مطالب مرتبط:
درآمد بازیگران از تبلیغات چقدر است؟
استخدام نیروی دفتری خانم در شرکت آگهی و تبلیغات
استخدام کارشناس تبلیغات در یک شرکت معتبر بازرگانی در تهران
استخدام مسئول دفتر،آشنا به امور دبیرخانه در شرکت تبلیغات برتر
تجهیز کتابخانه تخصصی 8 هزار جلدی تبلیغات اسلامی بروجرد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 23 دی 1396 ساعت 14:132018-01-13پزشكي

تبلیغات منفی نسبت به درمان دارویی


بیماران روانی در گاهی موارد نیازمند دریافت درمان های دارویی و غیردارویی به صورت همزمان هستند، اما متاسفانه گاهی به دلیل ترسی که از استفاده از دارو و عوارض ناشی از آن دارند از آن سر باز می زنند.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازسلامت نیوز، آرمان نوشت: عدم پذیرش درمان دارویی توسط بیمار گاهی سبب ایجاد مشکلات روانی بسیاری برای او می شود، به گونه ای که مشکل روانی در او تشدید شده و به دلیل عدم مصرف دارو گاهی او را به مرز بحران های شدید روانی و حتی خودکشی می برد.

مصرف داروهای شیمیایی دارای عوارض است، اما این عوارض نباید سبب سر باز زدن بیمار از درمان شود.

بنابراین بهتر است بیمار به تشخیص پزشک خود اعتماد کرده و بداند که او می تواند با اقدامات خاص پزشکی عوارض جانبی مصرف دارو را برای بیمار به حداقل ممکن برساند.

عدم حمایت کافی بیمه ها از بیماری های روانی مشکل دیگر در حوزه درمان روانی افراد است که به ویژه در درمان های غیردارویی نمود بسیار بیشتری از درمان های دارویی دارد.

احمد جلیلی، روانپزشک ضمن تاکید بر آنکه درمان های دارویی در برخی از موارد برای بیمار حیاتی است و او نباید از انجام این درمان امتناع کند، می گوید: تبلیغات منفی نسبت به درمان های دارویی در اغلب موارد مشکلات زیادی را برای بیماران روانی ایجاد می کند، زیرا آنها تمایلی به مصرف داروی موردنیاز خود نشان نمی دهند.

درمان های دارویی ریشه ای قوی در علوم روان درمانی دارند و باید به آنها حتی بیش از درمان های غیردارویی اهمیت داد.

حمایت بیشتر بیمه های درمانی از درمان های دارویی و غیردارویی روانی از نکات و مهم است.

در صورت سیطره درمان های دارویی، این داروها چه عوارضی برای بیماران خواهند داشت؟ واژه سیطره را برای این موضوع نمی توان به کار برد، استفاده از این واژه مانند آن است که بگوییم در درمان بیماری دیابت انسولین سیطره دارویی دارد یا در درمان عفونت های مختلف آنتی بیوتیک ها بر درمان بیمار سیطره دارند.

برای درمان هر بیماری داروها و درمان های مختلف مثل دارو درمانی، روان درمانی و درمان های فیزیکی وجود دارد که پزشک برحسب ضرورت، تشخیص نوع بیماری و تصمیم بیمار نوع درمان را مشخص می کند.

اصولا اغلب درمان های روانپزشکی، درمان های دارویی است.

این داروها گاه به تنهایی و در برخی موارد همراه با روش های روان درمانی یا درمان های فیزیکی مانند شوک الکتریکی مورد استفاده قرار می گیرند.

مصرف نابجای داروهای روانشناسی (همانند بیماران جسمی مانند بیماران قلبی) مشکلات زیادی را برای بیماران روانی به وجود می آورد و درمان های نابجا برای هر بیمار جسمی یا روانی ایجاد مشکل می کند.

اگر بیمار قلبی مشکل فشارخون داشته باشد قطعا برای درمان آن باید اقدام کند و این کاری است که باید یک بیمار مبتلا به افسردگی نیز انجام دهد.

