مطالب مرتبط:
عقب ماندگی خوزستان در حوزه بهداشت و درمان جبران می شود
درمان بیماران لب شکری در سیرجان
"ترشی لیته" به درمان بواسیر کمک می کند
درمان بیماران لب شکری در سیرجان به همت خیران
برای درمان لکه های قهوه ای روی کل بدن چه کار کنیم؟
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 29 دی 1396 ساعت 11:132018-01-19پزشكي

زخمی که همچنان منتظر درمان است


- دو سال است که "سلامت" با "بی پولی" سیستماتیکی دست وپنجه نرم می کند و برای حل این مشکلات مالی دست به دامان دولت و مجلس شده است؛ هر بار نیز با راهکارهایی موقت این زخم ضماد گذاشته شد، اما .

به گزارش سایت قطره و به نقل ازبهداشت نیوز"، این روزها طرح تحول نظام سلامت در سربالایی اعتباری گیر کرده است؛ مطالبات عقب مانده بیمارستان ها و داروخانه ها، کمبود برخی اقلام دارویی، تاخیر در پرداخت های پرسنلی دانشگاه های علوم پزشکی، ورشکستگی بیمه ای و .

مشکلاتی است که این روزها بر سر راه "تحول" قد علم کرده اند و کمک فوری دولت و مجلسی ها را می طلبد تا مرهمی موثر برای این مشکلات پیدا کنند.

هرچند که سال گذشته مجلسی ها تصویب کردند تا به جای پول، اوراق قرضه بابت طلب بیمارستان ها و داروخانه ها داده و اندکی از حجم فشارها بر این واحدهای خدمت رسان کاسته شود، اما توزیع اوراق قرضه نه تنها فشارها را کم نکرد، بلکه مشکلات دیگری را هم پیش پای نظام سلامت قرار داد؛ به طوریکه در خوشبینانه ترین حالت شرکت های دارویی و بیمارستان ها باید یکسال صبر کنند تا اوراق شان تبدیل به پول نقد شود.

در این شرایط، بیشترین خطر بی پولی حوزه سلامت، متوجه داروی بیماران است؛ به طوریکه زمزمه هایی از کمبود دارو بویژه در حوزه بیماران خاص در برخی استان های کشور به گوش می رسد.

به عنوان مثال اکنون بیماران هموفیلی مشکل جدی دارو دارند؛ به طوریکه راضیه حنطوش زاده - کارشناس هموفیلی اداره بیماران خاص وزارت بهداشت در این باره به ایسنا گفت که "در حال حاضر مشکل تامین برخی داروهای بیماران خاص به دلیل تاخیر بیمه ها در پرداخت مطالبات شان به بیمارستان ها و داروخانه ها جدی شده است".

از طرفی داروخانه ها هم حدود یکسال است که پولی بابت ارائه خدمت شان دریافت نکرده اند و به تبع این موضوع، پولی در بساط ندارند تا بدهی سنگین شان را به شرکت های پخش دارو بپردازند.

شرکت های پخش کننده دارو هم که بیش از یکسال قبل نقدا داروها را از شرکت های تولیدکننده دارو یا کمپانی های وارداتی در این حوزه خریداری کردند، هنوز به اصل پول شان هم نرسیده اند.

به همین دلیل است که یکی از اعضای انجمن داروسازان تهران هشدار می دهد که زنجیره تامین دارو تقریبا متوقف شده و اگر این روند ادامه یابد، قطعا ضربه های جدی تری به بدنه دارویی کشور وارد خواهد شد.

دکتر سیدحسام الدین شریف نیا، با بیان اینکه به دلایل مختلف از جمله عدم وجود منابع مالی پایدار در نظام سلامت، عدم اجرای قوانین بالادستی از جمله نظام ارجاع، تدوین گایدلاین های دارویی و در مانی، عدم اجرای پرونده الکترونیک سلامت و.

پیش بینی بروز مشکلاتی وجود داشت، گفت: متاسفانه این مشکلات اعتباری، بیشتر از سایر بخش ها، داروخانه ها و به تبع آن زنجیره تامین دارو را تحت تاثیر قرار داده است؛ چراکه سازمان های بیمه گر ماه هاست مطالبات داروخانه های خصوصی و دولتی را پرداخت نکرده اند.

