مطالب مرتبط:
مطالبات بخش خصوصی از دیپلماسی اقتصادی
افزایش فروش نفت، اثبات دروغ گویی آمریکا و معرفی ایران به عنوان کشوری صلح جو از دستاوردهای برجام/ پس از برجام خبری از تسهیل روابط اقتصادی اروپا با ایران نبود
افزایش 9 برابری جذب سرمایه گذار در منطقه ویژه اقتصادی پیام
افزایش 9 برابری جذب سرمایه گذار در منطقه ویژه اقتصادی پیام
افزایش 9 برابری جذب سرمایه گذار در منطقه ویژه اقتصادی پیام
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 29 دی 1396 ساعت 10:052018-01-19اقتصادي

ناکارآمدی دیپلماسی در توسعه روابط اقتصادی با کشورهای منطقه


کمیسیون توسعه صادرات در جدیدترین گزارش خود درباره ناکارآمدی دیپلماسی اقتصادی-تجاری آورده است: در کشورهای درحال توسعه، دیپلمات های تجاری به روابط بین حکومت ها، - ترتیب دادن نمایشگاه های تجاری و جمع آوری اطلاعات اقتصادی و تجاری مشغولند؛ اما در کشورهای توسعه یافته آنها وقت خود را صرف جذب سرمایه خارجی و حمایت از بازرگانان درزمینهٔ حل اختلافات تجاری می کنند.

شعار سال": کمیسیون توسعه صادرات اتاق ایران آخرین گزارش خود را با موضوع ناکارآمدی دیپلماسی اقتصادی-تجاری منتشر کرد.

در مقدمه این گزارش آمده است: دیپلماسی یا روابط دیپلماتیک به دانش ارتباط میان سیاستمداران و سران کشورهای جهان گفته می شود.

دیپلماسی در دنیای امروز تنها محدود به مسائل سیاسی نبوده بلکه به دلیل گسترش پدیده جهانی شدن و وابستگی متقابل کشورها به یکدیگر هم ازلحاظ تعداد بازیگران درگیر در دیپلماسی و هم از لحاظ حوزه های تحت پوشش توسعه یافته است.

در این مسیر جنبه های غیرسیاسی به ویژه دیپلماسی تجاری و اقتصادی از اهمیت و وزن بیشتری در روابط بین المللی پیدا نموده است.

دیپلماسی اقتصادی به مفهوم اهمیت یافتن مناسبات اقتصادی در روابط خارجی، یکی از ابزارهای مهم برای پیشبرد اهداف بلندمدت رشد و توسعه اقتصادی کشورها به حساب می آید.

این موضوع به ویژه در فرآیند جهانی شدن اقتصاد، اهمیتی دوچندان یافته است.

دیپلماسی اقتصادی چیست؟ در این گزارش دیپلماسی اقتصادی چنین تعریف شده است: کلیه فعالیت هایی که یک دولت در حوزه روابط اقتصادی خارجی صورت می دهد را در برمی گیرد.

برخی دیپلماسی اقتصادی را به معنای استفاده از ابزارهای دیپلماتیک برای نیل به اهداف اقتصادی و سیاست خارجی تعریف کرده اند.

دیپلماسی تجاری به معنی همکاری بین دولت و بخش خصوصی است.

دیپلماسی تجاری نیز در دنیای امروز فراتر از موضوعات سنتی مانند تعرفه ها و سهمیه های وارداتی فراتر رفته و طیف بسیار وسیعی از مسائل مرتبط با تجارت را در برمی گیرد.

موضوعاتی مانند خدمات، سرمایه گذاری ها، مقررات زیست محیطی، امنیت غذایی و.

به شدت در حال بین المللی شدن بوده و همگی تأثیر غیرقابل انکاری بر میزان و روند تجارت بین الملل دارند.

ضرورت و اهمیت دیپلماسی تجاری در ادامه گزارش درباره اهمیت دیپلماسی گزارش آمده است: جهانی شدن مثل سایر پدیده های اجتماعی یک پدیده پیچیده و چندوجهی است و در تبیین پدیده های اجتماعی ازجمله دیپلماسی تجاری باید ابعاد و شاخص های مختلف سیاسی، امنیتی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی موردتوجه قرار گیرد.

