مطالب مرتبط:
اعلام علت تصادم نفتکش ایرانی تا 3 ماه آینده/ خدمه فرصت فشاردادن دکمه اضطراری را هم نداشتند/ استفاده از پرچم پاناما به دلیل مسایل بازرگانی بوده است
پیام تسلیت مدیرعامل بانک صنعت و معدن به مناسبت حادثه غم انگیز درگذشت سرنشینان نفتکش سانچی
پاسخ به تمام شایعات درباره حادثه نفتکش سانچی/ از حمله آمریکایی ها تا وجود اتاق امن در کشتی
پیام تسلیت مدیرعامل گروه سایپا در پی حادثه دلخراش کشتی سانچی
پروین: حادثه سانچی داغ بزرگی است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 26 دی 1396 ساعت 10:502018-01-16حوادث

فرصت زدن دکمه وضعیت اضطراری سانچی پیش نیامد/نتیجه نهایی حادثه 3 ماه دیگر


ایرنا - مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با بیان این که به علت شدت برخورد دو کشتی، خدمه نفتکش ایرانی نتوانستند برای نجات جان خود کاری انجام دهند، - گفت: حتی افرادی که در کابین فرماندهی بودند فرصت زدن دکمه وضعیت اضطراری را پیدا نکردند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا، محمد راستاد روز سه شنبه در سخنانی اعلام کرد: بررسی های میدانی نشان می دهد که کشتی فله بر چینی که بار غلات داشت از قسمت جلو (دماغه) با سمت راست نفتکش ایرانی که محل مخازن میعانات گازی بود برخورد کرده است.

وی اظهار داشت: کشتی های نفتکش برای جلوگیری از آلودگی دو جداره ساخته می شوند که یک جداره آن کشتی و جداره مخزن اصلی فاصله 2.

5 متری با دیوار پیرامونی کشتی دارد و در این حادثه کشتی فله بر با شکافتن دیواره مخزن، باعث انفجار نفتکش می شود.

**مهندسان و ملوانان در حال استراحت بودند راستاد با بیان اینکه این سانحه ساعت 8 شب (به وقت محلی) اتفاق افتاده است، گفت: به صورت احتمالی در آن ساعت افسر سوم و یا دوم به صورت شیفت در پل فرماندهی بودند و از آنجا که 4 دانشجو هم خدمه نفتکش را همراهی می کردند، احتمال دارد یکی از دانشجویان و کاپیتان هم در پل فرماندهی بوده باشند.

معاون وزیر راه و شهرسازی همچنین اظهار داشت: ساعت کار در موتورخانه هم بین 7 صبح تا 5 عصر است، لذا هنگام وقوع حادثه مهندسان و ملوانان در حال استراحت بودند.

**دکمه وضعیت اضطراری زده نشدراستاد بر اساس گزارش سازمان بنادر و دریانوردی افزود: فاصله مخزنی که منفجر شده تا محل استراحتگاه خدمه بین 80 تا 90 متر بوده است اما شدت انفجار و گازهای سمی زمان برای انجام هیچ کاری را به خدمه نداد، حتی افرادی که در قسمت پل فرماندهی بودند دکمه وضعیت اضطراری را نزدند.

** سه ماه زمان برای اعلام نتیجه قطعی برخورد این دو کشتی معاون وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به این پرسش که جعبه سیاه حاوی چه اطلاعاتی خواهد بود، اذعان داشت: جعبه سیاه ثبت کننده اطلاعات مربوط به مکالمات فرماندهی کشتی است و اطلاعات به دست آمده از جعبه سیاه می تواند تمام ابهام ها را پاسخ دهد.

به گفته وی، در این بین باید سایر منابع اطلاعاتی را هم مد نظر قرار داد به گونه ای که با شاهدان عینی و خدمه کشتی فله بر و امدادگران صحبت شود و جمع بندی این موارد نیازمند سه ماه زمان است.

