مطالب مرتبط:
رشد 30 برابری حاشیه نشینی
رشد 2،5 برابری پرداخت زکات در استان یزد
حاشیه نشینی در چابهار
برابری نرخ مشاغل غیررسمی و رسمی/ علل ایجاد مشاغل بدون شناسنامه
ارزش تولیدات فاز 19 به زودی با هزینه ساخت پالایشگاه برابری می کند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 27 دی 1396 ساعت 16:132018-01-17اجتماعي

رشد 30 برابری حاشیه نشینی


به گفته مدیر کل سابق دفتر آموزش و مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست اکنون حدود 18 میلیون ایرانی در حاشیه شهرها سکونت دارند.

- زمانی زندگی روستایی جان داشت و نفس می کشید، اما اکنون پیشرفت های انکارناپذیر در روابط اجتماعی، تکنولوژی و زندگی اجتماعی سبب کاهش زندگی روستایی در کشور شده است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازسلامت نیوز، آرمان نوشت: از سوی دیگر، بحران کنونی آب نیز سهم قابل توجهی از مردم را در روستاها خانه به دوش و عازم شهرهای بزرگی کرده که آب دارند؛ اکنون مهاجرت زیست محیطی یکی از مهم ترین نوع مهاجرت ها شده است.

زندگی در شهر زرق وبرق دارد و هر که از دور بنگرد آن را پراز شکوه و راحتی می بیند.

البته نمی توان منکر آن بود که امکانات گسترده در شهرها زندگی شهری را قطعا راحت تر از روستاها کرده است، اما مساله مهمی تحت عنوان چگونگی زندگی در شهرها نیز وجود دارد.

موضوع ساده است، آیا به هر قیمت باید در شهر زیست؟!تهران را ببینید.

آلودگی از در و دیوار این شهر می ریزد و روزی نیست که شهروندان از آلودگی هوا، محیط زیست، شلوغی و ازدحام و.

این شهر شکوه نکنند.

نکته قابل توجه آن است که این مشکلات فقط مختص ساکنان این شهر نیست و ساکنان حاشیه این شهر علاوه بر تحمل مشکلات ساکنان شهرها درگیر مشکلات بی شمار دیگر نیز هستند.

اگر بی آبی یا قطع برق برای شهروندان تهرانی به افسانه ای تلخ می ماند برای ساکنان حاشیه این شهر یک عادت و واقعیت انکارناپذیر است.

آنها علاوه بر تحمل مشکلات خاص این شهر مشکلات زندگی در محدوده حریم شهر را نیز تحمل می کنند.

چاره چیست؟! حاشیه نشینی درد دارد و حاشیه نشین قطعا دردمند است، او یک شب از سر هوا و هوس و ناگهانی به سرش نزده که خانه و زندگی خود را در روستا رها کند و به این شهر هزار رنگ و عجوزه هزار داماد بیاید.

نمی توان برای تمام آنها نسخه بی رحمانه بازگشت به روستا را پیچید، زیرا برخی از آنها حتی در روستای خود آب آشامیدنی و کشاورزی ندارند.

از سوی دیگر، نمی توان انتظار داشت حاشیه نشینی مانند یک دمبل چرکین بر بدنه شهرهای بزرگ باشد.

چاره، به کارگیری راه حلی است که در آن نه سیخ بسوزاند نه کباب .

سکونت 18میلیون ایرانی در حاشیه شهرها فعال محیط زیست و عضو هیات علمی موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع کشور در نشست تخصصی معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری با جمعی از دهیاران زن سراسر کشور گفت: در حال حاضر 18 میلیون نفر از مردم ایران در مناطق حاشیه ای شهرها زندگی می کنند اما این آمار در سال 76 تنها 600 هزار نفر بوده که این امر به معنای رشد 30 برابری حاشیه نشینی شهرها در طی 20 سال گذشته است.

