مطالب مرتبط:
فلسفه تفاوت های جنسیتی از منظر عدل الهی -بخش اول مؤلفه های عدل الهی
قدرت نظام بعد از ارزشهای الهی بر پایه خواست مردم
فوت یک مرد 40 ساله در پی تخریب ملک شهرداری
با تخریب ملک شهرداری تهران در منطقه 18 مرد 40 ساله زیر آوار ماند و جان داد
8 مرد اصلی پرسپولیس در 19 هفته !
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 28 دی 1396 ساعت 16:122018-01-18سياسي

زن و مرد در کمالات الهی برابر هستند


حوزه/ همایش علمی با عنوان "فاطمیه و زیارت حضرت زهرا سلام الله علیها" در سالن هماش های دارالشفاء در قم برگزار شد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگارخبرگزاری حوزه ،همایش علمی و دو روزه با عنوان "فاطمیه و زیارت حضرت زهرا سلام الله علیها" از امروز پنج شنبه 28 دی شروع شد و قرار است تا فردا داشته باشد، حجت الاسلام والمسلمین ناصر رفیعی عضو هیئت علمی جامعه المصطفی و حجت الاسلام والمسلمین حسینی قمی از خطبای حوزوی به ایراد سخن پرداختند.

حجت الاسلام والمسلمین رفیعی: گسترش فاطمیه در پرتو عنایات مقام معظم رهبری و مراجع تقلید و تبلیغات علما و صدا و سیما بوده است و جای بسی شکر دارد.

البته افراط و تفریط نباید وارد این قضیه شود که در کل این ایام و فاصله دو شهادت منقوله بگوییم که هیچ کس حق خنده ندارد و هیچ عقدی نباید صورت بگیرد، این افراط است بلی در ایام نزدیک به دو شهادت باید تکریم عزای صدیقه طاهره انجام شود.

حقیقت فاطمیه هنوز مغفول است در مورد امام حسین علیه السلام و شهادت و مقام منزلت شان بسیار معرفت دهی صورت گرفته است هم میان اهل سنت و اهل میان شیعیان و حتی چند مقتل از علما اهل سنت مثل مقتل خوارزمی در مورد امام حسین علیه السلام نوشته شده است ولی غدیر و فاطمیه در منشا شادی وعزا برای امت اسلامی بودن مغفول مانده اند و خیلی کار نشده است.

البته ترویج این مباحث باید عالمانه و ازسرتحقیق باشد، مثلا در بحث هجمه به بیت برخی پنجاه روز بعد وفات پیامبررا مطرح کرده اند که این طور نبوده است و حمله در همان چند روز اول بوده است و اسناد تاریخی این حقیقت را نشان می دهند.

خانه علی کانون مخالفین با حکومت زمان بود، ابوذرو سلمان می آمدند و دیدند که اگردر خانه علی علیه السلام را ببندند، دیگر صدای ابوذر و سلمان و غیره را به راحتی می توانند ساکت کنند.

فاطمیه می تواند بهانه ای برای طرح عظمت شخصیت حضرت زهرا سلام الله علیها نیز باشد.

سه عامل شکل دهنده شخصیت حضرت زهرا سلام الله علیها می دانیم که شخصیت هر کسی با سه عامل شکل می گیرد، یکی وراثت که پدر گرامی ایشان حضرت محمد (ص) و مادرشان بانوخدیجه (س) می باشند و ما باید در ابعاد شخصیتی بانو خدیجه مطالب بیشتری بیان کنیم و دومین عنصر محیط است که محیط رشد حضرت زهرا س خانه وحی بود و سومین عامل تربیت می باشد که مربی حضرت زهرا سلام الله علیه شخص پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله بوده است.

مقامات حضرت خدیجه سلام الله علیها ما به این بهانه می خواهیم در مورد شخصیت حضرت خدیجه سلام الله علیها سخن بگوییم، چرا که ایشان هم مظلومه است و خدیجه مادر دوازده امام است؛ چرا که مولاعلی علیه السلام را هم او بزرگ کرده است.

