مطالب مرتبط:
ساختمان های بافت فرسوده هیچگونه مقاومتی ندارند
آیین نامه اجرایی قانون حمایت صنعتی و جلوگیری از تعطیلی کارخانه های کشور
ترامپ: دمکرات ها به دنبال تعطیلی دولت هستند
دولت ترامپ همچنان در آستانه تعطیلی
تلاشی برای مقابله با تعطیلی دولت آمریکا
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 29 دی 1396 ساعت 08:502018-01-19اقتصادي

تقلیل حکم تعطیلی ساختمان های فرسوده به نصب سیستم اطفای حریق


در تهران 220 هزار کارگاه کوچک و بزرگ داریم که از سازمان تامین اجتماعی کد بیمه گری دارند.

پیش تر تمامی بازرسان کار در اداره ستادی متمرکز بودند و از آنجا برای بازرسی اعزام می شدند؛ - --> کد خبر: 582478 1396/10/29 08:43:10 در تهران 220 هزار کارگاه کوچک و بزرگ داریم که از سازمان تامین اجتماعی کد بیمه گری دارند.

پیش تر تمامی بازرسان کار در اداره ستادی متمرکز بودند و از آنجا برای بازرسی اعزام می شدند؛ اما از سال گذشته تاکنون بازرسان میان تمامی ادارات کار شهرستان های تهران توزیع شده اند تا از این طریق ایمنی کارگاه هایی که در زمینه تولیدات صنعتی فعالیت دارند با سهولت بیشتری صورت بگیرد.

باید دید آیا آنها در بازرسی کارگاه های پرخطر توانسته اند موفق عمل کنند؟ به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار ایلنا، بعد از حادثه پلاسکو انگشت قصور به سمت خیلی از نهاد ها چرخید؛ برای نمونه شهرداری تهران بار ها بازرسی اداره کار را به کم کاری متهم کرد! آیا بازرسی کار وظایف خود را به درستی انجام داده بود؟ حاتم شاکرمی (رییس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی) او به این سوال پاسخ می دهد و توضیح می دهد که بازرسان کار طبق تکلیفی که قانونا برعهده دارند؛ باید ایمنی همه کارگاه های تولیدی را بررسی کنند.

به گفته او این اتفاقی است که قبل از فروپاشی پلاسکو نیز افتاده بود.

بازرسان کار تا چه اندازه می توانند ایمنی کارگاه های کوچکی را که در ساختمان های ناایمن قرار دارند؛ تامین کنند؟ توجه به ایمنی محیطِ کار، یکی از وظایفی است که در کنارِ توجه به شرایط بهداشتِ کار و برخورداری کارگران از تمامی حداقل های تعیین شده در قانون کار، برای بازرسان اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران تعریف شده است؛ در همین راستا، بازرسان اداره کار سالانه 37 هزار بار از کارگاه های بزرگ و کوچک را بازرسی می کنند.

با این حساب دیگر نباید در استان تهران مشکل ناایمن بودن کارگاه ها وجود داشته باشد؟ استان تهران در مقایسه با سایر استان ها، بیشترین تراکم را از نظر استقرار کارگاه ها دارد.

18 درصد از جمعیت کارگری کشور در تهران کار می کنند و 20 درصد کارفرمایان نیز کارگاه های خود را در این استان دائر کرده اند.

در مقابل، امکاناتی که برای بازرسی در اختیار داریم؛ حدود 10 درصد است.

نمی خواهم توجیه کنم؛ فقط قصدم روشنگری است.

طبق قانون باید تمامی کارگاه های تولیدی کوچک و بزرگ خدماتی، صنعتی و کشاورزی را مورد بازرسی قرار دهیم اما از آنجا که کمبود امکانات داریم، کارگاه ها را با اولویت بندی بازرسی می کنیم.

مبنای اولویت بندی بازرسی از کارگاه ها، فقط ریسک پذیری در برابر حوادثِ کار است یا شامل موارد دیگری مثلِ رعایت شدن حداقل های قانونی هم می شود؟ در مورد ایمن بودن محیط کارگاه، اولویت بندی بازرسی براساس ریسک پذیری کارگاه در برابر وقوع حوادثی مثل انفجار و آتش سوزی است.

