مطالب مرتبط:
ساختمان های بافت فرسوده هیچگونه مقاومتی ندارند
آیین نامه اجرایی قانون حمایت صنعتی و جلوگیری از تعطیلی کارخانه های کشور
ترامپ: دمکرات ها به دنبال تعطیلی دولت هستند
دولت ترامپ همچنان در آستانه تعطیلی
تلاشی برای مقابله با تعطیلی دولت آمریکا
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 29 دی 1396 ساعت 09:502018-01-19اقتصادي

تقلیل حکم تعطیلی ساختمان های فرسوده به نصب سیستم اطفای حریق


در تهران 220 هزار کارگاه کوچک و بزرگ داریم که از سازمان تامین اجتماعی کد بیمه گری دارند.

پیش تر تمامی بازرسان کار در اداره ستادی متمرکز بودند و از آنجا برای بازرسی اعزام می شدند؛ - --> کد خبر: 582478 1396/10/29 08:43:10 در تهران 220 هزار کارگاه کوچک و بزرگ داریم که از سازمان تامین اجتماعی کد بیمه گری دارند.

پیش تر تمامی بازرسان کار در اداره ستادی متمرکز بودند و از آنجا برای بازرسی اعزام می شدند؛ اما از سال گذشته تاکنون بازرسان میان تمامی ادارات کار شهرستان های تهران توزیع شده اند تا از این طریق ایمنی کارگاه هایی که در زمینه تولیدات صنعتی فعالیت دارند با سهولت بیشتری صورت بگیرد.

باید دید آیا آنها در بازرسی کارگاه های پرخطر توانسته اند موفق عمل کنند؟ به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار ایلنا، بعد از حادثه پلاسکو انگشت قصور به سمت خیلی از نهاد ها چرخید؛ برای نمونه شهرداری تهران بار ها بازرسی اداره کار را به کم کاری متهم کرد! آیا بازرسی کار وظایف خود را به درستی انجام داده بود؟ حاتم شاکرمی (رییس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی) او به این سوال پاسخ می دهد و توضیح می دهد که بازرسان کار طبق تکلیفی که قانونا برعهده دارند؛ باید ایمنی همه کارگاه های تولیدی را بررسی کنند.

به گفته او این اتفاقی است که قبل از فروپاشی پلاسکو نیز افتاده بود.

بازرسان کار تا چه اندازه می توانند ایمنی کارگاه های کوچکی را که در ساختمان های ناایمن قرار دارند؛ تامین کنند؟ توجه به ایمنی محیطِ کار، یکی از وظایفی است که در کنارِ توجه به شرایط بهداشتِ کار و برخورداری کارگران از تمامی حداقل های تعیین شده در قانون کار، برای بازرسان اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران تعریف شده است؛ در همین راستا، بازرسان اداره کار سالانه 37 هزار بار از کارگاه های بزرگ و کوچک را بازرسی می کنند.

با این حساب دیگر نباید در استان تهران مشکل ناایمن بودن کارگاه ها وجود داشته باشد؟ استان تهران در مقایسه با سایر استان ها، بیشترین تراکم را از نظر استقرار کارگاه ها دارد.

18 درصد از جمعیت کارگری کشور در تهران کار می کنند و 20 درصد کارفرمایان نیز کارگاه های خود را در این استان دائر کرده اند.

در مقابل، امکاناتی که برای بازرسی در اختیار داریم؛ حدود 10 درصد است.

نمی خواهم توجیه کنم؛ فقط قصدم روشنگری است.

طبق قانون باید تمامی کارگاه های تولیدی کوچک و بزرگ خدماتی، صنعتی و کشاورزی را مورد بازرسی قرار دهیم اما از آنجا که کمبود امکانات داریم، کارگاه ها را با اولویت بندی بازرسی می کنیم.

مبنای اولویت بندی بازرسی از کارگاه ها، فقط ریسک پذیری در برابر حوادثِ کار است یا شامل موارد دیگری مثلِ رعایت شدن حداقل های قانونی هم می شود؟ در مورد ایمن بودن محیط کارگاه، اولویت بندی بازرسی براساس ریسک پذیری کارگاه در برابر وقوع حوادثی مثل انفجار و آتش سوزی است.

خُب، ما اطلاعاتی در مورد وضعیت واحدهای تولیدی داریم؛ مثل اینکه فرایند تولید چقدر حادثه خیز است یا اینکه چه سابقه گزارشی در مورد حوادثی مثل آتش سوزی و انفجار داشته اند.

