مطالب مرتبط:
رهبری در قضایای اخیر از ارتشیان راضی هستند/ پرچم جمهوری اسلامی ایران برافراشته می ماند
جمهوری اسلامی ایران به هیچ عنوان با فضای مجازی مخالف نیست
جمهوری اسلامی ایران به هیچ عنوان با فضای مجازی مخالف نیست
شرایط فعلی نظام جمهوری اسلامی ایران برای دشمنان قابل تحمل نیست
شرایط فعلی نظام جمهوری اسلامی ایران برای دشمنان قابل تحمل نیست
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 23 دی 1396 ساعت 07:562018-01-13سياسي

دکتر منوچهر محمدی آسیب شناسی انتخابات در جمهوری اسلامی ایران


در دموکراسی های نوع غربی با تشکیل احزاب بر انتخابات گوناگون نوعی کنترل و هدایت دموکراسی به سمت نخبه گرایی وجود دارد و چون صاحبان قدرت و ثروت نفوذ زیادی در این احزاب دارند و درواقع نقش مردم را به روش های گوناگون همچون؛ - تبلیغات وجهت دهی افکار عمومی کمرنگ نموده و آن طور که خود می خواهند نتایج حاصل از انتخابات را به نفع خود جهت می دهند.

مقدمه: ازآنجاکه انقلاب اسلامی ایران مردمی ترین انقلاب ها بوده و هست و ازآنجاکه تا به امروز حضور مردم درصحنه سیاست موجب خنثی شدن بسیاری از توطئه های دشمنان گردیده است و ازآنجاکه که امام امت فرمودند: میزان رأی ملت است و درواقع تصمیم گیرندگان اصلی و حافظان انقلاب و نظام جمهوری اسلامی توده های مردم هستند و ازآنجاکه تبلور این حضور و مشارکت در انتخابات های چهارگانه مربوط به تعیین کارگزاران دولت و نمایندگان مجلس و شوراهای اسلامی و مهم تر از همه خبرگان رهبری می باشد، باید درعین حفظ سازکار انتخاباتی که لازمه حضور و مشارکت مردم می باشند ضرورت دارد که یک آسیب شناسی از آن به عمل آید.

در دموکراسی های نوع غربی با تشکیل احزاب بر انتخابات گوناگون نوعی کنترل و هدایت دموکراسی به سمت نخبه گرایی وجود دارد و چون صاحبان قدرت و ثروت نفوذ زیادی در این احزاب دارند و درواقع نقش مردم را به روش های گوناگون همچون؛ تبلیغات وجهت دهی افکار عمومی کمرنگ نموده و آن طور که خود می خواهند نتایج حاصل از انتخابات را به نفع خود جهت می دهند.

در ایران بعد از انقلاب با تکیه بر مردم سالاری دینی تلاش گردیده است که حق انتخاب در دست آحاد مردم باشد و به همین جهت و باتجربه ای که از گذشته وجود داشت و موجب گردید تا مردم نسبت به تحزب نگاه منفی داشته باشند سیستم حزبی نتوانسته است نقشی در نخبه گرایی و هدایت توده های مردم پیدا کنند.

درعین حال رهبران نظام بدون توجه به جهت گیری های خاص همواره بر مشارکت حداکثری مردم که به نوعی تأیید نظام جمهوری اسلامی می باشد تأکید ورزیده تا آن حد که مقام معظم رهبری (مدظله العالی) توصیه به شرکت حتی آن ها که نظام را قبول ندارند در انتخابات می کنند.

علیرغم مراقبت های مختلف و به ویژه کنترل های صورت گرفته از طرق شورای محترم نگهبان قانون اساسی به تدریج قدرت طلبان، فرصت طلبان و صاحبان ثروت توانسته اند از سازکار موجود در انتخابات سوء استفاده کرده و کاری کنند که کاندیداهای موردنظر خودشان را از صندوق رأی بیرون آورند که ضرورتأ نه اصلح بوده ونه در چارچوب سیاست های نظام رفتار کرده اند به طوری که بارها شده است که شرایط جامعه را به سمتی برده اند که رؤسای جمهور منتخب و یا نمایندگان منتخب نقش مخالف خوانی (اپوزیسیون) را بازی کنند.

