مطالب مرتبط:
احداث نخستین دانشگاه مهدویت کشور به همت مردم/خیز بلند شیراز برای تامین نیازهای مهدوی مردم در نیم قرن آینده!
روند رو به کاهش ورود تعداد داوطلبان به دانشگاه ها در کشور
نشست شورای هماهنگی فعالیت های قرآن و عترت دانشگاه ها
دانشگاه ها تکلیف خود را با طرح ملی حفظ مشخص کنند/ تمام بار قرآنی دانشگاه ها را روی دوش جشنواره نیندازیم
شورای هماهنگی فعالیت های قرآن و عترت دانشگاه ها
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 27 دی 1396 ساعت 22:152018-01-17سياسي

دانشگاه واقعاً در زمینه فعالیت های قرآنی در کشور پیشتاز است


رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها گفت: همه مسائل فرهنگی دانشگاهها فقط با موضوع جشنواره قرآن و عترت حل نمی شود.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، حجت الاسلام والمسلمین محمدیان، رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها در نشست شصت و نهم شورای هماهنگی فعالیت های قرآن و عترت دانشگاه ها با اشاره به برگزاری سی و دومین دوره این جشنواره توسط وزارت بهداشت گفت: در ابتدا وظیفه خودم می دانم که از مسئولان برگزاری سی ودومین دوره جشنواره قرآن و عترت دانشگاه ها تشکر کنم، خصوصاً اینکه جشنواره امسال توسط وزارت بهداشت، بسیار خوب و آبرومندانه برگزار شد و شاخص های ارزیابی نشان می داد که نسبت به قبل، چند گام به پیش رفته ایم.

از وزارت علوم هم تشکر می کنیم که میزبانی جشنواره بعدی را برعهده گرفته است، برای آنها هم آرزوی توفیق داریم.

اصلِ کار قرآنی باید در بدنه دانشگاه اتفاق بیفتد؛ جشنواره قله کار است وی تأکید کرد: هرچند برگزاری این جشنواره قرآنی، بسیار مهم و تأثیرگذار است، اما اصلِ فعالیت های قرآنی باید در بدنه و عرصه دانشگاه ها-و در طول یک سال- اتفاق بیفتد، جشنواره هم در واقع قله کار است.

طبیعتاً همه افراد به این قله نمی رسند، لذا باید به دامنه ها بیشتر توجه کرد.

محمدیان افزود: کسانی که به مراحل نهایی و قله این جشنواره ها می رسند، معمولاً کسانی هستند که ما نقشی در قرآنی بودنِ آنها نداشته ایم، یعنی آنها خودشان از قبل(توسط خانواده یا مدرسه) در این فضاها قرار گرفته اند و حضور ما تأثیر چندانی برای این افراد ندارد، گرچه باید این قله ها را هم نشان دهیم تا برای بقیه، امید ایجاد شود که می شود به این قله ها رسید.

اصل تأثیرگذاریِ ما بیشتر در بخش دامنه و بدنه دانشجویی و برای کسانی است که شاید هنوز حلاوت انس با قرآن را نچشیده اند، اینها می توانند از طریق همین فعالیت ها و برنامه های ما با قرآن انس پیدا کنند و با سبک زندگیِ قرآنی آشنا شوند.

درخواست من از همه دستگاه ها این است که دست به دست هم بدهیم و بیشتر در بدنه عمومی دانشجویی و استادی سرمایه گذاری کنیم و سعی کنیم که انس با قرآن در این بدنه، شکل بگیرد.

بنا نیست با جشنواره و برنامه های قرآنی، همه مسائل فرهنگی دانشگاه حل شود! محمدیان با اشاره به اینکه همه مسائل فرهنگی دانشگاهها فقط با موضوع جشنواره قرآن و عترت حل نمی شود، افزود: نکته بعدی این است که یک جشنواره، نمی تواند همه بار مسائل فرهنگی را بر دوش بگیرد.

ما معمولاً وقتی می خواهیم یک کاری انجام دهیم، انتظار داریم همه مشکلات مان با همان کار، حل شود.

