مطالب مرتبط:
همکاری و هماهنگی دستگاه های متولی در صیانت از آثار فرهنگی نتایج بهتری را رقم می زند
همکاری و هماهنگی دستگاه های متولی در صیانت از آثار فرهنگی نتایج بهتری را رقم می زند
استاندار قزوین: دستگاه های اجرایی با آموزش و پرورش همکاری کنند
برخورد قانونی با 50 دستگاه خودرو سواری متخلف/کشف محموله 5.3 میلیارد ریالی قاچاق
برخورد قانونی با 50 دستگاه خودرو سواری متخلف کشف محموله 5.3 میلیارد ریالی قاچاق
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 29 دی 1396 ساعت 11:352018-01-19سياسي

قانونی که نفسش به همکاری 18 دستگاه بند است


امروز روز هوای پاک است و شعار «قانون هوای پاک؛ قانون نفس» برای آن انتخاب شده؛نفسی که این روزها به علت نحوه عملکرد مسوولان درزمینه کاهش آلودگی هوا به سختی برمی آید.

- امروز روز هوای پاک است و شعار قانون هوای پاک؛ قانون نفس برای آن انتخاب شده؛نفسی که این روزها به علت نحوه عملکرد مسوولان درزمینه کاهش آلودگی هوا به سختی برمی آید.

بر اساس قانون هوای پاک 18 دستگاه از وزارت نفت گرفته تا نیروی انتظامی باید عزم خود را جزم کنند تا شهروندان به راحتی نفس بکشند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، قانون هوای پاک بعد از گذشت سال ها بحث و بررسی در مجلس شورای اسلامی بالاخره با اعمال برخی تغییرات در تیرماه سال جاری به تصویب رسید و یک ماه بعد به دنبال تایید شورای نگهبان به 18 دستگاه ابلاغ شد.

در حال حاضر دستگاه های مختلف موظف هستند حداکثر تا پایان سال 96، آیین نامه های مربوط به قانون هوای پاک را تهیه کنند و به تصویب هیات وزیران برسانند.

تمامی اشخاص، دستگاه ها و موسسات اعم از دولتی و غیردولتی، دستگاه هایی که به صراحت نامشان در قانون هوای پاک اشاره شده و تمامی اشخاص مستقر در مناطق آزاد تجاری، صنعتی، مناطق ویژه اقتصادی، شهرک ها و نواحی صنعتی موظف هستند تا این قانون را رعایت کنند.

سازمان حفاظت محیط زیست مسئولیت نظارت بر حسن اجرای قانون هوای پاک را برعهده دارد.

این قانون با 34 ماده و 39 تبصره؛ تکالیف دستگاه های مختلف را زمینه کاهش آلودگی هوا به طور مجزا مشخص کرده است علاوه بر سازمان حفاظت محیط زیست - که نقش حساس نظارت و بازرسی را برعهده دارد - برای وزارتخانه های صنعت، نفت، کشور، نیرو، بهداشت، راه و شهرسازی و جهاد کشاورزی نیز وظایفی تعیین شده است.

یکی از مهمترین مواد قانون هوای پاک که این روزها به دغدغه رسانه ها و شهروندان تبدیل شده؛ بازنگری دستورالعمل شرایط اضطرار آلودگی هوا است که بر اساس ماده 3؛ در مواقع اضطرار سازمان محیط زیست با همکاری وزارت کشور و تصویب هیات وزیران باید ممنوعیت ها یا محدودیت های موقت زمانی و مکانی و نوعی را برای پیشگیری از اثرات زیان بار و مقابله با منابع آلوده کننده هوا برقرار کند و بلافاصله مراتب را از طریق رسانه های همگانی به اطلاع عمومی برساند.

به روزرسانی آیین نامه شرایط اضطرار آلودگی هوا با برطرف شدن شرایط اضطرار و کاهش آلودگی هوا نیز سازمان محیط زیست نسبت به رفع ممنوعیت و محدودیت برقرار شده باید اقدام کند.

