مطالب مرتبط:
آیت الله عاملی: علت نامگذاری روز آذری های مسلمان جهان به نسل آینده تببین شود
آیت الله عاملی: علت نامگذاری «روز آذری های مسلمان جهان» به نسل آینده تببین شود
آیت الله سید حسن عاملی در نشست تخصصی 19 ژانویه: ما برای صیانت از تاریخ و هویت واقعی وارد مقوله 19 ژانویه شده ایم.
نشست تخصصی 19 ژانویه " روز آذری های مسلمان جهان" در تبریز برگزار شد
چهارمین نشست تخصصی آذری های مسلمان و رسالت وحدت بخش آنان در عصر حاضر در تبریز برگزار شد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 27 دی 1396 ساعت 13:322018-01-17سياسي

گزارشی از نشست تخصصی آذری های مسلمان؛ آیت الله عاملی: سه عامل مهم ملت تقسیم شده، وطن تاریخی و هویت تحریف شده پایه های آذربایجان گرایی است/ در تفکر حیدر علی اف (آذربایجان گرایی) هیچ جایگاهی برای دین وجود ندارد


حیدرعلی اف آذربایجان گرایی را در تقابل با دین قرار دادند در حالی که از هر آذربایجانی سوال کنید خود را مسلمان معرفی خواهد کرد و هیچ آذربایجانی نمی تواند از اسلام جدا شود.

- گزارشی از نشست تخصصی آذری های مسلمان؛ آیت الله عاملی: سه عامل مهم ملت تقسیم شده، وطن تاریخی و هویت تحریف شده پایه های آذربایجان گرایی است/ در تفکر حیدر علی اف (آذربایجان گرایی) هیچ جایگاهی برای دین وجود ندارد 27 دی 1396 امام جمعه اردبیل گفت: حیدرعلی اف آذربایجان گرایی را در تقابل با دین قرار دادند در حالی که از هر آذربایجانی سوال کنید خود را مسلمان معرفی خواهد کرد و هیچ آذربایجانی نمی تواند از اسلام جدا شود.

 به گزارش سایت قطره و به نقل ازمرکز فرهنگی قفقاز،"آیت الله سید حسن عاملی  در چهارمین نشست تخصصی آذری های مسلمان و رسالت وحدت بخشی آنان در عصر حاضر ، با بیان این که 19 ژانویه و 31 دسامبر اظهار داشت: 19 ژانویه و 31 دسامبر نقطه تقابل ایران و جمهوری آذربایجان در دو موضوع تاریخ و هویت است، ما برای صیانت از تاریخ و هویت واقعی وارد مقوله 19 ژانویه شده ایم.

وی با بیان اینکه 19 ژانویه 1990 زمانی بود که نشانه های فروپاشی سیستم شوروی نمایان شد، ادامه داد: آذربایجانی ها از شمال رود ارس با اشتیاق به سمت مرزهای ایران حرکت کرده و باعبور از رود ارس با پرچم های امام حسین (ع) در مساجد تجمع کردند و عملا تعلق خود را به دین اسلام اعلام کردند.

نماینده ی ولی فقیه در اردبیل گفت: تحمل این حرکت برای حکومت آذربایجان سخت بود و لذا حکومت وارد عمل شده دست به تحریف اقدامات صورت گرفته زد، طوری که این اقدام مردم آذربایجان را نه به عنوان بازگشت به ایران به عنوان وطن اصلی بلکه به عنوان برداشتن موانع برای تشکیل آذربایجان واحد و متحد ارائه کرد.

وی اذعان داشت: هرچند این اتفاق در 19 ژانویه رخ داده بود آن ها برای کتمان ماهیت دینی این اقدام مبارک، با برنامه های حیدر علی اف آن را به روز 31 دسامبر و جشن کریسمس مسیحیان پیوند زدند و امروز می بینیم چندین سال است که سیاستمداران آذربایجان علیه ایران خطبه می خوانند و از اینکه ما را هموطن (بار معنایی حقوقی دارد) خود اعلام کنند ابایی ندارند.

این خطیب شهیر متذکر شد: از این رهگذر باید گفت هر چند آوار تبلیغات تزارها و شوروی نتوانست آذربایجانی ها را از هویت واقعی خود جدا کند و این مایه خرسندی است و باید این واقعیت تاریخی تکریم شود اما برای آنکه توطئه های شوم در آینده اتفاق نیفتد ما روز 19 ژانویه را روز آذری های مسلمان جهان اعلام کرده نام نهادیم تا همه ساله با بیان واقعیت های تاریخی از آن دفاع کنیم.

