مطالب مرتبط:
عقب ماندگی خوزستان در حوزه بهداشت و درمان جبران می شود
درمان بیماران لب شکری در سیرجان
"ترشی لیته" به درمان بواسیر کمک می کند
درمان بیماران لب شکری در سیرجان به همت خیران
برای درمان لکه های قهوه ای روی کل بدن چه کار کنیم؟
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 29 دی 1396 ساعت 10:132018-01-19پزشكي

زخمی که همچنان منتظر درمان است


- دو سال است که "سلامت" با "بی پولی" سیستماتیکی دست وپنجه نرم می کند و برای حل این مشکلات مالی دست به دامان دولت و مجلس شده است؛ هر بار نیز با راهکارهایی موقت این زخم ضماد گذاشته شد، اما .

به گزارش سایت قطره و به نقل ازبهداشت نیوز"، این روزها طرح تحول نظام سلامت در سربالایی اعتباری گیر کرده است؛ مطالبات عقب مانده بیمارستان ها و داروخانه ها، کمبود برخی اقلام دارویی، تاخیر در پرداخت های پرسنلی دانشگاه های علوم پزشکی، ورشکستگی بیمه ای و .

مشکلاتی است که این روزها بر سر راه "تحول" قد علم کرده اند و کمک فوری دولت و مجلسی ها را می طلبد تا مرهمی موثر برای این مشکلات پیدا کنند.

هرچند که سال گذشته مجلسی ها تصویب کردند تا به جای پول، اوراق قرضه بابت طلب بیمارستان ها و داروخانه ها داده و اندکی از حجم فشارها بر این واحدهای خدمت رسان کاسته شود، اما توزیع اوراق قرضه نه تنها فشارها را کم نکرد، بلکه مشکلات دیگری را هم پیش پای نظام سلامت قرار داد؛ به طوریکه در خوشبینانه ترین حالت شرکت های دارویی و بیمارستان ها باید یکسال صبر کنند تا اوراق شان تبدیل به پول نقد شود.

در این شرایط، بیشترین خطر بی پولی حوزه سلامت، متوجه داروی بیماران است؛ به طوریکه زمزمه هایی از کمبود دارو بویژه در حوزه بیماران خاص در برخی استان های کشور به گوش می رسد.

به عنوان مثال اکنون بیماران هموفیلی مشکل جدی دارو دارند؛ به طوریکه راضیه حنطوش زاده - کارشناس هموفیلی اداره بیماران خاص وزارت بهداشت در این باره به ایسنا گفت که "در حال حاضر مشکل تامین برخی داروهای بیماران خاص به دلیل تاخیر بیمه ها در پرداخت مطالبات شان به بیمارستان ها و داروخانه ها جدی شده است".

از طرفی داروخانه ها هم حدود یکسال است که پولی بابت ارائه خدمت شان دریافت نکرده اند و به تبع این موضوع، پولی در بساط ندارند تا بدهی سنگین شان را به شرکت های پخش دارو بپردازند.

شرکت های پخش کننده دارو هم که بیش از یکسال قبل نقدا داروها را از شرکت های تولیدکننده دارو یا کمپانی های وارداتی در این حوزه خریداری کردند، هنوز به اصل پول شان هم نرسیده اند.

به همین دلیل است که یکی از اعضای انجمن داروسازان تهران هشدار می دهد که زنجیره تامین دارو تقریبا متوقف شده و اگر این روند ادامه یابد، قطعا ضربه های جدی تری به بدنه دارویی کشور وارد خواهد شد.

دکتر سیدحسام الدین شریف نیا، با بیان اینکه به دلایل مختلف از جمله عدم وجود منابع مالی پایدار در نظام سلامت، عدم اجرای قوانین بالادستی از جمله نظام ارجاع، تدوین گایدلاین های دارویی و در مانی، عدم اجرای پرونده الکترونیک سلامت و.

پیش بینی بروز مشکلاتی وجود داشت، گفت: متاسفانه این مشکلات اعتباری، بیشتر از سایر بخش ها، داروخانه ها و به تبع آن زنجیره تامین دارو را تحت تاثیر قرار داده است؛ چراکه سازمان های بیمه گر ماه هاست مطالبات داروخانه های خصوصی و دولتی را پرداخت نکرده اند.

