مطالب مرتبط:
اخبار مشروح 13، شنبه 23 دی 1396
مجموعه خبری 20:45 - 1396/10/22
جمع بندی روز: پنج شنبه، 21 دی 1396
فال روزانه یکشنبه 24 دی 1396
کوییک اواخر دی ماه می آید
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 24 دی 1396 ساعت 00:022018-01-13اقتصادي

جزییات5خبر ویژه امروز یکشنبه24دی ماه 1396


- یک روزنامه حامی دولت معتقد است دولت از بدیهیات سیاستگذاری بودجه ای غافل و رویگردان است.

روزنامه دنیای اقتصاد در این باره نوشت: لایحه بودجه 97 با وجود نکات مثبت، در فضای عمومی با واکنش های منفی مواجه شد که به نظر می رسد عمده این واکنش ها، در نتیجه بی توجهی تصمیم گیران بودجه به قواعد بدیهی سیاست گذاری صورت گرفته است.

در نتیجه این ضعف، واکنش های انجام شده نیز گاهی در تشخیص مبدأ اصلی مشکل به خطا افتاده است.

به عنوان مثال در زمینه قیمت بنزین، اقدام اشتباه سیاست گذار در حفظ سطح اسمی قیمت بنزین از سال 1393 به بعد، منجر به شوک 50 درصدی آن در لایحه کنونی شده است.

مهم ترین جنبه های رسانه ای لایحه بودجه 1397، واکنش هایی بود که نسبت به دو جنبه از این لایحه صورت گرفت: نخست، افزایش قیمت ها به خصوص برای سوخت (بنزین) و عوارض خروج از کشور و دوم، پرسش درباره بودجه تخصیص یافته به برخی از نهادها و سازمان ها.

درخصوص موضوع اول یعنی افزایش قیمت ها، به نظر می رسد بخشی از مشکل، از بی تدبیری برخی تصمیم گیران دولت و بی توجهی آنان به اصول اولیه قیمت گذاری مانند لزوم تدریجی بودن افزایش قیمت ها، ارائه توضیح قابل فهم از منطق قیمت گذاری ها برای عموم نشأت گرفته است.

تصمیم گیری نادرست برای قیمت گذاری بنزین طی چهار سال گذشته، منجر به این شد که بهای این کالا حدود 50 درصد از سطح عمومی قیمت ها در اقتصاد جا بماند و پس از چهار سال، افزایش 50 درصدی آن، قرار است این شکاف را پر کند.

رفتاری که هم در سطح افکار عمومی اثرات مخربی خواهد گذاشت و هم منشأ اصلی مشکل قیمت ها یعنی تورم عمومی و عوامل کلیدی ایجادکننده آن یعنی کسری بودجه و ناکارایی بخش بانکی و مالی را می پوشاند.

تعیین قیمت های ناگهانی علاوه بر مشکلات پیش گفته یعنی اثرات اجتماعی، اختلال در تعادل های بازارها و ایجاد سوءتفاهم در درک افکار عمومی و به خطا انداختن انتظارات عمومی از روند سیاست ها، از یک مشکل اساسی دیگر در سیاست گذاری نیز خبر می دهد و آن، بی توجهی به اصل ابتدایی تصمیم گیری بر مبنای بهینه سازی است.

روشن است که هدف از هر سیاست عمومی، بیشینه سازی رفاه عمومی است که این بیشینه سازی، طبیعتا از نوعی بهینه سازی آشکار یا پنهان با توجه به معادلات و متغیرهای اثرگذار بر تصمیم مورد بحث انجام می شود.

به عنوان مثال قیمت بنزین به عنوان یک متغیر اقتصادی، در ارتباطی مستقیم با متغیرهای اقتصادی دیگر مانند قیمت جهانی و منطقه ای سوخت، سطح عمومی قیمت ها، میزان سفرها و فاصله آن با سطح مطلوب، میزان آلودگی و مواردی مانند آن است.

در نتیجه، این قیمت در شبکه ای تعادلی از روابط علت و معلولی با دیگر متغیرهای مرتبط قرار دارد و تغییر در آن، قاعدتا باید در نتیجه تغییر در متغیرهای دیگر یا با هدف ایجاد تغییر در متغیرهای دیگر، برای تنظیم تعادلی جدید و مطلوب صورت بگیرد.

این نحوه تصمیم گیری را می توان به اختصار با عبارت کلی بهینه سازی توصیف کرد که از اصول اولیه هرگونه تصمیم گیری اقتصادی است.

