مطالب مرتبط:
216 اثر در جشنواره کتاب سال سبک زندگی به مرحله نخست داوری راه یافت
طبق اعلام دفتر مطالعات پایه منابع آب بارندگی در سال آبی جاری نسبت به سال گذشته 33 درصد کاهش یافت
گنبد نمکی قم در معرض تخریب است
پیگیریت تخریب محیط زیست اخلمد با دستور دادستان
پیگیری تخریب محیط زیست اخلمد با دستور دادستان
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 29 دی 1396 ساعت 01:122018-01-18اقتصادي

طلای کثیف یا بلای جان طبیعت و ساکنان مازندران/ تهدید تخریب از سال به روز و لحظه سرعت یافت


مشکل زباله در مازندران این روزها از بلای جان طبیعت فراتر رفته و تبدیل به بلای جان ساکنان این استان شده است.

- "، گسترش شهرنشینی و افزایش جمعیت در شهرها همواره با خود مشکلات مختلفی به همراه داشته که یکی از آنها وجود پسماندها و زباله های شهری است که مشکلات اجتماعی و زیست محیطی فراوانی را به وجود آورده است.

زباله ها و پسماندهای شهری در صورتی که به شیوه اصولی و علمی دفن نشوند به عنوان یک مشکل و حتی یک بحران در بحث آلودگی های خاک، آب و هوا پدیدار شود.

تولید روزانه بیش از 2 هزار و 800 تن زباله در مازندرانسرزمین مازندران روزانه شاهد تولید بیش از 2 هزار و 800 تن زباله است که به دلیل کمبود زمین در شهرهای مختلف استان، با مشکلات زیاد و هزینه های میلیاردی به نقاط دور کوهستانی و جنگلی حمل و دفن می شود، ولی همچنان این زباله ها تبعات و مخاطرات زیست محیطی خود را به همراه دارد.

مازندران تا کنون پس از پیروزی انقلاب اسلامی 22 استاندار به خود دیده و در هر دوره چهارساله 12 نماینده از استان وارد مجلس شورای اسلامی شدند، در حالی که هر یک از آنان یکی از ماموریت های اصلی خود را توجه به محیط زیست و حل معضل زباله اعلام کردند، معضلی که همچنان لاینحل مانده است.

بدون استثناء در همه دوره های گذشته یکی از شعارهای اصلی و اظهار نظرهای کارشناسی تبلیغاتی تمامی داوطلبان اعضای شورای اسلامی شهرهای مازندران نیز حل معضل زباله بوده است ، با این وصف همچنان تمامی شهرهای استان با این معضل دست به گریبانند.

اختصاص بخش اعظم درآمد شهرداری ها برای حمل، دفن و دفع زباله در مازندرانحمل، دفن و دفع زباله در مازندران علاوه بر اینکه بخش اعظمی از درآمد شهرداری ها را به خود اختصاص می دهد، مقولات اجتماعی ناشی اعتراض های مردمی نسبت به نحوه حمل و نقل و دفع بهداشتی و نفوذ شیرابه ها را نیز در پی دارد.

زباله مازندران مشکلی که پس از گذشت سال ها همچنان مسوولان ارشد استان را در چگونگی دفع بهداشتی، سوزاندن، گرفتن انرژی برق و ساخت کارخانه کمپوست سر در گم نگهداشته و این طلای سیاه بلای جان طبیعت استان شده است.

از آنجایی که روستاهای مازندران در کنار یکدیگر و در مجاورت شهرهای استان قرار دارند، معضل زباله روستاها نیز به زباله شهرهای استان اضافه شده و حتی نوع زباله های روستایی نیز با شهرها یکسان شده است.

طرح جمع آوری و حمل و نقل زباله ها در روستاها با همکاری دهیاری های روستاها نیز در برخی از مناطق استان در چند سال اخیر انجام می شود.

بلاتکلیفی دفع زباله عامل ایجاد مشکلات زیست محیطی و صدمه به صنعت گردشگری ریختن زباله در حاشیه راه های اصلی مازندران دیگر معضل زیست محیطی ناشی از بلاتکلیفی دفع زباله در استان مازندران است، که این مشکل علاوه بر اینکه هزینه زیادی را روی دست اداره کل راه و شهرسازی می گذارد، وضعیت ظاهری جاده ها را نازیبا و زشت کرده و علاوه بر ایجاد مشکلات زیست محیطی به صنعت گردشگری نیز صدمه وارد می کند.

