مطالب مرتبط:
چرخه معیوب کشت، فرآوری و فروش گیاهان دارویی در قزوین
ساماندهی مراکز فروش پرنده در قزوین
بازار فروش پرنده در قزوین ساماندهی می شود
بازار فروش پرنده در قزوین ساماندهی می شود
مراکز فروش پرنده در قزوین ساماندهی می شود
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 26 دی 1396 ساعت 14:452018-01-16اقتصادي

چرخه معیوب کشت، فرآوری و فروش گیاهان دارویی در قزوین


قزوین-ایرنا-قزوین از استان های مستعد در تولید انواع گیاهان دارویی است با این وجود نقص در زنجیره کشت، فرآوری و فروش این محصولات موجب شده ظرفیت بالقوه این حوزه تبدیل به بالفعل نشود.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا، برخلاف گذشته که گیاهان دارویی به شکل ابتدایی و گیاهی مورد مصرف قرار می گرفتند امروزه با رشد فناوری و صنعتی شدن امور، این گیاهان در لابراتورها و واحدهای تولیدی فراوری می شوند و سپس در اختیار متقاضیان و مصرف کنندگان قرار می گیرند.

یک هزار و 300 گونه گیاه دارویی در کشور وجود دارد که برخی از آنها در سطح عطاری ها به عنوان دارو به فروش می رسند و بعضی از آنها نیز در شرکت های داروسازی فراوری شده و سپس عرضه می شوند.

استان قزوین نیز با 300 گونه دارویی شناخته شده یکی از مناطق مستعد کشور برای کشت و تولید گیاهان دارویی است اما نبود صنایع تبدیلی و فراوری در کنار برخی مشکلات دیگر مانند وجود تشکل، فقدان آموزش بین کشاورزان و ضعف بازاریابی و نبود مشوق موجب شده تا از ظرفیت این گیاهان آنطور که باید و شایسته استفاده نشود.

**قزوین از معدود استان های دارای ایستگاه تحقیقات گیاهان داروییبه گفته رییس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی قزوین 300گونه گیاهان دارویی در استان شناخته شده است که در شرایط اقلیمی متفاوت و در نقاط مختلف استان قزوین بویژه مناطق الموت و طارم سفلی قابلیت کشت و پرورش دارند.

مهرزاد محصص مستشاری در گفت و گو با ایرنا با بیان اینکه قزوین از معدود استان های کشور است که دارای ایستگاه تحقیقات گیاهان دارویی می باشد، افزود: در این مرکز که در الموت قرار دارد، ذخایر ژنتیکی مربوط به 40 گیاه دارویی نگهداری می شودوی همچنین گفت: قزوین در حوزه گیاهان دارویی توانمندی لازم را برای جذب سرمایه گذار و تجاری سازی محصولات مختلف دارد.

** گیاهان دارویی، ظرفیت مغفول مانده در قزویندبیر کمیته گیاهان دارویی جهاد کشاورزی قزوین نیز در گفت و گو با ایرنا گفت: نتوانسته ایم از ظرفیت گیاهان دارویی استان به منظور توسعه صنعت و ایجاد اشتغال به خوبی استفاده کنیم.

پیمان نوروزیان اضافه کرد: گیاهان دارویی، ظرفیتی مغفول مانده در استان قزوین هستند که از ظرفیت آنها تاکنون استفاده چندانی نکرده ایم.

وی با بیان اینکه برخی کشورها با داشتن تنها چند گیاه دارویی خود را به عنوان قطب تولید و صادرات محصولات دارویی مطرح کرده اند، افزود: به عنوان نمونه در شهر اسپارتا ترکیه با افزایش ظرفیت کشت گل محمدی به 2 هزار و 600 هکتار، از این محصول برای صنایع شوینده استفاده کرده و اسانس آنرا نیز صادر می کنند اما در شیراز با هفت هزار هکتار گل محمدی هنوز در رابطه با استفاده از این ظرفیت به شکل سنتی عمل می شود.

نوروزیان در ادامه با اشاره به فعالیت ستاد گیاهان دارویی در قزوین، گفت: در مدت یک سال از آغاز فعالیت این ستاد با اعتبارات تخصیص یافته برنامه هایی به منظور استفاده از ظرفیت گیاهان دارویی استان در حال تدوین و تهیه است.

وی با بیان اینکه کشت گل محمدی به دلیل کم آب بر بودن متقاضیان زیادی در استان قزوین دارد،گفت: این ستاد اکنون بر روی توسعه گیاهان دارویی از جمله گل محمدی و زغفران در حال فعالیت است و توسعه تولید آویشن، به، لیمو و نعناع فلفلی که جزو گیاهان پردرآمد است در برنامه های این ستاد قرار دارد.

