مطالب مرتبط:
چالش اساسی فرآروی فعالان اقتصادی تامین مالی بانک هاست
چالش اساسی فرآروی فعالان اقتصادی تامین مالی بانک هاست
چالش اساسی فرآروی فعالان اقتصادی تامین مالی بانک هاست
چالش اساسی فعالان اقتصادی تامین مالی بانک هاست
راهبرد جدید دشمن علیه ملت ایران جنگ اقتصادی است/ اقتصادمقاومتی تنها راه نجات از مشکلات اقتصادی کشور
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 29 دی 1396 ساعت 10:502018-01-19سياسي

تشریح چالش های اقتصادی دانشگاه ها و راه های برون رفت از آن


رییس دانشگاه تربیت مدرس در تشریح چالش های اقتصادی دانشگاه های کلاسیک گفت: بسیاری از جوانان برای تحصیل در دانشگاه رغبتی نشان نمی دهند و احساس می کنند با حداقل دانشی که کسب می کنند و با ظرفیت های ایجادشده در فضای مجازی و اینترنت، - می توانند با ورود به حوزه کارآفرینی توفیقات بیشتری را کسب کنند و این امر تقاضا برای آموزش عالی را به چالش کشیده است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، دکتر محمدتقی احمدی، رییس دانشگاه تربیت مدرس در سی امین گردهمایی مدیران گروه های آموزشی این دانشگاه اظهار کرد: پایداری و خوداتکایی دانشگاه دو شاخه است که یک شاخه آن مربوط به مباحث اقتصادی و دیگری مربوط به امور مدیریتی و تصمیم گیری و اقدامات و سیاست گذاری های دانشگاه است که ما در این جلسه به بخش مربوط به اقتصادی آن می پردازیم.

وی افزود: در حال حاضر دانشگاه های کلاسیک با چالش هایی مواجه شده اند و بسیاری از جوانان برای تحصیل در دانشگاه رغبتی نشان نمی دهند و احساس می کنند با حداقل دانشی که کسب می کنند و با ظرفیت های ایجادشده در فضای مجازی و اینترنت، می توانند با ورود به حوزه کارآفرینی توفیقات بیشتری را کسب کنند و این امر تقاضا برای آموزش عالی را به چالش کشیده است و تقاضای تحصیل آکادمیک در ذهن بسیاری از پویندگان علم و فناوری در حال کاهش است و بیشتر به دنبال آموزش های حرفه ای و شکار فرصت های فناوری و حرفه ای هستند که این امر تهدیدی برای درآمد دانشگاه ها محسوب می شود.

وی به سایر چالش های اقتصادی پیش روی دانشگاه ها اشاره کرد و گفت: از سوی دیگر با توسعه یادگیری الکترونیکی و یادگیری از راه دور، دسترسی به دانشگاه های خوب دنیا برای افراد متقاضی فراهم شده است و این امر برای دانشگاه های ملی هر کشور یک چالش به شمار می رود.

همچنین با عبور از رشد شگفت انگیز جوانان در سه دهه گذشته، ما با کاهش جمعیت متقاضی برای ورود به دانشگاه ها مواجهیم و با پیش بینی های صورت گرفته جمعیت در آینده نیز رشد چشمگیری نخواهد داشت.

رییس دانشگاه تربیت مدرس یادآور شد: مساله زمانی و مکانی خاص ایران نیز با توجه به زیرساخت های خاص آن و عدم اشاره به حدود و مقدار و کیفیت آموزش رایگان ذکر شده در قانون اساسی کشور، دانشگاه ها را دچار مشکل کرده است.

همچنین مقطع زمانی خاصی که در آن زندگی می کنیم، تعویق بودجه های دولتی و کاهش و عدم تخصیص بودجه، دانشگاه ها را با مشکل مواجه کرده است که همه این موارد سبب شده است تا برای پایداری این سازمان ارزشمند چاره ای بیندیشیم.