اما طبیعی است که هر برنامه فرهنگی و هر جشنواره ای، یک ظرفیتی دارد؛ به همان اندازه هم از آن انتظار داریم، نه بیشتر.

فقط بخشی از مسائل فرهنگی دانشگاه، با جشنواره و برنامه های قرآنی تحت تأثیر قرار می گیرد، اما در کنار آن، صدها عامل تأثیرگذار دیگر هم وجود دارد که در جای خودش اثرگذار هستند.

البته این جشنواره را در همین قالب قرآنی، هرچه می توانیم باید توسعه دهیم و از این ظرفیت استفاده کنیم، اما بنا نیست این ظرفیت، همه مسائل فرهنگی دانشگاه را حل کند! برای ایده های جدید یک فصل تازه ای در این جشنواره، باز شود وی با اشاره به اثرگذاری طرح و ایده های جدید در برگزاری جشنواره قرآنی گفت: در کار فرهنگی، ابتکار و دادنِ ایده جدید، خیلی کار سختی است، آن هم بعد از گذشت بیش از 30 سال؛ که هرساله تلاش شده است ایده های جدیدی مطرح شود.

چون هرچقدر بالاتر می رویم و تجربه های تازه ای پیدا می کنیم، دیگر ارائه ایده های جدید، یک مقدار سخت است.

دوستان در دبیرخانه این جشنواره، به دنبال ایده های جدید هستند و آمادگی دارند که هر کسی ایده جدیدی ارائه دهد، از او استقبال کنند.

از دوستان دبیرخانه هم درخواست می کنیم که برای ایده پردازی و ارائه ایده های جدید، یک فصل تازه ای در این جشنواره، باز کنند.

ممکن است به ذهن یک جوان دانشجو یا یک استاد، نکته ای برسد(در زمینه بحث های قرآنی) که به ذهن هیچ یک از ما نرسد.

گاهی یک جریان 300هزار نفری در دانشگاه، کمتر از یک تجمعِ 30نفری، انعکاس رسانه ای دارد! رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها در خصوص انعکاس رسانه ای فعالیت های فرهنگی و دینی در دانشگاه ها گفت: در عینِ حال که بنده از مجموعه رسانه ای کشور به خاطر پوشش این جشنواره تشکر می کنم، اما گاهی در یک دانشگاه اگر 30نفر تجمع کنند و یک سر و صدایی راه بیندازند، انعکاسش از این جریان 300هزار نفریِ قرآنی بیشتر می شود! این مشکلی است که ما در فضای تبلیغ و رسانه داریم.

وی افزود: اینکه در حدود 330هزار نفر از دانشجویان و استادان در این جشنواره حضور پیدا می کنند، کار بسیار بزرگی در کشور است، ولی ما توانِ درست منتقل کردن این اتفاق بزرگ را در فضای رسانه نداریم و عده ای هم تعمد دارند که دانشگاه را این گونه معرفی نکنند که در دانشگاه های ما این همه فعالیت های قرآنی وجود دارد شاید یک عده ای هم این راهبرد را داشته باشند که اصلاً دانشگاه به گونه دیگری معرفی شود! درحالی که به نظر بنده، دانشگاه واقعاً در زمینه فعالیت های قرآنی، در کشور پیشتاز است.

با توجه به اینکه این 300هزار نفر در دانشگاه، خودشان انتخاب می کنند که به سراغ فعالیت های قرآنی بروند و غالباً هم برایشان امتیاز خاصی ندارد؛ یعنی این کاملاً یک انتخابِ آگاهانه است و افراد با جوشش درونی و انگیزه های بالای خودشان، وارد این عرصه می شود.

انتظار می رود از دلِ این جشنواره، ایده هایی برای جامعه تولید شود محمدیان افزود: این مقدار کاری که انجام می گیرد، باید قدرش را بدانیم و هر سال هم سعی کنیم که چندگام به جلوتر پیش برویم.

این تذکر رهبر انقلاب را هم مد نظر بگیریم که انتظار جامعه این است که وقتی یک جشنواره قرآنی در دانشگاه برگزار می شود، واقعاً در سطح دانشگاه باشد و تراز آن حفظ شود ترازش هم این است که در اینجا بحث های محتوایی، خیلی قوی تر باشد و از دلِ این جشنواره، ایده هایی برای جامعه تولید شود.

