مطالب مرتبط:
درخواست ایران از سه کشور برای کمک به نفتکش ایرانی
رایزنی های وزیران خارجه ایران و چین درباره برجام ونفتکش سانحه دیده ایرانی
پلیس ایران با خویشتنداری در حوادث اخیر توانست آرامش را به کشور بازگرداند
پلیس ایران با خویشتنداری در حوادث اخیر توانست آرامش را به کشور بازگرداند
تماس تلفنی وزرای خارجه ایران و چین/ رایزنی درباره برجام و نفت کش ایرانی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 24 دی 1396 ساعت 01:122018-01-13اقتصادي

درآمد مبهم پزشکان ایرانی/ مقایسه درآمد پزشکان عمومی ایران با 42 کشور


درآمد پزشکان ایرانی در مقایسه با کشورهای پیشرفته با در نظر گرفتن قدرت خرید در ایران، معقول است میانگین درآمد پزشکان عمومی در ایران بالاتر از میانگین آسیاست - پزشکان عمومی در ایران 1,63 برابر درآمد سرانه دریافتی دارند.

این آمار از بررسی های میدانی در ایران به دست آمده است، چراکه هیچ کدام از پایگاه های علمی و آماری، اطلاعات معتبر و منسجمی از حقوق و دستمزد کارکنان حوزه سلامت ارایه نداده اند.

با بررسی های میدانی مشخص شده میانگین دریافتی یک پزشک عمومی شاغل در بخش پزشک خانواده، ماهانه 75 میلیون ریال و سالانه 900 میلیون ریال است که برابر 27700 دلار آمریکا در سال است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازروزنامه شهروند، سه سال قبل ایرج فاضل، وزیر اسبق بهداشت، کشورهایی همانند بنگلادش، سوریه، پاکستان، هند و عراق را مثال آورده و گفته بود: بررسی معدل حق ویزیت و دریافتی های پزشکان عمومی و متخصصان ممالک فقیر و کشورهای همسایه نشان می دهد درآمدهای پزشکان این کشورها دست کم سه برابر پزشکان ایرانی است.

آمارها نشان می دهند که میانگین دریافتی پزشکان شاغل در بخش پزشک خانواده در سال2016 بیشتر از میانگین درآمد پزشکان در آسیا بوده است.

به تازگی مطالعه ای تطبیقی در موسسه عالی پژوهش سازمان تأمین اجتماعی درباره میزان درآمد کادر پزشکی به تفکیک گروه های درمانی انجام شده است.

اطلاعات 43کشور دنیا با کمک سایت های معتبر بررسی و درآمد کادر درمانی مشخص شده است.

در این پژوهش برای مقایسه وضع درآمد پزشکان در ایران با کشورهای دیگر، به مطالعه میدانی و مصاحبه با پزشکان عمومی و مدیران شبکه بهداشت و درمان استان ها متوسل شده اند.

با پست الکترونیک و تلفن، اطلاعات مربوط به میانگین دریافتی پزشکان عمومی شاغل در طرح پزشک خانواده در تعدادی از استان ها به دست آمد.

نتیجه این که دست کم درباره پزشکان خانواده در ایران می توان گفت بیش از یک ونیم برابر درآمد سرانه دریافتی دارند.

این میزان دریافتی بعد از تعدیل قیمت ها در طرح تحول سلامت است.

شاید وضع به نسبت مرداد سال 93 عوض شده باشد، آن زمان ایرج خسرونیا، رییس جامعه متخصصان داخلی کشور در گفت وگو با شفاآنلاین گفته بود بسیاری از پزشکان به دلیل درآمد کم به مشاغل دیگر مثل دامداری روی آورده اند.

آبان ماه همان سال وزیر بهداشت که حدود یک سال از وزارتش گذشته بود، گفت: درآمد پزشکان از متوسط سطح زندگی اقشار مختلف پایین تر است.

او آن زمان حقوق پزشک عمومی را بین یک میلیون و200 تا یک میلیون و600 هزار تومان عنوان و در ادامه از طرح تحول نظام سلامت دفاع کرد.

