مطالب مرتبط:
216 اثر در جشنواره کتاب سال سبک زندگی به مرحله نخست داوری راه یافت
طبق اعلام دفتر مطالعات پایه منابع آب بارندگی در سال آبی جاری نسبت به سال گذشته 33 درصد کاهش یافت
گنبد نمکی قم در معرض تخریب است
پیگیریت تخریب محیط زیست اخلمد با دستور دادستان
پیگیری تخریب محیط زیست اخلمد با دستور دادستان
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 29 دی 1396 ساعت 00:122018-01-18اقتصادي

طلای کثیف یا بلای جان طبیعت و ساکنان مازندران/ تهدید تخریب از سال به روز و لحظه سرعت یافت


مشکل زباله در مازندران این روزها از بلای جان طبیعت فراتر رفته و تبدیل به بلای جان ساکنان این استان شده است.

- "، گسترش شهرنشینی و افزایش جمعیت در شهرها همواره با خود مشکلات مختلفی به همراه داشته که یکی از آنها وجود پسماندها و زباله های شهری است که مشکلات اجتماعی و زیست محیطی فراوانی را به وجود آورده است.

زباله ها و پسماندهای شهری در صورتی که به شیوه اصولی و علمی دفن نشوند به عنوان یک مشکل و حتی یک بحران در بحث آلودگی های خاک، آب و هوا پدیدار شود.

تولید روزانه بیش از 2 هزار و 800 تن زباله در مازندرانسرزمین مازندران روزانه شاهد تولید بیش از 2 هزار و 800 تن زباله است که به دلیل کمبود زمین در شهرهای مختلف استان، با مشکلات زیاد و هزینه های میلیاردی به نقاط دور کوهستانی و جنگلی حمل و دفن می شود، ولی همچنان این زباله ها تبعات و مخاطرات زیست محیطی خود را به همراه دارد.

مازندران تا کنون پس از پیروزی انقلاب اسلامی 22 استاندار به خود دیده و در هر دوره چهارساله 12 نماینده از استان وارد مجلس شورای اسلامی شدند، در حالی که هر یک از آنان یکی از ماموریت های اصلی خود را توجه به محیط زیست و حل معضل زباله اعلام کردند، معضلی که همچنان لاینحل مانده است.

بدون استثناء در همه دوره های گذشته یکی از شعارهای اصلی و اظهار نظرهای کارشناسی تبلیغاتی تمامی داوطلبان اعضای شورای اسلامی شهرهای مازندران نیز حل معضل زباله بوده است ، با این وصف همچنان تمامی شهرهای استان با این معضل دست به گریبانند.

اختصاص بخش اعظم درآمد شهرداری ها برای حمل، دفن و دفع زباله در مازندرانحمل، دفن و دفع زباله در مازندران علاوه بر اینکه بخش اعظمی از درآمد شهرداری ها را به خود اختصاص می دهد، مقولات اجتماعی ناشی اعتراض های مردمی نسبت به نحوه حمل و نقل و دفع بهداشتی و نفوذ شیرابه ها را نیز در پی دارد.

زباله مازندران مشکلی که پس از گذشت سال ها همچنان مسوولان ارشد استان را در چگونگی دفع بهداشتی، سوزاندن، گرفتن انرژی برق و ساخت کارخانه کمپوست سر در گم نگهداشته و این طلای سیاه بلای جان طبیعت استان شده است.

از آنجایی که روستاهای مازندران در کنار یکدیگر و در مجاورت شهرهای استان قرار دارند، معضل زباله روستاها نیز به زباله شهرهای استان اضافه شده و حتی نوع زباله های روستایی نیز با شهرها یکسان شده است.

طرح جمع آوری و حمل و نقل زباله ها در روستاها با همکاری دهیاری های روستاها نیز در برخی از مناطق استان در چند سال اخیر انجام می شود.

بلاتکلیفی دفع زباله عامل ایجاد مشکلات زیست محیطی و صدمه به صنعت گردشگری ریختن زباله در حاشیه راه های اصلی مازندران دیگر معضل زیست محیطی ناشی از بلاتکلیفی دفع زباله در استان مازندران است، که این مشکل علاوه بر اینکه هزینه زیادی را روی دست اداره کل راه و شهرسازی می گذارد، وضعیت ظاهری جاده ها را نازیبا و زشت کرده و علاوه بر ایجاد مشکلات زیست محیطی به صنعت گردشگری نیز صدمه وارد می کند.