** نفتکش سانچی به تمام امکانات نجات و ایمنی مجهز بوده استراستاد تاکید کرد: جعبه سیاه در چین است و طبق قواعد بین المللی اطلاعات جعبه سیاه در کشوری بررسی می شود که سانحه در آن رخ داده است و با گذراندن مراحل حقوقی و با حضور تمام ذینفعان رمز خوانی آن شروع می شود.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی درباره این که گفته می شود نفتکش سانچی مجهز به امکانات ایمنی نبوده است، یادآور شد: نفتکش سانچی به تمام امکانات نجات و ایمنی تجهیز بود جزو بهترین شناورهای جهان به حساب می آمد اما انفجار ناگهانی باعث شده که خدمه نتوانند اقدام های لازم را انجام دهند.

وی در خصوص کمک کشتی های اطراف نفتکش سانچی گفت: طبق کنوانسیون جستجو و نجات دریایی که ایران هم عضو آن است کمک کردن به کشتی های که دچار مشکل شدند یک الزام است، اما در این مورد به خاطر انفجار و گازهای سمی سایر شناورها نتوانستند کمکی انجام دهند.

او افزود: از طرفی اگر مساله انسانی و نجات خدمه مطرح باشد بدون هیچ هزینه ای باید خدمات رسانی صورت گیرد و اگر با هدف نجات کشتی باشد صاحب کشتی باید هزینه آن را بپردازد، در این زمینه ما در هر دو بخش را عمل کردیم تا بتوانیم حتی به پیکر خدمه نفتکش سانچی برسیم.

** از نظر امدادی هیچ مشکل و کمبودی وجود نداشتراستاد گفت: از نظر امدادی هم هیچ مشکل و کمبودی وجود نداشت و کره جنوبی و ژاپن شناورهای آتش خوار خود را به محل اعزام کردند تا بتوانند از حجم شعله های آتش کم کنند، اما متاسفانه به رغم تمام تلاش ها نفتکش غرق شد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا از لاشه نفتکش می توان جسد دریانوردان را پیدا کرد، گفت: نفتکش یک هفته در آتش سوخت و روز آخر هم میزان آتش بیشتر شد لذا نمی توان امیدوار بود که به پیکرها دست پیدا کنیم.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در پاسخ به این پرسش که چرا چینی ها در شب آخر به صورت شبانه روزی کار اطفا حریق را انجام ندادند تا تکاوران ایرانی بتوانند وارد موتورخانه شوند، گفت: آنگونه که تیم امداد نجات چین و حتی ژاپن به ما اعلام کردند وضعیت به گونه ای بود که امکان عملیات اطفاء حریق وجود نداشت، لذا چاره ای جز متوقف کردن عملیات امداد نداشتند.

** امداد از طریق بالگرد غیرممکن بودسیروس کیان ارثی مدیرعامل شرکت ملی نفتکش نیز گفت: بعد از بروز حادثه کمیته امداد اضطرار در شانگهای تشکیل و پس از آن اقدامات لازم برای کمک به نفتکش شروع شد، اما فاصله 158 مایلی که حداقل 15 ساعت زمانبر است باعث شد که با فوریت نتوان اقدام های اطفای حریق را انجام داد.

به گفته وی، از طرفی امکان اطفای حریق توسط بالگرد امکان پذیر نبود چرا که مسافت زیاد تامین سوخت آن را غیرممکن می کرد.

** خدمه فرصتی برای نجات جان خود نداشتندکیان ارثی با بیان اینکه فیلم های ضبط شده از سوی شناورهای صیادی نشان می داد که در لحظات اولیه برخورد شدت انفجار خیلی زیاد بوده است، تصریح کرد: همانگونه که کارشناسان عنوان کردند و ما نیز در تصاویر شناورهای صیادی دیدیم خدمه فرصتی برای نجات جان خود نداشتند.

وی اظهار داشت: با وجود آنکه گفته می شد خدمه در اثر انفجار شدید و متصاعد شدن گازهای سمی زنده نیستند، اما ما به این گفته ها اکتفا نکردیم و برای امداد و نجات تمام سعی خود را انجام دادیم و حتی خارج کردن پیکرهای خدمه نفتکش سانچی هم برای ما اهمیت داشت.

** تمام رادارها کار می کردندمدیرعامل شرکت ملی نفتکش درباره خاموش بودن رادار نفتکش سانچی نیز گفت: جواب قطعی دادن در این مورد به رمز خوانی جعبه سیاه بستگی دارد اما تصور نمی کنیم که چنین گفته ای درست باشد زیرا تمام رادارها کار می کردند، اما شرایط به گونه ای نبوده است که به کشتی های اطراف سیگنال بدهد زیرا که فرکانس ها در فاصله 35 کیلومتری رد و بدل می شود.