بحث درآمدهای چند برابری پزشکان ایرانی در مقایسه با پزشکان جهان سال گذشته خبرساز شد و همان زمان مسئولان نظام سلامت دراین باره پاسخ دادند.

علی جعفریان، رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران، مهرماه 95 متوسط دریافتی های اعضای هیأت علمی بالینی این دانشگاه را که شامل حقوق، محرومیت از مطب و کارانه می شود، اعلام کرد: حدود 20 میلیون تومان است، یعنی در سال 240 میلیون تومان و در نتیجه متوسط دریافتی متخصصان بزرگترین دانشگاه علوم پزشکی کشور کمتر از نصف کمترین درآمد متخصصان در آمریکاست.

این رقم برای پزشکان تمام وقت جغرافیایی که هیچ درآمد خصوصی ندارند، 25 میلیون تومان است.

همچنین خرداد سال 95 سخنگوی وزارت بهداشت گفت: بارها تاکید کرده ایم که متوسط و میانگین کل دریافتی پزشکان متخصص و فوق تخصص 13 میلیون و 900 تومان است.

اگر این عدد را با میانگین پزشکان خانواده مقایسه کنیم، پزشکان متخصص حدود دو برابر بیشتر از پزشکان عمومی شاغل در بخش پزشک خانواده دریافتی دارند.

کارانه 75 درصد اعضای هیأت علمی بالینی کارانه بگیر دانشگاه به گفته جعفریان در سال 95 کمتر از 20 میلیون تومان بوده: براساس اسناد کارانه ای که در دانشگاه تا اردیبهشت ماه امسال پرداخت شده، 56 درصد از اعضای هیأت علمی کارانه کمتر از 10 میلیون تومان و 19 درصد از اعضای هیأت علمی کارانه بین 10 تا 20 میلیون تومان دریافت می کنند.

او درباره درآمدهای 100میلیونی این دانشگاه گفته است: سقف کارانه دانشگاه 70 میلیون تومان است که این رقم با حقوق و سایر مزایا بازهم از 80 میلیون تومان بالاتر نمی رود.

ما در دانشگاه علوم پزشکی تهران درآمد 100 میلیون تومانی نداریم؛ سال94 هم نداشتیم که اگر داشتیم بازهم به حداقل درآمد متخصصان آمریکایی نمی رسید.

طبق پژوهش موسسه عالی پژوهش دریافتی پزشک عمومی و پرستار در آمریکا به ترتیب 151 و 62 هزار دلار و درآمد تکنیسین رادیوگرافی سالانه 50 هزار دلار است.

اما تنها مقایسه دستمزدها راه به جایی نمی برد، برای مقایسه باید وضع اقتصادی مردم کشورها را هم در نظر گرفت.

درآمد سرانه آمریکا معادل 56هزار دلار است، یعنی حدود 10برابر درآمد سرانه ایران که 5400دلار است.

جعفریان درباره درآمد پزشکان بخش خصوصی گفته: تعرفه بخش خصوصی حدود 4 برابر تعرفه بخش دانشگاهی است.

البته در نظر بگیرید که تعداد بیماران بخش خصوصی به مراتب کمتر از بخش دولتی است، بنابراین پزشکی که در بخش خصوصی طبق تعرفه مصوب کار می کند هم نمی تواند چنین درآمدی داشته باشد.

هیچ مرجعی آمار واقعی از درآمد پزشکان و پزشکان بخش خصوصی به دست اندرکاران این پژوهش اعلام نکرده است.

معلوم نیست درآمدها بعد از کارانه چه میزان است.

در جدولی که در پژوهش میزان درآمد کادر پزشکی از درآمد پزشکان خانواده استان ها ارایه شده، تنها نام چند استان آمده است: آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کرمان، مازندران، فارس، خوزستان و گلستان.

کمترین دریافتی های ماهانه 30 میلیون ریال (به استثنای استان گلستان که 25 میلیون ریال است) و بیشترین دریافتی ها 150 میلیون ریال است.