وی با بیان اینکه بعد از طرح تحول نظام سلامت بخش عمده ای از هزینه های دارویی توسط بیمه ها بازپرداخت می شود و تنها 10 درصد پرداختی توسط مردم انجام می شود، افزود: البته بیمه ها همیشه در پرداخت مطالبات داروخانه ها دچار مشکل بوده اند، اما این مشکل بعد از اجرای طرح تحول نظام سلامت تشدید شده است؛ چراکه بعد از آغاز این طرح 11 میلیون نفر از ایرانی های فاقد بیمه تحت پوشش بیمه قرار گرفتند و از طرفی درصد پرداخت بیمه در حوزه دارو از 70 درصد به 90 و حتی بیش از آن رسید و این باعث شد که حجم مطالبات داروخانه ها از بیمه ها بالاتر رود و بدهکاری بیمه ها سنگین تر شود.

تاخیر پرداخت مطالبات دارویی از یکسال گذشت شریف نیا ادامه داد: در حال حاضر در شرایطی هستیم که عمق مطالبات داروخانه های خصوصی از سازمان های بیمه گر به هفت ماه و در داروخانه های دولتی به بیش از 13 ماه رسیده و این موضوع خلاف تعهدات بیمه ها، مبنی بر بازپرداخت 60 درصد مطالبات تا دو هفته پس از تحویل اسناد و تسویه حساب حداکثر سه ماهی این مطالبات است.

بر این اساس تقریبا از نهم آذر ماه سال گذشته پولی به بیمارستان های دولتی بابت هزینه های دارویی شان پرداخت نشده است.

این درحالیست که این مراکز یکسال پیش، از شرکت های پخش دارو خریدشان را انجام داده اند و به تبع آن شرکت های پخش هم دارو را از شرکت های واردکننده دارو و یا تولیدکنندگان آن خریداری کردند، اما هنوز پولی دریافت نکرده اند.

طلب 4300 میلیاری شرکت های پخش از بیمارستان ها عضو هیات مدیره انجمن داروسازان تهران با بیان اینکه بنابراین در حال حاضر زنجیره تامین دارو دچار مشکل اساسی شده است، گفت: چراکه بیمه ها پولی به داروخانه ها پرداخت نمی کنند و داروخانه ها در تامین نقدینگی با مشکل مواجه شده اند.

در حال حاضر رقم مطالبات پخش های دارویی از بیمارستان ها نزدیک به 4300 میلیارد تومان است و ماهانه نزدیک به 700 میلیارد تومان به این مطالبات اضافه می شود.

همین موضوع باعث شده که زنجیره تامین دارو تقریبا متوقف شود.

علت اصلی کمبود برخی داروها در بازار در ماه های گذشته نیز به همین دلیل است و اگر همین روند ادامه یابد، این کمبود در ماه های آتی بیشتر هم خواهد شد.

اوراق قرضه دردسرساز وی با اشاره به تصمیم وزارت بهداشت و بیمه ها درباره انتشار اوراق قرضه و پرداخت آن به جای مطالبات نقدی داروخانه ها و بیمارستان ها، گفت: سه نوع اوراق قرضه در این زمینه منتشر شد؛ اوراق قرضه بیمه سلامت با سود هشت درصد یک ساله، اوراق قرضه تامین اجتماعی با سود هشت درصد دو ساله و یکسری اوراق کشوری با سود 16 درصد سه ساله.

بنابراین این اوراق را منتشر کرده و آنها را به عنوان بخشی از بدهی ارائه کردند.

شریف نیا با اشاره به مشکلات ارائه اوراق قرضه برای شرکت های پخش و داروخانه ها، گفت: این اوراق قرضه دچار چند مشکل اساسی است؛ اولا شرکت های پخش از شرکت های واردکننده و تولیدکننده دارو به ازای پول نقد دارو گرفته اند.

یعنی پول را نقدا پرداخت کرده اند، اما حالا اوراق قرضه ای دریافت کردند که پولش را یکسال بعد با سود هشت درصد می توانند بگیرند.

شرکت های تولیدکننده هم به همین منوال هستند، یعنی آنها بخشی از مواد اولیه را از شرکت های خارجی و یا داخلی در ازای پول نقد خریده اند، اما هنوز پولی دریافت نکرده اند.

اوضاع به قدری وخیم است که در حال حاضر برخی شرکت های دارویی برای تهیه بسته بندی دارو هم دچار مشکل شده اند.

دلیل اصلی این مشکلات بی شک عدم وجود منابع مالی پایدار در حوزه سلامت و نیز هزینه کرد پول دارو در سایر امورات بیمارستان ها از جمله پرداخت کارانه و حقوق است.