محمد درویش افزود: به خاطر این تعداد حاشیه نشین در شهرها، سهم بزرگی از سکونتگاه های روستایی در کشور را نیز از دست داده ایم.

او تصریح کرد: متاسفانه این تعداد حاشیه نشین از روستاها به شهرها آمده اند و در حاشیه شهرها زندگی می کنند و همین امر تبعات و آسیب های اجتماعی جدی را در شهرها به وجود آورده است که باید برای آن تدابیر جدی اندیشید.

او ادامه داد: به همین منظور دولت دو میلیارد و 500 میلیون دلار برای موضوع حاشیه نشینی در کشور بودجه در نظر گرفته است، اما متاسفانه به واسطه این مشکلات حاشیه نشینی در شهرها و مهاجرت مردم از روستاها، 34 هزار روستا را از دست داده ایم.

درویش با بیان اینکه باید معیشت پایداری را در جامعه ایجاد کنیم، اضافه کرد: امروز نگران هستیم این رقم به جای صرف تغییر وضعیت در روستاها، به همان منوال بچرخد و همچنان مردم مناطق روستایی به شهرها مهاجرت داشته باشند.

او خاطرنشان کرد: ما در سرزمینی هستیم که میزان دام ما سه برابر ظرفیت مراتع کشور است و 56 میلیارد دلار به دلیل فرسایش خاک به کشور خسارت وارد شده است چون ما دام مازاد زیادی در کشور داریم.

در پایان مدیر کل سابق دفتر آموزش و مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست افزود: در واقع باید معیشت هایی در جامعه تعریف کنیم که مردم کمترین وابستگی به آب و خاک داشته باشند.

درویش ادامه داد: اگر از ظرفیت روستاها به خوبی استفاده نکنیم وضعیتی داریم که قابل برگشت نخواهد بود.

لزوم ایجاد احساس تعلق به شهرها رییس انجمن آسیب شناسی ایران در ارتباط با دلایل ایجاد حاشیه نشینی گسترده در حریم کلانشهرها می گوید: ریشه اصلی حاشیه نشینی را باید در ساختارها و کارکردهای چند حوزه در جامعه بررسی کرد و یکی از آنها مدیریت شهری کلانشهرهاست.

تمرکز مدیران شهری بر بخش برخوردار شهرهاست و عمدتا در توضیح متناسب خدمات و برقراری عدالت اجتماعی در تمام نقاط شهر دچار ضعف هستند و غفلت همیشگی نسبت به قشر کم برخوردار کلانشهرها دارند.

کوروش محمدی می افزاید: علاوه بر این ارزان بودن نرخ حاشیه نشینی در تمام کلانشهرهای ما مانند اصفهان، تهران، مشهد و.

سبب می شود افراد با کمترین هزینه و تحمل کمترین سختی قادر به سکونت در حواشی شهرها و محدوده هایی باشند که از نظر مقررات و حوزه مدیریت شهری خارج از محدوده شهر محسوب می شوند و تابع هیچ چارچوب و قانونی نیز از نظر بافت، ساخت مسکن و تابعیت از قوانین شهری نیستند .

او خاطرنشان می کند: عوامل دیگری مانند شرایط اقلیمی مانند خشکسالی در بسیاری از مناطق روستایی ایجاد رکود می کند؛ رکودی که در شرایط پیچیده تر در حوزه اقتصاد بروز می یابد.

در نهایت افراد برای تامین معاش زندگی ناتوان و عاجز می شوند و به امید یک زندگی بهتر از منطقه روستایی خود خارج می شوند و از مشاغل کشاورزی و دامپروری خود دست می کشند، زیرا گمان می کنند ناکامی های اقتصادی و معیشتی آنها در حاشیه کلانشهرها جبران پذیر است.

محمدی می افزاید: این افراد تصوری رویایی از شهرنشینی دارند و به دلیل بهره مندی از امکانات و سبک زندگی شهری در حواشی شهرها ساکن می شوند، اما به دلیل مسائلی مانند گرانی مسکن و شغل، اشتغال و نیازهای یک شهروند شهرنشین درگیر مسائلی می شوند که حس تعلق خود به شهر را از دست می دهند و به مشاغلی مانند تکدی گری، توزیع موادمخدر و.