کارشناسان منابع طبیعی از جنگل های شمال بویژه استان مازندران به عنوان ریه تنفسی کشور یاد می کنند و بر این نکته تاکید دارند که برای خروج از معضل دفع زباله ها در جنگل های شمال باید برنامه ریزی اصولی صورت گیرد.

بنا بر آمار آب و فاضلاب مازندران، بیش از 90 درصد آب مازندران از سفره های زیرزمینی تامین می شود و این سفره ها از آب باران و رودخانه تغذیه می شوند و اگر به نحوه دفع شیرابه های زباله ها توجه نشود، بحران بهداشتی ناشی از زباله ها دامنگیر تمامی جمعیت استان و کشور خواهد شد.

توجه به زیرساخت ها و تامین بستر مناسب برای استفاده از فرصت حضور گردشگران رمضان پاریاو، شهردار پل سفید طی گفت وگویی با خبرنگار بلاغ با اشاره به اینکه استان مازندران دارای طبیعت سرسبز و آب و هوای مناسب، دریا و جنگل و کوهساران و همچنین فرهنگ و آداب و رسوم و پیشینه کهن تاریخی، در تراز نخست استان های گردشگر پذیر کشور قرار دارد، اظهار کرد: توجه به زیرساخت ها و تامین بستر مناسب برای استفاده از فرصت حضور گردشگران و کاهش تهدیداتی که موجب از بین رفتن این زمینه ها می شود، نیز از اولویت نخست مدیریت بر مازندران است که استاندار جدید مازندران با مطالعه دقیق و بر اساس رهنمود های ریاست محترم جمهور در دستور کار قرار داد.

وی با بیان اینکه حل مشکلات راه های مواصلاتی مازندران، توسعه بنادر، فرودگاه ها و حمایت از توسعه مناطق آزاد تجاری، تأمین آب و مدیریت بر منابع آب استان و توجه به امر کشاورزی، به ویژه توسعه صنایع تبدیلی و تقویت صنعت گردشگری و توجه به اقتصاد و تجارت به صورت ویژه در موضوع صادرات و واردات را در دستور کار باشد.

مدیریت بر پسماند یکی از چالش های جدی برای مازندرانشهردار پل سفید با اشاره به اینکه یکی از مهم ترین موضوع های مورد نظر در مازندران بحث مدیریت بر پسماند مازندران است که چالش های جدی برای استان ایجاد کرد و تاکنون عزمی جدی برای حل این مشکل جزم نشد، تصریح کرد: بر اساس قانون برنامه پنجم توسعه، کاهش مراکز دفن سنتی زباله ها در دستور کار دولت قرار داشت، اما با وجود 27 مرکز دفن سنتی زباله ها که باید حجم آن به 9 مرکز کاهش می یافت حتی یک مورد هم محقق نشده است.

پاریاو خاطرنشان کرد: عدم کاهش مراکز دفن سنتی زباله ها نشان می دهد که با وجود تلاش های انجام شده، مانند احداث نیروگاه برق زباله بهشهر، ساری و نوشهر و کمپوست قائم شهر، مراکز سنتی سابق همچنان فعال است و حتی این روزها به تهدید جدی برای سلامت مازندران تبدیل شده است.

وی با اشاره به کارخانه کمپوست قائم شهر، که از شهرهای هدف 9 گانه استان است، افزود: بر اساس برنامه مشخص و مصوب، پسماندهای پنج شهرستان از شهرستان های استان شامل شهرستان های قائم شهر، جویبار، سیمرغ، سوادکوه شمالی و سوادکوه، که 25درصد کل مازندران را تحت پوشش خود قرار می دهد و با 70 درصدی پیشرفت فیزیکی مدت ها است، که پروژه احداث آن تعلیق است و ضرورت پیگیری و تامین اعتبار لازم و کافی برای تحقق این امر و تبدیل کارخانه کمپوست به نیروگاه برق به دلیل صرفه و صلاح اقتصادی آن مقدمه تعطیلی مراکز سنتی دفن در 9 شهر و بیش از هزار روستا را فراهم می کند.

