مطالب مرتبط:
هازارد آب پاکی را روی دست رئالی ها ریخت
فلاحت زاده: آندو عصای دست ما شد / اوج کار ما جلوی پرسپولیس خواهد بود
نقوی حسینی در پیش از خطبه های نمازجمعه تهران: رضایتمندی مردم باید در دستور کار مجلس و دولت باشد/ دشمن به دنبال سوءاستفاده از نارضایتی اقتصادی مردم است
امریکا هوس جسارت کند، بازهم تودهنی می خورد/ مقابله با شورای نگهبان کار مجلس نیست/ بودجه حوزه ها کمتر از دانشگاه ها است
رضایتمندی مردم دستور کار مجلس و دولت باشد/ دشمن دنبال سوءاستفاده از نارضایتی اقتصادی مردم است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 23 دی 1396 ساعت 07:052018-01-13سياسي

«ریخت و پاش» ممنوع؛ مجلس دست به کار شد/ هزینه های غیرضرور متوقف می شود؟


یک وقت هست که عده ای در این جا جمع می شوند تا تبادل نظر علمی کنند.

در این سمینار ها این طور نیست؛ باید پول هواپیما و هتل شان را بدهند؛ بعد که آن ها به این جا می آیند، - به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری میزان، هزینه های غیرضرور و تجملاتی برخی دستگاه های حاکمیتی یکی از موضوعاتی است - که تقریبا - همه مسئولان از آن انتقاد کرده و درباره برچیدن آن سخن گفته اند.

البته میزان موفقیت این موضوع محل بحث جدی است که باید دست اندرکاران نسبت به شفافیت آن اهتمام داشته باشند.

مطالبه رهبر انقلاب؛ پرهیز جدی از اسراف و ریخت و پاشمقام معظم رهبری به کرات در بیانات و پیام هایشان بر ضرورت پرهیز از هزینه های غیرضرور و اجتناب از ریخت و پاش تاکید فرموده اند.

معظم له در اسفندماه سال 92 در جلسه تبیین سیاست های اقتصاد مقاومتی، با اشاره به ضرورت اصلاح الگوی مصرف اظهار کردند: خطاب اصلی من در این موضوع متوجه مسئولان است که باید در درجه اول در حوزه مأموریتی خود، از اسراف و ریخت و پاش بطور جدی پرهیز و در درجه بعد، این موضوع را در زندگی های شخصی خود رعایت کنند.

حضرت آیت الله خامنه ای در همان دیدار با تأکید بر اینکه پایبندی مسئولان به پرهیز از ریخت و پاش، موجب تسری این روحیه به جامعه خواهد شد، افزودند: منظور از اصلاح الگوی مصرف، سخت گیری و زندگی ریاضتی نیست بلکه هدف، مصرف بر اساس الگویی عاقلانه، مدبرانه، صحیح و اسلامی است.

اعلام وصول طرح اصلاحی قانون 26 ساله ی ضدِ تجملروز چهارشنبه ششم دی ماه خبر رسید که طرح اصلاح قانون نحوه نظارت بر کاهش هزینه های غیرضرور و جلوگیری از ریخت و پاش در نشست علنی مجلس توسط هیئت رییسه بصورت عادی اعلام وصول شده است.

قانون مزبور مصوب 26 سال پیش است؛ در تاریخ 27 آذر 1370 نمایندگان مجلس سوم طرح نحوه نظارت بر هزینه های غیرضروری و جلوگیری از تجمل گرایی را در 4 ماده به تصویب رساندند.

وظایف شورای عالی بررسی و تعیین الگوی مصرف در ماده نخست این طرح که با تایید شورای نگهبان به قانون تبدیل شد، شورای عالی بررسی و تعیین الگوی مصرف باید ظرف سه ماه آیین نامه نحوه استفاده از امکانات عمومی از قبیل: اتومبیل، هواپیما، هلیکوپتر، مسافرت های خارجی، پذیرایی ها و دیگر هزینه های اداری، خدماتی، و رفاهی را تنظیم می کرد.

شواری عالی مزبور وفق تبصره دوم ماده نخست این قانون باید حداقل هر دو هفته یک بار تشکیل جلسه می داد.

قاعده برگزاری سمینار هاهمچنین در تبصره سوم ماده نخست این قانون، قید شده بود که برگزاری هرگونه سمینار، کنگره، بزرگداشت، گردهمایی بین المللی توسط دستگاه های اجرایی تنها با تصویب هیئت وزیران و در مورد قوای مقننه و قضاییه با تأیید رییس هر قوه امکان پذیر است.