وی تصریح کرد: ترند و گرایش جهانی به این سمت پیش می رود که دانشگاه ها از دولت جدا شوند و دولت ها سوبسید و پشتوانه خود نسبت به دانشگاه ها را به شدت کاهش داده اند.

دکتر احمدی با اشاره به روش های درآمدزایی و پایداری اقتصادی برای دانشگاه تصریح کرد: در این راستا هدف گیری ما در آموزش و پژوهش، توسعه مخاطبین است و باید طیف مخاطبین دانشگاه را افزایش دهیم و فقط به طیف جوانان و گروه سنی خاصی نپردازیم.

وی خاطرنشان کرد: همچنین در راستای تنوع فرمت آموزشی؛ آموزش الکترونیک، آموزش پیوسته، آموزش غیر رسمی، آموزش های حرفه ای و نیمه حضوری باید مورد توجه قرار گیرد تا برای همه مخاطبان فرصت آموزش ایجاد شود و امکان درخشش و کسب درآمد نیز برای دانشگاه ایجاد شود.

رییس دانشگاه خاطر نشان کرد: در خصوص درآمدزایی، کشف و شکار فرصت های بین المللی نیز باید مورد توجه قرار گیرد.

دوره های آموزشی باید همراه با درآمد اقتصادی در زمینه های خوبی که دانشگاه ما قابلیت درخشش بین المللی در آن را دارد، همراه باشد مانند کارگاه و مدارس تابستانی و زمستانی.

در پژوهش نیز کشف و شکار فرصت های گرنت های علمی و فناوری باید مورد توجه قرار گیرد و بتوانیم از امکانات سازمان های بین المللی استفاده های لازم را ببریم.

وی ادامه داد: توسعه آموزش حرفه ای در تراز میانی و کسب مهارت علم و فناوری که تقاضای بالایی نیز در جامعه دارد، می تواند از سوی دانشگاه مورد توجه قرار بگیرد و روند توسعه آموزش عالی فقط به سمت توسعه تحصیلات تکمیلی نباشد.

همچنین کارگاه های تخصصی و آموزشی داخلی و فروش خدمات مدیریت، اجرایی و آموزشی و پژوهشی به صنعت و سازمان ها نیز در راستای درآمدزایی دانشگاه می تواند موثر باشد.

وی افزود: در حوزه های درآمدی باید مسائل مربوط به وقف و یافتن واقف های دارای بینش و توانمندی را مورد توجه قرار دهیم تا از هر مسیری بتوانیم واقفینی که به دانشگاه به سبب یک سازمان عام المنفعه و ارزش های دنیوی و اخروی توجه دارند را جذب کنیم.

دکتر احمدی اظهار کرد: اگر به دانشگاه های موفق دنیا نگاه کنیم می بینیم بودجه بندی آنها ترکیبی از بودجه دولتی، وقف، شهریه، ارائه و فروش خدمات علمی و .

است که در حال حاضر دانشگاه ما فقط از محل درآمد آموزشی حدود 15 تا 18 درصد بودجه خود را تامین می کند و 85 درصد بودجه متکی به دولت است.

وی تاکید کرد: در طرح تحول راهبردی دانشگاه، پیش بینی شده طی 5 سال آینده بتوانیم با رشد درآمدهای دانشگاه، 50 درصد بودجه خود را از محل غیر دولتی تامین کنیم.

همچنین دانشگاه برنامه ای دارد که میزان درآمدزایی از سوی هر دانشکده، گروه و هر عضو هیات علمی برای دانشگاه مشخص شود و هر عضو هیات علمی مواردی را برای درآمدزایی و پشتوانه اقتصادی دانشگاه انتخاب کند و نسبت به تامین آن متعهد شود که این امر در ترفیع، تبدیل وضعیت و ارتقای اعضای هیات علمی تاثیرگذار خواهد بود.

