مطالب مرتبط:
حل بحران کم آبی با «سامانه خودکار انتقال آب» ساخت محققان دانشگاه شریف
حل بحران کم آبی با «سامانه خودکار انتقال آب» ساخت محققان دانشگاه شریف
حل بحران کم آبی با «سامانه خودکار انتقال آب» ساخت محققان دانشگاه شریف
حل بحران کم آبی با فناوری سامانه خودکار انتقال آب محققان دانشگاه شریف
بحران کم آبی به دست محققان دانشگاه شریف حل می شود
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 23 دی 1396 ساعت 14:022018-01-13دانش

حل بحران کم آبی با «سامانه خودکار انتقال آب» ساخت محققان دانشگاه شریف


برای نخستین بار در کشور سامانه اتوماسیون، مانیتورینگ و کنترل از راه دور شبکه انتقال آب کشاورزی در شمال خوزستان با تلاش عضو هیات علمی دانشکده مهندسی برق دانشگاه صنعتی شریف و مجری طرح خودکارسازی شبکه آبیاری، - طراحی و راه اندازی شده است.

به گزارش سایت قطره و به نقل اززیست آنلاین، دکتر علیرضا فرهادی، استاد دانشگاه صنعتی شریف در خصوص سامانه اتوماسیون، مانیتورینگ و کنترل از راه دور شبکه انتقال آب کشاورزی اظهار کرد: در اولین قدم جهت بومی سازی این فناوری، با توجه به مشخصات خاص شبکه آبیاری کشور اقدام به طراحی مفهومی سامانه اتوماسیون، مانیتورینگ و کنترل از راه دور (و یا به اختصار سامانه خودکار) نکردم و برای اینکه نتایج این دستاورد برای کشور حفظ شود، اقدام به ثبت اختراع داخل آن تحت عنوان "سیستم خودکار انتقال آب کشاورزی" کردم.

سپس طراحی سخت افزار کنترلی و نرم افزار مانیتورینگ و کنترل از راه دور (اسکادا) این سامانه با توجه به مشخصات خاص شبکه آبیاری کشاورزی کشور را با موفقیت انجام دادیم و بعد از دستیابی به دانش بومی سامانه خودکار انتقال آب، با عقد قرارداد با سازمان آب و برق خوزستان، این دستاورد را در استان خوزستان جهت خودکارسازی سازه های تنظیمی کانال W2-CH1-W2-D1 بعنوان پایلوت سامانه خودکار اجرا کردیم.

وی با بیان این که کاربرد اصلی این سامانه حل موثر معضل بحران کم آبی کشور است، خاطرنشان کرد: این سامانه هوشمند و برخط، مبتنی بر نرم افزار کاربردوست همراه با تضمین امنیت بالا بر مبنای طراحی داخلی سخت افزار و نرم افزار بوده و کاملا بومی است که بر اساس مشخصات دقیق شبکه آبیاری استان خوزستان و با قابلیت توسعه با هزینه پایین طراحی شده است.

وی در خصوص مراحل اجرای پایلوت سامانه خودکار آب گفت: تولید سخت افزار کنترلی این سامانه برای 8 سازه تنظیمی کانال W2-CH1-W2-D1، برنامه نویسی نرم افزار اسکادا و نصب و راه اندازی و انجام تست های صحه گذاری به کرات هم در آزمایشگاه و هم در محل استقرار سامانه توسط متخصصان دانشکده مهندسی برق شریف انجام شده است.