کمبود 50 قلم دارو در کشور عضو هیات مدیره انجمن داروسازان تهران با بیان اینکه طی آخرین لیست منتشر شده نزدیک به 50 قلم دارو در بازار دچار کمبود هستند، اظهار کرد: اگر اقدام عاجلی انجام نشود، این لیست بزرگ تر و بیماران در تهیه داروهای خود دچار مشکل می شوند.

شریف نیا، درباره کمبود برخی داروهای بیماران خاص نیز گفت: در حوزه داروهای بیماران خاص و نیز برخی از داروهای وارداتی مشکل به غیر از عدم وجود نقدینگی، به سیاست های کنترل قیمتی وزارت بهداشت مرتبط است که بر اساس آن شرکت ها ملزم به حفظ قیمت ریالی دارویشان در شرایطی هستند که قیمت ارز در سال گذشته نزدیک به 20 درصد افزایش یافته و طبیعتا قیمت تمام شده دارو نیز افزایش پیدا کرده، اما علی رغم این افزایش، شرکت ها موظف شده اند که قیمت ریالی سال قبل را حفظ کنند و در نتیجه ورود برخی داروها برای شرکت های واردکننده به صرفه نیست و به همین دلیل شاید نتوانند دارو را تامین کنند و یا دچار ضرر شوند.

بنابراین بخشی از کمبودهای داروهای بیماران خاص به این دلیل بوده است.

منبع: ایسنا
کلید واژه ها: دارو - بیمارستان - بیماران - داروخانه - بیماران خاص - سلامت - داروی - مشکل - مشکلات - داروهای بیماران خاص - طرح تحول نظام سلامت - نظام - اوراق - مطالبات - هموفیلی - بهداشت - مجلس - وزارت بهداشت - مشکلات مالی - تامین - الکترونیک - کشور - دولت - هایی - بیمه - ورشکستگی - مالی - کارشناس - دانشگاه - قوانین

آخرین اخبار سرویس:
قربانیان قارچ های سمی 18 نفر شدند/مراقب فرشته نابودگرباشید

پزشکان مادر بیمار و نوزادش را از مرگ نجات دادند

دلایل افزایش «زندگی تجردی» در کشور

گران فروشی دارو و تجهیزات به تعزیرات حکومتی گزارش شود

دیابتی ها چه میوه هایی بخورند؟

ظاهر متفاوت ستاره ها با موهای طبیعی‎ شان! +تصاویر

معاون دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت عنوان کرد ضرورت رعایت اصول سلامت روان در محیط کار

موش های تهران چهره عوض می کنند / اسماعیل کهرم

تاثیر روزه داری بر سلامت بدن

قربانیان قارچ های سمی 18 نفر شدند

نحوه درمان و پیشگیری از خشکی پوست

آدامس بدون «اسپارتام» بخورید

اولین فراخوان طرح های پژوهشی منتشر شد

پسماندهایی که تشعشع دارند

چگونه در محیط کار آرامش داشته باشیم

دلایل افزایش «زندگی تجردی» در کشور

ارتباط بین اندازه شهرها و خوشبختی افراد

با یک رژیم غذایی مناسب از مزایای سلامتی روزه داری برخوردار شوید

روزه داران از «خواب مرگ» پرهیز کنند

تجربیات و سوالات مصاحبه استخدامی دانشگاه علوم پزشکی سال 96

ارتباط بین اندازه شهرها و خوشبختی افراد

دیابتی ها سیب بخورند

تاثیر روزه داری بر سلامت بدن

آیا شیرین کننده های مصنوعی مضر هستند؟

دلایل افزایش «زندگی تجردی» در کشور

میوه ای مفید برای دیابتی ها

7 عامل خطری که باروری مردان و زنان را تهدید می کند

شرایط موش های تهران / اسماعیل کهرم

هوش هیجانی؛ مهمترین فاکتور برقراری رابطه های اجتماعی

راه های پیشگیری از خشکی پوست

آشنایی با فاکتورهای پرخطر بارداری خارج رحم

داروهای هورمونی را خودسرانه مصرف نکنید

مغزها را باید شست!

چین و چروک اطراف چشم،خداحافظ

معرفی 7 راهبرد برای بهینه سازی سلامت ذهنی کارآفرینان

اداره کل تجهیزات پزشکی سازمان غذا و دارو: گران فروشی و عدم تأمین تجهیزات، به تعزیرات حکومتی گزارش شود

بیماری میلیاردی طا ها

هوش مصنوعی با سرطان مبارزه می کند

"رتینوپاتی" در کمین دیابتی ها

بیماری هایی که برای زنان دردناک تر از مردان هستند

میوه ای مفید برای دیابتی ها

مراقبت از پوست با ادویه های دم دستی

اعزام کودک بی دست دلفانی به تهران برای پیوند

این قسمت های بدن زودتر پیر می شوند!