وی با بیان اینکه دانشگاه برای درآمدزایی نباید به بنگاه اقتصادی تبدیل شود، تاکید کرد: درآمدزایی دانشگاه بدان معنا نیست که دانشگاه به یک بنگاه اقتصادی تبدیل شود که درآن صورت از مسیر خود منحرف خواهد شد، بلکه مهم این است که بخشی از ارزش کار علمی دانشگاه در جامعه و صنعت قابل فروش باشد و جامعه باید بهای دستاوردها و کالاهای آموزشی و پژوهشی و فناوری که از سوی دانشگاه تولید می شود را بپردازد و این امر به درایت و هوشمندی ما برمی گردد تا دانش و توانمندی ارزشمند آکادمیک را به گونه ای عرضه کنیم که جامعه به آن علاقه مند شده و برای آن هزینه بپردازد.

در ادامه میزگرد پایداری اقتصادی دانشگاه، چالش ها و فرصت های پیش رو با حضور دکتر علینقی مشایخی عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی شریف، دکتر جعفر توفیقی، دکتر برات قبادیان، دکتر حسین سیفی و دکتر محسن محمد زاده از اعضای هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد.

بر اساس اعلام روابط عمومی دانشگاه تربیت مدرس، گزارش اجمالی از طرح تحول راهبردی از سوی دکتر مینایی، نایب رییس کمیته راهبری طرح تحول راهبردی دانشگاه تربیت مدرس، ارائه گزارش دفتر ارزیابی و بهینه سازی عملکرد درباره ارزیابی درونی گروه های آموزشی و میزگرد بحث و تبادل نظر با مشارکت حاضران در نشست، از دیگر برنامه های سی امین گردهمایی مدیران گروه های آموزشی بود.

انتهای پیام
کلید واژه ها: دانشگاه - رییس دانشگاه تربیت مدرس - دانشگاه تربیت مدرس - اقتصادی - آموزش - فضای مجازی - کارآفرینی - جوانان - تحصیل - تربیت - پایداری - فناوری - کاهش - کلاسیک - قانون اساسی - احساس - مجازی - جمعیت - بودجه - تصمیم گیری - کاهش جمعیت - شگفت انگیز - نشان - عالی - مشکل - حرفه - دولت - کشور - پیش بینی - رایگان

آخرین اخبار سرویس:
6 ایراد فرمانداری تهران به طرح جدید ترافیک در شورا بررسی می شود

پیام رهبر انقلاب در پی سانحه مصیبت بار سقوط هواپیمای مسافربری

خاطره تلخ هوایی که برای خانواده محمدعلیزاده افتاده بود

صلاحیت رانندگان اسنپ تایید می شود

پیام تسلیت رییس جمهور به مناسبت سانحه سقوط هواپیما در مسیر تهران – یاسوج

زارع: گزارش سوال از رییس جمهور ظرف یک هفته به هیات رییسه ارائه می شود

درخواست بازداشت شدگان ناآرامی های اخیر برای تخفیف در قرارهای بازداشت / 5 سال حبس برای نوجوان 15 ساله ای که پرچم را پایین آورد

