مطالب مرتبط:
چرخه معیوب کشت، فرآوری و فروش گیاهان دارویی در قزوین
ساماندهی مراکز فروش پرنده در قزوین
بازار فروش پرنده در قزوین ساماندهی می شود
بازار فروش پرنده در قزوین ساماندهی می شود
مراکز فروش پرنده در قزوین ساماندهی می شود
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 26 دی 1396 ساعت 15:452018-01-16اقتصادي

چرخه معیوب کشت، فرآوری و فروش گیاهان دارویی در قزوین


قزوین-ایرنا-قزوین از استان های مستعد در تولید انواع گیاهان دارویی است با این وجود نقص در زنجیره کشت، فرآوری و فروش این محصولات موجب شده ظرفیت بالقوه این حوزه تبدیل به بالفعل نشود.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا، برخلاف گذشته که گیاهان دارویی به شکل ابتدایی و گیاهی مورد مصرف قرار می گرفتند امروزه با رشد فناوری و صنعتی شدن امور، این گیاهان در لابراتورها و واحدهای تولیدی فراوری می شوند و سپس در اختیار متقاضیان و مصرف کنندگان قرار می گیرند.

یک هزار و 300 گونه گیاه دارویی در کشور وجود دارد که برخی از آنها در سطح عطاری ها به عنوان دارو به فروش می رسند و بعضی از آنها نیز در شرکت های داروسازی فراوری شده و سپس عرضه می شوند.

استان قزوین نیز با 300 گونه دارویی شناخته شده یکی از مناطق مستعد کشور برای کشت و تولید گیاهان دارویی است اما نبود صنایع تبدیلی و فراوری در کنار برخی مشکلات دیگر مانند وجود تشکل، فقدان آموزش بین کشاورزان و ضعف بازاریابی و نبود مشوق موجب شده تا از ظرفیت این گیاهان آنطور که باید و شایسته استفاده نشود.

**قزوین از معدود استان های دارای ایستگاه تحقیقات گیاهان داروییبه گفته رییس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی قزوین 300گونه گیاهان دارویی در استان شناخته شده است که در شرایط اقلیمی متفاوت و در نقاط مختلف استان قزوین بویژه مناطق الموت و طارم سفلی قابلیت کشت و پرورش دارند.

مهرزاد محصص مستشاری در گفت و گو با ایرنا با بیان اینکه قزوین از معدود استان های کشور است که دارای ایستگاه تحقیقات گیاهان دارویی می باشد، افزود: در این مرکز که در الموت قرار دارد، ذخایر ژنتیکی مربوط به 40 گیاه دارویی نگهداری می شودوی همچنین گفت: قزوین در حوزه گیاهان دارویی توانمندی لازم را برای جذب سرمایه گذار و تجاری سازی محصولات مختلف دارد.

** گیاهان دارویی، ظرفیت مغفول مانده در قزویندبیر کمیته گیاهان دارویی جهاد کشاورزی قزوین نیز در گفت و گو با ایرنا گفت: نتوانسته ایم از ظرفیت گیاهان دارویی استان به منظور توسعه صنعت و ایجاد اشتغال به خوبی استفاده کنیم.

پیمان نوروزیان اضافه کرد: گیاهان دارویی، ظرفیتی مغفول مانده در استان قزوین هستند که از ظرفیت آنها تاکنون استفاده چندانی نکرده ایم.

وی با بیان اینکه برخی کشورها با داشتن تنها چند گیاه دارویی خود را به عنوان قطب تولید و صادرات محصولات دارویی مطرح کرده اند، افزود: به عنوان نمونه در شهر اسپارتا ترکیه با افزایش ظرفیت کشت گل محمدی به 2 هزار و 600 هکتار، از این محصول برای صنایع شوینده استفاده کرده و اسانس آنرا نیز صادر می کنند اما در شیراز با هفت هزار هکتار گل محمدی هنوز در رابطه با استفاده از این ظرفیت به شکل سنتی عمل می شود.

نوروزیان در ادامه با اشاره به فعالیت ستاد گیاهان دارویی در قزوین، گفت: در مدت یک سال از آغاز فعالیت این ستاد با اعتبارات تخصیص یافته برنامه هایی به منظور استفاده از ظرفیت گیاهان دارویی استان در حال تدوین و تهیه است.

وی با بیان اینکه کشت گل محمدی به دلیل کم آب بر بودن متقاضیان زیادی در استان قزوین دارد،گفت: این ستاد اکنون بر روی توسعه گیاهان دارویی از جمله گل محمدی و زغفران در حال فعالیت است و توسعه تولید آویشن، به، لیمو و نعناع فلفلی که جزو گیاهان پردرآمد است در برنامه های این ستاد قرار دارد.

