مطالب مرتبط:
همکاری و هماهنگی دستگاه های متولی در صیانت از آثار فرهنگی نتایج بهتری را رقم می زند
همکاری و هماهنگی دستگاه های متولی در صیانت از آثار فرهنگی نتایج بهتری را رقم می زند
استاندار قزوین: دستگاه های اجرایی با آموزش و پرورش همکاری کنند
برخورد قانونی با 50 دستگاه خودرو سواری متخلف/کشف محموله 5.3 میلیارد ریالی قاچاق
برخورد قانونی با 50 دستگاه خودرو سواری متخلف کشف محموله 5.3 میلیارد ریالی قاچاق
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 29 دی 1396 ساعت 10:352018-01-19سياسي

قانونی که نفسش به همکاری 18 دستگاه بند است


امروز روز هوای پاک است و شعار «قانون هوای پاک؛ قانون نفس» برای آن انتخاب شده؛نفسی که این روزها به علت نحوه عملکرد مسوولان درزمینه کاهش آلودگی هوا به سختی برمی آید.

- امروز روز هوای پاک است و شعار قانون هوای پاک؛ قانون نفس برای آن انتخاب شده؛نفسی که این روزها به علت نحوه عملکرد مسوولان درزمینه کاهش آلودگی هوا به سختی برمی آید.

بر اساس قانون هوای پاک 18 دستگاه از وزارت نفت گرفته تا نیروی انتظامی باید عزم خود را جزم کنند تا شهروندان به راحتی نفس بکشند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، قانون هوای پاک بعد از گذشت سال ها بحث و بررسی در مجلس شورای اسلامی بالاخره با اعمال برخی تغییرات در تیرماه سال جاری به تصویب رسید و یک ماه بعد به دنبال تایید شورای نگهبان به 18 دستگاه ابلاغ شد.

در حال حاضر دستگاه های مختلف موظف هستند حداکثر تا پایان سال 96، آیین نامه های مربوط به قانون هوای پاک را تهیه کنند و به تصویب هیات وزیران برسانند.

تمامی اشخاص، دستگاه ها و موسسات اعم از دولتی و غیردولتی، دستگاه هایی که به صراحت نامشان در قانون هوای پاک اشاره شده و تمامی اشخاص مستقر در مناطق آزاد تجاری، صنعتی، مناطق ویژه اقتصادی، شهرک ها و نواحی صنعتی موظف هستند تا این قانون را رعایت کنند.

سازمان حفاظت محیط زیست مسئولیت نظارت بر حسن اجرای قانون هوای پاک را برعهده دارد.

این قانون با 34 ماده و 39 تبصره؛ تکالیف دستگاه های مختلف را زمینه کاهش آلودگی هوا به طور مجزا مشخص کرده است علاوه بر سازمان حفاظت محیط زیست - که نقش حساس نظارت و بازرسی را برعهده دارد - برای وزارتخانه های صنعت، نفت، کشور، نیرو، بهداشت، راه و شهرسازی و جهاد کشاورزی نیز وظایفی تعیین شده است.

یکی از مهمترین مواد قانون هوای پاک که این روزها به دغدغه رسانه ها و شهروندان تبدیل شده؛ بازنگری دستورالعمل شرایط اضطرار آلودگی هوا است که بر اساس ماده 3؛ در مواقع اضطرار سازمان محیط زیست با همکاری وزارت کشور و تصویب هیات وزیران باید ممنوعیت ها یا محدودیت های موقت زمانی و مکانی و نوعی را برای پیشگیری از اثرات زیان بار و مقابله با منابع آلوده کننده هوا برقرار کند و بلافاصله مراتب را از طریق رسانه های همگانی به اطلاع عمومی برساند.

به روزرسانی آیین نامه شرایط اضطرار آلودگی هوا با برطرف شدن شرایط اضطرار و کاهش آلودگی هوا نیز سازمان محیط زیست نسبت به رفع ممنوعیت و محدودیت برقرار شده باید اقدام کند.

