مطالب مرتبط:
ترامپ: نظام مهاجرتی آمریکا امنیت ملی را تهدید می کند
ترامپ: نظام مهاجرتی آمریکا امنیت ملی را تهدید می کند
نظام مهاجرتی آمریکا امنیت ملی را تهدید می کند
جلسه شورای امنیت ملی ترکیه برای بررسی عملیات نظامی در شمال سوریه
بررسی گزارش برجامی وزارت خارجه در کمیسیون امنیت ملی مجلس؛ شنبه
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 28 دی 1396 ساعت 03:062018-01-17سياسي

بررسی سند راهبرد امنیت ملی آمریکا


سند راهبرد امنیت ملی آمریکا، یک طراحی راهبردی برای تقویت موقعیت جهانی ایالات متحده آمریکا است.

کارشناسان اندیشکده راهبردی در این گزارش به بررسی این سند پرداخته اند.

- 1- خلاصه مدیریتی دولت ایالات متحده آمریکا، در اواخر سال گذشته میلادی اقدام به انتشار سندی تحت عنوان استراتژی امنیت ملی کرد که مهم ترین اولویت ها و چالش های اساسی این کشور در نقاط مختلف جهان را معرفی می کند.

به جهت اهمیت موضوع و شناخت سیاست خارجی دولت ایالات متحده آمریکا، اندیشکده راهبردی تبیین تصمیم به تحلیل استراتژی اعلام شده دولت آمریکا به روش گروه متمرکز و با بهره گیری از کارشناسان حوزه های مختلف خود گرفت.

در این راستا بعد از ارزیابی بخش های مختلف سند، بخش چهارم آن ، که به افزایش نفوذ آمریکا، شامل راهبرد منطقه ای این کشور مربوط می شود واجد بیشترین اهمیت تشخیص داده و برای بررسی و تحلیل بیشتر انتخاب شد.

گزارش پیش رو، مربوط به جلسه گروه متمرکزی می شود که بدین منظور تشکیل شده و حاوی یک مقدمه با تمرکز بر پیشینه و چیستی سند استراتژی امنیت ملی، یک معرفی از سند استراتژی امنیت ملی، تحلیل کلیات سند، تحلیل بخش های مختلف سند و جمع بندی می شود.

در تحلیل بخش های مختلف سند، به برنامه های ایالات متحده آمریکا در نقاط مختلف جهان پرداخته شده است.

به صورت کلی سعی شده است تا تمرکز اصلی بر روی نقاطی قرار گیرد که در سند موردتوجه جدی و اساسی بوده اند.

2-مقدمه استراتژی امنیت ملی[1] سندی است که طبق قانون ایالات متحده آمریکا، روسای جمهور این کشور ملزم به ارائه آن هستند.

در این سند مهم ترین تهدیدات و اولویت های راهبردی ایالات متحده آمریکا مشخص و راه های مواجهه با آن ها تعیین می شوند.

درواقع این سند، ارائه دهنده استراتژی کلان و اهداف کلی آمریکا در رابطه با امنیت ملی این کشور است.

[2] در دسامبر2017، دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا، اقدام به انتشار سند استراتژی امنیت ملی دولت خود، کرد.

این سند از یک مقدمه و چهار رکن تشکیل شده است.

محافظت از مردم آمریکا، سرزمین مادری و سبک زندگی آمریکایی ، گسترش رفاه و رونق اقتصادی در آمریکا ، حفظ صلح از طریق قدرت و افزایش نفوذ آمریکا ارکان این سند هستند.

رکن سوم و چهارم به صورت مستقیم تری ناظر بر نگاه و راهبرد آمریکا در جهان است.

3-معرفی سند استراتژی امنیت ملی آمریکا استراتژی امنیت ملی، مجموعه ای از استراتژی های امنیتی، اقتصادی و سیاسی در حوزه های داخلی و خارجی راجع به روش های بهینه تأمین امنیت ملی ایالات متحده آمریکا است.

الزام دولت آمریکا به ارائه سند استراتژی امنیت ملی به تصویب قانون گلدواتر-نیکلز [3] در سال 1986 برمی گردد.

گفته می شود برداشت کنگره آمریکا مبنی بر ضعف این کشور در حصول به اهداف نظامی خود و نیز محیط بین المللی در حال تغییر آن دوران علت تصویب قانون گلدواتر-نیکلز و الزام رییس جمهور آمریکا به ارائه استراتژی امنیت ملی است.

[4] سند استراتژی امنیت ملی دولت آمریکا در هر دوره ای، تلفیقی از مؤلفه های ثابت سیستم امنیت ملی ایالات متحده و برنامه ها و اولویت های رییس جمهور و کابینه این کشور است.

حفاظت از خاک، مردم و سبک زندگی آمریکایی، رهبری و برتری آمریکا در جهان خارج، تحکیم ائتلاف با دوستان و تقابل با دشمنان آمریکا ازجمله مؤلفه های ثابتی است که تقریباً می توان در تمامی اسناد استراتژی امنیت ملی آمریکا مشاهده کرد.

