مطالب مرتبط:
به هر قیمتی قانون هوای پاک را اجرایی می کنیم/ اعتبارات مقابله با گرد و غبار فعلا معلق است
عیسی کلانتری: حق هوای پاک بر حق هسته ای تقدم دارد/ به هر قیمتی قانون هوای پاک را اجرایی می کنیم
عیسی کلانتری: حق هوای پاک بر حق هسته ای تقدم دارد/ به هر قیمتی قانون هوای پاک را اجرایی می کنیم/ برای رویارویی بزرگ آماده ایم
کلانتری: به هر قیمتی قانون هوای پاک را اجرایی می کنیم
عیسی کلانتری: حق هوای پاک بر حق هسته ای تقدم دارد/ به هر قیمتی قانون هوای پاک را اجرایی می کنیم
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 26 دی 1396 ساعت 21:522018-01-16اجتماعي

به هر قیمتی قانون هوای پاک را اجرایی می کنیم/اعتبارات مقابله با گرد و غبار فعلا معلق است


رییس سازمان حفاظت محیط زیست با انتقاد از عدم اجرای قوانین به دلیل رفتارهای رانت گونه اظهار کرد: در صورت تصویب آیین نامه های قانون هوای پاک در هیات وزیران به هر قیمتی این قانون را در کشور اجرایی می کنیم.

- : عیسی کلانتری در نشست تخصصی نحوه اجرایی کردن قانون هوای پاک که امروز در سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد، با تاکید بر اینکه برای اجرای قانون هوای پاک و دستیابی به هوای پاک به عنوان یک حق شهروندی به اراده ملی نیاز داریم ، گفت: هوای پاک قطعا حق مردم است.

معتقدم قبل از حق هسته ای، حق هوای پاک است.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه محیط زیست کشور وضعیت مناسبی از لحاظ آلودگی هوا، آلودگی آب و آلودگی خاک ندارد، گفت: دلیل اصلی این وضعیت آن است که به جای اینکه بیشتر با جامعه کار کنیم و مردم را آموزش بدهیم و آنان را با حقوق خود آشنا کنیم بیشتر وقت و عمر خود را به تبلیغات گذرانده ایم؛ تبلیغات کم حاصلی که امروز دشواری های زیست محیطی بسیاری را برای مردم ایران به ارمغان آورده است.

کلانتری تاکید کرد: کشوری که با قوانین رانتی بخواهد زندگی مردم را تنظیم کند نمی تواند عملکرد مناسبی داشته باشد.

حمایت های بی حد و حصر رانت گونه از تولید داخلی به هر قیمتی حتی به قیمت جان مردم مشکلات بسیاری برای ما ایجاد کرده است.

معاون رییس جمهور تصریح کرد: وقتی که یک گروه اندک برای جامعه تصمیم می گیرند پیامد آن به هم ریختن وضع زندگی مردم است.

ممکن است زیاد از مردم حرف بزنیم و ادعا کنیم دنبال عملی کردن خواسته های مردم هستیم ولی وقتی رانت های اقتصادی پیش می آید مردم فراموش می شوند.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به وضعیت کیفی هوای کلانشهرهای کشور طی ماه گذشته اظهار کرد: جالب است بدانید که تهران آلوده ترین شهر در یک ماه گذشته نبوده بلکه طی یک ماه گذشته پنج یا شش شهر دیگر از تهران آلوده تر بودند.

آیا می توان با این شرایط و با کسانی که هوای ناسالم را ایجاد کردند، کنار آمد؟ کلانتری تاکید کرد: آلوده کننده ها از نظر اقتصادی و سیاسی بسیار قوی هستند.

از سوی دیگر همه چیز را نمی شود با هم درخواست کرد.

گازوییل خارج از استاندارد، تولید خودروهای آلاینده، ساختمان سازی های خارج از ظرفیت، همه این موارد باید متوقف شود.

در شرایط کنونی شهرداری ها به دلیل کمبود سیستم حمل و نقل عمومی وسایل آلاینده را وارد شهرها می کنند.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه اظهار کرد: واقعیت این است که یک خلأ قانونی و اجرایی در کشور وجود دارد.

