مطالب مرتبط:
اعضای شورای شهر همدان باید در جریان تخریب خانه ها قرار می گرفتند
اعتراض سازمان میراث فرهنگی مشهد به تخریب مسجد معجردار
دستور پیگیری تخریب محیط زیست در منطقه اخلمد شهرستان چناران/ برخورد با مدیرانی که در انجام وظایف خود کوتاهی کرده اند
تخریب دردسرساز در کبابیان همدان
تخریب دردسرساز در کبابیان همدان
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 27 دی 1396 ساعت 17:062018-01-17سياسي

تخریب های هویتی سبب از بین رفتن حافظه جمعی مردم می شود


عضو شورای علمی معماری و شهرسازی در پژوهشکده نوین شهر معنوی ثامن گفت: تخریب بنا و بافت قدیمی گاهی اوقات سبب از بین رفتن حافظه جمعی مردم می شود.

- عضو شورای علمی معماری و شهرسازی در پژوهشکده نوین شهر معنوی ثامن:تخریب های هویتی سبب از بین رفتن حافظه جمعی مردم می شود عضو شورای علمی معماری و شهرسازی در پژوهشکده نوین شهر معنوی ثامن گفت: تخریب بنا و بافت قدیمی گاهی اوقات سبب از بین رفتن حافظه جمعی مردم می شود.

جواد خدایی در گفت وگو با خبرنگار فارس در مشهد، به ضرورت نگاه جامع و بنیادی درباره بافت اطراف حرم اشاره و اظهار کرد: سابقه این اتفاقات به سال های ابتدایی دهه 50 شمسی بازمی گردد و پس از آن در هر دوره ای از مدیریت شهر تکرار شده است.

وی گفت: در زمان رژیم پهلوی که آقای ولیان استاندار خراسان بود با نیت خدمت به شهر و مردم می خواست بافت اطراف حرم را مناسب سازی کند، اما در عمل اتفاقات دیگری افتاد که سبب ازبین رفتن پایگاه های اجتماعی و فرهنگی شهر شد.

تخریب هویت با هر بهانه ای مردود است خدایی تأکید کرد: هرچند در آن دوره به بهانه بازسازی شهر فعالیت های تخریب کننده ای انجام دادند، اما اکنون با بهانه های مذهبی، اماکن را تخریب می کنند و هیچ تفاوتی نمی کند.

وی با بیان اینکه در آن زمان مردم نگاه بدی به ساخت وساز اطراف حرم داشتند، ادامه داد: منشأ این نگاه، بدبینی مردم به تعریف توسعه در آن زمان بازمی گردد که با توجه به تغییرات نسبت به توسعه در میان مردم نارضایتی وجود داشت.

معاون پژوهشکده نوین شهر معنوی ثامن تخریب های هویتی پس از پیروزی انقلاب را ناشی از ناآگاهی مردم و مسئولان از اهمیت بافت های هویتی دانست و افزود: مهدیه محروم عابدزاده یکی از کانون های اجتماعی و فرهنگی مورد توجه مردم در دوران انقلاب بود که در اثر بی توجهی مسئولان جمهوری اسلامی تخریب شد.

وی ادامه داد: ساختمان این مهدیه گران قیمت نبود، ولی یکی از مهم ترین کانون های پشتیبانی نیروهای انقلابی در دوران مبارزه علیه رژیم پهلوی بود، با توجه به جایگاه آن در انقلاب اسلامی، انتظار می رفت از آن محافظت کنند.

قوانین ضعیف حامی بافت های تاریخی خدایی با بیان اینکه اگر آن زمان از تخریب مهدیه عابدزاده جلوگیری کرده بودیم، امروز شاهد این حادثه نبودیم، گفت: ضعف جدی قانونی در نوع نگاه به بناهای تاریخی وجود دارد.

وی گفت: شاید در شاخص ها گرفتار انحراف شده ایم، به عنوان مثال، در یک بنای تاریخی عده ای می گویند چون آجر و سنگ های یک ساختمان جدید است، این بنا تاریخی نیست، اما مگر ملاک تاریخی بودن یک بنا به آجر و سنگ های آن است؟ عضو شورای علمی معماری و شهرسازی در پژوهشکده نوین شهر معنوی ثامن ادامه داد: اثرگذاری یک ساختمان یا اثر تاریخی با نمازگزاران آن سنجیده می شود نه با در و دیوار آن.