همین داده ها ملاکی می شود تا بتوانیم کارگاه های موجود را براساس ریسک پذیری حوادث اولویت بندی کنیم.

مطابق این معیار در حال حاضر کارگاه های ساختمانی، زمینه ساز حوادث مختلف کار شناخته شده اند؛ همچنین کارگاه هایی که در آن ها مخازن تحت فشار قرار دارند نیز جزء کارگاه های پرریسک محسوب می شوند.

احتمالا این اولویت بندی بیشتر با شرایط کارگاه های بزرگ مطابقت داشته باشد.

ریسک پذیری کارگاه های کوچک صنفی که نظیر آن ها در پلاسکو کم نبودند را چطور ارزیابی می کنید؟ کارگاه های کوچک صنفی اگر در زمینه تولید کالا یا خدمات فعالیت داشته باشند نیز با همین معیار اولویت بندی می شوند و کارگاه های توزیعی در اولویت های بعدی بازرسی هستند.

در طبقات بالایی ساختمان پلاسکو هم تا قبل از حادثه شمار قابل توجهی کارگاه تولیدی مشغول فعالیت بودند که بازرسان اداره کار از آن ها بازدید کرده بودند.

اما بعد از حادثه پلاسکو انگشت قصور به سمت خیلی از نهاد ها چرخید؛ برای نمونه شهرداری تهران بار ها بازرسی اداره کار را به کم کاری متهم کرد! همانطور که گفتم برای بازرسی از واحدهای تولیدی مستقر در پلاسکو هیچ مشکلی نداشتیم و هنوز هم کارگاه هایی از این دست را مورد بازرسی قرار می دهیم.

بازرس در گزارش خود، مورادی را که ریسک بالایی دارند؛ ثبت و تذکرات لازم را به کارفرما می دهد.

این اتفاقی بود که مشابه آن تا قبل از حادثه پلاسکواتفاق می افتاد.

مطابق این گزارش ها، تجهیزات کارگاه های خیاطی نقشی در حادثه نداشتند و در یک کلام علت حادثه ناشی از فرآیند تولید نبود.

اگر شرایط بازرسی ایمنی کارگاه های کوچک و بزرگ تفاوتی ندارد؛ پس چرا این همه واحد صنفی کوچک ناایمن داریم؟ برای کارآمد کردن بازرسی در واحدهای تولیدی صنعتی کوچک و بزرگ نیازمندِ آن هستیم تا گزارش های بازرسان برای اجرا قطعیت لازم را داشته باشند؛ برای همین با دادگستری تهران هماهنگی کردیم تا یکی از مجتمع های قضایی موجود را به صورت تخصصی برای رسیدگی به کارگاه های ناایمن اختصاص دهد.

نتیجه اینکه اگر احساس کنیم خطر حادثه به صورت جدی کارگاهی را تهدید می کند از طریق دادسرایی که در محدوده میدان منیریه قرار دارد؛ برای تعطیل کردن آن اقدام می کنیم.

این اتفاقی بود که بعد از حادثه پلاسکو رخ داد؛ نه قبل از آن چرا؟ بعد از حادثه سال گذشته این مسئله را جدی تر از هر زمان دیگری دنبال کردیم.

نتیجه اینکه الآن اگر به کارگاه ناایمنی برخورد کنیم؛ می توانیم به سهولت برای تعطیلی آن اقدام کنیم.

در این یک سال چه تغییری در راستای ارتقای امکانات بازرسان اداره کار صورت گرفته است؟ ببینید؛ در شهر تهران 220 هزار کارگاه کوچک و بزرگ داریم که از سازمان تامین اجتماعی کد بیمه گری دارند.

تا قبل از این تمامی بازرسان کار در اداره ستادی متمرکز بودند و از اینجا برای بازرسی اعزام می شدند؛ اما از سال گذشته تاکنون تمامی بازرسان را میان تمامی ادارات کار شهرستان های تهران توزیع کرده ایم تا از این طریق ایمنی کارگاه هایی که در زمینه تولیدات صنعتی فعالیت دارند با سهولت بیشتری صورت بگیرد.

از نظر محدود بودن امکانات شاید هنوز با مشکل مواجه باشیم؛ اما با تقسیم بندی جدید می توان کارگاه های پرخطر را مورد بازرسی قرار داد.