افزون بر سازمان حفاظت محیط زیست، وزارت کشور در این موضوع وظایفی را برعهده دارد البته وزارتخانه های بهداشت، صنعت و نیروی انتظامی بر اساس تبصره 3 ماده 2 موظف هستند در کنار سازمان حفاظت محیط زیست نسبت به تهیه آیین نامه اجرایی مدیریت شرایط اضطرار و به روزرسانی آن اقدام کنند.

جلوگیری از تولید وسایل نقلیه آلاینده از آنجا که وسایل نقلیه به عنوان مهمترین عامل آلودگی هوا شناخته شده اند، قانون هوای پاک این موضوع را در ماده 4 مورد توجه قرار داده است.

بر این اساس شماره گذاری انواع وسایل نقلیه موتوری اعم از داخلی و وارداتی مستلزم رعایت حدود مجاز انتشار آلاینده های موضوع این قانون و اخذ تاییدیه سازمان حفاظت محیط زیست است.

این سازمان با همکاری سازمان ملی استاندارد موظف است از ادامه تولید و ورود وسایل نقلیه ای که حدود مجاز انتشار آلاینده ها را رعایت نمی کنند جلوگیری کند.

همچنین بر اساس این ماده استاندارد واردات قطعات مرتبط با احتراق و یا موثر بر آلایندگی وسایل نقلیه از قبیل اگزوز، فیلتر و کاتالیست (واکنش ساز) توسط سازمان ملی استاندارد ایران تعیین، کنترل و نظارت می شود و با متخلفان برخورد قانونی صورت می گیرد.

بیمه فرسودگی خودروها علاوه بر کیفیت وسایل نقلیه نو، تردد خودروهای فرسوده نیز یکی از مشکلات کلانشهرها در حوزه آلودگی هوا است بنابراین بر اساس ماده 8 قانون هوای پاک تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی مالک وسایل نقلیه موتوری اعم از سبک، نیمه سنگین، سنگین، موتورسیکلت مکلف هستند وسایل نقلیه خود را پس از رسیدن به سن فرسودگی از رده خارج کنند و مسئولیت خود را از این جهت نزد یکی از موسسات بیمه داخلی تحت نظارت بیمه مرکزی بیمه کنند.

تعیین تکلیف قانون هوای پاک برای دولت در زمینه خروج خودروهای فرسوده تعیین سن فرسودگی و بیمه انواع وسایل نقلیه موتوری بر اساس آیین نامه ای است که حداکثر ظرف سه ماه پس از ابلاغ این قانون به پیشنهاد مشترک سازمان حفاظت محیط زیست، وزارت صنعت، سازمان ملی استاندارد و بیمه مرکزی به تصویب هیات وزیران می رسد.

افزون بر این بر اساس تبصره 1 ماده 8 قانون هوای پاک دولت موظف است از محل صرفه جویی حاصل از بهبود و مدیریت سوخت ناشی از اجرای این قانون، ساز و کار و تسهیلات لازم جهت جایگزینی خودروهای فرسوده، حمل و نقل عمومی و خودروهای نو را فراهم کند.

پیگیری این موضوع بر عهده مدیریت حمل و نقل عمومی و مصرف سوخت وزارت راه و شهرسازی گذاشته شده است.

همچنین بر اساس تبصره 2 همین قانون، دولت مکلف است در بودجه سالانه ردیفی به منظور اعطای تسهیلات ارزان قیمت جهت جایگزین کردن خودروها و موتورسیکلت های فرسوده موجود با کارمزد چهار درصد با بازپرداخت 10 ساله تعیین کند و به تصویب مجلس شورای اسلامی برساند.

فرسودگی وسایل حمل و نقل عمومی به ویژه اتوبوس های شرکت واحد که سهم بالایی در تولید آلودگی دارند، موضوع مهمی است که قانون گذار در این زمینه تکالیفی را برای وزارت کشور مشخص کرده است.

این وزارتخانه موظف است با همکاری وزارتخانه های صنعت و امور اقتصادی و دارایی زمینه نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی شهری با اولویت شهرهای بالای 200 هزار نفر جمعیت را ظرف مدت پنج سال از طریق کمک بلاعوض، یارانه، تسهیلات یا صفر کردن سود بازرگانی واردات خودروهای برقی، هیبریدی و خودروهای الکتریکی و موتورسیکلت برقی به انجام رساند.