باید دید که آن مسجد چه تأثیری در دو راهی های تاریخ داشته و از این جهت است که بناها و مکان های تاریخی ارزشمند می شوند.

خدایی با اشاره به اینکه تخریب، فقط به معنای تخریب بنا و بافت قدیمی نیست، افزود: گاهی اوقات ممکن است، چیزی از شهر را از بین ببریم که در حافظه جمعی مردم یک خاطره یا نقش بلندمدت و ماندگار دارد.

وی ادامه داد: برای مثال ممکن است، درخت های یک باغ یا حاشیه خیابان را قطع کنیم که آنها نیز جزو میراث این شهر هستند.

معاون پژوهشکده نوین شهر معنوی ثامن اضافه کرد: بنابراین منظور ما فقط آجر و بنای تاریخی نیست، بلکه درختان نیز جزوی از میراث این شهر هستند.

تحول شهری بدون هدف خدایی با بیان اینکه بسیاری از کسانی که دست اندرکار این موضوع بودند، اتفاقاً با هدف خدمت به این شهر چنین اقداماتی را انجام دادند، اظهار کرد: به عنوان نمونه، می گویند برای احداث بلوار شارستان این بنا مزاحم است و اگر این بلوار احداث نشود، ترافیک که مزاحم مردم است وجود دارد و بیشتر مردم آن جا نیز زائر هستند، بنابراین عملاً زائر امام رضا (ع) اذیت می شود.

وی یادآور شد : این منطق حداقل 22 سال در بافت پیرامون حرم مطهر جریان دارد و این طرح نیز با همین نگاه شکل گرفته است.

معاون پژوهشکده نوین شهر معنوی ثامن تصریح کرد: اگر می گوییم یک تحول شهری و توسعه کالبدی دارای اهدافی بوده، باید اهداف آن را بررسی کرد تا ببینیم عملکردمان مبتنی بر آن اهداف است یا خیر.

خدایی با اشاره به تخریب و ساخت مجدد مسجد حوض لقمان، بیان کرد: این مسجد با امکانات و شرایط عالی ساخته شده، اما مشکل اصلی آن نبودن نمازگزاران در آنجا است.

وی با بیان اینکه مسجدی که خالی از نمازگزار باشد ارزش چندانی ندارد، گفت: تمام ارزش مسجد به این است که در آنجا نماز برگزار شود و یک پایگاه اجتماعی برای مؤمنین باشد.

خدایی افزود: این چه نوع شهرسازی است که اصول اسلامی، اخلاقی و فرهنگی در آن رعایت نمی شود.

بناهای تاریخی در زندگی ما اثرگذارند معاون پژوهشکده نوین شهر معنوی ثامن تأکید کرد: مسجد را بسازید، احیا کنید و دوباره به همان مردم تحویل دهید و بگویید این مسجد به اعتبار شما زنده است.

خدایی با بیان اینکه کمبود آب، بیکاری و کاهش باورهای دینی اولویت های درجه یک محسوب می شوند، متذکر شد : هیچ وقت متوجه نشدیم که اگر می گوییم بافت های تاریخی حفظ شوند موضوع آن چه ارتباط مستقیمی با مشکلات مطرح شده دارد.

وی عنوان کرد: ما کسانی هستیم که تصور می کنیم، بناها یا بافت های تاریخی فقط یک موزه اند که باید در آن گردش کنیم و ربطی به زندگی فعلی ما ندارند.

معاون پژوهشکده نوین شهر معنوی ثامن تشریح کرد: ما قنات ساختن را رها کرده و سد می سازیم و نتیجه چنین اقدامی این است که 96 درصد آب های سطحی کشور در سد جمع شده و منجر به خشکسالی گسترده می شود، زیرا تمام کارشناسان داخلی و خارجی چنین اقدامی را شیوه صحیح مدیریت آب نمی دانند.

