مطالب مرتبط:
اعلام علت تصادم نفتکش ایرانی تا 3 ماه آینده/ خدمه فرصت فشاردادن دکمه اضطراری را هم نداشتند/ استفاده از پرچم پاناما به دلیل مسایل بازرگانی بوده است
پیام تسلیت مدیرعامل بانک صنعت و معدن به مناسبت حادثه غم انگیز درگذشت سرنشینان نفتکش سانچی
پاسخ به تمام شایعات درباره حادثه نفتکش سانچی/ از حمله آمریکایی ها تا وجود اتاق امن در کشتی
پیام تسلیت مدیرعامل گروه سایپا در پی حادثه دلخراش کشتی سانچی
پروین: حادثه سانچی داغ بزرگی است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 26 دی 1396 ساعت 11:502018-01-16حوادث

فرصت زدن دکمه وضعیت اضطراری سانچی پیش نیامد/نتیجه نهایی حادثه 3 ماه دیگر


ایرنا - مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با بیان این که به علت شدت برخورد دو کشتی، خدمه نفتکش ایرانی نتوانستند برای نجات جان خود کاری انجام دهند، - گفت: حتی افرادی که در کابین فرماندهی بودند فرصت زدن دکمه وضعیت اضطراری را پیدا نکردند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا، محمد راستاد روز سه شنبه در سخنانی اعلام کرد: بررسی های میدانی نشان می دهد که کشتی فله بر چینی که بار غلات داشت از قسمت جلو (دماغه) با سمت راست نفتکش ایرانی که محل مخازن میعانات گازی بود برخورد کرده است.

وی اظهار داشت: کشتی های نفتکش برای جلوگیری از آلودگی دو جداره ساخته می شوند که یک جداره آن کشتی و جداره مخزن اصلی فاصله 2.

5 متری با دیوار پیرامونی کشتی دارد و در این حادثه کشتی فله بر با شکافتن دیواره مخزن، باعث انفجار نفتکش می شود.

**مهندسان و ملوانان در حال استراحت بودند راستاد با بیان اینکه این سانحه ساعت 8 شب (به وقت محلی) اتفاق افتاده است، گفت: به صورت احتمالی در آن ساعت افسر سوم و یا دوم به صورت شیفت در پل فرماندهی بودند و از آنجا که 4 دانشجو هم خدمه نفتکش را همراهی می کردند، احتمال دارد یکی از دانشجویان و کاپیتان هم در پل فرماندهی بوده باشند.

معاون وزیر راه و شهرسازی همچنین اظهار داشت: ساعت کار در موتورخانه هم بین 7 صبح تا 5 عصر است، لذا هنگام وقوع حادثه مهندسان و ملوانان در حال استراحت بودند.

**دکمه وضعیت اضطراری زده نشدراستاد بر اساس گزارش سازمان بنادر و دریانوردی افزود: فاصله مخزنی که منفجر شده تا محل استراحتگاه خدمه بین 80 تا 90 متر بوده است اما شدت انفجار و گازهای سمی زمان برای انجام هیچ کاری را به خدمه نداد، حتی افرادی که در قسمت پل فرماندهی بودند دکمه وضعیت اضطراری را نزدند.

** سه ماه زمان برای اعلام نتیجه قطعی برخورد این دو کشتی معاون وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به این پرسش که جعبه سیاه حاوی چه اطلاعاتی خواهد بود، اذعان داشت: جعبه سیاه ثبت کننده اطلاعات مربوط به مکالمات فرماندهی کشتی است و اطلاعات به دست آمده از جعبه سیاه می تواند تمام ابهام ها را پاسخ دهد.

به گفته وی، در این بین باید سایر منابع اطلاعاتی را هم مد نظر قرار داد به گونه ای که با شاهدان عینی و خدمه کشتی فله بر و امدادگران صحبت شود و جمع بندی این موارد نیازمند سه ماه زمان است.

