مطالب مرتبط:
اعضای شورای شهر همدان باید در جریان تخریب خانه ها قرار می گرفتند
اعتراض سازمان میراث فرهنگی مشهد به تخریب مسجد معجردار
دستور پیگیری تخریب محیط زیست در منطقه اخلمد شهرستان چناران/ برخورد با مدیرانی که در انجام وظایف خود کوتاهی کرده اند
تخریب دردسرساز در کبابیان همدان
تخریب دردسرساز در کبابیان همدان
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 27 دی 1396 ساعت 16:062018-01-17سياسي

تخریب های هویتی سبب از بین رفتن حافظه جمعی مردم می شود


عضو شورای علمی معماری و شهرسازی در پژوهشکده نوین شهر معنوی ثامن گفت: تخریب بنا و بافت قدیمی گاهی اوقات سبب از بین رفتن حافظه جمعی مردم می شود.

- عضو شورای علمی معماری و شهرسازی در پژوهشکده نوین شهر معنوی ثامن:تخریب های هویتی سبب از بین رفتن حافظه جمعی مردم می شود عضو شورای علمی معماری و شهرسازی در پژوهشکده نوین شهر معنوی ثامن گفت: تخریب بنا و بافت قدیمی گاهی اوقات سبب از بین رفتن حافظه جمعی مردم می شود.

جواد خدایی در گفت وگو با خبرنگار فارس در مشهد، به ضرورت نگاه جامع و بنیادی درباره بافت اطراف حرم اشاره و اظهار کرد: سابقه این اتفاقات به سال های ابتدایی دهه 50 شمسی بازمی گردد و پس از آن در هر دوره ای از مدیریت شهر تکرار شده است.

وی گفت: در زمان رژیم پهلوی که آقای ولیان استاندار خراسان بود با نیت خدمت به شهر و مردم می خواست بافت اطراف حرم را مناسب سازی کند، اما در عمل اتفاقات دیگری افتاد که سبب ازبین رفتن پایگاه های اجتماعی و فرهنگی شهر شد.

تخریب هویت با هر بهانه ای مردود است خدایی تأکید کرد: هرچند در آن دوره به بهانه بازسازی شهر فعالیت های تخریب کننده ای انجام دادند، اما اکنون با بهانه های مذهبی، اماکن را تخریب می کنند و هیچ تفاوتی نمی کند.

وی با بیان اینکه در آن زمان مردم نگاه بدی به ساخت وساز اطراف حرم داشتند، ادامه داد: منشأ این نگاه، بدبینی مردم به تعریف توسعه در آن زمان بازمی گردد که با توجه به تغییرات نسبت به توسعه در میان مردم نارضایتی وجود داشت.

معاون پژوهشکده نوین شهر معنوی ثامن تخریب های هویتی پس از پیروزی انقلاب را ناشی از ناآگاهی مردم و مسئولان از اهمیت بافت های هویتی دانست و افزود: مهدیه محروم عابدزاده یکی از کانون های اجتماعی و فرهنگی مورد توجه مردم در دوران انقلاب بود که در اثر بی توجهی مسئولان جمهوری اسلامی تخریب شد.

وی ادامه داد: ساختمان این مهدیه گران قیمت نبود، ولی یکی از مهم ترین کانون های پشتیبانی نیروهای انقلابی در دوران مبارزه علیه رژیم پهلوی بود، با توجه به جایگاه آن در انقلاب اسلامی، انتظار می رفت از آن محافظت کنند.

قوانین ضعیف حامی بافت های تاریخی خدایی با بیان اینکه اگر آن زمان از تخریب مهدیه عابدزاده جلوگیری کرده بودیم، امروز شاهد این حادثه نبودیم، گفت: ضعف جدی قانونی در نوع نگاه به بناهای تاریخی وجود دارد.

وی گفت: شاید در شاخص ها گرفتار انحراف شده ایم، به عنوان مثال، در یک بنای تاریخی عده ای می گویند چون آجر و سنگ های یک ساختمان جدید است، این بنا تاریخی نیست، اما مگر ملاک تاریخی بودن یک بنا به آجر و سنگ های آن است؟ عضو شورای علمی معماری و شهرسازی در پژوهشکده نوین شهر معنوی ثامن ادامه داد: اثرگذاری یک ساختمان یا اثر تاریخی با نمازگزاران آن سنجیده می شود نه با در و دیوار آن.