نوروزیان افزود: باید در نظر داشت اگر به جای آن که بر روی گیاهان مختلفی کار شود، کشت 2 تا سه گیاه ویژه را در نظر بگیریم امکان پیشرفت بیشتری خواهیم داشت.

وی، موانع حوزه بازرگانی را از دیگر مشکلات پیش روی استفاده از ظرفیت گیاهان دارویی در قزوین نام برد و گفت: در این حوزه نیازمند حمایت خاص و ویژه مسئولان هستیم.

دبیر کمیته گیاهان دارویی استان قزوین گفت: برای این کار باید طرح جامعی تهیه شود تا درقالب آن با نیازسنجی کارشناسی شده بتوان انواع خاصی از گیاهان دارویی را تولید کرد نه اینکه سهمیه ای برای کاشت اختصاص یابد بدون آن که به داشتن خریدار آن توجه شود.

نوروزیان اضافه کرد: یکی دیگر از مشکلات در عرصه تولید گیاهان دارویی در نبود خریدار مطمئن و عدم دانش لازم در کشاورزان است که فقط به دنبال افزایش کشت هستند بدون آن که به نتایج آن بیاندیشند.

وی، نبود ایستگاه های خریداری که گیاهان را جمع آوری و قابلیت فراوری و تبدیل به عرق گیاهی و اسانس را داشته باشد از دیگر مشکلات این حوزه عنوان کرد.

**موازی کاری و تصمیم گیری ها مختلف از موانع توسعه گیاهان دارویی مدیرعامل شرکت کندا (صنایع دینه ایران) از تولیدکنندگان گیاهان دارویی نیز در گفت و گو با ایرنا با اشاره به چالش های تولید گیاهان دارویی در ایران، موازی کاری، وجود تصمیم گیران مختلف و تصمیم های جهت دار را از جمله مشکلات درزمینه گیاهان دارویی عنوان کرد.

سیدعلی مجد ادامه داد: باید از خود بپرسیم با وجود برخورداری از ظرفیت های فراوان چرا باید کمترین رقم آمار متعلق به صادرات گیاهان دارویی را داشته باشیم و چرا به جای بهره وری بهتر از بستر خدادادی کشور، عامل تخریب منابع طبیعی شده ایم وی با بیان اینکه بسیاری از گیاهان دارویی وارداتی در داخل کشور کشت می شوند و نیازی به واردات آنها نیست،گفت: گل همیشه بهار(کالاندولا) یا ماری گلد از مصر وارد می شود در حالی که 860 سال قبل در ایران، سابقه کاشت این گل وجود داشته و یا گیاه سنا از پاکستان، بسیاری از عصاره ها و اسانس های گیاهی از چین و هند و شیرین بیان از کشورهای آسیای میانه وارد می شوند که این مساله زیبنده ما نیست.

مجد با انتقاد از بی توجهی مسئولان نسبت به استفاده از ظرفیت های موجود در حوزه گیاهان دارویی،اظهار کرد: با وجود داشتن ظرفیت های فراوان در حوزه گیاهان دارویی، تاکنون هیچ گونه تسهیلاتی به فعالان کشت و تولید این دسته گیاهان اختصاص نیافته است.

**وجود مشکلات در مراحل تولید، فراوری و بازاریابی گیاهان داروییمجد در بخش دیگری از صحبت های خود گفت: در هر سه اصل مهم گیاهان دارویی یعنی تولید بذر ناب، تولید و فراوری و بازرایابی مشکلاتی وجود دارد که باید حل شوند.

وی با بیان اینکه برداشت گیاهان دارویی به میزان زیاد در واحد سطح و کسب درآمد بیشتر، به آموزش و آگاهی نیاز دارد که جای خالی این موضوع احساس می شود، افزود: در مقوله فراوری، امکانات مورد نیاز در دسترس است اما بهره وری آن نیز محتاج آموزش می باشد.

مجد با تاکید بر احیا و فراوری بذور مادری کشور گفت: بذور وارداتی هرچند هم مناسب باشند اما در اثر کشت مداوم قوه اصلی خود را از دست می دهند.

وی اضافه کرد: در حفظ میراث بذور مادری کشور، موسسه تحقیقات نهال و بذر، بانک ژن و پژوهشگاه بذر باید به طور عملی وارد شده و اقدام کنند.