بررسی کارشناسی در 43 کشور دنیا در بررسی دریافتی پزشکان متخصص و عمومی، کمترین اختلاف در کشورهای اسکاندیناوی (فنلاند، ایسلند و دانمارک) مشاهده می شود که هر دو گروه دریافتی تقریبا برابری دارند، همچنین نسبت حقوق و دستمزد پزشک عمومی و متخصص به پرستار بین کشورهای پیشرفته دنیا یعنی OECD (سازمان همکاری و توسعه اقتصادی) حدود دو تا سه برابر است.

در این کشورها به علت سیستم های مالیاتی پیش رونده و همچنین دیگر سیاست های ضداختلاف طبقاتی سعی می شود تفاوت درآمدی بین کادر پزشکی و همچنین دیگر اقشار جامعه تا جای ممکن گسترش نیابد و این امر از ایجاد نارضایتی در محیط کار و عواقب بعدی آن مانند مهاجرت جلوگیری می کند.

بیشترین دریافتی ها در این مطالعه مربوط به کشورهای آمریکا، استرالیا، کانادا، اتریش و آلمان است که ازجمله کشورهای مهاجرپذیر از کشورهای درحال توسعه نظیر ایران، در حوزه علوم پزشکی هستند.

در مجموع، این گزارش مؤید آن است که شکاف درآمدی بین پزشکان متخصص و عمومی، پرستاران و پیراپزشکان در اغلب کشورها حدود دو الی سه برابر است.

استرالیا کشوری با درآمد سرانه حدود 56 هزار دلار است.

طبق آخرین آمار، در بخش خصوصی درآمد پرستار بیمارستان 56 هزاردلار PPP (ضریبی برای مقایسه بهتر با در نظر گرفتن وضع رفاه و میانگین قدرت خرید)، پزشک عمومی 84هزار و پزشک متخصص207 هزار تخمین زده می شود.

در کانادا که درآمد سرانه ای حدود 43 هزار دلار دارد، درآمد پزشکان عمومی و متخصص به ترتیب 136 و 213 هزار دلار PPP است که بین سال های 2005 تا 2011 به ترتیب رشد 7/ 3 و4/5 درصدی را تجربه کرده اند.

در فرانسه با درآمد سرانه حدود 36 هزار دلار، در بخش خصوصی، پزشکان عمومی و متخصص به ترتیب 82 و 132 هزار دلار و در بخش دولتی، پزشکان متخصص 85 هزار دلار درآمد دارند.

در آلمان با درآمد سرانه ای معادل 41 هزار دلار، پزشکان متخصص بخش دولتی 113 هزار دلار دریافتی سالانه دارند.

نروژ درآمد سرانه ای حدود 74 هزار دلار دارد و پزشکان متخصص دولتی 88 هزار دلار دریافتی دارند.

در یونان با درآمد سرانه ای معادل 18 هزار دلار، پزشکان متخصصی که در استخدام دولت هستند، 74 هزار دلار درآمد دارند.

مجارستان از کشورهای حوزه اروپای شرقی درآمد سرانه ای معادل 12 هزار دلار دارد.

پزشکان عمومی و متخصص در این کشور به ترتیب29 و 34 هزار دلار درآمد دارند.

مکزیک درآمد سرانه ای معادل 9 هزار دلار دارد و پزشکان متخصص آن 93 هزار دلار درآمد دارند.

در ترکیه هم با درآمد سرانه حدود 9 هزار دلار، پزشکان عمومی و متخصص دولتی به ترتیب 48 و 71 هزار دلار درآمد دارند.

در نتیجه این پژوهش مشخص شد در کشورهای پیشرفته عضو OECD، دریافتی پزشکان عمومی طیفی از 43 هزار تا 280 هزار دلار را دربرمی گیرد.

هرچند دریافتی 280 هزار دلاری در کشور لوکزامبورگ استثنا بوده و حداکثر دریافتی پزشکان عمومی در بیشتر کشورها حدود 80 هزار دلار است.