در واقع پیشرفت های علمی بشر و کشف های پزشکی جدید در مجامع از نیمه دوم قرن 20 ام و از 1940 سبب ابداع درمان دارویی برای بیماری های روانی مانند سایر بیماری ها شد.

جایگاه درمان های غیردارویی برای بیماری های روانی را چگونه ارزیابی می کنید؟ درمان های غیردارویی در برخی از بیماری های روانی کاربرد دارد.

در واقع درمان بیماری های روانی گاهی دارویی و در بسیاری از موارد نیز تنها از طریق دارو درمانی برای بیمار انجام می شود.

تنها روانپزشکان قادر به دارو درمانی هستند و هر روانشناسی قادر به انجام این کار نیست.

این افراد می توانند روان درمانی را برای بیماران انجام دهند.

در بسیاری از موارد درمان های دارویی و غیردارویی با هم رخ می دهد و بیمار به هر دو این درمان ها نیازمند است، زیرا در این صورت او نتیجه بهتری می گیرد و نوع بیماری روانی به گونه ای است که درمان های دارویی با درمان های غیردارویی را توام با یکدیگر برای بیمار ایجاب می کند.

وضعیت درمان های غیردارویی را در ایران چگونه ارزیابی می کنید، آنها از چه میزان انسجام و نظم در ایران برخوردار هستند؟ این نوع درمان در ایران وضعیت آشفته ای دارد.

روانپزشکان در دوره آموزشی خود آموزش های روان درمانی نیز می بینند و برحسب ضرورت از درمان های دارویی و غیردارویی استفاده می کنند.

تعداد فارغ التحصیلان رشته روانشناسی بسیار زیاد است، اما همه آنها روانشناس بالینی برای درمان بیماری های روانی نیستند و تعداد افراد فارغ التحصیل در رشته روانشناسی بالینی که صلاحیت لازم را برای روان درمانی دارند، زیاد نیست.

متاسفانه در سال های گذشته سازمان نظام روانشناسی اجازه مشاوره و دخالت در درمان را به افرادی که روانشناسی خواندند و دارای تخصص روانشناس بالینی نیستند، داده است و این اقدام وضعیت آشفته و بسیار ناهماهنگ را برای بیماران ایجاد کرده است.

حمایت بیمه های درمانی را از درمان های دارویی به چه میزان تلقی می کنید؟ درمان های دارویی به دو دسته درمان فیزیکی و روان درمانی تقسیم می شوند.

درمان های فیزیکی به وسیله شوک الکتریکی انجام می شوند و دسته دوم روان درمانی است.

از اینکه این درمان ها در چه حد و سطحی انجام می شوند، آمار زیادی در دست نیست، اما توجه به این نکته اهمیت دارد که باید کسی اقدام به روان درمانی کند که روانپزشک باشد یا اگر روان شناس است حرفه او روانشناس بالینی باشد.

بیمه های درمانی درمان های دارویی را به میزان زیادی پوشش نمی دهند، اما اخیرا تلاش هایی در راستای جلب رضایت بیمه ها برای قبول هزینه های درمان های غیردارویی صورت گرفته است.

پذیرش این کار توسط بیمه ها بسیار مشکل است، زیرا حتی پوشش لازم و کافی از سوی بیمه ها به منظور درمان بیماران نیازمند بستری و دارو درمانی آنها وجود ندارد.

عدم حمایت کافی بیمه ها از درمان های غیردارویی در ایران را چه می دانید؟ این موضوع بستگی به دولت و سیاست های بودجه ای آن دارد و دولت برآورد های هزینه ای را انجام می دهد که از پیش بینی متخصصان این حوزه خارج است.

در هر صورت به منظور حمایت کافی از درمان های غیردارویی نیازمند حمایت بیشتر وزارت بهداشت از بیماران درمان روانی هستیم.