** نفتکش سانچی به تمام امکانات نجات و ایمنی مجهز بوده استراستاد تاکید کرد: جعبه سیاه در چین است و طبق قواعد بین المللی اطلاعات جعبه سیاه در کشوری بررسی می شود که سانحه در آن رخ داده است و با گذراندن مراحل حقوقی و با حضور تمام ذینفعان رمز خوانی آن شروع می شود.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی درباره این که گفته می شود نفتکش سانچی مجهز به امکانات ایمنی نبوده است، یادآور شد: نفتکش سانچی به تمام امکانات نجات و ایمنی تجهیز بود جزو بهترین شناورهای جهان به حساب می آمد اما انفجار ناگهانی باعث شده که خدمه نتوانند اقدام های لازم را انجام دهند.

وی در خصوص کمک کشتی های اطراف نفتکش سانچی گفت: طبق کنوانسیون جستجو و نجات دریایی که ایران هم عضو آن است کمک کردن به کشتی های که دچار مشکل شدند یک الزام است، اما در این مورد به خاطر انفجار و گازهای سمی سایر شناورها نتوانستند کمکی انجام دهند.

او افزود: از طرفی اگر مساله انسانی و نجات خدمه مطرح باشد بدون هیچ هزینه ای باید خدمات رسانی صورت گیرد و اگر با هدف نجات کشتی باشد صاحب کشتی باید هزینه آن را بپردازد، در این زمینه ما در هر دو بخش را عمل کردیم تا بتوانیم حتی به پیکر خدمه نفتکش سانچی برسیم.

** از نظر امدادی هیچ مشکل و کمبودی وجود نداشتراستاد گفت: از نظر امدادی هم هیچ مشکل و کمبودی وجود نداشت و کره جنوبی و ژاپن شناورهای آتش خوار خود را به محل اعزام کردند تا بتوانند از حجم شعله های آتش کم کنند، اما متاسفانه به رغم تمام تلاش ها نفتکش غرق شد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا از لاشه نفتکش می توان جسد دریانوردان را پیدا کرد، گفت: نفتکش یک هفته در آتش سوخت و روز آخر هم میزان آتش بیشتر شد لذا نمی توان امیدوار بود که به پیکرها دست پیدا کنیم.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در پاسخ به این پرسش که چرا چینی ها در شب آخر به صورت شبانه روزی کار اطفا حریق را انجام ندادند تا تکاوران ایرانی بتوانند وارد موتورخانه شوند، گفت: آنگونه که تیم امداد نجات چین و حتی ژاپن به ما اعلام کردند وضعیت به گونه ای بود که امکان عملیات اطفاء حریق وجود نداشت، لذا چاره ای جز متوقف کردن عملیات امداد نداشتند.

** امداد از طریق بالگرد غیرممکن بودسیروس کیان ارثی مدیرعامل شرکت ملی نفتکش نیز گفت: بعد از بروز حادثه کمیته امداد اضطرار در شانگهای تشکیل و پس از آن اقدامات لازم برای کمک به نفتکش شروع شد، اما فاصله 158 مایلی که حداقل 15 ساعت زمانبر است باعث شد که با فوریت نتوان اقدام های اطفای حریق را انجام داد.

به گفته وی، از طرفی امکان اطفای حریق توسط بالگرد امکان پذیر نبود چرا که مسافت زیاد تامین سوخت آن را غیرممکن می کرد.

** خدمه فرصتی برای نجات جان خود نداشتندکیان ارثی با بیان اینکه فیلم های ضبط شده از سوی شناورهای صیادی نشان می داد که در لحظات اولیه برخورد شدت انفجار خیلی زیاد بوده است، تصریح کرد: همانگونه که کارشناسان عنوان کردند و ما نیز در تصاویر شناورهای صیادی دیدیم خدمه فرصتی برای نجات جان خود نداشتند.

وی اظهار داشت: با وجود آنکه گفته می شد خدمه در اثر انفجار شدید و متصاعد شدن گازهای سمی زنده نیستند، اما ما به این گفته ها اکتفا نکردیم و برای امداد و نجات تمام سعی خود را انجام دادیم و حتی خارج کردن پیکرهای خدمه نفتکش سانچی هم برای ما اهمیت داشت.

** تمام رادارها کار می کردندمدیرعامل شرکت ملی نفتکش درباره خاموش بودن رادار نفتکش سانچی نیز گفت: جواب قطعی دادن در این مورد به رمز خوانی جعبه سیاه بستگی دارد اما تصور نمی کنیم که چنین گفته ای درست باشد زیرا تمام رادارها کار می کردند، اما شرایط به گونه ای نبوده است که به کشتی های اطراف سیگنال بدهد زیرا که فرکانس ها در فاصله 35 کیلومتری رد و بدل می شود.

