتی پیگیری هایی که انجام دادیم شما و دوستان تان مطمئنا اطلاع دارید.

از طرفی از نظر پیگیری مطالبات زندانیان و گروه های دیگر، با رییس محترم قوه قضاییه جلسه خیلی خوبی داشتیم و رابط معین کردیم.

برای اینکه سلیقه ای هم عمل نشود و منسجم عمل کنیم، رابطی تعیین کردیم که دیدگاه فراکسیون را مطرح می کند و آدم خبره ای هم هست که در قوه قضاییه جایگاه داشته و ان شا ءالله امیدواریم که این مسائل پیگیری شود.

ما در پیگیری مطالبات جامعه و نه فقط اصلاح طلبان، واقعا کوتاهی نکردیم.

تقسیم کار کردیم.

مثلا برای دانشجویان الان کارگروهی داریم.

یک مسوولی دارد و 5-4 نفر از دوستان هم در آن عضویت دارند که چالش ها و بحث های دانشجویان را دنبال می کنند.

اکنون بحث جدی درمورد پایان دادن ماجرای ستاره دارها جزو برنامه و دستور کار ما است و من در شهرکرد، موضع فراکسیون را اعلام کردم که اصلا باید پرونده آن به استناد آیین نامه ها و قوانین بسته شود.

همین روزهای اخیر هم این مساله ازسوی دیگر دوستان پیگیری شد.

در مورد حصر هم کارگروه ما موضوع را به صورت جدی پیگیری می کند.

با این حال باید بگویم که اگر نشستن گناه است و باید در مجلس سیال باشم و قدم بزنم که اصلا قبول ندارم اما اگر این طور است، خدا ببخشد.

(با خنده)اصلا راه رفتن در صحن خلاف آیین نامه است!اما در عین حال، فکر می کنید مدتی که در مجلس هستم، چند دقیقه می شود که تنها باشم؟ گاهی می خواهم چند دقیقه بیرون بروم، تا بلند می شوم، دوستی می رسد.

یعنی وقتی ساعت 9 صبح می خواهم 10 دقیقه بیرون بروم و برگردم، ساعت 11 و نیم می شود و هنوز وقت نکرده ام.

اتفاقا کار من مهم تر از آن است که به همکاران بگویم بنده را تنها بگذارند چون می خواهم نطق دودقیقه ای کنم و سه ساعت بنشینم و نطق تهیه کنم، نمی دانم.

اگر مساله شخص محمدرضا عارف مطرح باشد، آن کار بهتر است که هر هفته صدایم از تریبون مجلس به نحوی پخش شود و صدای محمدرضا عارف شنیده شود.

اما اگر بحث گفتمان باشد، پیگیری، پیشرفت و به نتیجه رساندن برنامه ها و رایزنی با همکاران مدنظر باشد، شاید مسیری که الان در فراکسیون می روم، مسیر مناسبی باشد.

باید بگویم که اکنون بنده، صرفا محل مشورت اصلاح طلبان نیستم و خیلی اوقات سایر دوستان هم مسائل و طرح های کلیدی شان را با من مطرح می کنند و نظر مشورتی من را خواهان هستند.

یعنی پیش می آید که دوستان اصولگرا طرحی را که آماده شده، برای مشورت به من می دهند و وقتی می گویم به فلان دلیل خوب نیست، طرح را کنار می گذارند.

شما نگران ریزش رای شخص خودتان نیستید؟من اصلا هیچ وقت شخصی به مسائل نگاه نمی کنم.

پس احیانا برنامه ای برای انتخابات ریاست جمهوری ندارید؟!این ربطی به داشتن برنامه ندارد.

ما نمی خواهیم با شعار رای بخریم.

ما انتظار داریم جامعه براساس شناخت افراد، توانایی آنها، کارایی آنها و نقش آفرینی شان رای دهد.

مطمئن باشید بنده هرگز حرکتی در مجلس با نگاه به آینده خودم، نخواهم کرد.

امکان ندارد.

این را خلاف وظایف نمایندگی می دانم.

انجام وظیفه نمایندگی و هدایت و هماهنگی و انسجام بخشیدن به فراکسیون امید و فعال نگه داشتن همه نمایندگان این فراکسیون و رایزنی با آنها را مهم ترین رسالت خود می دانم.