وزارت کشور همچنین طبق ماده 10 قانون هوای پاک وظیفه دارد که از محل درآمدهای عمومی شهرداری ها و بودجه عمومی خود در قانون بودجه ناوگان حمل و نقل عمومی درون شهری را به میزان سالانه پنج درصد با اولویت کلانشهرها و شهرهای بالای 500 هزار نفر جمعیت افزایش دهد.

سازمان حفاظت محیط زیست حداکثر باید ظرف یک ماه به درخواست جواز پاسخ بدهد اگرچه سازمان حفاظت محیط زیست وظیفه نظارت بر اجرای همه مواد قانون هوای پاک را برعهده دارد اما برخی مواد به طور خاص برعهده این سازمان گذاشته شده است.

برای مثال بر اساس ماده 11 قانون هوای پاک هر گونه احداث، توسعه، تغییر خط تولید و تغییر محل واحدهای تولیدی، صنعتی و معدنی مستلزم رعایت مقررات ابلاغی از سوی سازمان حفاظت محیط زیست است.

این سازمان به ویژه دفتر ارزیابی اثرات زیست محیطی موظف است حداکثر ظرف مدت یک ماه به استعلام های درخواست جواز تاسیس و بهره برداری پاسخ دهد و در صورت عدم موافقت آن سازمان، دلایل آن را به استعلام کننده به صورت کتبی ارائه کند.

لازم به ذکر است عدم پاسخگویی در مدت یک ماهه از سوی سازمان حفاظت محیط زیست به منزله تایید استعلام است.

شناسایی واحدهای آلاینده بر اساس ماده 12 قانون هوای پاک، سازمان حفاظت محیط زیست مکلف است که تمامی مراکز و واحدهای صنعتی ، تولیدی، عملیات معدنی، خدماتی، عمومی و کارگاهی که آلودگی آن ها بیش از حد مجاز مصوب است را مشخص کند و مراتب را با تعیین نوع، میزان آلودگی، وسعت منطقه تحت تاثیر و حساسیت منطقه به مالکان یا مسئولان یا مدیران عامل و یا بالاترین مقام تصمیم گیر واحد ابلاغ کند تا در مهلت معینی که توسط سازمان تعیین می شود نسبت به رفع آلودگی یا تغییر تولید یا تغییر فرآیند تولید یا تعطیلی کار اقدام کند.

اگرچه مهمترین سهم آلودگی در برخی کلانشهرها مثل تهران به آلودگی ناشی از وسایل نقلیه برمی گردد اما منابع ثابت آلودگی که در برخی شهرها مثل اراک نقش قابل توجهی در آلودگی هوا دارند و یکی از مواد مهم قانون هوای پاک به منابع ثابت آلوده کننده می پردازد.

بر اساس این قانون کلیه بهره برداران منابع ثابت ملزم به رعایت حدود مجاز انتشار آلاینده ها در موتورخانه ها و سامانه های احتراقی خود هستند همچنین این مراکز مکلف هستند از سوخت مناسب (ترجیحا گاز شهری) استفاده کنند و به انجام معاینه فنی سالانه سامانه موتورخانه و سامانه های احتراقی توسط شرکت های تایید صلاحیت شده از سوی سازمان ملی استاندارد الزام دارند.

وظایف وزارت نفت بر اساس قانون هوای پاک موضوع مهم دیگر کیفیت سوخت است.

با توجه به اینکه سوخت نیز به عنوان یکی از متهمان آلودگی هوا مطرح می شود؛ در قانون هوای پاک برای وزارت نفت نیز تکالیفی مشخص شده است.

این وزارتخانه بر اساس ماده 18مکلف است حداکثر تا سه سال پس از لازم الاجرا شدن این قانون، سوخت تولیدی کشور از جمله بنزین، نفت گاز، نفت کوره و نفت سفید را مطابق با استاندارد ملی مصوب عرضه کند.

سازمان حفاظت محیط زیست نیز مکلف است از تولید سوخت غیراستاندارد جلوگیری کند.

وزارت نفت، سازمان ملی استاندارد ایران و سازمان حفاظت محیط زیست موظف هستند گزارش عملکرد موضوعی ماده را هر شش ماه یکبار منتشر کنند.