بانو خدیجه بعد تحریم شعب ابی طالب در اثر ضعف حاصل از تحریم اقتصادی و غذایی شعب ابی طالب در واقع شهید شدند، بقیه همسران پیامبر به شرف همسری پیامبر درآمدند ولی خدیجه خانم به یک معنا ایثار کردند و از دنیای خود گذشتند و به توفیقی همسری اکمل موجودات عالم رسول خدا صلی الله علیه و آله در آمدند.

قران می فرماید آنها که قبل فتح مکه انفاق کردن با آنها که بعد فتح انفاق کردن یکسان نیستد {وَمَا لَکُمْ أَلَّا تُنفِقُوا فِی سَبِیلِ اللَّهِ وَلِلَّهِ مِیرَاثُ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ لَا یَسْتَوِی مِنکُم مَّنْ أَنفَقَ مِن قَبْلِ الْفَتْحِ وَقَاتَلَ أُولَٰئِکَ أَعْظَمُ دَرَجَهً مِّنَ الَّذِینَ أَنفَقُوا مِن بَعْدُ وَقَاتَلُوا وَکُلًّا وَعَدَ اللَّهُ الْحُسْنَیٰ وَاللَّهُ بِمَا تَعْمَلُونَ خَبِیر}ٌ ترجمه ﻭ ﺷﻤﺎ ﺭﺍ ﭼﻪ ﺷﺪﻩ ﻛﻪ ﺩﺭ ﺭﺍﻩ ﺧﺪﺍ ﺍﻧﻔﺎﻕ ﻧﻤﻰ ﻛﻨﻴﺪ ؟ ﺩﺭ ﺣﺎﻟﻲ ﻛﻪ ﻣﻴﺮﺍﺙ ﺁﺳﻤﺎﻥ ﻫﺎ ﻭ ﺯﻣﻴﻦ ﻣﺨﺼﻮﺹ ﺧﺪﺍﺳﺖ [ ﻭ ﻛﺴﻲ ﻣﺎﻟﻚ ﺣﻘﻴﻘﻲ ﭼﻴﺰﻱ ﻧﻴﺴﺖ ] .

ﻛﺴﺎﻧﻲ ﺍﺯ ﺷﻤﺎ ﻛﻪ ﭘﻴﺶ ﺍﺯ ﻓﺘﺢ [ ﻣﻜﻪ ] ﺍﻧﻔﺎﻕ ﻛﺮﺩﻧﺪ ﻭ ﺟﻬﺎﺩ ﻧﻤﻮﺩﻧﺪ ﻳﻜﺴﺎﻥ ﻧﻴﺴﺘﻨﺪ ، ﺁﻧﺎﻥ ﺍﺯ ﺟﻬﺖ ﺩﺭﺟﻪ ﺍﺯ ﻛﺴﺎﻧﻲ ﻛﻪ ﭘﺲ ﺍﺯ ﻓﺘﺢ ﻣﻜﻪ ﺍﻧﻔﺎﻕ ﻛﺮﺩﻧﺪ ﻭ ﺟﻬﺎﺩ ﻧﻤﻮﺩﻧﺪ ، ﺑﻠﻨﺪﭘﺎﻳﻪ ﺗﺮﻧﺪ .

ﻭ ﺧﺪﺍ ﺑﻪ ﻫﺮﻳﻚ ﻭﻋﺪﻩ ﻧﻴﻜﻮ ﺩﺍﺩﻩ ﺍﺳﺖ ﻭ ﺧﺪﺍ ﺑﻪ ﺁﻧﭽﻪ ﺍﻧﺠﺎم ﻣﻰ ﺩﻫﻴﺪ ، ﺁﮔﺎﻩ ﺍﺳﺖ .

(سوره حدید آیه 10) مقام معظم رهبری این آیه را به عنوان فضیلت حضرت خدیجه ذکر کردند چرا که ایشان قبل فتح مکه بلکه در همان اوائل رسالت انفاق کردند.

کمالات دو قسم است یکی کمالات غیر اختیاری و یک قسم کمالات اختیاری.

کمالات اختیاری هم دو قسم است؛ یکی کمالات اختیاری اختصاصی و یکی کمالات اختیاری غیر اختصاصی.

فصیح بودن و زیبا دادن و عقل کل بودن این ها اختیاری نیست لذا این حدیث که می فرماید: ثلاث خصال من رزقهن کان کاملا؛ العقل و الجمال و الفصاحه این حدیث کمالات غیر اختیاری را می گوید.