کوه زباله در مراکز دفن، تهدید جدی برای محیط زیست مازندرانپاریاو با بیان اینکه رویکرد استاندار مازندران در آغاز کار با طرح مبحث تفکیک زباله خشک و تر به عنوان نخستین اقدام مؤثر در کاهش حجم پسماند و بهره برداری لازم از زباله خشک با آموزش شهروندان و تلاش شهرداری ها و فرمانداری ها ستودنی و در نوع خود نشان دهنده تدبیر مدیریتی در برخورد با مسأله زباله ها است، خاطر نشان کرد: تنش ها و درگیری های زباله در شهرهای بزرگ بابل و ساری را به یاد داریم و هم اکنون نیز کوه زباله در مراکز دفن آمل، بابل، بابلسر، قائم شهر، بهشهر و سایر شهرها نیز تهدید جدی برای محیط زیست مازندران است.

شهردار پل سفید در پایان با اعلام اینکه مدیریت بر پسماند می تواند محیط سالم و خوش آب وهوای مازندران را برای جذب مسافر و گردشگران داخلی و خارجی به عنوان یک فرصت اقتصادی و اشتغال تبدیل کند، تصریح کرد: عدم توجه به موضوع پسماند به عنوان مرکز انتشار بیماری ها و ضربه به محیط زیست علاوه بر انسان، جانوران و طبیعت سر سبز مازندران را مانند دریاچه ارومیه در دریای خزر تبدیل می کند که با برنامه ریزی های استاندار جدید، روزنه های خوش امید را زنده می کند.

موفقیت طرح تفکیک زباله از مبدا در گروی فرهنگ سازی و مشارکت شهروندانطرح تفکیک زباله از مبدا، از طرح های شهرداری های استان مازندران است که موفقیت این طرح در گروی فرهنگ سازی و مشارکت شهروندان است که تاکنون این طرح به دلایل مختلف ناموفق بوده و حتی در برخی از محله های شهرهای استان نیز به درستی اجرایی نشده است.

بر اساس آمار اداره کل امور شهری و شوراهای استانداری مازندران، از58 شهر استان فقط کار جداسازی زباله از مبدا در مناطقی از 2 شهر ساری و آمل انجام می شود، در حالی که طبق قانون مدیریت پسماند، شهرداری ها موظفند تا به طور جدی کار جداسازی زباله از مبدا را دنبال کنند، اکنون جداسازی حدود 8 درصد زباله از مقدار حدود 3 هزار تن در روز نشان از کم کاری در این حوزه است که با استانداردها خیلی فاصله دارد.

بی توجهی به حیات و حفاظت سرزمین مازندران به نظر می رسد هنوز به حیات و حفاظت سرزمین مازندران، که 70 درصد آن را منابع طبیعی و ملی تشکیل می دهد، بی توجهی می شود در حالی که به لحاظ وجود جنگل های هیرکانی، زمین های حاصلخیز و نقش آن در امنیت تولید محصولات کشاورزی و اکولوژیکی دریای خزر اهمیت ملی و بین المللی دارد.

به عقیده کارشناسان تا زمانی که نگاه به زباله مازندران کسب درآمد و اقتصادی باشد و خطرات زیست محیطی و بهداشت و سلامت استان مازندران بر مقوله اقتصادی کردن زباله تغییر نکند، این معضل همچنان لاینحل باقی می ماند.


کلید واژه ها: زباله - مازندران - استان - مشکل - روستاها - مشکلات - معضل - پیروزی انقلاب اسلامی - اسلامی - زیست - محیط - حمل و نقل - مجلس شورای اسلامی - طبیعت - اجتماعی - شهرداری - انقلاب اسلامی - افزایش جمعیت - تولید - شورای - همراه - درآمد - محیط زیست - تبلیغاتی - روستاهای - کوهستانی - استاندار - زمین - روستایی - کارخانه