ما دائماً دنبال این هستیم که دانشگاه با صنعت، ارتباط پیدا کند، درحالی که فقط یک بخشی از دانشگاه های ما دانشگاه های صنعتی هستند.

ما دانشگاه های بسیاری داریم که در بخش صنعت نیستند بلکه در بخش علوم انسانی و مباحث فرهنگی جامعه هستند.

لازم است از این جشنواره ها، برای بخش های فرهنگی و مباحث اجتماعی و رفع آسیب های فرهنگی و اجتماعی جامعه، نسخه هایی ارائه شود.

ما می توانیم از این جشنواره قرآنی و فعالیت های قرآنی در دانشگاه ها، برای کمک به مجموعه های فرهنگی جامعه و بخش هایی که به نوعی با مردم ارتباط دارند، به یک سلسله ایده های ناب، برسیم.

مثلاً می توانیم برای قوه قضاییه، چند راهبردِ قرآنی ارائه دهیم؛ همچنین برای نیروی انتظامی و مجموعه های اداری که مردم روزانه با آنها در ارتباط هستند.

لازم است در این جشنواره، خیلی قوی تر به بحث های محتوایی بپردازیم رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها در خصوص تولید محتوا برای فضای دانشگاه ها از دورن این جشنواره گفت: گاهی اوقات هم در این جشنواره ها به نکات و راهبردهایی رسیده ایم، اما نتوانسته ایم آنها را ترویج کنیم و تبدیل به گفتمان کنیم.

در جشنواره قرآنیِ دانشگاه انتظار می رود این کارها صورت بگیرد، وقتی 300هزار نفر در دانشگاه، وارد فضای کار قرآنی می شوند، لااقل باید 30تا ایده هم- به عنوان نسخه های شفابخش - به بخش های مختلف جامعه، ارائه شود؛ چون قرآن بناست که شفادهنده باشد.

حتماً لازم است در این جشنواره، خیلی قوی تر به بحث های محتوایی بپردازیم؛ هیچ وقت هم محتوا از قالب جدا نیست.

در همه جا پوسته با مغز، یک جا هستند.

یعنی ما حفظ و روان خوانی و تلاوت قرآن هم لازم داریم؛ اینها قالب هستند، اما در این قالب ها باید روح و مغز هم باشد.

خیلی ها ممکن است با عشق به تلاوت قرآن وارد این عرصه شوند، اما بعداً انس آنها با قرآن بیشتر می شود و وارد عرصه تدبر در قرآن هم بشوند.

تشویق های ما در فعالیت های قرآنی، تشویق های معنوی باشد؛ نه مادی محمدیان افزود: همه ما باید برای عمق بخشیدنِ بیشتر به فعالیت های قرآنی در دانشگاه، دست به دست هم بدهیم و تراز دانشگاه را در فعالیت های قرآنی، حفظ کنیم.

ضمن اینکه مباحث مادی را هرچه می توانیم از این فعالیت های قرآنی دور کنیم؛ تشویق های ما هم باید تشویق های معنوی باشد.

وی تأکید کرد: اصلاً در دانشگاه خوب نیست که بگوییم هر کسی این قدر قرآن حفظ کرد، این قدر پول می دهیم! بنده این را در فضای دانشگاه، اهانت می دانم! البته ممکن است این کار برای دوران نوجوانی، اشکالی نداشته باشد(مثلاً اگر نوجوان، یک جزء قرآن را حفظ کرد، به او کارت هدیه بدهند) اما در فضای دانشگاهی نباید این مباحث مادی وارد عرصه فعالیت های قرآنی شود، چرا که این مباحث مادی، سطح کار را تنزل می دهد، از این لحاظ به شدت باید در دانشگاه، مراقبت کنیم.

بخش استادی هم قطعاً نیاز به تقویت بیشتر دارد.

یک استاد وقتی وارد کار قرآنی می شود، در سال طبیعتاً با صدها دانشجو ارتباط دارد و می تواند یافته های خود را به دانشجویان منتقل کند و بسیار مؤثر باشد.