در مقابل اولویت های رییس جمهور و دولت این کشور مانند آنچه در دوران تبلیغات انتخاباتی مطرح شده است نیز بخش مهمی از اسناد استراتژی امنیت ملی آمریکا را تشکیل می دهند.

طبق قانون، اسناد استراتژی امنیت ملی آمریکا باید به صورت سالانه و در تاریخی که رییس جمهور لایحه بودجه سال بعد را ارائه می دهد، به کنگره تحویل داده شود.

رونالد ریگان اولین رییس جمهوری است که طبق قانون گلدواتر-نیکلز سند استراتژی امنیت ملی دولت خود را ارائه داد.

ریگان این سند را تلاش مشترک از سوی دولت، کنگره و مردم آمریکا جهت ترسیم طرحی برای آینده معرفی کرد.

جرج بوش پدر نیز بعد از ریگان، سند استراتژی امنیت ملی آمریکا را منتشر کرد که تأکید اساسی آن بر تعدیل سیاست ها با چالش های یک عصر جدید در دوران پس از جنگ سرد و انجام اقداماتی برای ایجاد نظم نوین جهانی با محوریت آمریکا بود.

بیل کلینتون نیز در استراتژی امنیت ملی دولت خود تعامل و گسترش نفوذ آمریکا و جرج بوش پسر بحث قدرت و پیش دستی را موردتوجه قرار دادند.

باراک اوباما محور اصلی استراتژی امنیت ملی دولت خود را وداع با گذشته، توجه به تهدیدات جدید اعلام کرد.

در حقیقت استراتژی اوباما از دکترین جنگ پیشدستانه دوران بوش فاصله گرفته و بر همکاری جهانی و دیپلماسی قوی برای بهره گیری کمتر از نیروی نظامی تأکید داشت.

دونالد ترامپ نیز در ادامه این روند به ارائه استراتژی امنیت ملی دولت خود با محوریت اول آمریکا پرداخته است.

علاوه بر مؤلفه های ثابت سیستم امنیت ملی ایالات متحده آمریکا، اولویت های دونالد ترامپ که در شعارهای انتخاباتی خود عنوان کرده بود، به صورت برجسته ای در این سند نمایان شده اند.

ازجمله بحث اول آمریکا و بازگرداندن آمریکا به دوران اوج شکوه و عظمت خود ازنظر اقتصادی و نظامی موردتوجه ویژه ای قرار گرفته اند.

4-تحلیل کلیات سند استراتژی امنیت ملی آمریکا این سند، یک مدرک در دسترس از اولویت های ایالات متحده آمریکا است که سیاست ها و استراتژی های آمریکا را نظام مند و قانون مند می کند.

در این سند اعمال سلطه و نفوذ ایالات متحده آمریکا به صورت یک امر لازم و موجه، به نمایش در آمده است.

بعلاوه این سند حاوی ابزارهایی که آمریکا به وسیله آن ها استراتژی امنیت ملی خود را دنبال می کند نیز است.

روح حاکم بر کل سند یک روح تجارت و اقتصادمحور است و ارزش های آمریکایی از محوریت اساسی برخوردارند.

دسته بندی که این سند از متحدان و شرکای آمریکا ارائه می دهد، این امکان را فراهم می کند تا مبنایی برای تحلیل نقش آمریکا در کشورهایی مانند عراق، به دست آورد.

آمریکا در این سند سه نوع قدرت سخت، نیمه سخت و نرم را برای پیگیری اهداف خود پیش بینی کرده است.

سند استراتژی امنیت ملی که دونالد ترامپ ارائه کرده است تا حدود بسیار بالایی بر مبنای واقع گرایی و واقع نگری به جهان بنا شده است، این بدان معنی است که منافع و علایق ایالات متحده در جهانی که رقبا تلاش دارند موقعیت این کشور را متزلزل کنند، در صدر اولویت ها قرار گرفته است.

یکی از ضمائم دید واقع گرایانه به جهان، رقابتی دیدن آن است که به صورت ملموسی در سند استراتژی امنیت ملی ترامپ وجود دارد.

در کنار رقابتی دیدن جهان، به متحدان و شرکای آمریکا بهای زیادی داده شده و بر ائتلاف جهانی به رهبری آمریکا تأکید و تمرکز شده است.

به نوعی دولت آمریکا در این سند پیش بینی کرده است تا از طریق شکل دهی به یک ائتلاف قدرتمند متشکل از متحدان و شرکای آمریکا، نقش رهبری این کشور در جهان را احیا، تقویت و استمرار ببخشد.

به صورت کلی این سند با توجه به مشکلات و چالش های فراروی ایالات متحده آمریکا، برنامه ها و راهکارهایی را برای حفظ منافع و امنیت ملی ایالات متحده آمریکا ارائه می دهد.