آیا درمان های دارویی و غیردارویی در حوزه علم روانشناسی در ایران همگام با سایر کشورهای دنیا آغاز شده است؟ درمان های دارویی با فاصله بسیار اندک با سایر کشورهای دنیا در ایران آغاز شد.

پیشرفت در حوزه درمان های دارویی تقریبا از نیمه دوم قرن 20 ام در ایران حاصل شد و به فاصله یکی، دو سال داروهای به وجود آمده به ایران راه یافتند.

در زمینه درمان های غیردارویی مانند الکتروشوک محدودیتی نداشتیم و در ایران انجام می شد، اما روش های آن در طول زمان بهبود پیدا کرده است و اکنون با شرایط بهتری انجام می شود.

مساله اصلی تعداد ناکافی روانشناسان بالینی است، اغلب افرادی به روان درمانی می پردازند که صلاحیت کافی را برای انجام آن ندارند.

باتوجه به مسائلی مانند عدم پوشش بیمه ها از درمان های غیردارویی ترجیح مردم را به استفاده از کدام روش درمانی می دانید؟ برخی مردم اصولا نسبت به درمان های دارویی و به ویژه درمان های دارویی روانپزشکی نظر مثبتی ندارند؛ زیرا تبلیغات بی مورد و اشتباهی علیه درمان های دارویی در کشور وجود دارد: دو اشکال عمده در ارتباط با درمان های دارویی در ایران وجود دارد.

یکی از این موارد مصرف خودسرانه و بسیار زیاد دارو توسط بیمارهای روانی است، آنها معمولا این داروها را بدون تجویز پزشک مصرف می کنند.

در حالتی دیگر پزشک تنها یک بار دارو را برای فرد تجویز کرده است، اما او به صورت خودسرانه مصرف آن را ادامه می دهد و دوباره به پزشک برای مجوز مصرف آن مراجعه نمی کند.

مشکل دوم به پایان نرساندن دوره درمان توسط بیمار است، آنها در صورت مراجعه به پزشک نیز درمان های خود را به صورت کامل انجام نمی دهند.

این مشکلات به دلیل نگرش منفی و اشتباهی است که در ارتباط با درمان های دارویی وجود دارد و در نهایت بیماران پیگیر روند درمان های دارویی خود نمی شوند.

عدم حمایت بیمه ها از درمان های غیردارویی برای بیماران چه مشکلاتی را به همراه می آورد؟ مردم خود هزینه ها را پرداخت می کنند.

در اغلب موارد هزینه درمان های دارویی و همچنین بستری بیمار نیز توسط بیمه ها پرداخت می شود.

در این صورت بیماران بی بضاعت برای درمان بیماری های روانی خود چه باید بکنند؟ باید بیمه های مناسبی وجود داشته باشد که این افراد تحت پوشش بیمه ای قرار بگیرند.

همان گونه که به بیماران جسمی برای پرداخت هزینه ها کمک می شود باید به این بیماران نیز کمک کرد و بیماران روانی باید در وضعیت مشابه پوشش بیمه ای با بیماران جسمی قرار بگیرند.

بنابراین وزارت بهداشت باید در برنامه های خود در ارتباط با بیماران روانی بازبینی و تجدیدنظر کند و پوشش بیمه ای مناسب به آنها بدهد.

گاهی پوشش بیمه ای بیمه های خدمات درمانی و تامین اجتماعی برای این بیماران وجود دارد، اما این بیمه ها تعرفه های بسیار پایین دارند و کمک چندانی به بیماران نمی کنند، بسیاری از داروها نیز مشمول بیمه نیستند.