وی با بیان اینکه بعد از طرح تحول نظام سلامت بخش عمده ای از هزینه های دارویی توسط بیمه ها بازپرداخت می شود و تنها 10 درصد پرداختی توسط مردم انجام می شود، افزود: البته بیمه ها همیشه در پرداخت مطالبات داروخانه ها دچار مشکل بوده اند، اما این مشکل بعد از اجرای طرح تحول نظام سلامت تشدید شده است؛ چراکه بعد از آغاز این طرح 11 میلیون نفر از ایرانی های فاقد بیمه تحت پوشش بیمه قرار گرفتند و از طرفی درصد پرداخت بیمه در حوزه دارو از 70 درصد به 90 و حتی بیش از آن رسید و این باعث شد که حجم مطالبات داروخانه ها از بیمه ها بالاتر رود و بدهکاری بیمه ها سنگین تر شود.

تاخیر پرداخت مطالبات دارویی از یکسال گذشت شریف نیا ادامه داد: در حال حاضر در شرایطی هستیم که عمق مطالبات داروخانه های خصوصی از سازمان های بیمه گر به هفت ماه و در داروخانه های دولتی به بیش از 13 ماه رسیده و این موضوع خلاف تعهدات بیمه ها، مبنی بر بازپرداخت 60 درصد مطالبات تا دو هفته پس از تحویل اسناد و تسویه حساب حداکثر سه ماهی این مطالبات است.

بر این اساس تقریبا از نهم آذر ماه سال گذشته پولی به بیمارستان های دولتی بابت هزینه های دارویی شان پرداخت نشده است.

این درحالیست که این مراکز یکسال پیش، از شرکت های پخش دارو خریدشان را انجام داده اند و به تبع آن شرکت های پخش هم دارو را از شرکت های واردکننده دارو و یا تولیدکنندگان آن خریداری کردند، اما هنوز پولی دریافت نکرده اند.

طلب 4300 میلیاری شرکت های پخش از بیمارستان ها عضو هیات مدیره انجمن داروسازان تهران با بیان اینکه بنابراین در حال حاضر زنجیره تامین دارو دچار مشکل اساسی شده است، گفت: چراکه بیمه ها پولی به داروخانه ها پرداخت نمی کنند و داروخانه ها در تامین نقدینگی با مشکل مواجه شده اند.

در حال حاضر رقم مطالبات پخش های دارویی از بیمارستان ها نزدیک به 4300 میلیارد تومان است و ماهانه نزدیک به 700 میلیارد تومان به این مطالبات اضافه می شود.

همین موضوع باعث شده که زنجیره تامین دارو تقریبا متوقف شود.

علت اصلی کمبود برخی داروها در بازار در ماه های گذشته نیز به همین دلیل است و اگر همین روند ادامه یابد، این کمبود در ماه های آتی بیشتر هم خواهد شد.

اوراق قرضه دردسرساز وی با اشاره به تصمیم وزارت بهداشت و بیمه ها درباره انتشار اوراق قرضه و پرداخت آن به جای مطالبات نقدی داروخانه ها و بیمارستان ها، گفت: سه نوع اوراق قرضه در این زمینه منتشر شد؛ اوراق قرضه بیمه سلامت با سود هشت درصد یک ساله، اوراق قرضه تامین اجتماعی با سود هشت درصد دو ساله و یکسری اوراق کشوری با سود 16 درصد سه ساله.

بنابراین این اوراق را منتشر کرده و آنها را به عنوان بخشی از بدهی ارائه کردند.

شریف نیا با اشاره به مشکلات ارائه اوراق قرضه برای شرکت های پخش و داروخانه ها، گفت: این اوراق قرضه دچار چند مشکل اساسی است؛ اولا شرکت های پخش از شرکت های واردکننده و تولیدکننده دارو به ازای پول نقد دارو گرفته اند.

یعنی پول را نقدا پرداخت کرده اند، اما حالا اوراق قرضه ای دریافت کردند که پولش را یکسال بعد با سود هشت درصد می توانند بگیرند.

شرکت های تولیدکننده هم به همین منوال هستند، یعنی آنها بخشی از مواد اولیه را از شرکت های خارجی و یا داخلی در ازای پول نقد خریده اند، اما هنوز پولی دریافت نکرده اند.

اوضاع به قدری وخیم است که در حال حاضر برخی شرکت های دارویی برای تهیه بسته بندی دارو هم دچار مشکل شده اند.

دلیل اصلی این مشکلات بی شک عدم وجود منابع مالی پایدار در حوزه سلامت و نیز هزینه کرد پول دارو در سایر امورات بیمارستان ها از جمله پرداخت کارانه و حقوق است.