البته این نکته را باید تاکید کنم بحث انتخابات 1400 بحثی زودهنگام است.

اگر شما در جایگاه نماینده جریان اصلاحات باشید، چطور؟!اگر بخواهم این کار را انجام دهم، دیگر نماینده این جریان نیستم.

آن زمان اهداف خودم را نمایندگی می کنم.

اگر بخواهم جریان را نمایندگی کنم، همین کاری که الان می کنم را درست می دانم.

بیایید تعداد جلساتی که فراکسیون امید تاکنون برگزار کرده را بررسی و تحلیل کنید.

تعداد جلسات فراکسیون در 19ماه گذشته را با کل دوره ها و فراکسیون های دیگر مقایسه کنید.

ما عموما هر روز 6 و نیم صبح جلسه داریم.

البته که می توانم این کارها را نکنم و برای خودم، نطق یا تذکر 2 دقیقه ای تهیه کنم و در صحن نطق کنم.

همه دوستان هم قبول دارند که اشرافم به مسائل مدیریتی کشور خوب است و می توانم فی البداهه صحبت کنم.

چه مشکلی حل می شود؟ درعوض به دوست دیگر می گویم که این کار را انجام دهد و من وظیفه دیگری را انجام می دهم.

اکنون به طور طبیعی این تقسیم کار انجام شده است.

البته این الگوی جدیدی است و درک آن کمی زمانبر است اینکه نماینده باید چه کار کند، و وظیفه اصلی او چیست بحث درستی است و ثانیا ما برخی الگوها و حرکات و لابی گری ها در مجلس را صحیح نمی دانیم.

ما به این شیوه ها اعتقاد نداریم و می خواهیم تغییر الگو دهیم.

یعنی حتی حاضرید به قیمت تغییر الگوی رفتار پارلمانی، رای ها را از دست بدهید؟مطمئنا چنین نخواهد شد و ان شاءالله فراکسیون امید با ارایه کارنامه قابل قبول در انتخابات بعدی جایگاه خود را حفظ و ارتقا خواهد بخشید.

منظور رای انتخابات نبود.

منظورم رای گیری های داخل صحن بود.

ما شبکه مدیریت صحن را داریم که کار می کند و در مواردی که تصمیم گرفته ایم عموما موفق بوده ایم.

این شبکه ها چقدر موفق بوده و هستند؟!به نظرم موفق عمل کرده است البته ما سعی می کنیم همه امور را فراکسیونی نکنیم و استقلال نمایندگان را حفظ کنیم.

اما اگر فراکسیونی تصمیم گیری کردیم، تعصب داریم و الحمدالله هم خوب عمل می کنیم.

گاهی ظرف چند دقیقه، نظری که داریم را از طریق همین شبکه ای که در صحن داریم، به اطلاع اعضای فراکسیون می رسانیم.

البته بحث نظر شخصی من نیست.

من مخالفم که یک چیز بگویم و همه بگویند چشم.

مبنا خرد جمعی و تصمیم جمعی است اما آن جا که لازم است، واقعا با شبکه ای که داریم سریع تصمیم می گیریم.

همان طور که اشاره کردم سعی می کنیم نمایندگان عموما بر اساس استقلال رای خود و نظر کارشناسی عمل کنند.

این را لازم می دانم.

بنا نیست که در روز 5-4 تصمیم فراکسیونی بگیریم.

شاید در هر دو یا سه هفته، یک تصمیم فراکسیونی می گیریم و دوستان هم رعایت و همراهی می کنند.

در بحث فراکسیون امید، سوالی که پیرو برخی اتفاقات اخیر مطرح شده این است که آیا تشکیل چند فراکسیونی که اخیرا با محوریت نمایندگان اصلاح طلب شکل گرفت، ناشی از این تقسیم کار است؟ چون این انتقاد مطرح است که اخیرا برخی اعضای شاخص فراکسیون امید هم کمی از این فراکسیون ناامید شدند و خودشان فراکسیون های جداگانه تشکیل دادند.

فراکسیون هایی همچون پیشگیری از جرایم و آسیب های اجتماعی به ریاست آقای فتحی، فراکسیون حقوق شهروندی به ریاست آقای حسین زاده یا فراکسیون شفاف سازی به ریاست آقای صادقی.

