مطالب مرتبط:
آیت الله عاملی: علت نامگذاری روز آذری های مسلمان جهان به نسل آینده تببین شود
آیت الله عاملی: علت نامگذاری «روز آذری های مسلمان جهان» به نسل آینده تببین شود
آیت الله سید حسن عاملی در نشست تخصصی 19 ژانویه: ما برای صیانت از تاریخ و هویت واقعی وارد مقوله 19 ژانویه شده ایم.
نشست تخصصی 19 ژانویه " روز آذری های مسلمان جهان" در تبریز برگزار شد
چهارمین نشست تخصصی آذری های مسلمان و رسالت وحدت بخش آنان در عصر حاضر در تبریز برگزار شد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 27 دی 1396 ساعت 12:322018-01-17سياسي

گزارشی از نشست تخصصی آذری های مسلمان؛ آیت الله عاملی: سه عامل مهم ملت تقسیم شده، وطن تاریخی و هویت تحریف شده پایه های آذربایجان گرایی است/ در تفکر حیدر علی اف (آذربایجان گرایی) هیچ جایگاهی برای دین وجود ندارد


حیدرعلی اف آذربایجان گرایی را در تقابل با دین قرار دادند در حالی که از هر آذربایجانی سوال کنید خود را مسلمان معرفی خواهد کرد و هیچ آذربایجانی نمی تواند از اسلام جدا شود.

- گزارشی از نشست تخصصی آذری های مسلمان؛ آیت الله عاملی: سه عامل مهم ملت تقسیم شده، وطن تاریخی و هویت تحریف شده پایه های آذربایجان گرایی است/ در تفکر حیدر علی اف (آذربایجان گرایی) هیچ جایگاهی برای دین وجود ندارد 27 دی 1396 امام جمعه اردبیل گفت: حیدرعلی اف آذربایجان گرایی را در تقابل با دین قرار دادند در حالی که از هر آذربایجانی سوال کنید خود را مسلمان معرفی خواهد کرد و هیچ آذربایجانی نمی تواند از اسلام جدا شود.

 به گزارش سایت قطره و به نقل ازمرکز فرهنگی قفقاز،"آیت الله سید حسن عاملی  در چهارمین نشست تخصصی آذری های مسلمان و رسالت وحدت بخشی آنان در عصر حاضر ، با بیان این که 19 ژانویه و 31 دسامبر اظهار داشت: 19 ژانویه و 31 دسامبر نقطه تقابل ایران و جمهوری آذربایجان در دو موضوع تاریخ و هویت است، ما برای صیانت از تاریخ و هویت واقعی وارد مقوله 19 ژانویه شده ایم.

وی با بیان اینکه 19 ژانویه 1990 زمانی بود که نشانه های فروپاشی سیستم شوروی نمایان شد، ادامه داد: آذربایجانی ها از شمال رود ارس با اشتیاق به سمت مرزهای ایران حرکت کرده و باعبور از رود ارس با پرچم های امام حسین (ع) در مساجد تجمع کردند و عملا تعلق خود را به دین اسلام اعلام کردند.

نماینده ی ولی فقیه در اردبیل گفت: تحمل این حرکت برای حکومت آذربایجان سخت بود و لذا حکومت وارد عمل شده دست به تحریف اقدامات صورت گرفته زد، طوری که این اقدام مردم آذربایجان را نه به عنوان بازگشت به ایران به عنوان وطن اصلی بلکه به عنوان برداشتن موانع برای تشکیل آذربایجان واحد و متحد ارائه کرد.

وی اذعان داشت: هرچند این اتفاق در 19 ژانویه رخ داده بود آن ها برای کتمان ماهیت دینی این اقدام مبارک، با برنامه های حیدر علی اف آن را به روز 31 دسامبر و جشن کریسمس مسیحیان پیوند زدند و امروز می بینیم چندین سال است که سیاستمداران آذربایجان علیه ایران خطبه می خوانند و از اینکه ما را هموطن (بار معنایی حقوقی دارد) خود اعلام کنند ابایی ندارند.

این خطیب شهیر متذکر شد: از این رهگذر باید گفت هر چند آوار تبلیغات تزارها و شوروی نتوانست آذربایجانی ها را از هویت واقعی خود جدا کند و این مایه خرسندی است و باید این واقعیت تاریخی تکریم شود اما برای آنکه توطئه های شوم در آینده اتفاق نیفتد ما روز 19 ژانویه را روز آذری های مسلمان جهان اعلام کرده نام نهادیم تا همه ساله با بیان واقعیت های تاریخی از آن دفاع کنیم.