نوروزیان افزود: باید در نظر داشت اگر به جای آن که بر روی گیاهان مختلفی کار شود، کشت 2 تا سه گیاه ویژه را در نظر بگیریم امکان پیشرفت بیشتری خواهیم داشت.

وی، موانع حوزه بازرگانی را از دیگر مشکلات پیش روی استفاده از ظرفیت گیاهان دارویی در قزوین نام برد و گفت: در این حوزه نیازمند حمایت خاص و ویژه مسئولان هستیم.

دبیر کمیته گیاهان دارویی استان قزوین گفت: برای این کار باید طرح جامعی تهیه شود تا درقالب آن با نیازسنجی کارشناسی شده بتوان انواع خاصی از گیاهان دارویی را تولید کرد نه اینکه سهمیه ای برای کاشت اختصاص یابد بدون آن که به داشتن خریدار آن توجه شود.

نوروزیان اضافه کرد: یکی دیگر از مشکلات در عرصه تولید گیاهان دارویی در نبود خریدار مطمئن و عدم دانش لازم در کشاورزان است که فقط به دنبال افزایش کشت هستند بدون آن که به نتایج آن بیاندیشند.

وی، نبود ایستگاه های خریداری که گیاهان را جمع آوری و قابلیت فراوری و تبدیل به عرق گیاهی و اسانس را داشته باشد از دیگر مشکلات این حوزه عنوان کرد.

**موازی کاری و تصمیم گیری ها مختلف از موانع توسعه گیاهان دارویی مدیرعامل شرکت کندا (صنایع دینه ایران) از تولیدکنندگان گیاهان دارویی نیز در گفت و گو با ایرنا با اشاره به چالش های تولید گیاهان دارویی در ایران، موازی کاری، وجود تصمیم گیران مختلف و تصمیم های جهت دار را از جمله مشکلات درزمینه گیاهان دارویی عنوان کرد.

سیدعلی مجد ادامه داد: باید از خود بپرسیم با وجود برخورداری از ظرفیت های فراوان چرا باید کمترین رقم آمار متعلق به صادرات گیاهان دارویی را داشته باشیم و چرا به جای بهره وری بهتر از بستر خدادادی کشور، عامل تخریب منابع طبیعی شده ایم وی با بیان اینکه بسیاری از گیاهان دارویی وارداتی در داخل کشور کشت می شوند و نیازی به واردات آنها نیست،گفت: گل همیشه بهار(کالاندولا) یا ماری گلد از مصر وارد می شود در حالی که 860 سال قبل در ایران، سابقه کاشت این گل وجود داشته و یا گیاه سنا از پاکستان، بسیاری از عصاره ها و اسانس های گیاهی از چین و هند و شیرین بیان از کشورهای آسیای میانه وارد می شوند که این مساله زیبنده ما نیست.

مجد با انتقاد از بی توجهی مسئولان نسبت به استفاده از ظرفیت های موجود در حوزه گیاهان دارویی،اظهار کرد: با وجود داشتن ظرفیت های فراوان در حوزه گیاهان دارویی، تاکنون هیچ گونه تسهیلاتی به فعالان کشت و تولید این دسته گیاهان اختصاص نیافته است.

**وجود مشکلات در مراحل تولید، فراوری و بازاریابی گیاهان داروییمجد در بخش دیگری از صحبت های خود گفت: در هر سه اصل مهم گیاهان دارویی یعنی تولید بذر ناب، تولید و فراوری و بازرایابی مشکلاتی وجود دارد که باید حل شوند.

وی با بیان اینکه برداشت گیاهان دارویی به میزان زیاد در واحد سطح و کسب درآمد بیشتر، به آموزش و آگاهی نیاز دارد که جای خالی این موضوع احساس می شود، افزود: در مقوله فراوری، امکانات مورد نیاز در دسترس است اما بهره وری آن نیز محتاج آموزش می باشد.

مجد با تاکید بر احیا و فراوری بذور مادری کشور گفت: بذور وارداتی هرچند هم مناسب باشند اما در اثر کشت مداوم قوه اصلی خود را از دست می دهند.

وی اضافه کرد: در حفظ میراث بذور مادری کشور، موسسه تحقیقات نهال و بذر، بانک ژن و پژوهشگاه بذر باید به طور عملی وارد شده و اقدام کنند.

مجد همچنین گفت: منطقه قزوین، بستر کاشت گیاهان ارزشمندی مانند هایپریکوم پرفراتوم، کالاندولا افیسینال، گالگا، تیموس ولگاریس و دیگر گیاهان دارویی است.