اولا پیگیری موضوع شفاف سازی از سیاست های اصلی ما بود و از همان ابتدا قرار شد، آقای دکتر صادقی وقتش را آنجا بگذارد.

نکته دیگر این است که فراکسیون امید یک فراکسیون سیاسی است.

تشکیل فراکسیون های تخصصی، یک بحث جدی است که باید بررسی کنیم و ببینیم آیا اصولا مجالس باید به این سمت بروند یا باید مسائل تخصصی در کمیسیون ها پیگیری شود.

نمی خواهم وارد این بحث شوم ولی اگر بنا شد تشکیل شود، ما باید محوریت خود را حفظ کنیم.

بنابراین هرجا اگر بحث یک فراکسیون تخصصی شده، ما توصیه کردیم که دوستان مان حضور پیدا کنند.

البته معتقدم اگر کمیسیون های تخصصی مجلس، جدی تر به مسائل تخصصی برسند چندان نیازی به تشکیل فراکسیون تخصصی در مجلس نیست.

فراکسیون های مجلس باید فراکسیون سیاسی باشد.

در شرایط فعلی چطور است؟در شرایط فعلی که کمیسیون ها کارایی لازم را ندارند، مجلس به سمت فراکسیون های تخصصی رفته است.

بنابراین موضع ما این است که دوستان ما نیز در این فراکسیون ها حضور جدی داشته باشند.

تقریبا هم در اکثریت فراکسیون های تخصصی، دوستان ما حضور جدی و نقش دارند.

این انتقاد را نمی پذیرید که ناامیدی اعضای فراکسیون از فراکسیون امید باعث شده که به سمت تشکیل فراکسیون های خود بروند؟خیر، چنین نیست.

نکته مثبت این اتفاق این است که با تشکیل فراکسیون های تخصصی ما رای افراد غیرامیدی را برای راهبردها و برنامه های خودمان جلب می کنیم.

همین بحث حذف اعدام، در مورد محکومین مواد مخدر اگر فقط رای فراکسیون امید به تنهایی بود، رای نمی آورد.

فراکسیون امید طرح را شروع کرد.

آقای دکتر فتحی و دوستان پیگیری کردند.

کمیسیون های تخصصی مجلس هم همراهی کردند، دوستان دیگر هم همراه مان شدند و کسانی که اصلا باور نمی کردیم، از این طرح پشتیبانی کنند، به مدافع سرسخت این طرح تبدیل شدند.

اینطور بهتر است یا اینکه اصرار داشته باشیم اسم فراکسیون بیاید؟بگذارید به طور موردی بحث را ادامه دهیم.

مثلا بحث حقوق شهروندی، آیا یک بحث تخصصی است؟ آیا پیگیری حقوق شهروندی را نباید در قالب برنامه های سیاسی و اجتماعی خود فراکسیون امید، دنبال کنیم؟این در کمیته تخصصی، به خوبی دنبال می شود.

و فراکسیون هم پیگیری ها و اقدامات خود را انجام می دهد.

ضمن اینکه خود فراکسیون هم 7 کمیته دارد.

باز به نظر می رسد آن چنان موجه نیست که اعضای ارشد و تاثیرگذار فراکسیون امید، فراکسیون های موازی تشکیل دهند.

ببینید، اگر این سوال در زمانی که ما اکثریت مطلق را داشتیم، مطرح می شد، سوالی جدی بود و باید جواب آن را می دادیم.

اما الان اکثریت مطلق نداریم و صرفا اکثریت نسبی با ماست.

این را قبول داریم.

در شرایطی که اکثریت نسبی داریم، برای اینکه بتوانیم برنامه های خود را اجرا کنیم، باید رای دیگران را جلب کنیم.

یک راه حل همین تشکیل فراکسیون های تخصصی است.

به این ترتیب که خیلی هم اصرار نکنیم که تصور شود، فلان فراکسیون تخصصی، متشکل از امیدی ها است و معتقدیم این فراکسیون ها باید جامعیت داشته باشد.

چراکه اولا زودتر به نتیجه می رسیم و در ثانی هم ما بحث گفت وگوی ملی را مطرح کردیم و یک راه گفت وگوی ملی همین کنار هم نشستن در بحث های تخصصی است.

ما نمی خواهیم همه چیز به اسم فراکسیون ما تمام شود.