دکتر فرهادی در خصوص ارزش افزوده های فنی، اقتصادی و اجتماعی سامانه خودکار انتقال آب اظهار کرد: افزایش چشمگیر راندمان شبکه انتقال آب کشاورزی و استحصال مازاد آب و در نتیجه درآمدزایی بیشتر برای سازمان های آب و برق، تعیین دقیق و کنترل لحظه ای حجم آب تخصیص یافته به بهره برداران و محیط زیست، مانیتورینگ مستمر شبکه آبیاری و جلوگیری از برداشت های غیر مجاز و همچنین تعیین سریع نقاط هرز رفت شبکه آبیاری، تهیه یک داشبورد مدیریتی جامع از شبکه آبیاری به همراه بانک اطلاعاتی برای تصمیم گیری های موثر توسط مدیریت ارشد، فراهم آوردن بستر لازم جهت تغذیه ایستگاه های پمپاژ سیست م های آبیاری تحت فشار از کانال های آبیاری روباز، پاسخگویی فوری به درخواست بهره برداران و جبران سازی بلادرنگ اغتشاشات در شبکه آبیاری، تخصیص عادلانه آب به تمامی بهره برداران اعم از بالادست و پایین دست شبکه آبیاری، استحصال مازاد آب جهت توسعه کشاورزی استان خوزستان، استحصال مازاد آب لازم جهت احیای دائم و پایدار هورالعظیم و تالاب شادگان و در نتیجه مقابله موثر با معضل ریزگردهای استان خوزستان همگی از مزایای این سامانه هستند.

وی فناوری سطح بالا، کاملا بومی و متکی بر توسعه سخت افزار و نرم افزار داخلی به منظور حمایت از اشتغال و تولید داخلی جهت تحقق اقتصاد مقاومتی را از ویژگی ها و مزایای رقابتی سامانه بومی خودکار انتقال آب دانست و افزود: هماهنگی کامل با سیاست های پدافند غیر عامل کشور، دارا بودن شبکه بی سیم اختصاصی جهت نقل و انتقال داده ها و بهره مندی از نرم افزار اسکادای کاملا بومی با هدف جلوگیری از دستکاری سامانه توسط افراد غیر مجاز، از دیگر مزایای این سامانه کاملا بومی است.

عضو هیات علمی دانشکده مهندسی برق در ادامه یادآور شد: اتوماسیون سازه های تنظیمی به همراه مانیتورینگ و کنترل از راه دور و برقراری تعادل میان عرضه و تقاضا برای نخستین بار درکشور در این سامانه محقق شده است.

علاوه بر این شاهد کاهش چشمگیر هزینه ها با اتکا به سخت افزار و نرم افزار داخلی هستیم.

این در حالی است که هزینه خودکارسازی هر سازه تنظیمی توسط نمونه خارجی 60 هزار دلار است و هزینه خودکارسازی هر سازه تنظیمی توسط مجری به میزان چشمگیری پایین تر است.

استادیار دانشکده مهندسی برق دانشگاه شریف تصریح کرد: با اجرای موفقیت آمیز طرح پایلوت و توسعه دانش فنی بومی سامانه سازگار با شرایط استان خوزستان، امکان خودکارسازی وسیع، کم هزینه و سریع شبکه آبیاری کشاورزی استان خوزستان فراهم شده است.

با بکارگیری وسیع این سامانه، مازاد آب قابل توجهی از طریق ارتقای راندمان شبکه آبیاری استان حاصل می شود که از آن می توان جهت توسعه کشاورزی و سایر مصارف استفاده کرد.

این امر سبب درآمدزایی بیشتر برای سازمان آب و برق خوزستان می شود، به گونه ای که ظرف مدت اندکی می تواند با درآمد حاصل از فروش مازاد آبی که از سامانه خودکار حاصل می شود، هزینه تجهیز شبکه آبیاری استان به این سامانه را از محل افزایش راندمان تامین کند.

در کل درآمدزایی از محل ارتقای راندمان شبکه آبیاری می تواند الگوی موفقی برای توسعه مدل کسب و کار سامانه خودکار برای سایر شرکت های آب منطقه ای در سراسر کشور باشد.

وی خاطرنشان کرد: یکی از ابرچالش های پیش روی کشور برای تحقق رشد و توسعه اقتصادی پایدار، بحران کم آبی و تبعات این بحران (خشکسالی و ریزگردها) است.

بر طبق آمارهای موجود 92 درصد مصرف آب کشور مربوط به بخش کشاورزی است.

لیکن راندمان شبکه آبیاری کشاورزی کشور تنها 42 درصد است.

