مطالب مرتبط:
به هر قیمتی قانون هوای پاک را اجرایی می کنیم/ اعتبارات مقابله با گرد و غبار فعلا معلق است
عیسی کلانتری: حق هوای پاک بر حق هسته ای تقدم دارد/ به هر قیمتی قانون هوای پاک را اجرایی می کنیم
عیسی کلانتری: حق هوای پاک بر حق هسته ای تقدم دارد/ به هر قیمتی قانون هوای پاک را اجرایی می کنیم/ برای رویارویی بزرگ آماده ایم
کلانتری: به هر قیمتی قانون هوای پاک را اجرایی می کنیم
عیسی کلانتری: حق هوای پاک بر حق هسته ای تقدم دارد/ به هر قیمتی قانون هوای پاک را اجرایی می کنیم
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 26 دی 1396 ساعت 20:522018-01-16اجتماعي

به هر قیمتی قانون هوای پاک را اجرایی می کنیم/اعتبارات مقابله با گرد و غبار فعلا معلق است


رییس سازمان حفاظت محیط زیست با انتقاد از عدم اجرای قوانین به دلیل رفتارهای رانت گونه اظهار کرد: در صورت تصویب آیین نامه های قانون هوای پاک در هیات وزیران به هر قیمتی این قانون را در کشور اجرایی می کنیم.

- : عیسی کلانتری در نشست تخصصی نحوه اجرایی کردن قانون هوای پاک که امروز در سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد، با تاکید بر اینکه برای اجرای قانون هوای پاک و دستیابی به هوای پاک به عنوان یک حق شهروندی به اراده ملی نیاز داریم ، گفت: هوای پاک قطعا حق مردم است.

معتقدم قبل از حق هسته ای، حق هوای پاک است.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه محیط زیست کشور وضعیت مناسبی از لحاظ آلودگی هوا، آلودگی آب و آلودگی خاک ندارد، گفت: دلیل اصلی این وضعیت آن است که به جای اینکه بیشتر با جامعه کار کنیم و مردم را آموزش بدهیم و آنان را با حقوق خود آشنا کنیم بیشتر وقت و عمر خود را به تبلیغات گذرانده ایم؛ تبلیغات کم حاصلی که امروز دشواری های زیست محیطی بسیاری را برای مردم ایران به ارمغان آورده است.

کلانتری تاکید کرد: کشوری که با قوانین رانتی بخواهد زندگی مردم را تنظیم کند نمی تواند عملکرد مناسبی داشته باشد.

حمایت های بی حد و حصر رانت گونه از تولید داخلی به هر قیمتی حتی به قیمت جان مردم مشکلات بسیاری برای ما ایجاد کرده است.

معاون رییس جمهور تصریح کرد: وقتی که یک گروه اندک برای جامعه تصمیم می گیرند پیامد آن به هم ریختن وضع زندگی مردم است.

ممکن است زیاد از مردم حرف بزنیم و ادعا کنیم دنبال عملی کردن خواسته های مردم هستیم ولی وقتی رانت های اقتصادی پیش می آید مردم فراموش می شوند.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به وضعیت کیفی هوای کلانشهرهای کشور طی ماه گذشته اظهار کرد: جالب است بدانید که تهران آلوده ترین شهر در یک ماه گذشته نبوده بلکه طی یک ماه گذشته پنج یا شش شهر دیگر از تهران آلوده تر بودند.

آیا می توان با این شرایط و با کسانی که هوای ناسالم را ایجاد کردند، کنار آمد؟ کلانتری تاکید کرد: آلوده کننده ها از نظر اقتصادی و سیاسی بسیار قوی هستند.

از سوی دیگر همه چیز را نمی شود با هم درخواست کرد.

گازوییل خارج از استاندارد، تولید خودروهای آلاینده، ساختمان سازی های خارج از ظرفیت، همه این موارد باید متوقف شود.

در شرایط کنونی شهرداری ها به دلیل کمبود سیستم حمل و نقل عمومی وسایل آلاینده را وارد شهرها می کنند.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه اظهار کرد: واقعیت این است که یک خلأ قانونی و اجرایی در کشور وجود دارد.