می خواهیم به نفع کشور کار شود.

و تصمیمات مجلس حتی الامکان اجماعی باشد و با تفاهم و همکاری با سایر فراکسیون ها و نمایندگان محترم فعالیت کنیم.

این مهم است.

برنامه فراکسیون امید در اجلاسیه دوم این بود که کمیته های 7گانه فراکسیون فعال شوند.

اکنون وضعیت چطور است؟همین طور که گفتید، فعال شدند و برنامه ای جدی داریم.

در سال دوم، تقریبا همه کمیته ها، به جز یکی، دو مورد از آنها، برنامه خود را ارایه کرده اند و با تصویب شورای مرکزی فراکسیون مبنای حرکت آنها قرار گرفته است.

کدام کمیته ها برنامه نداده اند؟بین دو کمیته شک دارم.

الان برنامه کمیته های اقتصادی، اجتماعی، زیربنایی و صنعت نهایی شده، اولویت های شان حتی تحقیق و تفحص های شان مشخص شده است.

بقیه هم در اولین جلسه شورای مرکزی مورد بررسی قرار می گیرد.

برای هر برنامه و هر طرحی هم که داریم، یک مسوول گذاشتم.

امسال ان شاءالله حرکت برنامه ای محور فعالیت ها است.

سه بحث گفت وگوی ملی، رفع حصر و برنامه شخص شما برای انتخابات 1400 باقی مانده.

در این خصوص هم توضیح دهید.

ما حقیقتا گفت وگوی ملی را یک ضرورت جدی کشور می دانیم.

به همین دلیل در مهرماه سال گذشته، پیشنهاد آن را مطرح کردیم و هم اکنون هم کار را تا حدودی جلو می بریم.

البته انتظارمان این بود که جریانات داخل مجلس، بیشتر حمایت و همراهی می کردند که امیدوارم در این مسیر به نتیجه برسیم.

مبنای ما هم این است که حرکت براساس مشترکات باشد و از پرداختن به اختلافات بپرهیزیم.

بحث حصر را که همواره دنبال می کردیم.

برای اینکه جدی تر دنبال کنیم، کمیته ای تشکیل شد.

و پیگیری ها را دنبال می کند و روند قابل قبولی را داریم.

امیدواریم با نگاه مثبتی که به حل این مساله وجود دارد هر چه سریع تر این مساله حل شود.

در مورد بحث انتخابات 1400 هم آنچه مدنظرمان است، این است که ما در گام بعدی انتخابات سال 98 را پیش رو داریم.

باید توان و انرژی ما در جهت انتخابات مجلس آینده صرف شود.

امید داریم نه تنها دستاوردهای ارزشمند فعلی را حفظ کنیم، بلکه این سطح از پیروزی را ارتقا نیز بدهیم.

بعد از انتخابات 98 برای 1400 تصمیم گیری خواهیم کرد.

چون راهبرد اصلی ما، اجماع و انسجام در درون جریان اصلاحات است فکر می کنم انتخابات مجلس آینده، محمل خوبی است که بتوانیم به انسجام برسیم و براساس انسجامی که در 98 پیدا می کنیم، برای 1400 تصمیم گیری کنیم.

ممنون از توضیحات تان.

فقط درمورد رفع حصر خیلی کلی صحبت کردید.

چشم اندازتان برای رفع حصر چیست؟من خوش بینم.

با حوصله می توان به نتیجه رسید.

به نظرم در مقاطعی نزدیک تر به حل مساله شده بودیم اما سیاسی و رسانه ای شدن مساله، منجر به کند شدن روند پیشرفت آن شد.

امیدوارم تلاش ها و پیگیری هایی که در این مقطع و در نهادهای مختلف می شود با عنایت بزرگان نظام به حل مساله بینجامد.

چرا؟واقعیت این است که این مسائل چرا ندارد.

می دانیم که مساله رقابت ها و مسائلی دیگر مطرح است.

چنین رقابت ها بعضا باعث می شود افراد ملاحظه کنند که ورود جدی به این مساله پیدا کنند.

یعنی مواضع مواضع اعلامی و اعمالی در این خصوص متفاوت است؟واقعیت این است که ما در جلسات خودمانی، خیلی با دوستان اختلاف نظر نداریم.

وقتی موضع رسمی می شود، اختلاف هم پیدا می شود.