5-تحلیل بخش های گزارش هرچند استراتژی امنیت ملی آمریکا از چهار رکن تشکیل شده است، اما ازآنجایی که رکن چهارم به صورت مستقیم با سیاست خارجی و منطقه ای جمهوری اسلامی ایران در ارتباط است، کلیات و رکن چهارم سند موردبررسی و تحلیل قرارگرفته است.

بعد از تحلیل کلیات سند در بخش قبل، در ادامه، رکن چهارم سند، در دو بخش افزایش نفوذ آمریکا و راهبرد منطقه ای موردبررسی و تحلیل قرار خواهد گرفت.

1-5-افزایش نفوذ آمریکا برای افزایش نفوذ ایالات متحده آمریکا، سعی شده است تا از راهبرد تقویت ائتلاف و تشویق کشورها برای ورود به ائتلاف با آمریکا استفاده شود.

این سند جهان را به گونه ای ترسیم کرده است که رقابت بین الگوها وجود دارد، به عنوان مثال در منطقه هند-آرام بین الگوی چین، به عنوان یک الگوی بسته و الگوی آمریکا به عنوان یک الگوی باز، رقابت وجود دارد.

ازاین جهت نقشی که آمریکا برای خود تعریف می کند، خیلی جدید نیست، آمریکا خود را رهبر جهان آزاد و دمکراتیک در برابر جهان بسته و استبدادی می داند، شبیه همان نقشی که در سال های دوران جنگ سرد برای خود قائل بود.

همچنین از منظر سند استراتژی امنیت ملی آمریکا، امکان ندارد غلبه خود به خودی جهان آزاد برجهان استبدادی صورت پذیرد، لذا لازم است تا این کشور برای غلبه الگوی خود در جهان، برنامه ریزی و اقدام کند.

در جهت سیاست افزایش نفوذ ایالات متحده آمریکا، در سند پیش بینی شده است تا به جای اعطای امتیاز به دولت ها، کمک ها از طریق شرکت ها و بخش خصوصی شود.

از این طریق، ایالات متحده آمریکا می کوشد تا نوع پیچیده تری از وابستگی را بر دیگر کشورها تحمیل و آن ها را نسبت به سیاست ها و جهت گیری های خود مطیع تر کند.

همچنین این رویکرد در اعطای کمک، زمینه بازگشت پذیری سرمایه های بیشتری را به آمریکا فراهم می کند و به شرکت های خصوصی آمریکایی انگیزه بیشتری را برای شراکت با متحدان آمریکا در نقاط مختلف جهان می دهد.

در استراتژی امنیت ملی دولت ترامپ، جهت افزایش نفوذ آمریکا در جهان دو مؤلفه محل نفوذ و ابزار نفوذ دارای محوریت اساسی هستند.

در این سند پیش بینی شده است تا دولت آمریکا از ابزارهای دولت، شرکت های خصوصی و سازمان های بین المللی در افزایش نفوذ ایالات متحده آمریکا بهره برداری نماید.

در سطح منطقه ای، به توازن قدرت منطقه ای در جهان، آن طور که مطلوب آمریکا باشد، توجه شده است.

در این سند پیش بینی شده است تا از متحدان و شرکای منطقه ای آمریکا در مناطق مختلف حمایت های لازم به وجود آید تا توازن قدرت منطقه ای مطلوب آمریکا شکل گرفته و حفظ شود.

نکته ی دیگری که وجود دارد این است که روحیه انحصارطلبی آمریکا در این سند کاملاً مشهود است.

هرچند بحث تجارت و اقتصاد به صورت محوری مطرح شده اند اما استراتژی امنیت ملی آمریکا از توجه به شبکه سازی برای گسترش ارزش های آمریکایی غافل نبوده است.

در این سند به صورت تقریباً آشکاری، بحث نفوذ اقتصادی و سیاسی در کشورهای مختلف از طریق صندوق های توسعه ای مطرح شده است.

از این طریق ایالات متحده آمریکا برنامه ریزی می کند تا وابستگی سیاسی و اقتصادی کشورها به خود را افزایش دهد.

به عنوان نمونه از شرکت میلینیوم چلنج کورپوریشن، به عنوان شرکتی یاد شده است که کشورهایی را انتخاب می کند که متعهد به اصلاحات موردنظر آمریکا هستند تا پروژه های اصلاحی آنان را نظارت و ارزیابی کند.

نکته دیگر اینکه تعهد آمریکا برای حمایت از کشورها یک تعهد انتخابی است و می تواند معیارهای متعدد دیگری برای ارائه کمک های آمریکایی ملاک قرار گیرد و کشورهایی در اولویت قرار دارند که ضعف و شکست دولت در آن ها می تواند تهدیدات علیه آمریکا را افزایش دهد.

نتیجه اینکه ایالات متحده آمریکا می خواهد یک سیستم وابسته اقتصادی در کشورهای متحد و شریک خود ایجاد کند تا همسویی آن ها را با سیاست ها و برنامه های خود، تضمین کند.