** پرچم پاناما به خاطر مسایل بازرگانی بوده استوی در مورد اینکه نفتکش سانچی متعلق به ایران بوده است اما پرچم آن مربوط به پاناما است، نیز توضیح داد: این امر تنها به جهت مسایل بازرگانی است و هیچ دلیل دیگری ندارد و بیشترین پرچم کشتی ها در دنیا متعلق به پاناما است.

کیان ارثی با اشاره به اینکه محموله نفتکش از عسلویه به سمت کره جنوبی در حال حرکت بود ، خاطرنشان کرد: هر ماه تعدادی از نفتکش های ایرانی به سمت کره جنوبی می روند و محموله های (میعانات گازی) سفارش داده شده را آنجا تخلیه می کنند.

** محل تصادف جزو مناطق پرحادثه استوی تاکید کرد: محل تصادف نفتکش ایرانی و فله بر چینی جزو مناطق پرحادثه است و این امر را شرکت های بیمه جهان تایید می کنند، در این منطقه کشتی های کره جنوبی، تایوان، چین و ژاپن تردد می کنند لذا امکان برخورد وجود دارد اما متاسفانه در مورد نفتکش به جهت باری که داشت یکی از نادرترین اتفاق ها رخ داده است.

او در مورد لاشه نفتکش نیز گفت: چینی ها امروز موقعیت نفتکش را به ما اعلام می کنند.

ما باید ببینیم شناور در عمق 120 متری فرو رفته یا اینکه هنوز به سمت کف دریا نرفته است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا، 16 دی یک کشتی فله بر چینی حامل 64 هزار تن گندم در سواحل شانگهای به نفتکش ایرانی سانچی که حامل بیش از 130 هزار تن میعانات گازی بود، برخورد کرد.

در این حادثه، نفتکش سانچی با 30 تبعه ایرانی و دو بنگلادشی دچار حریق و انفجارهای سنگین شد که کار امداد رسانی در منطقه را با مشکل مواجه و در برخی مواقع ناممکن کرد.

با دستور و تاکید رییس جمهوری علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به عنوان مسئول ویژه رسیدگی به این واقعه تعیین شد و گروه های کارشناسی و امدادی از جمله تکاوران ارتش به منطقه اعزام شدند تا با هماهنگی مقامات و مسئولان چینی و همکاری برخی کشورهای دیگر کارهای مربوط انجام گیرد، اما اقدام های فوریتی و ضربتی برای خاموش کردن شعله ها و تعیین وضعیت خدمه نفتکش ایرانی به دلیل گستردگی دامنه انفجارها و همچنین دمای بسیار زیاد حاصل از آتش سوزی بی ثمر ماند، زیرا نزدیک شدن به کشتی سانچی و حضور طولانی مدت در آن برای بررسی وضعیت میدانی ناممکن شده بود.

سرانجام، دو روز پیش خبر جان باختن همه کارکنان و غرق شدن تانکر نفتکش ایرانی سانچی اعلام شد و رهبر معظم انقلاب اسلامی در این زمینه پیام تسلیتی صادر کردند و هیات دولت نیز روز گذشته را به این مناسبت عزای عمومی اعلام کرد.

بررسی های کارشناسی در این زمینه با هدف تعیین بروز علل واقعه در دست اقدام است.


کلید واژه ها: کشتی - اطلاعات - وزیر راه و شهرسازی - سازمان بنادر - استراحت - سیاه - اطلاعاتی - وزیر راه - حادثه - شهرسازی - مهندسان - انفجار - ایرانی - دانشجو - ساعت - دیوار - استراحتگاه - سانحه - ایرنا - بنادر - معاون - گزارش - بین المللی - دانشجویان - موتورخانه - صورت - وزیر - مدیرعامل - نجات - ساعت کار

آخرین اخبار سرویس:
کشف محموله لاستیک قاچاق در مرودشت

سقوط کوه زباله 17 نفر را در موزامبیک کشت

جزییات حادثه 2 مقنی در قنات فرو ریخته

آخرین پیام رحمت به برادرش در فرودگاه مهرآباد + تصاویر

68 خودرو آفرود در بوستان جنگلی سوهانک تهران توقیف شد

مهار آتش سوزی در یک ساختمان مسکونی در خیابان دانشگاه تهران

فردا بهترین زمان جستجو برای یافتن هواپیمای سانحه دیده/گلایه خانواده ها قربانیان از حادثه