** پرچم پاناما به خاطر مسایل بازرگانی بوده استوی در مورد اینکه نفتکش سانچی متعلق به ایران بوده است اما پرچم آن مربوط به پاناما است، نیز توضیح داد: این امر تنها به جهت مسایل بازرگانی است و هیچ دلیل دیگری ندارد و بیشترین پرچم کشتی ها در دنیا متعلق به پاناما است.

کیان ارثی با اشاره به اینکه محموله نفتکش از عسلویه به سمت کره جنوبی در حال حرکت بود ، خاطرنشان کرد: هر ماه تعدادی از نفتکش های ایرانی به سمت کره جنوبی می روند و محموله های (میعانات گازی) سفارش داده شده را آنجا تخلیه می کنند.

** محل تصادف جزو مناطق پرحادثه استوی تاکید کرد: محل تصادف نفتکش ایرانی و فله بر چینی جزو مناطق پرحادثه است و این امر را شرکت های بیمه جهان تایید می کنند، در این منطقه کشتی های کره جنوبی، تایوان، چین و ژاپن تردد می کنند لذا امکان برخورد وجود دارد اما متاسفانه در مورد نفتکش به جهت باری که داشت یکی از نادرترین اتفاق ها رخ داده است.

او در مورد لاشه نفتکش نیز گفت: چینی ها امروز موقعیت نفتکش را به ما اعلام می کنند.

ما باید ببینیم شناور در عمق 120 متری فرو رفته یا اینکه هنوز به سمت کف دریا نرفته است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا، 16 دی یک کشتی فله بر چینی حامل 64 هزار تن گندم در سواحل شانگهای به نفتکش ایرانی سانچی که حامل بیش از 130 هزار تن میعانات گازی بود، برخورد کرد.

در این حادثه، نفتکش سانچی با 30 تبعه ایرانی و دو بنگلادشی دچار حریق و انفجارهای سنگین شد که کار امداد رسانی در منطقه را با مشکل مواجه و در برخی مواقع ناممکن کرد.

با دستور و تاکید رییس جمهوری علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به عنوان مسئول ویژه رسیدگی به این واقعه تعیین شد و گروه های کارشناسی و امدادی از جمله تکاوران ارتش به منطقه اعزام شدند تا با هماهنگی مقامات و مسئولان چینی و همکاری برخی کشورهای دیگر کارهای مربوط انجام گیرد، اما اقدام های فوریتی و ضربتی برای خاموش کردن شعله ها و تعیین وضعیت خدمه نفتکش ایرانی به دلیل گستردگی دامنه انفجارها و همچنین دمای بسیار زیاد حاصل از آتش سوزی بی ثمر ماند، زیرا نزدیک شدن به کشتی سانچی و حضور طولانی مدت در آن برای بررسی وضعیت میدانی ناممکن شده بود.

سرانجام، دو روز پیش خبر جان باختن همه کارکنان و غرق شدن تانکر نفتکش ایرانی سانچی اعلام شد و رهبر معظم انقلاب اسلامی در این زمینه پیام تسلیتی صادر کردند و هیات دولت نیز روز گذشته را به این مناسبت عزای عمومی اعلام کرد.

بررسی های کارشناسی در این زمینه با هدف تعیین بروز علل واقعه در دست اقدام است.


کلید واژه ها: کشتی - اطلاعات - وزیر راه و شهرسازی - سازمان بنادر - استراحت - سیاه - اطلاعاتی - وزیر راه - حادثه - شهرسازی - مهندسان - انفجار - ایرانی - دانشجو - ساعت - دیوار - استراحتگاه - سانحه - ایرنا - بنادر - معاون - گزارش - بین المللی - دانشجویان - موتورخانه - صورت - وزیر - مدیرعامل - نجات - ساعت کار

آخرین اخبار سرویس:
2 کشته و یک مصدوم در سانحه رانندگی محمودآباد

خواستگار نوجوان، دختر 12 ساله را با همدستی مادرش ربود

اخبار20:45 چهارشنبه 2 خرداد 1397 یزد

نوار مرزی گیلان پایش الکترونیکی می شود

هر آنچه باید درباره پنچرگیری لاستیک بدانید

ایستگاهی که هیچ اتوبوسی از آن عبور نمی کند!