امام جمعه اردبیل با اشاره به دو موضوع تاریخ و هویت حول محور 19 ژانویه بیان داشت: سیاست های سیاستمداران آذربایجانی از منظر حیدر علی اف آذربایجانچیلیق (آذربایجان گرایی) است که در آن هیچ جایگاهی برای دین وجود ندارد، دین باید در حوزه شخصی باشد، خداوند در مسجد و حسین در حسینیه بماند.

وی ادامه داد: وطن تاریخی تمامی آذری ها هم آذربایجان است، اما تاریخ واقعی آذربایجان از بعثت، غدیر و عاشورا آغاز می شود هر آذری دو وطن دارد یکی جایی که به دنیا آمده است و دیگری وطن تاریخی و خاک پدری یعنی ایران است، روز 19 ژانویه در واقع حفظ خاک پدری و بازگشت به آغوش مادر بود ولی سیاستمداران آذربایجانی برای بیرون کشیدن آذربایجان از دل اسلام دست به تحریفات زیادی زدند.

عاملی در ادامه سخنان خود به تحریفات صورت گرفته اشاره کرده و اظهار داشت: گویا کشور مستقلی وجود داشته بنیانگذارش شاه اسماعیل بوده و پایتخت آن نیز اردبیل بوده است، در این میان روس ها و ایران تبانی کرده و این دولت مستقل آذربایجان را دو پاره کردند (ملت تقسیم شده)!! اما ما می گوییم ما ملت غصب شده ایم و هنوز هم می گوییم که ملتی غصب شده ایم.

وی ادامه داد: در سال 1980 پس از شکست سیاست ایجاد یک منطقه خودمختار در آذربایجانِ ایران شوروی ها موضوع آذربایجان واحد را مطرح کردند، رهبری امام خمینی و تدبیر مقام معظم رهبری آن ها را در این موضوع ناکام گذاشته است لذا پس از گذشته نزدیک به سه دهه از سقوط فرقه دموکرات نیروهای آنها را پرورش داده و در سال 1358 وارد ایران کردند.

نماینده مقام معظم رهبری در استان اردبیل با اشاره به تحریف دوم با عنوان وطن تاریخی پرده برداشته و توضیح داد: از منظر آن ها وطن تاریخی آذربایجان است که حیدر علی اف این را تئوریزه کرده است، ما می گوییم وطن تاریخی ایران است، یعنی آذربایجان غیر از تاریخ ایران تاریخی ندارد.

وی ادامه داد: سه سال بعد از سال 1990 در کما بودند تا اینکه حیدر علی اف اعلام کرد که اقدام مردم آذربایجان برای همبستگی با آذربایجانی های جنوب ارس بوده است، اما ما می گوییم نه برای همبستگی بلکه برای الحاق آمده بودند و طوماری که مردم نخجوان با شعار الله اکبر و لااله الا الله و به قصد پیوست به ایران نوشتند گویای این واقعیت است.

عاملی در مورد تحریف سوم را تحریف هویتی عنوان کرده و افزود: هویت مقوله ای است که نسل های آینده تعیین خواهد کرد سمت و سوی حرکت آن به کجا باشد، باز تحریف این موضوع نیز از سوی حیدر علی اف صورت گرفت؛ آذربایجان گرایی را در تقابل با دین قرار دادند در حالی که از هر آذربایجانی سوال کنید خود را مسلمان معرفی خواهد کرد و هیچ آذربایجانی نمی تواند از اسلام جدا شود.

امام جمعه مردم اردیبل گفت: لذا ما بر اساس هویت واقعی آذربایجانی ها می گوییم هویت دینی خود را حفظ کنند و با اتکا به پیامبر اسلام و اهل بیت (ع) به تشکیل خانواده واحد جهانی همت کنند، در این میان انتظار داریم آن ها هویت تاریخی و وطن خود را حفظ کرده و زبان ترکی آذربایجانی را به عنوان گنجینه گرانبهای ادبی محافظت کنند.

وی همچنین ضمن اشاره به کمک های ایران به جمهوری آذربایجان در جنگ قره باغ افزود: فیلم رژه ژنرال های ایرانی در مقابل حیدر علی اف در یوتیوب موجود است، دیالوگ ژنرال ایرانی و آذربایجانی در قره باغ از سوی ارمنستان ضبط شده و برای اعتراض به تهران فرستاده شد.

