مطالب مرتبط:
بیانیه وزارت امور خارجه در خصوص تمدید تحریم ها توسط دولت آمریکا
بیانیه وزارت امور خارجه در خصوص تمدید تعلیق تحریم ها توسط دولت آمریکا
وزارت امور خارجه ایران درباره تمدید تحریم های برجام توسط دولت آمریکا بیانیه ای صادر کرد
بیانیه وزارت امور خارجه در خصوص تصمیم دولت آمریکا درباره برجام
معاون برنامه ریزی، توسعه شهری و امور شورا شهرداری تهران در گفت وگو با فارس رقم دقیق بدهی دولت به شهرداری مورد توافق دو طرف نیست/تعیین نماینده برای تعیین تکلیف بدهی ها
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 23 دی 1396 ساعت 13:062018-01-13سياسي

وزیر دولت هاشمی: مرحوم هاشمی با کدخدامنشی به امور جمهوری نگاه می کرد


سید مصطفی میرسلیم معتقد است مرحوم هاشمی با کدخدامنشی به امور جمهوری نگاه می کرد و از همان پیروزی انقلاب همین مشرب را داشت.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه دیگر رسانه های "، سید مصطفی میرسلیم هرچند نامش در انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم بر سر زبان ها افتاد اما کسی نمی تواند منکر سوابق متعدد او از ابتدای انقلاب تا به حال شود.

وی رییس شورای مرکزی حزب مؤتلفه و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام است.

میرسلیم در دولت موسوم به سازندگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بود.

اولین مسئولیت مهم او در جمهوری اسلامی معاونت سیاسی اجتماعی وزیر کشور بود.

عضو شورای مرکزی حزب جمهوری اسلامی در دهه60، از 61 تا 68 در دوره ریاست جمهوری آیت الله خامنه ای سرپرست نهاد ریاست جمهوری و مشاور عالی رییس جمهور بود.

علاوه بر سوابق سیاسی، مصطفی میرسلیم عضو هیئت علمی مهندسی مکانیک دانشگاه امیرکبیر و مؤسس و رییس اولین مرکز تحقیقات موتور ایران و ناظر عالی طراحی و ساخت اولین موتور پایه گازسوز است.

دولت دوم مرحوم هاشمی رفسنجانی که میرسلیم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی آن را به عهده داشت حضور او در دولت سازندگی و تصدی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و همچنین عضویت او در مجمع تشخیص مصلحت نظام از ابتدا موجب شد تا به بهانه سالگرد ارتحال آیت الله هاشمی رفسنجانی به سراغ او برویم و تحلیل او را از زندگی و سیاست ورزی آیت الله هاشمی بدانیم.

هرچند مشغله های کاری او موجب شد تا فرصت مصاحبه حضوری پیدا نشود و با تمایل وی این گفت وگو به صورت مکتوب انجام شد.

متن پیش ِرو مصاحبه خبرنگاران سیاسی تسنیم با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت آیت الله هاشمی است که از منظرتان می گذرد: * شما از وزرای دولت سازندگی بودید.

قبل از حضور در دولت، ارتباط شما با مرحوم هاشمی در حزب جمهوری اسلامی چگونه بود؟ آیا قبل ازپیروزی انقلاب هم در دوران مبارزه ارتباطی با ایشان داشتید؟ میرسلیم: قبل از حضور در دولت، من دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی بودم و ایشان رییس آن شورای عالی بود.

در چهار سال اول ریاست جمهوری، من مشاور ایشان در امور تحقیقات بودم.

همچنین به هنگام سرپرستی وی بر وزارت کشور من معاون سیاسی و اجتماعی ایشان بودم و ایشان بر مبنای شناختی که از من در حزب جمهوری اسلامی داشت من را منصوب کرد اما قبل از انقلاب من با ایشان همکاری نداشتم.