این در حالی است که راندمان شبکه آبیاری کشاورزی کشورهایی نظیر آمریکا و استرالیا 65 درصد است.

دلیل این راندمان بالا در کشور استرالیا این است که کشور مذکور در سال های اخیر اقدام به اتوماسیون و خودکارسازی شبکه انتقال آب در سطح وسیع در یکی از دو قطب اصلی کشاورزی به نام گولبرن - مری کرده است.

نتیجه این اتوماسیون، ارتقای راندمان شبکه انتقال آب کشاورزی قطب مذکور از 70 درصد به 90 درصد است که موجب استحصال سالانه 425 میلیارد لیتر مازاد آب شده است که از آن جهت احیای دائم و پایدار 6 منطقه تالابی در حال خشک شدن، توسعه کشاورزی و مصارف شرب شهری استفاده می شود.

این پژوهشگر دانشگاه شریف در پایان یادآور شد: تاکنون عمده فعالیت های کشور در زمینه مدیریت منابع آب، بر مدیریت "تامین یا عرضه" و بطور خلاصه بر "سد سازی" متمرکز شده است.

اما آنچه که در مدیریت منابع آب کشور مغفول واقع شده است، "برقراری تعادل بین عرضه و تقاضا (نیاز آبی بهره برداران)" است که عدم توازن آن، موجب کاهش چشمگیر راندمان شبکه آبیاری کشاورزی کشور شده است.

در نتیجه با اتوماسیون و خودکارسازی شبکه آبیاری کشاورزی که موجب برقراری تعادل لحظه ای بین عرضه و تقاضا می شود، این حلقه مفقوده در مدیریت منابع آب کشور پر می شود.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، بر اساس اعلام روابط عمومی دانشگاه شریف، دکتر فرهادی پیش از این نیز به عنوان عضو هیات علمی دانشگاه ملبورن در کشور استرالیا با تیم پژوهش و توسعه این کشور در زمینه خودکارسازی شبکه آبیاری کشور استرالیا همکاری نزدیکی داشته است.

نتیجه بکارگیری این سامانه در کشور استرالیا استحصال مازاد آب لازم جهت احیای دائم و پایدار دریاچه ها و تالاب های در حال خشک شدن این کشور (و در نتیجه رفع معضل ریزگردهای استرالیا)؛ استحصال مازاد آب جهت مصارف صنعتی، کشاورزی و شرب شهری بوده است و بدین ترتیب کشور استرالیا توانسته است با بکارگیری این سامانه بحران کم آبی خود را حل کند و بنابراین انتظار می رود با بکارگیری این سامانه که دستاورد متخصصان دانشکده مهندسی برق دانشگاه صنعتی شریف است بحران کم آبی کشور نیز حل شود.


کلید واژه ها: انتقال - آبیاری - از راه دور - شبکه - کشاورزی - دانشگاه صنعتی شریف - نرم افزار - خوزستان - طراحی - استاد دانشگاه صنعتی شریف - دانشگاه - کشور - دستاورد - استاد دانشگاه - فرهادی - دانشگاه شریف - برنامه نویسی - کم آبی - دکتر فرهادی - ارزش افزوده - طراحی داخلی - استان - بحران - آزمایشگاه - هیات علمی - زیست - دکتر - غیر مجاز - عضو هیات - قرارداد

آخرین اخبار سرویس:
ایجاد نخستین مراکز نوآوری دانشگاه های پیام نور در آذربایجان شرقی

انتشار 1000 مقاله در مجلات معتبر علمی طی 5 سال اخیر

اعلام نتایج آزمون Ept دانشگاه آزاد اسلامی

25 هزار دانشجو در دانشگاه پیام نور آذربایجان شرقی مشغول تحصیل هستند

ارسال آیین نامه پیشگیری از تقلب علمی به 2 وزارتخانه/ضرورت اضافه کردن مشابهت یابی انگلیسی مقالات