این خطیب شهیر تاکید کرد: در مراسم چهلم حاج علی اکرام بیانیه ای داده و درخواست کردم کمک های ایران به آذربایجان در قره باغ آشکار شود، با اینکه یک روزنامه اصلاح طلب در آن موقع به بنده اهانت کرد ولی یکی از مسئولین آذربایجانی اذعان کرد: صحبت های فلانی حقایق را به قدر کفایت گفته است.

وی افزود: در آن زمان روسیه، ایران و ترکیه به ما نزدیک می شدند، اما اگر ما از ایران کمک می گرفتیم چون مخالف سیاست های آمریکا و روسیه بود آن ها و از همه مهمتر موساد ما را مجازات می کرد، دلایل زیادی وجود داشت از ایران کمک نگیریم، این کمک بار سنگینی بر دوش آذربایجان می گذاشت.

عاملی در پایان سخنان خویش خطاب به آذربایجانی ها در شمال رود ارس گفت: پیام ما پیام صلح از پایتخت تاریخی شاه اسماعیل و از سوی رهبر بزرگ تمامی آذربایجانی ها، امام خامنه ای است،.

پیام تبریک و توفیق روز افزون به مناسبت روز 19 ژانویه، روز آذری های مسلمان جهان و پیام تسلیت پیشاپیش برای 20 ژانویه (ژانویه سیاه) برای برادران و خواهران آذربایجانی داریم.

در ادامه با قرائت پیام کمیته اجرایی نشست از سوی جدیری رییس بسیج اساتید دانشگاه قرائت شده و استاد نقیب شاعر و فرماندار پیشین پارس آباد به شعر خوانی پرداختند.

در بخش پایانی مراسم با انتخاب هیئت داوران و به دلیل ضیق وقت بخش های اندکی از مقالات ارائه شده، از سوی دکتر پاشایی با عنوان تبلور هویت اسلامی-ایرانی در شعر خاقانی ، دکتر جمال پور با عنوان هویت اسلامی مردم جمهوری آذربایجان و نقش آن در مناسبات بین المللی دکتر علی پور با عنوان همگرایی و واگرایی در روابط ایران، ترکیه و جمهوری آذربایجان و دکتر حسینی با عنوان زین العابدین تقی اف و نقش وی در موضوع اتحاد اسلام ارائه شد.


کلید واژه ها: آذربایجان - مسلمان - تاریخ - آیت الله - ایران - هویت - تاریخی - جمهوری آذربایجان - اسلام - گزارش - بازگشت به ایران - اردبیل - مرزهای ایران - سیاستمداران - شوروی - حکومت - امام حسین - امام جمعه - امام - تبلیغات - جمهوری - واقعیت - برنامه - فرهنگی - امروز - مساجد - آوار - صورت - وحدت - تجمع

آخرین اخبار سرویس:
جشنواره مرکبات در دزفول

نماینده مردم ماکو در مجلس: عملکرد ناجا مقابل دراویش بسیار هوشمندانه و مقتدرانه بود

عدم دسترسی به اجساد جانباختگان به دلیل شرایط نامساعد جوی/ امکان تشییع جنازه جانباختگان تا یک ماه دیگر وجود ندارد

سه کلید طلایی که همه درها را باز می کند

11 دانشکده آمریکا برای شکست انقلاب اسلامی پژوهش می کند

فرماندار کهگیلویه عنوان کرد عدم دسترسی به اجساد جانباختگان به دلیل شرایط نامساعد جوی/ امکان تشییع جنازه جانباختگان تا یک ماه دیگر وجود ندارد

3 شرط جدید ترامپ برای باقی ماندن در برجام

تکذیب حقوق 20 میلیون تومانی وزرا

گروه ویژه اقدام مالی:تعلیق برنامه های تقابلی علیه ایران تمدید شد

حفوق وزرای دولت چقدر است؟

دشمن در فضای مجازی رفتار مجرمانه در کشور را عادی سازی می کند/ بانک مرکزی بر بی انضباطی اقتصادی بانک ها و موسسات مالی نظارت کند