در کشورهای آفریقایی، طیف درآمد پزشکان عمومی از 67 تا 3400 دلار در ماه متفاوت است.

در کشورهای آمریکای جنوبی، طیف درآمد پزشکان عمومی حدودا 23 هزار تا 60 هزار دلار است.

در میان کشورهای آسیایی و خاورمیانه که در این پژوهش بررسی شده اند، در امارات متحده عربی با درآمد سرانه 40هزار، پزشکان عمومی اگر شهروند این کشور باشند، طبق آمار رسمی دولت، درآمد ماهانه ای معادل 6640دلار دارند، اما درآمد کارکنان غیراماراتی کمتر است.

در هند با درآمد سرانه 1600دلار، پزشکان عمومی 23 هزار دلار در سال درآمد دارند.

پاکستان با درآمد سرانه 1400دلار، پزشکان درآمد 614 دلاری در ماه دارند و درآمد ماهانه پزشک در مصر با درآمد سرانه 3600 دلار، 388دلار است.

در این پژوهش فقط منابعی در نظر گرفته شدند که اعتبار بالایی دارند، از این رو تنها آمار چند کشور آسیایی به دست آمد.

درباره ایران به دلیل عدم شفافیت حتی در بررسی ILO (وسیع ترین بررسی حقوق و دستمزد در سراسر جهان) فقط درآمد چند شغل محدود اعلام شده بود که پزشکی جزو آنها نبود.

لزوم در نظر گرفتن قدرت خرید همان طور که در این پژوهش اشاره شده است، فقط مقایسه میزان دریافتی نمی تواند مبنای مقایسه دستمزد در کشورهای مختلف قرار گیرد، زیرا توان خرید ارزهای مختلف بین کشورها متفاوت است.

مقایسه ای مناسب تر، زمانی است که وضع رفاه و قدرت خرید کشورها در نظر گرفته شود.

این را می توان با مقایسه PPP کشورها در نظر گرفت.

برای مقایسه استانداردهای زندگی از ppp استفاده می شود، زیرا نرخ مبادله ارزها گمراه کننده است.

اگر عدد ppp از نرخ مبادله ارز کوچکتر باشد، یعنی کالا در آن کشور ارزان تر است.

ضریب PPP ایران 8120 ریال است، درحالی که نرخ مبادله ریال و دلار آمریکا، طبق اعلام بانک مرکزی، 32450ریال است.

ضریب PPP برای ایران کمتر از نرخ مبادله ارزی است، پس ایران به بیان عامیانه ارزان تر از کشور آمریکاست و قدرت خرید برای مثال هزار دلار در ایران بیشتر است و باید این توان خرید را نیز در کنار دریافتی حقوق به منظور بررسی استاندارد زندگی لحاظ کرد.

در نتیجه فقط نمی توان درآمدهای پزشکان را با کشورهای پیشرفته مقایسه کرد.

ممکن است در آن کشورها قیمت خیلی از کالاها گران تر باشد و در مجموع رفاه فرد کاهش پیدا کند.

با مقایسه قدرت خرید می توان گفت اگرچه مقایسه درآمد پزشکان با در نظر گرفتن نرخ ارز خیلی کم می شود، اما دست کم درباره طرح پزشکان خانواده که آمارشان به دست آمده است، می توان گفت نسبت به کشورهایی که به آنها مهاجرت صورت می گیرد، معقول است.

نسبت دریافتی پزشکان عمومی به درآمد سرانه تعدیل شده با ppp در کشورهای آمریکا، کانادا و استرالیا که بیشترین مهاجر نیروی پزشکی را دارند، به ترتیب 69 / 2، 08 / 3 و 81 / 1 است، بدین معنی که یک پزشک در کانادا حدود سه برابر بیشتر از متوسط درآمد سرانه دریافتی دارد.

در ایران، این نسبت بعد از تعدیل دریافتی ها در طرح تحول نظام سلامت 63/1 است.

این نسبت در کشورهای آفریقایی بسیار بالا بوده و در کشور موزامبیک تا 30 برابر هم می رسد.