بر اساس ماده 19 قانون هوای پاک نیز وزارت نیرو مکلف است نسبت به توسعه، تولید و عرضه انرژی های تجدید پذیر و پاک بهینه به نحوی اقدام کند که حداقل 30 درصد افزایش سالانه ظرفیت مورد نیاز برق کشور از انرژی های تجدیدپذیرتر می شود.

300 هزار هکتار بیابان زدایی با هدف مقابله با گرد و غبار اگرچه بیشتر مواد قانون هوای پاک به آلودگی ناشی از ذرات معلق می پردازد اما آلودگی ناشی از گرد و غبار نیز از دید این قانون پنهان نمانده است.

به همین علت وزارت جهاد کشاورزی و البته به طور خاص سازمان جنگل ها بر اساس ماده 24 قانون هوای پاک مکلف است؛ علاوه بر اجرای طرح های بیابان زدایی جهت مهار کانون های مستعد بیابان زایی و تولید گرد و غبار در داخل کشور سالانه حداقل 300 هزار هکتار نسبت به اجرای اقدامات مقابله با پدیده گرد و غبار اقدام کند.

دولت نیز مکلف است اعتبارات مورد نیاز برای اجرای عملیات موضوع این ماده را هر ساله در بودجه های سالانه منظور کند.

تامین حق آبه تالاب ها و وظیفه سازمان محیط زیست افزون بر این موارد در قانون هوای پاک به تامین حق آبه محیط زیست نیز پرداخته شده و بر اساس ماده 25 قانون صراحتا سازمان حفاظت محیط زیست مکلف شده است تا با همکاری وزارت نیرو نیاز آبی زیست محیطی رودخانه ها، تالاب ها، خورها، دریاچه ها و زیست بوم ها را تعیین و وزارت نیرو نسبت به تخصیص حق آبه اقدام کند.

پیگیری این موضوع به دفتر زیستگاه های سازمان حفاظت محیط زیست سپرده شده است.

در زمینه امواج و پرتوها سازمان حفاظت محیط زیست طبق ماده 30 قانون هوای پاک موظف است با همکاری سازمان انرژی اتمی ایران و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نسبت به جلوگیری از انتشار خارج از حدود کلیه امواج رادیویی، الکترومغناطیسی، پرتوهای یون ساز و غیریون ساز اقدام کند.

برای این منظور قرار شده سازمان حفاظت محیط زیست با کمک دستگاه های مذکور نسبت به راه اندازی شبکه پایش اقدام کند.

بنا بر صراحت قانون هوای پاک در ماده 31 نیروی انتظامی و یگان حفاظت محیط زیست مکلف هستند به عنوان ضابط دادگستری در موارد وقوع جرایم مشهود محیط زیستی راسا یا در صورت اعلام سازمان محیط زیست با نظر دادستان اقدام لازم را در چهارچوب قوانین و مقررات با واحدهای آلوده کننده یا اشخاص حقیقی یا حقوقی به عمل آورند.

پیگیری این موضوع به ادارات کل محیط زیست استان ها سپرده شده است.

ایجاد شعبات تخصصی محیط زیست در دستگاه قضا جالب توجه اینکه بر اساس ماده 32 قانون هوای پاک رسیدگی به تخلفات و جرایم محیط زیستی به تشخیص رییس قوه قضاییه شعبه تخصصی در هر حوزه قضایی اختصاص می یابد که ادارات کل محیط زیست استان ها مسئولیت پیگیری این موضوع را دارند.

نحوه هزینه کرد درآمدهای قانون هوای پاک یکی از مسائل مهم در مورد قانون هوای پاک نحوه هزینه کرد درآمدهای حاصل از اجرای این قانون است که بر اساس ماده 33 قانون هوای پاک کلیه درآمدها به حساب خزانه داری کل کشور واریز خواهد شد تا صرفا در قالب بودجه سنواتی جهت تکالیف مربوط به این قانون و مقابله با منابع آلوده کننده هوا هزینه شود.

