مطالب مرتبط:
آخوندی طی یادداشتی بررسی کرد واکاوی اعتراضات اخیر درخصوص موسسات اعتباری ورشکسته
واکاوی اعتراضات اخیر درباره موسسات اعتباری ورشکسته
روایت هایی از مالباختگان موسسات مالی - اعتباری
تصاویری از قهرمانی بانک پاسارگارد در مسابقات فوتسال کانون بانک ها و موسسات اعتباری خصوصی
ارتباط اعتراضات اخیر با پشت پرده موسسات مالی غیرمجاز؛ با این مسیر ایران بهشت مفسدان خواهد شد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 23 دی 1396 ساعت 22:022018-01-13اقتصادي

واکاوی اعتراضات اخیر درباره موسسات اعتباری ورشکسته


وزیر راه و شهرسازی در یادداشتی به واکاوی حوادث اخیر پرداخت.

- عباس آخوندی مطرح کرد: نکته ی دیگر آنکه خطیب جمعه تهران در روز جمعه 1396/10/15 در بررسی آن حادثه سخن غریبی گفت که تا کنون هیچ حقوق دانی بیان نکرده و دستِ کم ما تا این تاریخ از هیچ فقیهی نیز نشنیده ایم.

اگر فرمایش ایشان مبنا قرار گیرد نه تنها باید صدها هزار میلیارد تومان از بیت المال در جبران هزینه ی متخلفان پرداخت کرد بلکه ایران بهشت مفسدان خواهد شد و دیگر آنان هیچ غمی نباید به خود راه دهند چون نهایتا هزینه ی تخلف آنان بر عهده ی خزانه ی عمومی است و دولت اسلامی ضامن جبران خساراتی است که متخلفان به دیگران وارد می کنند.

اتفاق عجیبی در بازار پولی ایران رخ داده است.

داستان از این قرار است که تعدادی مؤسسه اعتباری تحت عنوان تعاونی اعتبار در مشهد و چند شهر دیگر تاسیس شده اند.

آنها بر خلاف قانون و بدون مجوز بانک مرکزی شروع به فعالیت می کنند.

بعدها، در پیِ اخطارهای مکرر بانک مرکزی در مقاطع مختلف و با سازمانی جدید اقدام به اخذ مجور می نمایند.

ولی، شگفت آنکه هم چنان به تخلف خود ادامه می دهند.

میزان ریالی تخلف های رسیدگی شده تا کنون بر اساس اعلام های عمومی که به صورت متفرق از سوی مقام های بانک مرکزی انجام شده بیش از 26 هزارمیلیارد تومان است.

این رقم در حدود 1.

7 درصد تولید ناخالص داخلی کشورمی باشد.

جمع تعداد سپرده های افتتاح شده توسط این مؤسسه ها بیش از 3.

4 میلیون فقره است.

صرفا مؤسسه ی ثامن الحجج 1.

3 میلیون فقره دریافت سپرده داشته است.

میزان سودی که این مؤسسه ها به سپرده گذاران می دادند رقمی بین 20 الی 38 درصد و درموارد خاص 84 درصد هم بوده است.

دقیقا بر خلاف عرف بانکداری، هر چه اندازه ی سپرده بیشتر بوده، نرخ سود نیز بالاتر بوده است.

اگر بپذیریم که سپرده گذاران خُرد فریب خورده اند آیا می توانیم بپذیریم که سپرده گذاران ارقام بزرگ نیز فریب خورده اند و یا آنان کاملا آگاهانه این کار را انجام داده اند؟ آیا آنها نمی دانسته اند که چنین درآمدی از طریق مشروع و قانونی محال است و صرفا از طریق خلاف قابل تامین است؟ در واقع آنها وارد یک قمار خطرناک شده بودند که قاعدتا با آگاهی بوده است؟ آیا اکنون ملت باید هزینه ی آنان را پرداخت نماید؟ کدام تولید و یا تجارت می تواند چنین درآمدی داشته باشد و این سودها چگونه تامین می شده است.

اکنون واضح است.

اساسا چندان سودی تامین نمی شده و بیشتر از طریق تصرف در اموال سایرین عمل می شده است.

از این رو است که آنها با کسری مواجه شده اند.