خُب، ما اطلاعاتی در مورد وضعیت واحدهای تولیدی داریم؛ مثل اینکه فرایند تولید چقدر حادثه خیز است یا اینکه چه سابقه گزارشی در مورد حوادثی مثل آتش سوزی و انفجار داشته اند.

همین داده ها ملاکی می شود تا بتوانیم کارگاه های موجود را براساس ریسک پذیری حوادث اولویت بندی کنیم.

مطابق این معیار در حال حاضر کارگاه های ساختمانی، زمینه ساز حوادث مختلف کار شناخته شده اند؛ همچنین کارگاه هایی که در آن ها مخازن تحت فشار قرار دارند نیز جزء کارگاه های پرریسک محسوب می شوند.

احتمالا این اولویت بندی بیشتر با شرایط کارگاه های بزرگ مطابقت داشته باشد.

ریسک پذیری کارگاه های کوچک صنفی که نظیر آن ها در پلاسکو کم نبودند را چطور ارزیابی می کنید؟ کارگاه های کوچک صنفی اگر در زمینه تولید کالا یا خدمات فعالیت داشته باشند نیز با همین معیار اولویت بندی می شوند و کارگاه های توزیعی در اولویت های بعدی بازرسی هستند.

در طبقات بالایی ساختمان پلاسکو هم تا قبل از حادثه شمار قابل توجهی کارگاه تولیدی مشغول فعالیت بودند که بازرسان اداره کار از آن ها بازدید کرده بودند.

اما بعد از حادثه پلاسکو انگشت قصور به سمت خیلی از نهاد ها چرخید؛ برای نمونه شهرداری تهران بار ها بازرسی اداره کار را به کم کاری متهم کرد! همانطور که گفتم برای بازرسی از واحدهای تولیدی مستقر در پلاسکو هیچ مشکلی نداشتیم و هنوز هم کارگاه هایی از این دست را مورد بازرسی قرار می دهیم.

بازرس در گزارش خود، مورادی را که ریسک بالایی دارند؛ ثبت و تذکرات لازم را به کارفرما می دهد.

این اتفاقی بود که مشابه آن تا قبل از حادثه پلاسکواتفاق می افتاد.

مطابق این گزارش ها، تجهیزات کارگاه های خیاطی نقشی در حادثه نداشتند و در یک کلام علت حادثه ناشی از فرآیند تولید نبود.

اگر شرایط بازرسی ایمنی کارگاه های کوچک و بزرگ تفاوتی ندارد؛ پس چرا این همه واحد صنفی کوچک ناایمن داریم؟ برای کارآمد کردن بازرسی در واحدهای تولیدی صنعتی کوچک و بزرگ نیازمندِ آن هستیم تا گزارش های بازرسان برای اجرا قطعیت لازم را داشته باشند؛ برای همین با دادگستری تهران هماهنگی کردیم تا یکی از مجتمع های قضایی موجود را به صورت تخصصی برای رسیدگی به کارگاه های ناایمن اختصاص دهد.

نتیجه اینکه اگر احساس کنیم خطر حادثه به صورت جدی کارگاهی را تهدید می کند از طریق دادسرایی که در محدوده میدان منیریه قرار دارد؛ برای تعطیل کردن آن اقدام می کنیم.

این اتفاقی بود که بعد از حادثه پلاسکو رخ داد؛ نه قبل از آن چرا؟ بعد از حادثه سال گذشته این مسئله را جدی تر از هر زمان دیگری دنبال کردیم.

نتیجه اینکه الآن اگر به کارگاه ناایمنی برخورد کنیم؛ می توانیم به سهولت برای تعطیلی آن اقدام کنیم.

در این یک سال چه تغییری در راستای ارتقای امکانات بازرسان اداره کار صورت گرفته است؟ ببینید؛ در شهر تهران 220 هزار کارگاه کوچک و بزرگ داریم که از سازمان تامین اجتماعی کد بیمه گری دارند.

تا قبل از این تمامی بازرسان کار در اداره ستادی متمرکز بودند و از اینجا برای بازرسی اعزام می شدند؛ اما از سال گذشته تاکنون تمامی بازرسان را میان تمامی ادارات کار شهرستان های تهران توزیع کرده ایم تا از این طریق ایمنی کارگاه هایی که در زمینه تولیدات صنعتی فعالیت دارند با سهولت بیشتری صورت بگیرد.