در تبصره 4 این ماده قانونی تصریح شده بود که سازمان برنامه و بودجه و دیوان محاسبات کشور و سازمان بازرسی کل کشور موظفند گزارش چگونگی اجرا و موارد تخلف از این قانون را هر سه ماه یک بار به رؤسای سه قوه و دبیرخانه شورای عالی بررسی و تعیین الگوی مصرف ارائه نمایند.

ابلاغ رده بندی حفاظتیمطابق با ماده دوم قانون نحوه نظارت بر هزینه های غیرضروری و جلوگیری از تجمل گرایی شورای امنیت کشور موظف شده بود حداکثر تا یک ماه رده بندی حفاظتی، نحوه حفاظت و اتومبیل مورد استفاده و تشریفات سان و رژه کلیه مسئولان و شخصیت های کشوری و لشکری را تهیه و جهت اجرا ابلاغ نماید.

وزیر کشور نیز بعنوان مسئول پیگیری و نظارت بر اجرای این مصوبه تعیین شده بود و موظف بود هر سه ماه یک بار گزارش عملکرد و تخلفات را به مجلس شورای اسلامی، ریاست جمهوری و قوه قضاییه ارائه نماید.

صداوسیما و سایر وسایل ارتباط جمعی نیز وفق ماده 4 این قانون موظف شده بودند برنامه های خود را به نحوی تهیه و تنظیم نمایند که منجر به تبلیغ فرهنگ تجمل گرایی نشود.

قانون نحوه نظارت بر هزینه های غیرضروری و جلوگیری از تجمل گرایی که اخیرا اصلاحیه آن در مجلس اعلام وصول شده است، مربوط به 26 سال قبل بوده و از نحوه اجرای مفاد و مواد مندرج در آن اطلاعی درستی در دست نیست.

هرچند مرکز پژوهش های مجلس در یک گزارش درباره آن اظهار نظر کرده است.

همچنین مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در تیرماه 86 ، تبصره 29 قانون برنامه دوم توسعه در خصوص تشکیل شورای عالی، بررسی و تعیین الگوی مصرف را فاقد وجاهت قانونی دانست.

دفتر مطالعات اقتصادی و حقوقی این مرکز ضمن بررسی نقش و جایگاه ناظران مجلس در مجامع و شورا ها در مورد شورای عالی بررسی و تعیین الگوی مصرف که طبق تبصره 29 قانون برنامه پنجساله دوم توسعه ایجاد شده بود، آورد که تبصره 29 قانون برنامه دوم توسعه در خصوص تشکیل شورای عالی بررسی و تعیین الگوی مصرف در حال حاضر فاقد هر گونه وجاهت قانونی است و محملی قانونی برای حیات و دوام آن به لحاظ تغییر در مبانی فکری حاکم بر برنامه های دوم سوم و چهارم توسعه وجود ندارد.

طبق اعلام آن زمان مرکز پژوهش های مجلس تبصره 29 قانون برنامه دوم توسعه حتی در دوران حیات این برنامه نیز نتوانست تداوم یابد و در واقع اتخاذ تفکری به نام سیاست های تعدیل عملا بقای تبصره مزبور را ناممکن ساخت و بعد ها در برنامه های سوم و چهارم توسعه که به ترتیب طی سال های 1379 تا 1383 و 1384 تا 1388 به مورد اجرا گذاشته شدند نیز این تبصره تنفیذ نشده است.

برنامه دوم توسعه یک سال بعد از تصویب آن در مسیر دیگری قرار گرفت که این مسیر جدید مطابق با حاکمیت اقتصاد بازار و در تضاد با تفکر دولت محوری بود که تبصره 29 بر اساس آن جلوه گر شده بود.

در پایان این گزارش نیز آمده بود بر اساس سیاست مبتنی بر حاکمیت اقتصاد بازار، حقوق و آزادی های انتخاب در عرصه های اقتصادی به رسمیت شناخته شده و کنترل های قیمتی رها شدند و در نتیجه مفاهیم مورد نظر تبصره 29 عملا به هم ریخت و این مبانی تئوریک محملی برای استمرار و تداوم تبصره 29 باقی نگذاشت.

رکورد سمینار مقام معظم رهبری، شهریور سال 1380 در دیدار با اعضای هیئت دولت وقت، در این رابطه به مسئله مهمی اشاره فرمودند: و بیان داشتند که یکی از چیز هایی که واقعا اولویت ندارد، برگزاری بعضی از سمینارهاست.