وقتی مسئولان و مدیران سازمان حفاظت محیط زیست اعلام می کنند که فلان کارخانه آلوده کننده است اما جواب می آید که شما می خواهید 10 هزار کارگر را بیکار کنید یا می خواهید واحد تولیدی را متوقف کنید؟ معاون رییس جمهور با تاکید بر اینکه قانون هوای پاک تا حدودی تکالیف را روشن کرده است، گفت: تا حدودی با همکاران در این زمینه به تفاهم رسیده ایم که به دلیل محدودیت شدید بودجه در دولت و سازمان محیط زیست نمی توانیم در این سازمان کارهای پرهزینه انجام دهیم بنابراین باید با اولویت، هزینه کرد را با بیشترین بازدهی اعمال کنیم.

کلانتری با اشاره به اینکه در حال حاضر فصل بودجه در مجلس شورای اسلامی است، گفت: شاهدیم که همه به دنبال هزینه هستند و هیچ کس به دنبال درآمد در مجلس نیست.

باید اشتغال و رونق در کشور ایجاد و کارهای زیربنایی انجام شود.

همه اینها هزینه است و همه انتظار دارند در عین حال چیزی گران و هیچ عوارضی گنجانده نشود و در حالیکه هزینه های دولت را بالا می برند منابع درآمدی وجود نداشته باشد.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه محیط زیست بخش مهمی از زندگی مردم است، گفت: متاسفانه پس از گذشت 40 سال از انقلاب هنوز حرکت های پوپولیستی و عوام فریبانه در کشور ما غالب هستند.

حق هوای پاک بر حق هسته ای تقدم دارد کلانتری با طرح این پرسش که چه کسی است که هوای پاک نخواهد، اظهار کرد: هوای پاک بر اثر وجود یک مجموعه شرایط ایجاد می شود.

این شرایط اگر اعمال شود ممکن است داد همه در بیاید.

هوای پاک قطعا حق مردم است.

قبل از حق هسته ای حق هوای پاک اولویت دارد.

آب پاک هم همین طور.

وزارت نفت می گوید گازوییل استاندارد را وارد کنید وی با تاکید بر اینکه برای دستیابی به هوای پاک باید اراده ملی به وجود آید، گفت: برای تامین آب پاک و غذای سالم نیز باید عزم ملی داشته باشیم.

متاسفانه در شرایط فعلی وقتی شروط دستیابی به هوای پاک ظهور پیدا می کند همه پا پس می کشند.

وزارت نفت اعلام می کند که نمی تواند گازوییل استاندارد تولید کند و می گوید گازوییل استاندارد وارد کنید.

گازوییل توزیعی در مشهد و اصفهان غیراستاندارد است رییس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به ضرورت تامین سوخت استاندارد برای خودروهای دیزلی اظهار کرد: برای خرید و نصب فیلتر دوده روی وسایل نقلیه دیزلی چند میلیون تومان هزینه می شود اما چون سوخت نامناسب است این فیلتر در عرض 24 ساعت از بین می رود.

متاسفانه در شرایط حاضر گازوییل توزیعی در مشهد و اصفهان غیر استاندارد است.

کلانتری تاکید کرد: در شرایطی که وزارت نفت نمی تواند گازوییل استاندارد تولید کند اصلا نباید گازوییل تولید کند.

دو سوم آلودگی شهرهای بزرگ از جمله تهران مربوط به خودروهای گازوییل سوز فرسوده است.

این خودروها باید جایگزین شوند.

در حال حاضر شاهد تردد کامیون 45 ساله در تهران هستیم.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه آیین نامه های مربوط به قانون هوای پاک باید تا آخر سال تهیه و به تصویب هیات وزیران برسد، گفت: برای محیط زیست سالم شاید این قوانین هم خیلی کارساز نباشد چون قوانین وضع شده حتما باید به اجرا برسد همانطور که قانون توزیع عادلانه آب مصوب اسفند سال 61 هنوز به طور کامل اجرا نشده است.