کارشناسان منابع طبیعی از جنگل های شمال بویژه استان مازندران به عنوان ریه تنفسی کشور یاد می کنند و بر این نکته تاکید دارند که برای خروج از معضل دفع زباله ها در جنگل های شمال باید برنامه ریزی اصولی صورت گیرد.

بنا بر آمار آب و فاضلاب مازندران، بیش از 90 درصد آب مازندران از سفره های زیرزمینی تامین می شود و این سفره ها از آب باران و رودخانه تغذیه می شوند و اگر به نحوه دفع شیرابه های زباله ها توجه نشود، بحران بهداشتی ناشی از زباله ها دامنگیر تمامی جمعیت استان و کشور خواهد شد.

توجه به زیرساخت ها و تامین بستر مناسب برای استفاده از فرصت حضور گردشگران رمضان پاریاو، شهردار پل سفید طی گفت وگویی با خبرنگار بلاغ با اشاره به اینکه استان مازندران دارای طبیعت سرسبز و آب و هوای مناسب، دریا و جنگل و کوهساران و همچنین فرهنگ و آداب و رسوم و پیشینه کهن تاریخی، در تراز نخست استان های گردشگر پذیر کشور قرار دارد، اظهار کرد: توجه به زیرساخت ها و تامین بستر مناسب برای استفاده از فرصت حضور گردشگران و کاهش تهدیداتی که موجب از بین رفتن این زمینه ها می شود، نیز از اولویت نخست مدیریت بر مازندران است که استاندار جدید مازندران با مطالعه دقیق و بر اساس رهنمود های ریاست محترم جمهور در دستور کار قرار داد.

وی با بیان اینکه حل مشکلات راه های مواصلاتی مازندران، توسعه بنادر، فرودگاه ها و حمایت از توسعه مناطق آزاد تجاری، تأمین آب و مدیریت بر منابع آب استان و توجه به امر کشاورزی، به ویژه توسعه صنایع تبدیلی و تقویت صنعت گردشگری و توجه به اقتصاد و تجارت به صورت ویژه در موضوع صادرات و واردات را در دستور کار باشد.

مدیریت بر پسماند یکی از چالش های جدی برای مازندرانشهردار پل سفید با اشاره به اینکه یکی از مهم ترین موضوع های مورد نظر در مازندران بحث مدیریت بر پسماند مازندران است که چالش های جدی برای استان ایجاد کرد و تاکنون عزمی جدی برای حل این مشکل جزم نشد، تصریح کرد: بر اساس قانون برنامه پنجم توسعه، کاهش مراکز دفن سنتی زباله ها در دستور کار دولت قرار داشت، اما با وجود 27 مرکز دفن سنتی زباله ها که باید حجم آن به 9 مرکز کاهش می یافت حتی یک مورد هم محقق نشده است.

پاریاو خاطرنشان کرد: عدم کاهش مراکز دفن سنتی زباله ها نشان می دهد که با وجود تلاش های انجام شده، مانند احداث نیروگاه برق زباله بهشهر، ساری و نوشهر و کمپوست قائم شهر، مراکز سنتی سابق همچنان فعال است و حتی این روزها به تهدید جدی برای سلامت مازندران تبدیل شده است.

وی با اشاره به کارخانه کمپوست قائم شهر، که از شهرهای هدف 9 گانه استان است، افزود: بر اساس برنامه مشخص و مصوب، پسماندهای پنج شهرستان از شهرستان های استان شامل شهرستان های قائم شهر، جویبار، سیمرغ، سوادکوه شمالی و سوادکوه، که 25درصد کل مازندران را تحت پوشش خود قرار می دهد و با 70 درصدی پیشرفت فیزیکی مدت ها است، که پروژه احداث آن تعلیق است و ضرورت پیگیری و تامین اعتبار لازم و کافی برای تحقق این امر و تبدیل کارخانه کمپوست به نیروگاه برق به دلیل صرفه و صلاح اقتصادی آن مقدمه تعطیلی مراکز سنتی دفن در 9 شهر و بیش از هزار روستا را فراهم می کند.