بدین ترتیب این افراد با جمع آوری سپرده از انبوه عظیمی از مردم، پشت آنان پنهان شده و خود را در حریم امنیتی آنان قرار داده بودند و از خلال آن ثروت سپرده گذاران را چپاول می کردند.

از سوی دیگر با این اقدام، اساسا تولید و تجارت را در ایران بی معنی ساختند.

چون تا زمانی که امکان چنین درآمدهای فاسدی در جامعه وجود دارد چه دلیلی دارد افراد مخاطره و رنج تولید و یا تجارت را بر خود هموار سازند.

بانک مرکزی برای نجات این مؤسسه ها با راهبری هیات سه نفره ای متشکل از نمایندگان سه قوه فقط و بنا به اعلام ریاست محترم جمهوری در جلسه مشترکی که با رؤسای کمیسیون های مجلس شورای اسلامی در تاریخ 96/10/11 داشتند تا کنون میزان یازده هزار میلیارد تومان تامین اعتبار نموده است.

این اعتبار در اختیار بانک هایی قرار گرفته است که مامور نجات مؤسسه های بحران زده شده اند ویا مستقیما به خود آنها اعطا شده است تا تمام کسانی که کمتر از 300 میلیون تومان و در بعضی مؤسسه ها کمتر از یکصد میلیون تومان سپرده داشته اند پرداخت گردد.

بر این اساس سپرده ی 98% سپرده گذاران پرداخت شده و مانده است سپرده ی کسانی که میزان سپرده ی آنان بیش از ارقام فوق و تا ده ها میلیارد تومان می باشد.

البته آنان نیز سقف ارقام پیش گفته را دریافت نموده اند.

این در حالی است که بخشِ مسکن برای امکان تحرک بیشتر هنوز موفق به دریافت حتی هزار میلیارد تومان اعتبار از بانک مرکزی نشده است و مابقی بخش ها به سختی موفق به دریافت ارقامی بسیار کمتر از این شده اند.

تامل در باره ی این تخلف و فساد بزرگ در ایران بسیار ضروری است، چون ریشه ی ناکارآمدی جمهوری اسلامی در حاکمیت ملی، به ویژه در مدیریت اقتصاد ملی و به خصوص در دهه ی اخیر و توسعه ی فقر خانوارهای ایرانی که از سال 1384 شتاب گرفته، در همین رویکرد فسادآلود نهفته است.

رویکردی که انواع فسادهای سازمان یافته را در خود پرورش داده و آخرین آن که چون دملی چرکین سرباز کرده، کسری این مؤسسه هاست.

آیا می توان اطمینان داشت که با رسیدگی ها و اقدام‎ های صورت گرفته از سوی بانک مرکزی موضوع خاتمه یافته و در آینده خبرهای جدیدی از سایر مؤسسه ها نخواهیم شنید.

طرفه آنکه مسببان و حامیان این رویکرد فاسد پرچم مبارزه در دست گرفته و با استفاده از تریبون های رسمی برخی نماز جمعه ها و رسانه ی ملی خود را در جایگاهِ به زعم خویش معترضان راستین قرار داده و مابقی را ابزار دست مداخله گران خارجی معرفی می کنند.

حال آنکه ریشه ی ناکارآمدی جمهوری اسلامی و نارضایتی ها در عملکرد آنان نهفته است که اقتصاد ایران را دچار تورم بالا، رکود عمیق و بیکاری گسترده نمود و اینک آثار آن بیش از همیشه در سفره ی خانوار ایرانی که شوربختانه بیش از همیشه کوچک شده است دیده می شود.

طبقه های پایین جامعه به قدری در عسرت قرار گرفته اند که امکان تامین هزینه ی غذای خود را نیز ندارند.

بی گمان، مداخله گران خارجی در چنین موقعیتی جشن می گیرند و از این فرصت به نفع خود سوءاستفاده می کنند.

مگر از خارجیِ معاند جز این انتطار است؟ در ادامه این موضوع از چند منظر مورد مداقه قرار خواهد گرفت.