متاسفانه موارد متعددی را از سیاست گذاری ها می توان شناسایی کرد که تصمیمات ناگهانی با تغییرات جهشی متغیرهای عددی، این پیام آشکار را می رساند که در تصمیم گیری انجام شده، این قاعده عام یعنی بهینه سازی مورد بی توجهی قرار گرفته است.

دولت در مقابل گران شدن ارز دیگر مکدر و ناراحت نیست؟!درحالی که طی چند ماه گذشته بالغ بر 600 تومان بر قیمت دلار افزوده شده، رییس بانک مرکزی می گوید نرخ ارز ثبات مناسبی دارد.

سیف در گفت وگو با خبرگزاری خانه ملت خاطرنشان کرد: نرخ ارز ثبات نسبی مناسبی در مقایسه با گذشته داشته است و بانک مرکزی تلاش می کند، این نوسانات را به حداقل برساند.

وی گفت: از سال 92 تاکنون نرخ ریال نسبت به دلار 31 درصد تضعیف شده، این درحالی است که تضعیف روبل روسیه در برابر دلار، حدود 75 درصد، لیر ترکیه 95 درصد و یورو 12 درصد است.

سیف توضیح نداده که دلار چقدر دیگر گران شود، غیرطبیعی است؟! طبیعی خواندن گران شدن چندباره ارز و دلار از سوی رییس بانک مرکزی درحالی است که سخنگوی دولت اواخر آذرماه درباره افزایش نرخ دلار تا 4200 تومان گفته بود: در جلسه ای که با رییس جمهور داشتیم، ایشان از این موضوع بسیار ناراحت و مکدر است.

آقای روحانی اصلا و به هیچ عنوان، افزایش نرخ ارز را برنمی تابد.

باید قیمت ارز کنترل شود و برای این کار، دولت باید در بازار مداخله کند.

اکنون که دلار به 4400 تومان رسیده، سخنگوی دولت سکوت اختیار کرده و دیگر از تکدر خاطر روحانی حرف نمی زند.

درعوض رییس جمهور مشغول سخنرانی و تئوری پردازی درباره آزاد بودن نقد پیغمبر(ص) و امام معصوم(ع) است یا اینکه تصویری گل و بلبل از عملکرد اقتصادی دولت به نمایش می گذارد.

اعتراف به دروغ بودن تبلیغات غرب درباره اغتشاش در ایرانبا وجود حمایت گسترده مقامات اروپایی و آمریکایی از اغتشاشگران در ایران و بزرگ نمایی آنها توسط رسانه های غربی، مشاور فدریکا موگرینی تصریح کرد: واقعیت ایران برخلاف تبلیغ رسانه ها بود.

ناتالی تاچی مشاور مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که به ایران سفر کرده بود، در صفحه توییتر خود نوشت: رسانه های بین المللی تلاش کردند مسئله ای نه چندان مهم را به عنوان تحول بزرگ سیاسی در ایران جلوه دهند.

ارزیابی من بر اساس واقعیت های صرف است.

پوشش رسانه ای باعث شد اینطور به نظر برسد که ایران در آستانه یک انقلاب قرار دارد.

اما واقعیت بسیار با این فاصله داشت.

روزنامه فایننشال تایمز در این باره نوشت: نتیجه گیری تاچی از سفر اخیرش به ایران نشانه خوبی از طرز فکر در بروکسل و پایتخت های اروپایی در خصوص تحولات ایران است.

این روزنامه افزود: تاچی در توییتر خود چنین نوشته است که ناهمخوانی نگران کننده ای بین پوشش رسانه ای بین المللی از اعتراضات و اوضاع میدانی وجود دارد.

تاچی نوشت که حوادث قطعاً ارزش توجهی را که در رسانه های بین المللی شاهدش بودیم نداشته است.

این پوشش اینطور نشان می داد که ایران در آستانه یک رویداد بزرگ سیاسی است.

تاچی افزوده است که اعتراضات هرگز به نقطه اوج حساس خود نرسید.

هفته گذشته نیز یوسی کوهن رییس سرویس جاسوسی رژیم صهیونیستی تصریح کرده بود: ما در ایران چشم و گوش (جاسوس)هایی داریم، اغتشاشات اخیر لطمه ای به ایران وارد نکرد و حتی منجر به بی ثباتی در این کشور هم نشد و چنین اقداماتی نمی تواند نظام کنونی را سرنگون کند .