این امر را می توان به کمک های بین المللی به بخش پزشکی و سلامت در این کشورها به منظور ارتقای هرچه سریع تر وضع سلامت جامعه ارتباط داد.

در معدودی از کشورها مثل ایرلند، ایتالیا، مصر و فیلیپین این نسبت کمتر از یک است که نشان دهنده درآمدی کمتر از سطح درآمد سرانه است، به تعبیری پزشکان در این کشورها جزو قشر مرفه محسوب نمی شوند.

این پژوهش چنین نتیجه گیری می کند که درآمد بالای پزشکان در اغلب کشورها ازجمله ایران نسبت بالایی در مقایسه با درآمد سرانه دارد.

اهمیت تفاوت در این نسبت، زمانی بیشتر آشکار می شود که بدانیم متوسط درآمد سرانه، توزیع یکسانی در جامعه ندارد و در دل خود نیز نماینده تفاوت بین اقشار مختلف است.

این پژوهش می گوید افزایش درآمد پزشکان و پرستاران برای رقابت با کشورهایی چون آمریکا و کانادا و جلوگیری از سیر مهاجرت، امکان ناپذیر و نادرست است، زیرا در این کشورها درآمد سرانه نیز به همان نسبت بالاست و قدرت خرید ارز کشورها نیز برابر نیست.

همچنین جلوگیری از شکاف طبقاتی زیاد بین کادر پزشکی و سایر اقشار تحصیلکرده و دانشگاهی به منظور برقراری عدالت و پیشگیری از حواشی برای این حوزه حیاتی ضروری است.

آنچه در این پژوهش بیش از همه به چشم می خورد، نبود آمار دقیق از درآمدهاست.

غیر از پزشکان شاغل در بخش خانواده، در چند استان که این پژوهش توانسته اطلاعاتی از درآمد آن داشته باشد، در مورد بقیه، منبع های اطلاعاتی معتبر خالی اند.

چندی پیش بحث کارت خوان های مطب های پزشکان مطرح شد و فرار مالیاتی شان.

آنها درباره عددها هم طفره می روند.

می شود بحث نبود استانداردهای محیط کار را پذیرفت، برخی پزشکان ایرانی در تایم کاری شان بیشتر از پزشکان کشورهای پیشرفته بیمار ویزیت می کنند، اما شاید بهتر است عددها و دستمزدها اعلام شوند تا داوری بهتری شود.

آن زمان شرایط کاری پزشکان هم در داوری در نظر گرفته خواهد شد.


کلید واژه ها: پزشکان - پزشک - درآمد - درآمد پزشکان - ایران - پزشکان ایرانی - پزشک خانواده - کشور - خانواده - اطلاعات - سازمان تأمین اجتماعی - بهداشت - میدانی - ایرانی - طرح تحول نظام سلامت - شاغل - سلامت - درمان - کشورهای پیشرفته - کشورهای همسایه - طرح تحول سلامت - تأمین اجتماعی - پست الکترونیک - آمار - مطالعه - وزیر بهداشت - دلار آمریکا - استان - میزان - الکترونیک