از نظر محدود بودن امکانات شاید هنوز با مشکل مواجه باشیم؛ اما با تقسیم بندی جدید می توان کارگاه های پرخطر را مورد بازرسی قرار داد.

در شهر تهران، به ویژه در محدوده خیابان جمهوری با شمار قابل توجهی ساختمان فرسوده و ناایمن روبرو هستیم که سالهاست محل استقرار واحدهای صنفی هستند.

این ساختمان ها باید بازسازی و حتی نوسازی شوند اما این اقدام نیازمند به همراهی همه دستگاه های مرتبط است.

به طور مثال هفته گذشته توانستیم حکم تعطیلی یکی از همین ساختمان های فرسوده را بگیریم؛ اما اگر تعطیل می شد 5 هزار نفر بیکار می ماندند.

خُب، کسی پیدا می شود که جواب معاش خانواده های آن ها را بدهد؟ برای همین در نهایت قرار شد این ساختمان بااولویت نصب سیستم اطفای حریق موقتا باز بماند.

نمونه دیگر اتفاقی بود که با تخریب طبقات فوقانی ساختمان علاءالدین برای ایمن سازی این مرکز تجاری افتاد.

می خواهم بگویم فقط اداره کار دارای مسئولیت نیست؛ شهرداری تهران، امور اصناف، مسکن و شهرسازی، مالکان ساختمان های فرسوده، هیات مدیره های ساختمان ها و حتی خود کسبه هم دارای مسئولیت هستند.

با این حساب از سال 95 تاحالا باید ذی نفعان کارگاه های نا ایمن، گزارش های بازرسی کار را بیشتر جدی بگیرند؟ من با آمار صحبت می کنم.

در سال 96 تعداد حوادث کار ثبت شده در استان تهران 1319 مورد بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 13 درصد کاهش داشته است؛ بنابراین می توان گفت که اخطارهای بازرسان کار بیشتر جدی گرفته می شود.

البته یادآور می شوم که در بحث اولویت بندی ایمنی و حوادثِ کار، طبق برآوردهای بازرسان این اداره، کارگاه های تولیدیِ صنعتی، ساختمانی، تعمیرات کالا و خدمات، رستوران ها و هتل ها، حمل و نقل، مستقلات و فعالیت های کسب و کار و در نهایت سایرِ خدمات اجتماعی در صدر اولویت بازرسی قرار گرفته اند.

به عنوان سوال آخر؛ در سالهالی اخیر معافیت های زیادی متوجه قانون کار بوده است؛ مثل مستثنی شدن کارگاه های کوچک و.

، این معافیت ها محدودیتی برای بازرسی شرایط ایمنی کارگاه ایجاد نکرده است؟ حوادث کار ربطی به معافیت های قانون کار ندارد.

در هر نقطه از کشور و در هر زمان اگر قرار باشد یک کارگاه کوچک یا بزرگ تاسیس شود؛ کارفرما باید برای گرفتن مجوز از وزارت کار اقدام کند.

مجوزی که شامل ایمنی ساختمان، راه های ورودی خروجی و تجهیزات و تاسیسات مستقر در کارگاه می شود.

البته ممکن است که برخی دستگاه ها در زمان صدور مجوز برای نظر کار شناسی اداره کار اهمیت چندانی قائل نباشند؛ اما به طور قطع هیچ معافیتی در قانون کار وجود ندارد که بتواند جلوی سرکشی بازرسان اداره کار را بگیرد.

طبق اولویت بندی که گفتم بازرسان اداره کار به صورت ادواری ایمنی کارگاه ها را مورد ارزیابی قرار می دهند؛ علاوه براین اگر بازرس بابت مسئله دیگری مثلا اشتغال اتباع بیگانه به کارگاهی سرکشی کند بازهم وضعیت ایمنی را مورد بررسی قرار خواهد داد.

حتی مواردی داریم که بازرسان براساس گزارش های مردمی یا حوادثِ کار ثبت شده، برای اطلاع از شرایط ایمنی به کارگاهی کوچک رفته اند و تازه در ضمن بازرسی متوجه شده اند که کارفرما مجوز اداره کار را ندارد.

قصدم این است که سرِ ایمنی با کسی تعارف نداریم و موظفیم تا از همه کارگاه های کوچک یا بزرگ، مجوز دار یا فاقد مجوز بازرسی کنیم.