به همین دلیل می خواهیم همه براساس مواضع غیررسمی افراد، مساله را حل کنیم.

نمی خواهیم مواضع رسمی افراد، مانع حل مشکل شود.

برای اینکه بتوانیم در فضای دوستانه مشکل را حل کنیم، به نظرم موضوع رسانه ای نشود بهتر است.

چشم انداز روشن برای حل آن دارید؟چشم انداز روشن به این معنا که بتوانم زمان بگویم، خیر.

هرچند من واقعا با نگاه ملی و اعتقادی، فکر می کنم باید خیلی زودتر مساله حصر حل می شد و الان هم دیر شده است.

این مشکل باید حل شود.

ان شاءالله امیدواریم هرچه زودتر این مشکل نیز حل شود.

آیا ممکن است شما اولین ملاقات کننده با مهندس موسوی باشید؟!اگر چنین اتفاقی بیفتد خوشحال خواهم شد.

با ارائه نظر خود درباره خبر فوق با ستاره همراه شوید.


کلید واژه ها: اصلاح طلب - اصلاح طلبان - اصلاح - شورا - شورای - انتخابات - محمدرضا عارف - اجتماعی - اصلاحات - دولت احمدی نژاد - جریان اصلاحات - نماینده تهران - دولت - عالی - از خود گذشتگی - عارف - اولین ملاقات - شوراهای شهر - تهران - احمدی نژاد - شورای شهر - امید - پنجم - مجلس - پیشنهاد - دوربین - نخبگان - پایتخت - همیشه - احمدی

آخرین اخبار سرویس:
مهمترین عناوین خبری ایرنا از شامگاه پنجشنبه تا صبح جمعه

موشک کروز "قادر" + عکس

آخرین خبر از افزایش حقوق کارمندان دولت

نگاهی به جشنواره‏ی کن و سیاست‏گذاری مسؤولان؛ دستاورد کن، دور کردن ما از اسلام و انقلاب است

نقدی بر ترویج اومانیسم توسّط جریان انحراف؛ وقتی فتنه، وقتی انحراف...

تبیینی بر گونه شناسی آزادی بیان در جمهوری اسلامی ایران؛ آزادی در بیان آنچه به سود همگان است!

فارس گزارش می دهد سه پیام مهم تحولات هفته پیش مجلس/ چرا دولت برای تصویب لایحه TF اینقدر عجله دارد؟

عزت اندیشی و منافع ملی در سپهر سیاست خارجی دو روی یک سکه

تیپ اروپا گردی بازیگر زن سینما +عکس

پاسخگویی به نیازهای روز جامعه از شاخصه های مهم روحانیت شیعی است

حسین مینایی، ابراهیم حاجیانی، حسین دهقان، فروزنده جعفرزاده پور ارزیابی راهبرد دیپلماسی دفاعی جمهوری اسلامی ایران در وضعیت موجود

الزامات تحقق اقتصاد مقاومتی(1)؛ تبیین نقش و جایگاه شرکت های دانش بنیان در توسعه ی اقتصاد مقاومتی

نتیجه اجباری شدن وکالت

پمپئو در جایگاهی نیست که بخواهد برای کشور ما تعیین تکلیف کند/ غنی سازی حق مسلم کشور های عضو رسمی NPT است

اصلاح طلبان، عامل یک فاجعه هشت ساله بودند

از انحلال اتاق های تجارت با ایران تا تصویب لایحه استانی شدن قزوین در مجلس

کشور نباید اسیر برجام شود/ واکنش استاد دانشگاه تهران به اظهارات پامپئو/ تروریست ها از حیوان هم پَست تر هستند/ مردم ایران به ترامپ درس سختی خواهند داد

دکتر روحانی: دنیا در فتح خرمشهر پذیرفت که ایران شکست ناپذیراست/غرور وافتخار مردم از شهدا،جانبازان وایثارگران است

جمع بندی روز: پنج شنبه، 03 خرداد 1397

محمد سلطانی فر گفتمان سازی رسانه ای اقتصاد مقاومتی

مردم عصر ظهور چه ویژگی هایی دارند/ حضرت ولی عصر(عج) منشا خیر و برکت در جامعه اسلامی