استاندار اصفهان: هنوز اثری از لاشه هواپیما پیدا نکردیم

لکه سیاه ارتفاعات دنا ربطی به لاشه هواپیما نداشت/گشت زنی کمک خلبان تهران - یاسوج در ارتفاعات

گشت زنی کمک خلبان تهران - یاسوج در ارتفاعات دنا/لکه سیاه ربطی به لاشه هواپیما نداشت

تیم کوهنوردی اصفهان به منطقه سقوط هواپیما اعزام شد+ تصویر

درگیری مسلحانه پلیس مشهد با قاچاقچی مواد مخدر

زن مو بلندی که براثر کنده شدن موهایش جان باخت +عکس

حضور خانواده های نگران سرنشینان هواپیما در دامنه ارتفاعات دنا

دله دزدی یک زندانی قدیمی از ایستگاه های اتوبوس مشهد +عکس

آغاز نمونه گیری از خانواده های مسافران سقوط هواپیمای تهران - یاسوج

دزد عنکبوتی در کرمان دستگیر شد +عکس

آتش سوزی گسترده در سالن مسافری پایانه مرزی دوغارون

کشف بیش از 3500 کیلو ذغال قاچاق در کرمانشاه

لکه سیاه ارتفاعات دنا ربطی به لاشه هواپیما نداشت/گشت زنی کمک خلبان تهران - یاسوج در ارتفاعات

ترافیک پرحجم در محور یاسوج - سمیرم

رانش کوه در مسجد سلیمان/ تخریب خانه های مسکونی و مصدومیت 2 تن

خوش گذرانی پسران و دختران زورگیر با خودروی سرقتی

آخوندی به دیدار خانواده های جانباختگان رفت

عوامل اختلال در پرواز کرمان- تهران دستگیر شدند

یک کشته و 4 مجروح در برخورد تریلی و سمند

احتمال ریزش بهمن در محل سقوط هواپیما تهران-یاسوج

زن جوان در سمند واژگون شده گرفتار شد +عکس

سقوط از طبقه پنجم ساختمان جان کارگر را گرفت +عکس

2مقنی جوان همچنان در قنات فرومد مدفون هستند

نجات مرد جوان از ارتفاعات کوه های توچال

دستگیری کلاه بردار میلیاردی در خراسان شمالی

فرمانده انتظامی خراسان شمالی خبر داد دستگیری کلاه بردار میلیاردی در خراسان شمالی

توزیع پنج هزار تن کود اوره بین کشاورزان خراسان شمالی

زندگی زلزله زدگان زیر آب رفت

انحراف به چپ خودروی 206 حادثه آفرید

 کشف مواد محترقه چهارشنبه آخر سال در سمنان

کشف 10.5 تن چوب قاچاق در سبزوار

معاون فرماندار میامی: آثاری از افراد گرفتار در قنات فرومد پیدا شده است

ناپدید شدن 3 ماهیگیر در دریای مازندران

انهدام باند سارقان مسلح طلاجات

دانش آموز تهرانی معلم خود را با چاقو مجروح کرد

بهره برداری از ساختمان پاسگاه پلیس راه سربیشه

ادعای محلی منطقه دنا مبنی بر مشاهده هواپیما/گلایه تعدادی از خانواده ها از سانحه هوایی

پیدا شدن پیکر بی جان 2 مقنی محبوس در قنات فرومد

تحلیل یک خلبان باسابقه: دلیل سقوط، طوفان و کولاک بوده نه نقص فنی

دستیگری باند بزرگ سرقت با 2میلیارد ریالی اموال مسروقه درآمل

تحقیقات قضایی پیرامون مسایل حادثه سقوط هواپیما انجام شد

احتمال پوشیده شدن لاشه هواپیما بر اثر بارش ها وجود دارد

تحلیل یک خلبان باسابقه: دلیل سقوط، طوفان و کولاک بوده نه نقص فنی

کشف اجساد سوخته 3 عضو یک خانواده در رزن همدان

کشف 200 هزار نخ سیگار خارجی قاچاق

مرگ 3 نفر در رزن/ مطمئن به وقوع قتل نیستیم

فرمانده انتظامی رزن خبر داد مرگ 3 نفر در رزن/ مطمئن به وقوع قتل نیستیم

اعزام 100 نیروی اورژانس به محل سقوط هواپیمای یاسوج

مخدرهایی قوی که 8 ساعت را اندازه 1000 سال طولانی می کند!