آخرین اخبار سرویس:
هتل متحرک و منحصربه فرد مرسدس بنز + تصاویر

چرا کیفیت کالای داخلی پایین می آید؟

32 جشن گلریزان در سیستان و بلوچستان برگزار می شود

واردات بیش از 318 تن ساعت دیواری / خروج بیش از 3 میلیارد تومان ارز از کشور+جدول

پوشش 700 هزار خانواده جدید در کمیته امداد طی امسال/افزایش 13 درصدی مستمری مددجویان

هدف ترامپ از سیاست آشوب چیست؟

یک ایرانی سهامدار مک لارن شد

بررسی گزارش مقدماتی هیأت تحقیق و تفحص از معادن کشور در کمیسیون صنایع مجلس

تعداد چک های برگشتی آب رفت

یکسال بیمه تکمیلی رایگان با تلاوت روزانه یک صفحه قرآن کریم

پوشش خانم بازیگر در یک مهمانی + عکس

مخدر لاکچری بچه پولدار ها گرمی 700 هزارتومان

برگه های اطلاعاتی دولت سوئد: چگونه در زمان جنگ و بحران شرایط را مدیریت کنید؟

کدام مناطق تهران طرح افطار تا سحر دارد؟

علیرضا جهانبخش به همراه خانواده اش + عکس

دیوار بلند ارز!!

خانه دار شدن مردم با طرح های مسکن دولتی!

برای تولید یک کیلو سیب زمینی چقدر آب مصرف می شود؟

دولت در چهار سال اول قیمت ارز را به طور مصنوعی پایین نگه داشت

الزام دلاری برای فرش و زعفران!

فروش گوشت قرمز لاکچری به قیمت 700 تا 900 هزار تومان

قیمت «شیشه» سه برابر شد؛ هرکیلو 100 هزار تومان

حقایقی درباره مراسم عروسی سلطنتی نوه ملکه +تصاویر

برگزاری مهمانی ها با «دونات طلا» در تهران

جمع آوری 322 میلیارد تومان صدقه در سال گذشته/ صدقات هر منطقه صرف نیازمندان همان منطقه می شود

مریم قائدی، مهرداد مدهوشی بررسی عوامل مؤثر بر بقای شرکت¬های تازه وارد

شرکت نفت و گاز آغاجاری بیش از 3 میلیارد ریال جهت مسئولیت های اجتماعی هزینه کرد

ناتوانی خودروسازان در تولید استاندارد پس از نیم قرن فعالیت

بسته جدید تسهیلات دولت برای خانه دار شدن مردم

استخدام کارشناس مالی،کارشناس خزانه داری در شرکت تولیدی -تهران

استخدام رییس فروش،کارشناس فروش در شرکت معتبر در آذربایجان غربی

معضل کم آبی را جدی بگیرم!

سیستم مورد نیاز عنوان The Crew 2 مشخص شد

دستورالعمل انتقالات برون استانی

دل وجگر 720 هزار تومانی +عکس

دوچرخه برقی لامبورگینی +عکس

به چه استناد می گویند 30 میلیارد دلار از کشور خارج شده؟

استخدام کارشناس فروش در شرکت رسپینا در کرج

استخدام رییس فروش و کارشناس فروش در یک شرکت معتبر در بوشهر

استخدام حسابدار در شرکت کایزر در اصفهان

استخدام مسئول دفتر در یک شرکت معتبر در استان تهران

استخدام ویزیتور در شرکت کایزر در اصفهان

استخدام حسابدار،ویزیتور در شرکت کایزر در اصفهان

استخدام کارشناس دامپروری،کارشناس حسابداری در شرکت دشت کیمیا

استخدام مدیر بازرگانی،رییس تولید و فارم،کمک حسابدار در اصفهان

هدست واقعیت افزوده گوگل

خطری دخانیاتی بیخ گوش شالیزارها/ صنایع از سیاست گذاری دور شوند

مدیرکل مشارکت های مردمی کمیته امداد در گفت وگوی تفصیلی با فارس خبر داد جمع آوری 322 میلیارد تومان صدقه در سال گذشته/ صدقات هر منطقه صرف نیازمندان همان منطقه می شود