یکی آنکه قانون برای رسیدگی به چنین مواردی چه حکمی صادر کرده است؟ ماده 39 قانون نظام پولی و بانکی کشور مقرر می دارد که در این گونه موارد براساس پیشنهاد رییس کل بانک مرکزی و تایید شورای پول و اعتبار و تصویب هیئتی مرکب از رییس جمهور، رییس قوه ی قضاییه و وزیر امور اقتصادی و دارایی اداره این مؤسسه ها به بانک مرکزی واگذار شود.

افزون بر این، به یکباره هیات مدیره فعلی آنها برکنار و از هر گونه دخل و تصرف در مؤسسه ها منع و تمام مدارک فنی، اداری ومالی در کنترل مدیریت منصوب از طرف بانک مرکزی قرار گیرد.

در این گونه موارد باید تدبیری اتخاذ شود تا هیچ مدرکی از این مؤسسه ها خارج نشود و مانع هرگونه نقل و انتقال توسط مدیران پیشین گردد.

سپس تمام موجودی و دارایی های مؤسسه ها، سهامداران و مدیران آنها به تناسب مسئولیت حقوقی به عنوان پشتوانه پرداخت مطالبات سپرده گذاران قرار گیرد.

و البته در برابر سوء استفاده مدیران و سهامداران اقدام حقوقی و جزایی نیز همزمان باید صورت گیرد.

این روشی است که در مواجهه با چنین بحران هایی در سایر کشورها نیز اتخاذ شده است.

هیچ کشوری به متخلفان جایزه نداده است.

مثال های واضح آن تدبیرهایی است که در کره جنوبی پس از بحران مالی به مورد اجرا گذاشته شد و یا در ژاپن اجرایی شد.

ارزش معاملاتی بانک های دچار بحران حتی تا کمتر از 5درصد کاهش یافت.

مجله تجارت فردا یکبار تجربه این دو کشور را انتشار داد.

با کمال تعجب، نه تنها از این تجربه ها استفاده نشد و فرایند پیش بینی شده در قانون اعمال نشد، که در برابر املاکی که هیچ گاه معلوم نیست چه میزان آن نقد خواهد شد؛ هم چنانکه در مورد بابک زنجانی و دیگر مفسدان نیز تا کنون دست دولت کوتاه است، یازده هزار میلیارد تومان از سوی بانک مرکزی تامین اعتبار شده است.

و شگفت تر آنکه مؤسسان و مدیران آنها آزادانه به فعالیت های خود ادامه می دهند و طلبکار ملت و دولت نیز هستند.

و حتما در ناآرامی های اخیر نیز هیچ مداخله ای نداشته اند.

و اما از منظر حقوقی، این سخن که حاکم اسلامی و در اینجا منظور بانک مرکزی چون ناظر است ضامن است، سخنی کاملا بی مبنا است.

خطیب جمعه تهران در ابتدای سخن خود بیان می دارد که من آنچه اظهار می کنم پس از مشورت ها و بررسی های طولانی است و از روی آگاهی می باشد.

من هنوز نتوانسته ام مبنای حقوقی اظهار نظر فوق که آثار دهشتناکی بر خزانه ی ملی دارد، درک کنم و بفهمم چه کسانی به ایشان چنین مشورتی داده اند.

چون وقتی ایشان می گوید دولت ضامن است، یعنی باید خزانه پرداخت کند.

هم چنانکه تا کنون نیز از محل منابع عمومی ارقام مذکور پرداخت شده است.

سؤال این است که چگونه یک فرد ایرانی که روحش از هیچ یک از این تخلف های گسترده خبر ندارد، ضامن پرداخت سوء استفاده هزارمیلیاردی عده ای متخلف است؟ واقعیت آن است که هر مؤسسه ی اعتباری و یا بانکی دارای شخصیت حقوقی است و در برابر تمام قراردادها و اقدام های خود متعهد است.

نظارت حاکم از منظر وضع مقررات و نظارت بر رعایت و اجرای آنها است و به هیچ وجه، حتی تعلل در اجرای آنها مسئولیت را از شخصیت حقوقی مباشرِ تخلف به ناظر منتقل نمی کند.

هرچند تعلل ناظران نیز باید در مراجع رسیدگی به تخلفات اداری مطابق قانون رسیدگی شود و در صورت اثبات مجازات شوند و چنانچه جنبه ی حقوقی و یا کیفری داشت در راجع قضایی نیز باید مورد رسیدگی قرار گیرد.