خدایی ادامه داد: در حالی که از حدود 3 هزار سال قبل شیوه قنات ساختن راهکار مناسبی برای این مسئله بوده است.

بافت تاریخی فقط موزه نیست وی با اشاره به اینکه بافت تاریخی برای ما تنها یک موزه نیست، اظهار کرد: بناها و بافت های تاریخی برای ما فقط آجر و خاک بازی نیست و موضوع ساختن ساختمان نیست، بلکه موضوع تفکری است که بروز آن سبب ایجاد این مسائل در بناهای تاریخی می شود.

معاون پژوهشکده نوین شهر معنوی ثامن یادآور شد: این گونه نیست که ما انسان های امروزی، مانند آدم های دوره قاجار یا صفویه بپوشیم، بخوریم یا زندگی کنیم، اما می گوییم زندگی کردن در جریان فعلی و دوره معاصر هیچ منافاتی با حفظ ارزش های گذشته ندارد و لزومی به از بین بردنشان نیست.

خدایی با بیان اینکه اگر نسبت به بناها و بافت ها به عنوان عناصری مزاحم بنگریم، چه اصراری برای حفظ کوچه پیغمبر (ص) و منزل حضرت زهرا (س) داریم، اظهار کرد: در این صورت مفاهیم آنان را دنبال کنیم و ارتباط قلبی نیز کفایت می کند.

وی بیان کرد: ضریح حضرت رضا (ع) را به عنوان نماد زیارت می کنیم در صورتی که اگر کارکرد فیزیکی آن مهم نیست و همه چیز براساس ارتباط قلبی و دلی است، ضریح اهمیتی ندارد.

معاون پژوهشکده نوین شهر معنوی ثامن با تأکید بر اینکه اگر کالبد نیز به عنوان یک نشان، دارای اهمیت است، چرا نشان ها را از بین می بریم، توضیح داد: این پارادوکس که باید تصمیم بگیریم، این بافت ها و بناهای قدیمی مختل زندگی فعلی اند یا می توان حفظشان کرد و وارد زندگی کرد باید حل شود.

وی با اشاره به تخریب مسجد حوض معجزدار در خیابان نواب صفوی مشهد بیان کرد: چیزی که مشخص است این مسجد نه اولین بنای تاریخی خراب شده بود و متأسفامه آخرین هم نخواهد بود.

معاون پژوهشکده نوین شهر معنوی ثامن لهجه و گویش، سنت ها، بناها و کوچه ها، مساجد و مغازه های قدیمی را جزو میراث فرهنگی برشمرد و گفت: میراث الزاماً مربوط به قدمت آن نیست.

انتهای پیام/چ http://fna.

ir/a3c8e7 نظرات دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد
کلید واژه ها: تخریب - مردم - پژوهشکده - تاریخی - بافت - شهرسازی - هویت - حافظه - معماری - عابدزاده - نوین - ثامن - شورای - مسئولان - ساختمان - اجتماعی - جمهوری اسلامی - اسلامی - علمی - فرهنگی - بنای تاریخی - توسعه - قدیمی - گران قیمت - نارضایتی - رژیم - استاندار - بازسازی - ابتدایی - خبرنگار

آخرین اخبار سرویس:
نقشه راه پیشگیری از اعتیاد در مهریز تدوین شد

شهید صدوقی، رهبری شجاع و خستگی ناپذیر بود

وزیر ارتباطات: ارزش ها را در شبکه های اجتماعی تبلیغ کنیم

روایت پژوهشگر فرانسوی از سینمای شهید آوینی

حاشیه های نشست کمیسیون مشترک برجام وین

وکیل خواننده رپ: قصاص حمید صفت منتفی شد

ظریف: مذاکره با اروپایی ها تا امروز نه سیاه بوده نه سفید/مذاکره موشکی و منطقه ای با اروپا دروغ است

آیا خلط سینه، روزه را باطل می کند؟

مسائل جمعه شب کنگره حزب اعتماد ملی هیچ ارتباطی به وزارت کشور نداشت

نماینده آیت الله العظمی سیستانی در پاکستان بستری شد

وزیر دفاع: سردمداران آمریکا از گذشته عبرت بگیرند

رهبران «حزب جبهه خلق جمهوری آذربایجان» به اتهام فساد مالی و انتشار اخبار دروغین تحت تعقیب قرار گرفتند