برداشت های غیرمجاز از آب های سطحی از مصادیق عدم اجرای کامل قانون توزیع عادلانه آب است وی ادامه داد: به دلیل عدم اجرای کامل قانون توزیع عادلانه آب امروز به جایی رسیده ایم که کمبود منابع آب زندگی مردم را تهدید می کند، در حالی که اگر این قانون عملی می شد وضعیت کشور قطعا بهتر از این بود.

برداشت های غیرمجاز از آب های سطحی و زیرزمینی از جمله مصادیق عدم اجرای این قانون است.

کلانتری با بیان اینکه سازمان حفاظت محیط زیست حتی خبر از حق آبه زیست محیطی خود نداشت، گفت: در جنوب کشور با گرد و غبار ناشی از منشأهای داخلی مواجه هستیم بنابراین تامین حق آبه زیست محیطی تالاب ها اهمیت بسیاری دارد.

معاون رییس جمهور تاکید کرد: برخورداری از قانون خیلی خوب است اما اجرای قانون مهمتر از اصل وجود قانون است.

قطعا اگر آیین نامه های اجرایی قانون هوای پاک در دولت به تصویب برسد حتما این قانون را اجرایی خواهیم کرد.

یقین داشته باشید قانون هوای پاک را به هر قیمتی شده اجرایی می کنیم.

سازمان محیط زیست به منظور اجرای قانون هوای پاک خود را برای رویارویی بزرگ آماده می کند کلانتری اظهار کرد: اجرای قانون هوای پاک فریاد هر خودروساز، سندیکا، صنف و کارخانه ای را هم بلند کند این قانون را اجرایی خواهیم کرد.

همکاران من در سازمان محیط زیست باید خود را برای یک رودرویی بزرگ برای اجرای قانون هوای پاک آماده کند.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به تصویب قانون هوای پاک در مجلس شورای اسلامی و تایید آن در شورای نگهبان اظهار کرد: در حال حاضر این قانون به دولت و کلیه دستگاه ها ابلاغ شده است و در حال حاضر موظف به اجرای این قانون هستیم.

درست است که سازمان حفاظت محیط زیست موظف است که مسیر توسعه پایدار و بهبود وضعیت اشتغال کشور را فراهم کند اما در عین حال وظیفه دارد که هوای پاک و آب پاک برای مردم به ارمغان آورد.

کلانتری در ادامه خطاب به همکاران خود در سازمان محیط زیست، گفت: با اجرای قانون هوای پاک فشارهای بسیاری روی شما خواهد بود.

اجرای قانون هوای پاک یک وظیفه ملی است وی افزود: طبق آمار وزارت بهداشت 29 هزار نفر بر اثر آلودگی هوا در هر سال فوت می کنند.

سازمان حفاظت محیط زیست موظف است قانون هوای پاک را اجرا کند و اگر تهیه آیین نامه ها به زودی تمام شود یقینا این قانون اجرا خواهد شد.

اجرای این قانون یک وظیفه ملی است هر چند که در این مسیر با محدودیت هایی مواجه خواهیم شد.

اعتبارات مقابله با گرد و غبار فعلا معلق است رییس سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه اظهار کرد: دو میلیون دلار برای مدیریت پسماند کشور به ویژه پسماندهای شمال کشور از محل صندوق توسعه ملی در نظر گرفته شده بود.

همچنین برای مقابله با گرد و غبار مبالغی پیش بینی شده بود که فعلا معلق شده است.

کلانتری تاکید کرد: نباید انتظار داشته باشیم تخریبی که طی 40 سال اتفاق افتاده طی 40 ماه ترمیم شود.

وی با اشاره به دیداری که با نمایندگان استان لرستان داشت، اظهار کرد: در این ملاقات نمایندگان این استان از آتش سوزی و از بین رفتن جنگل های بلوط انتقاد کردند.

این جنگل ها که قدمت بسیار زیادی دارد و بر اثر رفتار ما طی 40 سال گذشته به این وضعیت دچار شده است.

قطعا خودکفایی موضوع مهمی است اما افزایش فشار بر مراتع بر اثر افزایش تعداد دام طی 40 سال گذشته مراتع و جنگل ها را به وضعیت تخریب کشانده است.