اخبار 16:45 چهارشنبه 2 خرداد 1397 یزد

مرگ یک چوپان بر اثر برخورد صاعقه

بستری شدن دو بیمار همنام در یک اتاق؛ علت مرگ زن ساروی + جزییات

ماده ریتالین در میان دانش آموزان و دانشجویان رواج پیدا کرده است

آزار و اذیت های سریالی مرد شیشه ای در شمال پایتخت/متهم: ملیحه معتادم کرد

14 نهاد و شخص مقصر فاجعه پلاسکو شناخته شدند

چوپان کبودرآهنگی داخل آبگیر غرق شد

14مقصر اصلی حادثه پلاسکو معرفی شدند

دستگیری 18 متخلف شکار وصید در استان اصفهان در سال جاری

اختلافات زوجین در ماه مبارک رمضان

9 رومانیایی در تصادفی در مجارستان جان باختند

امداد رسانی به حادثه دیدگان سیلاب در 43 شهر و روستا

کارگر شهرداری خودش را آتش زد + عکس و جزییات

حادثه ای دلخراش در کلیبر

سخنگوی اورژانس کشور خبر داد فوت 9 نفر در اثر صاعقه زدگی در 33 روز گذشته

قاچاقچی ساعت هوشمند در دیواندره یک میلیارد ریال جریمه شد

ریزش کوه در جاده چالوس 4 نفر را مصدوم کرد

قاچاقچیان در تبریز به 6.5 میلیارد ریال محکوم شدند

4کشته در حادثه رانندگی کرمانشاه

ریزش کوه در چالوس 4 نفر را به شدت مصدوم کرد

2 خواهر دانشجو در کرمانشاه بر اثر مسمومیت در بیمارستان بستری شدند

ترافیک پرحجم و روان در جاده های مازندران

ماجرای رهایی کودک ربوده شده در حرم رضوی

آتش زدن اعضای خانواده مقابل اداره ای در کلیبر!

تهران در شب های رمضان

خسارت 20 میلیارد ریالی سیل به زیرساخت های روستایی اهر/ تلف شدن 50 رأس دام

سیلاب در لواسان/عکس

زایمان گوزن زرد ایرانی در پارک وحش اراک

سقوط بدون تلفات جت شخصی در هندوراس (عکس)

آبگرفتگی چادر های عشایری در چادگان

کارگر شهرداری خودش را آتش زد + عکس و جزییات

تصادف مرگبار جاده صحنه با 6 کشته و مجروح

کتک کاری خونین 2 دختر در خیابان + عکس

کار نکردن پسر 30 ساله پدر و مادرش را به دادگاه کشاند + عکس

نجات 20فرد گرفتار در حاشیه رودخانه جاجرود بر اثر سیل

روایتی از قتل بیرحمانه 6 دختر سیاه پوست در واشنگتن/پرونده ای که هرگز مختومه اعلام نشد

تصادف در محور دیلم 2 کشته ومجروح برجا گذاشت

زمین لرزه ای به بزرگی چهار ریشتر مجن را لرزاند

اگر می دانستید در رمضان چه برکاتی هست!

آخرین وضعیت امداد رسانی به حادثه دیدگان سیلاب

آزادی 10 زندانی جرائم غیر عمد در سیستان و بلوچستان

خواستگارنوجوان،دختر12ساله را با همدستی مادرش ربود و در کمد خانه پنهان کرد

روابط مشکوک یک زن با مرد غریبه، دست شوهرش را به 3خون آلوده کرد

آزار و اذیت های سریالی مرد شیشه ای در شمال تهران

مرگ تنها مظنون پرونده قتل های سریالی ایرلند +عکس

ماجرای رهایی «محمد پرهام» کودک یزدی در مشهد +تصاویر

کشف و ضبط سوخت و کالای قاچاق در مهاباد

روایتی از قتل بیرحمانه 6 دختر سیاه پوست در واشنگتن/پرونده ای که هرگز مختومه اعلام نشد

ماده ریتالین در میان دانش آموزان و دانشجویان رواج پیدا کرده است

سیل لواسان و فشم شش مصدوم برجا گذاشت.