آخرین اخبار سرویس:
لاین به دنبال ارز دیجیتالی اختصاصی

استخدام انباردار جهت همکاری با پروژه راهسازی در بیرجند

استخدام تعدادی بازاریاب جهت پخش مواد غذایی هما در اهواز

استخدام سالندار جهت کار در کافی شاپ در شهر اهواز

استخدام کارشناس فیزیوتراپی جهت مسئولیت فنی در آبادان

رشد 81 درصدی منابع بانک سپه در دوره پسابرجام

تاخیر در اعلام نرخ خرید محصولات کشاورزی به تولید در سال آینده ضربه می زند

قیمت سیگار گران می شود

5 عامل جهش ناگهانی قیمت دلار

قیمت سیگار گران می شود

تغییرات قوانین واردات خودرو از کجا آب می خورد؟

هزینه عروسی در تهران از 3 تا 35 میلیون

وعده وزیر نیرو برای توسعه برق رسانی به عشایر

صادرات طلای سرخ 33 درصد بیشتر شد/56 کشور زعفران ایرانی می خورند

وعده وزیر نیرو برای توسعه برق رسانی به عشایر

دلایل شروع منفی شاخص در بهمن ماه

56 کشور مشتری زعفران ایران هستند

کویت از روسیه گاز وارد می کند

کویت از روسیه گاز وارد می کند

رکستون G4؛ بازگشت باشکوه کاپیتان سانگ یانگ به ایران

پایان اضطراب در بازار نفت

معرفی ایمن ترین خودروهای دنیا

بیمه البرز برترین شرکت بیمه بورسی از لحاظ کیفیت افشا و اطلاع رسانی

کویت از روسیه گاز وارد می کند

جدال با بی آبی با تغییر پایتخت

بورس چشم انتظار ثبات ارز

افزایش قیمت نفت، خوب است یا بد؟

وعده وزیر نیرو برای توسعه برق رسانی به عشایر

هزینه عروسی در تهران از 3 تا 35 میلیون

صادرات طلای سرخ 33 درصد بیشتر شد/56 کشور زعفران ایرانی می خورند

برای حمایت از ریل ملی چه باید می کردیم که نکردیم؟!

صفر شدن تعرفه ها جذابیت قاچاق را از بین می برد

اختلاف در محاسبه جمعیت بیکار

تحریک گسل "نظام مهندسی ساختمان"

"لاین" به دنبال ارز دیجیتالی اختصاصی

قیمت لژیونر های ایرانی چقدر است؟

دلایل روند صعودی نرخ ارز چیست؟/دلار ظرفیت دارد که 112 درصد گران تر از نرخ موجود باشد

5 عامل جهش ناگهانی قیمت دلار

کورس ارزها در پیست گرانی

قیمت انواع تلویزیون های هوشمند در بازار

استخدام استان البرز و شهر کرج – 2 بهمن 96

از صدور اعلامیه ایجاد تامین اجتماعی در ایران تا درخواست نمایندگان آمریکا برای صادرات محصولات کشاورزی به ایران

طرح سازمان ملل جهت جمع آوری کمک برای یمن

با 40 میلیون تومان چه خودروهایی می توان خرید؟+جدول

ورود واسطه ها به قیمت گذاری ارز/ بانک مرکزی سکوتش را بشکند

منابع "نفت هند" 222 میلیارد بشکه اعلام شد

مردم برای خرید مسکن عجله نکنند

کاهش فعالیت موسسات غیرمجاز نسبت به سال گذشته

دو راه پیش پای مشمولان قطع یارانه

گرانی سیگار در سال آینده

پیش بینی قیمت دلار در سال 97

استخدام مشهد و خراسان – 2 بهمن 96

استخدام قم – شهر و استان قم – 2 بهمن 96

استخدام کرمان – شهر و استان کرمان – 2 بهمن 96

استخدام کرمان – هفته نامه 2 بهمن 96

استخدام همدان – شهر و استان همدان – 2 بهمن 96

استخدام اصفهان – شهر و استان اصفهان – 2 بهمن 96

اقتصاد مقاومتی را در مساجد آموزش دهیم

جزییات سود چندهزارمیلیاردی واردکنندگان خودرو از تغییر تعرفه

چرا نرخ ارز افزایش یافت؟

چند میلیون کارگر موقت در کشور داریم

صنعت بوانات روی ریل توسعه

اُفت عملکرد بنادر در آذر ماه/ حدود 6 میلیون تن کالا جابجا شد

علت کاهش صادرات ایران به عراق

اختلاف درمحاسبه جمعیت بیکار/وقتی آمارباواقعیت جامعه همخوانی ندارد

پرویز رستم زاده، یزدان گودرزی فراهانی جایگزین سازی درآمد دولت از طریق درآمدهای مالیاتی با طراحی یک مدل تعادل عمومی پویای تصادفی

