مطالب مرتبط:
ترفند کثیف تاجران محصولات تراریخته برای تبلیغ این محصولات + اسناد
اقدام خطرناکی که کشت "محصولات تراریخته" را تشویق می کند
اقدام خطرناکی که کشت محصولات تراریخته را تشویق و تسریع می کند + اسناد
برای تحویل گندم با افت واقعی، سایز الک های آزمایشگاهی باید تغییر کند
بهترین سن باروری برای آقایان و خانم ها
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 24 دی 1396 ساعت 15:332018-01-14پزشكي

احتمال تأثیرگذاری تراریخته ها بر باروری/آزمایشگاهی برای تشخیص تراریختگی محصولات وارداتی مستقر نیست


پیشنهاد فرهنگستان علوم پزشکی توقف واردات و مصرف این مواد است.

چراکه محصولات تراریخته می تواند در جنبه های مختلف سلامت انسان تأثیرگذار باشد.

- در بحث سلامت خانواده یکی از مهم ترین تأثیراتی که این محصولات می توانند داشته باشند، در زمینه احتمال بروز ناباروری است که رییس اداره بهبود تغذیه وزارت بهداشت نیز به آن اشاره کرد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازسلامت نیوز به نقل از سایت مهرخانه، برخی بررسی ها در دنیا گویای تأثیر محصولات تراریخته بر سلامتی افراد است که در این بین باروری یکی از مهم ترین بخش های تأثیرپذیر از این محصولات است.

در ماه های گذشته نمایندگان مجلس اعلام کردند که در دولت جدید و پس از ابلاغ برنامه ششم، واردات محصولات تراریخته افزایش یافته است.

این در حالی است که اخیراً فرهنگستان علوم پزشکی پیشنهاد داده که واردات محصولات تراریخته متوقف شود تا پژوهش های دقیق تری در زمینه احتمال وجود آسیب های آن انجام شود.

مهندسی ژنتیک یکی از شاخه های مهم بخش کشاورزی است که دستاوردهای مهمی را در سالیان اخیر به همراه داشته است.

یکی از دست آوردهای مناقشه انگیز این دانش، تولید محصولات تراریخته (Genetically Modified Organisms) است که در حال حاضر، یک بحث علمی، اقتصادی، پزشکی، محیط زیست، امنیت غذایی و اخلاقی مهم در کشورهای مختلف، بسته به الگوهای مختلف فرهنگی-اقتصادی و نیز در سطح بین الملل نظیر سازمان تجارت جهانی (WTO) به راه انداخته است.

حامیان مهندسی ژنتیک در کشاورزی معتقدند در طول تاریخ پیدایش تمدن بشری و از زمانی که انسان با سبک زندگی یکجانشینی و اقتصاد کشاورزی آشنا شد، همواره تلاش برای بهبود بخشیدن به کیفیت و مرغوبیت محصولات کشاورزی از طریق انتقال ژن ها مدنظر بوده است.

دانش مدرن تولید تراریخته، یعنی تجمیع تمامی صفات مطلوب چندین گونه نزدیک، در یک گونه خاص از طریق تزریق این صفات و نه لقاح طبیعی.

این دانش به تولیدکننده امکان می دهد تا ترکیب ژنتیکی مطلوب خود را در مدت زمان کوتاه و با تنوع بیشتری تحقق بخشد.

مزایا و معایب محصولات تراریختهمزایای محصولات تراریخته نسل اول عبارتند از: افزایش تولید، کاهش هزینه های کشت، افزایش سود کشاورزی و بهبود سلامت و محیط زیست.

مهندسی ژنتیک در حال حاضر در نسل دوم این محصولات به دنبال تکثیر برنج غنی شده با آهن، ویتامین آ و ای و لیسین؛ سیب زمینی با نشاسته و اینولین بیشتر؛ واکسن های خوراکی در ذرت، موز و سیب زمینی است.

اما معایب و خطرات مصرف محصولات تراریخته نیز از این قرار ذکر شده اند: ایجاد ناخواسته آلرژی های جدید در مواد غذایی؛ احتمال رسوخ تراریخته ها از محصول به گونه های وحشی؛ احتمال افزایش مقاومت آفت ها به توکسین های این محصولات؛ و خطر تأثیر این توکسین ها بر ارگانیسم های غیرهدف.