و همه این سه ویژگی در خدیجه خانم موجود بوده است.

در کمالات اختیاری اختصاصی نیز او کم نداشت؛ او همسر نخست نبی و اولین زنی است که با رسول خدا بیعت کرد و مشاور صادقانه رسول خدا بود که در روایت آمده است: کانت حسنی النساء جمالا و عقلا و فصاحه سومین سنخ کمالات که در مورد هر شخصی می تواند بررسی شود، کمالات اختیاری غیر اختصاصی است.

اینجا نیز بانو خدیجه جز کملین است؛ عقلانیت داشتن در آن فضای جاهلیت اولی که این زن ایستاد و مسلمان شد و در این راه جان خود را از دست داد، واقعا مساله بزرگی است.

اینکه وی عرفان ناب داشت و نور پیامبر را تشخیص داد؛ مساله سوم انتخاب هوشمندانه او بود و چهارمین رکن شخصیتی او تدبیر خاص او بود که در روایات مشاوره الرسول معرفی شده است.

پنجمین نکته ایثار عالمانه او بود وششمین مساله که در روایات آمده زهد او در اوج قدرت مالی، هفتمین مساله اینکه جلوه گاه و خواستگاه امامت شده است و مادر بزرگ امامان ماست شخصیت جامع الأضدادی خانم خدیجه در آن فضای ظلمانی جاهلیت شخصیت حضرت خدیجه عجیب است او جامع الاضداد بود با آن ثروت عظیم شب ها را درکنار رسول خدا درشعب ابی طالب می خوابید و پای کار ایستاد او یک زن بود و بسیار شجاع بود و انعطاف و اقتدار را باهم جمع کرده بود که در روایت هست؛ ذلیل علی بعلها در مقابل شوهرش فروتن بود و در مقابل دشمنان و مخالفین مقتدر، در اوج ثروت زاهدانه زندگی کرد.

زن و مرد در همه کمالات معنوی یکسان هستند بحث دیگرکه باید در این ایام بدان بپردازیم جایگاه زن در اسلام است وقتی یک عده زنان به بانو اسما رحمت الله تعالی علیها گفتند و ایراد کردند که چرا خطاب آیات قرآن مذکر است و مونث نیست و در مورد زنان آیه نازل نمی شود، این بانوی بزرگ که توفیقی کنیزی حضرت زهرا(س) را نیز بعد ها بدست آورد، این مطلب زنان را از طریق حضرت زهرا سلام الله علیها به خانه وحی و پیامبر رساند و در این حال خداوند متعال برای اینکه نشان دهد این خطاب های عمومی الذین آمنوا برای همه مسملمانان زن و مرد است آیه 35 سوره احزاب را نازل کرد که می فرماید: {إِنَّ الْمُسْلِمِینَ وَالْمُسْلِمَاتِ وَالْمُؤْمِنِینَ وَالْمُؤْمِنَاتِ وَالْقَانِتِینَ وَالْقَانِتَاتِ وَالصَّادِقِینَ وَالصَّادِقَاتِ وَالصَّابِرِینَ وَالصَّابِرَاتِ وَالْخَاشِعِینَ وَالْخَاشِعَاتِ وَالْمُتَصَدِّقِینَ وَالْمُتَصَدِّقَاتِ وَالصَّائِمِینَ وَالصَّائِمَاتِ وَالْحَافِظِینَ فُرُوجَهُمْ وَالْحَافِظَاتِ وَالذَّاکِرِینَ اللَّهَ کَثِیرًا وَالذَّاکِرَاتِ أَعَدَّ اللَّهُ لَهُم مَّغْفِرَهً وَأَجْرًا عَظِیمًا} ترجمه ﻣﺴﻠﻤﺎً ﺧﺪﺍ ﺑﺮﺍﻱ ﻣﺮﺩﺍﻥ ﻭ ﺯﻧﺎﻥ ﻣﺴﻠﻤﺎﻥ ﻭ ﻣﺮﺩﺍﻥ ﻭ ﺯﻧﺎﻥ ﺑﺎ ﺍﻳﻤﺎﻥ ، ﻭ ﻣﺮﺩﺍﻥ ﻭ ﺯﻧﺎﻥ ﻋﺒﺎﺩﺕ ﭘﻴﺸﻪ، ﻭ ﻣﺮﺩﺍﻥ ﻭ ﺯﻧﺎﻥ ﺭﺍﺳﺘﮕﻮ ﻭ ﻣﺮﺩﺍﻥ ﻭ ﺯﻧﺎﻥ ﺷﻜﻴﺒﺎ ، ﻭ ﻣﺮﺩﺍﻥ ﻭ ﺯﻧﺎﻥ ﻓﺮﻭﺗﻦ ، ﻭ ﻣﺮﺩﺍﻥ ﻭ ﺯﻧﺎﻥ ﺻﺪﻗﻪ ﺩﻫﻨﺪﻩ ، ﻭ ﻣﺮﺩﺍﻥ ﻭ ﺯﻧﺎﻥ ﺭﻭﺯﻩ ﺩﺍﺭ ، ﻭ ﻣﺮﺩﺍﻥ ﻭ ﺯﻧﺎﻥ ﺣﻔﻆ ﻛﻨﻨﺪﻩ ﺧﻮﺩ ﺍﺯ ﭘﻠﻴﺪﻱ ﻫﺎﻱ ﺟﻨﺴﻲ ، ﻭ ﻣﺮﺩﺍﻥ ﻭ ﺯﻧﺎﻧﻲ ﻛﻪ ﺑﺴﻴﺎﺭ ﻳﺎﺩ ﺧﺪﺍ ﻣﻰ ﻛﻨﻨﺪ ، ﺁﻣﺮﺯﺵ ﻭ ﭘﺎﺩﺍﺷﻲ ﺑﺰﺭﮒ ﺁﻣﺎﺩﻩ ﻛﺮﺩﻩ ﺍﺳﺖ .