بزرگترین قطعه ای که تاکنون از اجساد پیدا شده، بالاتنه بدن یک انسان است

حقوق 20 میلیون تومانی وزراء تکذیب شد

مدیر روابط عمومی شورای شهر رشت منصوب شد

انتشار قطعه ای اجتماعی تا پایان سال/ اثری برای یادگار امام

یادگار دوران دفاع مقدس: 11 دانشکده آمریکا برای شکست انقلاب اسلامی پژوهش می کند

اعطای مجوز تاسیس موزه خصوصی باغ موزه گیاهان دارویی برکت

طرح الکترونیکی مبادلات مرزی برای نخستین بار در بانه اجرا می شود

پاسخ AFC به شکایت ایران از الهلال: در آیین اسلامی یک دقیقه سکوت وجود ندارد/علم الهدی: درویش بازی، برنامه انگلیس برای تداوم استعمار است

مصری ها نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری را شناختند

درخواست سعودی ها از آمریکا برای بمباران ایران

پلاک های جدید ملی+عکس

شرفی: برخی مدیران به جای حرفهای عجیب و غریب، عذرخواهی کنند

دشمنان در فضای مجازی رفتار مجرمانه در کشور را عادی سازی می کنند/ بانک مرکزی بر بی انضباطی اقتصادی بانک ها و موسسات مالی نظارت کند

واکنش شفر به استقبال پر شور در اهواز (اینستاپست)

چمدان مسافران آتا در فرودگاه آتاتورک ماند

وزرای دولت چقدر حقوق می گیرند؟

دختر شهید مدافع حرم در آغوش سردار سلیمانی/فیلم

درخواست سعودی ها از آمریکا برای بمباران ایران

وضعیت عادی هواپیمای آسمان 4 دقیقه قبل از سقوط

برگزاری دوره آموزشی جهان های اجتماعی و فضای مجازی

دفتر سخنگوی دولت اظهارات یکی از نمایندگان سابق مجلس شورای اسلامی درباره میزان حقوق وزرا را تکذیب کرد

تمایل ده عضو شورای امنیت به تصویب پیش نویس قطعنامه آتش بس

حضور سفیر ایران در عراق بر سر مزار جلال طالبانی

تکذیب حقوق 20 میلیون تومانی وزراء توسط نوبخت

طرح الکترونیکی مبادلات مرزی برای نخستین بار در بانه اجرا می شود

گزارش تصویری: دیدار اعضای شورای مرکزی انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران با سید حسن خمینی

آمریکا، صهیونیست و عربستان در فکر تشکیل اجماع علیه ایران هستند/ دستگاه قضایی با عوامل ماجرای گلستان هفتم با قاطعیت برخورد کند

درویشی دکانی است که دشمنان درست کرده اند/ نیروی انتظامی اسلحه روی مردم نگرفته و آتش روی دراویش نگشود

امام جمعه طبس درگذشت

هیچ قسمتی از برجام را نمی توان عوض کرد/ تقابل ترامپ با برجام، تقابل با جامعه بین الملل است

عزاداری شهادت حضرت زهرا (س) در حرم امام رضا (ع) +عکس

توافق هسته ای ایران را دیگر تایید نمی کنیم

بسیجی که به دست دراویش آشوبگر شهید شد +عکس

متن کامل گزارش آژانس درباره اجرای برجام در ایران

واکنش پلیس پایتخت به انتشار ویدئوی جنجالی دختری که کشف حجاب کرده بود

توریست های تایوانی در حرم امام علی(ع) +عکس

دفتر سخنگوی دولت حقوق 20 میلیون تومانی وزرا را تکذیب کرد

اعطای مجوز تاسیس موزه خصوصی باغ موزه گیاهان دارویی برکت

طرح الکترونیکی مبادلات مرزی برای نخستین بار در بانه اجرا می شود

تبلیغ روز جهانی قدس با تصویر امام خمینی(ره) در بیلبوردهای انگلیس

آمریکا ماندن در برجام را به اصلاح 6 حوزه در ایران منوط کرد

رفتار نیروی انتظامی در برابر اخلال گران اخیر سنجیده بود/ لزوم برخورد قضایی با افراد سودجو

مراسم تشییع پیکر 3 شهید بحرینی در قم

دعای رهبرانقلاب در پایان شب آخر مراسم سوگواری ایّام فاطمیّه (س):پروردگارا توطئه های دشمن علیه جمهوری اسلامی را باطل کن/ اغتشاشات اخیر نمونه کوچک توطئه های خصمانه دشمنان بود