افزون بر سازمان حفاظت محیط زیست، وزارت کشور در این موضوع وظایفی را برعهده دارد البته وزارتخانه های بهداشت، صنعت و نیروی انتظامی بر اساس تبصره 3 ماده 2 موظف هستند در کنار سازمان حفاظت محیط زیست نسبت به تهیه آیین نامه اجرایی مدیریت شرایط اضطرار و به روزرسانی آن اقدام کنند.

جلوگیری از تولید وسایل نقلیه آلاینده از آنجا که وسایل نقلیه به عنوان مهمترین عامل آلودگی هوا شناخته شده اند، قانون هوای پاک این موضوع را در ماده 4 مورد توجه قرار داده است.

بر این اساس شماره گذاری انواع وسایل نقلیه موتوری اعم از داخلی و وارداتی مستلزم رعایت حدود مجاز انتشار آلاینده های موضوع این قانون و اخذ تاییدیه سازمان حفاظت محیط زیست است.

این سازمان با همکاری سازمان ملی استاندارد موظف است از ادامه تولید و ورود وسایل نقلیه ای که حدود مجاز انتشار آلاینده ها را رعایت نمی کنند جلوگیری کند.

همچنین بر اساس این ماده استاندارد واردات قطعات مرتبط با احتراق و یا موثر بر آلایندگی وسایل نقلیه از قبیل اگزوز، فیلتر و کاتالیست (واکنش ساز) توسط سازمان ملی استاندارد ایران تعیین، کنترل و نظارت می شود و با متخلفان برخورد قانونی صورت می گیرد.

بیمه فرسودگی خودروها علاوه بر کیفیت وسایل نقلیه نو، تردد خودروهای فرسوده نیز یکی از مشکلات کلانشهرها در حوزه آلودگی هوا است بنابراین بر اساس ماده 8 قانون هوای پاک تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی مالک وسایل نقلیه موتوری اعم از سبک، نیمه سنگین، سنگین، موتورسیکلت مکلف هستند وسایل نقلیه خود را پس از رسیدن به سن فرسودگی از رده خارج کنند و مسئولیت خود را از این جهت نزد یکی از موسسات بیمه داخلی تحت نظارت بیمه مرکزی بیمه کنند.

تعیین تکلیف قانون هوای پاک برای دولت در زمینه خروج خودروهای فرسوده تعیین سن فرسودگی و بیمه انواع وسایل نقلیه موتوری بر اساس آیین نامه ای است که حداکثر ظرف سه ماه پس از ابلاغ این قانون به پیشنهاد مشترک سازمان حفاظت محیط زیست، وزارت صنعت، سازمان ملی استاندارد و بیمه مرکزی به تصویب هیات وزیران می رسد.

افزون بر این بر اساس تبصره 1 ماده 8 قانون هوای پاک دولت موظف است از محل صرفه جویی حاصل از بهبود و مدیریت سوخت ناشی از اجرای این قانون، ساز و کار و تسهیلات لازم جهت جایگزینی خودروهای فرسوده، حمل و نقل عمومی و خودروهای نو را فراهم کند.

پیگیری این موضوع بر عهده مدیریت حمل و نقل عمومی و مصرف سوخت وزارت راه و شهرسازی گذاشته شده است.

همچنین بر اساس تبصره 2 همین قانون، دولت مکلف است در بودجه سالانه ردیفی به منظور اعطای تسهیلات ارزان قیمت جهت جایگزین کردن خودروها و موتورسیکلت های فرسوده موجود با کارمزد چهار درصد با بازپرداخت 10 ساله تعیین کند و به تصویب مجلس شورای اسلامی برساند.

فرسودگی وسایل حمل و نقل عمومی به ویژه اتوبوس های شرکت واحد که سهم بالایی در تولید آلودگی دارند، موضوع مهمی است که قانون گذار در این زمینه تکالیفی را برای وزارت کشور مشخص کرده است.

این وزارتخانه موظف است با همکاری وزارتخانه های صنعت و امور اقتصادی و دارایی زمینه نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی شهری با اولویت شهرهای بالای 200 هزار نفر جمعیت را ظرف مدت پنج سال از طریق کمک بلاعوض، یارانه، تسهیلات یا صفر کردن سود بازرگانی واردات خودروهای برقی، هیبریدی و خودروهای الکتریکی و موتورسیکلت برقی به انجام رساند.