( الأحزاب 53) یعنی بین زن و مرد در کمالات الهی هیچ تفاوتی در اسلام وجود ندارد و خود این ارزش نهادن الله "عز اسمه" به خواسته جمعی از زنان نشان از لطافت ذات باری تعالی و توجه حضرت حق به زنان و درخواست آنها دارد! حجت الاسلام والمسلین حسینی قمی: زیارات هم یکی از طرق معرفت معصومین و معارف الهی می باشد پاسخ خوبی برای بحث زیارت و موضعی که وهابیون در مقابل زیارت دارند، در عبارتهای علامه طباطبایی قدس الله نفسه الزکیه موجود است که ایشان اثبات می کنند که زیارت از صدر اسلام وجود داشته است و کسی ممانعت نمی کرد.

سنی ها بیشتر از ما به زیارت قبور می روند وقتی در مدینه در قبرهای بقیع را باز می کردند این مساله به وضووح دیده می شد.

ریشه این تئوری شیطانی که همچون شیطان توجه به غیر خدا را شرک میداند از ابن تیمیه و بعد ها محمد ابن عبد الوهاب شروع شد این بحث انحرافی را این دو شخصیت مطرح کرده اند که از سوی خود علمای اهل سنت تکفیر شده اند.

ما باید در مورد آثار و برکات و مشروعیت زیارت بحث کنیم و خیلی مهم است و انصافا چقدر افرادی هستند که با زیارت رفتن توبه کرده اند.

گزارش: حامد حسن زاده
کلید واژه ها: سلام - امام حسین - شهادت - مقام معظم رهبری - اهل سنت - علمی - خانه - برگزار - امام - مراجع تقلید - پیامبر اکرم - افراط - همایش - صدا و سیما - هیئت علمی - صورت - بانو - مادر - محیط - تبلیغات - المصطفی - شیعیان - اسلامی - تاریخی - اسناد - تربیت - گزارش - امروز - حسینی - حکومت

آخرین اخبار سرویس:
«فیس بوک» در روسیه جریمه می شود

عراقچی اعلام کرد: تشریح موضوعات نشست اضطراری برجام در وین

پناهیان: «مرگ بر آمریکا» ریشه کن فقر است

هک شدن چند دقیقه ای سایت فرودگاه هاشمی نژاد مشهد پخش تصاویری از ناآرامی های سال 96