همچنین در این سند، تعهد آمریکا به حمایت از اصلاح طلبان کشورهای مختلف که می خواهند اصلاحات موردنظر آمریکا را انجام دهند موردتوجه قرار گرفته است.

2-5- راهبرد منطقه ای در سند راهبرد امنیت ملی آمریکا که توسط دولت دونالد ترامپ تهیه شده است، ذیل قسمت راهبرد منطقه ای ، در مورد همه ی مناطق جهان شامل منطقه هند-آرام ، اروپا ، خاورمیانه ، آسیای مرکزی و جنوبی ، نیمکره غربی و آفریقا ارائه برنامه شده است.

در تمام این مناطق نیز قدرت های رقیب و متخاصم ایالات متحده مشخص شده اند.

در منطقه غرب آسیا (خاورمیانه) به نقش ایران اشاره شده است که نشان می دهد آمریکا ایران را یک قدرت منطقه ای می داند.

مجموعه سیاست ها و برنامه های اعلام شده برای مناطق مختلف جهان، در جهت حفاظت و حراست از شأن هژمونی و سلطه طلبانه آمریکا قرار دارد.

1-2-5- منطقه هند-آرام به دلیل وجود بسیاری از اقتصادهای نوظهور در منطقه هند-آرام، در سند استراتژی امنیت ملی آمریکا، توجه ویژه ای به این منطقه جهت افزایش نفوذ آمریکا شده است.

در این منطقه چین به عنوان رقیب اصلی آمریکا تعریف شده است که تلاش می کند با سرمایه گذاری های کلانی که انجام می دهد زیرساخت های اقتصادی کشورهای منطقه را در دست گرفته و نفوذ خود را گسترش دهد.

بحران شبه جزیره کره به عنوان بهانه ای برای حضور طولانی مدت نظامی آمریکا در این منطقه اهمیت بسیار دارد.

از کشورهای ژاپن، کره جنوبی، استرالیا، نیوزلند، هند، فیلیپین و تایلند به عنوان متحدان و شرکای آمریکا در منطقه هند-آرام مطرح شده اند.

همچنین در بخش مربوط به منطقه هند-آرام از نقش رهبری هند حمایت شده است.

این مسئله آشکارا در تضاد با منافع و علایق چین قرار دارد که به نظر می رسد در راستای تلاش برای عقب زدن نفوذ چین در منطقه توسط آمریکا باشد.

2-2-5-منطقه اروپا طبق سند استراتژی امنیت ملی، آمریکایی ها روسیه را رقیب اصلی خود در اروپا به ویژه نواحی شرقی آن می بینند که تلاش می کند تا با استفاده از تمهیدات خرابکارانه تلاش می کند تا اعتبار تعهد آمریکا به اروپا را تضعیف و اتحاد فرا آتلانتیکی را سست و دولت های اروپایی را تضعیف کند [5] ملاحظه جدی و اساسی ایالات متحده آمریکا در مورد اروپا از زمان های قدیم- این بوده است که هیچ کشوری از داخل و خارج اروپا بر این قاره مسلط نشود، چراکه تمامیت سرزمینی و منافع آمریکا مورد خطر جدی قرار می گیرد.

ازاین جهت روسیه به عنوان کشوری که می خواهد از طرقی مانند انرژی بر اروپا مسلط شود، به عنوان رقیب جدی آمریکا تعریف شده است.

در کنار روسیه که تهدیدات آن بیشتر ژئوپلیتیکی است، از تهدیدات چین به عنوان تهدید تجاری-اقتصادی عنوان شده است.

در عین اینکه کلیت سند، آمریکا و اولویت های آن را موردتوجه و تمرکز قرار داده است، در قسمت سیاست های دفاعی و نظامی امریکا در قبال اروپا، تعهد ایالات متحده به دفاع جمعی منطبق با پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو)، اشاره صریح شده است.

در این راستا آمریکا با پیش کشیدن بحث تهدیدات مشترک ، برنامه ریزی برای دفاع مشترک با اروپا را موردتوجه قرار داده است.

در حوزه همکاری نظامی و امنیتی با اروپا، توانایی موشکی بالستیک و کروز ایران، به عنوان یک تهدید علیه این منطقه عنوان و تلاش شده است تا استقرار سامانه های موشکی آمریکا در اروپای شرقی توجیه شود.

در کل تمرکز ویژه و استراتژیکی به اروپا در این سند شده است.

این تمرکز با توجه به آینده نظام بین الملل و اینکه تک قطبی باشد یا چندقطبی، توجیه پذیر است؛ اول اینکه در فرض جهانی چندقطبی در آینده، اروپا خود یکی از قطب های مؤثر خواهد بود.

شراکت راهبردی آمریکا با اروپا در چارچوب سیاست خارجی ائتلاف محور، برای این کشور غیرقابل چشم پوشی است.