وقتی مسئولان و مدیران سازمان حفاظت محیط زیست اعلام می کنند که فلان کارخانه آلوده کننده است اما جواب می آید که شما می خواهید 10 هزار کارگر را بیکار کنید یا می خواهید واحد تولیدی را متوقف کنید؟ معاون رییس جمهور با تاکید بر اینکه قانون هوای پاک تا حدودی تکالیف را روشن کرده است، گفت: تا حدودی با همکاران در این زمینه به تفاهم رسیده ایم که به دلیل محدودیت شدید بودجه در دولت و سازمان محیط زیست نمی توانیم در این سازمان کارهای پرهزینه انجام دهیم بنابراین باید با اولویت، هزینه کرد را با بیشترین بازدهی اعمال کنیم.

کلانتری با اشاره به اینکه در حال حاضر فصل بودجه در مجلس شورای اسلامی است، گفت: شاهدیم که همه به دنبال هزینه هستند و هیچ کس به دنبال درآمد در مجلس نیست.

باید اشتغال و رونق در کشور ایجاد و کارهای زیربنایی انجام شود.

همه اینها هزینه است و همه انتظار دارند در عین حال چیزی گران و هیچ عوارضی گنجانده نشود و در حالیکه هزینه های دولت را بالا می برند منابع درآمدی وجود نداشته باشد.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه محیط زیست بخش مهمی از زندگی مردم است، گفت: متاسفانه پس از گذشت 40 سال از انقلاب هنوز حرکت های پوپولیستی و عوام فریبانه در کشور ما غالب هستند.

حق هوای پاک بر حق هسته ای تقدم دارد کلانتری با طرح این پرسش که چه کسی است که هوای پاک نخواهد، اظهار کرد: هوای پاک بر اثر وجود یک مجموعه شرایط ایجاد می شود.

این شرایط اگر اعمال شود ممکن است داد همه در بیاید.

هوای پاک قطعا حق مردم است.

قبل از حق هسته ای حق هوای پاک اولویت دارد.

آب پاک هم همین طور.

وزارت نفت می گوید گازوییل استاندارد را وارد کنید وی با تاکید بر اینکه برای دستیابی به هوای پاک باید اراده ملی به وجود آید، گفت: برای تامین آب پاک و غذای سالم نیز باید عزم ملی داشته باشیم.

متاسفانه در شرایط فعلی وقتی شروط دستیابی به هوای پاک ظهور پیدا می کند همه پا پس می کشند.

وزارت نفت اعلام می کند که نمی تواند گازوییل استاندارد تولید کند و می گوید گازوییل استاندارد وارد کنید.

گازوییل توزیعی در مشهد و اصفهان غیراستاندارد است رییس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به ضرورت تامین سوخت استاندارد برای خودروهای دیزلی اظهار کرد: برای خرید و نصب فیلتر دوده روی وسایل نقلیه دیزلی چند میلیون تومان هزینه می شود اما چون سوخت نامناسب است این فیلتر در عرض 24 ساعت از بین می رود.

متاسفانه در شرایط حاضر گازوییل توزیعی در مشهد و اصفهان غیر استاندارد است.

کلانتری تاکید کرد: در شرایطی که وزارت نفت نمی تواند گازوییل استاندارد تولید کند اصلا نباید گازوییل تولید کند.

دو سوم آلودگی شهرهای بزرگ از جمله تهران مربوط به خودروهای گازوییل سوز فرسوده است.

این خودروها باید جایگزین شوند.

در حال حاضر شاهد تردد کامیون 45 ساله در تهران هستیم.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه آیین نامه های مربوط به قانون هوای پاک باید تا آخر سال تهیه و به تصویب هیات وزیران برسد، گفت: برای محیط زیست سالم شاید این قوانین هم خیلی کارساز نباشد چون قوانین وضع شده حتما باید به اجرا برسد همانطور که قانون توزیع عادلانه آب مصوب اسفند سال 61 هنوز به طور کامل اجرا نشده است.