کشورهای در حال توسعه بازار محصولات تراریختهبا توجه به مضرات این نوع محصولات، کشورهای غرب اروپا، استرالیا و ژاپن، خواستار لغو واردات و تولید محصولات تراریخته یا الزام فروشندگان محصولات غذایی برای قرار دادن برچسب مخصوص برای تفکیک این محصولات از محصولات طبیعی هستند.

این در حالی است که بیشترین شکاف، چه از نظر تولید و چه مصرف، میان کشورهای توسعه یافته و درحال توسعه است.

بیشتر تحقیقات مربوط به کشاورزی تراریخته در کشورهای توسعه یافته آمریکا، اروپا و آمریکای لاتین انجام شده است.

این در حالی است که بیشترین موارد مصرف این مواد در کشورهای در حال توسعه است.

ارزانی محصولات تراریخته، منجر به ورود آن ها به ایران می شودبه دنبال وضعیت جهانی، در ایران نیز در سال های اخیر چالش هایی در این زمینه مطرح شد و گروه ها در دو سر طیف موافق و مخالف قرار گرفتند.

البته برخی نیز معتقد بودند که نتیجه علمی در مورد مضر بودن این محصولات اعلام نشده است.

این چالش اخیراً پررنگ تر شد.

به طوری که مهرماه سال جاری محمدرضا شاعری، عضو هیأت رییسه کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی بیان کرد که در دولت جدید و پس از ابلاغ برنامه ششم، واردات محصولات تراریخته افزایش یافت.

براساس قانون برنامه ششم، واردات محصولات تراریخته باید با پایش دقیق در مبادی ورودی همراه باشد و پس از آن که از سلامت این محصولات برای مردم و محیط زیست اطمینان حاصل شد، با برچسب خاص محصولات تراریخته در بازار عرضه شود، اما این اقدام صورت نگرفته است.

37 کشور دنیا واردات این گونه محصولات را ممنوع کرده اند اما به دلیل ارزانی، این محصولات وارد کشور می شوند.

بحث تراریخته باید در محیط های علمی مطرح شودصحبت های شاعری با روشن کردن وضعیت محصولات تراریخته در ایران و چرایی اقبال دولتمردان به واردات آن، موج جدیدی از انتقادات را به راه انداخت و وزیر بهداشت در خصوص محصولات تراریخته، گفت: تراریخته نوعی تکنولوژی و علم است و موافقان و مخالفانی دارد اما بحث ترایخته باید در محیط های علمی، کارشناسی و تخصصی مطرح شود.

محصولات تراریخته مضرات و فوایدی دارد و باید مراقب باشیم در جایی که به ذخیره ژنتیکی کشور آسیب می زند، ورود پیدا نکرده و از آن دوری کنیم و در مواردی که بشر راهی ندارد، از آن استفاده کنیم.

به گفته وزیر بهداشت محصولات تراریخته توسط آزمایشگاه های وزارت بهداشت و سازمان ملی استاندارد بررسی می شود اما اصل محصولات تراریخته چیزی نیست که یک وزیر مانند وزیر جهاد کشاورزی یا بهداشت یا سازمان مدیریت و برنامه ریزی در مورد آن اظهار نظر کنند بلکه تراریخته یک بحث علمی است و باید اجازه دهیم این موضوعات در محیط های علمی، کارشناسی و تخصصی بررسی شود.

90 درصد دانه های روغنی زیر کشت دنیا تراریخته انداز سویی صحبت های دکتر زهرا عبداللهی، رییس اداره بهبود تغذیه وزارت بهداشت در شهریورماه سال جاری نیز نشان از وضعیت نه چندان مناسب محصولات تراریخته در کشور داشت.

به گفته او روغن های تراریخته وارداتی تحت کنترل و دارای کیفیت و بیش از 90 درصد دانه های روغنی زیر کشت در دنیا از نوع تراریخته و اصلاح ژنتیک شده است.

وزارت بهداشت با کنترل روی روغن های وارداتی تنها به روغن هایی اجازه واردات می دهد که به میزان مشخصی تغییر ژنتیکی یافته باشند و سلامتشان برای کارشناسان غذا و دارو اثبات شده باشد.

در مجموع محصولات تراریخته با میزان تغییرات ژنتیکی کمتر از یک درصد اجازه ورود به کشور را دارند.

همچنین عیسی کلانتری، رییس سازمان محیط زیست مطرح کرده بود که 70 درصد واردات خوراک دام و روغن های ما تراریخته است؛ یعنی مرغ، تخم مرغ، و روغن های نباتی حدود 70 درصد تراریخته هستند.