امسال به نظرم ایران رکورد سمینار را شکست! هر روز در رادیو و تلویزیون خبر برگزاری سمیناری درباره ی فلان مساله ای که چندان اهمیت ندارد، منعکس می شود.

یک وقت هست که عده ای در این جا جمع می شوند تا تبادل نظر علمی کنند.

در این سمینار ها این طور نیست؛ باید پول هواپیما و هتل شان را بدهند؛ بعد که آن ها به این جا می آیند، می گویند به به، شما ایرانی ها چقدر میهمان نوازید؛ ما می خواهیم دو روز دیگر هم بمانیم! چنین چیز هایی در دنیا معمول نیست.

به طور جدی جلو این ها را بگیرید؛ مگر این که سمینار لاز می باشد که برای برگزاری آن، واقعا یک نیاز حقیقی وجود داشته باشد .

حفاظت تشریفاتی از برخی مسئولین!همچنین ماده دوم قانون نحوه نظارت بر هزینه های غیرضروری و جلوگیری از تجمل گرایی مصوب سال 1370 ناظر بر قواعد حاکم بر حفاظت از مسئولین است.

علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی، 25 آذر ماه طی سخنانی در نشست انعکاس موازین حقوق بشر در قوانین کیفری ایران به این موضوع از زاویه ای تازه اشاره کرد که حجت الاسلام والمسلمین اژه ای معاون اول دستگاه قضایی نیز در جریان نشست خبری روز سوم دی ماه خود، این نوع نگاه را تایید کرد.

اظهارات دبیر شورای عالی امنیت ملی واکنش های زیادی در پی داشت و مسئولان و کارشناسان زیادی در این باره اظهار نظر کردند.

حجت الاسلام والمسلمین اژه ای معاون اول و سخنگوی دستگاه قضا نیز از جمله مقاماتی بود که در این حوزه اظهار نظر کرد.

وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه نظرتان درباره برچیدن حفاظت شخصیت ها چیست، گفت: تعیین حفاظت شخصیت جزو اختیارات شورای امنیت است و وزارت کشور تصمیم می گیرد که برای چه کسانی و در چه سطحی و چگونه حفاظت شخصیت وجود داشته باشد.

در خصوص نظر خودم باید بگویم من معتقد هستم که بسیاری ازا فراد مثل بنده نیازی به حفاظت شخصیت نداریم.

این نظر شخصی من است.

معاون اول دستگاه قضا خاطرنشان کرد: این کار نه تنها هزینه برای دولت دارد که شاید کم باشد؛ اما دو نکته در آن هست، بطور طبیعی ممکن است که انسان با داشتن محافظ از مردم فاصله بگیرد؛ همچنین ممکن است اثر شخصی بر زندگی فرد داشته باشد.

پیشنهاد یک نماینده؛ هیچ گونه مزایا و پاداشی به مدیران اختصاص پیدا نکند یکی از مظاهر ریخت وپاش و اسراف، هزینه های فزآینده ای است که از جانب مدیران به بودجه کشور تحمیل می شود؛ در همین رابطه حجت الاسلام احمد سالک نماینده مردم اصفهان در گفت وگو با خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری میزان، گفت: بنده و جمعی از نمایندگان 2 الی 3 پیشنهاد در بودجه سال 97 مطرح کرده ایم.

وی در تشریح این پیشنهادات بیان داشت: طبق ماده 71 قانون مدیریت خدمات کشوری - که تعریفی از مدیران ارائه می دهد - ما مترصد این هستیم تا در بودجه سال 97 هیچ گونه مزایا و پاداشی براساس حقوق به مدیران اختصاص پیدا نکند و عواید حاصل از این منابع به بازنشستگان کشوری اختصاص یابد.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی افزود: بازنشستگان فرهنگی، نیرو های مسلح و فولاد شامل این پیشنهاد می شوند.

وی تأکید کرد: اگر این پیشنهاد در مجلس تصویب شود معتقدم ما انقلابی در عرصه مزیا و پاداش مسئولان در کشور خواهیم داشت که ما به دنبال تصویب آن هستیم.

حجت السلام سالک با اشاره به سایر پیشنهادات در بودجه سال 97 گفت: همچنین بنده پیشنهاد داده ام حقوق و دستمزد مدیران طبق ماده 29 برنامه ششم توسعه، براساس بودجه حقوقی سال 96 در بودجه سال 97 مدنظر قرار گیرد و عواید حاصل از این محل به بازنشتگان ارائه شود.