باید دید که آن مسجد چه تأثیری در دو راهی های تاریخ داشته و از این جهت است که بناها و مکان های تاریخی ارزشمند می شوند.

خدایی با اشاره به اینکه تخریب، فقط به معنای تخریب بنا و بافت قدیمی نیست، افزود: گاهی اوقات ممکن است، چیزی از شهر را از بین ببریم که در حافظه جمعی مردم یک خاطره یا نقش بلندمدت و ماندگار دارد.

وی ادامه داد: برای مثال ممکن است، درخت های یک باغ یا حاشیه خیابان را قطع کنیم که آنها نیز جزو میراث این شهر هستند.

معاون پژوهشکده نوین شهر معنوی ثامن اضافه کرد: بنابراین منظور ما فقط آجر و بنای تاریخی نیست، بلکه درختان نیز جزوی از میراث این شهر هستند.

تحول شهری بدون هدف خدایی با بیان اینکه بسیاری از کسانی که دست اندرکار این موضوع بودند، اتفاقاً با هدف خدمت به این شهر چنین اقداماتی را انجام دادند، اظهار کرد: به عنوان نمونه، می گویند برای احداث بلوار شارستان این بنا مزاحم است و اگر این بلوار احداث نشود، ترافیک که مزاحم مردم است وجود دارد و بیشتر مردم آن جا نیز زائر هستند، بنابراین عملاً زائر امام رضا (ع) اذیت می شود.

وی یادآور شد : این منطق حداقل 22 سال در بافت پیرامون حرم مطهر جریان دارد و این طرح نیز با همین نگاه شکل گرفته است.

معاون پژوهشکده نوین شهر معنوی ثامن تصریح کرد: اگر می گوییم یک تحول شهری و توسعه کالبدی دارای اهدافی بوده، باید اهداف آن را بررسی کرد تا ببینیم عملکردمان مبتنی بر آن اهداف است یا خیر.

خدایی با اشاره به تخریب و ساخت مجدد مسجد حوض لقمان، بیان کرد: این مسجد با امکانات و شرایط عالی ساخته شده، اما مشکل اصلی آن نبودن نمازگزاران در آنجا است.

وی با بیان اینکه مسجدی که خالی از نمازگزار باشد ارزش چندانی ندارد، گفت: تمام ارزش مسجد به این است که در آنجا نماز برگزار شود و یک پایگاه اجتماعی برای مؤمنین باشد.

خدایی افزود: این چه نوع شهرسازی است که اصول اسلامی، اخلاقی و فرهنگی در آن رعایت نمی شود.

بناهای تاریخی در زندگی ما اثرگذارند معاون پژوهشکده نوین شهر معنوی ثامن تأکید کرد: مسجد را بسازید، احیا کنید و دوباره به همان مردم تحویل دهید و بگویید این مسجد به اعتبار شما زنده است.

خدایی با بیان اینکه کمبود آب، بیکاری و کاهش باورهای دینی اولویت های درجه یک محسوب می شوند، متذکر شد : هیچ وقت متوجه نشدیم که اگر می گوییم بافت های تاریخی حفظ شوند موضوع آن چه ارتباط مستقیمی با مشکلات مطرح شده دارد.

وی عنوان کرد: ما کسانی هستیم که تصور می کنیم، بناها یا بافت های تاریخی فقط یک موزه اند که باید در آن گردش کنیم و ربطی به زندگی فعلی ما ندارند.

معاون پژوهشکده نوین شهر معنوی ثامن تشریح کرد: ما قنات ساختن را رها کرده و سد می سازیم و نتیجه چنین اقدامی این است که 96 درصد آب های سطحی کشور در سد جمع شده و منجر به خشکسالی گسترده می شود، زیرا تمام کارشناسان داخلی و خارجی چنین اقدامی را شیوه صحیح مدیریت آب نمی دانند.