وزارت کشور همچنین طبق ماده 10 قانون هوای پاک وظیفه دارد که از محل درآمدهای عمومی شهرداری ها و بودجه عمومی خود در قانون بودجه ناوگان حمل و نقل عمومی درون شهری را به میزان سالانه پنج درصد با اولویت کلانشهرها و شهرهای بالای 500 هزار نفر جمعیت افزایش دهد.

سازمان حفاظت محیط زیست حداکثر باید ظرف یک ماه به درخواست جواز پاسخ بدهد اگرچه سازمان حفاظت محیط زیست وظیفه نظارت بر اجرای همه مواد قانون هوای پاک را برعهده دارد اما برخی مواد به طور خاص برعهده این سازمان گذاشته شده است.

برای مثال بر اساس ماده 11 قانون هوای پاک هر گونه احداث، توسعه، تغییر خط تولید و تغییر محل واحدهای تولیدی، صنعتی و معدنی مستلزم رعایت مقررات ابلاغی از سوی سازمان حفاظت محیط زیست است.

این سازمان به ویژه دفتر ارزیابی اثرات زیست محیطی موظف است حداکثر ظرف مدت یک ماه به استعلام های درخواست جواز تاسیس و بهره برداری پاسخ دهد و در صورت عدم موافقت آن سازمان، دلایل آن را به استعلام کننده به صورت کتبی ارائه کند.

لازم به ذکر است عدم پاسخگویی در مدت یک ماهه از سوی سازمان حفاظت محیط زیست به منزله تایید استعلام است.

شناسایی واحدهای آلاینده بر اساس ماده 12 قانون هوای پاک، سازمان حفاظت محیط زیست مکلف است که تمامی مراکز و واحدهای صنعتی ، تولیدی، عملیات معدنی، خدماتی، عمومی و کارگاهی که آلودگی آن ها بیش از حد مجاز مصوب است را مشخص کند و مراتب را با تعیین نوع، میزان آلودگی، وسعت منطقه تحت تاثیر و حساسیت منطقه به مالکان یا مسئولان یا مدیران عامل و یا بالاترین مقام تصمیم گیر واحد ابلاغ کند تا در مهلت معینی که توسط سازمان تعیین می شود نسبت به رفع آلودگی یا تغییر تولید یا تغییر فرآیند تولید یا تعطیلی کار اقدام کند.

اگرچه مهمترین سهم آلودگی در برخی کلانشهرها مثل تهران به آلودگی ناشی از وسایل نقلیه برمی گردد اما منابع ثابت آلودگی که در برخی شهرها مثل اراک نقش قابل توجهی در آلودگی هوا دارند و یکی از مواد مهم قانون هوای پاک به منابع ثابت آلوده کننده می پردازد.

بر اساس این قانون کلیه بهره برداران منابع ثابت ملزم به رعایت حدود مجاز انتشار آلاینده ها در موتورخانه ها و سامانه های احتراقی خود هستند همچنین این مراکز مکلف هستند از سوخت مناسب (ترجیحا گاز شهری) استفاده کنند و به انجام معاینه فنی سالانه سامانه موتورخانه و سامانه های احتراقی توسط شرکت های تایید صلاحیت شده از سوی سازمان ملی استاندارد الزام دارند.

وظایف وزارت نفت بر اساس قانون هوای پاک موضوع مهم دیگر کیفیت سوخت است.

با توجه به اینکه سوخت نیز به عنوان یکی از متهمان آلودگی هوا مطرح می شود؛ در قانون هوای پاک برای وزارت نفت نیز تکالیفی مشخص شده است.

این وزارتخانه بر اساس ماده 18مکلف است حداکثر تا سه سال پس از لازم الاجرا شدن این قانون، سوخت تولیدی کشور از جمله بنزین، نفت گاز، نفت کوره و نفت سفید را مطابق با استاندارد ملی مصوب عرضه کند.