انتصاب سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی واحد امارات

اعلام نتایج آزمون Ept دانشگاه آزاد اسلامی

انتشار «40 سخن در باب معلمی» از سوی دانشجوی واحد شبستر

غلامی: دانشگاه آزاد یک بخش غیر دولتی قوی و توانمند است که باید حمایت شود

دانشگاه آزاد اسلامی در حوزه ورزش و جوانان موفق عمل کرد

رشته حقوق منحصر به وکالت و قضاوت نیست

به یاد اولین معلم فضانورد؛ در ایستگاه فضایی بین المللی کلاس درس برگزار می شود

40 درصد صندلی های دانشگاه پیام نور استان خالی است

توضیحات مسئولان دانشگاه آزاد اسلامی درباره ادعای تقلب در امتحانات پایان ترم

امتحانات لغو شده واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی خوزستان چه زمانی برگزار می شود؟

حذف رشته کاردانی پیوسته خسارت بزرگی است

توسعه کیفی و کمی در آموزشکده های سما با توجه به نیازهای اقلیمی و منطقه ای را دنبال خواهیم کرد

بورسیه های دانشگاه تربیت مدرس با وجود حکم قطعی دیوان عدالت اداری همچنان سرگردانند/عدم تبعیت رییس دانشگاه از حکم دیوان

قلیان در قهوه خانه های مجوزدار آزاد شد

ساخت انگشت جعلی برای محافظت از هویت! +عکس

تعیین سقف حقوق اعضای هیات علمی موجب سرخوردگی و بی انگیزگی اساتید می شود

مسدود کردن درِ اتاق مدیر گروه دانشگاه هنر با آجر!

شرط پیرزن برای اجاره خانه اش

پراکندگی دانشکده ها، یک مشکل نادیده دانشگاه آزاد

"خبرنگار ما"

عکس/ حاشیه نویسی جالب میثم مطیعی روی برگه امتحانی یک دانشجو

آخرین تحقیقات دانشمندان پیرامون ساخت ابزارهای نامریی

آخرین اخبار از پذیرش دانشجو با سوابق تحصیلی

امتحانات دانشگاه آزاد مسجد سلیمان به سه شنبه موکول شد

آجر چیدن مقابل دفتر مدیر گروه دانشگاه هنر توسط دانشجویان + عکس

مسدود کردن درِ اتاق مدیر گروه دانشگاه هنر با آجر

ایجاد یک آنزیم جدید برای امکان "حیات مصنوعی"

ماجرای مسدود کردن درِ اتاق مدیر گروه دانشگاه هنر با "آجر" و عضویت فرزند رییس دانشگاه در هیات علمی!+عکس

ایجاد نخستین مراکز نوآوری دانشگاه های پیام نور در آذربایجان شرقی

دکتر اکرمی: دانشجویان عجولانه رفتار کردند

نتایج آزمون Ept دی ماه دانشگاه آزاد اعلام شد

ثبت نام در کنکور 97 آغاز شد/ انتشار دفترچه راهنما

10 بهمن آخرین مهلت درخواست خوابگاه دانشجویان علوم پزشکی تهران

نتایج آزمون Ept دی ماه دانشگاه آزاد اعلام شد

آخرین مهلت درخواست خوابگاه دانشجویان علوم پزشکی تهران

تصاویر/ دیدار ماشین سازی تبریز و گل گهر سیرجان

انتشار مقاله استاد دانشگاه آزاد اسلامی بردسیر در مجله DSH آمریکا

بهره برداری از آزمایشگاه های مکانیک دانشگاه دامغان

معاون دانشگاه آزاد دماوند مطرح کرد انتشار اخبار خوب سازمان ها منجر به رقابت اقدام خوب در جامعه می شود

10 بهمن آخرین مهلت درخواست خوابگاه دانشجویان علوم پزشکی تهران

اعضای غیر هیأت علمی دانشگاه پیام نور مشمول قانون کار می شوند

ثبت نام در کنکور 97 آغاز شد

ماموریت تلسکوپ جدید ناسا برای کشف سیاره های قابل حیات

کشف آتشفشان زیردریایی 50 میلیون ساله!