20 درصد از این حدود از طریق صندوق ملی محیط زیست به ارائه تسهیلات به منابع آلاینده جهت رفع و کاهش آلودگی هوا اختصاص می یابد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، اگرچه تصویب و ابلاغ قانون هوای پاک آن هم بعد از گذشت مدت ها جای خوشحالی دارد اما نکته هراس آور نبود ضمانت اجرایی این قانون به طور تمام و کمال است.

هراسی که روز گذشته عیسی کلانتری معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست در جریان نشست تخصصی نحوه اجرایی کردن قانون هوای پاک نسبت به آن ابراز نگرانی کرد و گفت: آلوده کننده ها از نظر اقتصادی و سیاسی بسیار قوی هستند و در نتیجه برای اجرای قانون هوای پاک با فشارها و محدودیت های بسیاری مواجه خواهیم شد.

" او از مدیران استانی محیط زیست درخواست کرد که محکم پای اجرای قانون هوای پاک بایستند و تاکید کرد که حتی اگر اجرای قانون هوای پاک فریاد هر خودروساز، سندیکا، صنف و کارخانه ای را هم بلند کند این قانون را اجرا خواهد کرد.

کلانتری ریشه این مشکلات و موانع را در رفتارهای رانت گونه با برخی بخش های کشور دانست و اظهار کرد: کشوری که با قوانین رانتی بخواهد زندگی مردم را تنظیم کند، نمی تواند عملکرد مناسبی داشته باشد.

حمایت های بی حد و حصر رانت گونه از تولید داخلی به هر قیمتی حتی به قیمت جان مردم مشکلات بسیاری برای ما ایجاد کرده است.

برای همین همکاران من در سازمان محیط زیست باید خود را برای یک رودرویی بزرگ برای اجرای قانون هوای پاک آماده کند.

انتهای پیام
کلید واژه ها: هوای پاک - قانون - سازمان حفاظت محیط زیست - آلودگی هوا - محیط زیست - حفاظت محیط زیست - آلودگی - سازمان محیط زیست - نیروی انتظامی - وزارت - هیات وزیران - محیط - زیست - وزارت کشور - مجلس شورای اسلامی - کاهش - صنعت - شرایط - ممنوعیت - ماده - انتخاب - کشور - شورای نگهبان - شورای - نظارت - امروز - مناطق - رسانه - مناطق آزاد - نامه

آخرین اخبار سرویس:
هواپیما ها اینطوری چک می شن!/کاریکاتور

آغاز دوازدهمین روز بررسی بودجه 97 در مجلس

جایگاه میرزای اصفهانی در دانش اصول

مدیر کل مشاوره آموزش و پرورش خبر داد: برگزاری 6 میلیون و 600 هزار نفر ساعت آموزش ضمن خدمت فرهنگیان در سال 96

واشنگتن: آمریکا به دعوت بغداد در عراق حضور نظامی دارد

مهلت ارسال آثار به همایش ملی امام سجاد(ع) تا پایان اسفند تمدید شد

با گذشت 100 روز از زلزله کرمانشاه 2000 مستأجر هنوز کانکس ندارند

اگر می خواهید خداوند رسوایتان نکند، ازاین رفتار دوری کنید

بررسی بودجه سال 97 در شورای نگهبان آغاز شد

پیکر 30 نفر از جانباختگان سانحه هواپیمایی تهران-یاسوج شناسایی شد

سهولت دسترسی به قرص برنج و افزایش خودکشی ها/ عرضه قرص باید محدود شود

یافتن و انتقال پیکر جانباختگان اولویت اصلی است/ جستجوی جعبه سیاه هواپیما ادامه دارد

دولت آمریکا به اعمال تحریم معتاد شده

جلسه غیرعلنی مجلس برای بررسی حوادث خیابان پاسداران

انتقال اجساد مسافران هواپیمای تهران- یاسوج با هفت بالگرد

حوزه از فقدان مطالعات راهبردی رنج می برد/نگاه تحول خواهانه فرصت طلایی برای حوزه ایجاد می کند

مردم از تردد در منطقه سقوط هواپیما خودداری کنند/ آماده باش پزشکی قانون برای تشخیص هویت اجساد حادثه هواپیما