خدایی ادامه داد: در حالی که از حدود 3 هزار سال قبل شیوه قنات ساختن راهکار مناسبی برای این مسئله بوده است.

بافت تاریخی فقط موزه نیست وی با اشاره به اینکه بافت تاریخی برای ما تنها یک موزه نیست، اظهار کرد: بناها و بافت های تاریخی برای ما فقط آجر و خاک بازی نیست و موضوع ساختن ساختمان نیست، بلکه موضوع تفکری است که بروز آن سبب ایجاد این مسائل در بناهای تاریخی می شود.

معاون پژوهشکده نوین شهر معنوی ثامن یادآور شد: این گونه نیست که ما انسان های امروزی، مانند آدم های دوره قاجار یا صفویه بپوشیم، بخوریم یا زندگی کنیم، اما می گوییم زندگی کردن در جریان فعلی و دوره معاصر هیچ منافاتی با حفظ ارزش های گذشته ندارد و لزومی به از بین بردنشان نیست.

خدایی با بیان اینکه اگر نسبت به بناها و بافت ها به عنوان عناصری مزاحم بنگریم، چه اصراری برای حفظ کوچه پیغمبر (ص) و منزل حضرت زهرا (س) داریم، اظهار کرد: در این صورت مفاهیم آنان را دنبال کنیم و ارتباط قلبی نیز کفایت می کند.

وی بیان کرد: ضریح حضرت رضا (ع) را به عنوان نماد زیارت می کنیم در صورتی که اگر کارکرد فیزیکی آن مهم نیست و همه چیز براساس ارتباط قلبی و دلی است، ضریح اهمیتی ندارد.

معاون پژوهشکده نوین شهر معنوی ثامن با تأکید بر اینکه اگر کالبد نیز به عنوان یک نشان، دارای اهمیت است، چرا نشان ها را از بین می بریم، توضیح داد: این پارادوکس که باید تصمیم بگیریم، این بافت ها و بناهای قدیمی مختل زندگی فعلی اند یا می توان حفظشان کرد و وارد زندگی کرد باید حل شود.

وی با اشاره به تخریب مسجد حوض معجزدار در خیابان نواب صفوی مشهد بیان کرد: چیزی که مشخص است این مسجد نه اولین بنای تاریخی خراب شده بود و متأسفامه آخرین هم نخواهد بود.

معاون پژوهشکده نوین شهر معنوی ثامن لهجه و گویش، سنت ها، بناها و کوچه ها، مساجد و مغازه های قدیمی را جزو میراث فرهنگی برشمرد و گفت: میراث الزاماً مربوط به قدمت آن نیست.

انتهای پیام/چ http://fna.

ir/a3c8e7 نظرات دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد
کلید واژه ها: تخریب - مردم - پژوهشکده - تاریخی - بافت - شهرسازی - هویت - حافظه - معماری - عابدزاده - نوین - ثامن - شورای - مسئولان - ساختمان - اجتماعی - جمهوری اسلامی - اسلامی - علمی - فرهنگی - بنای تاریخی - توسعه - قدیمی - گران قیمت - نارضایتی - رژیم - استاندار - بازسازی - ابتدایی - خبرنگار

آخرین اخبار سرویس:
از بودجه ای که برای وزارت بهداشت در نظر گرفته شده راضی هستیم

نمایندگان حامی دولت نیز به جمع استیضاح کنندگان ربیعی اضافه شده اند+ اسامی

شرکت هواپیمایی آسمان زیر نظر وزارت کار است

امیرحاتمی در پایان سفر به آذربایجان: سیاست اصولی جمهوری اسلامی برقراری روابط حسنه با تمام همسایگان است

تصاویر/ تشییع پیکر شهید بسیجی محمدحسین حدادیان

از کمک 350 میلیاردی مجلس به محکومان معسر دیه تا بازگشت تبصره محیط زیست

سیاست اصولی ایران برقراری روابط حسنه با تمام همسایگان است

موانع موجود در راه سرمایه گذاری کردستان شفاف بیان شود

اشتغال به کار 16هزارنفر در شهرداری های آذربایجان غربی

چهارمین نشست هم اندیشی عدالت پژوهان برتر برگزار شد

تشییع پیکر شهدای امنیت

سیاوشی: سازمان مدیریت بحران به شکل قانونی در کشور نداریم

همسان سازی حقوق بازنشستگان در بودجه 97

رضایی:عده ای از روی جهل در کنار دشمن قرار می گیرند

امیر حاتمی:
 