حمیدرضا ایزدبخش ، احمد سلیمان زاده، حامد داوری اردکانی، مرضیه زرین بال مدیریت دارایی و بدهی در صندوق های بازنشستگی با رویکرد سیستمی در محیط فازی

منابع "نفت هند" 222 میلیارد بشکه اعلام شد

هشدار! دانستنی هایی درباره مایکروفر

اُفت عملکرد بنادر در آذر ماه/ حدود 6 میلیون تن کالا جابجا شد

اختلاف درمحاسبه جمعیت بیکار/وقتی آمارباواقعیت جامعه همخوانی ندارد

ال پی جی چیست؟

بهرام تقی پور تجارت جنین در حقوق داخلی و بین المللی

دانستنی جالب درباره مایکروفر که شاید باورتان نشود!

یادداشت/ هادی غلامحسینی آقای روحانی! اقتصاد ایران وابسته به ارز است

واردات "تخمه آفتابگردان" از آمریکا!

انتقاد وزیر مبارزه با مواد مخدر افغانستان از مجامع بین المللی

محمدصادق امانی بی توجهی به بخش تعاون و دوری از اقتصاد مردمی

فکر بکر دولت برای انصراف مردم از دریافت یارانه

یارانه بگیرها اینطوری هدفمند می شوند + عکس

ارزش یک میلیون تومانی سهام عدالت در بورس 2.5 میلیون تومان شد !

درصد افزایش حقوق و میزان پاداش پایان خدمت فرهنگیان درسال 97 + جزییات

ندا اخلاقی مدیری، عبداله خوشنودی، جواد هراتی اثر دخالت دولت در بخش بانکی روی پایداری مالی این بخش در ایران

بهرام سحابی، حسین اصغرپور، سعید قربانی بررسی اثرات نامتقارن شوک های پولی در ادوار تجاری ایران

خودروهای 20 میلیون تومانی در بازار

محسن صادقی، سمیرا سلیمان زاده مقایسه ابعاد حقوقی اعتبارات اسنادی و تعهد پرداخت بانکی

جزییات برنامه دولت برای اشتغال 1میلیون 34 هزار نفر در سال97

اسمعیل ابونوری، علی سوری، محبوبه فراهتی ارتباط میان بیکاری، توزیع درآمد و تقاضای مؤثر در ایران

ظریفه جلیلی، عباس عصاری آرانی، کاظم یاوری، حسن حیدری ‏ارزیابی سازوکار انتقال اثرات سیاست پولی بر بازار سهام در ایران

جواد براتی، زهرا کریمی موغاری ، نادر مهرگان تعیین و تحلیل فضایی سرریز سرمایه گذاری صنعتی استان های ایران

شیرین کاری 20 دقیقه ای و دلار 4650 تومانی

واردات «ماهی تیلاپیا» ممنوع شد

شکست روحانی در اقتصاد قابل جبران برای ایران نیست/آشفتگی بازار ارز روی موج دلار 4600 تومان/تاملاتی در باره اجرای حکم قطع دست/آمار های نگران کننده از خانوار های تک نفره/نقشه فقر را چه کسی می کشد؟

سعید حبیبا، محبت مظفری دکترین استیفای حق در حوزه علائم تجاری با نگاهی بر حقوق مصرف کننده

چهار طرح بیمه نامه حوادث منازل فرهنگیان ! + جزییات

جدیدترین قیمت خودروهای داخلی

احمد گوگردچیان، غلامحسین کیانی، زهرا تجری اثر درونی سازی هزینه آلودگی بر رقابت پذیری صنعت فولاد

رقابت سفیر امریکا با پوتین در دمای منفی 18 درجه

مولود رحمانیانی ، رضا طالبلو اندازه گیری سطح عدم تقارن اطلاعات برای شرکت های منتخب فعال در بورس اوراق بهادار تهران

پای درددل 50 نفر از شهروندان

درآمد مبهم پزشکان ایرانی/ مقایسه درآمد پزشکان عمومی ایران با 42 کشور

درآمد مبهم پزشکان ایرانی/ مقایسه درآمد پزشکان عمومی ایران با 42 کشور