وزرای کار و نیرو در کمیسیون عمران به سوالات نمایندگان پاسخ می دهند

سی و نهمین جلسه شورای توسعه فرهنگ قرآنی

حضور 3 وزیر در جلسه امروز شورای توسعه/ تصویب کلیات سند قرآنی فضای مجازی

استاندار اصفهان: نظام ما پرچمدار قرآن است

ریزش از اصولگرایان یا پایبندی بر اصول؟

تکرار سیلاب لواسان پس از 55 سال

سه کشور اروپایی در نهایت به موضع فعلی آمریکا در قبال برجام می رسند

ماجرای درگیری در کنگره اعتماد ملی به روایت یک عضو

شب قرآن و حافظ

نویسنده «دختر شینا» بخشی از تازه ترین اثر خود را رونمایی کرد

ریزش از اصولگرایان یا پایبندی بر اصول؟

ارسال پرونده عوامل داعش به دیوان عالی کشور

آمریکا از ابتدا هم در برجام حضور نداشت/ انگشت دشمن روی ماشه برود کاری می کنیم پشیمان شوند

مانع برای حمله نظامی آمریکا به ایران

نسیم مهر و حمایت از خانواده زندانیان سنندج

استاندار اصفهان: نظام ما پرچمدار قرآن است

افتتاح پانزدهمین نمایشگاه قرآن و عترت اصفهان

مردم منتظر کاهش قیمت گوشت گوسفندی باشند

رفع ممنوع التصویری ملک مطیعی بعد از مرگ/اعلام جرم دادگستری علیه حسن شمشادی/ذوالنوری: احمدی‎نژاد عددی هم نیست/چه کسی کنگره اعتماد ملی را بهم زد؟ گروه فشار یا خودی ها؟

پیام تسلیت امام جمعه قزوین درپی درگذشت مادر شهیدان فخاری

معرفی نفرات برتر مسابقات تیر اندازی گرامیداشت آزاد سازی خرمشهر

مهارت و توانایی زندانیان در حوزه خدمات شهری به کار گرفته شود

میدل ایست آی: ولیعهد سعودی "پارانویا" دارد

پیگیری مستثنی شدن بازگشت ارز صادراتی محصولات کشاورزی به سامانه نیما

دادگاه انقلاب: اتهام پرونده جدید «نازنین زاغری» امنیتی است / اعتراض متهمان «پرونده حمله تروریستی به مجلس و حرم امام» به حکم اعدام

دستور وزیر کشور برای پیشگیری از ورود اتباع غیرمجاز خارجی

اجرای سند 2030 در برخی مدارس کشور

افشاگری تلگرام روی صندلی ماه عسل!

تمرینات لیونل مسی با تیم ملی آرژانتین در بوینس آیرس

پیام تسلیت استانداردر پی درگذشت مادر شهیدان «فخاری»

استاندار اصفهان: مرزبندی جناحی را کنار بگذارید

استاندار اصفهان: مرزبندی جناحی را کنار بگذارید

انگشت دشمن روی ماشه برود کاری می کنیم پشیمان شوند

تفرقه داخلی در مورد برجام،راه نفوذی برای دشمن

اهالی قلعه نو سبزوار خواستار رسیدگی به وضع بهداشت محله شدند

معادن یکی از پتانسیل های منطقه ترشیز

مراسم اربعین درگذشت تولیت مدرسه علمیه خواهران آبیک برگزار می شود

چک استقلالی ها دست یک هتلدار است

تفرقه داخلی در مورد برجام،راه نفوذی برای دشمن

محمدعلی رجبی شگرد زنانه در برخورد با ناقضان برجام!

حبیب احمد زاده: دریافت نشان "مدال خورشید تابان" ژاپن سرقت فرهنگی است.