امام جمعه اردبیل با اشاره به دو موضوع تاریخ و هویت حول محور 19 ژانویه بیان داشت: سیاست های سیاستمداران آذربایجانی از منظر حیدر علی اف آذربایجانچیلیق (آذربایجان گرایی) است که در آن هیچ جایگاهی برای دین وجود ندارد، دین باید در حوزه شخصی باشد، خداوند در مسجد و حسین در حسینیه بماند.

وی ادامه داد: وطن تاریخی تمامی آذری ها هم آذربایجان است، اما تاریخ واقعی آذربایجان از بعثت، غدیر و عاشورا آغاز می شود هر آذری دو وطن دارد یکی جایی که به دنیا آمده است و دیگری وطن تاریخی و خاک پدری یعنی ایران است، روز 19 ژانویه در واقع حفظ خاک پدری و بازگشت به آغوش مادر بود ولی سیاستمداران آذربایجانی برای بیرون کشیدن آذربایجان از دل اسلام دست به تحریفات زیادی زدند.

عاملی در ادامه سخنان خود به تحریفات صورت گرفته اشاره کرده و اظهار داشت: گویا کشور مستقلی وجود داشته بنیانگذارش شاه اسماعیل بوده و پایتخت آن نیز اردبیل بوده است، در این میان روس ها و ایران تبانی کرده و این دولت مستقل آذربایجان را دو پاره کردند (ملت تقسیم شده)!! اما ما می گوییم ما ملت غصب شده ایم و هنوز هم می گوییم که ملتی غصب شده ایم.

وی ادامه داد: در سال 1980 پس از شکست سیاست ایجاد یک منطقه خودمختار در آذربایجانِ ایران شوروی ها موضوع آذربایجان واحد را مطرح کردند، رهبری امام خمینی و تدبیر مقام معظم رهبری آن ها را در این موضوع ناکام گذاشته است لذا پس از گذشته نزدیک به سه دهه از سقوط فرقه دموکرات نیروهای آنها را پرورش داده و در سال 1358 وارد ایران کردند.

نماینده مقام معظم رهبری در استان اردبیل با اشاره به تحریف دوم با عنوان وطن تاریخی پرده برداشته و توضیح داد: از منظر آن ها وطن تاریخی آذربایجان است که حیدر علی اف این را تئوریزه کرده است، ما می گوییم وطن تاریخی ایران است، یعنی آذربایجان غیر از تاریخ ایران تاریخی ندارد.

وی ادامه داد: سه سال بعد از سال 1990 در کما بودند تا اینکه حیدر علی اف اعلام کرد که اقدام مردم آذربایجان برای همبستگی با آذربایجانی های جنوب ارس بوده است، اما ما می گوییم نه برای همبستگی بلکه برای الحاق آمده بودند و طوماری که مردم نخجوان با شعار الله اکبر و لااله الا الله و به قصد پیوست به ایران نوشتند گویای این واقعیت است.

عاملی در مورد تحریف سوم را تحریف هویتی عنوان کرده و افزود: هویت مقوله ای است که نسل های آینده تعیین خواهد کرد سمت و سوی حرکت آن به کجا باشد، باز تحریف این موضوع نیز از سوی حیدر علی اف صورت گرفت؛ آذربایجان گرایی را در تقابل با دین قرار دادند در حالی که از هر آذربایجانی سوال کنید خود را مسلمان معرفی خواهد کرد و هیچ آذربایجانی نمی تواند از اسلام جدا شود.

امام جمعه مردم اردیبل گفت: لذا ما بر اساس هویت واقعی آذربایجانی ها می گوییم هویت دینی خود را حفظ کنند و با اتکا به پیامبر اسلام و اهل بیت (ع) به تشکیل خانواده واحد جهانی همت کنند، در این میان انتظار داریم آن ها هویت تاریخی و وطن خود را حفظ کرده و زبان ترکی آذربایجانی را به عنوان گنجینه گرانبهای ادبی محافظت کنند.