* با توجه به اینکه شما وزیر فرهنگ بودید، نگاه آیت الله هاشمی به فرهنگ چگونه بود؟ با توجه به اینکه نام دولت ایشان سازندگی بود، آیا فرهنگ در منظومه فکری ایشان جایگاهی داشت؟ آیا به فرهنگ هم به اندازه اقتصاد توجه می شد؟ میرسلیم: اهتمام ایشان به سازندگی بود و به فرهنگ نیز از همین منظر می نگریست و علاقه مند بود که مردم مشارکتی جانانه و از صمیم قلب برای باسازی داشته باشند.

او اعتقاد داشت که باید با استفاده از ابزار فرهنگ به مردم نشاط روحی داد تا بازسازی با سرعت و دقت انجام بگیرد.

هاشمی با کدخدامنشی به امور جمهوری نگاه می کرد * در برهه ای از زمان به خصوص نیمه دوم دهه هفتاد طیف چپ و اصلاح طلبان به شدت به مرحوم هاشمی رفسنجانی انتقاد داشتند و از ایشان با تعابیری همچون "عالیجناب سرخپوش" یاد می کردند اما در سال 84 همان افراد از هاشمی حمایت کردند.

دلیل این حمایت آنها از هاشمی عوض شدن دیدگاه های آن مرحوم بود یا اینکه اصلاح طلبان بین بد و بدتر یکی را انتخاب کردند؟ میرسلیم: مرحوم هاشمی با کدخدامنشی به امور جمهوری نگاه می کرد؛ ایشان رویه خود را تغییر نداد و از همان پیروزی انقلاب که من با ایشان آشنا شدم همین مشرب را داشت اما "اصلاح طلبان" به مرور ایام شناخت دقیقتری نسبت به ایشان به دست آوردند و فهمیدند زیر چتر کدخدامنشانه هاشمی بهتر می توانند به منویات خود برسند.

افزایش جهشی نرخ خدمات و کالاها بر سبک زندگی مسئولان اثر گذاشت * برخی دولت سازندگی را دولت تغییر ریل نظام می دانند که سطح زندگی مسئولین و مردم در آن دوره تغییر یافت.

این تغییرات تا چه حد ملموس بود و در چه سطحی زندگی مسئولان تغییر یافت؟ میرسلیم: در دولت سازندگی، پس از خاتمه جنگ، کار بازسازی و نوسازی در مناطق مختلف کشور به ویژه مناطقی که از جنگ خسارت دیده بودند آغاز شد.

این اقدام نیازمند سرمایه گذاری بود و با توجه به گستردگی خرابیها، باید برای نیل به مقصود نیروی انسانی و مصالح و مواد اولیه معتنابهی به کار گرفته می شد اما محدودیتی که در هر دو زمینه در آن دوران وجود داشت یعنی کمبود نیروی باتجربه آماده به کار و نیز کمبود مصالح و لوازم در مقایسه با نیاز گسترده بازسازی، به افزایش جهشی نرخ خدمات و کالاها انجامید و این امر به نوبه خود بر سطح معیشت و توقعات مردم و نیز سبک زندگی مسئولان اثر گذاشت.

* نسبت آقای هاشمی و کارگزاران سازندگی را با مقوله اشرافیت چطور می بینید؟ رهبر انقلاب در اوایل دهه هفتاد در نماز جمعه نسبت به شکل گیری تجمل در دولت ایشان تذکر دادند اما مرحوم هاشمی در نماز جمعه گفته بود که باید در کشور مانور تجمل باشد میرسلیم: مرحوم هاشمی رفسنجانی از خانواده متمولی بود و خود او و همسر و فرزندانش در رفاه زندگی می کردند، هرچند هیچ گاه احساس نکردم که مرحوم هاشمی رفسنجانی شخصاً دنیاطلب و شیفته مظاهر دنیوی بوده باشد اما درباره همکاران و نزدیکان آن مرحوم نمی توانم ادعا کنم که معیار زهد بر زندگی آنها حکمفرما بوده و هست.

شکل گیری تجمل در دوره هاشمی منشأ مفاسد در دوره های بعد بود به علاوه ایشان اعتقاد داشت که مردم پس از تحمل سختیها و کمبودهای دوران جنگ شایسته است فرصتی بیابند تا نفس راحتی بکشند و از تنوع لذت ببرند و در واقع زندگی روند عادی قبل از محدودیتهای جنگ را به خود بگیرد.