آزمایشگاهی برای تشخیص تراریختگی محصولات وارداتی مستقر نیستدر حالی وزارت بهداشت مدعی کنترل میزان تراریختگی محصولات وارداتی به کشور است که پیشتر، محمدعلی ملبوبی به عنوان معاون پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک اعلام کرد که در گمرکات هیچ آزمایشگاهی برای تشخیص تراریختگی محصولات وارداتی مستقر نیست.

احتمال تأثیرگذاری تراریخته ها روی باروریبراساس گفته های رییس اداره بهبود تغذیه وزارت بهداشت هنوز تحقیقات جهانی در خصوص تأثیر مصرف محصولات تراریخته بر روی سلامت جامعه انسانی نهایی نشده و کل دنیا در حال آزمون و خطایی است که بسیاری از کشورها از آن به روی سلامت شهروندانشان حذر می کنند.

هنوز مطالعه دقیقی بر تأثیر این محصولات بر سلامت انسان ها انجام نشده است و کارشناسان در مرحله آزمون و خطا قرار دارند.

مطالعات باید در درازمدت صورت گیرد تا مشخص شود که آیا محصولات تراریخته برای سلامت انسان ها مشکل ایجاد خواهد کرد یا نه.

به همین منظور مصرف این خوراکی ها باید کنترل شده و محدود باشد؛ چراکه ممکن است در درازمدت باعث بروز جهش های ژنتیکی در انسان و پس از آن افزایش تومورهای سرطانی و حتی ناباروری در جامعه شود.

سلامت محصولات تراریخته ابهام جدی داردپس از صحبت های وزیر بهداشت در زمینه لزوم بررسی علمی بحث محصولات تراریخته، فرهنگستان علوم پزشکی به دنبال برگزاری نشست تخصصی با انتشار بیانیه ای اعلام کرد: "سلامت محصولات تراریخته ابهام جدی دارد.

در بخشی از بیانیه فرهنگستان آمده است که در جهت صیانت از سلامت آحاد جامعه توجه جدی به امنیت و ایمنی غذا از طریق کنترل کیفی محصولات کشاورزی، سیستم فناوری تولید غذا به طور خاص تولید بذر، کشت و مصرف محصولات تراریخته از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

علی رغم دیدگاه برخی از صاحب نظران مبنی بر لزوم استفاده از فناوری های نوین تراریخته در تأمین غذای کشور و پایداری تولید محصولات و نیز جلوگیری از خسارت ناشی از سموم کشاورزی باید این نکته را مد نظر قرار داد که قبل از فراگیر کردن آن باید پشتوانه علمی و مستندات معتبر تهیه و ارایه شود".

رفتار کشورهای اروپایی، باید ما را به تأمل وادارددر بخش دیگری از این بیانیه مطرح شده است: "وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز به عنوان متولی سلامت کشور بررسی های علمی لازم را معمول داشته و مسؤولان و مردم را با همه ابعاد موضوع آشنا کند.

لازم به ذکر است به دلیل اثرات سوء کمتر شناخته شده یا ناشناخته زودرس و دیررس محصولات تراریخته، از سال ها پیش کشورهای اروپایی قوانین سخت گیرانه ای برای ورود و مصرف گیاهان تراریخته یا محصولات آن ها وضع کرده اند، لذا رفتار این کشورها در برخورد با این پدیده، باید سایر کشورها و از جمله کشور ما هم به تأمل وادارد".

محصولات تراریخته و ناباروریپیشنهاد فرهنگستان علوم پزشکی توقف واردات و مصرف این مواد است.

چراکه محصولات تراریخته می تواند در جنبه های مختلف سلامت انسان تأثیرگذار باشد.

در بحث سلامت خانواده یکی از مهم ترین تأثیراتی که این محصولات می توانند داشته باشند، در زمینه احتمال بروز ناباروری است که رییس اداره بهبود تغذیه وزارت بهداشت نیز به آن اشاره کرد.

وضعیت ناباروری در ایرانشاخص ناباروری کشور براساس سرشماری سال 90، 15 تا 20 درصد بود و میانگین عنوا ن شده نیز عموماً از 15 تا 20 درصد است که در این بین گاهی 10 درصد و 25 درصد نیز دیده شده است.

مرکز فوق تخصصی درمان ناباروری و سقط مکرر ابن سینا با آمارگیری از 17 هزار زوج ایرانی مشخص کرد که 20.

2 درصد زوجین ایرانی نابارورند که از میانگین جهانی بالاتر است.