ولی این موضوع چه ارتباطی به انتقال مسئولیت جبران تخلف ها به خزانه دارد؟ اگر این چنین باشد، حکومت که عمده ترین وظیفه ی آن وضع قانون و مقررات و نظارت بر حسن اجرای قانون است در برابر اعمال تمام تبهکاران باید ضامن باشد.

چون نهایتا هر تبهکاری از یک خلاء قانونی، یا نظارتی و یا ضعف مدیریت اجرایی دولت، نیروی انتظامی و یا نظامی و یا قضایی و یا نظارت عمومی مجلس استفاده می کند و اقدام به دزدی، جنایت و تبهکاری و فساد می کند.

آیا حاکم ضامن تمام تبهکاران است؟ قلب ماهیت عجیبی در جریان حادثه های اخیر رخ داد.

آیا با توجه به شرح بالا می توان پذیرفت که انتشار دهندگان اولین فراخوان در مشهد از موضع صداقت و راستی و بدون آگاهی از ماهیت ماجرا، این جریان شوم را آغاز کرده اند؟ به نظر می رسد در زیرِ پوست این اعتراض ها به گرانی، بدون انکار سختی معیشت مردم، جریان های دیگری وجود دارد که شوربختانه تریبون داران کشور نیز قادر به شناخت ماهیت آنها نشده اند و نخواسته در آتشی که آنان به پا کرده اند، دمیده اند.

کوتاه سخن آنکه، یک انحراف بزرگ استشمام می شود.

باید با فساد بی قید و شرط مبارزه کرد.

پنهان شدن پشت احساسات عمومی و احساسی کردن امور به جای منطقی نمودن آنها راهِ چاره نیست و تنها منجر به گسترش فریب و قلب ماهیت بحران خواهد شد.

اندازه ی بازی مفسدان بسیار بزرگ شده است و می تواند ارکان جامعه را بلرزاند.

محافظه کاری تحت عنوان آنکه گفته شود شرایط بسیار حساس است، پنهان کاری و اتکا به اقدامات اداری به هیچ وجه امکان اصلاح امور را ندارد.

شرایط به دلیل همین ملاحظه کاری ها حساس شده است.

برترین راهِ مبارزه با فساد، اعتراض به فساد و پرهیز از مراقبت و افتادن در دام مفسدانِ با نقاب است.

رعایت عدالت، تامینِ آزادی، شفافیت اطلاعات و رقابتِ آزاد اقتصادی راهِ چاره است.

روش های سوسیالیستی منشاء دسته ی بزرگی از مفاسد در ایران است.

باید از راه کارهای چپ روانه دست برداشت و به تامین و حفظ توانِ دسترسی شهروندان به اطلاعات و آزادی مبادله ایمان آورد.


کلید واژه ها: سپرده - بانک مرکزی - تخلف - وزیر راه و شهرسازی - بانک - تامین - هزینه - مرکزی - میلیارد - خطیب جمعه تهران - موسسات اعتباری - درصد - عباس آخوندی - تولید - ایران - قانون - میزان - مجوز بانک - جمعه - اعتراضات - شروع - وزیر راه - شهرسازی - تعاونی - اسلامی - داستان - خطرناک - آخوندی - افتتاح - تهران

آخرین اخبار سرویس:
معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور زراعت خبرداد منتظر اعلام نرخ خرید تضمینی از سوی دولت هستیم/ تقویت بخش خصوصی برای تولید کود زیستی در برنامه ششم

قیمت فرآورده های لبنی تا پایان سال افزایش نمی یابد

سه هزار میلیارد ریال پروژه اقتصادی و عمرانی در اردبیل افتتاح می شود

جمشیدبسم الله ها دوباره آمده اند؟!