برداشت های غیرمجاز از آب های سطحی از مصادیق عدم اجرای کامل قانون توزیع عادلانه آب است وی ادامه داد: به دلیل عدم اجرای کامل قانون توزیع عادلانه آب امروز به جایی رسیده ایم که کمبود منابع آب زندگی مردم را تهدید می کند، در حالی که اگر این قانون عملی می شد وضعیت کشور قطعا بهتر از این بود.

برداشت های غیرمجاز از آب های سطحی و زیرزمینی از جمله مصادیق عدم اجرای این قانون است.

کلانتری با بیان اینکه سازمان حفاظت محیط زیست حتی خبر از حق آبه زیست محیطی خود نداشت، گفت: در جنوب کشور با گرد و غبار ناشی از منشأهای داخلی مواجه هستیم بنابراین تامین حق آبه زیست محیطی تالاب ها اهمیت بسیاری دارد.

معاون رییس جمهور تاکید کرد: برخورداری از قانون خیلی خوب است اما اجرای قانون مهمتر از اصل وجود قانون است.

قطعا اگر آیین نامه های اجرایی قانون هوای پاک در دولت به تصویب برسد حتما این قانون را اجرایی خواهیم کرد.

یقین داشته باشید قانون هوای پاک را به هر قیمتی شده اجرایی می کنیم.

سازمان محیط زیست به منظور اجرای قانون هوای پاک خود را برای رویارویی بزرگ آماده می کند کلانتری اظهار کرد: اجرای قانون هوای پاک فریاد هر خودروساز، سندیکا، صنف و کارخانه ای را هم بلند کند این قانون را اجرایی خواهیم کرد.

همکاران من در سازمان محیط زیست باید خود را برای یک رودرویی بزرگ برای اجرای قانون هوای پاک آماده کند.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به تصویب قانون هوای پاک در مجلس شورای اسلامی و تایید آن در شورای نگهبان اظهار کرد: در حال حاضر این قانون به دولت و کلیه دستگاه ها ابلاغ شده است و در حال حاضر موظف به اجرای این قانون هستیم.

درست است که سازمان حفاظت محیط زیست موظف است که مسیر توسعه پایدار و بهبود وضعیت اشتغال کشور را فراهم کند اما در عین حال وظیفه دارد که هوای پاک و آب پاک برای مردم به ارمغان آورد.

کلانتری در ادامه خطاب به همکاران خود در سازمان محیط زیست، گفت: با اجرای قانون هوای پاک فشارهای بسیاری روی شما خواهد بود.

اجرای قانون هوای پاک یک وظیفه ملی است وی افزود: طبق آمار وزارت بهداشت 29 هزار نفر بر اثر آلودگی هوا در هر سال فوت می کنند.

سازمان حفاظت محیط زیست موظف است قانون هوای پاک را اجرا کند و اگر تهیه آیین نامه ها به زودی تمام شود یقینا این قانون اجرا خواهد شد.

اجرای این قانون یک وظیفه ملی است هر چند که در این مسیر با محدودیت هایی مواجه خواهیم شد.

اعتبارات مقابله با گرد و غبار فعلا معلق است رییس سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه اظهار کرد: دو میلیون دلار برای مدیریت پسماند کشور به ویژه پسماندهای شمال کشور از محل صندوق توسعه ملی در نظر گرفته شده بود.

همچنین برای مقابله با گرد و غبار مبالغی پیش بینی شده بود که فعلا معلق شده است.

کلانتری تاکید کرد: نباید انتظار داشته باشیم تخریبی که طی 40 سال اتفاق افتاده طی 40 ماه ترمیم شود.

وی با اشاره به دیداری که با نمایندگان استان لرستان داشت، اظهار کرد: در این ملاقات نمایندگان این استان از آتش سوزی و از بین رفتن جنگل های بلوط انتقاد کردند.