ولایتمداری و جهاد فی سبیل الله رمز نهادینه شدن خطبه معارفی فدکیه در جامعه است

وزیر از مردم عذرخواهی و کنار برود/استیضاح وزیر راه و تعاون در دستور کار قرار دارد

در آستانه شب شاعر ایرج قنبری هم قبله و هم قبیله شاعران انقلاب است

وزیر راه و شهرسازی باید عواقب امور را بسنجد و پاسخگو باشد

مردمسالاری، حاکمیت مردم و حکومت قانون

هفدهمین جلسه بررسی لایحه بودجه 97 در مجلس آغاز شد

جلسه غیر علنی مجلس برای بررسی حوادث خیابان پاسداران

اعزام 30 مبلغ در فاطمیه دوم به شهرستان سربیشه

مراسم تشییع نمادین حضرت زهرا(س) در شهرری

ترویج فعالیت های قرآنی، راه حل مقابله با افراط گرایی در تاجیکستان

تکاوران ارتش در سرمای 30 درجه شب سختی را سپری کردند/ رصد منطقه توسط فرمانده هوانیروز؛ امکان هلی برن نیرو وجود ندارد/ انتقال و شناسایی اجساد؛ 2 اولویت

مراسم سوگواری شهادت حضرت فاطمه(س) در زابل به روایت تصویر

امام جمعه موقت اهواز:جلوگیری از انتقال آب تنها راه مقابله با ریزگردهاست

شرایط نامساعد جوی مانع پرواز 4 بالگرد به محل سانحه هوایی شد

جلسه غیرعلنی مجلس برای بررسی حوادث خیابان پاسداران

ضربه به اعتماد مردم

روزنامه جمهوری اسلامی: متهمان ردیف اول سقوط هواپیما

از سوی هیات رییسه اعلام شد اسامی تاخیرکنندگان آغاز جلسه علنی امروز مجلس

شهدا محور و مظهر حقیقی وحدت ملت ایران هستند

نگاه منطقه ای مدیران مانع توزیع عدالت در کشور است

بررسی فیلم مرگ سیدامامی در جلسه فوق العاده کمیسیون امنیت ملی

حاجی دلیگانی در تشریح جزییات نشست غیرعلنی امروز مجلس مطرح کرد تاکید رؤسای کمیسیون امنیت و شوراها بر نقش آمریکا در ناآرامی های روزهای گذشته در تهران

بهرامی خبر داد دستور ویژه وزیر علوم برای راهیان نور دانشگاهیان/ غیبت نخوردن دانشجویان حاضر در سفر

دوم اسفند | پیشخوان روزنامه های صبح ایران

چگونه می توان از منازعات سیاسی گره گشایی کرد؟

فیلم/ گریه مجری زن بخاطر کشته شدن اقوامش در سانحه هوایی و مظلومیت حضرت زهرا سلام الله علیها

آغاز نشست علنی امروز مجلس با 76 صندلی خالی در صحن

دستگاه های اطلاعاتی باید پاسخگوی تساهل در برابر اغتشاشات دراویش باشند

فردا مجلس جلسه علنی خواهد داشت

اجتماع بزرگ عزاداران فاطمی

آشوبگران خیابان پاسداران از حلم نظام سوءاستفاده کرده اند

مراسم عزاداری شام شهادت حضرت زهرا (عکس)

آغاز بررسی بودجه 97 در شورای نگهبان

دستگاه های قضایی و امنیتی در پرونده سیدامامی قصور داشتند/ حضور در فلان مهمانی و پوشیدن شکل خاصی از لباس مدرک جاسوسی نیست

برگزاری مراسم عزاداری سالروز شهادت حضرت فاطمه زهرا(س) در جمهوری آذربایجان

وزیران خارجه هلند و اسپانیا با شمخانی دیدار می کنند

تقدیر رییس مجلس از قاری نوجوان

ادامه بررسی بخش هزینه ای بودجه 97 در هفدهمین جلسه رسیدگی به لایحه

تکاوران ارتش در سرمای 30 درجه شب سختی را سپری کردند/ رصد منطقه در ساعت 7 صبح امروز توسط فرمانده هوانیروز/ امکان هلی برن نیرو وجود ندارد/ انتقال و شناسایی اجساد؛ 2 اولویت ارتش