پربیننده ترین تصاویر خبری هفته/73

ماندیم و زندگی کردیم/ چهار شهید دادم، کجا بروم؟

ضعف مدیریت دولت روحانی باعث انسداد مرزهای غربی شده است

40 نکته مهم از سخنان روز گذشته رهبر انقلاب

انتخاب دبیر کارگروه تخصصی اتکایی سندیکا

تایم لاین اینستاگرام شما را در جریان پست های تکراری قرار می دهد

روایتی از مجروح شدن «حاج قاسم سلیمانی» در عملیاتی مهم + عکس

فال آنلاین دیوان حافظ جمعه چهارم خردادماه 97

دعای روز نهم ماه مبارک و پربرکت رمضان به سه زبان+صوت

سالروز نخستین سفر فضاپیمای دراگون به ایستگاه فضایی بین المللی

حراست از مرزهای اعتقادی از وظایف جامعه منتظر است

ما موشک داریم، موشک دقیق هم داریم؛ موشک ما هدف را از فاصله ی چند هزار کیلومتری با فاصله ی چند متری قادر است بزند

نکات اساسی در تربیت دینی

برهم خوردن معادلات دشمن با آزادسازی خرمشهر / سوم خردادماه مهم ترین روز دوران دفاع مقدس است

محمدسعید تسلیمی، خلیل نوروزی، احمد مخدومی، مهدی هاجری ارائه چارچوب توسعه دیپلماسی علمی جمهوری اسلامی ایران از منظر خبرگان و مسئولان علمی و دیپلماسی کشور

نخستین مجمع پیشکسوتان جهاد و شهادت در بهارستان برگزار شد

پایان اجلاس رسانه ای اوراسیا در قزاقستان

اهالی قرآن برای جامعه سازی تلاش کند/ تبلیغ رسالات قرآن؛ ایجادکننده دگرگونی در جامعه

لایحه حمایت از محیط بانان بزودی به صحن مجلس می رسد

آخرین وضعیت بهداشتی مناطق زلزله زده/بهره برداری از بیمارستان سرپل ذهاب تا سالگرد وقوع زلزله

اظهارات عراقچی درباره ایرانیان دوتابعیتی/ نامه نمایندگان مجلس به ایرانیان خارج از کشور

توصیه های اقتصادی مقام معظم رهبری به کارگزاران نظام

متن کامل گزارش جدید آژانس درباره پایبندی ایران به برجام

روحانی: ملت ما ملتی بزرگ در دنیا است/ در فتح خرمشهر دنیا پذیرفت ایران شکست ناپذیر است

لاریجانی: در شرایط کنونی کشور باید متحد باشیم/ پمپئو نشان داد بلوغ سیاسی ندارد

لاریجانی: در شرایط کنونی کشور باید متحد باشیم/ پمپئو نشان داد بلوغ سیاسی ندارد

توصیه های اقتصادی رهبر انقلاب

روایت جعفرزاده ایمن آبادی از وضعیت احمدی نژاد هنگام دیدار کارگزاران نظام با رهبر انقلاب

نمایشگاه قرآن در پنجمین روز برگزاری؛ مسئولان همچنان غائبند

دکتر روحانی همواره پشتیبان برنامه ها و اقدامات بنیاد شهید و امور ایثارگران هستند

آژانس بین المللی انرژی اتمی بار دیگر پایبندی ایران به برجام را تایید کرد

فیلترینگ

نجفی: آژانس برای یازدهمین بار از زمان اجرای برجام پایبندی ایران به تعهداتش را تایید کرد

موشک روسی به هواپیمای ام اچ 17 مالزی اصابت کرده است

حسن خوش صفا، مجید کفاشی بررسی رابطه شبکه های اجتماعی مجازی و ارزش های خانواده

روح اله باقری مجد، محسن فلاح فرامرزی کارکردهای دانشگاه از نظر مقام معظم رهبری در نظام آموزش عالی ایران

دکتر روحانی: دنیا در پیام سوم خرداد پذیرفت که ایران شکست ناپذیراست/غرور وافتخار مردم از شهدا،جانبازان وایثارگران است

تفکر کاندیداتوری عارف برای ریاست مجلس اشتباه است

لاریجانی: زمینه تحصیل و اشتغال محرومان جامعه فراهم شود

سیدحجت اله علم الهدی، حسین مهرپور تحلیل امکان استناد دیوان عدالت اداری به قانون اساسی