انتصاب سرپرستان مدیریت پشتیبانی و منابع انسانی در سازمان منطقه آزاد کیش

روحانی فرا رسیدن عید مقاومت و سالروز آزادسازی جنوب لبنان را تبریک گفت

جزء خوانی قرآن کریم در تبریز

نخستین صندوق جسورانه دانشگاه تهران راه اندازی شد | آغاز پذیره نویسی از 5 خرداد

ده ها هزار فرانسوی امروز علیه امانوئل مکرون تظاهرات کردند

هشدار اف بی آی: حمله یک بدافزار به 50 کشور

برتری غرب در عرصه نیروی هوایی رو به افول است

نجات سه قلوهای یک ماهه از ساختمان دودگرفته بلوار معلم

واکنش وزیر کشور به درگیری داخلی در حزب اعتماد ملی

روحانی سالروز آزادسازی جنوب لبنان را تبریک گفت

بروجردی: اروپا در برجام فضای فرار ندارد

تنور گرم رقابت احزاب پاکستان برای انتخابات آتی مجلس

ناچار به برون سپاری خدمات درمانی هستیم

تصاویر روایت می کنند

وکیل مدافع ثلاث: مصاحبه ای با رسانه های خارجی نداشته ام

جنایت های صهیونیست ها خللی در مقاومت ایجاد نمی کند

عقل سیاسی ایران و اردن

پیام تسلیت کانون کارگردانان برای درگذشت ناصر ملک مطیعی

جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی قوای سه گانه

شب قرآن مجید و حافظ

224 مبلغ به شهرهای جنوبی خراسان رضوی اعزام شدند

نگرانی رهبر معظم انقلاب از تمرکز طلاب در قم و عدم هجرت به شهرستان ها | تحریم ها نمی تواند جلوی پیشرفت اسلام و انقلاب را بگیرد

ناتوانی های دشمن برای مواجهه نظامی با ایران

چالش مضاعف در مهار ریزگردها

روحانی سالروز آزادسازی جنوب لبنان را تبریک گفت

علت بروز خشونت در جامعه: رشوه، ناکامی جنسی، بیکاری و...

اصل ماجرای تنش در کنگره حزب «اعتماد ملی» چه بود؟ / «گروه فشار» یا دعوا بر سر غنائم شهرداری تهران؟

رییس بسیج جامعه زنان: حذف واژه طلاق در شناسنامه زنان مطلقه نوعی فریبکاری است

وزیر دفاع: سردمداران آمریکا از گذشته عبرت بگیرند

تشکیل شعب ویژه رسیدگی به جرائم هتک حرمت ماه رمضان در کرمان

همکاری سه قوه در حل مسائل اقتصادی، امید مردم به آینده را تقویت می کند/ تأکید بر ادامه رسیدگی به لوایح چهارگانه دولت در مجلس

درباره FATF به مردم اطلاعات غیرواقعی ندهید

بانک آمریکا برای مشتریان ایرانی خود تبعیض قائل می شود

تسهیلات بانکی بین تولیدکنندگان هدفمند توزیع شود

پخش ویژه برنامه «جشن رمضان» کمیته امداد امام خمینی (ره) فارس از امشب در شبکه فارس

کلانتری و پاسگاه ها خط مقدم و سرانگشتان نیروی انتظامی هستند

روحانی سالروز آزادسازی جنوب لبنان را تبریک گفت

2 طایفه رییسی و محمدرمضانی در ریگان کرمان آشتی کردند

ماراتن 40 ساله محرومیت زدایی در انقلاب اسلامی

آسانژ قصد اثبات نبود تبانی در انتخابات آمریکا را دارد

کینه شاگرد مغازه مانتوفروشی جانش را گرفت

تفرقه داخلی در مورد برجام،راه نفوذی برای دشمن

تعلیق استاد هتاک دانشگاه آزاد زاهدان

قارچ های پرورشی سمی است؟

اعلام جرم علیه حسن شمشادی خبرنگار صداو سیما

جزییات افزایش حقوق کارکنان دولت اعلام شد

تخلیه نخاله های ساختمانی به صحن شورا کشیده شد/ از تهدید مدیریت شهری تا حل مشکل رانندگان

تخریب های هویتی سبب از بین رفتن حافظه جمعی مردم می شود

تخریب های هویتی سبب از بین رفتن حافظه جمعی مردم می شود