برگزاری «خطبه خوانی فدکیه» برای دهمین سال متوالی در کاشان

تبدیل مجلس خبرگان به مجلس نخبگان رفراندوم نمی خواهد

استخدام چرخکار ماهر آقا در محدوده راهنمایی و فلسطین مشهد

استخدام سوپر گوشت کوثر

استخدام قصاب ماهر و ویترین کار در البرز

استخدام خانم مسلط به 3dmax جهت طراحی آشپزخانه در خراسان رضوی

بیمه ها برای کسری و تامین حقوق، کارفرماها را جریمه می کنند/ جریمه با هدف کسب درآمد بیشتر

استخدام کارگر ساده خانم و آقا در بستنی ماهک

عبور زنان از مرز هشدار اعتیاد

ترکیه به نیروهای "مردمی" سوریه به محض ورود به عفرین حمله کرد

آخرین جشن تولد کاپیتان هواپیمای ATR

4 کلیدی که درهای آرامش را می گشایند

طرح ترافیک جدید با اصلاح نرخ ها اجرا می شود

استخدام دستیار دندانپزشک نیمه وقت در مارلیک کرج

وکیل خانواده سید امامی: هنوز خودکشی را نپذیرفته ایم/ راز وصل بودن زیرزمین خانه ها چه بود؟

بررسی حوادث خیابان پاسداران در جلسه غیرعلنی مجلس

استخدام نیروی ساده و مهماندار در مجتمع توریستی شهر آفتاب

هواپیما ها اینطوری چک می شن!

ادعای روزنامه وقایع اتفاقیه درباره تغییر رابطه جهانگیری با رهبری

استخدام فوق دیپلم نقاشی یا گرافیک خانم در مشهد

مجلس موضوع دراویش در خیابان پاسداران را در جلسه غیر علنی بررسی کرد

اخبار ویژه روزنامه ها/ از جنایت دراویش داعشی تا چرایی نیامدن هواپیماهای برجامی

ناجا به آشوب پایتخت،پایان داد/ گره ی کور دنا را سپاه باز کرد/ زنگ خطر برای سلامت مردان ایرانی به صدا درآمد/ آزار جنسی به کودکان متکدی هم رسید

ورود هیأت فرانسوی به تهران/ علت سقوط با سازندگانATR بررسی می شود

حضور مردم در منطقه سقوط هواپیما/ عکس

هفدهمین جلسه بررسی لایحه بودجه 97 در مجلس آغاز شد

ترجمه قرآن «الهی قمشه ای» مجدداً آماده چاپ شد/ ترجمه «استاد انصاریان» همچنان در صدر

عکس | گلستان داعش

وداع «غرق آبادی ها» با کبوتران گمنام

دفاع تا پای جان از امام زمان، میراث فاطمی برای منتظران!

مساجد، تهدیدات فضای مجازی را به فرصت تبدیل کنند

مهمترین عناوین روزنامه های امروز استان

حوزه علمیه به سمت کاربردی کردن پژوهش حرکت می کند

جاسوسی در پوشش فعالیت های مدنی رایج شده است

پیغمبر خدا رضای فاطمه زهرا را رضای خود، رضای خود را رضای خدا اعلام می کند

قانون جدید اهدای عضو در هلند

ابطحی: افسر سیا 10 سال به خانه سید امامی رفت و آمد داشت

نشریات نه دی، بهار و جهان صنعت تذکر گرفتند

مجلس نشان داد قادر نیست شعار دفاع از ضعفا و محرومان را عملی کند

سامانه مراقبتی و شناسایی تاکتیکی RU3225D

چرا ایرانی ها شکست هایشان را نقاشی می کردند

ارائه گزارشی از حوادث خیابان پاسداران در مجلس

نحوه رسیدگی به استیضاح وزرا و همزمانی با بررسی لایحه بودجه در مجلس چگونه است؟

استاندار لرستان: شهدای گمنام از همه شهیدان مظلوم ترند

قانونی که نفسش به همکاری 18 دستگاه بند است

قانونی که نفسش به همکاری 18 دستگاه بند است