این جنگل ها که قدمت بسیار زیادی دارد و بر اثر رفتار ما طی 40 سال گذشته به این وضعیت دچار شده است.

قطعا خودکفایی موضوع مهمی است اما افزایش فشار بر مراتع بر اثر افزایش تعداد دام طی 40 سال گذشته مراتع و جنگل ها را به وضعیت تخریب کشانده است.

کلانتری ادامه داد: در سال 61 که تعداد دام به 63 میلیون واحد رسیده بود متخصصان اعلام کردند که این تعداد دام خارج از ظرفیت مراتع است اما در حال حاضر تعداد دام به 120 میلیون واحد رسیده است.

نتایج این عملکردها را امروز در سوختن جنگل ها و از بین رفتن پوشش گیاهی و خاک می بینیم.

درختان طی 40 سال گذشته ضعیف شده اند و با اولین آفت از بین می روند.

سوختن جنگل های زاگرس امروز نتیجه رفتار غلط ما با طبیعت طی 40 سال گذشته است.

55درصد خودروهای شرکت واحد آلاینده و فرسوده است رییس سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه با اشاره به تردد 60 هزار کامیون فرسوده و 3400 خودروی شرکت واحد در تهران اظهار کرد: 55 درصد خودروهای شرکت واحد، فرسوده و آلاینده است.

طی سال های گذشته حتی زمانی که نفت 120 دلاری فروخته می شد هیچ سرمایه گذاری در این موارد نشد بنابراین در حال حاضر شاهد بروز این وضعیت در تهران هستیم.

وی ادامه داد: برای خروج 60 هزار خودروی فرسوده حدود 8 میلیارد دلار نیاز داریم این درحالیست که سال به سال بر تعداد این خودروهای فرسوده نیز اضافه می شود.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به کمبود بودجه این سازمان اظهار کرد: بودجه سازمان حفاظت محیط زیست نصف بودجه سازمان دامپزشکی و یک سوم بودجه سازمان جنگل هاست.

بودجه سازمان محیط زیست 2.

5 برابر بودجه شورای تشخیص مصلحت نظام و چهار برابر شورای نگهبان 12 نفره است.

در چنین شرایطی باید راندمان را بالا ببریم و با پول کم محیط زیست کل کشور را مدیریت کنیم.

کلانتری در پایان با اشاره به تفویض اختیار به مدیران کل استانی اظهار کرد: مدیران کل استانی مدیران کل محیط زیست استان ها نیازی به اجازه گرفتن از مرکز ندارند.

مگر در مواردی که قانون تصریح کرده است.

مدیران کل استان ها باید در چهارچوب قانون تنظیم شده عمل کنند.

به طور قطع در صورت اجرای قانون هوای پاک در استان ها اولین گروه که به مدیران کل محیط زیست اعتراض می کنند استانداری ها سپس نمایندگان مجلس و بعد از آن فرمانداری ها هستند.

مدیران کل محیط زیست باید در برابر این گروه ها محکم بایستند.

نباید در اجرای قانون از هیچ کسی بترسند و نباید به هیچ کس باج سیاسی و مالی بدهند.


کلید واژه ها: سازمان حفاظت محیط زیست - رییس سازمان حفاظت محیط زیست - حفاظت محیط زیست - هوای پاک - محیط زیست - مردم - قانون - زیست - محیط - کشور - آلودگی - رانت - قیمت - آلوده - معاون رییس جمهور - آلاینده - تبلیغات - اقتصادی - حمل و نقل عمومی - قوانین - ساختمان سازی - هیات وزیران - تولید - امروز - زندگی - جامعه - تهران - شرایط - رییس جمهور - آلوده ترین

آخرین اخبار سرویس:
معلمی در روزهای سخت / رضایت آموزش وپرورش و نارضایتی فرهنگیان از یک طرح