 امیدواریم روابط دفاعی نظامی ایران و جمهوری آذربایجان به «سطح راهبردی» گسترش یابد

تصاویر/ یادواره شهدای مدرسه علمیه رسالت قم

از سرِ زمین ها تا مقام ولایت؛ سوژه نو فضای مجازی افغانستان

دادستان کل کشور: حوادث اخیر کشور نباید ساده گرفته شود

جلیلی: یک سخنرانی به هم بخورد جنجال بپا می کنند ولی اگر بهترین جوانان شهید شوند سانسور می کنند

نشست های معارفی سبک زندگی فاطمی در مدارس علمیه فارس برگزار شد

درخواست یک نماینده از وزیر اطلاعات و قوه قضاییه برای برخورد با احمدی نژاد

تشکر نمایندگان مجلس از رهبر انقلاب

دستگیری سارق قطعات خودرو در قزوین

عملیات تجسس و انتقال اجساد حادثه هواپیمای تهران- یاسوج فعلا متوقف شد

ونزوئلا 735 میلیون دلار سرمایه جذب کرد

کشف 4800 کیلوگرم ماهی قاچاق در گلستان

نحوه هزینه کرد درآمدهای هدفمندی در سال آینده مشخص شد

پلیس در 17 دقیقه اراذل را جمع کرد/برخورد با ناامن کنندگان

افتتاح راه آهن قزوین - رشت در بهار 97

امدادرسانی برای حمل پیکر جانباختگان سقوط هواپیما قطع نمی شود

برگزاری نخستین همایش «وقف و علم و فناوری»

جلیلی: نمی شود گاهی در جلسات مجمع نباشید و در نهایت مدعی شوید/ انصراف ملت از مقاومت، «فتنه زرد» است

تحجر؛ ابزار دشمن برای ناکارآمدی دین است

اشتغال به کار 16هزارنفر در شهرداری های آذربایجان غربی

تجلیل از خانواده شهدای امر به معروف خراسان رضوی

بازدید وزیر دفاع ایران از دانشگاه فرماندهی و ستاد کشور آذربایجان

سقف دخل و خرج دولت در سال 97 تعیین شد

ایجاد وزارت گردشگری سال 97 در مجلس پیگیری می شود

هر دقیقه چند گوشی موبایل در ایران فروخته می شود؟

مراسم تشییع پیکر شهدای ناجا

دادستان کل کشور: انتظار داریم هیاتی برای شناسایی عناصر نفوذی و دوتابعیتی ها تشکیل شود

سیاست اصولی ایران برقراری روابط حسنه با تمام همسایگان است

یک بام و دوهوای مخالفان دولت در نوسازی ناوگان هوایی

اشتغال به کار 16هزارنفر در شهرداری های آذربایجان غربی

تجلیل از خانواده شهدای امر به معروف خراسان رضوی

بازیگر جنجالی و پرحاشیه هالیوودی با حجاب + ویدیو و عکس

انتقاد سعید جلیلی از عدم برخورد به موقع با آشوبگران پاسداران/یک سخنرانی به هم بخورد جنجال بپا می کنند