وی همچنین ضمن اشاره به کمک های ایران به جمهوری آذربایجان در جنگ قره باغ افزود: فیلم رژه ژنرال های ایرانی در مقابل حیدر علی اف در یوتیوب موجود است، دیالوگ ژنرال ایرانی و آذربایجانی در قره باغ از سوی ارمنستان ضبط شده و برای اعتراض به تهران فرستاده شد.

این خطیب شهیر تاکید کرد: در مراسم چهلم حاج علی اکرام بیانیه ای داده و درخواست کردم کمک های ایران به آذربایجان در قره باغ آشکار شود، با اینکه یک روزنامه اصلاح طلب در آن موقع به بنده اهانت کرد ولی یکی از مسئولین آذربایجانی اذعان کرد: صحبت های فلانی حقایق را به قدر کفایت گفته است.

وی افزود: در آن زمان روسیه، ایران و ترکیه به ما نزدیک می شدند، اما اگر ما از ایران کمک می گرفتیم چون مخالف سیاست های آمریکا و روسیه بود آن ها و از همه مهمتر موساد ما را مجازات می کرد، دلایل زیادی وجود داشت از ایران کمک نگیریم، این کمک بار سنگینی بر دوش آذربایجان می گذاشت.

عاملی در پایان سخنان خویش خطاب به آذربایجانی ها در شمال رود ارس گفت: پیام ما پیام صلح از پایتخت تاریخی شاه اسماعیل و از سوی رهبر بزرگ تمامی آذربایجانی ها، امام خامنه ای است،.

پیام تبریک و توفیق روز افزون به مناسبت روز 19 ژانویه، روز آذری های مسلمان جهان و پیام تسلیت پیشاپیش برای 20 ژانویه (ژانویه سیاه) برای برادران و خواهران آذربایجانی داریم.

در ادامه با قرائت پیام کمیته اجرایی نشست از سوی جدیری رییس بسیج اساتید دانشگاه قرائت شده و استاد نقیب شاعر و فرماندار پیشین پارس آباد به شعر خوانی پرداختند.

در بخش پایانی مراسم با انتخاب هیئت داوران و به دلیل ضیق وقت بخش های اندکی از مقالات ارائه شده، از سوی دکتر پاشایی با عنوان تبلور هویت اسلامی-ایرانی در شعر خاقانی ، دکتر جمال پور با عنوان هویت اسلامی مردم جمهوری آذربایجان و نقش آن در مناسبات بین المللی دکتر علی پور با عنوان همگرایی و واگرایی در روابط ایران، ترکیه و جمهوری آذربایجان و دکتر حسینی با عنوان زین العابدین تقی اف و نقش وی در موضوع اتحاد اسلام ارائه شد.


کلید واژه ها: آذربایجان - مسلمان - تاریخ - آیت الله - ایران - هویت - تاریخی - جمهوری آذربایجان - اسلام - گزارش - بازگشت به ایران - اردبیل - مرزهای ایران - سیاستمداران - شوروی - حکومت - امام حسین - امام جمعه - امام - تبلیغات - جمهوری - واقعیت - برنامه - فرهنگی - امروز - مساجد - آوار - صورت - وحدت - تجمع

آخرین اخبار سرویس:
اگر در تشییع جنازه ام خواستید کسی را دعوت کنید حتما از کارت تبریک استفاده کنید

روزهای تاریک پهلوی اول به روایت کتاب «الف لام خمینی» وقتی امام، راوی اتفاقات دوران رضاخان می شود/ انگلیس: شاه را خودمان آوردیم، خودمان بردیم!

برگزاری «جشن رمضان» در 15 نقطه فارس/ 15 فعال قرآنی استان تجلیل می شوند

آخرین وضعیت بهداشتی مناطق زلزله زده/بهره برداری از بیمارستان سرپل ذهاب تا سالگرد وقوع زلزله

توصیه های اقتصادی رهبر انقلاب به کارگزاران نظام

کشتار مردم بی دفاع در فضای مجازی دیده نمی شود

روحانی: ملت ما ملتی بزرگ در دنیا است/ در فتح خرمشهر دنیا پذیرفت ایران شکست ناپذیر است

«هنرمندی» با «هنرپیشگی» تفاوت دارد

توصیه های اقتصادی رهبر انقلاب یه کارگزاران نظام

برگزاری محفل قرآنی در محلات با حضور«احمد ابوالقاسمی»

خریداری 19 هزار تن گندم از کشاورزان

رودی به اتلتیکو مادرید پیوست

ترتیل جزء 9 قرآن کریم باصدای محمد عباسی+دریافت

فوت 88 مازندرانی با یک نوع قرص!