پیام تسلیت رهبر معظم انقلاب در پی حادثه تلخ سقوط هواپیمای مسافربری

وزیر علوم: در موضوع بورسیه ها، 21 نفر محروم شده اند

احیای علوم سیاسی

وکیلی: علت سقوط هواپیمای تهران یاسوج هرچه زودتر مشخص شود

پیام تسلیت رهبر انقلاب در پی حادثه تلخ سقوط هواپیمای مسافربری

وزیر علوم،روسای «قرارگاه راهیان نور شهید علم الهدی» منصوب کرد

صندوق حمایت از زعفران ایجاد شود

مهدویت؛ رویکرد جدید برنامه سازی معارفی سیما

100گفتمان دینی ویژه ایام فاطمیه در بیجار برگزار می شود

ثبت نام 2 هزار خادم الشهید انفرادی از سراسر کشور در طرح مادران آسمانی

پیام تسلیت مقامات و شخصیت ها در پی سقوط هواپیمای تهران - یاسوج

پیرغلامان حسینی همدان تجلیل شدند

پیام تسلیت روحانی برای سانحه سقوط هواپیمای مسافربری تهران  یاسوج

پیام رهبر انقلاب اسلامی در پی سانحه مصیبت بار سقوط هواپیمای مسافربری

پیام تسلیت رهبر انقلاب در پی سانحه سقوط هواپیمای مسافربری

هفتمین جلسه دادگاه تجدید نظر بقایی چهارشنبه برگزار می شود

استخدام مجتمع سنگ برج در شیراز

مردم محلی در جست جوی نشانی از لاشه هواپیما تهران ـ یاسوج+عکس

استخدام پیتزازن و کارگر ساده آقا با جای خواب در تهران

روایت امیر مهدی ژوله از سقوط_هواپیما یاسوج +عکس

بازداشت دو باند فلسطینی که قصد ترور لیبرمن را داشتند

رهبر معظم انقلاب سانحه سقوط هواپیمای مسافربری را تسلیت گفتند

اعزام 120 امدادگر به محل سقوط

داعشی ها در انتخابات پارلمانی عراق نامزد شدند!

تبریزی: هم قسم شده ایم که لوکوموتیو را شکست دهیم

استخدام کارگر ماهر تعویض روغنی و استادکار جلوبندی کار در تهران

روز سه شنبه برج میلاد تعطیل است

ممنوعیت پرواز در فرودگاه های اقلیم کردستان عراق لغو می شود

پیام رهبر انقلاب در پی سانحه سقوط هواپیمای مسافربری

استخدام نرس، بهیار، فیزیوتراپ و تغذیه در درمانگاه

استخدام آبدارچی خانم جهت یک شرکت در تهران

برج میلاد اول اسفند تعطیل شد

پیام رهبر انقلاب در پی سانحه سقوط هواپیمای مسافربری

پیام تسلیت روحانی به مناسبت سانحه سقوط هواپیمای یاسوج

دکتر احمدی نژاد، جان باختن 66 تن از هموطنان در حادثه سقوط هواپیما را تسلیت گفت

پیام رهبر انقلاب در پی سانحه سقوط هواپیمای مسافربری

اطلاعات فنی هواپیما از ماه ها قبل ثبت شده است

پیگیری قضایی سقوط هواپیمای تهران-یاسوج

پیام رهبر انقلاب در پی سانحه ی مصیبت بار سقوط هواپیما

گزارش تصویری | دیدار رهبری با مردم آذربایجان شرقی

پیام رهبر انقلاب در پی سانحه سقوط هواپیمای مسافربری

آب و آیینه شبکه افق در سوگ بانوی دو عالم

نقش علمای آذربایجان در اقدامات انقلابی مردم تبریز در بهمن 56/ واکنش شریعتمداری به قیام 29 بهمن