همه تلاش ما این است که دانشگاهیان این حس را پیدا کنند که امروز هم قرآن، برترین سخن است رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها تأکید کرد: همه این تلاش های ما برای این است که یک اتفاق بیفتد و آن اینکه در ذهن استاد و دانشجوی ما، این شکل بگیرد که کَلِمَهُ اللَّهِ هِیَ الْعُلْیا یعنی این حس را پیدا کنند که قرآن، برترین سخن را دارد؛ در همه عرصه هایی که قرآن به آن ورود پیدا کرده است.

مهم این است که این معنا برای استاد ما جا بیفتد و بعد هم بتواند آن را به دانشجویان منتقل کند، یعنی برای دانشجوی ما جا بیفتد که برترین سخن را قرآن گفته است.

البته این کار خیلی زحمت دارد.

بله؛ ما یک اعتقاد قلبی به این معنا داریم، اما باید دید که امروزه چگونه می شود این را در کشور خودمان برای جوان و دانشجوی خودمان جا بیندازیم که امروز هم سخن قرآن، برترین سخن است البته کلیّت این معنا را همه قبول داریم، اما در مصادیق چطور؟! این دانشجوی ما در کلاس درس، خیلی از نظرات را می شنود، ولی ما باید به او بگوییم: در کنار همه این نظرات، این هم نظر قرآن است.

و دانشجوی ما به این نتیجه برسد که کَلِمَهُ اللَّهِ هِیَ الْعُلْیا ! یعنی تراز سخن قرآن، خیلی بالاتر از سخنان دیگر است! این هنرِ کار دانشگاهی است.

90درصد دانشجویان ما به قرآن اعتقاد دارند؛ یعنی قرآن را وحی و کلام خدا می دانند وی افزود: طبق نظرسنجیِ وزارت علوم (سیمای دانشجو) 90درصد دانشجویان ما به قرآن اعتقاد دارند، یعنی قرآن را وحی و کلام خدا می دانند.

ما چقدر باید کار می کردیم که 90درصد جوانان ما به قرآن اعتقاد پیدا کنند؟! حتی دانشجویانی که ظواهر را رعایت نمی کنند، به قرآن احترام می گذارند و وقتی می خواهند قسم بخورَند، به قرآن قسم می خورند؛ البته نه قَسم های از روی عادت، بلکه قَسم های جدّی و از روی توجه.

این آمار بسیار امیدوارکننده است، اما اینکه دانشجوی ما در بخش های مختلف به این نکته برسد که کَلِمَهُ اللَّهِ هِیَ الْعُلْیا آن وقت می توانیم بگوییم که ما در کار خودمان موفق بوده ایم.

یعنی شاخص موفقیتِ خودمان را این قرار دهیم که چقدر توانسته ایم استاد و دانشجوی خومان را به اینجا برسانیم که باور کند کَلِمَهُ اللَّهِ هِیَ الْعُلْیا انتهای پیام
کلید واژه ها: جشنواره - دانشگاه - قرآن - قرآنی - مقام معظم رهبری - برگزار - فرهنگی - وزارت بهداشت - نمایندگی - دانشجویی - وزارت - شورای هماهنگی - بهداشت - برنامه - سرمایه گذاری - رهبری - وزارت علوم - نشان - مسئولان - خانواده - انتظار - مشکلات - سرمایه - شورای - وظیفه - گزارش - علوم - شاخص - آشنا - کشور

آخرین اخبار سرویس:
دولت از حق وتوی خود استفاده نکرد

سردار جعفری رحلت حجت الاسلام حسنی را تسلیت گفت

واجدان شرایط انتخابات ترکیه بالغ بر 59 میلیون نفر اعلام شد

قالیباف از شهرداری رفت

آذربایجان غربی یکپارچه سیاهپوش در سوگ پدر مهربان

اولین حکم افشانی شهردار جدید تهران

فارس گزارش می دهد آذربایجان غربی یکپارچه سیاهپوش در سوگ پدر مهربان

وزیر خارجه آمریکا مدعی شد: در پی اعمال فشار اقتصادی بی سابقه ای بر ایران هستیم /از مردم ایران حمایت می کنیم!