کمبود 50 قلم دارو در کشور عضو هیات مدیره انجمن داروسازان تهران با بیان اینکه طی آخرین لیست منتشر شده نزدیک به 50 قلم دارو در بازار دچار کمبود هستند، اظهار کرد: اگر اقدام عاجلی انجام نشود، این لیست بزرگ تر و بیماران در تهیه داروهای خود دچار مشکل می شوند.

شریف نیا، درباره کمبود برخی داروهای بیماران خاص نیز گفت: در حوزه داروهای بیماران خاص و نیز برخی از داروهای وارداتی مشکل به غیر از عدم وجود نقدینگی، به سیاست های کنترل قیمتی وزارت بهداشت مرتبط است که بر اساس آن شرکت ها ملزم به حفظ قیمت ریالی دارویشان در شرایطی هستند که قیمت ارز در سال گذشته نزدیک به 20 درصد افزایش یافته و طبیعتا قیمت تمام شده دارو نیز افزایش پیدا کرده، اما علی رغم این افزایش، شرکت ها موظف شده اند که قیمت ریالی سال قبل را حفظ کنند و در نتیجه ورود برخی داروها برای شرکت های واردکننده به صرفه نیست و به همین دلیل شاید نتوانند دارو را تامین کنند و یا دچار ضرر شوند.

بنابراین بخشی از کمبودهای داروهای بیماران خاص به این دلیل بوده است.

منبع: ایسنا
کلید واژه ها: دارو - بیمارستان - بیماران - داروخانه - بیماران خاص - سلامت - داروی - مشکل - مشکلات - داروهای بیماران خاص - طرح تحول نظام سلامت - نظام - اوراق - مطالبات - هموفیلی - بهداشت - مجلس - وزارت بهداشت - مشکلات مالی - تامین - الکترونیک - کشور - دولت - هایی - بیمه - ورشکستگی - مالی - کارشناس - دانشگاه - قوانین

آخرین اخبار سرویس:
مهار اولین مورد آنفلوانزای مرغی در آران و بیدگل

فواید شگفت انگیز زردچوبه برای پوست

لزوم گسترش پرتو درمانی به دلیل افزایش سرطان

پیش بینی بیماری قلبی با اسکن چشم

سلامت قلبتان را با رژیم غذایی مناسب تضمین کنید

15 کلید طلایی برای جلوگیری از ابتلا به سرماخوردگی

متخصص کلیه مطرح کرد دوری از بیماری های کلیوی با جدی گرفتن تغییر رنگ ادرار

فواید شگفت انگیز زردچوبه برای پوست

آموزش اساس کنترل دیابت است

علت حساسیت دندان ها چیست؟

تربیت متخصص طب ایرانی در 18 دانشگاه علوم پزشکی کشور

67 راهکار برای داشتن زندگی شادتر

اثر «کم صبری» بر قلب + راه های صبور شدن

7نکته غذایی برای جلوگیری از لخته شدن خون

5 تمرین ساده برای رضایت از زندگی

علت حساسیت دندان ها چیست؟

خود مراقبتی نخستین گام در سلامت مردان است

سلامت مردان ایرانی در معرض خطر

جزییات بیمه درمان اتباع مجاز در استان تهران/ اعلام سرانه بیمه درمان اعتیاد

بهترین گیاهان ضدافسردگی را بشناسید

9 روش برای پاک کردن لکه روغن از روی لباس

علت حساسیت دندان ها چیست؟

اجحاف در حق پرستاران زیبنده نظام سلامت نیست

تامین قدرت ایمپلنت های پزشکی با استفاده از مارماهی الکتریکی

طرز تهیه سوسیس و سیب زمینی

صفحه نمایش پوستی با نمایش علایم حیاتی

افزایش نظارت بر مراکز عرضه مواد غذایی بوشهر

بیماران مبتلا به آلزایمر با ماساژ سر و صورت آرام می شوند

کاهش 20 درصدی مرگ و میر ناشی از سرطان پستان در ایران

خواص گلرنگ / طرز استفاده از گلرنگ در غذا / روغن گلرنگ برای لاغری

14 عادت غذایی ساده که به شما کمک می کند تناسب اندام داشته باشید

آزمایشات لازم برای زنان 40 ساله

صفحه نمایش پوستی که علایم حیاتی را نمایش می دهد

زنگ خطر برای سلامت مردان ایرانی/ شایع ترین سرطان ها

چرا حتما باید فلفل سبز بخوریم؟

بازیگری که شایعه درگذشت اش را رد کرد

علت حساسیت دندان ها چیست؟

مسائل صنفی دانشجویان نباید دستاویز ابزارهای سیاسی جناح ها شود

مهار اولین مورد آنفلوانزای مرغی در آران و بیدگل

اسفناج به کاهش فشار خون کمک می کند

بازیگری که شایعه درگذشت اش را رد کرد

علت حساسیت دندان ها چیست؟

قرار نیست همه زلزله زدگان کرمانشاه کانکس بگیرند

سخنگوی اورژانس کشور اعلام کرد تشریح آخرین جزییات پیدا شدن لاشه هواپیمای تهران - یاسوج