احمد مسجد جامعی:در نظر اسلام و پیامبر، جامعه باید با رحمت و تدبیر اداره می شد

درگیری خواننده پاپ با محسن افشانی بالا گرفت! +عکس

عده ای از روی لج بازی با دولت، مخالف قراردادهای جدید نفتی بودند

مراسم چهلمین روز درگذشت شهدای سانچی شنبه برگزار می شود

معلم ها دست به اسلحه شدند!/عکس

رهبرانقلاب در پایان شب آخر مراسم سوگواری ایام فاطمیه چه دعایی کردند؟

تابع رهبری ها و فرامین و منویات رهبر معظم انقلاب است

پیکر امام جمعه طبس فردا در طبس و یکشنبه در مشهد تشییع می شود

زن صیغه ای برای تاجر فرش دردسرساز شد

9 گروهی که به گفته پیامبر اکرم(ص) مقام شهید را دارند

نظر علم الهدی درباره وقایع خیابان پاسداران تهران چه بود؟

گوگل نقص امنیتی مهم ویندوز 10 را فاش کرد

رییس مجمع نمایندگان مازندران: رفتار نیروی انتظامی در برابر اخلال گران اخیر سنجیده بود/ لزوم برخورد قضایی با افراد سودجو

گروه ویژه اقدام مالی:تعلیق برنامه های تقابلی علیه ایران تمدید شد

دفتر نوبخت اظهارات یک نماینده سابق مجلس درباره میزان حقوق وزراء را تکذیب کرد

رییس جمهوری هفته آینده میهمان مردم هرمزگان است

تشریح شش ایراد هیات تطبیق به طرح ترافیک جدید

ارسال پرونده قالیباف به دادسرا

اهدای تندیس جایزه ملی مدیریت مالی به بانک شهر

تجلیل از مدیرعامل بانک پاسارگاد

زیر سوال بردن اصل نظام به عنوان مطالبه گری یک فتنه است

دانلود آهنگ جدید امیر ربوبی بنام روزگار تلخ

نماینده کویت:امیدوارم امروز قطعنامه آتش بس در سوریه تصویب شود

نکوداشت 75 شهید نیروی انتظامی در مشهد

رییس جمهوری هفته آینده میهمان مردم هرمزگان است

رییس جمهوری هفته آینده میهمان مردم هرمزگان است

در اختتامیه دهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر چه گذشت؟

قدردانی خیرین مدرسه ساز از بانک ملت

آیا تلگرام ایکس(Telegram X) جایگزین تلگرام فعلی است؟

تودیع و معارفه در سرپرستی استان خراسان رضوی

اعطای تندیس جایزه مدیریت مالی به بانک آینده

وضعیت عادی هواپیمای یاسوج 4 دقیقه قبل از سقوط

دعای رهبرانقلاب در پایان شب آخر مراسم سوگواری ایّام فاطمیّه (سلام اللّه علیها): پروردگارا توطئه های دشمن علیه جمهوری اسلامی را باطل کن/ اغتشاشات اخیر نمونه کوچک توطئه های خصمانه دشمنان بود

احتمال تعویق در زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ونزوئلا

دیدار رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات با وزیر فرهنگ جمهوری آذربایجان

حقوق 20 میلیونی وزرا کذب است

گروه ویژه اقدام مالی تعلیق ایران از فهرست سیاه را تمدید کرد/ نام ایران همچنان در فهرست سیاه

راهکار ساده پیامبر(ص) برای استجابت دعا

این چک ها کیفری نیستند!

هرجا فضول باشی ها کمترند، حجاب خانم ها بهتر است

مدیریت هوشمند اجتماعی خانواده را در برابر آسیب های مختلف حفظ می کند

پیکر مطهر یک شهید پس از 35 سال در زادگاهش در شهرستان تفت تشییع شد

«داعش» اهرم فشار آمریکا علیه ایران، روسیه و چین است

رییس جمهوری هفته آینده میهمان مردم هرمزگان است

هر فرد در هر موقعیتی که هست باید تغییر و اصلاح را آغاز کند

گزارشی از نشست تخصصی آذری های مسلمان؛ آیت الله عاملی: سه عامل مهم ملت تقسیم شده، وطن تاریخی و هویت تحریف شده پایه های آذربایجان گرایی است/ در تفکر حیدر علی اف (آذربایجان گرایی) هیچ جایگاهی برای دین وجود ندارد

گزارشی از نشست تخصصی آذری های مسلمان؛ آیت الله عاملی: سه عامل مهم ملت تقسیم شده، وطن تاریخی و هویت تحریف شده پایه های آذربایجان گرایی است/ در تفکر حیدر علی اف (آذربایجان گرایی) هیچ جایگاهی برای دین وجود ندارد