و دوم اگر آینده نظام بین الملل را تک قطبی با محوریت آمریکا فرض کنیم، نقش اروپا به عنوان یک متحد راهبردی و تضمین کننده استقرار نظم تک قطبی برای آمریکا مهم و حیاتی است.

3-2-5-خاورمیانه نگاهی که آمریکا در سند استراتژی امنیت ملی به این منطقه دارد، بیشتر سلبی است تا ایجابی، به عبارتی دیگر بجای تأکید بر مباحثی مانند ایجاد دمکراسی، ملت سازی و…، بیشتر بر دفع تهدیداتی که متوجه ایالات متحده می شود تمرکز شده است.

ازاین جهت رویکرد آمریکا نسبت به غرب آسیا، یک رویکرد تهدید محور است.

در کنار تهدیدات موجود، آمریکا همکاری اقتصادی و سیاسی با شرکا و متحدان خود را در این منطقه موردنظر قرار داده است.

در این سند برای تغییر نظام سیاسی کشورهای منطقه، مطابق نظر آمریکا، بحث اصلاحات گام به گام مطرح شده است.

در مورد شورای همکاری خلیج فارس، بحث یکپارچگی آن مطرح شده است.

با توجه به مواضع اخیر قطر به نظر می رسد ملاحظه اصلی آمریکا، بازیگری قطر در این زمینه باشد که یکپارچگی شورای همکاری خلیج فارس را زیر سؤال می برد.

سند استراتژی امنیت ملی آمریکا، مانند گذشته اتهام تلاش ایران برای دستیابی به سلاح کشتارجمعی را طرح و محاسبات خود را بر مبنای آن انجام داده است.

آمریکا با طرح این موضوع به عنوان یک مسئله حل نشده نوعی ایران هراسی را برای تحقق اهداف منطقه ای و بین المللی خود دنبال می کند.

در سطح منطقه ایران هراسی موجب نزدیکی هرچه بیشتر کشورهایی مانند حاشیه خلیج فارس به آمریکا می شود و در سطح بین المللی زمینه اجماع برای فشار بیشتر بر ایران را فراهم می کند.

برخلاف رفتار اخیر دولت ترامپ در به رسمیت شناختن قدس اشغالی به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی، در سند استراتژی امنیت ملی، طرح صلح جامع بین اسراییل و فلسطینیان مطرح شده است که نوعی تناقض در عمل و برنامه های این کشور محسوب می شود.

در مورد کشورهای منطقه، سند استراتژی امنیت ملی آمریکا، بحث حمایت از مصر و عربستان برای مدرن سازی اقتصادهایشان را مطرح کرده است.

عربستان انجام این کار را آغاز کرده است ولی در مورد مصر این مسئله نمود بیرونی ندارد.

به صورت کلی نگاهی که در سند استراتژی امنیت ملی آمریکا به اقتصاد شده است، نگاه ابزاری است تا وابستگی هرچه بیشتر کشورهای منطقه (و دیگر کشورها) را فراهم کند.

در بعد سیاسی نیز با توسل به ایران هراسی، آمریکا تلاش می کند تا کشورهای منطقه را از ایران دور و به خود نزدیک کند.

هرچند بحث تجهیز تمامی کشورهای حاشیه خلیج فارس به سیستم دفاع موشکی مطرح شده است، اما تاکنون تحقق نیافته است.

سند استراتژی امنیت ملی آمریکا نقش چین و روسیه را در غرب آسیا به نسبت سایر مناطق، کمرنگ تر ترسیم کرده است یا حداقل اینکه آن ها را رقبای اصلی خود معرفی نکرده است.

در مقابل نقش و سیاست منطقه ای ایران به عنوان کنشگری ناهم سو با سیاست های آمریکا ترسیم شده است.

در این سند به صراحت اعلام شده است که بروز مسئله تروریسم و گروه های تروریستی مانند داعش، باعث شده است که اسراییل دیگر به عنوان عامل ناامنی و مشکلات منطقه مطرح نشود.

این مسئله می تواند اشاره ای غیرمستقیم به طراحی پشت پرده آمریکایی-اسراییلی برای انحراف افکار عمومی از رژیم صهیونیستی باشد.

اگر در گذشته آمریکا دو ملاحظه رابطه با اعراب و موقعیت اسراییل را در سیاست های منطقه ای و کمک های اعطایی موردنظر قرار می داد، امروز همگرایی بین اعراب به ویژه عربستان سعودی و رژیم صهیونیستی تااندازه ای بالا است که آمریکا در محاسبات خود ملاحظه ی گذشته را وارد نمی کند.

4-2-5- آسیای مرکزی و جنوبی دو مسئله مهم برای آمریکایی ها در این منطقه، تجارت و تروریسم است.

با توجه به رقابت و حضور روسیه و چین در مسائل این منطقه آمریکا طرحی را برای مدیریت مسائل آسیای مرکزی و جنوبی با محوریت هند ارائه داده است.