بر مبنای این بینش تعداد کمی از همکاران ایشان روش توأم با قناعت را ادامه دادند؛ عده ای هم به زندگی خود و خانواده شان گشایش معقولی دادند بدون آن که به انحراف کشیده شوند ولی تعدادی نیز گرفتار تجمل شدند و این منشیی برای شکل گیری برخی مفاسد بعدی بود.

* نظر شما درباره سیاست های تعدیل اقتصادی که در دولت ایشان اجرا شد چیست؟ چرا اواخر دولت آقای هاشمی با تورم 49درصد روبه رو بودیم؟ میرسلیم: دلیل اصلی تعدیل اقتصادی در دوران ایشان برهم خوردن موازنه عرضه و تقاضا بود.

کارهای سازندگی رونق داشت اما لوازم و مصالح و نیروی مورد نیازشان فراهم نبود و در عین حال نقدینگی فراوانی به جامعه سرازیر شد.

همین امر به تدریج در طول 8 سال به نهادینه شدن تورم منتهی شد.

چرا اصولگرایان به هاشمی رفسنجانی نقد داشتند؟ * نسبت جناح راست با مرحوم هاشمی رفسنجانی چطور بود؟ چرا از مقطعی به بعد رابطه ایشان با اصولگرایان مثل سابق نبود؟ انتقادات اصولگرایان به ایشان در چه مواردی بود؟ میرسلیم: برداشت من این بود که ایشان اعتقاد داشت باید تمام گرایشهایی که به نوعی در پیروزی انقلاب و برپایی نظام جمهوری اسلامی مؤثر و فعال بوده اند برای ساختن تمدن نوین اسلامی سهیم شوند.

این امر در ترکیب اعضای دولت های پنجم و ششم تا حدودی دیده می شود، بنابراین وابستگی او را به این یا آن جناح و رهبری مقطعی آنها را تأیید نمی کنم اما انتقاد اصولگرایان به ایشان به گرایش اقتصادی ایشان در دوران سازندگی و عدم اشراف نظارتی بر حوزه فعالیت وزرا و در حاشیه قرارگرفتن امور فرهنگی و سپس مواضع ایشان نسبت به جریان فتنه 88 برمی گردد.

دیدار مصطفی میرسلیم و اعضای حزب مؤتلفه با خانواده مرحوم هاشمی رفسنجانی * عملکرد مرحوم هاشمی در فتنه 88 را چطور ارزیابی می کنید؟ سهم فرزندان ایشان در انتقادات به آیت الله هاشمی چقدر بود؟ ایشان در زمان فتنه 88 در جلسات مجمع موضع گیری خاصی علیه فتنه گران داشتند؟ میرسلیم: موضع اولی مرحوم هاشمی به تخلفات انتخاباتی برمی گشت و در جلسه مجمع من در پاسخ به ایشان گفتم که "بنابه تجربه مجموع اشکالاتی که می توان به انتخابات ما گرفت فراتر از 5% نمی رود و ادعای تقلب در انتخابات بجا نیست" و از ایشان خواستم نظر من را به عنوان کارشناس انتخابات بپذیرد و تا آنجا که به یاد دارم بعدها ایشان دیگر روی موضوع تخلفات انتخاباتی اصرار نورزید.

سهم برخی از فرزندان ایشان {نسبت به انتقاد به مرحوم هاشمی} بزرگ بود.

هاشمی نسبت به سردمداران فتنه در مجمع، موضع علنی و رسمی ابراز نکردند و ایراد اولیه ایشان به خود انتخابات بود.

سهم برخی از فرزندان مرحوم هاشمی {نسبت به انتقاد به ایشان} بزرگ بود.

هاشمی نسبت به سردمداران فتنه در مجمع، موضع علنی و رسمی نسبت به فتنه گران ابراز نکردند و ایراد اولیه ایشان به خود انتخابات بود.

* دشمنان خیلی در تلاش بودند بین مرحوم هاشمی و رهبر انقلاب اختلاف بیندازند و القای دوقطبی کنند.