همچنین جهانی شدن و وابستگی متقابل همراه با افزایش گرایش کشورها به سیاست های اقتصادی باز و برون گرا و افزایش توجه و گرایش مردم و کشورها به رفاه اقتصادی باعث شده است که اهداف و منافع اقتصادی و تجاری اهمیت و برجستگی بیشتری برای دیپلماسی کشورها بیابد و این امر اهمیت دیپلماسی اقتصادی یا تجاری و ضرورت توجه بیشتر به آن را آشکار می سازد.

یک دیپلماسی فعال تجاری می تواند رویکرد منطقه گرایی را همسو و سازگار با رویکرد چندجانبه گرایی، در خدمت منافع ملی و در راستای دستیابی به هدف توسعه صادرات و رشد اقتصادی به کار گیرد.

وظیفه بخش دولتی و خصوصی در دیپلماسی تجاری چیست؟ پاسخ این پرسش چنین تبیین شده است: چنانچه یک زنجیره ارزش برای دیپلماسی تجاری در نظر گرفته شود، می توان دو گروه هدف و وظیفه برای بخش های دولتی و خصوصی در نظر گرفت.

گروه اول شامل دستیابی به اطلاعات اقتصادی، شبکه سازی، روابط عمومی، عقد و اجرای قراردادها، حل مسائل و مشکلات احتمالی، در حیطه امور دولت قرار می گیرد.

درحالی که توسعه تجارت، ارتقاء سرمایه گذاری خارجی، همکاری درزمینهٔ علوم و تکنولوژی، ارتقاء توریسم و حمایت از جامعه تجاری در مقابله با خارجیان، از اهداف و منافع بخش خصوصی به حساب می آیند.

در ادامه به مقایسه کشورهای توسعه یافته و درحال توسعه پرداخته است: در کشورهای درحال توسعه بخش اعظم زمان و وقت دیپلمات های تجاری صرف روابط بین حکومت ها، ترتیب دادن نمایشگاه های تجاری و جمع آوری اطلاعات اقتصادی و تجاری می شود، درحالی که در کشورهای توسعه یافته دیپلمات های تجاری وقت خود را بیشتر صرف جذب سرمایه خارجی، سرویس دهی به تجار خصوصی و حمایت از بازرگانان درزمینهٔ حل اختلافات تجاری می کنند.

همچنین در گزارش تصریح شده است: در فرایند جهانی شدن، دیپلمات های تجاری وظایف گسترده تری پیداکرده اند و فقط نمی توانند خود را محدود به فعالیت های بازرگانی نمایند.

جذب سرمایه خارجی، گسترش همکاری ها درزمینهٔ تحقیق و توسعه، ارتقاء توریسم و بهبود تصویر کشور در ذهن خارجیان، ازجمله فعالیت های اخیر دیپلماسی تجاری است.

هرچند، تجارت الکترونیک و دولت الکترونیک نحوه خدمات رسانی دیپلماسی تجاری را تکامل بخشیده و آن را در پاسخگویی به شرکت های کوچک و متوسط سریع تر و کاراتر کرده است، اما شرکت های بزرگ نیاز به اطلاعات تخصصی تر و دست اول تری از بازار دارند که در اینترنت به دست نمی آیند و فقط ممکن است در جلسات و برخوردهای غیررسمی در اختیار دیپلمات تجاری قرار گیرد.

چنین مشخصاتی کمتر در بین دیپلمات های کلاسیک یافت می شود و همین امر سبب شده در کشورهای پیشرفته افراد بیشتری از جامعه تجاری در سلک دیپلمات های تجاری به انجام وظیفه بپردازند و پس از یک مقطع تقریباً چهارساله بتوانند به حرفه اصلی خود برگردند.

متولیان دیپلماسی تجاری چه کسانی هستند؟ در گزارش کمیسیون توسعه اقتصادی آمده است: در بخش عمده ای از قرن بیستم موضوعات دیپلماسی اقتصادی در حوزه مسئولیت های وزارت امور خارجه بود و کشورها نیز متناسب بااهمیتی که برای این مسئله قائل بودند برای آن برنامه ریزی می کردند، اما پس از آغاز روند جهانی شدن وزارت خانه های اقتصاد یا بازرگانی در این زمینه فعال تر شدند.