آیات قرآن از لزوم سواد رسانه ای می گوید/ تکنیک هایی برای مقهور نشدن در برابر تهاجم

خروج آمریکا از غرب آسیا توسط ملت های منطقه یک احتمال قوی است

آمریکا جرات حمله به ایران را ندارد

قالیباف از حراست شهرداری رفت؛سمیعی آمد

نیوشا ضیغمی مادر شد + تصویر

اهمیت فعالیت رانندگان در حوزه حمل ونقل عمومی به جامعه منعکس شود

مجری و مدیحه سرای برنامه های معارف صدا وسیما درگذشت

موراتا در حال مذاکره با یوونتوسی ها شکار شد+عکس

فتح خرمشهر زمینه ساز تشکیل جبهه مقاومت و ذلت دشمنان اسلام شد

قانون چک اصلاح می‎شود

حجاب و امنیت اخلاقی نیاز کلی هر جامعه است

چرا یک معلول باید به دادگاه برود؟

نامه 170 چهره سرشناس به موگرینی

سفره افطاری در حرم امام رضا (ع)

بستر لازم برای بهره برداری از فاز 2 و 3 اپراتور چهارم در کرج مهیا است

اولین حکم افشانی شهردار جدید تهران قالیباف از حراست شهرداری رفت؛سمیعی آمد

مردم توانمند ایران بر دشمن چیره خواهند شد

فرمانده کل سپاه رحلت حجت الاسلام والمسلمین حسنی را تسلیت گفت

بررسی برنامه راهبردی توسعه فضایی تا افق 1404

تصویر «پرستو صالحی» یک لحظه قبل از بی هوشی! /راز وحشتناک خانه مجردی که چراغ هایش روشن بود! / وقتی پتو را کنار زدم خشکم زد ( برگزیده )

یک زن سیاه پوست برای اولین بار نامزد والی در امریکا شد

قوانین عجیب و در عین حال خنده دار کشورها! /این زن سرشناس ایرانی مهمان عروسی مگان و هری بود! عکس ( برگزیده )

استخدام راننده لیفتراک جهت شرکتی واقع در سپیدان

186//آیه ای که خداوند متعال در آن هفت مرتبه به انسان لطف کرده است

گوینده پیشکسوت خبر به خندوانه می رود

چرا نام «رمضان» بر این ماه گذاشته شده است؟/ ویژگی های مهمانی در ماه خدا

درخواست نمایندگان برای کاندیداتوری عارف در انتخابات هیات رییسه

10 خطر استفاده از لنز بـرای دختران جـوان

از اصلاح طلبان تا اصولگرایان؛ چه کسانی امروز به دیدار رهبر رفتند؟+ عکس

به توسعه توانمندی دفاعی خود ادامه خواهیم داد/آمریکا جرات حمله به ایران را ندارد

پیام تسلیت رییس رسانه ملی در پی درگذشت حجت الاسلام حسنی

مردم توانمند ایران بر دشمن چیره خواهند شد

325 متکدی در کهگیلویه و بویراحمد شناسایی شده است

خبری جدید از پرونده قاتل مامورین ناجا

روحانی درگذشت حجت الاسلام حسنی را تسلیت گفت

14نهاد و شخص در حادثه پلاسکو مقصر شناخته شدند

درخواست نمایندگان برای کاندیداتوری عارف در انتخابات هیات رییسه

برگزاری نشست «درآمدی بر آینده‎اندیشی قرآنی» در قم

منظور از دندان نهفته چیست

بطحایی خبر داد: تیمی از آموزش و پرورش و پلیس فتا مشغول بررسی صحت و سقم لو رفتن سوالات امتحان نهایی