رو می آورند.

او تاکید می کند: حاشیه نشینی فی نفسه ایجاد مشکل نمی کند، اما این افراد نمی توانند خود را با مسائل اجتماعی منطبق کنند.

آنها تخصص و تحصیلات ندارند و اهل تولید نیستند، بنابراین بخشی از آسیب های اجتماعی کلانشهرها به آنها مرتبط می شود.

محمدی می افزاید: مدیران حوزه مدیریت و خدمات شهری کلانشهرها باید عدالت اجتماعی را در توزیع امکانات و توسعه فضاهای شهری و تفریحی رعایت و تسهیلات زندگی را مانند مراکز شهرها از نظر شکل معابر، دسترسی ها و امکانات تفریحی برای تمام نقاط شهر تعریف کنند که حاشیه شهرها تبدیل به نقاط بحرانی و کم برخوردار نشوند.

فاصله طبقاتی کنونی از نظر شکل ظاهری میان حاشیه و مرکز کلانشهرها نتیجه عدم توجه و مسامحه مدیران شهری در توزیع عادلانه خدمات است.

او تاکید می کند: در برخی از کلانشهرها کمربندهای سبز یا طرح های جامع و تفصیلی بنا بوده 30 سال گذشته اجرا شود تا اجازه سکونت یا ایجاد بافت های جدید به فردی در خارج از حریم شهرها داده نشود، اما تاکنون اجرا نشده اند.

بنابراین باید این طرح ها سریعا اجرا شوند و هزینه زندگی در حاشیه و مرکز کلانشهرها نرخ ثابت و گران قیمت برای مهاجران داشته باشند تا تنها مهاجران دارای تخصص و قدرت تولید که قادر به بهبود وضعیت فضاهای شهری هستند در شهرها ساکن شوند.

نیازمند آموزش های فرهنگی و اجتماعی به افرادی هستیم که قصد مهاجرت به کلانشهرها را دارند و باید به آنها احساس تعلق به فضای شهری تزریق شود تا به هنجارها، نیازها و شهروندان آن شهر پیوند بخورند؛ حجم عظیم آسیب های اجتماعی حاشیه شهرها نتیجه احساس عدم تعلق ساکنان این مناطق حاشیه ای به شهر است.


کلید واژه ها: حاشیه - زندگی - حاشیه نشینی - روستا - مشکلات - محیط زیست - سازمان حفاظت محیط زیست - زیست - روستای - محیط - ایران - شهروندان تهرانی - روستایی - روستاها - اجتماعی - حفاظت محیط زیست - مردم - مهاجرت - آلودگی - ایرانی - کشور - ریاست جمهوری - آب آشامیدنی - زندگی شهری - هیات علمی - امور زنان - تکنولوژی - خانه - بزرگ - عضو هیات

آخرین اخبار سرویس:
یوسف مهدوی نسب، دکتر هاشم فردانش، دکتر ابراهیم طلایی، دکتر جواد حاتمی طراحی و اجرای بازی آموزشی درس همسایگان ایران بر اساس اصول سازنده گرایی

ممنوعیت برای دیزلی ها در تهران، کربن سیاه را نصف کرد

کاهش کربن سیاه هوا؛ دستاورد ممنوعیت تردد دیزلی ها در تهران

آماری وحشتناک از افزایش مصرف مواد مخدر در بین دانش آموزان

تشدید آلودگی آب ها و خطر تجزیه شدن جانداران دریایی

زینب بابای خاکیان، دکتر جهانگیر کرمی، دکتر علیرضا رشیدی رابطه ناگویی هیجانی و تعهد سازمانی با فرسودگی شغلی دبیران زن آموزش و پرورش