یعنی از هر10 زوج، 2 زوج نابارور هستند.

همچنین میزان ناباروری مردان بیشتر از زنان ارزیابی شد.

تفکیک محصولات تراریختهدر اروپا، شرکت های غذایی چون Kellogg، Pepsi، Coke و Kraft استفاده از محصولات تراریخته در تولیدات خود را به دلیل مخالفت مصرف کنندگان، متوقف کرده اند.

این کشورها، کمتر از 3 دهم درصد از کل محصولات تراریخته جهان را تولید می کنند.

آکادمی آمریکایی پزشکی و محیط زیست نیز در گزارشی اعلام کرده است: رابطه علی میان مواد غذایی تراریخته و تأثیرات نامطلوب بر سلامت، بسیار جدی است .

از این رو، در آمریکا تفکیک مواد تراریخته از محصولات عادی، خواسته اکثریت مصرف کنندگان است.

آرژانتین، سویای تراریخته و افزایش ناباروریگزارش هایی در سال 2002، حاکی از آن بود که ساکنان مناطقی از آرژانتین که کشت سویای تراریخته از سال 2000 در آن ایجاد شده بود، با افزایش اختلالات زایمان، ناباروری، تولد جنین مرده، سقط و انواع سرطان روبه رو شده اند.

موش هایی که نابارور شدنددر سال 2008، نتایج یک مطالعه از سوی دولت استرالیا نشان داد که موش هایی که با ذرت تراریخته تغذیه شده بودند در نسل سوم و چهارم، بچه های کمتری از موش هایی داشتند که از محصولات عادی تغذیه شده اند.

این تفاوت در میزان باروری در این مطالعه به منبع تغذیه موش های گروه کنترل و موش های مورد آزمون نسبت داده شده است.

تأثیر محصولات تراریخته روی سیستم های هورمونینانسی سوانسون، دکترای فیزیک، عضو تیم تحقیقاتی نیروی دریایی آمریکا، دارنده پنج اختراع ثبت شده، 30 مقاله علمی و 2 کتاب درباره زنان و علوم، بعد از آن که در اثر قطع مصرف مواد تراریخته بهبودی خود از چندین اختلال سلامت را شاهد بود، به مطالعه محصولات تراریخته پرداخت که در سال 2013 منتشر شد.

طبق مقاله سوانسون، مصرف مواد تراریخته عامل اختلال در عملکرد اندوکرین و لذا اختلال در هر سیستمی می شود که تحت تأثیر هورمون ها عمل می کند.

ناباروری در کنار اختلال زایمان، باعث چاقی، اختلال در انزال، سرطان سینه، اختلال در رشد جنسی و اختلال در رشد جنین، نوزاد و کودک می شود.

همچنین برخی مطالعات حاکی از تغییر رنگ بیضه برخی جانداران در اثر مصرف مواد تراریخته است.

برخی دیگر، حکایت از تغییر اسپرم و درنتیجه کاهش دفعات بارداری در جانداران دارد.

مصرف کمترین میزان مواد تراریخته در جانداران، تغییراتی در DNA را در پی داشته است.

باروری موجودات ماده نیز به همین نسبت تحت تأثیر مواد تراریخته است؛ به طوری که مطالعه حیوانات ماده تغذیه شده با مواد تراریخته حاکی از افزایش ناباروری و زایمان های زودرس، وزن کم نوزاد و مرگ نوزادان (99٪ در مقایسه با 10٪ در حیوانات تغذیه شده با مواد غیرتراریخته) بعد از تولد است.

برخی منابع حاکی از آن هستند که از سال 1970، تولید اسپرم در مردان جهان به میزان 40 تا 50 درصد (از 4.

4 در 1970 به 2.

5در2014) کاهش یافته است.

این موضوع از آن جهت حائز اهمیت است که براساس آن می توان جمعیت آینده جهان را کشور به کشور پیش بینی کرد.

با توجه به نتایج پژوهش ها که احتمال تأثیرات منفی محصولات تراریخته بر سلامتی را نشان می دهد و از آن جایی که هم اکنون این محصولات وارد کشور می شوند، از مسؤولان کشور انتظار می رود که در قدم اول، در صورت امکان واردات محصولات تراریخته را متوقف کند و اگر چنین امکانی وجود ندارد، تراریخته بودن یک محصول روی آن قید شود تا مصرف کننده بتواند تصمیم خود را در انتخاب یا رد آن اعمال کند.