مردم قدردان خادمان با اخلاص هستند/ جمع آوری اسناد و مدارک مربوط به خدمات حجت الاسلام حسنی ضروری است

آژانس باز هم پایبندی ایران به برجام را تایید کرد

بازتاب بیانات مقام معظم رهبری در رسانه های اسپانیایی

گردهمایی رزمندگان هرمزگانی در آیین گرامیداشت سوم خرداد دربندرعباس

فوری/ حمله موشکی به پایگاه نظامی سوریه

ستاره پرتغال: مطمئنم که مراکش و ایران حریفان دشواری برای مان خواهند بود

دبیرخانه دائمی کنگره «نقش شیعه در پیدایش و گسترش علوم اسلامی» تشکیل شود

روحانی: شهدا از عزت و شرف ملت دفاع کردند

متن کامل گزارش جدید آژانس درباره پایبندی ایران به برجام

دستور اکید و فوری رییس جمهور در استقرار میز خدمت

هر سازمان و دستگاه دولتی قائم مقام خود را برکنار نکند، سازمان بازرسی و دیوان محاسبات ورود می کند

ایران حامی وفاق ملی در لبنان است

نماینده مردم آذربایجان غربی در مجلس خبرگان رهبری: مردم قدردان خادمان با اخلاص هستند/ جمع آوری اسناد و مدارک مربوط به خدمات حجت الاسلام حسنی ضروری است

سلام به بیت المقدسی ها...

ضمن حمایت از مواضع ضد ایرانی دولت آمریکا مشاور ولی عهد ابوظبی از براندازی نظام در ایران حمایت کرد

متن کامل گزارش جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره پایبندی ایران به برجام

عکس جعلی که به امام خمینی (س) نسبت داده می شود

کنگره تجلیل از ایثارگران فتح خرمشهر با حضور رییس جمهور

حماسه آزادسازی خرمشهر برای نسل های آینده درس آموز است

187 زندانی جرایم مالی در استان مرکزی وجود دارد

اعلام لیست اولیه تیم ملی صربستان برای جام جهانی 2018

فالکائو در آستانه حضور در زندان!

دست اندرکاران کنگره نقش شیعه در پیدایش و گسترش علوم اسلامی تجلیل شدند

3 راهکار برای بهبود شرایط رانندگان کامیون

مدیران باید تحرک بیشتری برای انجام امور از خود نشان دهند

سردار کوثری:​به جای توکل به کدخدا باید به خدا توکل کرد

متن کامل گزارش جدید آژانس درباره پایبندی ایران به برجام

جمود تکفیری ها بر ظاهر قرآن

آیین غبار روبی گلزار شهدا در سوم خرداد برگزار شد

دژاگه و جواب اعتماد به کی روش

سیاست های نامگذاری اماکن شهری از زبان عضو شورای شهر تهران

افتتاح نمایشگاه عکس و گرافیک چهره های ماندگار

مدیر عامل موزه انقلاب اسلامی: دفاع مقدس انقلاب را بیمه کرد

طرح تعویض قرآن های مستعمل با نو در نمایشگاه قرآن کریم

روضه بی نظیر آقای قرائتی که باید به جان شنید

ایران حامی وفاق ملی در لبنان است

لاریجانی: در شرایط کنونی کشور باید متحد باشیم/ پمپئو نشان داد بلوغ سیاسی ندارد

امتحان سنت الهی است/ نوع آزمون الهی متفاوت از امتحان بشر است

رمز موفقیت امام راحل تکیه بر جوانان بود/ جوانان هدف اصلی دشمنان هستند

مراسم سوم خرداد آزادسازی خرمشهر در کیش

برگزاری ششمین نشست هیأت مدیر اتحادیه مؤسسات قرآنی در کردستان

تجلیل از خادمان قرآنی در اواسط ماه رمضان در نمایشگاه قرآن

آیین گرامیداشت سالروز آزادسازی خرمشهر در نمایشگاه قرآن برگزار شد

جشن تولد آقای مجری با حضور همسر و دخترانش/عکس

لاریجانی: در شرایط کنونی کشور باید متحد باشیم

استاد طباطبایی؛ نمونه بارز یک روحانی مردمی

نشست های پنجمین روز بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم

قلعه نوعی لیست ورود و خروجش را داد/ مسلمان دیگر خرید احتمالی سرمربی سپاهان

متن کامل اولین گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره ایران بعد از خروج آمریکا