تمرکززدایی در دهه های آخر قرن بیستم به منزله مشارکت برخی نهادها و سازمان های منطقه ای در پیگیری اهداف دیپلماسی تجاری بود؛ اما نکته قابل توجه در این زمینه فعال شدن بازیگران غیردولتی از قبیل اتاق های بازرگانی و اتحادیه های صادراتی است.

البته باید دقت نمود که نهادهای مزبور معمولاً با مشکلاتی برای هماهنگ کردن مواضع اعضایشان می باشند چون دارای منافع متفاوتی هستند.

شواهدی بر لزوم تقویت دیپلماسی اقتصادی کشور در این بخش از گزارش به حضور ایران در سه بازار عراق، امارت و سوریه پرداخته است.

مطابق با آمار بانک جهانی، میانگین واردات کالایی کشورهای منطقه در سال های 2014-2016 معادل 790 میلیارد دلار بوده است که ایران با میانگین صادرات به ارزش 18.

4 میلیارد دلار تنها 2.

3 درصد از این بازار را به خود اختصاص داده است.

در بین 19 کشور منطقه تمرکز صادرات ایران به ترتیب بر سه کشور عراق، امارات و افغانستان بوده است که درمجموع حدود 75 درصد صادرات ایران در منطقه به سه کشور مذکور صورت می پذیرد؛ بنابراین سهم صادرات ایران در 16 کشور دیگر کمتر از یک درصد است.

این ارقام نشان می دهند که ایران علیرغم برخورداری از یک بازار بزرگ در پیرامون خود به خوبی از آن بهره برداری نکرده است اما شاید از طریق دیپلماسی اقتصادی و همچنین دیپلماسی تجاری مناسب بتواند سهم خود در بازار منطقه را افزایش دهد.

روابط سیاسی مناسب بین ایران و روسیه در مسائل منطقه ای و همچنین تحریم روسیه از سوی غربی ها فرصت طلایی برای اقتصاد ایران بوده و هست که متأسفانه این فرصت مورد غفلت جدی واقع شده است.

وجود دیپلماسی اقتصادی مناسب می توانست زمینه ساز بهره مندی از بازار بزرگ 143 میلیون نفری روسیه باشد.

صادرات 447 میلیون دلاری ایران به روسیه در سال 2012 با کاهش حدود 60 درصد به 183 میلیون دلار در سال 2016 رسیده است.

یکی دیگر از فرصت های طلایی برای اقتصاد ایران طی چند سال گذشته، بازار عراق بوده است.

درگیری عراق با داعش باعث شده است که صادرات ترکیه مطابق نمودار زیر با کاهش بیش از چهار میلیارد دلاری از 11.

9 میلیارد دلار در سال 2013 به 7.

6 میلیارد دلار در سال 2016 برسد.

از طرف دیگر ایران به دلیل روابط سیاسی خوب با عراق و کمک به آن کشور در مبارزه با داعش به نظر می رسید که جایگاه مناسبی در روابط اقتصادی خود با عراق ایجاد نماید.

از طرفی سفر طیف گسترده ای از زائران ایرانی در قالب گردشگر مذهبی- زیارتی هرساله درآمد مناسبی را نصیب مردم و دولت عراق می نمایند.

بااین حال به خوبی از فرصت بازار عراق برای صادرات محصولات ایرانی استفاده نشده است.

این امکان برای ایران وجود داشت که با دیپلماسی اقتصادی بخشی از سهم ازدست رفته ترکیه در بازار عراق (چهار میلیارد دلار) را برای محصولات خود در اختیار بگیرد؛ اما تغییر محسوسی در صادرات ایران به عراق طی پنج سال اخیر مشاهده نشده است.

همچنین در خصوص حضور در بازار سوریه هم ضعف دیپلماسی اقتصادی مشاهده می شود.

در شرایطی که روابط سیاسی مستحکمی بین ایران و سوریه وجود دارد، کشور ترکیه بسیار بهتر از ایران از بازار کشور مذکور بهره برده است؛ به طوری که طبق نمودار زیر، ارزش صادرات ایران به سوریه در سال 2016 تنها 10 درصد ارزش صادرات ترکیه به سوریه بوده است.