صوت/ دعای روز نهم ماه مبارک رمضان

تنها دستاورد برجام برای ملت ایران چه بود؟

دیشب در بزرگراه شهید کریمی حسین الله کرم در تصادف مشکوک به شدت مصدوم شد

شعر امام خمینی درباره ماه رمضان

اختیار اعلام جنگ علیه ایران از ترامپ گرفته شد

آیت الله شبیری زنجانی بر سر مزار پدرش + عکس

ملیحه اسمعیلیان، علی اصغر پورعزت، امیر ناظمی بررسی مناقشات بازیگران رسانه های صوتی تصویری ایران در افق پنج ساله با روش تحلیل رفتار بازیگران

اهواز- نشست جامعه قرآنی خوزستان

اختیار اعلام جنگ علیه ایران از ترامپ گرفته شد

دیشب در بزرگراه شهید کریمی حسین الله کرم در تصادف مشکوک به شدت مصدوم شد

روزنامه اطلاعات ، 4 خرداد 1361 / امام خمینی : مبارک باد این فتح و نصر عظیم

امام خمینی(س): آن کسی که به یک ملتی سلطه ‎ ‏دارد، این چنانچه عدالت پرور باشد، دستگاه او عدالت پرور ‎ ‏خواهد شد

آیت الله نورمفیدی: جامعه رنگ ها و سلیقه های مختلف دارد. اگر کسی با سلیقه من مخالف بود نباید حذف کرد. این بی تقوایی است که کسی را حذف کرد

هادی خانیکی: همیشه توقع بالایی از رسانه داشته ایم و همیشه رسانه را در مظان اتهام قرار داده ایم

عناوین خبر سوم خرداد شبکه اترک

دعای روز نهم ماه مبارک رمضان + فیلم

یک خاطره از نلسون ماندلا: ما به دعای هم محتاجیم، نه به نفرین و لعن!

لاریجانی درگذشت سید علی صدر را تسلیت گفت

علی خیشوند، صدیقه محمداسماعیل، فهیمه باب الحوائجی، فاطمه نوشین فرد آسیب شناسی موانع یکپارچه سازی سیستم های اطلاعاتی دولت الکترونیک در ایران

صلح آل سعود و اسراییل اسلام انحرافی است/ تمسک به قرآن و اهل بیت(ع) به معنای عمل به آن است

قرآنیان در تکاپوی نمایشگاهی دیگر

نظام بی نقص نغمه پردازی واژگان در قرآن کریم

قربانعلی سبکتکین ریزی، ایوب موسی زاده بررسی جامعه شناختی رابطه بین کیفیت زندگی و طرد اجتماعی

ترویج آموزه ها و معارف قرآنی قدم مهی در راه حراست از کشور است

رهبر انقلاب: هدف ایران از مذاکره رفع تحریم ها بود +فیلم

نشست جامعه قرآنی خوزستان به میزبانی مرکز امام حسین(ع) اهواز

ساخت سلاح هسته ای جدید در آمریکا

بازید حجت الاسلام والمسلمین حاجتی از نمایشگاه قرآن و عترت

پاسخ دادستان تهران به اظهارات اخیر رییس سازمان محیط زیست

تغییرات کلید نهایی آزمون دستیار تخصصی پزشکی اعلام شد

حکم حبس برخی از متهمان کانال های تلگرامی

سی ویژگی کسانی که کتاب نمی خوانند

اسامی 2000 خبرنگار دریافت کننده طرح ترافیک را منتشر کنید

20 رییس در 30 سال اخیر روی صندلی سازمان میراث فرهنگی نشستند

چند درصد دانشجویان و دانش آموزان معتاد هستند؟

عده ای اجازه پیشرفت فلسفه بعد از ملاصدرا را نمی دهند!

جامعه قرآنی برای جامعه سازی تلاش کند/ تبلیغ رسالات قرآن؛ ایجادکننده دگرگونی در جامعه

ضرورت اقامتگاه دائمی برای ثبت مؤسسه قرآنی/ ضوابط انحلال

توضیحات نماینده ایران درباره گزارش جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی

عارف: خوشحال می شوم اولین ملاقات کننده با موسوی باشم

عارف: خوشحال می شوم اولین ملاقات کننده با موسوی باشم