مجد همچنین گفت: منطقه قزوین، بستر کاشت گیاهان ارزشمندی مانند هایپریکوم پرفراتوم، کالاندولا افیسینال، گالگا، تیموس ولگاریس و دیگر گیاهان دارویی است.

وی، همچنین حمایت واقعی از تولیدکنندگان و پرهیز از بورکراسی اداری جهت اجرای آبیاری تحت فشار و واگذاری تصدی امور گیاهان دارویی به بخش خصوصی را نیز از دیگر مواری که باید در استفاده از ظرفیت گیاهان دارویی در استان قزوین و کشور مورد توجه قرار بگیرند، یاد کرد.


کلید واژه ها: گیاهان دارویی - گیاهان - دارو - گیاه - قزوین - استان - گیاه دارویی - ایرنا - تولید - کشور - کشاورزی - فروش - مصرف کنندگان - مرکز تحقیقات - منابع طبیعی - سرمایه گذار - مناطق - آموزش - بازاریابی - مصرف - کشاورزان - صنعت - گل محمدی - ابتدایی - افزایش - فناوری - صادرات - مشکلات - اشتغال - متفاوت

آخرین اخبار سرویس:
توقف پرواز هواپیماهای ATR آسمان

مسوولیت های توسعه گران در بافت های فرسوده

سقف برداشت از خودپردازهای بانک ملی، 500 هزار تومان شد

ابلاغ دستور بازآفرینی شهری استان های کشور

افزایش 8 درصدی مصرف بنزین

بازارهایی که برای ایرانی ها گرم شد

از «رتبه بندی کشورهای جهان از نظر ذخایر طلا» تا «پیش بینی ترخیص خودرو های بالای 40 هزار دلار از گمرکات»

میوه برجام: واردات 160 تن کود انسانی از ترکیه!

هواپیمایی آسمان، نقص فنی در پرواز تهران-تبریز را تکذیب کرد

صفحه اول روزنامه های سیاسی اقتصادی و اجتماعی سراسری کشور چاپ 5 اسفند

فال روزانه شنبه 5 اسفند 1396

مخالفت کمیسیون صنایع مجلس با تفکیک وزارت صنعت

امارات هم صاحب هواپیمای جاسوسی شد/عکس

کی روش و همکارانش تا عید پولدار می شوند

جزییات واگذاری سهام دولتی 6 شرکت

سقف بودجه 23 هزار میلیارد بالا رفت

نگاه های تبعیض آمیز قومیتی؛ مانع رشد و پیشرفت استان

گزارش مقدماتی سانحه سقوط هواپیمای آسمان منتشر شد

مصرف این تغذیه ها را در سن بلوغ فراموش نکنید

چرا پایتخت مسکن مهر خالی ماند؟

پهلوگیری ششمین کشتی ترانزیتی افغانستان در بندر چابهار

انتشار تصاویر خودروی جدید پژو 508 اسپرت؛ قبل از رونمایی

ادامه حیات موتورهای دیزل

معرفی کتاب: اتم و ماده

مقایسه نرخ بیکاری ایران با مناطق مختلف جهان

تحویل 32هزارو223واحد مسکن مهردراستان تا پایان دی ماه

هر دقیقه چند گوشی موبایل در ایران فروخته می شود؟

محسن ایزدخواه: سازمان تامین اجتماعی در حال حاضر از دو مسأله اساسی رنج می برد

امن ترین صندلی هواپیما کجاست؟

یک بام و دو هوای دولت در نرخ ارز

وضعیت کم سابقه اشتغال در آمریکا

5 دلیل برای خرید بیت کوین

تعلیق ایران از لیست سیاه اف ای تی اف تمدید شد

دکتر نوبخت: اراده دولت برای ترمیم حقوق بازنشستگان در سال 97

کاهش 3.3 دلاری قیمت طلا در بازار جهانی

تمدید تعلیق ایران از لیست سیاه اف ای تی اف

بسته ارزی چقدر نقدینگی جذب می کند؟

تولید 300 هزار خودرو برقی لوکس توسط تسلا

تصاویر/ تولید بدون نفت

تعدیل سود چیست؟

تخم مرغ گران تر می شود

قرارداد 800 میلیونی برای آقای گل پرسپولیس

زاهدی:
 
 سال 97 سال تحول بودجه ای دانشگاه های کشور است

اگر طلا در این لاک ها وجود داشت باید براده های آن ته نشین می شد

تیراندازی مرگبار در زوریخ سوییس با دو کشته +عکس

درایور Radeon Adrenalin Edition 18.2.3 با بهبود قابل توجه نرخ فریم بازی ها منتشر شد

اینجا بوی خوش کتاب می پیچد!