رابطه این دو بزرگوار با یکدیگر چگونه بود و آیا خاطره خاصی از همراهی مرحوم هاشمی با رهبری در سالهای اخیر به یاد دارید؟ میرسلیم: آنهایی که این مطالب را می بافند از صمیمت مرحوم هاشمی با رهبر معظم انقلاب خبر ندارند.

در چندین نوبت که چنان موضوعی نزد ایشان مطرح می شد ایشان از نسنجیده سخن گفتن مدعیان برآشفته می شد و بر عشق و علاقه قلبی خود نسبت به مقام رهبری تأکید می کردند.

آخرین کلامی هم که ایشان در روز 11 دی در جلسه کمیسیون امور زیربنایی مجمع پس از دو ساعت بحث مفصل که درباره موضوع انرژی انجام گرفت مطرح کرد این بود که مشکلات کشور برطرف نمی شود مگر بین رهبری و ریاست جمهوری زاویه ای نباشد و به عنوان نمونه دوران ریاست جمهوری خود را مثال زدند که با همدلی بین ایشان و مقام معظم رهبری و همکاری صدا و سیما و هماهنگی با سپاه پیشرفت خوبی در فعالیتهای کشور حاصل شد.

مطلب فوق مربوط به سایر رسانه ها می باشد و انتهای پیام/ http://fna.

ir/a3bd5o نظرات دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد
کلید واژه ها: جمهوری - آیت الله هاشمی - جمهوری اسلامی - اسلامی - ریاست جمهوری - وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی - هاشمی - فرهنگ - مجمع تشخیص مصلحت نظام - آیت الله - دولت - وزیر فرهنگ و ارشاد - مجمع تشخیص مصلحت - دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی - هاشمی رفسنجانی - زندگی - شورای عالی انقلاب فرهنگی - آیت الله هاشمی رفسنجانی - وزارت فرهنگ - ارشاد - سیاسی - شورای - انتخابات ریاست جمهوری - وزیر - نهاد ریاست جمهوری - رفسنجانی - عالی - آیت الله خامنه ای - دانشگاه امیرکبیر - مصطفی

آخرین اخبار سرویس:
انقلاب هم دکتر حشمت دارد و هم احمد کسمایی!

اعتراضات اقتصادی را به آشوب سیاسی تبدیل نکنید

شهید «رکن آبادی»؛ شاخصی برای دیپلماسیِ ایران

داستان دنباله دار آزادراه تهران-شمال/ تکمیل همت-کرج تا چند ماه آینده

ابلاغ اصلاحیه آیین نامه نحوه پرداخت به اشخاص حقیقی یا حقوقی ایرانی و خارجی

آخوندی: کسر 5 درصد از دستمزد مهندسان مبنای قانونی ندارد

مرگ پدرزن در جدال با داماد

چند درصد ساختمان های کشور بیمه زلزله و آتش سوزی دارند؟

پیروزی پر گل یاران پورعلی گنجی

افزایش 19 درصدی ارزش معاملات بورس کالای ایران

وزیر خارجه به سید حسن نصرالله تسلیت گفت

آمریکا دچار خطای محاسباتی است/ برجام پایه مستحکمی برای همکاری گسترده تر ایران و اروپا است

معاونت حقوقی رییس جمهور ادعای کریمی قدوسی را تکذیب کرد/ شکایت دولت از نمایندگان مجلس 6 مورد بوده است

عکس/ معاون اول رییس جمهور در پوششی عجیب!