مصداق بارز این امر را در انتخاب اولین رییس جمهور ابوالحسن بنی صدر و اکثرنمایندگان مجلس ششم میتوان مشاهده نمود.

در قانون اساسی جمهوری اسلامی مصرح است که انتخاب رییس جمهور و نمایندگان مجلس شورای اسلامی (اصول 62 و 114) بارأی مستقیم مردم انتخاب می گردند و این امر موجب شده است که عامل تبلیغات، فضاسازی، وعده های توخالی و فریب، تهمت و افترا و رقیب هراسی که می تواند بر روی افکار عمومی اثر بگذارد نقش کلیدی پیدا نموده و انتخاب نخبه گری و اصلح را تحت الشعاع قرار دهد و تاکنون آسیب جدی بر نظام جمهوری اسلامی وارد نموده و هزینه ساز بوده است.

برای زدودن این آسیب ها و جلوگیری از بهره برداری سوء صاحبان ثروت و فرصت طلبان و همچنین رهبران جریان های سیاسی، بهترین راه اصلاح قوانین مربوط به انتخابات بوده بطوریکه مسئولین و کارگزاران نظام بارأی غیرمستقیم مردم انتخاب گردند.

به این ترتیب که مردم در هر محله از شهرها و روستاها که شناخت خوبی از یکدیگر دارند به نسبت جمعیت خود امناء و نمایندگان خود را انتخاب نموده و این امناء در کنگره ای سراسری از همه کشور برای انتخاب رییس جمهور و در کنگره هایی از استان ها برای انتخاب نمایندگان مجلس حضور یافته و کاندیداهای ریاست جمهوری و یا نامزدهای نمایندگان مجلس شورای اسلامی بعد از تأیید صلاحیت عمومی آن ها در شورای محترم نگهبان با ارائه مکتوب سوابق و برنامه های خود و اینکه چرا خود را شایسته منصب پیشنهادی می دانند به این کنگره ها معرفی نموده و کنگره با دقت و حوصله به سوابق و برنامه های آن ها رسیدگی و حتی در صورت لزوم از ایشان دعوت کنند تا از برنامه های خود حضورأ دفاع وبه سوالات اعضاء کنگره پاسخ دهند و کنگره بارأی مخفی نسبت به انتخاب نهایی رییس جمهور و یا نمایندگان اصلح برای مجلس شورای اسلامی اقدام کنند.

در اصل 100 قانون اساسی که مرتبط به انتخاب شوراهای اسلامی می باشد ذکری از رأی مستقیم نشده است و در لایحه پیشنهادی اولیه برای تهیه قانون انتخاب شوراهای اسلامی پیش بینی شده بود.

که شوراهای شهر نه از طریق رأی مستقیم مردم بلکه از طریق انتخابات شوراهای محله صورت گیرد به طوری که نمایندگان منتخب شوراهای محل شوراهای شهر را تشکیل دهند که متأسفانه در آخرین جلسه در مجلس شورای اسلامی پیشنهاد گردید که شوراهای هر شهر بارأی مستقیم مردم انتخاب شود و این امر موجب گردید که یک مسئله غیرسیاسی و عموماً عمرانی و خدماتی تبدیل به یک حرکت سیاسی شود و آثار آن را در شورای اول شهر تهران و شوراهای بعدی شاهد هستیم که جریان های سیاسی به صورت لیستی خود را بر شوراهای شهر تحمیل نموده و نتیجتاً نقش محلات به بازی گرفته شده است.

امروز اگرچه شوراهای محل وجود دارد ولی هیچ گونه نمایندگی در شورای شهر ندارند.

پیشنهاد می گردد که نسبت به قانون شوراهای شهر بازنگری به عمل آمده و انتخاب این شوراها از طریق شوراهای محل مجدداً برقرار گردد.

در مورد انتخاب نمایندگان مجلس شورای اسلامی راهکارهای زیر پیشنهاد می گردد: الف: چنانچه در حال حاضر به مصلحت نیست که تغییری در سازکار موجود به عمل آید، پیشنهاد می گردد انتخاب نمایندگان از حالت لیستی و جناحی خارج گردیده بطوریکه با تقسیم بندی جدید و بر اساس تناسب جمعیت مردم ملزم باشند تنها به یک نفر از کاندیداهای نمایندگی محل اقامت خودرأی بدهند تا آثار و تبعات انتخاب لیستی از بین برود.