وصیت نامه 840 شهید دزفولی جمع آوری شد

حجت الاسلام پناهیان : مدیریت باید فرصت تقرب الهی باشد

تشییع مادر دو شهید در بهار

هک شدن چند دقیقه ای سایت فرودگاه هاشمی نژاد مشهد/ پخش تصاویری از ناآرامی های سال 96

برگشتیم و ماندیم تا خرمشهر را پس بگیریم

ترامپ در پرونده توییتری محکوم شد

غول صنعتی تبریز این بار با پرچم بخش خصوصی به میدان می آید

رایزنی با مسئولان اطلاعات سپاه درباره همسر سید امامی

انتخاب شهردار بی رزومه صباشهر به راحتی آب خوردن!

عملکرد دولت روحانی به اصلاح طلبان آسیب نزده است/زنان و جریان اصلاحات به هم مدیون هستند

افزایش 20درصدی حقوق کارمندان غیرقانونی است

سایت فرودگاه مشهد هک شد

گروهی از شیعیان و علمای پاکستان با آیت الله العظمی بشیر نجفی دیدار کردند

کتاب «بدرود بهار» رونمایی شد

یک مشاور و دو مدیر کل جدید در کانون پرورش فکری کودکان

مالکی و عامری گفتگو کردند

استفساریه افزایش 20درصدی حقوق کارمندان غیرقانونی است

روایت آسمانی شدن شهید «عارف کاید خورده» در برنامه «از آسمان»

گودال های عمیق در خیابان های شهر +عکس

نماز جمعه تهران/ خطبه نخست

تولید موتورسیکلت برقی باید مورد توجه جدی قرار گیرد

قبرستان قطارها در بولیوی

ماجرای جلسه های روز های شنبه دولت با رهبری چیست؟

برجام اروپایی هم شکست می خورد/ امریکا از موشک های ما می ترسد

یادواره شهدای عملیات بیت المقدس در عباس آباد

گرامیداشت حماسه سوم خرداد در پیشوا

امامی کاشانی: خداوند خطاب به افرادی مثل ترامپ می گوید، از غضبی که دارید بمیرید

اوصاف مهاجر الی الله از کودکی تا شهادت

آمادگی فلسطینی ها برای برگزاری نهمین هفته راهپیمایی بازگشت

آمانو برای شرکت در نشست مشترک برجام وارد هتل کوبورگ شد

سوال از شهردار جاسک در دستور کار شورای شهر

گزارشی از حال و هوای پنجمین روز نمایشگاه قرآن

کشف جسد مردی میانسال در سد تبارک قوچان

اظهارات عراقچی درباره ایرانیان دوتابعیتی

دزدی قرن در جریان 27 ثانیه+ویدیو

جنگ علیه ایران بدون مجوز کنگره ممنوع است

ناسا ابرهای سیاره مشتری را در یک ویدیوی هنری نشان داد + ویدیو

­مسئولان و مبلغان حوزه علمیه تهران با آرمان های امام راحل تجدید میثاق کردند

تشریح دستور کار نشست اضطراری کمیسیون مشترک برجام توسط عراقچی

روایت چهره ماندگار قلم ارتش از عملیات بیت المقدس ماجرای آن 9 کیلومتر جهنمی

جزییات جلسه اضطراری کمیسیون مشترک برجام

"میهمانی در بهشت" میزبان نوجوانان در کشورهای مختلف

وقف قرآن برای حرم امام رضا(ع) در مصلی

وصیت نامه 840 شهید دزفولی جمع آوری شد

آمانو برای شرکت در نشست مشترک برجام وارد هتل کوبورگ شد

سفر کاروان های مدینه از 27 تیرماه آغاز می شود

روایتی از وضعیت احمدی نژاد در دیدار کارگزاران نظام با رهبر انقلاب

رگبار باران در 17 استان کشور

قرآن نباید ابزاری برای برتری جویی شود/ تلاوت مقدمه تزکیه و عمل است

عارف: از فرصت ثبت جهانی یزد برای گسترش اهداف صلح طلبانه نظام استفاده شود

کمک سلبیریتی ها به کودکان مناطق محروم را تایید نمی کنم

مشکلات خیابان 17 شهریور ادامه دارد

تحلیل مقام معظم رهبری نسبت به خروج آمریکا از برجام، واقع گرایانه است

چالش ها به افشانی رسید

رسانه ها باید چشم و گوش شورای اسلامی شهر باشند / برگزاری 45 جلسه در شورای دوره پنجم نسیم شهر