کلید واژه ها: کارگاه - تهران - سازمان تامین اجتماعی - استان تهران - اداره - اجتماعی - استان - تامین اجتماعی - رفاه اجتماعی - ایمنی - کوچک - بزرگ - قانون - تامین - ساختمان - شهرداری تهران - درصد - اعزام - کارفرمایان - رفاه - بیمه - کارگران - کشاورزی - خبرنگار - شهرداری - تعطیلی - فرسوده - توزیع - انگشت - تراکم

آخرین اخبار سرویس:
پاسخ به برخی ابهامات درباره امکانات فرودگاه یاسوج

چگونه عادت خودنمایی را کنار بگذاریم

شیرینی شب عید گران می شود؟

چرا دستمزدها باید افزایش یابد؟

فروش پسته های آلوده به افلاتوکسین توسط فروشندگان بی نام و نشان

بهبود امتیاز ایران برای پنجمین سال متوالی در مبارزه با فساد

بزرگترین بلعندگان انرژی در کشور کدامند؟

محمد جواد محقق نیا، سید احمد ابراهیمی، محیا بایی، اویس محرم اوغلی واقع سازی فروض و نظریه رفتار مصرف کننده در جامعه اسلامی ایران

عکس/ بخاطر یک لقمه نان حلال

ایران خودرو 10 هزار دستگاه خودرو صادر می کند

درآمد میلیاردی از پوست خربزه!

چقدر از کره ای ها عقب هستیم؟

فصل کشت 5 ماهه شد؛ نرخ های کشاورزی نیامد

دلار همچنان در مسیر کاهش

امپراطوری اوراق 20 درصدی در بانک ها

مشکلات اشتغال مهندسان جوان!

شرکت کنندگان در حراجی سکه برگشتند/ عبور قیمت از 1.5 میلیون

بازار شب عید شیرینی هیچ مشکلی ندارد/ افزایش قیمتی نداریم

ترکیه ارز مجازی عرضه می کند

وامی به نام فرش دستبافت، به کام فرش ماشینی!

علی رغم همه افزایش قیمت ها تورم تک رقمی اعلام شد

پوشش نامتعارف خانم بازیگر در حال موتورسواری/عکس

10 قرارداد نفتی که امسال امضا نشد

حقوق و عیدی تمام کارکنان دولت پرداخت شد

عکس نوشته های طنز و خنده دار (22)

شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان یزد

جشنواره کارت خوانهای سامان در فروشگاه های جانبو

مزایده عمومی املاک موسسه ملل

پرداخت وام در طرح تسهیلاتی بَهاوَر بانک آینده

کسب 4 نشان برتر اجلاس آیتک توسط بانک حکمت

بزرگترین تولیدکنندگان کفش چرم در جهان

دلار باید 6 هزار تومان باشد

اینترنتی سفارش دهید، بنزین برایتان بیاورند

ایساکو برترین شرکت خدمات خودرویی در جمع صد شرکت برتر ایران

انتشار 700 میلیارد تومان اوراق مرابحه توسط ایران خودرو

ایران خودرو 10 هزار دستگاه خودرو صادر می کند

محصولات ایکاپ زیر چتر امداد خودرو ایران

فروش 50 درصد اوراق مرابحه700 میلیارد تومانی ایران خودرو

آغاز پذیره نویسی اوراق صکوک مرابحه 7 هزار میلیارد ریالی ایران خودرو

اقدام جالب یک نانوایی در کرمانشاه/ عکس

ترکیه هم ارز مجازی ترک کوین راه اندازی می کند

حراج سکه متوقف شد

تولد روزانه 20نوزاد معتاد!

پرایدی که کمرش شکست! +عکس

انتشار 700 میلیارد تومان اوراق مرابحه توسط ایران خودرو

محصولات ایکاپ زیر چتر امداد خودرو ایران

جزییات واردات کود انسانی و ورود مجلس به این ماجرا

برداشت پیاز در جنوب استان کرمان

عکسی از ایرانگردی بهاره رهنما به همراه دخترش!

اقدام مثبت شورایعالی با عدم شفاف سازی تلخ شد

جدیدترین قیمت خودروهای داخلی

افزایش قیمت میلگرد در بازار آهن

وزیر اقتصاد خبر داد: 34 بنگاه در لیست واگذاری

ثبت جهانی 10 محصول استراتژیک صادراتی ایران

"رز جاویدان" شاخه ای 100 هزار تومان!