بدین ترتیب که در شهرهاییکه بیش از یک نماینده سهمیه دارند مانند تهران که 30 نفر نماینده باید انتخاب شود این شهرها نسبت به تعداد نمایندگانشان به مناطق مختلف تقسیم شده و مردم هرمنطقه صرفاً بتوانند به یک کاندیدا رأی بدهند.

اگرچه این روش موجب آسیب زدایی کامل از انتخاب نمایندگان نخواهد شد ولی درعین حال موضوع رأی دادن لیستی را از بین خواهد برد و مردم امکان بررسی و انتخاب اصلح برای یک نماینده را بیشتر خواهند داشت.

ب: همان طور که دربند 6 اظهار شد تنها راه چاره و آسیب زدایی از انتخاب نمایندگان مجلس همانا رأی غیرمستقیم مردم می باشد.

برای اینکه قانونأ امکان عملیاتی شدن چنین روشی فراهم شود 2 راه وجود داردیکی اصلاح قانون اساسی که از طریق اعمال اصل 177 بازنگری در قانون اساسی می تواند صورت گیرد و دیگر اینکه مجلس شورای اسلامی نسبت به اصلاح قانون انتخابات به همان ترتیب بالا اقدام و آن را برای طی مراحل تصویب به شورای نگهبان ارسال نماید.

طبیعتأ شورای نگهبان ایراد قانون اساسی را وارد نموده و مجلس لایحه قانونی را برای حل اختلاف به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارسال می نماید و مجمع بر اساس مصالح نظام نظر مجلس شورای اسلامی را تأیید کند.

آنچه را که در رابطه با اصلاح قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی بیان شد در مورد انتخابات ریاست جمهوری هم صدق میکند که در هر دو صورت هم نقش مردم در انتخابات ها حفظ شده است وهم نقش تبلیغات و پول به شدت کاهش پیدا خواهد کرد و انتخاب بر اساس وظایف و مسئولیت های رییس جمهور و نمایندگان مجلس به صورت شایسته تری تحقق پیدا خواهد کرد.

البته ناگفته نماند که بر اساس اصل 57 قانون اساسی و با توجه به اختیارات ولایت مطلقه فقیه چنانچه مقام معظم رهبری به ضرورت اجرای این طرح برای حفظ نظام و جلوگیری از انحرافات و هزینه ها برسد و این اصلاحات را لازم و ضروری تشخیص دهند می توانند با استفاده از اختیارات ولایت مطلقه اقدام به اصلاح این قوانین انتخابات بنماید.


کلید واژه ها: انتخابات - انتخاب - مردم - جمهوری اسلامی - دموکراسی - اسلامی - نظام - جمهوری - مشارکت در انتخابات - ایران - تبلیغات - مقام معظم رهبری - نمایندگان مجلس - انقلاب اسلامی - نخبه - بعد از انقلاب - خبرگان رهبری - منوچهر محمدی - سوء استفاده - قانون اساسی - رهبری - کارگزاران - مراقبت - نگهبان - توصیه - صندوق - شورای - تصمیم - شرایط - جامعه

آخرین اخبار سرویس:
نیروی دریایی آمریکا: پیام رادیویی شناورهای ایرانی را دریافت کردیم!

فعالیت 20 مدرسه علمیه اهل سنت در خراسان شمالی

کنایه مجری در برنامه زنده به استفاده رییس جمهور از اصطلاح قوطی برای خانه ها + فیلم

ریشه ها و تبعات گزاره «عبور از روحانی» /آنچه روحانی نگفت/انتظاراتی که برآورده نشد/تزریق آرامش و ثبات در گفتگوی رییس جمهور/گفتگویی کم حاشیه که مورد نقد اصلاح طلبان قرار گرفت

تحقیق و تفحص از سرخابی ها در مجلس کلید خورد + فیلم

تقدیر معاون وزیر بهداشت از پرستاران با اهدای گل + عکس

طرح «مکنت» در شهرستان طبس اجرا می شود

سید ابراهیم معصومی؛ محسن مهاجرنیا راهبردهای سیاسی صادقین(ع) در مواجهه با انحرافات سیاسی و فرهنگی