رشد قیمت دلار در کدام دولت بالاتر بود؟

قیمت دلار در سال 97 چقدر پیش بینی می شود؟

تخلف مالیاتی میلیاردی در نوشهر، آن هم در 2 هفته

تسویه با سپرده گذاران موسسات غیرمجاز تا پایان بهمن

خودروهای وارداتی باز هم گران شد + قیمت خودرو

تاکید پورابراهیمی بر ایجاد سامانه اطلاعاتی در خصوص موسسات مالی

منع تهیه گزارش فنی از رگ سفید

رشد قیمت دلار در کدام دولت بالاتر بود؟

قیمت نفت و طلا افزایش یافت

کشف بیش از 2 تن سم تقلبی درشهرستان بابل

تصویب بودجه یک هزار و 196 میلیارد تومانی برای سال 97 / تخصیص اعتبارات برای اشتغال و متناسب سازی حقوق بازنشستگان

بهره برداری از دستگاه جدید آنژیو گرافی بیمارستان سید الشهدای یزد

شروع بکار نمایندگی کد 890076

بررسی مشکلات 7 واحد تولیدی در نشست ستاد اقتصاد مقاومتی

فارس گزارش می دهد تغذیه بازار ارز با دلار مداخله ای 4553 تومانی/ خودداری صرافی ها از عرضه خارج از سهمیه

مرمت بخشی از قلعه تاریخی مورچه خورت در مراحل پایانی/ یادبود تاریخی رشادت مردم احیا شد

هدفگذاری ایجاد 160 هزار فرصت شغلی در خراسان رضوی

قیمت انواع محصولات ایران خودرو 3 بهمن 96

کاهش 5 درصدی موالید در دماوند

سه هزار میلیارد ریال پروژه اقتصادی و عمرانی در اردبیل افتتاح می شود

انعقاد 17 هزار قرارداد آتی سکه

چهار هزار هکتار از مزارع و باغ ها در نمین زیرپوشش شبکه مراقبت قرار گرفت

آمار فوق العاده انصاری فرد در المپیاکوس؛ 8 بازی11گل!

اختصاص 62 هزار میلیارد تومان برای اشتغال و تولید

علاقه مندی بلاروس به افزایش خرید نفت از ایران

انعقاد تفاهم نامه طرح توسعه جزیره هرمز

تولید آیفون ایکس ظرف چند ماه آینده متوقف می شود

مسیر دریافت وام برای دانشجویان تسهیل شده است

یک هزار هکتار از اراضی کشاورزی شهرستان ری به آبیاری تحت فشار تجهیز شد

صعود شاخص بورس/ قیمت مسکن در شمال تهران/ طلا گران تر شد

چهار هزار هکتار از مزارع و باغ ها در نمین زیرپوشش شبکه مراقبت قرار گرفت

ردپای یک 21 هزار میلیارد در بازار ارز!

ردپای یک "21 هزار میلیارد" در بازار ارز!

تا کنون 146 کانکس به مردم کوهبنان تحویل داده شده

چهار هزار هکتار از مزارع و باغ ها در نمین زیرپوشش شبکه مراقبت قرار گرفت

جذب نیرو در اورژانس کشور

شمارش معکوس برای تسویه با سپرده گذاران غیرمجازها

پیش بینی 7.4 درصدی رشد اقتصاد هند در سال 2018

کمبودی در بازار گوشت گوساله نداریم چون مردم قدرت خرید ندارند

هدفگذاری ایجاد 160 هزار فرصت شغلی در خراسان رضوی

بارش ها در آذربایجان غربی 11 درصد کاهش یافته است

اختصاص 2000میلیارد تومان به سازمان بیمه سلامت برای پرداخت مطالبات داروخانه ها و مراکز درمانی

گرانترین تابلوی سهراب سپهری بر روی دیواری در خیابان ولیعصر(عج) نقش بست

یک هزار هکتار از اراضی کشاورزی شهرستان ری به آبیاری تحت فشار تجهیز شد

یک هزار هکتار از اراضی کشاورزی شهرستان ری به آبیاری تحت فشار تجهیز شد

استاندار تهران: حامی موسسات مردم نهاد هستیم

قیمت امروز سکه و طلا در بازار های استان

هرم سنی جامعه در حال افزایش است

وزیر ورزش : اشتغال 9 تا 10 هزار نفری در ورزش به وجود می آید

اختصاص تسهیلات به 22 طرح نیمه تمام در استان سمنان + عکس

ربیعی: با توسعه گردشگری فقر را کاهش می دهیم

احتمال افزایش 25 درصدی سقف حقوق ها

دلار کانادا پیش از مذاکرات نفتا رشد کرد

آخرین قیمت های ارز و سکه در بازار / دلار 4610 تومان شد +جدول

نماینده مردم صومعه سرا خواستار رسیدگی به وضع بازار مالی شد

مرکز آمار ایران خبرداد افزایش 1.5 درصدی سفر در بهار 95 نسبت به دو سال قبل

پاسخ 86 درصدی سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات به درخواست ها و سوالات