سازمان حفاظت محیط زیست نیز مکلف است از تولید سوخت غیراستاندارد جلوگیری کند.

وزارت نفت، سازمان ملی استاندارد ایران و سازمان حفاظت محیط زیست موظف هستند گزارش عملکرد موضوعی ماده را هر شش ماه یکبار منتشر کنند.

بر اساس ماده 19 قانون هوای پاک نیز وزارت نیرو مکلف است نسبت به توسعه، تولید و عرضه انرژی های تجدید پذیر و پاک بهینه به نحوی اقدام کند که حداقل 30 درصد افزایش سالانه ظرفیت مورد نیاز برق کشور از انرژی های تجدیدپذیرتر می شود.

300 هزار هکتار بیابان زدایی با هدف مقابله با گرد و غبار اگرچه بیشتر مواد قانون هوای پاک به آلودگی ناشی از ذرات معلق می پردازد اما آلودگی ناشی از گرد و غبار نیز از دید این قانون پنهان نمانده است.

به همین علت وزارت جهاد کشاورزی و البته به طور خاص سازمان جنگل ها بر اساس ماده 24 قانون هوای پاک مکلف است؛ علاوه بر اجرای طرح های بیابان زدایی جهت مهار کانون های مستعد بیابان زایی و تولید گرد و غبار در داخل کشور سالانه حداقل 300 هزار هکتار نسبت به اجرای اقدامات مقابله با پدیده گرد و غبار اقدام کند.

دولت نیز مکلف است اعتبارات مورد نیاز برای اجرای عملیات موضوع این ماده را هر ساله در بودجه های سالانه منظور کند.

تامین حق آبه تالاب ها و وظیفه سازمان محیط زیست افزون بر این موارد در قانون هوای پاک به تامین حق آبه محیط زیست نیز پرداخته شده و بر اساس ماده 25 قانون صراحتا سازمان حفاظت محیط زیست مکلف شده است تا با همکاری وزارت نیرو نیاز آبی زیست محیطی رودخانه ها، تالاب ها، خورها، دریاچه ها و زیست بوم ها را تعیین و وزارت نیرو نسبت به تخصیص حق آبه اقدام کند.

پیگیری این موضوع به دفتر زیستگاه های سازمان حفاظت محیط زیست سپرده شده است.

در زمینه امواج و پرتوها سازمان حفاظت محیط زیست طبق ماده 30 قانون هوای پاک موظف است با همکاری سازمان انرژی اتمی ایران و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نسبت به جلوگیری از انتشار خارج از حدود کلیه امواج رادیویی، الکترومغناطیسی، پرتوهای یون ساز و غیریون ساز اقدام کند.

برای این منظور قرار شده سازمان حفاظت محیط زیست با کمک دستگاه های مذکور نسبت به راه اندازی شبکه پایش اقدام کند.

بنا بر صراحت قانون هوای پاک در ماده 31 نیروی انتظامی و یگان حفاظت محیط زیست مکلف هستند به عنوان ضابط دادگستری در موارد وقوع جرایم مشهود محیط زیستی راسا یا در صورت اعلام سازمان محیط زیست با نظر دادستان اقدام لازم را در چهارچوب قوانین و مقررات با واحدهای آلوده کننده یا اشخاص حقیقی یا حقوقی به عمل آورند.

پیگیری این موضوع به ادارات کل محیط زیست استان ها سپرده شده است.

ایجاد شعبات تخصصی محیط زیست در دستگاه قضا جالب توجه اینکه بر اساس ماده 32 قانون هوای پاک رسیدگی به تخلفات و جرایم محیط زیستی به تشخیص رییس قوه قضاییه شعبه تخصصی در هر حوزه قضایی اختصاص می یابد که ادارات کل محیط زیست استان ها مسئولیت پیگیری این موضوع را دارند.

نحوه هزینه کرد درآمدهای قانون هوای پاک یکی از مسائل مهم در مورد قانون هوای پاک نحوه هزینه کرد درآمدهای حاصل از اجرای این قانون است که بر اساس ماده 33 قانون هوای پاک کلیه درآمدها به حساب خزانه داری کل کشور واریز خواهد شد تا صرفا در قالب بودجه سنواتی جهت تکالیف مربوط به این قانون و مقابله با منابع آلوده کننده هوا هزینه شود.