هزینه فضایی برای دریافت 100 میلیون وام مسکن!

نرخ سود بانکی در ایران و جهان

گرانی، تهدید سفره شب عید مردم

پژوهش عامل رشد صنعت برنج

چراغ سبز 60 ساله تهران به خودرو محوری در مبلمان شهری

مصرف بی رویه آب در خانه تکانی ها

ثبات در بازار خودروهای وارداتی

کارگران فاقد بیمه برای بیمه شدن اقدام کنند

توقف تولید 500 مدل خودرو در چین

همیشه خلیج فارس/ کالای ایرانی بخرید/ مطمئن هستیم ایران سلاح هسته ای ندارد/ افزایش مبادلات تجاری ایران و مالزی/ روغن پالم قسمتی از اقتصاد مالزی است

نقص فنی هواپیمای تهران-مشهد / پرواز با هواپیمای جایگزین انجام می شود

100 جایزه یک میلیون تومانی برای برندگان باشگاه مشتریان تجارت

افزایش قیمت تیبا و دنا پلاس امروز در بازار/ خودروهای 40 میلیونی/ ولوو XC40 تمام الکتریکی در راه است/ قیمت و مشخصات فنی هیوندای i30 N اعلام شد

ترفندهای شناسایی و نگهداری میوه برای ایام نوروز

مراحل مونتاژ خودرو لوکس + فیلم

خبر واردات 160 تن کود انسانی از ترکیه تکذیب شد

حراج سکه متوقف شد!/ خبر خوش وزیر کشور برای اهوازی ها/ از افتتاح نخستین بیمارستان هوشمند تا شیوع آنفلوآنزای فصلی در ایران

توقف حراج سکه در بانک مرکزی منتفی شد/ احتمال کاهش تعداد روزهای حراج

استخدام کارشناس فروش خانم در شرکت تولیدی در شهرستان ارومیه

عزیمت 900 هزار نفر از مرزهای آذربایجان غربی به ترکیه

عزیمت 900 هزار نفر از مرزهای آذربایجان غربی به ترکیه

جدول قیمت واحد مسکونی در تهران

کره خاکی جولانگاه شاسی بلندها

راشاتودی: ترکیه هم ارز مجازی ترک کوین راه اندازی می کند

مکرون: هفتاد درصد گوشت رستوران ها در فرانسه وارداتی است

بریتیش پترولیوم پیش بینی کرد تقاضای جهانی نفت تا 20 سال آینده به بیشترین میزان می رسد

هفت علت فرار از قرار ملکی

مدارس فیروزکوه یکشنبه تعطیل شد

اجاره سرسام آور غرفه های نمایشگاه بهاره/ فروش پسته های آلوده به افلاتوکسین توسط فروشندگان بی نام و نشان

تیپ مجری زن پرحاشیه در جشن تولد همسرش/عکس

استخدام مسئول دفتر در آموزشگاه معتبر در استان هرمزگان

استخدام کارشناس فروش،باپورسانت فوق العاده و مزایای عالی

استخدام ترخیصکار در شرکت بازرگانی معتبر در بندر عباس

استخدام کارمند اخذ مجوزات اداری و ترخیصکار در تهران

استخدام حسابدار و کارمند اداری در شرکت معتبر در اصفهان

استخدام مسئول دفتر خانم در شرکت معتبر در اصفهان

استخدام پشتیبان سایت خانم در یک شرکت معتبر در تهران

محیط تکثیر موسسات غیرمجاز

مشکل گرد و غبار خوزستان در شورای عالی آب بررسی شد

آثار خشکسالی در سد «درودزن» فارس

سال 97 چند میلیون نفر یارانه می گیرند؟+جدول

وزارت صنعت آمار گمرک را رد کرد+سند

استخدام منشی خانم در شرکت تولیدی صنعتی ورسک اتصال در تهران

استخدام کارشناس برگزاری نمایشگاه آقا در تهران

طراحی اوراق جدید برای تامین مالی خودروسازان

تقلیل حکم تعطیلی ساختمان های فرسوده به نصب سیستم اطفای حریق

تقلیل حکم تعطیلی ساختمان های فرسوده به نصب سیستم اطفای حریق