وضعیت جوی هفتم خرداد شیراز + فیلم

تصاویر/ حال وهوای ماه رمضان در سامراء

تصویرهوایی زیبا از بین الحرمین

ضیافت افطاری در حرم حضرت معصومه (س)‎

غرفه جهاد دانشگاهی در هشتمین روز نمایشگاه قرآن

هشدار هواشناسی به احتمال سیلاب و آبگرفتگی معابر

آسفالت گسترده در هندیجان را آغاز کرده ایم شهرداری نیازمند اعتبارات است

هیجان انگیزترین دیوار برفی که تابحال دیده اید

خانم معلم سبزواری، ولی دانش آموزش را بخشید

آسفالت گسترده در هندیجان را آغاز کرده ایم/شهرداری نیازمند اعتبارات است

عجیب ترین و زیباترین مسجدی که تاکنون دیده اید + عکس ها

آموزش «حقوق» به دختران از اول مهر/ توزیع بسته های بهداشتی بین دانش آموزان دختر

آموزش ساخت گل کاغذی تزیینی (3 مدل جذاب)

بارش باران در حرم امام رضا(ع)

محدودیت ترافیکی برای تردد کامیون ها و تریلر ها در ماه رمضان

آیین سنتی جوی روبی در بهشت گمشده + عکس

مدل های زیبا و متنوع روتختی دخترانه

با مدارس غیردولتی متخلف برخورد می شود

تصاویری از هایپرلوپ ها؛ نسل جدید حمل و نقل پرسرعت

آشنایی با 3 گروه مراقبت در فصل امتحانات

گوشه ای از خلوت نظامیان جهرم در ماه رمضان

دانش آموزان تهرانی 21محکوم جرایم غیرعمد را آزاد کردند

سبک زندگی اسلامی در بقاع متبرکه فارس

کاریکاتور | فروش سوالات امتحانات نهایی

تونل مسیر ایلام - ایوان - کرمانشاه بازگشایی شد

وقتی علم، باعث نجات مهمان ماه عسل از زندان شد +عکس

گزارش تصویری | هم اکنون بازدید شهردار تهران از نمایشگاه قرآن

آغاز اعزام زائران خوزستانی به حج از اواخر تیرماه

تنوع زیستی ایران جزء 10 کشور نخست جهان

بانوی زیر زمین

یک جنگ تمام عیار شهری

احسانی که سلحشورانه دل شکسته مادر را به دست اورد/ سلحشور از بی پولی تا مدیریت بزرگترین شرکت بیمه عمر

آزادی 21 زندانی با کمک های مالی دانش آموزان تهرانی

تهرانی ها و 9 استان دیگر از سه شنبه منتظر موج جدید بارش ها باشند

نحوه انتخاب روغن موتور مناسب خودرو

نحوه انتخاب روغن موتور مناسب برای خودرو

تهرانی ها و 9 استان دیگر منتظر بارش ها باشند

مهمان ناخوانده ای که میزبان را آزار می دهد

جزییات آزمون مدارس نمونه دولتی کهگیلویه و بویراحمد اعلام شد

جزییات آزمون مدارس نمونه دولتی کهگیلویه و بویراحمد اعلام شد

آزادی 21 زندانی با کمک های مالی دانش آموزان تهرانی

سرخه حصار در حسرت مدرسه

مدارس فضای آموزشی مناسب برای دانش آموزان فراهم کنند

تهرانی ها و 9 استان دیگر منتظر بارش ها باشند

17 اثر معلمان خوزستانی به 2 جشنواره کشوری راه یافت

نتیجه اولیه آزمون ارشد چهارشنبه اعلام می شود

توصیه های ماه رمضانی پلیس

بحران تاکسی در خیابان های تهران

نحوه انتخاب روغن مناسب، سنتتیک یا معمولی

12 هزار دانش آموز خوزستانی برای ورود به مدارس نمونه دولتی و سمپاد رقابت می کنند

تهران و سمنان، مرکز و شرق کشور شاهد رگبار باران، گاهی رعدوبرق و وزش باد رخ خواهد داد