وی، همچنین حمایت واقعی از تولیدکنندگان و پرهیز از بورکراسی اداری جهت اجرای آبیاری تحت فشار و واگذاری تصدی امور گیاهان دارویی به بخش خصوصی را نیز از دیگر مواری که باید در استفاده از ظرفیت گیاهان دارویی در استان قزوین و کشور مورد توجه قرار بگیرند، یاد کرد.


کلید واژه ها: گیاهان دارویی - گیاهان - دارو - گیاه - قزوین - استان - گیاه دارویی - ایرنا - تولید - کشور - کشاورزی - فروش - مصرف کنندگان - مرکز تحقیقات - منابع طبیعی - سرمایه گذار - مناطق - آموزش - بازاریابی - مصرف - کشاورزان - صنعت - گل محمدی - ابتدایی - افزایش - فناوری - صادرات - مشکلات - اشتغال - متفاوت

آخرین اخبار سرویس:
نیازمند اعلام بسیج ملی اقتصادی در کشوریم

بررسی تولید هندوانه در کم آبی

اندی رابین: شایعات، وضعیت اسنشال را به درستی ترسیم نمی کند

در گفت وگوی فارس با یک کارشناس اقتصادی عنوان شد برخی مسئولان به توان داخلی بی توجه هستند/ سود واردات 200 درصد و سود تولید 5 تا 20 درصد

10 هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری یا منافع محیط زیست

وانت کلاسیک کادیلاک/ عکس

مشکل روسیه با محصولات کشاورزی ایران چیست؟

شهاب سنگِ عامل انقراض دایناسورها موجب گرمایش 100 هزار ساله زمین شده است

فارس گزارش می دهد سیاست های تشویقی صنعت گردشگری و هزار راه نرفته سیاست گذاران

فساد اقتصادی سبب تمرکز ثروت و افزایش شکاف میان غنی و فقیر می گردد

سه نکته کلیدی برای خرید کیف چرم

توهم حضور مدیران دو تابعیتی؛ سنگ اندازی جدید در مسیر دولت

10 هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری یا منافع محیط زیست

نسل جوان تعاریف رهبری کسب وکار را دگرگون می کنند

صفحه اول روزنامه های سیاسی اقتصادی و اجتماعی سراسری کشور چاپ6 خرداد

تکان آرام تورم

استخدام برقکار،تکنسین برق،مهندس برق،تعمیرکار لوازم،تکنسین IT

استخدام تکنسین نصب و راه اندازی در گروه صنایع ترک بافت تبریز

استخدام کارشناس فروش و خدمات مشتریان و حسابدار در تبریز

استخدام کارمند IT در شرکت چیکا نیک تجارت در تهران

استخدام راننده کامیونت 5 تن در شرکت چیکا نیک تجارت در تهران

استخدام راننده کامیونت،کارمند ارتباط با مشتریان و کارمند IT

فرهنگ نماز در استان ترویج داده شود

جمعه بازار فرصت خوبی برای بانوان خانه دار است

آغاز دریافت عوارض 10 درصدی از بازی های خارجی

تشکیل کمیته ویژه حل مشکلات صنعت پوشاک

بانکها در پرداخت تسهیلات به واحدهای صنعتی سختگیری نکنند

تحریم ها تاثیری زیادی بر تولید نفت ایران ندارد

استخدام تایپیست،رسام و اجراکار در سازمان آموزشی کاگو در تهران

استخدام مدیر دفتر و کارشناس ارتباط با مشتری در نیشابور

استخدام کارمند فروش و بازاریاب در شرکت مهندسی عمران تجارت تیوا

استخدام راننده،کارشناس منابع انسانی،حسابداری فروش،خدمتکار

استخدام سرپرست فروش،فروشنده ،انباردار،سرپرست توزیع،موزع

استخدام 5 ردیف شغلی در شرکت یکتا آراد پویان در استان فارس

خارک،مرواریدی در دل خلیج فارس

از صفر تا صد پلاستیک ها: آشنایی با برخی اصطلاحات دنیای پلیمر

روحانی رییس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز می شود

هفته آینده کمیته ویژه حل مشکلات پوشاک برگزار می کنیم

بانکها در پرداخت تسهیلات به واحدهای صنعتی سختگیری نکنند

فرایند تولید یک محصول در آینده از نگاه زیمنس +اینفوگرافیک

قیمت مرغ در بازار چهارمحال و بختیاری تعدیل شد

دولت نوسازی ناوگان تاکسیرانی را پیگیری کند

عهدشکنی دولت در خرید سیب زمینی کشاورزان

جایگاه مناسب ایران در صادرات گیاهان دارویی

هشدار درباره رواج احتمالی بدافزار VPNFilter

افزایش 11 تا 15 درصدی شهریه مدارس غیردولتی/جزییات شهریه مدارس در سال 97

بررسی بازی Yakuza 6 ؛ اژدهای دُجیما وارد می شود

وزیر انرژی روسیه: تحریم ها تاثیری زیادی بر تولید نفت ایران ندارد

استخدام کارشناس وصول مطالبات در شرکت ارتباطات ثابت پارسیان

بانکها در پرداخت تسهیلات به واحدهای صنعتی سختگیری نکنند

وام ویژه برای دانشجویان دچار بیماری خاص

خط دوم انتقال آب درودزن به شیراز 74 درصد و محور دوکوهک به صدرا 30 درصد پیشرفت داشته است