ثبت نام قطعی در کاروان های عتبات نوروزی از دوشنبه آغاز می شود

عکس/ وداع خانواده شهدای ناجا با پیکر شهیدشان

عکس/ نماز اول وقت یک امدادگر در برف

معاون دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش در گفت وگو با فارس: پیش نویس تعیین وظایف نهادها در اجرای سند تحول آموزش و پرورش تهیه شد

برف و باران در محورهای 10 استان

ورود دو سامانه بارشی به کشور طی امروز و فردا

مذاکرات آموزش و پرورش با مجلس در خصوص تغییر آغاز سال تحصیلی

بهره مندی بیش از 100 دانش آموز قصرقندی از فضایی استاندارد برای تحصیل + گزارش

ورود جریانات ناپایدار به منطقه/ بارندگی و رعد و برق پیش بینی می شود

تصاویری جالب از عجیب ترین پل جهان!

محدودیت مقطعی ترافیکی در محور هراز

جزییات سفر هیئت فرانسوی به «دناکوه» اعلام شد

بازداشت دوباره فعالین محیط زیست در سکوت خبری

تیم فرانسوی متخصص هواپیمای ای تی آر وارد یاسوج شد

دانش آموزان خمیر نیستند!

پلیس: تشویق به بی حجابی یک تا ده سال حبس دارد

نحوه ثبت نام در کاروان های نوروزی عتبات

واکنش پلیس پایتخت به انتشار ویدئوی برخورد پلیس با دختری که کشف حجاب کرده بود

مجازات کسانی که زنان را به بی حجابی تشویق می کنند چیست؟

باران و برف در اکثر نقاط کشور

باد و باران و برف در استان + فیلم

برف و باران تا اواسط هفته آینده مهمان اصفهان

بارش باران و برف و مه گرفتگی در جاده های کشور

اداره کل هواشناسی اصفهان اعلام کرد برف و باران تا اواسط هفته آینده مهمان اصفهان

فیلم/ کیسه دوختن برخی مدارس و موسسات برای تیزهوشان

جزییات سفر هیئت فرانسوی به دناکوه اعلام شد

بارش پراکنده باران و مه رقیق پیش بینی هواشناسی البرز

تشویق به بی حجابی یک تا ده سال حبس دارد/ پلیس موظف است با جرم برخورد نماید

بارش پراکنده باران و مه رقیق پیش بینی هواشناسی البرز

تشویق به بی حجابی یک تا ده سال حبس دارد

بارش پراکنده باران و مه رقیق پیش بینی هواشناسی البرز

جزییات سفر هیئت فرانسوی به دناکوه اعلام شد

دو امدادگر مفقود شده در ارتفاعات دنا پیدا شدند

بارش 30 میلی متری باران در پیرانشهر/ کاهش آلودگی هوای ارومیه با شروع بارش

تشییع پیکر دو شهید گم نام در خرامه

احتمال آغازسال تحصیلی ازشهریورماه

افراد محلی برای اعزام به منطقه جست وجوی سانحه هوایی اصرار نورزند

مدیرکل هواشناسی آذربایجان غربی خبر داد بارش 30 میلی متری باران در پیرانشهر/ کاهش آلودگی هوای ارومیه با شروع بارش

نیروی انتظامی:تشویق مردم به نداشتن حجاب 1تا 10سال حبس دارد

آیین کهن پخت آش اسفندی در دلیجان برگزار شد

واکنش پلیس پایتخت به انتشار ویدئوی برخورد پلیس با یکی از دختران خیابان انقلاب / اعمال قانون کردیم