استخدام سرپرست تولید آقا دریک شرکت تولید رنگ های صنعتی درتهران

بازارهای سرمایه گذاری به کدام سو حرکت کردند؟ | امسال هم بازار رمضان در رکود است؟

استخدام منشی خانم در یک شرکت تولید رنگ های صنعتی در تهران

استخدام حسابدار سفارشات خارجی درشرکت معتبر بازرگانی در تهران

آموزش تلقیح مصنوعی ملکه زنبور عسل

لبنیات گران شد

به چه استناد می گویند 30 میلیارد دلار از کشور خارج شده؟

برنج خارجی و حبوبات ارزان می شود

لوکس ترین محصول آئودی در ایران + عکس

پوشش 700 هزار خانواده جدید در کمیته امداد طی امسال/افزایش 13 درصدی مستمری مددجویان

شش بانک آلمانی در مبادله مالی با ایران باقی می مانند

این 140 میلیارد تومان کجا رفت؟‍!

شرکت نفت و گاز اتریشی: همکاری با ایران ادامه می یابد

شرکت نفت و گاز اتریشی: همکاری با ایران ادامه می یابد

نخستین حضور شاهزاده هری و مگان پس از ازدواج + عکس

گونه های مختلف قارچ سمی در ایران

سونی از پایان عمر پلی استیشن 4 می گوید

نگرانی اوپک نسبت به کاهش تولید نفت ونزوئلا

بازیگر معروف تلویزیون روی ویلچر + عکس

استخدام کارشناس فروش در شرکت معتبر در خراسان رضوی

استخدام حسابدار در یک شرکت معتبر در تهران

40میلیارد ریال تسهیلات رونق درکهگیلویه وبویراحمد پرداخت شد

تولیدات کهگیلویه و بویراحمد به صورت خام صادر نشود

کتاب همراه The Legend of Zelda: Breath of the Wild به بازار خواهد آمد

هفته خاکستری سمند و پژو در بازار خودرو + آخرین قیمت

ایران 50 گونه قارچ سمی دارد

موافقت کمیسیون اقتصادی بر اخذ مالیات از خودروها

40میلیارد ریال تسهیلات رونق درکهگیلویه وبویراحمد پرداخت شد

استخدام کارشناس منابع انسانی آقا در شرکت اسنپ در بوشهر

استخدام مدیر فنی و مهندسی،مدیر پروژه و سرپرست کارگاه در تهران

بازار سهام بعد از خروج آمریکا از برجام

استخدام برنامه نویس جاوا،برنامه نویس FrontEnd آقا در تهران

استخدام کارشناس فروش حرفه ای و نیمه حرفه ای در تهران

مصرف سوخت در بخش کشاورزی افزایش یافت

دلیل بسته شدن حساب ایرانی ها در گرجستان مرتبط با قوانین ضد پولشویی است

چگونه حس کنجکاوی خود را در مصاحبه کاری نشان دهیم

oppo نسخه مخصوص R15 را منتشر کرد

40میلیارد ریال تسهیلات رونق درکهگیلویه وبویراحمد پرداخت شد

تولیدات کهگیلویه و بویراحمد به صورت خام صادر نشود

گزارش تکان دهنده «صنعت قاچاق انسان» در انگلیس

تولیدات کهگیلویه و بویراحمد به صورت خام صادر نشود

بیانیه وزارت امور اقتصادی و دارایی در پی تحریم رییس کل بانک مرکزی

شهرک های صنعتی قلعه میر و بهاریه از نگاه مسئولان بهارستان

شیائومی گوشی پرچم دار Mi 8 را در تاریخ 31 می معرفی خواهد کرد

دادستان کل کشور: برخی موسسات مالی وعده سود 70 درصدی می دادند

انواع فیلترشکن قسطی رسید! +عکس

معرفی 285 طرح مشاغل خانگی به بانک های عمل

7 میلیاردتومان کسری بودجه کمیته امداد

سرنوشت وعده های اقتصادی روحانی بعد از یک سال!

شرکت اتریشی اعلام کرد طرح هایش را در ایران متوقف نمی کند

تیر اندازی در پاناما سیتی در فلوریدا

بخشنامه خرید مستقیم ارز نیما از صرافی ها

طلای کثیف یا بلای جان طبیعت و ساکنان مازندران/ تهدید تخریب از سال به روز و لحظه سرعت یافت

طلای کثیف یا بلای جان طبیعت و ساکنان مازندران/ تهدید تخریب از سال به روز و لحظه سرعت یافت