در شهر تهران، به ویژه در محدوده خیابان جمهوری با شمار قابل توجهی ساختمان فرسوده و ناایمن روبرو هستیم که سالهاست محل استقرار واحدهای صنفی هستند.

این ساختمان ها باید بازسازی و حتی نوسازی شوند اما این اقدام نیازمند به همراهی همه دستگاه های مرتبط است.

به طور مثال هفته گذشته توانستیم حکم تعطیلی یکی از همین ساختمان های فرسوده را بگیریم؛ اما اگر تعطیل می شد 5 هزار نفر بیکار می ماندند.

خُب، کسی پیدا می شود که جواب معاش خانواده های آن ها را بدهد؟ برای همین در نهایت قرار شد این ساختمان بااولویت نصب سیستم اطفای حریق موقتا باز بماند.

نمونه دیگر اتفاقی بود که با تخریب طبقات فوقانی ساختمان علاءالدین برای ایمن سازی این مرکز تجاری افتاد.

می خواهم بگویم فقط اداره کار دارای مسئولیت نیست؛ شهرداری تهران، امور اصناف، مسکن و شهرسازی، مالکان ساختمان های فرسوده، هیات مدیره های ساختمان ها و حتی خود کسبه هم دارای مسئولیت هستند.

با این حساب از سال 95 تاحالا باید ذی نفعان کارگاه های نا ایمن، گزارش های بازرسی کار را بیشتر جدی بگیرند؟ من با آمار صحبت می کنم.

در سال 96 تعداد حوادث کار ثبت شده در استان تهران 1319 مورد بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 13 درصد کاهش داشته است؛ بنابراین می توان گفت که اخطارهای بازرسان کار بیشتر جدی گرفته می شود.

البته یادآور می شوم که در بحث اولویت بندی ایمنی و حوادثِ کار، طبق برآوردهای بازرسان این اداره، کارگاه های تولیدیِ صنعتی، ساختمانی، تعمیرات کالا و خدمات، رستوران ها و هتل ها، حمل و نقل، مستقلات و فعالیت های کسب و کار و در نهایت سایرِ خدمات اجتماعی در صدر اولویت بازرسی قرار گرفته اند.

به عنوان سوال آخر؛ در سالهالی اخیر معافیت های زیادی متوجه قانون کار بوده است؛ مثل مستثنی شدن کارگاه های کوچک و.

، این معافیت ها محدودیتی برای بازرسی شرایط ایمنی کارگاه ایجاد نکرده است؟ حوادث کار ربطی به معافیت های قانون کار ندارد.

در هر نقطه از کشور و در هر زمان اگر قرار باشد یک کارگاه کوچک یا بزرگ تاسیس شود؛ کارفرما باید برای گرفتن مجوز از وزارت کار اقدام کند.

مجوزی که شامل ایمنی ساختمان، راه های ورودی خروجی و تجهیزات و تاسیسات مستقر در کارگاه می شود.

البته ممکن است که برخی دستگاه ها در زمان صدور مجوز برای نظر کار شناسی اداره کار اهمیت چندانی قائل نباشند؛ اما به طور قطع هیچ معافیتی در قانون کار وجود ندارد که بتواند جلوی سرکشی بازرسان اداره کار را بگیرد.

طبق اولویت بندی که گفتم بازرسان اداره کار به صورت ادواری ایمنی کارگاه ها را مورد ارزیابی قرار می دهند؛ علاوه براین اگر بازرس بابت مسئله دیگری مثلا اشتغال اتباع بیگانه به کارگاهی سرکشی کند بازهم وضعیت ایمنی را مورد بررسی قرار خواهد داد.

حتی مواردی داریم که بازرسان براساس گزارش های مردمی یا حوادثِ کار ثبت شده، برای اطلاع از شرایط ایمنی به کارگاهی کوچک رفته اند و تازه در ضمن بازرسی متوجه شده اند که کارفرما مجوز اداره کار را ندارد.

قصدم این است که سرِ ایمنی با کسی تعارف نداریم و موظفیم تا از همه کارگاه های کوچک یا بزرگ، مجوز دار یا فاقد مجوز بازرسی کنیم.