کلانتری ادامه داد: در سال 61 که تعداد دام به 63 میلیون واحد رسیده بود متخصصان اعلام کردند که این تعداد دام خارج از ظرفیت مراتع است اما در حال حاضر تعداد دام به 120 میلیون واحد رسیده است.

نتایج این عملکردها را امروز در سوختن جنگل ها و از بین رفتن پوشش گیاهی و خاک می بینیم.

درختان طی 40 سال گذشته ضعیف شده اند و با اولین آفت از بین می روند.

سوختن جنگل های زاگرس امروز نتیجه رفتار غلط ما با طبیعت طی 40 سال گذشته است.

55درصد خودروهای شرکت واحد آلاینده و فرسوده است رییس سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه با اشاره به تردد 60 هزار کامیون فرسوده و 3400 خودروی شرکت واحد در تهران اظهار کرد: 55 درصد خودروهای شرکت واحد، فرسوده و آلاینده است.

طی سال های گذشته حتی زمانی که نفت 120 دلاری فروخته می شد هیچ سرمایه گذاری در این موارد نشد بنابراین در حال حاضر شاهد بروز این وضعیت در تهران هستیم.

وی ادامه داد: برای خروج 60 هزار خودروی فرسوده حدود 8 میلیارد دلار نیاز داریم این درحالیست که سال به سال بر تعداد این خودروهای فرسوده نیز اضافه می شود.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به کمبود بودجه این سازمان اظهار کرد: بودجه سازمان حفاظت محیط زیست نصف بودجه سازمان دامپزشکی و یک سوم بودجه سازمان جنگل هاست.

بودجه سازمان محیط زیست 2.

5 برابر بودجه شورای تشخیص مصلحت نظام و چهار برابر شورای نگهبان 12 نفره است.

در چنین شرایطی باید راندمان را بالا ببریم و با پول کم محیط زیست کل کشور را مدیریت کنیم.

کلانتری در پایان با اشاره به تفویض اختیار به مدیران کل استانی اظهار کرد: مدیران کل استانی مدیران کل محیط زیست استان ها نیازی به اجازه گرفتن از مرکز ندارند.

مگر در مواردی که قانون تصریح کرده است.

مدیران کل استان ها باید در چهارچوب قانون تنظیم شده عمل کنند.

به طور قطع در صورت اجرای قانون هوای پاک در استان ها اولین گروه که به مدیران کل محیط زیست اعتراض می کنند استانداری ها سپس نمایندگان مجلس و بعد از آن فرمانداری ها هستند.

مدیران کل محیط زیست باید در برابر این گروه ها محکم بایستند.

نباید در اجرای قانون از هیچ کسی بترسند و نباید به هیچ کس باج سیاسی و مالی بدهند.


کلید واژه ها: سازمان حفاظت محیط زیست - رییس سازمان حفاظت محیط زیست - حفاظت محیط زیست - هوای پاک - محیط زیست - مردم - قانون - زیست - محیط - کشور - آلودگی - رانت - قیمت - آلوده - معاون رییس جمهور - آلاینده - تبلیغات - اقتصادی - حمل و نقل عمومی - قوانین - ساختمان سازی - هیات وزیران - تولید - امروز - زندگی - جامعه - تهران - شرایط - رییس جمهور - آلوده ترین

آخرین اخبار سرویس:
آب گرفتگی در مناطق زلزله زده طبیعی است

گوگرد پمپ بنزین ها بیش از استاندارد

سنجش صلاحیت حرفه ای فرهنگیان تا پایان اسفند/صدورگواهینامه شایستگی مدیران

ضرب و شتم 8 دانش آموز اصفهانی توسط معلم

مردم تلفات غیرمتعارف پرندگان را گزارش کنند

بارش 85 میلیمتری باران در قصرشیرین

پرداخت عیدی معلمان حق التدریس تا پایان هفته

تصاویر/ حال و هوای حرم کریمه اهل بیت(ع) در شب شهادت حضرت فاطمه زهرا(س)

معلم عصبانی 8 دانش آموز اصفهانی را به باد کتک گرفت و راهی بیمارستانشان کرد!