در سند استراتژی امنیت ملی آمریکا پیش بینی شده است که هند در مسائل این ناحیه به صورت جدی تری وارد شود که احتمالاً با علایق و منافع پاکستان همخوانی زیادی نداشته باشد.

به صورت کلی آمریکا تلاش می کند تا از طریق اعطای امتیاز و کمک به کشورهای این منطقه آن ها را از روسیه و چین دور نگه دارد.

5-2-5- آفریقا و نیمکره غربی در سایر مناطق، ازجمله آفریقا و نیمکره غربی شامل کشورهای آمریکای لاتین، جدی ترین ملاحظه مطرح شده در سند استراتژی امنیت ملی آمریکا حضور روسیه و چین به عنوان رقبای ایالات متحده در این مناطق است.

به ویژه برنامه هایی که روسیه در آمریکای لاتین و چین در آفریقا پیگیری می کنند، دولت آمریکا وادار کرده است که در قامت یک رقیب به برنامه ریزی برای مقابله با آن ها بپردازد.

در آمریکای لاتین با توسل به برچسب حکومت های دیکتاتوری تلاش آمریکا بر فشار بیشتر بر این کشورها برای همسویی با این کشور است.

ونزوئلا نمونه ای از این کشورها است که با تحریم های شدید آمریکا مواجه بوده و حتی چندی پیش ترامپ دخالت نظامی آمریکا در ونزوئلا را مطرح کرده بود که با موضع گیری جمعی بسیاری از کشورهای آمریکای لاتین مواجه شد.

6- جمع بندی و نتیجه گیری سند استراتژی امنیت ملی آمریکا، یک طراحی راهبردی برای تقویت موقعیت جهانی ایالات متحده آمریکا است.

این سند با تعیین و دسته بندی مشکلات و چالش های آمریکا در مناطق مختلف جهان، راهکارها و اقداماتی را برای مواجهه با آن ها پیش بینی کرده است.

بسیاری از طرح های پیش بینی شده مانند نقش رهبری آمریکا در جهان، جزو طرح های قدیمی دسته بندی می شود که آمریکا طی سال های متمادی پیگیر تحقق آن ها بوده است.

از طرفی دیگر یک نوع تمایل و تلاش محسوس برای احیای شکوه و عظمت ازدست رفته آمریکا در داخل و خارج این کشور مشاهده می شود که به نظر می رسد برخاسته از نظرات دونالد ترامپ، رییس جمهور این کشور باشد.

همان گونه که در ابتدای سند امنیت ملی نیز گفته شده، هدف، ساختن دوباره آمریکایی بزرگ و قدرتمند است که از اصلی ترین شعارهای ترامپ در دوران تبلیغات ریاست جمهوری است.

واقع گرایی، رقابتی و ائتلافی دیدن جهان، بها دادن به امنیت اقتصادی به اندازه امنیت نظامی از ویژگی های برجسته سند استراتژی امنیت ملی آمریکا است.

آمریکا در این سند از دریچه ای واقع گرایانه و نه ایدئولوژی محورانه به جهان نگاه کرده که پیگیری منافع آمریکا از هر طریق ممکنی از نتایج و آثار آن است.

در چهارچوب دید رقابتی، کشورهایی مانند روسیه، چین و ایران رقبا و کشورهای متخاصم آمریکا معرفی شده اند و بر مبنای سیاست خارجی ائتلاف محور، پیش بینی شده است تا آمریکا به تقویت هر چه بیشتر شرکا و متحدان خود در نقاط مختلف دنیا بپردازد تا توازن قدرت مطلوب بین المللی و منطقه ای این کشور شکل گیرد.

منابع و پی نوشت: [1] National Security Strategy [2] کتاب آمریکا، ویژه بررسی اسناد استراتژی امنیت ملی آمریکا پس از جنگ سرد، موسسه ابرار معاصر، تهران، اردیبهشت1390 [3] Goldwater-Nichols Department of Defense Reorganization Act (1986) [4] کتاب آمریکا، همان، ص30 [5] متن عیناً از ترجمه سند است.


کلید واژه ها: آمریکا - ایالات متحده - امنیت - دولت آمریکا - تمرکز - دولت - کشور - جهان - اقتصادی - افزایش - سیاست خارجی - روسای جمهور - اهمیت - گزارش - قانون - رییس جمهور - سبک زندگی - صورت - آمریکایی - انتخاب - برنامه - زندگی - تصمیم - تشخیص - طراحی - سیاسی - جهانی - رابطه - منطقه - رفاه

آخرین اخبار سرویس:
قطع بیش از 1000 انشعاب غیرقانونی با ورود مدعی العموم/ چند مدیر متخلف شناسایی و دستگیر شدند