20 درصد از این حدود از طریق صندوق ملی محیط زیست به ارائه تسهیلات به منابع آلاینده جهت رفع و کاهش آلودگی هوا اختصاص می یابد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، اگرچه تصویب و ابلاغ قانون هوای پاک آن هم بعد از گذشت مدت ها جای خوشحالی دارد اما نکته هراس آور نبود ضمانت اجرایی این قانون به طور تمام و کمال است.

هراسی که روز گذشته عیسی کلانتری معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست در جریان نشست تخصصی نحوه اجرایی کردن قانون هوای پاک نسبت به آن ابراز نگرانی کرد و گفت: آلوده کننده ها از نظر اقتصادی و سیاسی بسیار قوی هستند و در نتیجه برای اجرای قانون هوای پاک با فشارها و محدودیت های بسیاری مواجه خواهیم شد.

" او از مدیران استانی محیط زیست درخواست کرد که محکم پای اجرای قانون هوای پاک بایستند و تاکید کرد که حتی اگر اجرای قانون هوای پاک فریاد هر خودروساز، سندیکا، صنف و کارخانه ای را هم بلند کند این قانون را اجرا خواهد کرد.

کلانتری ریشه این مشکلات و موانع را در رفتارهای رانت گونه با برخی بخش های کشور دانست و اظهار کرد: کشوری که با قوانین رانتی بخواهد زندگی مردم را تنظیم کند، نمی تواند عملکرد مناسبی داشته باشد.

حمایت های بی حد و حصر رانت گونه از تولید داخلی به هر قیمتی حتی به قیمت جان مردم مشکلات بسیاری برای ما ایجاد کرده است.

برای همین همکاران من در سازمان محیط زیست باید خود را برای یک رودرویی بزرگ برای اجرای قانون هوای پاک آماده کند.

انتهای پیام
کلید واژه ها: هوای پاک - قانون - سازمان حفاظت محیط زیست - آلودگی هوا - محیط زیست - حفاظت محیط زیست - آلودگی - سازمان محیط زیست - نیروی انتظامی - وزارت - هیات وزیران - محیط - زیست - وزارت کشور - مجلس شورای اسلامی - کاهش - صنعت - شرایط - ممنوعیت - ماده - انتخاب - کشور - شورای نگهبان - شورای - نظارت - امروز - مناطق - رسانه - مناطق آزاد - نامه

آخرین اخبار سرویس:
ساقط شدن پهپاد متعلق به ائتلاف سعودی در یمن

جزییات ربودن دختر 18 ساله در تبریز + فیلم لحظه ربوده شدن

کمک خیرین دو گروه را منتفع می کند اول زندانی سپس شاکی

پیام یک منتقد به آقای رییس جمهور و پاسخی که دریافت می کند!

متروی پرند به زودی راه اندازی می شود

تعویق زمان برگزاری مجمع عادی و فوق العاده شرکت مخابرات ایران

پاسخ سخنگوی دولت به ایرادات شورای نگهبان

محسنی اژه ای: اگر گره گشایی کردیم منتی بر دیگران نداریم

دانلود آهنگ جدید مهرزاد امیرخانی بنام جونم

آزادی زندانیان جرایم غیرعمد از پرسودترین معامله با خداست

تکلیف گزینه منتخب شهرداری بوشهر بزودی مشخص می شود

درخواست برای تسریع روند ارجاع لایحه امنیت زنان به مجلس

انتقال اداره کل راه و شهرسازی از شاهرود به سمنان متوقف شد + تصویر نامه

نمایشگاه بین المللی قرآن و افتتاحیه ای که در حد ملی نبود

تذکر فرمانده درباره ماشین تشکیلات

ساداتی نژاد تبیین کرد؛چرا می گوییم «مرگ بر آمریکا»