مجلس هفته آینده تعطیل است

اهدای تندیس سیمین جایزه ملی مدیریت مالی به بانک شهر

استخدام مدیر منابع انسانی،کارشناس بازرگانی،کارشناس برنامه نویس

بارش برف در محل سانحه هوایی یاسوج شدت می گیرد

انتقاد یک نماینده از پرداخت نشدن خسارت کشاورزان

امکان صعود به دنا وجود ندارد

استخدام برنامه نویس مسلط به php در شرکت گلدن کو در خراسان رضوی

مردم از تردد در مسیرهای عملیات امداد سانحه هواپیما خودداری کنند

بیانیه نمایندگان مجلس در محکومیت آشوبگران پاسداران

بودجه 97 در مجلس تصویب شد

شمخانی: با بانیان و طراحان حوادث اخیر قاطعانه برخورد خواهد شد

الجبیر: اعمال فشار بر اسد منزله تلاش برای حل سیاسی سوریه است

آتش سوزی در موتورخانه بیمارستان

قدردانی رییس سازمان هلال احمر از جانفشانی نیروهای تجسس

هشت حرفی که در محیط کار نباید گفت

همدردی مردم پادنای علیا با خانواده های کشته شدگان حادثه سقوط هواپیما

مبادلات ایران و فرانسه 3.8 میلیارد یورو شد

تصاویری دیده نشده از عملیات انتقال پیکر مسافران هواپیمای یاسوج +فیلم

مدیر ری استارت و خانواده اش با جریان دراویش کاملا مرتبطند

علی خارا مراسم تشییع شهید مدافع امنیت «محمدحسین حدادیان»

یک اشاره نامرتبط در پاسخ کدخدایی به احمدی نژاد

انتظار داریم هیاتی برای شناسایی عناصر نفوذی و دوتابعیتی ها تشکیل شود

فضانوردان ناسا چقدر حقوق می گیرند؟

واکنش جلیلی به نامه احمدی نژاد: نمی شود گاهی باشید، گاهی نباشید و بعد هم مدعی شد!

حوادث اخیر کشور نباید ساده گرفته شود

آماده باش کامل دستگاه های اجرایی ستاد بحران ایرانشهر

اجرای طرح تعاون روستا در 40 روستای مازندران

قائم مقام نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی: مردم فساد و تبعیض را تحمل نمی کنند

پخت 200 پرس چلومرغ، جریمه متخلف بهداشتی نیشابور

برنامه ریزی برای دستیابی به جعبه سیاه هواپیما/ برخورد با مسببان سانحه هوایی یاسوج

رونمایی از کتاب یادداشت های سعید در همدان

اگر بصیرت نباشد انقلابی ترین مردم هم گمراه می شوند/ امروزه برخی مسؤولان با رهبری نظام زاویه پیدا کرده اند

وزیر کشور: از همه برنامه های گروه های بحران ساز اطلاع داریم

دولت با جدیت از فعالیت های قانونمند سمن ها حمایت می کند

سوم اسفند 1360 - انفجار بمب در میدان سپاه

پرونده «بودجه سال 97» بسته شد

جعبه سیاه هواپیمای ATR72 نقطه زنی شد

مراسم تشییع پیکر شهدای ناجا

قائم مقام نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی: مردم فساد و تبعیض را تحمل نمی کنند

تصاویر آماده سازی مزار شهید مدافع وطن، محمد حسین حدادیان

7 میلیون ریال تخفیف در صدور پروانه به ساخت و ساز بافت فرسوده

رییس انجمن والیان افغانستان: انتخابات بدون حضور طالبان مشروعیت ندارد

لاغر شدن با معجون زنجبیل و لیمو

امیدواریم روابط دفاعی نظامی ایران و جمهوری آذربایجان به «سطح راهبردی» گسترش یابد

حوادث اخیر کشور نباید ساده گرفته شود

رییس انجمن والیان افغانستان: انتخابات بدون حضور "طالبان" مشروعیت ندارد

آماده باش کامل دستگاه های اجرایی ستاد بحران ایرانشهر

اجرای طرح تعاون روستا در 40 روستای مازندران

نماینده مجلس: چهار سال است که سازمان مدیریت بحران نداریم

مراسم تشییع پیکر سه شهید نیروی انتظامی /عکس

اجرای طرح تعاون روستا در 40 روستای مازندران

انتقاد تند محمدعلی رامین از نامه احمدی نژاد به رهبری/او فقط یک شیطان ابله است/خود را ناپلئون می داند

بهره برداری از تجهیزات پیشرفته در پلی کلینیک تامین اجتماعی بروجن

تخریب های هویتی سبب از بین رفتن حافظه جمعی مردم می شود

تخریب های هویتی سبب از بین رفتن حافظه جمعی مردم می شود