استخدام نیرو جهت کار در انبار کادویی در تهران

راه حل مشکلات کشور انسجام و وحدت ملی است / عده ای تلاش دارند آینده را برای مردم تیره و تار نشان دهند

تهدید ترامپ جدی است؟

وزیر امور خارجه به سید حسن نصرالله تسلیت گفت

42 هزار نفر در حوادث اخیر حضور داشتند/ تکنولوژی را نمی شود بست/ شناسایی و پلمپ حدود 300 کمپ غیر مجاز در تهران

صدور 54 کیفرخواست در مورد متهمان آشوب های اخیر

سرهنگ یارندی سرپرست مؤسسه ناجی هنر شد

داغ پلاسکو؛ یک سال پس ازحادثه

لغو پروازهای مشهد به مقاصد بغداد، اسلام آباد و اهواز

وزیر اطلاعات: ناامنی سبب گریز سرمایه گذاران از عرصه های اقتصادی می شود

ابلاغ اصلاحیه آیین نامه نحوه پرداخت به اشخاص حقیقی یا حقوقی ایرانی و خارجی

انقلاب اسلامی ایران؛ تداوم بخش آرمان رسول خدا و اهل بیت

دانشجویان دکتری خواستار اجرای طرح پژوهانه شدند

طرح تعطیلی پنج شنبه ها در البرز اجرایی نمی شود

معاون اول رییس جمهور: طرح تعطیلی پنج شنبه ها در البرز اجرایی نمی شود

تاکید استاندار گلستان بر فعالیت موثر دستگاهها درپیشگیری از مصرف مواد مخدر

مکارم شیرازی: شهرها خالی از مراجع و مجتهدان بزرگ شده/ فضلا در حوزه قم متمرکز شدند که باید فکری کرد

نباید در مبارزه با مفاسد اقتصادی از قوه قهریه استفاده کرد

اولین بازجوی بعد از انقلاب چه کسی بود؟/عواقب خطرناک وابسته کردن حوزه های علمیه به بودجه دولتی/کنایه تند داریوش ارجمند به محمدرضا شریفی نیا/بودجه شورای نگهبان از پول تو جیبی برخی مسئولین کمتر است

جانبازی دیگر از بند ویلچر رها شد

انگلیس واحد مبارزه با نشر اخبار دروغ تشکیل داد

بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران: اسراییل غاصب است و باید فلسطین را ترک کند

پدر همسر سید حسن نصرالله درگذشت

نامه دادستان تهران به شهردار برای ارائه مستندات فساد در شهرداری

واکنش یک نماینده به قطع دست سارقی در مشهد

از ظرفیت بخش خصوصی برای تامین مالی پروژه های آبی استفاده شود

عکس/ جاده هراز در دهه 30

چگونه درخانه یک قهوه ترک حرفه ای درست کنید؟

تربیت نسل و حضور موثر در اجتماع از مهمترین وظایف بانوان است

مکارم شیرازی: شهرها خالی از مراجع و مجتهدان بزرگ شده/ فضلای هر شهری در حوزه قم متمرکز شدند که باید فکری کرد

تعطیلی پنجشنبه ها در البرز ضرورت دارد

سفر نیچروان بارزانی به تهران/رویدادها و تحولات عراق در یک نگاه/30دی

پتانسیل توسعه البرز در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی

ابلاغ ماموریت دولت به وزارت اقتصاد برای لازم الاجرا کردن موافقتنامه مالی بین نظام بانکی کشور و نهاد اینویتالیا گلوبال اینوستمنت ایتالیا

ابلاغ ماموریت دولت به وزارت اقتصاد برای لازم الاجرا کردن موافقتنامه مالی بین نظام بانکی کشور و نهاد اینویتالیا گلوبال اینوستمنت ایتالیا

آیت الله مکارم شیرازی: مشکلات اخلاقی به حوزه سرایت نکند /طلاب از برنامه های جناحی بپرهیزند

رونمایی از تندیس فرشته نجات در همدان

مبارزه با آسیب های اجتماعی از وظایف پلیس است/ دستگیری 5 فروشنده غیرمجاز ارز

مدیرعامل گاز گیلان: بانوان رکن اصلی جامعه هستند

ظریف به سید حسن نصرالله تسلیت گفت

42 هزار نفر در حوادث اخیر حضور داشتند تکنولوژی را نمی شود بست شناسایی و پلمپ حدود 300 کمپ غیر مجاز در تهران