بازار داغ افطاری های سیاسی در هتل‎های پنج ستاره نشانه خدمت به مردم است؟

اعلام آمادگی موسسه ملل برای سرمایه گذاری در گیلان

فراخوان مسابقه ملی عشق کتاب در حرم شاهچراغ (ع)

پناهیان در سخنرانی پیش از خطبه های نمازجمعه: ریشه کن فقر همین مرگ بر آمریکاها است/ بدون درک رابطه معنویت و سیاست شاهد انواع سکولاریزم خواهیم بود

جزییات تصادف "الله کرم"

استان آذربایجان شرقی تنها تبریز نیست کمبود تخت بیمارستانی در مرند

واکنش کوهکن در مورد تجارت پسرش در آمریکا؛ گوشم از این حرف‎ها پُر است

طرح هایی که به زندگی نیازمندان معنای دوباره می بخشد

در توسعه گردشگری، از ارزش های اعتقادی مان کوتاه نمی آییم

بانک صادرات ایران همچنان در خدمت اشتغالزایی نقاط محروم کشور

همایش رزمندگان عملیات آزادسازی خرمشهر در خوی

ثبت پنجمین وقف جدید در گلپایگان

نخبگان قرآنی مؤسسه اهل بیت(ع) اهواز تجلیل شدند

هفتم خردادماه تاریخ برگزاری مجمع ایران کیش

بازدید سر زده وزیر بهداشت از 3 بیمارستان پایتخت

تصاویر رویترز از انفجار خونین در بنغازی لیبی

عربستان هسته ای چالش تازه وزیر خارجه امریکا / پمپئو: عربستان نباید به دنبال غنی سازی اورانیوم باشد

شهری که زیر باران بمب و موشک سر خم نکرد

سالار عقیلی و حسین خواجه امیری کنسرت مشترک برگزار می کنند

ترسیم نقشه راه «الفتح» برای اداره عراق پساداعش

نخستین اثر تولیدی خانه مستند فارس کلید خورد

سوء قصد به الله کرم یا تصادف ساده رانندگی ؟ + عکس

مراسم ایام ماه رمضان در دفتر آیت الله العظمی حکیم در دمشق برگزار می شود + تصاویر

واکنش وزارت خارجه فرانسه به شروط مقام معظم رهبری برای ماندن در برجام: شروط مطرح شده را مد نظر قرار می دهیم

تشییع پیکر سید مصطفی موسوی

واکنش وزارت خارجه فرانسه به شروط رهبری برای ماندن در برجام

کمیسیون مشترک برجام یک نشست اضطراری است/ هنوز به این تصمیم نرسیده ایم که در برجام خواهیم ماند یا نه

اجرای طرح با کتاب تا کپر با همکاری ماهنامه قلک

اولین نشست برجام بدون آمریکا

استان آذربایجان شرقی تنها تبریز نیست/ کمبود تخت بیمارستانی در مرند

استاد حوزه و دانشگاه: معنویت و سیاست در هم تنیده است

حضور مؤسسه غدیرشناسی در نمایشگاه قرآن کریم با 21 بخش

عضو شورای شهر تهران در گفت وگو با فارس: 2 هزار دکل غیرمجاز در تهران ساماندهی می شود

نحوه بازنشستگی پیش از موعد کارکنان دولت

جایگاه معنوی مدیران و مسئولان در جامعه ما به خوبی تبیین نشده است

تشییع پیکر مجری پیشکسوت صدا و سیما

نیوشا ضیغمی مادر شد / اولین عکس از مادر و فرزند

سوال از شهردار جاسک در دستور کار شورای شهر قرار گرفت

برگزاری نمایشگاه بین المللی گردشگری، هتلداری و خدمات سفر توسط بخش خصوصی

استفساریه افزایش 20درصدی حقوق کارمندان غیرقانونی است/احتمال رد مصوبه در شورای نگهبان

مهدوی دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر آذربایجان شرقی شد

زن و مرد در کمالات الهی برابر هستند

زن و مرد در کمالات الهی برابر هستند