رونمایی از کتاب آیت الله مصباح یزدی درحاشیه نمایشگاه بین المللی قرآن کریم

نتیجه کار هیات باید در سبد انقلاب باشد

بررسی مستندات قرآنی درباره جریان های تکفیری در حاشیه نمایشگاه قرآن کریم

برگزاری مراسمات و برنامه های گرامیداشت سوم خردادماه در بیجار

خاکستر نشسته بر چهره استاد «شجریان» را دوباره آتش نزنید!

آژانس برای یازدهمین بار از زمان اجرای برجام و برای اولین بار پس از خروج آمریکا، اقدامات هسته ای ایران را تایید کرد

آژانس برای یازدهمین بار از زمان اجرای برجام و برای اولین بار پس از خروج آمریکا، اقدامات هسته ای ایران را تایید کرد

تجلیل از ایثارگران، ویژه شهدای فتح خرمشهر

فیلم/جشن عروسی زوج جوان در مترو

روحانی: شهدا از عزت، شرف، ملت، ایمان و ارزش های کشور، دفاع کردند

منتظر دائمی نصرت الهی باشیم

پرداخت بخشی از بدهی های دولت فرانسه به راه آهن این کشور

امضا دو سند همکاری زمین شناسی بین ایران و روسیه

روحانی: ملت ما ملتی بزرگ در دنیا است/ در فتح خرمشهر دنیا پذیرفت ایران شکست ناپذیر است

پیام تسلیت رییس مجلس نخجوان بمناسبت درگذشت حجت الاسلام حسنی

رونمایی از کتاب آیت الله مصباح یزدی درحاشیه نمایشگاه بین المللی قرآن کریم

تمدید قرارداد دروازه بان جوان استقلال به مدت 5 سال

روحانی: ملت ما ملتی بزرگ در دنیا است/ در فتح خرمشهر دنیا پذیرفت ایران شکست ناپذیر است

دوازدهمین گردهمایی فاتحان خرمشهر برگزار شد

7 پیکر قابل شناسایی جانباختگان ATR پیدا شد

رهبر ایران برای اروپا درجهت حفظ برجام شرط گذاشت

از دیدار مسئولان با رهبر انقلاب تا طبیعت بهاری

مستند نمایشی شهید «سیرت نیا» به زودی تولید خواهد شد

رزم نوازی نیروی هوایی به یاد خرمشهر در نمایشگاه قرآن

انس با قرآن؛ ویژگی شاخص رزمندگان اسلام

مقتل خوانی مرحوم سید مصطفی موسوی مجری آیینی رادیو و تلویزیون+فیلم

سوگند یاد کردن مادورو

العبادی خبرداد تشکیل کمیته ای برای بررسی نتایج انتخابات عراق

صلاح به بارسلونا می رود

پنجعلی مربیان تیم های پایه پرسپولیس را معرفی کرد

حادثه کازرون حاصل بی تدبیری بود/ پمپئو سیاستمداری چاق و پرحرف است

گزارش جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره ایران

لزوم حمایت از تولید و صادرات فرش دستبافت

روحانی: ملت ما ملتی بزرگ در دنیا است/ در فتح خرمشهر دنیا پذیرفت ایران شکست ناپذیر است

دانلود آهنگ جدید شیث رضایی بنام عاشق که میشی

مرکز حافظ شناسی در پیشاور پاکستان راه اندازی می شود

فالکائو به زندان محکوم شد

گزارشی از نشست تخصصی آذری های مسلمان؛ آیت الله عاملی: سه عامل مهم ملت تقسیم شده، وطن تاریخی و هویت تحریف شده پایه های آذربایجان گرایی است/ در تفکر حیدر علی اف (آذربایجان گرایی) هیچ جایگاهی برای دین وجود ندارد

گزارشی از نشست تخصصی آذری های مسلمان؛ آیت الله عاملی: سه عامل مهم ملت تقسیم شده، وطن تاریخی و هویت تحریف شده پایه های آذربایجان گرایی است/ در تفکر حیدر علی اف (آذربایجان گرایی) هیچ جایگاهی برای دین وجود ندارد