کلید واژه ها: درمان - درمان های دارویی - دارو - بیمار - داروی - روان - بیماران - مصرف دارو - عوارض - بیماری - مصرف - پزشک - مشکل - مشکلات - بیماری های روانی - تبلیغات - آنتی بیوتیک ها - مشکلات روانی - آنتی بیوتیک - عوارض جانبی - تشخیص - حمایت - پزشکی - صورت - منفی - بیمه - الکتریکی - شیمیایی - خودکشی - عفونت

آخرین اخبار سرویس:
مدل محجبه انگلیسی به خاطر نظرات «ضداسراییلی» کنار گذاشته شد

مرگ سالیانه 493 هزار نفر با مصرف الکل/ ابتلا به بیماری های کبدی در بزرگسالی با مصرف الکل در نوجوانی

جا ماندن پَنس جراحی در شکم بیمار اردستانی! +عکس

تشخیص زمان مرگ با یک برنامه کامپیوتری!

مرگ بیمار مبتلا به آسم در هوای آلوده شوش

آنچه باید از سرطان روده بزرگ بدانید

این خوراکی ها را هرگز خام نخورید!

تنها راه فرزندآوری سالم برای مبتلایان به هانتینگتون

خواص شگفت انگیز «نخود» برای بدن را دست کم نگیرید

رژیم لاغری هویج!

احمد بهشتی، عبدالرضا مسرور طب متعالی بر محور عقلانیت و سیره نبوی

این نشانه ها می گویند خطر دیابت، تهدیدتان می کند

دستورالعمل 7 معجون شگفت انگیز خانگی برای تقویت مو

جا ماندن پَنس جراحی در شکم بیمار اردستانی!

طب سنتی از بهداشت بارداری چه می گوید

خرافات رایج درباره بارداری

5 روش تعیین روز دقیق تخمک گذاری

علت پوست پوست شدن قسمت های مختلف بدن

درمان بی خوابی با حرکات یوگا

اهمیت همکاری پدر و مادرها برای تشخیص زودرس اختلالات کروموزومی

وقتی شیرینی ها زندگی را پراسترس می کنند

افزایش خطر مرگ زودهنگام کودکان با چاقی و اضافه وزن

ساده ترین راه های سم زدایی کبد

یک توصیه مهم برای پیشگیری از سرطان روده بزرگ

مصرف د اروی مسکن برای افراد بالای 65 سال ممنوع!

در بیست و دومین قسمت از برنامه مطب مجازی مطرح شد/بخش دوم تاثیر کرم های ضدآفتاب درکاهش بروز سرطان/ تغذیه مناسب برای کودکان مبتلا به سرطان

بهبود دردهای عصبی با عصاره گیاه «به لیمو»

مرگ سالیانه 493 هزار نفر با مصرف الکل

ارتباط غذاهای تند با سرطان

بسیاری از اعمال جراحی زیبایی غیر ضروری است/ رکورددار عمل جراحی زیبایی هستیم

کار تحسین برانگیز یک پزشک زن در بجستان

طرز تهیه انواع دمنوش و چای لاغری در خانه

ادویه ای قوی برای مبارزه با گلودرد و دفع سموم بدن

میانگین برخورداری خمین از خدمات پرستاری از شاخص کشوری پایین تر است

این 9 خوراکی را هرگز خام نخورید

مرگ بیمار مبتلا به آسم در هوای آلوده شوش

چالشی مرگبار برای نوجوانان غربی + تصاویر

میانگین برخورداری خمین از خدمات پرستاری از شاخص کشوری پایین تر است

اینفوگرافیک/10 نشانه هشدار دهنده ی سرطان

مرگ سالیانه 493 هزار نفر با مصرف الکل

روغن حیوانی چه اثری بر ترمیم زخم سوختگی دارد؟

بسیاری از اعمال جراحی زیبایی غیر ضروری است/ رکورددار عمل جراحی زیبایی هستیم

پست اینستاگرامی الناز شاکردوست بعد از بستری شدنش در بیمارستان

15 راهکار ساده طب سنتی برای درمان لاغری

مصرف الکل در نوجوانی و ابتلا به بیماری های کبدی در بزرگسالی/ مرگ سالیانه 493 هزار نفر با مصرف الکل

شورای شهرقزوین از ظرفیت های پرستاران برای داشتن شهر سالم استفاده می کند

درمان قوز کمر با ورزش (3 حرکت موثر و علمی ورزشی)

خطر سقوط در کانال های بدون حفاظ سطح شهر بیرجند

بسیاری از اعمال جراحی زیبایی غیر ضروری است/ رکورددار عمل جراحی زیبایی هستیم

بهترین غذای نوزاد مادران شاغل

آیا واکسن سیاه سرفه باعث بیماری می شود؟

جا ماندن پَنس جراحی در شکم بیمار اردستانی! + عکس

برنامه کامپیوتری که زمان مرگ را پیش بینی می کند!