افزایش نیاز چین به انرژی با افزایش واردات گاز طبیعی مایع به این کشور همراه شده است

سانگ یانگ کوراندو نیوفیس 2018 در ایران تعیین قیمت شد

مردم گول نخورند / اگر طلا در این لاک ها وجود داشت باید براده های آن ته نشین می شد

استارتاپ ها چطور به برطرف کردن مشکل آلودگی هوای شیلی کمک می کنند؟

ایران به هیچ وجه به جایگاه مطلوب در انرژی های تجدیدپذیر نرسیده است

توییت کایلی جنر باعث شد ارزش سهام اسنپ چت سقوط کند

خرید یک واحد کلنگی چقدر تمام می شود؟

میوه های قاچاق از کجا می آیند؟

جعبه سیاه ATR آسمان کجاست؟

گرا ن ترین جزایر خصوصی دنیا +عکس

زور واردکنندگان برنج خارجی بر داخلی می چربد

حقایقی باور نکردنی درباره ی خانه 125 میلیون دلاری بیل گیتس

8 روش برای کاهش مصرف آب +اینفوگرافیک

استارتاپ ها چطور به برطرف کردن مشکل آلودگی هوای شیلی کمک می کنند؟

آبفای البرز 70 هزار متر مربع حفاری را ترمیم کرد

قیمت خودرو تیبا در بازار+ جدول

قیمت کالاهای اساسی در یمن بیش از 50 درصد افزایش یافته است

کاهش 3.3 دلاری قیمت طلا در بازار جهانی

ثبات نسبی قیمت نفت در بازار جهانی/ هر بشکه برنت 66.37 دلار

فیس لیفت ایران خودرو در برابر کراس اوور داچیا (+عکس)

فروش خودروهای وارداتی در بازار به صفر نزدیک شد + جدول قیمت

تکذیب حقوق بیست میلیون تومانی وزرا

تصویب لایحه بودجه 97

آبفای البرز 70 هزار متر مربع حفاری را ترمیم کرد

جدول/ قیمت مسکن در شرق تهران

آبفای البرز 70 هزار متر مربع حفاری را ترمیم کرد

آخرین قیمت تویوتا (جدول)

بی توجهی به مصرف بالای آب در نیروگاه های حرارتی

کاهش 3.3 دلاری قیمت طلا در بازار جهانی

جایگزین ماوس معرفی شد! +عکس

بازار سنتی بزرگ رشت زمان قاجار +عکس

لیست قیمت انواع گوشی های سامسونگ

توسعه مشارکت زنان از ماموریت های صنعت نفت است

افت ناچیز قیمت سبد نفتی اوپک در آغاز اسفند ماه

آمریکا 224 هزار بشکه نفت خام به چین صادر کرد

فرآورش بیش از 6 میلیارد مترمکعب گاز در پالایشگاه بیدبلند

تعمیرات اساسی واحد تقطیر پالایشگاه آبادان پایان یافت

مناقصه ساخت پالایشگاه نفت موصل آغاز شد

فعالیت های فاز نخست قرارداد پژوهشی شرکت ملی گاز و پژوهشگاه نفت اعلام شد

3 طرح صنایع تکمیلی پتروشیمی آماده افتتاح است

انستیتو فرآورش گاز در پژوهشگاه صنعت نفت افتتاح شد

توتال بانک اطلاعاتی گسترده ای از پیمانکاران ایرانی ایجاد کرده است

نخستین ردیف شیرین سازی پالایشگاه فازهای 22-24 پارس جنوبی راه اندازی شد

3 انستیتوی تخصصی مرتبط با صنعت گاز کشور تاسیس می شود

کارگاه آموزشی HSE در صنعت نفت اسفندماه برگزار می شود

افزایش ارزش معاملات پتروشیمی با اهرم دلار

تلاش پژوهشگاه نفت برای تولید فناوری های مورد نیاز صنعت گاز

کمیته تخصصی صدور مجوز سرمایه گذاری شیروان

افت قیمت نفت در واکنش به رشد صادرات آمریکا

افزایش 8 درصدی مصرف بنزین در کشور

ورود بازیگران جدید در بانکداری مدرن

تولید خودروهای برقی تسلا بالاخره به 300 هزار رسید!

نرخ بیکاری انگلیس در پایین ترین سطح 18 سال اخیر

چرخه معیوب کشت، فرآوری و فروش گیاهان دارویی در قزوین

چرخه معیوب کشت، فرآوری و فروش گیاهان دارویی در قزوین