کلید واژه ها: کارگاه - تهران - سازمان تامین اجتماعی - استان تهران - اداره - اجتماعی - استان - تامین اجتماعی - رفاه اجتماعی - ایمنی - کوچک - بزرگ - قانون - تامین - ساختمان - شهرداری تهران - درصد - اعزام - کارفرمایان - رفاه - بیمه - کارگران - کشاورزی - خبرنگار - شهرداری - تعطیلی - فرسوده - توزیع - انگشت - تراکم

آخرین اخبار سرویس:
قیمت خودرو ارزان نمی شود

10 حقیقت جالب درباره زندگی پاپ که شاید نمی دانید

اعلام جزییات افزایش عوارض آزادراه ها/ پیش بینی رشد 20 درصدی در آمدها

ثبت سفارش تولیدکنندگان لوازم خانگی با ارز 4200 تومانی

کنترل کالاها در مرز با تعامل مناطق آزاد و گمرک انجام می شود

روزانه هزار تن شیر خام از دامداران خریداری می شود

استخدام کارمند تور داخلی و کارمند بلیط خارجی  تهران

استخدام مدرس نقاشی جهت همکاری در بندر عباس

استخدام مدرس زبان انگلیسی در بندر عباس

استخدام طراح صنعتی در شرکت بازرگانی آذرگستران آسیا در تهران

استخدام تخته کار با تجربه در رستوران مادربزرگ در بندر عباس

استخدام وکلا دارای تحصیلات تکمیلی جهت مرکز امور مشاوران تهران

استخدام نصاب جهت تزیینات اتومبیل در بندر عباس

استخدام مهندس نساجی گرایش شیمی در اصفهان

استخدام منشی خانم مسلط به کامپیوتر در بندر عباس

استخدام تعدادی پیک موتوری جهت کار در بندر عباس

استخدام راننده ایسوزو و توزیع کننده با سابقه کار در شهر اصفهان

استخدام وکیل خانم و کارآموز وکالت جهت کار در دفتر وکالت

استخدام کارگر ساده جهت همکاری در بندر عباس

کاهش 40 درصدی تخصیص آب شرب استان اصفهان

سخنگوی والی هرات: هجوم 1500 خانواده آواره به هرات

دلایل افزایش قیمت «شیشه» و کاهش «تریاک»

توزیع 25هزار تن جعبه تخم نوغان در کشور

اجرای طرح اشتغال پذیری دانشجویان کارشناسی

گزارش میدانی رویترز از بازار قاچاق ارز ایران

مشکلی برای تامین سوخت در گناوه وجود ندارد

بیانیه وزارت امور اقتصادی و دارایی در پی تحریم رییس کل بانک مرکزی

900 تن کلزا در چهارمحال و بختیاری تولید شد

مجازات جرایم تحت عنوان «تعدیات مأموران دولتی نسبت به دولت»، با رعایت حد نصاب یک صد میلیون ریال قابل تعلیق نیست

چند خبر کوتاه از استان سمنان

مایه کوبی دام های خوزستان علیه بیماری تب برفکی پایان یافت

افزایش 9درصدی قیمت روغن نباتی

استخدام صندوقدار خانم جهت همکاری در فست فود در تهران

استخدام حسابدار خانم در بازرگانی عبدالحسینی در تهران

شیرینی، شکلات و بیسکویت گران نمی شود

استخدام وکیل خانم جهت کار در موسسه حقوقی در تهران

استخدام صندوقدار آقا جهت کترینگ در تهران

تخصیص ارز مورد نیاز رانندگان حمل ونقل بین المللی توسط بانک مرکزی

استخدام یکنفر انباردار باسابقه کار ترجیحاً ساکن خاوران

صنعت بیسکویت، شیرینی و شکلات حال و روز خوبی ندارد

استخدام نیروی آقا جهت انبارداری در اصفهان

استخدام طراح و آنالیزور کابینت در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام کارآموز وکالت خانم جهت کار در تهران

استخدام نیروی جوان جهت پخش تراکت در شهر اصفهان

استفاده از هرگونه رنگ در تولید زولبیا ممنوع است

استخدام تایپیست خانم جهت انتشارات معتبر پزشکی در تهران

استخدام فروشنده با روابط عمومی بالا جهت فروش حلیم و آش

استخدام کارشناس حسابداری در افق رهاورد نانو تراشه در تهران

دلار، قیمت «شیشه» را سه برابر کرد

استخدام نیروی ماما یا بهداشت جهت پایگاه بهداشت در تهران

در جلسه ستاد درآمد وتجهیز منابع استانی مطرح شد

کاظم زاده: مسکن به جای اینکه با نرخ تورم حرکت کند به دلار وابسته شده است

گزارش میدانی رویترز از بازار قاچاق ارز ایران/ دلالان در پمپ بنزین‎ها دلار می‎فروشند