از طرف دیگر با تجهیز سیستم های آزمایشگاهی به ارزیابی دقیق تأثیراتی که این محصولات روی سلامتی انسان می گذارند، بپردازد.


کلید واژه ها: کشاورزی - مهندسی ژنتیک - فرهنگستان علوم - سلامت - واردات - تولید - اقتصاد - افزایش - سیب زمینی - پزشکی - محصولات وارداتی - پیشنهاد - نمایندگان مجلس - وزارت بهداشت - انسان - سلامت نیوز - کاهش هزینه - سبک زندگی - علوم - محیط - مصرف - ناباروری - خانواده - ویتامین - انتقال - برنامه - خوراکی - بهداشت - اداره - تشخیص

آخرین اخبار سرویس:
ادویه ای قوی برای مبارزه با گلودرد و دفع سموم بدن

میانگین برخورداری خمین از خدمات پرستاری از شاخص کشوری پایین تر است

این 9 خوراکی را هرگز خام نخورید

مرگ بیمار مبتلا به آسم در هوای آلوده شوش

چالشی مرگبار برای نوجوانان غربی + تصاویر

میانگین برخورداری خمین از خدمات پرستاری از شاخص کشوری پایین تر است

اینفوگرافیک/10 نشانه هشدار دهنده ی سرطان

مرگ سالیانه 493 هزار نفر با مصرف الکل

روغن حیوانی چه اثری بر ترمیم زخم سوختگی دارد؟

بسیاری از اعمال جراحی زیبایی غیر ضروری است/ رکورددار عمل جراحی زیبایی هستیم

پست اینستاگرامی الناز شاکردوست بعد از بستری شدنش در بیمارستان

15 راهکار ساده طب سنتی برای درمان لاغری

مصرف الکل در نوجوانی و ابتلا به بیماری های کبدی در بزرگسالی/ مرگ سالیانه 493 هزار نفر با مصرف الکل

شورای شهرقزوین از ظرفیت های پرستاران برای داشتن شهر سالم استفاده می کند

درمان قوز کمر با ورزش (3 حرکت موثر و علمی ورزشی)

خطر سقوط در کانال های بدون حفاظ سطح شهر بیرجند

بسیاری از اعمال جراحی زیبایی غیر ضروری است/ رکورددار عمل جراحی زیبایی هستیم

بهترین غذای نوزاد مادران شاغل

آیا واکسن سیاه سرفه باعث بیماری می شود؟

جا ماندن پَنس جراحی در شکم بیمار اردستانی! + عکس

برنامه کامپیوتری که زمان مرگ را پیش بینی می کند!

مرگ بیمار مبتلا به آسم در هوای آلوده خوزستان

آنچه باید از سرطان روده بزرگ بدانید

شورای شهرقزوین از ظرفیت های پرستاران برای داشتن شهر سالم استفاده می کند

تشخیص زمان مرگ با یک برنامه کامپیوتری!

مرگ بیمار مبتلا به آسم در هوای آلوده خوزستان

100 نفر بر اثر گرد وغبار بستری شده اند

تشخیص زمان مرگ با یک برنامه کامپیوتری!

مرگ بیمار مبتلا به آسم در هوای آلوده خوزستان

تقدیر معاون درمان وزیر بهداشت از پرستاران با اهدای گل+عکس

مرد مسافر زمان از آینده عکس آورد؟!

همایش نقش جامعه پزشکی در تقریب دل ها

بهترین نوع شیرخشک برای نوزادان

وافل توت فرنگی با پنیر خامه ای صبحانه ای دلچسب

فرماندار: کاستی های بیمارستان شهید بهشتی اردستان برطرف می شود

توسعه زیرساختهای بهداشت و درمان در شاهین دژ + فیلم

پرستاری؛ حرفه ای از جنس انسانیت و مهربانی

روش کاشت تربچه در خانه

این خوراکی ها را هرگز خام نخورید!

وقتی پنس داخل شکم یک بیمار اردستانی جا ماند + عکس

تنها راه فرزندآوری سالم برای مبتلایان به هانتینگتون

موفقیت پژوهشگران مشهدی در تولید قهوه و پروبیوتیک از گیاه کاسنی

فرماندار: کاستی های بیمارستان شهید بهشتی اردستان برطرف می شود

بهترین نوع شیرخشک برای نوزادان

بیماریی که در کمین بانوان است!