سایت صهیونیستی فاش کرد؛ طرح تقسیم قدس با حمایت عربستان و مصر

گران ترین ازدواج ها مربوط به چه شخصیت هایی است؟

رای جالب یک قاضی برای عامل قطع درختان

اُنس جوانان ایرانی با قرآن

بررسی احکام 35 و 36 قانون برنامه ششم توسعه در کمیسیون انرژی

بررسی اصلاح قانون سازمان مهندسی کشاورزی در کمیسیون کشاورزی

دیدار اعضای کمیسیون اجتماعی با رییس قوه قضاییه/درخواست برای تسریع روند ارجاع لایحه امنیت زنان به مجلس

نتیجه انتخاب رشته داوطلبان کنکور دکتری 97 فردا اعلام می شود

معاون اول قوه قضاییه: کمک خیرین دو گروه را منتفع می کند اول زندانی سپس شاکی

طرح تشکیل وزارت امور شهدا و ایثارگران رد شد

عطر بوی بهار قرآن در قلم دوربین 30 اردیبهشت

تکلیف داروی سرطان ادعایی به دست دانشگاه تهران مشخص می شود/بازگشت یک معتاد به زندگی در سایه امام رضا (ع)

محکومیت یک روزنامه، یک خبرگزاری و یک سایت خبری توسط دادگاه مطبوعات

دستور روحانی برای فروکش کردن اعتراضات در شاهرود

«گردشگری سیاسی» در جزیره لهجه ها

و تو چه می دانی کالای ملی چیست؟

هیات حقیقت یاب مجلس به کازرون اعزام می شود

جشنواره کتابخوانی رضوی در شهرکرد کلید خورد

ماجرای داد و بیداد امروز مجلس/نظام هر زمان اراده کند،فیلتر شکن ها را کاملا مسدود می کند/قرعه کشی در مجلس برای اعزام 6نماینده به جام جهانی/توبیخ احسان علیخانی به خاطر تلگرام!

انتقال اداره کل راه و شهرسازی از شاهرود به سمنان متوقف شد

اجرای 32 برنامه به مناسبت آزادسازی خرمشهر

قلم دوربین 30 اردیبهشت عطر بوی بهار قرآن را دارد

دانلود آهنگ جدید شایان شایگان بنام معجزه

شیخِ چریک را می شناسید

معاون اول قوه قضاییه: تفاوت حقوق بشر اسلامی با غرب فاحش است

رییس جمهوری آمریکا بار دیگر خواستار پایان تحقیقات مولر شد

به مردم درباره FATF اطلاعات غیرواقعی ندهید

قاتل وکیل لنگرودی دستگیر شد

واکنش دایی به صحبت های کی روش در تالار وحدت

دعای روز پنجم ماه مبارک رمضان + فیلم

مصاحبه با بنیان گذار دستیار مالی آنالیزا: سادگی رمز موفقیت ماست

درباره هیچ موضوعی فراتر از برجام مذاکره نمی کنیم/ انتشار اخبار بی ربط و انحرافی با هدف فضاسازی منفی صورت می پذیرد

کمیسیون مشترک برجام جمعه تشکیل می شود

روزنامه اصولگرا: صداوسیما حد و اندازه خوانندگان تیتراژخوان مانند بهنام بانی و حمید هیراد را نمی داند؟ / ربنای شجریان ممنوع شده که به این خواننده ها برسیم؟ / معنای نزول سلیقه چیزی جز این است؟

ایران رکورد فرونشست زمین را شکسته است

نماهنگ | بلای دوری از قرآن

تکلیف داروی سرطان ادعایی به دست دانشگاه تهران مشخص می شود

حمیدرضا احمدی وفا؛ قاری نخستین کرسی تلاوت نمایشگاه قرآن

جشنواره کتابخوانی رضوی در شهرکرد کلید خورد

هیات حقیقت یاب مجلس به کازرون اعزام می شود

دیدار اعضای کمیسیون اجتماعی با رییس قوه قضاییه/درخواست برای تسریع روند ارجاع لایحه امنیت زنان به مجلس

دهقان در گفت وگو با فارس خبر داد نظر اکثریت اعضای فراکسیون نمایندگان ولایی بر ارائه لیست مستقل در انتخابات هیأت رییسه