دانش آموز تهرانی معلم خود را مجروح کرد

دمای هوای آذربایجان غربی 4 درجه کاهش می یابد

تکاوران تیپ 65 به جست و جوی هواپیما می روند

چند داستان کوتاه زیبا و جالب با تم های متفاوت

مبارزه با دست انداز های خیابان به کمک تلفن همراه

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات: نیازمند تقویت سوابق تحصیلی نظام مند هستیم

زدوخورد مشاور مدرسه و دانش آموزان در اصفهان

زلزله میرآباد سردشت خسارتی در پی نداشت

بازگشت تیم آفرود اورژانس از ارتفاعات شمال شرق رشته کوه دنا

ضرب و شتم 8 دانش آموز اصفهانی توسط مشاور مدرسه!

توضیح درباره خبر صداوسیما پیرامون پرداخت حق التدریس معلمان

طرح ترافیک جدید برای همه یکسان است

رییس سازمان نوسازی مدارس خبر داد : بهره برداری از 456 پروژه آموزشی در ایام دهه فجر

ضرب و شتم 8 دانش آموز اصفهانی توسط معلم/ دانش آموزان بستری شدند/ معلم فقط احضار شد

آیین استقبال از پیکر شهید دوران دفاع مقدس در بروجرد‎

زد و خورد مشاور مدرسه و دانش آموزان در اصفهان/ چند دانش آموز مصدوم شدند

مدیر روابط عمومی آموزش و پرورش اصفهان مطرح کرد زد و خورد مشاور مدرسه و دانش آموزان در اصفهان/ چند دانش آموز مصدوم شدند

پدر شهیدان عبوری به فرزندان شهیدش پیوست

سامانه بارشی جدیدی در راه است

ضرب و شتم 8 دانش آموز اصفهانی توسط مشاور مدرسه

جزییات دقیق ضرب و شتم 8 دانش آموز اصفهانی/ احضار معلم به منظور پاسخگویی

مهارت های زندگی به زوج های یزدی آموزش داده می شود

اعمال محدودیت مصرف آب در سال آینده | توقف توسعه فضای سبز در شهرها

جزییات دقیق ضرب و شتم 8 دانش آموز اصفهانی

آموزش یک هزار و 260 جوان میبدی در طرح «دانشنامه ازدواج»

ارائه آموزش مهارت های زندگی به زوجین جوان در آستانه ازدواج

سوگواره «یاس نبوی» در امامزادگان اردکان برگزار می شود

هوای یزد در وضعیت ناسالم قرار دارد

ماموریتهای مهم آستان قدس رضوی

آلاینده 2.5 میکرون تهران فراتر از حد مجاز است

پاسداران آرام گرفت؛ تردد عادی مردم وخودروها/عکس

ریزش کوه راه سه روستا را در طالقان مسدود کرد

معلم اصفهانی 6 دانش آموز را راهی بیمارستان کرد

جزییات دقیق ضرب و شتم 8 دانش آموز اصفهانی

معاون وزیر آموزش و پرورش: آشنایی دانش آموزان با مباحث زیست محیطی باعث حفظ منابع ملی می شود

ضرب و شتم 8 دانش آموز اصفهانی توسط معلم

ریزش کوه راه سه روستا را در طالقان مسدود کرد

دانش آموز تهرانی معلم خود را مجروح کرد

ریزش کوه راه سه روستا را در طالقان مسدود کرد

جزییات دقیق ضرب و شتم 8 دانش آموز اصفهانی

جزییات دقیق ضرب و شتم 8 دانش آموز اصفهانی

ریزش کوه راه سه روستا را در طالقان مسدود کرد

ریزش کوه راه سه روستا را در طالقان مسدود کرد

رعایت نکردن مسائل بهداشتی عامل اصلی شیوع آنفولانزای مرغی

رعایت نکردن مسائل بهداشتی عامل اصلی شیوع آنفولانزای مرغی

آشنایی دانش آموزان با مباحث زیست محیطی باعث حفظ منابع ملی می شود

یادواره شهدای عشایر منطقه بورالان ماکو

تیزی یک مصوبه بر پیکر سمپاد 30 ساله

برگزاری مانور منطقه ای بقا در شرایط سخت در اسفراین

کرمان در رثای یاس نبی...