کوه زباله در مراکز دفن، تهدید جدی برای محیط زیست مازندرانپاریاو با بیان اینکه رویکرد استاندار مازندران در آغاز کار با طرح مبحث تفکیک زباله خشک و تر به عنوان نخستین اقدام مؤثر در کاهش حجم پسماند و بهره برداری لازم از زباله خشک با آموزش شهروندان و تلاش شهرداری ها و فرمانداری ها ستودنی و در نوع خود نشان دهنده تدبیر مدیریتی در برخورد با مسأله زباله ها است، خاطر نشان کرد: تنش ها و درگیری های زباله در شهرهای بزرگ بابل و ساری را به یاد داریم و هم اکنون نیز کوه زباله در مراکز دفن آمل، بابل، بابلسر، قائم شهر، بهشهر و سایر شهرها نیز تهدید جدی برای محیط زیست مازندران است.

شهردار پل سفید در پایان با اعلام اینکه مدیریت بر پسماند می تواند محیط سالم و خوش آب وهوای مازندران را برای جذب مسافر و گردشگران داخلی و خارجی به عنوان یک فرصت اقتصادی و اشتغال تبدیل کند، تصریح کرد: عدم توجه به موضوع پسماند به عنوان مرکز انتشار بیماری ها و ضربه به محیط زیست علاوه بر انسان، جانوران و طبیعت سر سبز مازندران را مانند دریاچه ارومیه در دریای خزر تبدیل می کند که با برنامه ریزی های استاندار جدید، روزنه های خوش امید را زنده می کند.

موفقیت طرح تفکیک زباله از مبدا در گروی فرهنگ سازی و مشارکت شهروندانطرح تفکیک زباله از مبدا، از طرح های شهرداری های استان مازندران است که موفقیت این طرح در گروی فرهنگ سازی و مشارکت شهروندان است که تاکنون این طرح به دلایل مختلف ناموفق بوده و حتی در برخی از محله های شهرهای استان نیز به درستی اجرایی نشده است.

بر اساس آمار اداره کل امور شهری و شوراهای استانداری مازندران، از58 شهر استان فقط کار جداسازی زباله از مبدا در مناطقی از 2 شهر ساری و آمل انجام می شود، در حالی که طبق قانون مدیریت پسماند، شهرداری ها موظفند تا به طور جدی کار جداسازی زباله از مبدا را دنبال کنند، اکنون جداسازی حدود 8 درصد زباله از مقدار حدود 3 هزار تن در روز نشان از کم کاری در این حوزه است که با استانداردها خیلی فاصله دارد.

بی توجهی به حیات و حفاظت سرزمین مازندران به نظر می رسد هنوز به حیات و حفاظت سرزمین مازندران، که 70 درصد آن را منابع طبیعی و ملی تشکیل می دهد، بی توجهی می شود در حالی که به لحاظ وجود جنگل های هیرکانی، زمین های حاصلخیز و نقش آن در امنیت تولید محصولات کشاورزی و اکولوژیکی دریای خزر اهمیت ملی و بین المللی دارد.

به عقیده کارشناسان تا زمانی که نگاه به زباله مازندران کسب درآمد و اقتصادی باشد و خطرات زیست محیطی و بهداشت و سلامت استان مازندران بر مقوله اقتصادی کردن زباله تغییر نکند، این معضل همچنان لاینحل باقی می ماند.


کلید واژه ها: زباله - مازندران - استان - مشکل - روستاها - مشکلات - معضل - پیروزی انقلاب اسلامی - اسلامی - زیست - محیط - حمل و نقل - مجلس شورای اسلامی - طبیعت - اجتماعی - شهرداری - انقلاب اسلامی - افزایش جمعیت - تولید - شورای - همراه - درآمد - محیط زیست - تبلیغاتی - روستاهای - کوهستانی - استاندار - زمین - روستایی - کارخانه

آخرین اخبار سرویس:
150 ایستگاه گاز تهران به سیستم قطع خودکار مجهز می شوند

فارس گزارش می دهد تکرار اختلال در ثبت نام ساندرو استپ وی/ وعده رفع 15 دقیقه ی اختلال به نتیجه نرسید

فارس گزارش می دهد جبران همه ثبات ها در چند ماه/ نرخ دلار در 4 ماه معادل 3.5 سال رشد کرد+ جدول و نمودار