رالی اتومبیلرانی مشهد-کربلا با شرکت 60خودرو آغاز شد+عکس

گوشه هایی از حضور امدادگران در ارتفاعات دنا

سیروان خسروی و مادرش و کتایون ریاحی /عکس

پلیس پایتخت به انتشار فیلم برخورد با یک دختر واکنش نشان داد

بارش باران و لغزندگی جاده ها در سمنان

طبیعت یک روز برفی در شهرستان دنا

آیین کهن پخت آش اسفندی در دلیجان برگزار شد

واکنش پلیس پایتخت به انتشار ویدئوی برخورد پلیس با یکی از دختران خیابان انقلاب

گذراندن یک روز تعطیل در کنار خانواده

بارش باران و ترافیک سنگین درمحورهای ارتباطی البرز

تشییع پیکر مطهر4 شهید گمنام دفاع مقدس در رودان

بارش باران و ترافیک سنگین درمحورهای ارتباطی البرز

تشییع پیکر مطهر4 شهید گمنام دفاع مقدس در رودان

نیروی انتظامی: تشویق مردم به نداشتن حجاب 1 تا 10سال حبس دارد

ببینید | نحوه انتقال اجساد از ارتفاعات دنا در صورت ادامه بارش برف

دمای هوا در شهر های دارای ایستگاه هواشناسی

نماهنگ:طبیعت بکر و زیبای خوانسار

باران و برف در اکثر نقاط کشور

تشویق مردم به نداشتن حجاب 1 تا 10سال حبس دارد

پیش بینی بارندگی برای همه نقاط استان خراسان شمالی

طراحی 148 برنامه اندروید توسط دانش آموز شهریار

آغاز بارش باران دراستان ایلام

دوره بازآموزی طرح امداد و نجات امدادگران 6 استان کشور در اردبیل برگزار شد

شیراز میزبان مسابقات ورزشی دانش آموزان فارس

دوره بازآموزی طرح امداد و نجات امدادگران 6 استان کشور در اردبیل برگزار شد

جزییات ثبت نام قطعی در کاروان های عتبات نوروزی

جزییات ثبت نام در کاروان های عتبات در ایام نوروز

شایعه استخدام در آموزش و پرورش کذب است

تشییع دو شهید گمنام در روستای نخل ابراهیمی میناب

بارش برف در محورهای هراز و کندوان/ تردد سنگین خودروها در محور هراز

بطحایی: طرح تعطیلی زمستانه مدارس در دولت هنوز به نتیجه نرسیده است

لبخند زیبا و کودکانه نیکی کریمی +عکس

پیشنهاد ترامپ برای مسلح شدن معلمان یک ایده وحشتناک است

لغزندگی برخی محورهای مواصلاتی زنجان

بخشی از مدارس پنسیلوانیا تعطیل شدند

آغاز بارندگی در سیستان و بلوچستان

46 دستگاه واگن جدید به متروی تهران اضافه می شود

کارواش های پایتخت زیر ذره بین محیط زیست

آغاز بارندگی در سیستان و بلوچستان

برپایی نمایشگاه «ما تنها یک زمین داریم» در فیروزکوه

حمایت از معلولان با جمع آوری درب های بطری

تفریحات مردم در ارتفاعات استان خراسان شمالی به روایت تصویر

بازدید قائم مقام سازمان اوقاف و جانشین ستاد بازسازی عتبات از صحن حضرت زهرا (س)

هشدار هواشناسی بوشهر درباره سیلابی شدن مسیل ها

نواخته شدن زنگ «سپاس» در مدارس شهرری + تصاویر

عبرت دانش آموزان شهرقدس از موزه عبرت

جعبه سیاه هواپیمای ATR آسمان از لاشه هواپیما جدا نشده است

از عصر امروز؛ پیش بینی بارش باران در استان کرمانشاه

ثبت نام قطعی در کاروان های عتبات نوروزی از دوشنبه آغاز می شود

جعبه سیاه هواپیمای ATR آسمان از لاشه هواپیما جدا نشده است

هشدار هواشناسی بوشهر نسبت به وقوع سیل در استان

بطحایی:تشکیل 8 هزار سازمان مردم نهاد برای حمایت از حقوق کودکان درایران

هشدار پلیس راه؛ برف و باران در محورهای 10 استان

رشد 30 برابری حاشیه نشینی

رشد 30 برابری حاشیه نشینی