جلسه شورای ترافیک استان خوزستان برگزار شد

راه برای عملیات جست و جوی هواپیما هموار شد

شهردار تهران وارد پایتخت لهستان شد

تغییر در زمان ثبت نام قطعی کاروان های عتبات نوروزی

انسداد 20 روستا در ریگان به دلیل توفان شن

بازگشایی مسیر برای 32 خودرو گرفتار در برف و کولاک

اسناد موجود نشان می دهند ما در حوزه محیط زیست خطا کردیم

استقبال مردم رودان از درب حرم مطهر امامزاده سید محمد (ع)

حفاظت از سرمایه های کشور با آموزشهای زیست محیطی به دانش آموزان

کارگاه آموزشی هماهنگی مدیریت بحران استان اصفهان برگزار شد

احتمال سقوط بهمن در محور جاده کرج به چالوس

تغییر در زمان ثبت نام قطعی کاروان های عتبات نوروزی

مشاور وزیر آموزش و پرورش: در برنامه ریزی های آموزشی به اقلیم و پتانسیل های اقتصادی مناطق باید توجه شود

هوای تهران سالم است

مدیرکل فرهنگی - هنری آموزش و پرورش: کانون های فرهنگی تربیتی سرمایه دارترین بخش آموزش وپرورش هستند

افتتاح مدرسه خیرساز روستای قاضی جوب دهگلان

حضور معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش در خبرگزاری پانا

آبگرفتگی چادرهای اسکان زلزله زدگان گیلانغرب

بارش و لغزندگی جاده های خراسان رضوی

اولویت مدیریت شهری حل معضل ترافیک و آلودگی است

طراحی بلندترین آسمان خراش چوبی در ژاپن + عکس ها

تغییر در زمان ثبت نام قطعی کاروان های عتبات نوروزی

مسابقه کتابخوانی «حقوق شهروندی» برگزار می شود

جاده برف گیر گردنه بیژن دنا برای ادامه عملیات امدادی بازگشایی شد

تصویری کمیاب از آیین های عزاداری در عصر قاجار

تقدیم 421شهید توسط آموزش و پرورش خراسان جنوبی

طرح تقویت بنیه علمی همراه با نشاط اجتماعی اجرا می شود

طرح آموزش رایانه برای سوادآموزان استان بوشهر اجرا می شود

مدارس شهرستان بوشهر در نوبت عصر روز دوشنبه تعطیل شد

بطحایی خبر داد: جذب 18 هزار نیروی جدید در آموزش و پرورش

کتاب "پسر خوب ،دختر خوب " با طرح جلد بومی شهر اهرم رونمایی شد

نخبه پروری به شیوه طبقه بندی کردن دانش آموزان جایگاهی در دنیا ندارد

دانش آموز تهرانی معلم خود را مجروح کرد

تفاهم نامه همکاری میان ستاد کل نیروهای مسلح و آموزش و پرورش به امضا می رسد

وزش تند باد در جنوب کرمان موجب کاهش دید افقی شده است

بارش های باران و برف ادامه خواهد داشت /30 بهمن 96

بارش های پی در پی ادامه دارد/ سامانه بارشی جدیدی در راه است

باد با سرعت 129 کیلومتر فامنین را درنوردید

ساخت دستگاه سنجش مقاومت سازه توسط مبتکر مهابادی

تکذیب خبر پیدا شدن لاشه هواپیمای تهران – یاسوج + فیلم

گزارش تصویری طرح دانشجو معلم قرآن در کردستان

به هر قیمتی قانون هوای پاک را اجرایی می کنیم/اعتبارات مقابله با گرد و غبار فعلا معلق است

به هر قیمتی قانون هوای پاک را اجرایی می کنیم/اعتبارات مقابله با گرد و غبار فعلا معلق است