هشدار برای اوپک، صنعت نفت برزیل در آستانه یک تحول

استخدام کارشناس فروش تلفنی خانم در تهران

صرف 62 میلیارد ریال اعتبار برای پروژه های برق رسانی شیروان

تجمع جمعی از سپرده گذاران موسسات مالی و اعتباری مقابل مجلس

کاهش شدید آب در سد مارون

خلع ید قانونی سرمایه گذار پروژه سقزچی نیر

ادامه تعطیلی واحدهای تولیدی با وجود کمک های دولت غیرقابل توجیه است

پیشنهاد الگوسازی منطقه 20 برای شهر تهران

ساخت 8 هزار و 800 خانه در شهرهای کمتر از 25 هزار نفر

اختصاص 30 میلیارد ریال برای تچهیز مدارس

معاون استاندار البرز:مردم را نباید گرفتار تصمیم های غیرکارشناسی کرد

دهمین نمایشگاه انرژی های تجدیدپذیر آغاز به کار کرد

تاکسیران امانتدار 700 میلیون ریال گمشده را به صاحبش بازگرداند

استخدام منشی خانم آشنا به کامپیوتر در شیراز

استخدام بازاریاب ساختمانی جهت همکاری در شیراز

کاهش 45 درصدی عوارض آزادراه قزوین - رشت

استخدام فروشنده در شرکتی معتبر در استان لرستان ( بروجرد)

استخدام نیروی آقا جهت نگهداری از بیمار آقا در تهران

رییس جمهور 2 قانون مصوب مجلس را برای اجرا ابلاغ کرد

پروژه غیر همسطح پل آذربایجان سال آینده به بهره برداری می رسد

سیف: با جلوگیری از فعالیت های غیرقانونی، آرامش به بازار ارز باز گشت

صرف 62 میلیارد ریال اعتبار برای پروژه های برق رسانی شیروان

اعلام کمک هزینه سفرهای نوروزی بازنشستگان

تجمع جمعی از سپرده گذاران موسسات مالی و اعتباری مقابل مجلس

با بیمه آتش سوزی بیمه ملت، در تعطیلات نوروز با خیالی آسوده سفر کنید

توتال و تهیه بانک اطلاعاتی از تولیدکنندگان ایرانی

هشدار برای اوپک، صنعت نفت برزیل در آستانه یک تحول

سرمایه گذار پروژه «سقزچی» شهرستان نیر خلع ید شده است

بزودی بازار نفت به تعادل می رسد

اعطای نوزدهمین پروانه بهره برداری دفتر خدمات مسافرتی در سیستان و بلوچستان

سیف: اجازه دهید راجع به قیمت ارز چیزی نگویم!

استخدام مهندس عمران جهت پروژه مسکونی در شهر ری

استخدام تحویل دهنده در شرکت پخش بانی چاو ایرانیان

سیف: آرامش به بازار ارز بازگشت

آمار تلخ خشونت خانگی در ایران/90 درصد از خشونت هادر دوران نامزدی اتفاق می افتد!

آگهی دعوت به همکاری بانک ایران زمین

تشریح جزییات جلسه شورای عالی کار در مورد حقوق و دستمزد کارگران

معاون پشتیبانی آموزش و پرورش: شیر مدارس فرایند بین دستگاهی است که آموزش و پرورش در آخرین حلقه آن است

نرخ سکه و دلار در بازار آزاد

کلاهبرداری با «لاک طلا» +عکس

سقوط دلار ادامه دارد

سفرهای ارزان نوروزی با تلاش سازمان میراث فرهنگی/ راه اندازی قطار گردشگری و توسعه بوم گردی دو راهکار اصلی مونسان برای تحقق سفرهای ارزان قیمت است

بانک تجارت دومین شرکت برتر ایران در شاخص بیشترین میزان دارایی ها

با جلوگیری از فعالیت های غیرقانونی، آرامش به بازار ارز باز گشت

چرا سرمایه گذاران نمی توانند صورت حساب خرید برق را دریافت کنند؟

استخدام کارگر ساده آقا جهت همکاری در فست فود در تهران

رویترز اعلام کرد کاهش قیمت نفت با فاصله گرفتن ارزش دلار از کمترین میزان سه سال گذشته