کلاهبردار مجازی در خوزستان دستگیر شد

کشف بیش از 4 تن زغال قاچاق در کرمانشاه

پیکر بی جان دو مقنی محبوس در قنات فرومد پیدا شد

بازگشایی مسیر برای 32 خودرو گرفتار در برف و کولاک

توقف جست و جوی هوایی برای هواپیما تهران-یاسوج

یافته های جدیدی درباره علل اهلی شدن سگ ها

دستگیری باند سارقان مسلح حرفه ای طلاجات در لرستان

ماجراهای مسافر جامانده از پرواز یاسوج

کشف 500 مورد قاچاق انسان توسط گمرک

متوقف شدن عملیات جست وجو صیادان مفقود شده مازندرانی

مفقود شدن 3 صیاد مازندرانی در دریا/ اعزام 13 شناور امدادی

کشف 7 فقره سرقت قطعات خودرو در قزوین 

انهدام باند سارقان مسلح طلاجات در لرستان

ناسازگاری ATR های خارجی با اقلیم ایران/هواپیمای مسافری تولید داخل در انتظار دستور روحانی

خوش گذرانی پسران و دختران زورگیر با خودروی سرقتی

سه ماهیگیر در دریای مازندران ناپدید شدند

پلیس ایتالیا ده ها نفر از اعضای یک باند تبهکار را بازداشت کرد

کشف 320 کیلوگرم حشیش در نی ریز

پست 10 روز قبل خلبان دوم هواپیمای سقوط کرده ATR/عکس

با بیمه آتش سوزی بیمه ملت، در تعطیلات نوروز با خیالی آسوده سفر کنید

خوش گذرانی پسران و دختران با خودروی سرقتی

کشف جسد سوخته سه عضو یک خانواده در رزن

سرقت نافرجام از بارگاه امامزاده اسماعیل (ع) جوین

دستگیری متهم فراری عامل توزیع مواد مخدر صنعتی در مشهد

گرفتارشدن زن جوان در سمند واژگون + تصاویر

شگرد عجیب سارقان زورگیر برای دزدی از مردان با طعمه زنانه

فوت کارگر در اثر سقوط از طبقه پنجم ساختمان + عکس

رتبه دوم گلستان در شیوع مواد مخدر

سرقت نافرجام از بارگاه امامزاده اسماعیل (ع) جوین

مرز دوغارون از بعد از ظهر امروز به روال عادی بازمی گردد

یکی از مصدومان حادثه واژگونی اتوبوس زائران گچسارانی جان باخت

مردم از سفر به محل سقوط هواپیما خودداری کنند

یکهزار و 360 شناور بی هویت شناسنامه دار شدند

یکهزار و 360 شناور بی هویت شناسنامه دار شدند

هواپیمای ATR نقص فنی نداشت

تلاش ها برای جستجوی هواپیمای سانحه دیده تهران - یاسوج ادامه دارد

سفر وزیر راه و شهرسازی به یاسوج/گزارش دومین روز جستجوی هواپیمای مسافربری تهران-یاسوج

سقوط از طبقه پنجم ساختمان جان کارگر را گرفت

74 ضربه شلاق برای یک قصاب/ مجازات توهین به مامور دامپزشکی

وقوع زلزله در قصر شیرین

یکی از مصدومان حادثه واژگونی اتوبوس زائران گچسارانی جان باخت

انهدام باند سارقان مسلح طلاجات در دلفان

عکس/ سوگواری برای قربانیان حادثه فلوریدا

ویدئو / توضیحات آخوندی درباره جستجوی هواپیمای مفقودشده

فرصت زدن دکمه وضعیت اضطراری سانچی پیش نیامد/نتیجه نهایی حادثه 3 ماه دیگر

فرصت زدن دکمه وضعیت اضطراری سانچی پیش نیامد/نتیجه نهایی حادثه 3 ماه دیگر