مرگ بیمار مبتلا به آسم در هوای آلوده خوزستان

آنچه باید از سرطان روده بزرگ بدانید

شورای شهرقزوین از ظرفیت های پرستاران برای داشتن شهر سالم استفاده می کند

تشخیص زمان مرگ با یک برنامه کامپیوتری!

مرگ بیمار مبتلا به آسم در هوای آلوده خوزستان

100 نفر بر اثر گرد وغبار بستری شده اند

تشخیص زمان مرگ با یک برنامه کامپیوتری!

مرگ بیمار مبتلا به آسم در هوای آلوده خوزستان

تقدیر معاون درمان وزیر بهداشت از پرستاران با اهدای گل+عکس

مرد مسافر زمان از آینده عکس آورد؟!

همایش نقش جامعه پزشکی در تقریب دل ها

بهترین نوع شیرخشک برای نوزادان

وافل توت فرنگی با پنیر خامه ای صبحانه ای دلچسب

فرماندار: کاستی های بیمارستان شهید بهشتی اردستان برطرف می شود

توسعه زیرساختهای بهداشت و درمان در شاهین دژ + فیلم

پرستاری؛ حرفه ای از جنس انسانیت و مهربانی

روش کاشت تربچه در خانه

این خوراکی ها را هرگز خام نخورید!

وقتی پنس داخل شکم یک بیمار اردستانی جا ماند + عکس

تنها راه فرزندآوری سالم برای مبتلایان به هانتینگتون

موفقیت پژوهشگران مشهدی در تولید قهوه و پروبیوتیک از گیاه کاسنی

فرماندار: کاستی های بیمارستان شهید بهشتی اردستان برطرف می شود

بهترین نوع شیرخشک برای نوزادان

بیماریی که در کمین بانوان است!

وقتی شیرینی ها زندگی را پراسترس می کنند

درمان بی خوابی با حرکات یوگا

علت پوست پوست شدن قسمت های مختلف بدن

تدابیر وزارت بهداشت برای تأمین دارو | دستور وزیر به بیمارستان ها

تغذیه ناسالم و چاقی عامل اصلی بروز بیماری های غیرواگیر

دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در خصوص اشتباه پزشکی در اردستان توضیح داد

تجلیل از اسوه های صبر و مهربانی + عکس

مبتلایان به افسردگی فصلی بخوانند

به این دلیل قبل از ساعت 8 صبح تخم مرغ بخورید

رژیم لاغری هویج

90 تا 95 درصد سرطان ها ماهیت ژنتیکی ندارند

انجام غربالگری سرطان کولورکتال در دو مرکز بهداشت شرق و غرب اهواز

جان باختن 53 یمنی بر اثر شیوع بیماری «دیفتری»

قویترین و موثرین ویتامین روح +عکس

سیاحت زیباترین حشرات جهان

درمان بی خوابی با حرکات یوگا

نابودگر سرفه را بشناسید

انسان هایی که قدرت حافظه آن ها شگفت انگیز است

خوراکی هایی که، سطح هورمون استرس را کاهش می دهند

چگونه اضطراب کودک را کم کنیم؟

اهمیت همکاری پدر و مادرها برای تشخیص زودرس اختلالات کروموزومی

بهترین نوع شیر خشک برای نوزادان چیست؟

مسمومیت 16نفر از اهالی روستاهای تاکستان قزوین

تبلیغات منفی نسبت به درمان دارویی

تبلیغات منفی نسبت به درمان دارویی