دادستان زاهدان: فرد هتاک تفهیم اتهام شد

ایجاد خانه سالمندی حرکت بسیار خوبی در استان زنجان است

دستورات آمریکا به ایران ناشی از عدم درک واقعیت های کشور ما است

محفل انس با قرآن در مسجد صاحب الزمان (عج) شهر گوجان برگزار شد

اکثر دانشگاه های کشور از مساجد مناسب برخوردارند

بیکاری یکی از دلایل وقوع جرم در جامعه است

مسوولان استان بر محور انسجام، وحدت و همدلی متمرکز شده اند

گرامیداشت سالروز آزارسازی خرمشهر در فنوج + گزارش

جزء یازدهم قرآن کریم با صدای استاد پرهیزکار+صوت

دعای روز یازدهم ماه مبارک رمضان

دختر ایرانی مهمان ویژه عروسی سلطنتی بریتانیا (عکس)

امنیت سرمایه گذاری در استان های شمالی

گرامیداشت یکصد و دهمین سال تولد نفت خاورمیانه درمسجدسلیمان

نگاه جهانی به دانشگاه فردوسی مشهد

تقی آزاد ارمکی: دانشگاه امروز، دچار نا به سامانی کارکردی است

شرح دعای روز یازدهم ماه مبارک رمضان

استخدام شرکت نرم افزاری ترنج رهیافت

ایران تسلیم زیاده طلبی های آمریکا نمی شود

خرمشهر نماد پایداری ملت ایران است

یادداشت/ حسن بهرام نیا عملکرد ستاد احیای دریاچه ارومیه قابل قبول نیست

اطلاع نگاشت از 6 تجربه درباره رفتار نسبت به آمریکا و برجام

دکتر طوبی کرمانی، دکتر حبیب کارکن حکمت؛ گمشده انسان معاصر

همکاری همکاری ایران، روسیه و سوریه؛ عامل نابودی داعش/توان هسته ای صلح آمیز ایران قابل انهدام نیست

گره زدن اقتصاد به نتایج مذاکرات با اروپا باعث ورشکستگی می شود/ آمریکا و اروپا به هیچ عنوان به صورت قانونی، با احترام متقابل و حفظ منافع مشترک رفتار نمی کنند

کاربران شبکه های اجتماعی به دیکته ترامپ نمره صفر دادند

لو رفتن سوال امتحانات نهایی هر سال تکرار می شود

فال آنلاین دیوان حافظ یکشنبه 6 خردادماه 97

استایل جدید مجری معروف و پرحاشیه/عکس

وضعیت پرداختی حقوق معلمان در سال جدید امیدوارتر خواهد شد

صدور حکم فیلتر یوتیوب در مصر به علت توهین به ساحت نبی اکرم (ص)

صفحه اول روزنامه های کشوری و استانی؛یکشنبه 6 خرداد 97/تصاویر

درخواست از آموزش و پروش برای شناسایی مدارس مجری 2030

شروط رهبر انقلاب تضمین کننده حقوق ما در برجام خواهد بود

تعامل سازنده با دنیا، آرامش اقتصادی و یاری اقشار ضعیف؛ از اهداف دولت است

سخنگوی وزارت خارجه درگذشت ناصر ملک مطیعی را تسلیت گفت

روحانی سالروز آزادسازی جنوب لبنان از اشغال رژیم صهیونیستی را تبریک گفت

شمخانی: ایران تسلیم زیاده طلبی های آمریکا نمی شود

وداع با امیـرکبیـر سینمـای ایـران؛ حسرتی که ابدی شد

شمخانی: ایران تسلیم زیاده طلبی های آمریکا نمی شود

توهمی برای سنگ اندازی در مسیر دولت

تصمیم مهم عارف

ماموریت های مهم سفیران هدایت در موسم ضیافت الهی

دعای روز یازدهم ماه مبارک رمضان به سه زبان+صوت

کارشکنی های مدیر دوتابعیتی؛ ضربه به «برجام» آسیب به «دلار»

لو رفتن سوال امتحانات نهایی هر سال تکرار می شود

پرواز های فرودگاه شهید دستغیب یکشنبه 6 خرداد

پیچ خطرناک لیبرالیسم در خیابان انقلاب اسلامی

مکتب نجف / محتشمی پور: نجف تحت تاثیر امام (ره) بود / ناگفته هایی از سلوک امام خمینی در نجف اشرف

آتش و خشم در کاخ سفید ترامپ (قسمت 100)/ ترامپ، علاقه مند به سخن گفتن، بی علاقه به شنیدن

روحانی: ممکن است در آمریکا اتفاقی بیفتد

وفاداری والاتر (قسمت 8) / سارقی که زندگی ام را تغییر داد

امروز کدام بخش از افکار مارکس هنوز زنده است؟

صدور حکم علیه زنگنه صحت دارد؟

روحانی: کاش روحانیت وارد جناح بندی های سیاسی نشده بود؛ این ورود اشتباه بود / شرایطی که امروز در آمریکا وجود دارد دائمی نیست؛ معلوم نیست در انتخابات میان دوره ای کنگره، چه اتفاقی بیفتد / قدم های برداشته شده برای پایداری برجام تا بحال مثبت بوده