جمع بندی و پیشنهادات نتیجه این پژوهش چنین است: امروزه قریب به اتفاق کشورهای منطقه یا عضو سازمان جهانی تجارت بوده و یا در حال طی کردن فرآیند الحاق به آن هستند.

این کشورها در روابط دوجانبه و منطقه ای خود متعهد هستند که از الگوها و قواعد اقتصادی و تجاری سازمان جهانی تجارت تبعیت نمایند و نمی توانند با کشورهای خارج از این سازمان وارد توافقات اقتصادی و تجاری مغایر با تعهداتشان در سازمان جهانی تجارت گردند.

این ضرورت راهبردی، جمهوری اسلامی ایران را حتی در برقراری روابط دوجانبه و منطقه ای اقتصادی و تجاری، ملزم می گرداند که الگوهای تجاری خود را با قواعد و موافقت نامه های سازمان جهانی تجارت منطبق گرداند.

مطالعه عملکرد کشورهای مختلف نشان می دهد که موضوع بااهمیتی مانند دیپلماسی تجاری را نمی توان تنها به دستگاه سنتی دیپلماسی یا حتی بازرگانی محدود کرد و هرچند وزارتخانه های امور خارجه و بازرگانی از ارکان اصلی دیپلماسی تجاری هستند، اما با واردکردن اتاق های بازرگانی، اتحادیه های صادراتی و مؤسسات خصوصی جذب سرمایه به این دایره می توان ضریب موفقیت دیپلماسی تجاری را افزایش داده و وجهه جهانی کشور را هم بهبود بخشید.

اگرچه توجه به دیپلماسی تجاری از طریق تعامل مؤثر با جهان پیرامون، هماهنگی و انسجام نهادهای متولی داخلی و ارائه برنامه های هدفمند مطابق با نیاز بنگاه ها و به تفکیک بازارها و صنایع از مهم ترین ارکان تلاش دولت در راهبرد توسعه صادرات محسوب می شود، اما عدم توجه به این ارکان از مهم ترین نقاط ضعف محیط سیاست گذاری اقتصادی و تجاری ایران محسوب می شود.

تعامل ناکارآمد و غیرمستمر با جهان، علیرغم توصیه اکید در اسناد بالادستی توسعه کشور، عدم انسجام نهادهای دولتی مؤثر در امر تجارت و حمایت های سراسری و غیر هدفمند از بنگاه های اقتصادی در کنار اتخاذ رویکرد جایگزینی واردات از مهم ترین مشکلاتی است که محیط سیاست گذاری تجاری کشور از آن رنج می برد.

علیرغم سیاست گذاری ها و اقدامات مختلف درزمینهٔ توسعه صادرات طی دهه های اخیر همچنان کشور در این زمینه دچار ناکامی است که عمدتاً به دلیل عدم وجود محیط مناسبی برای به بار نشستن سیاست ها و اقدامات است.

برنامه هایی همچون ایجاد پورتال اطلاع رسانی برنامه صادرات، ایجاد شورای (مجمع) اقتصاد، نهادسازی جهت مشارکت دولت و بخش خصوصی، تأمین مالی صادرات، فعال نمودن سفارتخانه ها، اعزام رایزنان و توافقات دوجانبه تجاری باکشورها به عنوان سیاست ها و اقدامات مناسب در جهت توسعه صادرات، کم و بیش در کشورمان پیاده شده است.

در عین حال از جمله سیاست هایی که کمتر تجربه آن در محیط سیاست گذاری تجاری ایران دیده شده است و می تواند به عنوان ایده جدید مطرح گردد برنامه عمل دیپلماسی اقتصادی، ارزیابی دوره های اثر سیاست های ارتقا صادراتی دولت و میزان تأثیرگذاری انواع برنامه ها، ایجاد دروازه واحد خدمات مشاوره در سفارتخانه ها برای حضور بنگاه ها در بازارهای جدید، کمک به صادرکنندگان کم تجربه و ایجاد شوراهای رشد در سفارتخانه های کشورهای دارای پتانسیل رشد صادرات است.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از وبسایت فصل تجارت، تاریخ 28 آذر 96، کد مطلب: 11727:
کلید واژه ها: دیپلماسی - اقتصادی - توسعه - روابط - گزارش - اهمیت - توسعه صادرات - دیپلمات - اجتماعی - پدیده - جهانی - جهان - بین المللی - سیاسی - وابستگی - توسعه اقتصادی - سرمایه - صادرات - کشورهای جهان - سرمایه گذاری - سیاستمداران - سیاست خارجی - امنیت - امروز - دولت - بازیگران - نمایشگاه - اطلاعات - فرهنگی - درگیر