می خواهند تشییع جنازه طرح تحول سلامت را به عقب بی اندازند/انتقال منابع درمان از خطر کارگران و بازنشستگان زدوده نمی شود

ورزش نکردن احتمال آلزایمر را افزایش می دهد

هرگز این میوه ها را با پوست نخورید

بیماران مبتلا به آلزایمر با ماساژ سر و صورت آرام می شوند

تولید انرژی پاک از پوست تخم مرغ

چگونه استیک با قارچ شکم پر بپزیم؟

15 کلید طلایی برای جلوگیری از ابتلا به سرماخوردگی

پیشرفتی شگرف در پزشکی؛ تشخیص زودهنگام اوتیسم با انجام یک آزمایش خون‎

آیا اندازه مغز افراد با هوش آنها ارتباط دارد؟

بیماران مبتلا به آلزایمر با ماساژ سر و صورت آرام می شوند

15 کلید طلایی برای جلوگیری از ابتلا به سرماخوردگی

نکته بهداشتی: افسردگی در سالمندان

خواص بی نظیر فندق

خواص خرما

11 غذای خطرناک که باید مراقب مصرف آنها باشید

ضربان قلبتان را با پوست الکترونیک چک کنید

یک معجون خانگی قوی برای سم زدایی روده ها

با لوبیا سبز با این بیماری ها خداحافظی کنید!

علت حساسیت دندان ها چیست؟

این روغن، سلامت روانتان را تهدید می کند!

آیا این کودک قربانی خطای پزشکی شده است؟

بهترین مواد غذایی برای باروری مردان

صبح ها دوش بگیرید بهتر است یا شب ها؟

ثبت نام متقاضیان عضویت در هیات علمی وزارت بهداشت آغاز شد

کم تحرکی عامل افزایش اختلال حواس

علت حساسیت دندان ها چیست؟

آزمایشات لازم برای زنان 40 ساله

قرار نیست همه زلزله زدگان کانکس دریافت کنند

علت حساسیت دندان ها چیست؟

20 خاصیت شگفت انگیز روغن های گیاهی

نکات ایمنی در هنگام سفر یا گردش با کودکان

جزییات بیمه درمان اتباع مجاز در استان تهران

ثبت نام متقاضیان عضویت در هیات علمی وزارت بهداشت آغاز شد

چطور اسفندماه بدون استرس به پایان برسد؟

علت حساسیت دندان ها چیست؟

قرار نیست همه زلزله زدگان کانکس دریافت کنند/اوضاع بحرانی تر از شهرهای زلزله نزده نیست!

یک داروساز در گفت وگو با فارس: داروسازان با جایگاه اصلی خود در جامعه فاصله دارند/ جایگاه ارزشمند داروسازان درحلقه درمان بیماران

تایید پنجمین کانون بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در کرمانشاه

فرق پیاز سفید و قرمز چیست؟

چگونه آش آلو خوشمزه بپزیم؟

علت حساسیت دندان ها چیست؟

موهایتان را با این 5 دمنوش گیاهی تقویت کنید!

3 راهکار برای سم زدایی طبیعی کلیه ها/ میوه ها، دوست کلیه ها

بدهی 16 میلیاردی بیمه ها به بیمارستان های جنوب کرمان

اگر این علائم را دارید چربی خون شما بالاست

3 راهکار برای سم زدایی طبیعی کلیه ها

به خاطر 4 دلیل در مصرف میوه، زیاده روی نکنید

موهایتان را با این 5 دمنوش گیاهی تقویت کنید!

کاهش 20 درصدی مرگ و میر ناشی از سرطان سینه در ایران

چرا خر و پف می کنیم؟+ راههای درمان

خطری که زندگی پدران تنها را تهدید می کند

7نکته غذایی برای جلوگیری از لخته شدن خون

به خاطر 4 دلیل در مصرف میوه، زیاده روی نکنید!

چطور کبوترها می توانند از ما در برابر بیماری ها محافظت کنند؟

تسکین فوری میگرن بدون دارو

دوش گرفتن در شب چه فوایدی دارد؟

زخمی که همچنان منتظر درمان است

زخمی که همچنان منتظر درمان است