تصاویر : عشایر مغول در خطر نابودی

بتول ملاشفیعی، سیدکاظم سیدباقری، حسین علوی مهر بررسی رابطه تکمیلی میان آزادی و عدالت اجتماعی با تاکید بر قرآن کریم

افق روشن حفظ حریم خصوصی با تصویب قوانین حمایتی

ضیافت باران

از اجرای قانون انحصار معاملات قند و شکر تا نخستین دوره مجلس شورای اسلامی

جزییات منتشرنشده از جلسات نمایندگان با وزیر نفت

طلوع نور؛ صفحه 294 سوره کهف 5 تا 15

شروط رهبر انقلاب تضمین کننده حقوق ما در برجام خواهد بود

سلفی خندان خانم و آقای بازیگر/عکس

تشکیل وزارت زنان و خانواده چالش اصلی نیست/ سیاست ها باید عوض شود

شش پیشنهاد عملی برای سفرهای کارمندی

یادداشت/ حسین پورمهدی آدرسی که بروکسل به واشنگتن می دهد؛ چرا به برجام اروپایی اطمینان نداریم؟

تلاش کنیم به عنوان جامعه اسلامی از جمعیت کیفری خود بکاهیم

رهبر انقلاب باز هم خود به میدان آمد

همگرایی در استان تقویت شود/ لزوم توجه به شهرستان ها در توزیع اعتبارات خراسان جنوبی

روزنامه استخدامی استان البرز و شهر کرج | یکشنبه 6 خرداد 97

روزنامه استخدامی استان خراسان شمالی و شهر بجنورد | یکشنبه 6 خرداد 97

تصاویر زنی که در صندوق عقب خودرو شکنجه می شد+ عکس ها

حیوان دوستیِ آگاهانه داشته باشیم

جوان کردن نظام مدیریتی کشور با آقازاده ها

35 دستگاه اجرایی هیچ گزارشی از جذب اعتبارات ارائه نکردند

حامد فتحعلیانی ، سید حمید حسینی اقتصاد اسلامی(شاخص های زمینه ساز در اخلاق اقتصادی بر مبنای قرآن و نهج البلاغه)

فخرالدین اسدی اهداف پشت پرده مایک پمپئو از تداوم رایزنی های برجامی با اروپا

انسان، حکمت، اصالت وجود، تشکیک، نفس، حرکت جوهری، مبانی انسانشناسی از منظر صدرالمتالهین شیرازی

ژست بامزه امین حیایی" در پشت صحنه کار جدیدش/عکس

واکاوی یک ادعا؛ اصلاح طلبان التزام به ولایت فقیه را چگونه تفسیر می کنند؟

عزت، حکمت یا مصلحت کدام یک اولویت سیاست خارجی است؟

قاسم میسایی، فائز دین پرست، محمد جعفری، مسلم گلستان دیپلماسی رسانه ای و مذاکرات هسته ای ج.ا.ا

داود رحیمی سجاسی، سیف اله قنبری نیک بازخوانی عدالت اجتماعی در ارتباطات میان فردی از منظر نهج البلاغه

دادستانی اسراییل در نظر دارد پیگرد قضایی علیه نتانیاهو را پیگیری کند

ویژگی های همسر خوب

ببینید در الجزایر و تونس و مانند اینها به وسیله ی همین فرانسه ی ظاهرالصّلاحِ منظّمِ مرتّبِ مؤدّب چه گذشت

اگر به دنبال نعمتهای فراوان خداوند هستید، بخوانید

سوخت‎رسانی در کشور عادی است؛ کمبود بنزین نداریم

9 سیاست آمریکا در حمایت از تولید/ 200 سال دفاع جانانه با قانون "کالای آمریکایی بخر"

افزایش 20درصدی حداقل حقوق کارمندان دولت نهایی شد + سند

راه اندازی پایگاه جامع اطلاع رسانی بررسی دوره ای جهانی حقوق بشر (یو. پی. آر)

FATF مورد رسیدگی همه بخش های نظام قرار گرفته است

زنان به دنبال صدرنشینی در مجلس

انتخابات هیأت رییسه مجلس چهارشنبه برگزار می شود

وجه امنیتی برجام برای اروپایی ها مهم تر از وجه اقتصادی آن است

پاکستان 25 ژوییه انتخابات سراسری برگزار می کند

شاهرخ حکمت ، ابوالفضل نیکعهد واکاوی دیدگاه های تاویلی کلامی دیوان ناصر خسرو بر اساس آیات قرآنی

دکتر منصوره رحمانی، دکتر احد فرامرز قراملکی، دکتر قاسم کاکایی انگاره ملاصدرا از فلسفه

یادداشت/عباس حاجی نجاری عقبگرد زودهنگام و فرصتی که باید پاس داشت

بررسی سند راهبرد امنیت ملی آمریکا

بررسی سند راهبرد امنیت ملی آمریکا