به گزارش سایت قطره و به نقل ازپایگاه اینترنتی رأی الیوم چاپ لندن، یوسی کوهن رییس سرویس اطلاعاتی اسراییل (موساد) در نشستی در قدس اشغالی تصریح کرد: من از رخ دادن یک کودتای اجتماعی در ایران بسیار خوشحال خواهم شد و معتقدم این چیزی است که می تواند در آینده اتفاق بیفتد.

اما آنچه اتفاق افتاد حتی موجب بی ثباتی در ایران هم نشد.

یادآور می شود طی یک هفته تحرکات اغتشاشگران مقامات وزارت خارجه انگلیس، فرانسه و آلمان به همراه دولت آمریکا، شبانه روز سرگرم بزرگ نمایی اوباش آشوبگر و القای انقلاب در ایران بودند.

آدرس گمراه کننده برخی مشاوران به روحانیبرخی مشاوران به دولت و رییس جمهور درباره مشکلات مردم آدرس غلط می دهند.

روزنامه صبح نو در این باره نوشت: نکته مهم در مواجهه با تجمع های اعتراضی به نوع نگاه و برخورد دولت در سیاسی جلوه دادن آن است؛ واکنشی که به نوعی فرار به جلوست.

اولین نفر معاون رییس جمهور بود که با فرار رو به جلو و مقصر نشان دادن جناح رقیب سعی کرد صورت مسئله را پاک کند و دولت را در این اتفاقات پیش آمده بی گناه جلوه دهد.

اسحاق جهانگیری فردای تجمعات در مشهد یعنی جمعه 8 دی ماه، جریان رقیب را بانی این حوادث نامید و گفت: امروز کسانی این مسائل را بهانه کرده اند و بانی حوادثی شده اند که ابعاد و زوایای دیگری دارد و باید بدانند دود این حوادث به چشم خود آنها خواهد رفت چرا که وقتی جریان اجتماعی ایجاد شد و به سطح خیابان رسید قطعاً کسانی که آن را شروع کرده اند کنترل کننده آن نخواهند بود و دیگران سوار بر آن موج خواهند شد.

بعد از آقای جهانگیری نیز همین تئوری توطئه توسط دیگر اصلاح طلبان و تئوریسین های این جریان ادامه یافت.

بعد از تئوری توطئه معاون اول همین خط فکری از سوی برخی از تئوریسین های جریان اصلاحات نیز پیگیری شد تا جایی که محمدرضا جلایی پور عضو حزب منحله مشارکت هم اعتراض های مشهد را سازماندهی شده توصیف کرد.

او در همان روز در کانال تلگرامی خود نوشت: گویا باید جوری وانمود می شد که واقعاً مردم از دولت روحانی ناراحتند.

در صورتی که در اعتراضات خودجوش معمولاً شعارها بیشتر علیه حاکمیت هست نه دولت .

عباس عبدی دیگر تئوریسین این جریان نیز روز شنبه 9 دی ماه در واکنش به اعتراضات نوشت: در دوره احمدی نژاد وضع تورم و اشتغال بدتر بود ولی کسی تجمع نکرد لذا منطقی است که بگوییم این تظاهرات مبتنی بر یک واکنش خودانگیخته اجتماعی و غریزی مردمی نیست.

حلقه مشورتی رییس جمهور که برخلاف شعار اعتدال تنها از یک جناح انتخاب شده اند، نگذاشتند سیاست اعتدالی دولت بیش از یک روز تداوم یابد و با مشورت های یکجانبه تلاش کردند مجدد همان خط فکری تئوری توطئه را احیا سازند.

مشورت های این حلقه موجب شد رییس جمهور یک روز بعد از سخنرانی امیدوارانه اش، همان سیاست فرافکنی و انداختن مشکلات به گردن دیگران را دنبال کند.

در این خط فکری دولت نگاهی کاملاً سیاسی به ناآرامی های اخیر داشته و تصمیم دارد کما فی السابق کاری نکند و با استناد به اینکه عده ای توطئه کرده اند بنشیند و عمیق تر شدن بحران اقتصادی را نظاره کند.

اما حلقه مشورتی رییس جمهور را چه کسانی تشکیل می دهند؟ سر تیم این حلقه مشورتی که مشاور نام آشنا ی دولت است افرادی مانند عباس عبدی، هادی خانیکی، محمدرضا جلایی پور، محمد قاچانی و محمد فاضلی را گرد خود جمع آورده است.