وقوع گرد و غبار و افزایش دما برای خوزستانی ها

199 موقوفه در خراسان رضوی مربوط به رمضان است

دانش آموزان تهرانی 21محکوم جرایم غیرعمد را آزاد کردند

معلم ایلامی در مسابقات پرسش مهر رتبه سوم را کسب کرد

واگذاری 501 فرزند بی سرپرست به خانواده ها

لایروبی و کول گذاری معابر قرچک

دانش آموزان تهرانی 21محکوم جرایم غیرعمد را آزاد کردند

همکاری مشترک آموزش و پرورش و اداره کل زندان ها/ گسترش مراکز یادگیری محلی در زندان های فارس

طرز تهیه بامیه برای سفره افطار ماه رمضان

تردد بر روی پل سوم بشار تا عید فطر امسال

همکاری مشترک آموزش و پرورش و اداره کل زندان ها/ گسترش مراکز یادگیری محلی در تمام زندان های فارس

راه اندازی دو باب آسباد در نهبندان

نقد عالمانه زمینه ساز اصلاح عملکرد مسئولان می شود

تهرانی ها و 9 استان دیگر از سه شنبه منتظر موج جدید بارش ها باشند

توقف های خونین در حاشیه بزرگراه ها

هشدار هواشناسی نسبت به آبگرفتگی معابر و سیلابی شدن رودخانه ها

وزش باد شدید در پایتخت/ هوای تهران در شرایط ناسالم است

نابودی زیستگاه قرقاول ها، آن ها را به فرودگاه برد

بارش باران در برخی نقاط

ساماندهی کاروان های اربعین حسینی در استان

پیش بینی هواشناسی برای امروز یکشنبه

خطر سیلاب در روز سه شنبه/ آسمان کشور دوباره ابری می شود

سرویس دهی ویژه قطارشهری مشهد در شب های قدر

جشن رمضان و توزیع سبد ارزاق رمضان از محل نیات واقفین خیراندیش در شیراز

توصیه های ماه رمضانی پلیس

جوی ناپایدار حاکم بر آسمان استان اصفهان

زمان آزمون مدارس تیزهوشان

طرح پرداخت الکترونیکی کرایه تاکسی تا پایان امسال

بطحایی: پس از تنبیه به سرعت وارد عمل می شویم

آخرین وضعیت پرونده قیچی کردن موی دانش آموزان دختر

سرانجام اصلاح قانون "ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان"/کاهش سن مصرف قلیان به 14 سال

"پایه ششم عاری از پوسیدگی"

اجرای طرح سبک زندگی اسلامی در بقاع متبرکه فارس توسط مبلغان دینی

انتصابات جدید در گمرک ایران

اهدای بسته های ارزاق رمضان از محل موقوفات شیراز

فارس گزارش می دهد چیت بافی هنری به قدمت تاریخ کهن ایلامیان/ وقتی هنر بانوان ایلامی در ویترین مغازه ها جلوه گری می کند

مرگبار بودن هوای داخل خودرو پس از تابش 1 ساعته خورشید

همه چاه های مجاز خوزستان مجوز زیست محیطی دارند

بازگشایی تونل پیامبر اعظم در محور ارتباطی ایوان به ایلام

توصیه های ماه رمضانی پلیس

توصیه های ماه رمضانی پلیس

همه چاه های مجاز خوزستان مجوز زیست محیطی دارند

میزبانی از 160 هزار دانش آموز مناطق محروم در اردوهای علوی

همه چاه های مجاز خوزستان مجوز زیست محیطی دارند

معاون گردشگری قم: 12منطقه گردشگری قم دارای سرمایه گذار است

هشدار هواشناسی/ احتمال وقوع رگبار و سیلاب رودخانه ها

طرح ترافیک جدید پیوست سلامت ندارد

رییس پلیس پایتخت: امنیت ایران خشم دشمنان را برانگیخته است/ استکبار در بخش امنیت هیچ غلطی نکرده است

به هر قیمتی قانون هوای پاک را اجرایی می کنیم/اعتبارات مقابله با گرد و غبار فعلا معلق است

به هر قیمتی قانون هوای پاک را اجرایی می کنیم/اعتبارات مقابله با گرد و غبار فعلا معلق است