ذخایر ارز و طلای ایران رتبه 19 در بین 175 کشور دنیا را کسب کرد/ ایران، آمریکا را پشت سر گذاشت

رشد قیمت سهام خودرویی ها/شاخص کل به رقم 99 هزار واحدی رسید

برگزاری مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده بانک صادرات 15 بهمن ماه

دکتر فرحی: پست بانک ایران درانجام وظایف بانکی و مسئولیت های اجتماعی خود موفق عمل کرده است

پشت پرده گرانی دلار؛ ردپای سپرده گذاران موسسات مالی غیر مجاز دیده شد!

کاهش 66 درصدی حجم آب مخازن سدهای لرستان

کشف باکتری هایی که زباله های پسماند، طلا بازیافت می کند!

قیمت انواع سواری های شاسی بلند در بازار تهران +جدول

بازسازی زلزله کرمانشاه 3200 میلیارد تومان پول می خواهد

شمارش معکوس برای تسویه با سپرده گذاران غیرمجازها

تولید داخلی70درصد داروی مصرفی در کشور/سرانه مصرف دارو درکشور62دلار

جهاددانشگاهی دارای پتانسیل و ظرفیت های مناسبی برای توسعه استان است

رییس سازمان صنایع کوچک :با همکاری پست بانک ایران تسهیلات اشتغال زایی برای صنایع خرد روستایی پرداخت می شود

مجوز ارائه خدمات پس از فروش سطح 1 چانگان به نمایندگی 516

طراحی سیستم نظارت بر آلودگی اقیانوس در هند

استخدام مدیر فروش خانم حرفه ای در شرکت تجارت گستر پاویر

گشایش نمایشگاه اصفهان با حضور نمایندگان منتخب ایران خودرو

امکان رجیستری با کد ملی فراهم خواهد شد

سطح سخنان روحانی کمتر از توقعات جامعه بود/ رییس جمهور هر دو هفته یکبار به مردم گزارش بدهد

واردات یک میلیارد دلاری دارو به کشور

قرارهای محیط زیستی آخرین هفته دی ماه کاشت 8 هزار بلوط به مناسبت روز ملی هوای پاک/ 32 اصله نهال به یاد جان باختگان حادثه نفت کش سانچی در مسجدسلیمان کاشته شد

استخدام کارشناس فروش صنعتی مسلط به امور دفترداری در تهران

سیر صعودی قیمت طلا

احتمال افزایش سقف حقوق ها تا 25 درصد

اختلال در تسویه دستور پرداخت های مشتری در ساتنا

محمدبیگی: انطباق با استانداردهای روز، چالش اصلی رگولاتور در کشور است

گشایش نمایشگاه اصفهان با حضور نمایندگان منتخب ایران خودرو

نماینده مردم اردبیل در مجلس: دولت مجاز به برداشت 4 میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی شد

دولت مجاز به برداشت 4 میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی شد

حقوق قانونی خانواده خدمه کشتی سانچی پیگیری می شود/ هر سال به آمار بیکاران کشور افزوده می شود

تحویل 146 کانکس به مردم کوهبنان تاکنون

تغییر در روند افزایش حقوق کارکنان دولت در سال 97 مغایر با قوانین است

جهش وزارت نیرو برای توسعه تجدیدپذیرها

آماده سازی اتوبوس ویژه گردشگری خوی برای مسافران خارجی

رشد قیمت دلار در کدام دولت بالاتر بود؟

خدمات آب وبرق به صورت رایگان به مردم زلزله زده کرمانشاه ارائه می شود

وزیر نیرو چهارم بهمن ماه به استان مرکزی سفر می کند

کاهش 66 درصدی حجم آب مخازن سدهای لرستان

افزایش ظرفیت نیروگاه های کشور

واکاوی اعتراضات اخیر درباره موسسات اعتباری ورشکسته

واکاوی اعتراضات اخیر درباره موسسات اعتباری ورشکسته