افرادی که در موضع گیری های شخصی خود نیز از فردای این تجمعات اعتراضی همین خط فکری را القاء کرده اند.

حسام الدین آشنا 8 دی ماه با نام بردن مشکلات کشور از جمله بیکاری، گرانی، فساد، محیط زیست، کم آبی، فاصله طبقاتی، توزیع نامتوازن بودجه اما این مشکلات را عامل اصلی بحران ها نمی داند و اعتقاد دارد: در هیچ کشوری، هیچ کدام از این بحران ها در خیابان و بر بستر خشونت حل نشده است.

او عامل این ناآرامی ها را اینگونه معرفی می کند: باندهای دسیسه و نیرنگ حداقل دوبار ثابت کرده اند که می توانند توده ها را بفریبند.

آشنا سعی دارد با انداختن تمام مشکلات به گردن دولت گذشته دولت یازدهم و دوازدهم را در ایجاد مشکلات اقتصادی بی گناه جلوه بدهد و در تحلیلی دیگر و در فراری رو به جلو در راستای تبرئه دولت، رسانه ملی را مقصر این ناآرامی ها و آشوب ها معرفی می کند.

اما همین اعتقادات و مشاوره های غلط حلقه مشاوران کافی بود که رییس جمهور در جمع رؤسای کمیسیون های مجلس (روز دوشنبه 11 دی ماه) در موضعی متفاوت نسبت به سخنان روز گذشته خود در هیئت دولت ضمن دفاع از دولت و ستایش از اقدامات صورت گرفته برای ایجاد اشتغال، رفع تحریم ها،جلوگیری از تورم و افزایش رشد اقتصادی سعی کرد مقصر اصلی مشکلات را دولت گذشته معرفی کند.

دولت و سیاستمداران دولتی باید این واقعیت را بپذیرند که امروز مردم از وضعیت اقتصادی کشور رضایت ندارند و به همین دلیل باید مسئولان با هوشمندی در این باره عمل کنند.

امروز اولویت کشور باید تلاش برای رضایتمندی مردم باشد.

لذا بهتر است حلقه مشاوران رییس جمهور به جای راهکارهای سیاسی برای رهایی دولت از مشکلات راهکارهای مناسب برای اصلاح و تحول جدی در اقتصاد کشور ارائه دهند و در برابر مردم که امروز مطالباتشان اقتصادی است، پاسخگو باشند.

کابوس موشک های حزب الله اسراییل را رها نمی کندرژیم صهیونیستی می گوید حزب الله موفق شده کشتی جنگی بسازد.

نشریه صهیونیستی Between the poles به نقل از ایلی شربیت فرمانده نیروی دریایی رژیم صهیونیستی نوشت: حزب الله لبنان توانسته است کشتی جنگی را که حامل موشک های زیاد است بسازد.

یوال ایلون فرمانده پایگاه هوایی ارتش رژیم صهیونیستی در اسدود هم به این نشریه گفت: دشمنان اسراییل (حزب الله) برای هدف قرار دادن منافع راهبردی آن فقط مجهز به موشک نیستند بلکه ما با تهدید هایی توسط آنها از زیر دریاها هم مواجه هستیم.

ایلون گفت: دشمنان ما (حزب الله لبنان) با مجموعه گسترده و متعددی از وسایل و امکانات از جمله شناگران انتحاری هنگام عبور کشتی ها و کار گذاشتن بمب در قایق های انفجاری و غواصان ماهر برای کار گذاشتن بمب در اعماق آب ها و استفاده از زیردریایی های کوچک و مین گذاری و کار گذاشتن بمب های دست ساز مجهز هستند.

در همین حال روزنامه صهیونیستی هاآرتص به نقل از مقامات نظامی رژیم صهیونیستی نوشت تهدیدهای حسن نصرالله دبیرکل حزب الله درخصوص حمله به سکوهای گازی فقط حرف نیست بلکه حزب الله توان موشکی خود را برای هدف قرار دادن سکوهای گازی اسراییل در آب های منطقه ای تقویت جدی کرده است.