«خودکشی» نافرجام 2 خواهر دانشجو

3 قانون مهم برای ترکیب رنگ لباس آقایان

367 ویژه برنامه در خردادماه سال جاری برگزار می شود

واکنش دادستان البرز به تخریب ویلای وزیر کشور

کانون های فرهنگی مساجد حلقه وصلی میان مردم و مسئولان است

جانشین بوفون مشخص شد

سیلاب در لواسان

پیام تسلیت رییس سازمان صدا و سیما در پی در گذشت حجت الاسلام و المسلمین حسنی

روایت روزهای مقاومت و خیانتی که خرمشهر را زمین زد

راز بقای دولت نتانیاهو در چیست؟

استخدام کارشناس HSE خانم و آقا با مدرک لیسانس در اصفهان

خبرخوش به سپرده گذاران موسسات مالی و اعتباری /پرداخت سپرده ها تا یک ماه آینده

فعال بودن بیش از 5 طرح عمرانی حوزوی در لرستان

مسئولان و کارگزاران نظام با رهبر معظم انقلاب دیدار کردند

بازخوانی پیام رهبر انقلاب در پی پیروزی خاتمی

واکنش دادستان البرز به تخریب ویلای وزیر کشور

بیانیه استاندار سیستان وبلوچستان به مناسبت سوم خرداد

مستند«کلید فتح خرمشهر»

مهدی مریزاد دیدار مسوولان و کارگزاران نظام با مقام معظم رهبری

اظهارات جدید پمپئو درباره ایران

2 مدیرکل وزارت کشور منصوب شدند

بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی: همه باید مثل آقای حسنی مسلح شوند.

جلب اعتماد عمومی مسیر پیشرفت کشور را هموارتر می سازد

دعوت از خیرین برای مشارکت در جشن گلریزان

فرمانده کل سپاه رحلت حجت الاسلام والمسلمین حسنی را تسلیت گفت

شجاعت حجت الاسلام حسنی در تاریخ ماندنی است

فرجام صدام سرنوشت متعرضان به ایران اسلامی است

گزارش تصویری: دیدار مسئولان و کارگزاران نظام با رهبر انقلاب

ضرورت راه اندازی مرکزمدیریت بحران شهرداری بوشهر

سقوط هواپیمای مافوق صوت نیروی هوایی آمریکا

ناکامی سارق اینترنتی در اصفهان

درگیری عجیب بر سر چرای دام با یک کشته و 2 مجروح

سید اسماعیل؛ بازاری برای همه فصول

تشییع سه قربانی حوادث کازرون

جمع آوری متکدیان در یاسوج مطابق با قانون نیست

حقوق مردم، خط قرمز اصلی اصلاحات است/ هویتم را از خاتمی گرفته ام

تخریب قسمتی از ویلای وزیر کشور در ساوجبلاغ خلاف مقررات بود/ تخلفات در حال رسیدگی است

به کوری چشم دشمنان لحظه ای در ارتقای توان دفاعی و نظامی درنگ نمی کنیم

تکنولوژی جدید IBM الماس اصل را از تقلبی تشخیص می دهد

بیانیه ستاد کل نیروهای مسلح به مناسبت سوم خرداد

توسعه فرهنگ قرآنی با هدف سبک زندگی قرآنی است

دیدار مسوولان و کارگزاران نظام با مقام معظم رهبری (عکس)

درخواست نمایندگان برای کاندیداتوری عارف در انتخابات هیات رییسه

از اذان و اسماءالحسنی تا سنت طبل زنی رمضان

مبارزه با هوای نفس، نخستین گام برای رسیدن به عدالت است

شجاعت حجت الاسلام حسنی در تاریخ ماندنی است

تیراندازی مقابل دادگاه انقلاب اهواز/عاملان دستگیر شدند

واکنش دادستان تهران به اظهارات معاون رییس جمهور: در کار ما دخالت نکنید/ هیات منتخب رییس جمهوری دسترسی و حق اظهارنظر درباره پرونده محیط زیستی ها را ندارد/مطالبی نظیر «متهمان باید بزودی آزاد شوند» در حد این افراد نیست

خرمشهرهای ایران در حوزه اقتصاد هدف جنگ های پیچیده دشمن است

دیدار مسئولان و کارگزاران نظام با رهبر انقلاب

ایران برای توسعه قدرت دفاعی خود نیازی به اجازه گرفتن ندارد

سومین دوره جشنواره کتابخوانی فتح خرمشهر برگزار شد

دانشگاه واقعاً در زمینه فعالیت های قرآنی در کشور پیشتاز است

دانشگاه واقعاً در زمینه فعالیت های قرآنی در کشور پیشتاز است