وقتی شیرینی ها زندگی را پراسترس می کنند

درمان بی خوابی با حرکات یوگا

علت پوست پوست شدن قسمت های مختلف بدن

تدابیر وزارت بهداشت برای تأمین دارو | دستور وزیر به بیمارستان ها

تغذیه ناسالم و چاقی عامل اصلی بروز بیماری های غیرواگیر

دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در خصوص اشتباه پزشکی در اردستان توضیح داد

تجلیل از اسوه های صبر و مهربانی + عکس

مبتلایان به افسردگی فصلی بخوانند

به این دلیل قبل از ساعت 8 صبح تخم مرغ بخورید

رژیم لاغری هویج

90 تا 95 درصد سرطان ها ماهیت ژنتیکی ندارند

انجام غربالگری سرطان کولورکتال در دو مرکز بهداشت شرق و غرب اهواز

جان باختن 53 یمنی بر اثر شیوع بیماری «دیفتری»

قویترین و موثرین ویتامین روح +عکس

سیاحت زیباترین حشرات جهان

درمان بی خوابی با حرکات یوگا

نابودگر سرفه را بشناسید

انسان هایی که قدرت حافظه آن ها شگفت انگیز است

خوراکی هایی که، سطح هورمون استرس را کاهش می دهند

چگونه اضطراب کودک را کم کنیم؟

اهمیت همکاری پدر و مادرها برای تشخیص زودرس اختلالات کروموزومی

بهترین نوع شیر خشک برای نوزادان چیست؟

مسمومیت 16نفر از اهالی روستاهای تاکستان قزوین

برای کارکرد بهتر ماشین ظرفشویی چه کنیم؟

نقش تلاوت قرآن در بهبود زخم و بیماری

موفقیت 52 شرکت دانش بنیان حوزه سلامت در صادرات کالا

وقتی شیرینی ها زندگی را پراسترس می کنند

جان باختن 53 یمنی بر اثر شیوع بیماری «دیفتری»

شایعترین سرطان ها بین مردان و زنان خوزستانی کدامند؟

افزایش خطر مرگ زودهنگام کودکان با چاقی و اضافه وزن

احداث 3 طرح بهداشتی و درمانی توسط بسیج سازندگی استان

روایت 9 سال پرستاری از تنها جانباز 100 درصد کشور/آنچه در پشت برج های بلند ریاض می گذرد/"قهوه خانه ها" از شمول اماکن عمومی مستثنی نشوند

هشدار درباره چاقی و اضافه وزن کودکان/دوبرابر شدن کودکان چاق ایران در ده سال

اگر بالای 65 سال سن دارید، مسکن نخورید!/ آنتی هیستامین فشارخون را تشدید می کند

توضیحات دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در خصوص اشتباه پزشکی در اردستان

رژیم غذایی برای کسانی که مشکل کلیوی دارند

هشدار درباره چاقی و اضافه وزن کودکان

استخدام حسابدار خانم در یک شرکت معتبر در استان اصفهان

آفریقا در معرض هجوم ویروس های کشنده

روز پرستار

هشدار درباره چاقی و اضافه وزن کودکان

توزیع 25 هزار واکسن آنفولانزا در مناطق زلزله زده کرمانشاه

توزیع 2400 میلیارد تومان منابع جدید در حوزه دارو

عوامل اصلی طلاق امروز فقط بیکاری و فقر نیست

از پرستاران به دلیل خدمات ارزشمندشان تشکر می کنیم

بیماریی که در کمین بانوان است!

استخدام مشاور فروش در یک شرکت معتبر در تهران

فال روزانه چهارشنبه 4 بهمن ماه 96

کشف 200 کیلوگرم مواد غذایی تاریخ گذشته از یک انبار در ارومیه

حرکات موزون خانم های بازیگر در یک نمایش

موفقیت 52 شرکت دانش بنیان حوزه سلامت در صادرات کالا/تجاری سازی 35 محصول

بیماریی که در کمین بانوان است!

چاق ها بیشتر در معرض انواع سرطان قرار دارند

راه اندازی 3رشته جدید تحصیلات تکمیلی دردانشگاه شهرکرد

بزودی چندهزار نیرو جذب اورژانس می شوند

احتمال تأثیرگذاری تراریخته ها بر باروری/آزمایشگاهی برای تشخیص تراریختگی محصولات وارداتی مستقر نیست

احتمال تأثیرگذاری تراریخته ها بر باروری/آزمایشگاهی برای تشخیص تراریختگی محصولات وارداتی مستقر نیست