کلید واژه ها: قیمت - افزایش قیمت - بودجه - قیمت بنزین - تصمیم - بنزین - اقتصاد - افزایش - لایحه بودجه - واکنش - مشکل - تصمیم گیری - روزنامه - اقتصادی - درصد - دولت - دنیای اقتصاد - خروج از کشور - میزان - عوارض خروج - کسری بودجه - صورت - ابتدایی - اختلال - اشتباه - مشکلات - آلودگی - بانکی - عوارض - رسانه

آخرین اخبار سرویس:
لاین به دنبال ارز دیجیتالی اختصاصی

استخدام انباردار جهت همکاری با پروژه راهسازی در بیرجند

استخدام تعدادی بازاریاب جهت پخش مواد غذایی هما در اهواز

استخدام سالندار جهت کار در کافی شاپ در شهر اهواز

استخدام کارشناس فیزیوتراپی جهت مسئولیت فنی در آبادان

رشد 81 درصدی منابع بانک سپه در دوره پسابرجام

تاخیر در اعلام نرخ خرید محصولات کشاورزی به تولید در سال آینده ضربه می زند

قیمت سیگار گران می شود

5 عامل جهش ناگهانی قیمت دلار

قیمت سیگار گران می شود

تغییرات قوانین واردات خودرو از کجا آب می خورد؟

هزینه عروسی در تهران از 3 تا 35 میلیون

وعده وزیر نیرو برای توسعه برق رسانی به عشایر

صادرات طلای سرخ 33 درصد بیشتر شد/56 کشور زعفران ایرانی می خورند

وعده وزیر نیرو برای توسعه برق رسانی به عشایر

دلایل شروع منفی شاخص در بهمن ماه

56 کشور مشتری زعفران ایران هستند

کویت از روسیه گاز وارد می کند

کویت از روسیه گاز وارد می کند

رکستون G4؛ بازگشت باشکوه کاپیتان سانگ یانگ به ایران

پایان اضطراب در بازار نفت

معرفی ایمن ترین خودروهای دنیا

بیمه البرز برترین شرکت بیمه بورسی از لحاظ کیفیت افشا و اطلاع رسانی

کویت از روسیه گاز وارد می کند

جدال با بی آبی با تغییر پایتخت

بورس چشم انتظار ثبات ارز

افزایش قیمت نفت، خوب است یا بد؟

وعده وزیر نیرو برای توسعه برق رسانی به عشایر

هزینه عروسی در تهران از 3 تا 35 میلیون

صادرات طلای سرخ 33 درصد بیشتر شد/56 کشور زعفران ایرانی می خورند

برای حمایت از ریل ملی چه باید می کردیم که نکردیم؟!

صفر شدن تعرفه ها جذابیت قاچاق را از بین می برد

اختلاف در محاسبه جمعیت بیکار

تحریک گسل "نظام مهندسی ساختمان"

"لاین" به دنبال ارز دیجیتالی اختصاصی

قیمت لژیونر های ایرانی چقدر است؟

دلایل روند صعودی نرخ ارز چیست؟/دلار ظرفیت دارد که 112 درصد گران تر از نرخ موجود باشد

5 عامل جهش ناگهانی قیمت دلار

کورس ارزها در پیست گرانی

قیمت انواع تلویزیون های هوشمند در بازار

استخدام استان البرز و شهر کرج – 2 بهمن 96

از صدور اعلامیه ایجاد تامین اجتماعی در ایران تا درخواست نمایندگان آمریکا برای صادرات محصولات کشاورزی به ایران

طرح سازمان ملل جهت جمع آوری کمک برای یمن

با 40 میلیون تومان چه خودروهایی می توان خرید؟+جدول

ورود واسطه ها به قیمت گذاری ارز/ بانک مرکزی سکوتش را بشکند

منابع "نفت هند" 222 میلیارد بشکه اعلام شد

مردم برای خرید مسکن عجله نکنند

کاهش فعالیت موسسات غیرمجاز نسبت به سال گذشته

دو راه پیش پای مشمولان قطع یارانه

گرانی سیگار در سال آینده

پیش بینی قیمت دلار در سال 97

استخدام مشهد و خراسان – 2 بهمن 96

استخدام قم – شهر و استان قم – 2 بهمن 96

استخدام کرمان – شهر و استان کرمان – 2 بهمن 96

استخدام کرمان – هفته نامه 2 بهمن 96

استخدام همدان – شهر و استان همدان – 2 بهمن 96

استخدام اصفهان – شهر و استان اصفهان – 2 بهمن 96

اقتصاد مقاومتی را در مساجد آموزش دهیم

جزییات سود چندهزارمیلیاردی واردکنندگان خودرو از تغییر تعرفه

چرا نرخ ارز افزایش یافت؟

چند میلیون کارگر موقت در کشور داریم

صنعت بوانات روی ریل توسعه

اُفت عملکرد بنادر در آذر ماه/ حدود 6 میلیون تن کالا جابجا شد

علت کاهش صادرات ایران به عراق

اختلاف درمحاسبه جمعیت بیکار/وقتی آمارباواقعیت جامعه همخوانی ندارد

پرویز رستم زاده، یزدان گودرزی فراهانی جایگزین سازی درآمد دولت از طریق درآمدهای مالیاتی با طراحی یک مدل تعادل عمومی پویای تصادفی