سگ هار 4 نفر راگاز گرفت

دلایل افزایش «زندگی تجردی» در کشور

دیابتی ها چه میوه هایی بخورند؟

نجات بیماران با کارخانه تولید سلول انسانی

رتینوپاتی در کمین دیابتی ها

سلامت قلب در دوره سالمندی از ضعف و سستی پیشگیری می کند

دیابتی ها سیب بخورند

ترمیم ضایعات غضروف زانو با استفاده از فناوری مهندسی بافت

مراقب هایپرتنشن باشید/ عارضه ای شایع در ایرانی ها

چگونه باید از تولد نوزاد تالاسمی پیشگیری کرد؟

دیابتی ها سیب بخورند

7 عامل خطری که باروری مردان و زنان را تهدید می کند

فاکتورهای پرخطر بارداری خارج رحم را بشناسید

علائم کمبود پتاسیم در بدن

"کاربران اینستاگرام" 63 درصد بیشتر از دیگران احساس بدبختی می کنند

بیماران دیابتی روزه داری را به عنوان رژیم غذایی ندانند

افراد مبتلا به بیماری های قلبی روند پیری شان سریع تر است

خوشبختی افراد به اندازه شهری که در آن زندگی می کنند!

با ادویه های دم دستی از پوشت خود مراقبت کنید

«تنبلی اجتماعی» در ایران به دانشگاه ها سرایت کرده است!

28 میلیون ایرانی پزشک خانواده دارند

فاکتورهای پرخطر بارداری خارج رحم را بیشتر بشناسید

ارتباط بین اندازه شهرها و خوشبختی افراد

شناسایی یک بیمار مبتلا به ویروس تب کریمه کنگو در قشم

مجموعه شهرک سلامت اصفهان قطب درمان سرطان کشور

هومن قصری به سمت مشاورعلمی پدافند غیرعامل وزارت بهداشت منصوب شد

باغ غدیر میزبان ویژه برنامه شاد و مهیج "نُه شب نهِ شب"

پسماندهایی که تشعشع دارند

سرامیک را جایگزین فرش نکنید

تحول پزشکی نانو به وسیله ی نقاط کوانتومی استخراج شده از برگ گیاه چای

اگر تنها غذا می خورید، کمتر از دیگران خوشحالید

نیم درصد از تخت های بیمارستانی کشور، برای توانبخشی است

سرامیک را جایگزین فرش نکنید

نوشیدنی هایی که تشنگی را برطرف می کنند

چگونگی تغذیه در ماه رمضان از نگاه طب سنتی

پسماندهایی که تشعشع دارند

تغییر طرح روی جلد دفترچه های تامین اجتماعی

دومین عامل نابینایی در کشور

چرا گاهی فراموشکار می شویم؟ با علل اصلی این مسأله آشنا شوید

بهترین زمان نوشیدن آب در ماه رمضان

اگر یک هفته کرفس بخورید چه اتفاقی در بدنتان می افتد

7 عامل خطری که باروری مردان و زنان را تهدید می کند

اینفوگرافیک | 12 نکته برای مقابله با مسمومیت قارچ های سمی

دومین عامل نابینایی در کشور

تراشیدن موی نوزاد ممنوع

ورزش تاثیر ژنتیک بر چاقی زنان را کاهش می دهد

بازکردن روزه با آب ولرم ویک قاشق عسل بهترین انتخاب است.

دومین مرکز زخم در استان بوشهر ایجاد می شود

اجرای طرح غنی سازی آرد با ویتامین D

نشانه ها و علائم کمبود مس در بدن

سیاه و سفید استرس

قوانین عروس های دربار انگلیس

ماست را پیش از وعده غذایی میل کنید

مصرف توت و انگور چه تاثیری بر ریه ها می گذارد؟

مشاور وزیر بهداشت در امور توانبخشی: نظام ثبت بیماری ها در کشور راه اندازی خواهد شد/ افزایش احتمال ابتلای کودک به اوتیسم با سزارین

استخدام دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه (نتایج اعلام شد)

زخمی که همچنان منتظر درمان است

زخمی که همچنان منتظر درمان است