ضرورت جلوگیری از تخصیص یارانه به احزاب مینیاتوری/ باید احزاب به دریافت حق عضویت تشویق شوند

عضو فراکسیون ولایی در مجلس: ضرورت جلوگیری از تخصیص یارانه به احزاب مینیاتوری/ باید احزاب به دریافت حق عضویت تشویق شوند

صوت / بسته خبری 30 اردیبهشت 97

گلایه نمایندگان از تعامل مسئولان وزارت علوم با مجلس/ اصلاح دوباره قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق التدریسی

«سردار زهدی» پای میز تاریخ نشست

هیات حقیقت یاب مجلس به کازرون اعزام می شود

واکنش دانشگاه تهران درباره خبر بازنشستگی «زیبا کلام»

واکنش دادستان تهران به اخباری که درباره رفع حصر منتشر می شود؛ این اخبار واقعی نیست

سی و یکمین جشن گلریزان ستاد دیه برگزار شد

توزیع 10هزار بسته افطاری در حرم امیر المؤمنین (ع) به مناسبت ماه رمضان+تصاویر

بررسی طرح افزایش تعداد نمایندگان مجلس در کمیسیون شوراها

سی و یکمین جشن گلریزان ستاد دیه آغاز شد

آیت الله مکارم شیرازی: بعد از انقلاب، تفاوت چندانی در وضعیت طلاب به وجود نیامده/ وضعیت مردم بهبود یافته، به طوری که درگذشته کمتر کسی وسیله نقلیه داشت

درباره هیچ موضوعی فراتر از برجام مذاکره نمی کنیم

سال 96 بیش از 10 هزار نفر توسط ستاد دیه آزاد شدند

دانلود آهنگ جدید کیوان رضایی بنام حس تکراری

ادعای ارائه بسته جدید به ایران درقبال برجامی دیگر کذب است

هفته ای به نام حوزه علمیه نام گذاری شود

تصمیم های نسنجیده بهانه ای برای سوء استفاده دشمنان است

اعتراض معلمان را به رسمیت می شناسیم

ادعای ارائه بسته جدید به ایران درقبال برجامی دیگر کذب است

نامه علمای اهل سنت به رهبر انقلاب درپی خروج آمریکا از برجام

عملیات حفاری بدون دریافت پوشش بیمه ای ممنوع می شود

هکر ها در کمین سازندگان تراشه

کره شمالی: تخریب مرکز آزمایش هسته ای در راستای توافق میان سران دو کره بوده است

احراز هویت با میزان تنش مچ کاربر

انتخابات ریاست جمهوری ونزوئلا با چهار کاندید آغاز شد

کاشف داروی سرطان در «ماه عسل»

رییس هیات مدیره ستاد دیه خبر داد آزادی 113 هزار زندانی جرایم غیرعمد در 30 سال گذشته

درباره هیچ موضوعی فراتر از برجام مذاکره نمی کنیم

تشکیل «کمیسیون مشترک برجام» در جمعه این هفته

پاسخگویی به 30 هزار تماس تلفنی در سامانه سامد

نمایشگاه تولیدات مددجویان کمیته امداد در کرمان

اجرای طرح ضیافت الهی در بقاع متبرکه استان با حضور 100 مبلغ

روزه، گذرگاه ساخته شدن انسان است

حضور زوج دوچرخه سوار خراسانی ایرانگرد در گلستان

مسائل معیشتی بازنشستگان بنیاد شهید نیازمند توجه بیشتر است

سی و یکمین جشن گلریزان ستاد دیه برگزار شد

واکنش قاسمی به بسته پیشنهادی جدید به ایران

نخستین جشن روز جهانی زنبورعسل در ایران برگزار شد

دستور رییس جمهور برای فروکش کردن اعتراضات در شاهرود + عکس نامه

کاش زودتر می مُردم و اینقدر دروغ نمی شنیدم/ دنبال مسببان ممنوع الفعالیتی ام می گردم/ آدم سیاست نیستم

قانونی که نفسش به همکاری 18 دستگاه بند است

قانونی که نفسش به همکاری 18 دستگاه بند است