امداد رسانی به حادثه دیدگان سیلاب در 43 شهر و روستا

دردسرهای که بلندحرف زدن در تاکسی برای زن جوان ایجاد کرد

لحظه پیدا شدن گمشده حرم امام رضا (ع) + عکس

تصادف مرگبار جاده صحنه با 6 کشته و مجروح

آخرین اخبار از سیل تهران/ مصدومیت 6 نفر بر اثر سیل در لواسان و فشم

سارقان باتری خودروهای سنگین با 19فقره سرقت در شیروان دستگیر شدند

خواستگار نوجوان، دختر 12 ساله را با همدستی مادرش ربود و در کمد خانه پنهان کرد!

رابطه مشکوک زن جوان با یک مرد غریبه، دست شوهرش را به 3 خون آلوده کرد

تصاویر/ سقوط بدون تلفات جت شخصی در هندوراس

تصادف مرگبار در کرمانشاه با 4 کشته و 2 مجروح

تعداد افراد گرفتار در آوار سیل شمیرانات به 3 نفر رسید

تصادف مرگبار جاده صحنه با 6 کشته و مجروح

کشف بیش از دو تن مواد مخدر در مرز سیستان و بلوچستان

کشف برنج قاچاق در نایین

اعترافات متهم به آزار شیطانی 6 زن

قتل یک افغان در دشتستان

ریزش کوه در جاده چالوس 4 نفر را به شدت مصدوم کرد/بالگرد مصدومین را منتقل کرد

مجبور شدم 30 میلیون تومان را به هر سختی ای که بود تهیه کنم تا آبرویم نرود

شکایت نوعروس 13 ساله از شوهر 60 ساله / او باعث شد بچه ام سقط شود

جوان فامنینی در برخورد با قطار جان باخت

تصادف مرگبار جاده صحنه با 6 کشته و مجروح

دستگیری عامل کلاهبرداری 8 میلیاردتومانی

آزار و اذیت های سریالی مرد شیشه ای در شمال پایتخت/متهم: ملیحه معتادم کرد

دختران دبیرستانی با قمه به جان هم افتادند + فیلم

راحله با بی حیایی دخترم را آلوده کرد

کشف 60 شیء 2500 ساله در گنبد کاووس

امدادرسانی اورژانس هوایی به بیمار سرفاریابی

ماده ریتالین در میان دانش آموزان و دانشجویان رواج پیدا کرده است

4 مصدوم در پی ریزش کوه در جاده چالوس

در جاده چالوس ریزش کوه 4 نفر را به شدت مصدوم کرد / انتقال مصدومان با بالگرد

حمله شوکه کننده افراد مسلح در خاش/ شهادت مامور ناجا

ریزش کوه در جاده چالوس 4 نفر را به شدت مصدوم کرد/ مصدومان با بالگرد منتقل شدند

خواستگارنوجوان، دختر 12 ساله را با همدستی مادرش ربود و در کمد خانه پنهان کرد

دستگیری عامل کلاهبرداری 8 میلیاردی

4کشته بر اثر حادثه رانندگی در شهرستان صحنه

6 مصدوم در سیل لواسان و فشم/ تلاش صدها نفر برای بازگشایی جاده ها

"خرمشهر"، شایسته ترین نام بندر کوچک هزاران ساله ما

یک کشته و چهارمصدوم بر اثر اصابت صاعقه

آموزش تیراندازی با سامانه شبیه سازی در خرم آباد

مصدومیت 4 نفر بر اثر ریزش کوه در جاده چالوس

درخواست قصاص برای شرور معروف تهران

امداد رسانی به حادثه دیدگان سیلاب در 43 شهر و روستا

رواج ماده ریتالین در میان دانش آموزان و دانشجویان

آزادی 6 محکوم زندانی با سازش 6 پرونده مالی و خانوادگی

فرصت زدن دکمه وضعیت اضطراری سانچی پیش نیامد/نتیجه نهایی حادثه 3 ماه دیگر

فرصت زدن دکمه وضعیت اضطراری سانچی پیش نیامد/نتیجه نهایی حادثه 3 ماه دیگر