آخرین اخبار سرویس:
دعوت به همکاری بازاریاب با بسته حمایتی

برخورد انتظامی با کافی نت های استفاده کننده از فیلترشکن

اینجا از حقوق مصرف کننده دفاعی نمی شود

2 درصد محکومان جرایم غیرعمد زن هستند

استخدام کارمند فروش و بازاریابی با حقوق ثابت و بیمه

جزییات طرح خرید حمایتی خرما از کشاورزان

استخدام کارشناس بازاریابی و تبلیغات در گروه شرکت های برتر

پرداخت مابه التفاوت افزایش حقوق بازنشستگان کشوری ظرف ماه آینده/حقوق اردیبهشت امروز واریز می شود

بلاک چین از پرتقاضاترین مشاغل فریلنسینگ جهان

امارات برای حفظ سودان در جنگ یمن، غذا توزیع می کند

80 درصد اوراق قضایی درآذربایجان شرقی الکترونیکی ابلاغ می شود

تعیین تکلیف قیمت خودرو به هفته آینده

غیربومی هایی که اراضی کشاورزی را نابود می کنند

همکاری 250 بانک اروپایی با ایران

تالار بورس کیش

احتمال معرفی Halo 6 در E3 2018 وجود دارد

استخدام کارمند مسلط به ترجمه انگلیسی در تهران

قیمت انواع میوه اعلام شد

با انتشار 800 میلیارد تومان اوراق اجاره؛ بزرگ ترین تأمین مالی بخش خصوصی در بورس توسط مخابرات انجام شد

اندر اجایب (عجایب) روزگار ما

برای بازسازی مناطق زلزله زده باید 600 هزار عملیات بانکی انجام شود

اوپک عجله ای برای افزایش تولید ندارد

عرضه شیل اویل و اوپک می تواند قیمت نفت را تعدیل کند

تجهیزات کاهنده به نجات کم آبی آمدند/ فروش تجهیزات با اقساط 24 ماهه

اقلام کافی وقیمت ها با ثبات است

خط تولید پیکان در دهه 40 + عکس

10 فوتی و 144 نفر بستری /آلودگی 10 استان

800 میلیارد تومان تسهیلات به عشایر پرداخت شد

شرایط فروش پژو 207 ویژه خردادماه 97

عرضه مادربرد EVGA Stinger H370 به بازار

سمنان پیر تر می شود + فیلم

ردپای کم رنگ نظارت بر بازار عمل زیبایی

توسعه صنعت گردشگری کشور، راهکار برون رفت از اقتصاد تک محصولی

داورزنی: قلب 80 میلیون ایران با کی روش و سربازانش است

534 هکتار اراضی استان تهران به سیستم نوین آبیاری مجهز شد

1400میلیارد ریال برای عمران روستاهای بوشهر هزینه شد

نمایشگاه عکس گردشگری در نهاوند

1400میلیارد ریال برای عمران روستاهای بوشهر هزینه شد

534 هکتار اراضی استان تهران به سیستم نوین آبیاری مجهز شد

سمنان و پدیده مهاجرت داخلی: فرصت ها و چالش ها

گرانی مسکن تا پایان سال ادامه دارد

توسعه صنعت گردشگری کشور، راهکار برون رفت از اقتصاد تک محصولی

جشن روز جهانی زنبورعسل

534 هکتار اراضی استان تهران به سیستم نوین آبیاری مجهز شد

1400میلیارد ریال برای عمران روستاهای بوشهر هزینه شد

اصناف در گرانی کالاها بی تقصیرند

توت فرنگی کُردستان؛ پیشرو، ارگانیک، حافظِ خاک و رقیبِ نفت

محسن هاشمی: مخالفت فرمانداری با افزایش بیش از 12.5 درصد نرخ کرایه تاکسی ها

بورس سبزپوش شد/شاخص 33 واحد رشد کرد

پرداخت مابه التفاوت افزایش حقوق بازنشستگان کشوری ظرف ماه آینده/حقوق اردیبهشت امروز واریز می شود