استخدام صندوقدار در مجموعه غذایی کاکتوس در قشم

استخدام نیروی خانم جهت انجام امور منزل در تهران

استخدام نیرو جهت مهمانداری در جزیره قشم

تغییر نام نمایندگی مرحوم قنبر دهقانی به مصطفی دهقانی شاه کوهی کد 890083

استخدام نیروی خانم جهت کار در قسمت پذیرش در قشم

استخدام تعدادی کارگر ساده آقا جهت کار در صحافی در تهران

یک مقام مسئول: 16 هزارتقاضا برای تاسیس واحد های صنعتی اخذ شد

فتح سومین دروزاه تولید "اسپرینگ کنستنت " جهان توسط جوانان اراک + گزارش

آرامش بازار ارز حاصل مبارزه با عملیات خلاف در معاملات است

معاون استاندار البرز:مردم را نباید گرفتار تصمیم های غیرکارشناسی کرد

نشستی برای نیاز سنجی در مدارس

اوپک به هدف اصلی توافق کاهش تولید نزدیک تر شده است

تجلیل وزیر صنعت از شرکت های تابع شرکت ملی گاز ایران

مأموریت اوپک و متحدانش تمام نشده است

توسعه مشارکت زنان از ماموریت های صنعت نفت است

سعیدی کیا: امسال 20 هزار سند مالکیت به صورت رایگان بین مردم توزیع شد

استخدام تراکت پخش کن آقا در تهران

استخدام کارگر ساده جهت انبار در تهران

استخدام نیروی فعال آقا جهت انجام امور خدماتی در دفتر

استخدام تعدادی بازاریاب خانم جهت کار در الکتروپمپ رضا  شیراز

استخدام آبدارچی خانم جهت کار در شرکت بازرگانی در تهران

بیزینس دیلی آفریقا: محدودیت مبادلات بانکی مانع صادرات چای سودان به ایران می شود

پرداخت 41 میلیارد ریال وام خودکفایی به مددجویان مراغه ای

تکذیب فروش 40 هزار متر زمین در جزیره کیش

ثبت جهانی سه محصول راهبردی خراسان جنوبی

تیغ بران ترازوی عدالت بر تن ترازوی قاچاق 

عکس/ پوشش وزیر خارجه هلند در دیدار با روحانی

توتال، بانک اطلاعاتی از تولیدکنندگان ایرانی تهیه کرده است

تحویل 2 هزار و 100 سند اراضی زراعی و مسکونی در اینچه برون

هدر رفت گاز در فلرها زیان های اقتصادی زیادی به کشور وارد میکند

نحوه محاسبه مالیات بر ارزش افزوده چگونه است؟

معاون استاندار البرز:مردم را نباید گرفتار تصمیم های غیرکارشناسی کرد

منابع درمان تامین اجتماعی را به خزانه نریزید

موسسه نور، بانک می شود

استخدام فروشنده و صندوقدار جهت قنادی در تهران

استخدام فروشگاه فارنهایت

استخدام پتروشیمی بو علی سینا (استخدام جدید)

استخدام فروشنده پوشاک در محدوه عبدل آباد تهران

چرا سرمایه گذاران نمی توانند صورت حساب خرید برق را دریافت کنند؟

بانک تجارت دومین شرکت برتر ایران در شاخص بیشترین میزان دارایی ها

استخدام کارگر انبار در بازار بزرگ فرش ایرانیان

آرامش به بازار ارز بازگشت

سیف: آرامش به بازار ارز بازگشت

افزایش قیمت خودروهای داخلی/جدول

در خرید خانه عجله نکنید، تعادل در بازار مسکن به وجود خواهد آمد

هجوم به بانک ها برای بستن حساب های 15 درصدی

وقتی فراری 488 پیستا از اصطبل بیرون می آید+ تصاویر

بانک سامان حامی مسابقات اسکی خیریه اتاق بازرگانی ایران و سوییس

نوبخت: حقوق اسفند از نیمه این ماه پرداخت می شود

استخدام تعدادی نیروی قد بلند و هیکلی جهت نگهبانی و حراست

طلای کثیف یا بلای جان طبیعت و ساکنان مازندران/ تهدید تخریب از سال به روز و لحظه سرعت یافت

طلای کثیف یا بلای جان طبیعت و ساکنان مازندران/ تهدید تخریب از سال به روز و لحظه سرعت یافت