مبادله بیش از 20 میلیون سهم در بورس خوزستان

راه اندازی بنادر خشک نیازمند سرمایه گذاری بخش خصوصی است

راه اندازی بنادر خشک نیازمند سرمایه گذاری بخش خصوصی است

بارش های بهاری پیرانشهر بی سابقه بوده است

زنوزی رسماً مالک باشگاه تراکتورسازی شد

تحریم ها تاثیری زیادی بر تولید نفت ایران ندارد

دولت موانع پیش روی صنعتگران را بردارد

ظرفیت صنایع انجماد چهارمحال و بختیاری ضعیف است

کامیون داران معترض در چهارمحال و بختیاری جریمه می شوند

بهره برداری از 2 طرح فرهنگی در کتابخانه های اندیمشک

خریداری بیش از یک میلیون و 800 هزار تن گندم در خوزستان

واکنش وزارت نفت به گزارش دیوان محاسبات

احتمال افزایش میزان عرضه نفت

زنوزی رسماً مالک باشگاه تراکتورسازی شد

قیمت کمربند چرم در بازار+ جدول

کاهش قیمت طرح ترافیک برای عموم مردم

توقف برخی بارهای تجاری ایران در اروپا

کاهش قیمت طرح ترافیک برای عموم مردم

پرتاب های فضایی ارزان قیمت اسپیس ایکس رقبای اروپایی را آشفته کرده است

اعلام نرخ حق الوکاله بانک پارسیان در سال 97

هشدار فوری در خصوص رواج احتمالی بدافزار VPNFilter در فضای مجازی کشور

کشت توت فرنگی جای برنج؟

رییس انجمن خبریه مسکن ساز کشور خبر داد ساخت 3 هزار واحد مسکونی برای مددجویان کمیته ا مداد

واحدهای تولیدی صادرات محوردراولویت راه اندازی است

ممنوعیت فروش کالای خارجی در ادارات دولتی

صادرات 2 برابری نفت خام ایران در پسابرجام

تعدیل قیمت مرغ در بازار

پاسخ وزارت نفت به دیوان محاسبات:برای واریز همه درآمد گاز به خزانه،تکلیف قانونی نداشتیم

جزییات حکم دیوان محاسبات برای وزارت نفت

فوری/امتیاز باشگاه تراکتورسازی تبریز به محمدرضا زنوزی واگذار شد

دومین دوره حضور کارمانیا درنمایشگاه خودرو البرز

کاهش 38 درصدی قیمت طرح ترافیک برای عموم مردم

وضعیت التهاب بازار غیرقابل قبول است

واحدهای تولیدی صادرات محوردراولویت راه اندازی است

رییس کمیته امداد امام خمینی خبر داد اختصاص 4هزار میلیارد تومان وام اشتغال به نیازمندان

جریمه 1.3 میلیارد دلاری یک شرکت چینی بخاطر نقض تحریم های ایران

میانگین قیمت مسکن در تهران به متری 6میلیون تومان رسید

از کنفرانس توسعه دهندگان اپل، «WWDC 2018» چه انتظاراتی داریم؟

وضعیت کسب وکار در کرمانشاه بسیار اسفناک است

آب نیست اما تولید هندوانه هنوز هست!

اورژانس اجتماعی حمایت می شود

تخلف مالی 1154 میلیارد تومانی وزارت نفت/ دیوان محاسبات برای زنگنه حکم صادر کرد

13.5 درصد؛ میانگین افزایش شهریه مدارس غیردولتی در سال تحصیلی جدید/ تعیین نرخ شهریه بر اساس هزینه تمام شده

تبعیض بانک آمریکا برای مشتریان ایرانی

نرخ 6 درصدی سود وام مسکن عطف به ماسبق نمی شود

عکس تاریخی از معدن فیروزه نیشابور

گوشت گوسفندی ارزان شد

خرید های بزرگ منچستریونایتد در تابستان + عکس

چرخه معیوب کشت، فرآوری و فروش گیاهان دارویی در قزوین

چرخه معیوب کشت، فرآوری و فروش گیاهان دارویی در قزوین