التهابات ارزی نباید بهانه ای برای افزایش قیمت ها شود

کاهش 50 درصدی تولیدات برق آبی در اردبیل/پیش بینی رشد میزان مصرف

بازار محلی خمام

قیمت میوه کاهش یافت

8580 تن خرما از باغداران خریداری شد/ عرضه خرما از طریق بورس کالا

90 هزار واحد زلزله زده به بانکها معرفی شدند

استان البرز رتبه اول تولید آرد کشور را کسب کرد

قارچ های خوراکی دکمه ای عاری از آلودگی است

فارس از یک ماجرای زرورق شده گزارش می دهد: حرکت آخر پادشاه سربی در شطرنج بورس/ خواب خرگوشی جنب پل ملاصدرا ادامه می یابد؟

1700 میلیارد ریال طرح اقتصاد مقاومتی در جیرفت در دست اجراست

گردشگری، شاه کلید رونق اقتصادی است

خودرو 500 هزار تا 1.2 میلیون تومان ارزان شد (+لیست قیمت ها)

بازار رمضان، اقلام کافی و ثبات در قیمتها

قیمت سکه در بازار استان

کمک 250 میلیون تومانی رییس جمهور به جشن گلریزان ستاد دیه

استان البرز رتبه اول تولید آرد کشور را کسب کرد

90 هزار واحد زلزله زده به بانکها معرفی شدند

شرایط فروش BYD S7 ویژه ماه مبارک رمضان + جدول

میل به رها شدن از «مدیر بد» دلیل 50 درصد استعفاها

فارس گزارش می دهد آغاز پذیره نویسی صکوک اجاره 800 میلیارد تومانی مخابرات در بورس

کشف هزاران کالای قاچاق در مشهد

90 هزار واحد زلزله زده به بانکها معرفی شدند

استان البرز رتبه اول تولید آرد کشور را کسب کرد

متعهد به حفظ سرمایه گذاری های اروپا در ایران هستیم

آمریکا و چین به جنگ تجاری خود پایان دادند

57 درصد معتادین متجاهر شهر تهران مربوط به استان تهران هستند

قارچ های خوراکی دکمه ای عاری از آلودگی است

آغاز به کار نمایشگاه آشنایی و معرفی بناهای تاریخی منطقه آزاد اروند

کم کاری صندوق رفاه، وزیر را به مجلس کشاند!

تخلفات مجتمع های تجاری کاهش یافته است

1700 میلیارد ریال طرح اقتصاد مقاومتی در جیرفت در دست اجراست

بازار رمضان، اقلام کافی و ثبات در قیمتها

بازار رمضان، اقلام کافی و ثبات در قیمتها

دردسرساز شدن انتقال آب به دریاچه ارومیه

با یورو و یوان به جنگ دلار برویم

آب مجازی واقعیتی فراموش شده

بهره برداری از 6 کیلومتر محور جایزان ـ لیکک

رفع بلاتکلیفی واحدهای نیمه کاره صنعتی استان در آینده ای نزدیک 

کشت 150 هکتار گیاه بن تلخک در خفر

مراکز غیرمجاز ورزشی سلامت را نشانه گرفته اند

1700 میلیارد ریال طرح اقتصاد مقاومتی در جیرفت در دست اجراست

قارچ های خوراکی دکمه ای عاری از آلودگی است

دسر طالبی؛ دسرخوشمزه بهار و تابستان

افزایش عرضه شیل اویل و اوپک می تواند قیمت نفت را تعدیل کند

افتتاح مرحله اول پل سوم بشار یاسوج تا نیمه دوم خرداد ماه

سازمان حمایت و خودروسازان ملزم به ارائه آنالیز قیمت محصولات شدند

افزایش تسهیلات بانکی به بازنشستگان

ساخت ماشین راه سازی و کشاورزی بکهو لودر در استان یزد

شهریه برخی مدارس دولتی در کرمان افزایش یافت

مراکز غیرمجاز ورزشی سلامت را نشانه گرفته اند

ناکارآمدی دیپلماسی در توسعه روابط اقتصادی با کشورهای منطقه

ناکارآمدی دیپلماسی در توسعه روابط اقتصادی با کشورهای منطقه