واکنش های مجازی به گفت و گوی رییس جمهور با مجری صداوسیما + فیلم

محمد فرهوش، حسن تقیان، محمدعلی جمشیدی، رقیه کشمیری فراتحلیل مطالعات هوش معنوی

مصطفی صالحی، حمید عبداللهیان، علیرضا اسحاق پور هوموفیلی در شبکه های اجتماعی مجازی

پاتک شبانه پلیس به باندهای تبهکار پایتخت + فیلم

قدرت نمایی در زمان قاجار!/ عکس

سردار کوثری به دستور رهبری برای خروج نیروهای نظامی از فعالیت اقتصادی واکنش نشان داد!

مجید ملایوسفی جان راولز و روش تعادل اندیشه ورزانه در اخلاق

امام میخواست مانند همه مردم ایران که زیر فشار بودند زندگی کنند

استقبال قابل توجه کتاب خوانان از آثار مرحوم آیت الله حایری شیرازی

عکس های دیده نشده از ایران قبل از انقلاب

طلبه ای که در لباس مرزبانی به شهادت رسید

محمدعلی شکری نیا، محمود نوذری مبانی و مفروضات پژوهش در پدیده های هستی از دیدگاه قرآن کریم

تنها اثر به جا مانده از ارگ سمنان

مهدی منفرد ‏ براهین عقلی ـ نقلی اثبات وجود خداوند در تفسیر قمی

عوامل موثر در آمار استفاده از مواد مخدر در میان جوانان

«مادورو» برای دومین بار نامزد انتخابات ریاست جمهوری می‎شود

صداهای مخرب مغز چه هستند؟

کشف خانه تیمی اخلالگران توسط سپاه

غفلت یعنی چه؟ عوامل غفلت در قرآن و روایات

جعفر جدیری، علی فتحی آشتیانی، فرشته موتابی، حمیدرضا حسن آبادی اثربخشی زوج درمانی با رویکرد اسلامی بر رضایت زناشویی

اعلام آمادگی نیکلاس مادورو برای نامزدی مجدد در انتخابات ریاست جمهوری

دانلود آلبوم جدید جاوید نصیری بنام به قول خودت

دانلود آهنگ جدید مرتضی سرمدی بنام همه هستیم

دانلود آهنگ جدید سعید بیباک بنام نازی

اولین روز کاری

کاش چشمانت را باز می کردی آقای طارمی!

موافقت رهبری با اختصاص اعتبار برای مقابله با ریزگردهای جنوب کشور

تنها اثر به جا مانده از ارگ سمنان/ عکس

بیست روز قبل از شهادت

عکس/ علی مطهری فوتسالیست شد

اعزام 130نفر دانش آموز به اردوی راهیان نور

پیام اقتدار در جهت صلح

اعلام اسامی پذیرفته شدگان تکمیل ظرفیت کنکور 96

اقدامات پژوهشی در ارتقا سطح آگاهی طلاب مؤثر است/رونمایی از کتاب «پژوهش تمرینی» در مازندران

نظر گوینده خبر درباره مصاحبه دیشب «رشیدپور» +عکس

نوبخت سبحانی ,فرانک سعیدی فرد ,حسن جنگی ,معصومه جعفری تحلیل شاخص ها و ابعاد توسعه پایدار محله ای در راستای ارتقای امنیت شهری

الناز شاکردوست روی تخت بیمارستان +عکس

عباس ارغان تحلیل و بررسی جغرافیایی جرم و بزهکاری درکاربری های شهری

دانلود آهنگ جدید مجید حائری بنام نپرس ازم

پاسخ جالب به سلفی جنجالی «آمیتاب باچان»

انفجار 2 در بنغازی لیبی/ 11 کشته و چند زخمی

انتخاب خیابانی برای نامگذاری به نام «مصدق»

هدف حوزه انقلابی تقویت اعتماد میان مردم و نظام اسلامی است

قلیون آزاد شد؟!