بانک ها، ارز گردشگران و سرمایه گذاران خارجی را خریداری می کنند

قیمت برخی خودروهای داخلی و خارجی در بازار

ثبت سفارش تولیدکنندگان لوازم خانگی با ارز 4200 تومانی/ کمبود کالا در بازار برطرف می شود

نرخ جدید عوارض آزادراهی در سال 97/جدول

استخدام حسابدار و نیروی ساده در آخوند خراسانی 27 مشهد

استخدام مدیر و کارشناس کنترل کیفیت در شرکت ساج آسا

گلایه آهن فروشان از بازار بی مشتری

4 بازیگر تجارت تبلیغ درپیام رسان ها

پنج واحد تولید مواد غذایی در دزفول به دادگاه معرفی شدند

حمایت از کالای ایرانی موضوعی ملی و اعتقادی است

اصفهان باید نخستین شهر هوشمند کشور شود

استخدام 2 رده شغلی در شرکت مهرگان پخش حافظ

عباس عبدی: اثاث کشی خبرگزاریهای رسمی از تلگرام به پیام رسانهای داخلی،مشتریان آنها را چقدر کم کرده؟

گزارش میدانی رویترز از بازار قاچاق ارز ایران

هرمزگان صادر کننده شناورهای دریایی به کشورهای حاشیه خلیج فارس

استخدام تایپیست ماهر و حرفه ای جهت همکاری در تهران

استخدام انباردار مسلط به اکسل در محدوده شهریار

استخدام طراح مسلط به کرل، فتوشاپ و عکاسی در اصفهان

استخدام تعدادی راننده با خودرو دو گانه سوز جهت آژانس در اصفهان

استخدام طراح حرفه ای خانم جهت سایت و فضای مجازی در تهران

استخدام روانشناس خانم جهت مشاوره تلفنی در منزل در تهران

استخدام مهندس مکانیک تاسیسات جهت پروژه صنعتی شهرک کاسپین

استخدام چرخکار خانم و آقا جهت تولیدی مانتو در شهر اصفهان

استخدام بازاریاب به همراه ماشین جهت پخش گرم در اصفهان

استخدام برنامه نویس و کارشناس فروش اینترنت پرسرعت ADSL درالبرز

استخدام طراح گرافیک و مدیر وب سایت جهت همکاری در تهران

استخدام روانشناس جهت کار در مرکز MMT در تهران

استخدام مهندس مکانیک آشنا به اتوکد جهت شرکت مهندسی

استخدام نیروی کار خانم جهت رستوران در اصفهان

کاداستر جنگل های کشور تا پایان سال/ 60 هزار پرونده در انتظار تعیین تکلیف اراضی

افتتاح نهمین و دهمین مدرسه امید آینده با حمایت بانک آینده

لباسی که مشکل خرید معلولان را حل می کند

تخفیف 50 درصدی انتشارات فیض کاشانی

واردات بیش از 318 تن ساعت دیواری / خروج بیش از 3 میلیارد تومان ارز از کشور+جدول

تکنولوژی غیر منتظره هواوی

تشکیل کمیسیون دولتی نظارت بر برداشت محصول در ترکمنستان

تصمیم اوپک برای افزایش تولید نفت

راه پر پیچ و خم دریافت وام صندوق پس انداز یکم / بهانه تراشی و کاغذبازی در برخی شعب بانک عامل

درآمد مردم کرمانشاه در حسرت رسیدن به میانگین کشور

کاداستر جنگل های کشور تا پایان سال/ وجود 60 هزار پرونده در حوزه تعیین تکلیف اراضی اختلافی

استخدام طراح جهت همکاری در لیتوگرافی در تهران

استخدام مهندس مکانیک آشنا به سیستم های تهویه مطبوع

استخدام آشپز خانم جهت کار در غذای خانگی در زنجان

افزایش 9درصدی قیمت روغن نباتی

استخدام دستیار دندانپزشک با سابقه کار مفید در تهران

استخدام کارشناس فنی در شرکت پردازش و ذخیره سازی سریع داده

استخدام طراح و 3dکار خانم مسلط به نرم افزار راینو در تهران

تقلیل حکم تعطیلی ساختمان های فرسوده به نصب سیستم اطفای حریق

تقلیل حکم تعطیلی ساختمان های فرسوده به نصب سیستم اطفای حریق