حمیدرضا ایزدبخش ، احمد سلیمان زاده، حامد داوری اردکانی، مرضیه زرین بال مدیریت دارایی و بدهی در صندوق های بازنشستگی با رویکرد سیستمی در محیط فازی

منابع "نفت هند" 222 میلیارد بشکه اعلام شد

هشدار! دانستنی هایی درباره مایکروفر

اُفت عملکرد بنادر در آذر ماه/ حدود 6 میلیون تن کالا جابجا شد

اختلاف درمحاسبه جمعیت بیکار/وقتی آمارباواقعیت جامعه همخوانی ندارد

ال پی جی چیست؟

بهرام تقی پور تجارت جنین در حقوق داخلی و بین المللی

دانستنی جالب درباره مایکروفر که شاید باورتان نشود!

یادداشت/ هادی غلامحسینی آقای روحانی! اقتصاد ایران وابسته به ارز است

واردات "تخمه آفتابگردان" از آمریکا!

انتقاد وزیر مبارزه با مواد مخدر افغانستان از مجامع بین المللی

محمدصادق امانی بی توجهی به بخش تعاون و دوری از اقتصاد مردمی

فکر بکر دولت برای انصراف مردم از دریافت یارانه

یارانه بگیرها اینطوری هدفمند می شوند + عکس

ارزش یک میلیون تومانی سهام عدالت در بورس 2.5 میلیون تومان شد !

درصد افزایش حقوق و میزان پاداش پایان خدمت فرهنگیان درسال 97 + جزییات

ندا اخلاقی مدیری، عبداله خوشنودی، جواد هراتی اثر دخالت دولت در بخش بانکی روی پایداری مالی این بخش در ایران

بهرام سحابی، حسین اصغرپور، سعید قربانی بررسی اثرات نامتقارن شوک های پولی در ادوار تجاری ایران

خودروهای 20 میلیون تومانی در بازار

محسن صادقی، سمیرا سلیمان زاده مقایسه ابعاد حقوقی اعتبارات اسنادی و تعهد پرداخت بانکی

جزییات برنامه دولت برای اشتغال 1میلیون 34 هزار نفر در سال97

اسمعیل ابونوری، علی سوری، محبوبه فراهتی ارتباط میان بیکاری، توزیع درآمد و تقاضای مؤثر در ایران

ظریفه جلیلی، عباس عصاری آرانی، کاظم یاوری، حسن حیدری ‏ارزیابی سازوکار انتقال اثرات سیاست پولی بر بازار سهام در ایران

جواد براتی، زهرا کریمی موغاری ، نادر مهرگان تعیین و تحلیل فضایی سرریز سرمایه گذاری صنعتی استان های ایران

شیرین کاری 20 دقیقه ای و دلار 4650 تومانی

واردات «ماهی تیلاپیا» ممنوع شد

شکست روحانی در اقتصاد قابل جبران برای ایران نیست/آشفتگی بازار ارز روی موج دلار 4600 تومان/تاملاتی در باره اجرای حکم قطع دست/آمار های نگران کننده از خانوار های تک نفره/نقشه فقر را چه کسی می کشد؟

سعید حبیبا، محبت مظفری دکترین استیفای حق در حوزه علائم تجاری با نگاهی بر حقوق مصرف کننده

چهار طرح بیمه نامه حوادث منازل فرهنگیان ! + جزییات

جدیدترین قیمت خودروهای داخلی

احمد گوگردچیان، غلامحسین کیانی، زهرا تجری اثر درونی سازی هزینه آلودگی بر رقابت پذیری صنعت فولاد

رقابت سفیر امریکا با پوتین در دمای منفی 18 درجه

مولود رحمانیانی ، رضا طالبلو اندازه گیری سطح عدم تقارن اطلاعات برای شرکت های منتخب فعال در بورس اوراق بهادار تهران

پای درددل 50 نفر از شهروندان

جزییات5خبر ویژه امروز یکشنبه24دی ماه 1396

جزییات5خبر ویژه امروز یکشنبه24دی ماه 1396