نقش پر رنگ مداحان کشوری در برگزاری ایام فاطمیه امسال

رهبر انقلاب سانحه مصیبت بار سقوط هواپیمای مسافربری را تسلیت گفتند

پیام رهبر انقلاب اسلامی در پی سانحه مصیبت بار سقوط هواپیمای مسافربری

آمریکا و اسراییل با همه قوا در خط مقدم دشمنی با انقلاب اسلامی قرار دارند

10 مسجد فاقد امام جماعت/ نبود کتاب ادعیه در مساجد تنیان

همه افراد جامعه موظف به رعایت حقوق شهروندی هستند

شیوه دشمن برای ضربه زدن به کشور تغییر کرده است

نقش رسانه ای حضرت زهرا(س) را در دفاع از ولایت الگوبرداری کنیم

تشییع پیکر مطهر شهید سیف علی نظری

برگزاری همایش «پیروان فاطمی» در شهرستان برخوار

برگزاری همایش دانش آموزی «مادر من فاطمه» در قروه

تسلیت روحانی در پی سانحه سقوط هواپیما

پیام تسلیت رهبر انقلاب در پی سانحه ی هوایی

مسؤولان برای بدحجابی جامعه اسلامی فکری کنند/ اوضاع برای دلسوزان نگران کننده است

شرکت آسمان اسامی سرنشینان هواپیمای سانحه دیده را تایید نکرد

پهپاد به محل حادثه سقوط هواپیما در پادنای سمیرم اعزام می شود

پیام رهبر انقلاب اسلامی در پی سانحه مصیبت بار سقوط هواپیمای مسافربری

اولین مسابقه کتابخوانی مشترک بین مراکز حوزوی برپا می شود

انتظار تلاش مضاعف از مسئولان، برای حل مشکلات مردم را داریم

رهبر انقلاب سانحه سقوط هواپیمای مسافربری را تسلیت گفت

پیام تسلیت رهبر معظم انقلاب در پی حادثه تلخ سقوط هواپیمای مسافربری

پیام تسلیت ابتکار در پی سقوط هواپیمای مسافربری تهران -یاسوج

مجلس به وظیفه نظارتی خود درخصوص حادثه سقوط هواپیما عمل می کند

تلاوت «حمید رحیمی» در جلسه مسجد حضرت رقیه(س)

مروری بر صفحه ای زرین از تاریخ پر افتخار تبریز

آغاز شانزدهمین جلسه بررسی بودجه در مجلس

آغاز فرآیند صدور کارت ورود به جلسه آزمون سراسری حفظ قرآن

تسلیت رهبر انقلاب در پی سقوط هواپیمای مسافربری

مسئولان ذیربط لازم است همه ی تلاش و همکاری خود را برای اقدامهای لازم در این مورد بکار برند و امکان تکریم و تشییع پیکرهای آنان را فراهم سازند

باید بستر آرامش روانی در جامعه ایجاد شود

یا زهرا (س) در ایام شهادتت دلهایمان را به سوی بقیع پر داده ایم...

بررسی مرگ سید امامی و بازداشت جمعی از فعالان محیط زیست در فراکسیون امید مجلس

چرا مسئولان هوایی درباره سقوط هواپیمای یاسوج سکوت کردند؟

ورود دادستان یاسوج به حادثه سقوط هواپیما

استخدام منشی در شرکت پخش مواد عذایی آوا

استخدام فروشنده آقا جهت پوشاک مردانه در تهران

استخدام پزشک عمومی در کلینیک زیبایی ولنجک

استخدام کافی شاپ کار و کارگر ساده در سفره خانه

استخدام مدیر جهت فست فود در منطقه شرق و اکباتانِ تهران

استخدام منشی و دستیار دندانپزشک در تهران پارس شرقی

استخدام فروشنده خانم در قنادی

استخدام سه ردیف شغلی جهت هتل زندیه در شیراز

ابهام در سرنوشت مسافران پرواز تهران-یاسوج

واکنش بازیگران به سانحه سقوط هواپیمای یاسوج

استخدام پیتزا همبر راستی در شیراز

عمر هواپیمای سقوط کرده چقدر بود؟

استخدام کانترکار خانم جهت رستورانی در محدوده جمهوری تهران

تیلرسون خطاب به مقامات کره شمالی: من منتظرم تا شما بگویید آماده مذاکره هستید

وزیر آموزش و پرورش: سامانه جدیدی برای جذب نیروی مدارس راه اندازی می شود

احتمال کناره گیری آیت الله جنتی از نمازجمعه تهران قوت گرفت

تشریح چالش های اقتصادی دانشگاه ها و راه های برون رفت از آن

تشریح چالش های اقتصادی دانشگاه ها و راه های برون رفت از آن