بازنشستگان، سرمایه های با ارزش و قابل احترام سازمان هستند

سهم زلزله زدگان کرمانشاه در بودجه سال 97 افزایش می یابد

سهم زلزله زدگان کرمانشاه در بودجه سال 97 افزایش می یابد

گسترش جلسات خانگی قرآن در سطح کشور

تاکید استاندار گلستان بر فعالیت موثر دستگاهها درپیشگیری از مصرف مواد مخدر

شخصیت و راه امام خمینی(ره) در برنامه های دهه فجر تبیین شود

استفاده از آموزه های دینی برای کاهش حوادث/ میزان نزاع های منجر به فوت شرم آور است

در حاشیه حوزه/ برخورد آیت الله بهبهانی با هدیه قرآن مرصع/ خاطره آیت الله نوری همدانی از اولین روز حضور در مدرسه فیضیه

«امام» ما را از لجنزار بیرون کشید

دلیل اصرار جالب امام بر خواندن پیامش توسط یک گوینده زن !

استفاده از مدل باحجاب برای تبلیغ شامپو

ابراز نگرانی مسکو از عملیات نظامی ترکیه در عفرین

استخدام مدیر پروژه در یک شرکت معتبر در کرمان

بهره گیری از ظرفیت اینترنت اشیاء نیازمند هماهنگی ملی

استخدام BTS & MW engineer در شرکت نیروی غرب در تهران

ورود دادستان تهران به اتهامات نجفی علیه قالیباف

قرارگاه شهید همدانی خواستار بومی سازی شبکه های اجتماعی شد

روش های دینی برای کنترل خشم

استان البرز قطب اصلی توسعه ملی است

مراسم یادبود مشفق کاشانی و احمد زارعی

وزیر کشور: حدود 42 هزار نفر در حوادث اخیر حضور داشتند

با شهرستانی آشنا شوید که بیمارستان ندارد؛ حتی قدیمی و فرسوده!

لغو پروازهای مشهد به مقاصد بغداد، اسلام آباد و اهواز

نخستین کورس اسب دوانی زمستانی مناطق جنوب کشور در دیلم برگزار شد

مشکلات اخلاقی به حوزه سرایت نکند طلاب از برنامه های جناحی پرهیز کنند

استاندار یزد: مدیران دستگاه ها برای رفع مشکلات اقتصادی چاره اندیشی کنند

امام جمعه یزد: تحقق اقتصاد مقاومتی به همکاری مسوولان و همراهی مردم نیاز دارد

اثبات خالق بودن خداوند متعال

دشمنان با بزرگ نمایی آشوب ها درصدد تسری دادن اغتشاشات به کل کشور بودند/ مردم به خاطر امید به نظام از همراهی با اغتشاشگران پرهیز کردند

بهترین راه این است که دولت لایحه بودجه را پس بگیرد!

صدا و سیما مشکلات حمل و نقل کشور را به مسخره می گیرد

تجلیل از خادمان مسافران اربعین در سمنان + عکس

ترامپ: دمکرات ها موافق مهاجرت غیرقانونی و کنترل نشده هستند

رونمایی از تندیس فرشته نجات در همدان

استاندار یزد: مدیران دستگاه ها برای رفع مشکلات اقتصادی چاره اندیشی کنند

استاندار یزد: مدیران دستگاه ها برای رفع مشکلات اقتصادی چاره اندیشی کنند

نخستین کورس اسب دوانی زمستانی مناطق جنوب کشور در دیلم برگزار شد

اکران مستند نامه های یک جاسوس نفتی در روزنامه ایران

سرنوشت غم انگیزهانیه کوچولو

بر سر متحدان دیرینه امریکا چه آمد؟

نقاشی عجیب قاتل زن جوان ثروتمند

ضرورت مطالبه جدی مجلس برای مدیریت منابع آب

رونمایی از داروی ضد سرطان نئوفور با حضور معاون رییس جمهور و وزیر بهداشت در کرج

موسیر با مقاومت آنتی بیوتیکی سل مقابله می کند

استخدام آژانس هواپیمایی بهین بزرگ در شیراز

وزیر دولت هاشمی: مرحوم هاشمی با کدخدامنشی به امور جمهوری نگاه می کرد

وزیر دولت هاشمی: مرحوم هاشمی با کدخدامنشی به امور جمهوری نگاه می کرد