رییس جدید «اف بی آی» ترامپ را تهدید کرد

ابطحی: اصلاح طلبان قصد براندازی نظام جمهوری اسلامی را نداشته و ندارند

گل آرایی ضریح حضرت زینب(س) +عکس

تکذیب حمله شبانه به شهرداری تهران

دو عکسی که ادعای رشیدپور را نقض کرد

علی چاپرک، حجت الله حاجی حسینی رابطه علم و فنّاوری از منظر سیاست گذاری، آموزش مهندسی و حوزه عمومی

پذیرش سراسری حوزه های علمیه خواهران آغاز شد

دانلود آهنگ جدید رضا غلامی بنام معجزه

دانلود آهنگ جدید پوریا آریا و محسن تیوان بنام وای قلبم

9 نکته ابطحی از مصاحبه تلویزیونی رییس جمهور

توییت تند زیباکلام درباره گفتگوی صداوسیما با روحانی

جزییات گزارش وزارت کشور از ناآرامی ها

اعتبار مقابله با گرد و غبار خوزستان از لایحه بودجه 97 حذف نشده است

وعده جالب حسن روحانی؛ موعد اتمام 2 ساله مسکن مهر 2 ماهه شد

تصاویری از پشت بام زیبای یک مدرسه

مک مستر: برنامه موشکی ایران از اولویت های امنیت ملی ترامپ در داووس است

سازمان ملل درباره انبارهای سلاح شیمیایی تحقیق کند

دانلود آهنگ جدید امیر بهادر نبی زاده بنام حواسم با توه

دانلود آهنگ جدید علی پرویزی بنام مرز بی نهایت

دانلود آهنگ جدید امین باقری بنام رز سرخ

راهنمای انتخاب و خرید لباس زیر مردانه

احتمال افزایش سقف حقوق ها تا 25 درصد

معجزه ترنجبین در نابودی سرفه

تصاویر/ مراسم جشن میلاد حضرت زینب(س) و بزرگداشت مرحوم حجت الاسلام والمسلمین مظاهری

خاموشی: دولت هاشمی را در ورشکستگی نجات دادم؛ مجمع تشخیص باید تبدیل به مجلس دوم شود

دستور مونسان به معاون میراث فرهنگی برای رسیدگی به وضعیت خانه نیما یوشیج

چه هدیه ای خانم ها را خوشحال می کند؟

عکس/ قدرت نمایی در زمان قاجار!

جزییات گزارش ارائه شده به رییس جمهور از حوادث اخیر

ویدئو / این داروها را حین پرواز مصرف نکنید

چرا دعا و طلب باران نمی کنیم

شمخانی: بازبینی برجام ناشی از توهم ترامپ است

تامین اجتماعی درحال ورشکستگی است هرکس جز این بگوید، لاپوشانی می کند!

عملیات شبانه پلیس تهران/ عکس

دانلود آهنگ جدید رضا بیجاری بنام آروم آروم

دانلود آهنگ جدید مهران قره داغی بنام آرزو کن

دماوند، بزرگترین کشتی جنگی ایران در دریای خزر،در حال غرق شدن است!

ورود کاروان «شوق تلاوت» به جزیره قشم / نوبت قرعه‎ها مشخص شد + عکس

حقوقی که مؤمنین بر گردن یکدیگر دارند

تصاویر/ رزمایش محمد رسول الله (ص)

از اصلاحات اقتصادی عقب نشینی نمی کنیم

آمریکا به دنبال حفظ کانون های مناقشه در غرب آسیاست

برگزاری چهارمین نشست مشترک کنسولی ایران و سوییس

چگونگی انتخاب «جمشید ممتاز» به عنوان قاضی دادگاه لاهه

اعتماد سپرده گذاران به بانک ها را سلب نکنید

فال روزانه چهارشنبه 4 بهمن 1396

تصاویر/ دیدار مسئولین فرهنگی سازمان اوقاف و امور خیریه کشور با آیت الله العظمی نوری همدانی

واکنش متفاوت سیاسیون به دومین گفت وگوی رییس جمهوری در دولت دوازدهم

دکتر منوچهر محمدی آسیب شناسی انتخابات در جمهوری اسلامی ایران

دکتر منوچهر محمدی آسیب شناسی انتخابات در جمهوری اسلامی ایران