آغاز ثبت نام خوابگاه دانشجویان علوم پزشکی تهران

کشف آتشفشان زیردریایی 50 میلیون ساله!

ثبت نام آزمون سراسری 97 آغاز شد | زمان بندی کنکور

داوطلبان پشت کنکوری حواس شان راجمع کنند

اعلام نتایج آزمون ept دی دانشگاه آزاد

نانوساختارهای فعال نوری، انقلابی در تولید متامواد

انتخاب رییس دانشگاه آزاد اسلامی واحد لاهیجان بعنوان مسئول کمیته دانشجویی برگزاری دهه فجر

ثبت نام در کنکور 97 آغاز شد

انتشار کتاب مبانی و اصول معماری

شرایط اختصاصی استخدام هیات علمی در دانشگاه تهران اعلام شد

اولویت های علم و فناوری کشور به روز رسانی شد

نتایج آزمون Ept دانشگاه آزاد اسلامی اعلام شد

نتایج آزمون Ept دی ماه دانشگاه آزاد اعلام شد

دانشگاه های 6 کشور در رده ی بالاترین های اشتغال قرار گرفتند

ثبت نام در کنکور 97 آغاز شد

آغاز نام نویسی آزمون سراسری سال 1397

پارچه هوشمندی که اسپیکر است

ثبت نام دانشجویان علوم پزشکی تهران متقاضی خوابگاه آغاز شد

آغاز ثبت نام دانشجویان علوم پزشکی تهران متقاضی خوابگاه

کلاسهای آموزشی مداخلات معنوی در بیماران صعب العلاج در واحد بندرگز برگزار شد

مطالبه گری حق دانشجویان بسیجی است

بررسی دوره کاردانی پیوسته در وزارت علوم

خورشید زودتر از تصورمان زمین را نابود می کند!

آغاز ثبت نام خوابگاه های دانشجویان علوم پزشکی ایران از امروز

بررسی وضعیت اشتغال فارغ التحصیلان در کشور استرالیا

میزان تقلب در تولیدات علمی ایران

پیش بینی کلمات پیش از گفتگو

کتاب مدیریت منابع الکترونیک چاپ و منتشر شد

واکنش وزیر علوم به تجمع دانشجویان دکتری

درمان برای سرطان بتن

تلاش برای تغییر تصور ناهمخوان بودن رشته های علوم انسانی با موضوع تولید و اشتغال

آغاز انتخاب واحد دانشگاه پیام نور از امروز

دانشگاه آزاد اسلامی مولود انقلاب اسلامی ایران است

معاون فرهنگی جدید دانشگاه آزاد همدان معرفی شد

آغاز سی و سومین دوره جشنواره قرآنی وزارت علوم/ برگزاری مسابقات در 370 دانشگاه

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی واحد امارات منصوب شد

تبدیل متانول به هیدروکربن ها با تلاش پژوهشگران

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی واحد امارات منصوب شد

منع رابطه عاطفی استاد و دانشجو در برخی کشورها

آغاز نام نویسی آزمون سراسری از ساعت 16 امروز

چند خبر کوتاه

مجوز فعالیت انتشارات آوای شرق در شیروان صادر شد

تغییر سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی واحد امارات

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی فراهان تغییر کرد

راه اندازی انجمن بیورزونانس ایران و اروپا

22 اسفند؛ معرفی پایان نامه های برتر علوم انسانی با موضوع تولید و اشتغال

تمدید مهلت ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه معارف اسلامی

در نامه بسیج دانشجویی دانشگاه خواجه نصیر صورت گرفت دعوت از رییس اتاق بازرگانی برای پاسخگویی درخصوص اشتغال و واردات

منع رابطه عاطفی استاد و دانشجو در برخی کشورها

دکتر اکرمی: دانشجویان عجولانه رفتار کردند

اختراع انگشت جعلی برای حفاظت از هویت افراد !

حل بحران کم آبی با «سامانه خودکار انتقال آب» ساخت محققان دانشگاه شریف

حل بحران کم آبی با «سامانه خودکار انتقال آب» ساخت محققان دانشگاه شریف