کاهش 10 درصدی دریافتی و فوق العاده مقاماتاحمد امیرآبادی فراهانی عضو هیئت رییسه مجلس و کمیسیون تلفیق بودجه 97 نیز پیشتر به میزان گفته بود: به دنبال ارائه پیشنهادی هستیم که بر اساس آن دریافتی و فوق العاده مقامات مشمول ماده 71 قانون مدیریت خدمات کشوری و ماده 29 قانون برنامه ششم توسعه در سال آینده 10 درصد نسبت به سال 96 کاهش یابد.

بیشتر"به هر ترتیب باید منتظر ماند و دید که طرح اصلاح قانون نحوه نظارت بر کاهش هزینه های غیرضرور و جلوگیری از ریخت و پاش ، چه زمانی در دستور کار مجلس قرار می گیرد.

بی تردید تعجیل در بررسی و تصویب این طرح در کاهش هزینه های اضافی و سربار و تجملاتی، که دغدغه مقام معظم رهبری و قاطبه مردم است، تاثیر بسزایی خواهد داشت.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: هزینه - قانون - مسئولان - مصرف - اصلاح - سمینار - ماده - آیت الله خامنه ای - شورای - هواپیما - نمایندگان مجلس - عالی - مجلس - شورای نگهبان - نظارت - زندگی - میزان - کاهش هزینه - بین المللی - چهارشنبه - رهبر - خبرگزاری - آیت الله - پذیرایی - خبرنگار - اسلامی - مسافرت - موفقیت - انتقاد - اقتصاد

آخرین اخبار سرویس:
تیپ لیلا اوتادی دیشب در یک مراسم! + عکس

تیپ متفاوت «شقایق فراهانی» در یک گالری! + عکس

قرار عاشقانه نرگس محمدی و علی اوجی در یک کافی شاپ! + عکس

نخستین نماز جمعه به امامت آیت الله خامنه ای (عکس)

توصیف جالب «جهانگیری» از «هاشمی» (اینستاپست)

از تحریف صحبت «روحانی» تا سکوت برابر «احمدی نژاد»

تتوی عجیب یک عنصر «انتخابات 96» (عکس)

آخرین اخبار «شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان»

خودروهای هیبریدی پشت چراغ قرمز دولت

پاسخ به ابهامات «سانحه نفت کش»/ شبیه سازی سناریوهای فنی برای تغییر احتمالی شرایط/ تصویب «پروتکل الحاقی» فعلا در برنامه کار ما نیست/ آمریکایی ها در برجام شکست خورده اند

فراهم شدن امکان حسابرسی عملکردی بودجه 97 توسط دیوان محاسبات کشور

انتقاد از دولت روحانی «نان» دارد؟!

رابطه طهارت انسانی با بطون قرآنی از نگاه سید جلال الدین آشتیانی - بخش دوم و پایانی مراتب طهارت برای فهم قرآن

تیلرسون: راهبرد ما در سوریه از بین بردن نفوذ ایران است

ثبت نام دوره های آموزشی «کلامی ـ حدیثی» آغاز شد

برنامه های شعبه لرزاده جامعهالقرآن در ایام دهه فجر اعلام شد

آغاز دور جدید حفظ تخصصی مؤسسه بحرالقرآن شهر قدس

امام خمینی: آرای عمومی شاه را خلع کرده است

محفل قرآنی ویژه بانوان در زابل برگزار شد

لیست 15 نفر از زیباترین زنان سلبریتی 100 سال اخیر دنیا + عکس ها

غزه و فلسطین عرصه ی رسوایی غرب است/ مسئله ی غزه مسئله ی یک تکه سرزمین نیست/ فلسطین آزاد خواهد شد

صدراعظم نوری: وعده های داده شده به خانواده های شهدای پلاسکو محقق شده است

کلید قرآنی رسیدن به سعادت و خوشبختی

طرح بودجه موقت دولت به تصویب مجلس نمایندگان آمریکا رسید

دولت ترامپ همچنان در آستانه تعطیلی

اثرات تحریم اخیر آمریکا علیه افراد و نهادهای ایرانی چیست؟ / آیا این تحریم ها صرفا جنبه نمایشی دارد؟

چیستی عدل - بخش دوم معنای عدل بر اساس نصوص وحیانی

مجلس نمایندگان آمریکا به طرح تصویب بودجه موقت رای مثبت داد

دیدار نظربایف با گوترش/پیشرفت مذاکرات آستانه و تاکید بر مذاکرات ژنو

سیر تحول و تکامل فقه سیاسی در ادوار تطور فقه سیاسی شیعه - بخش دوم و پایانی تقابل فقاهت و سلطنت

یک مقام منصوب ترامپ به دلیل اظهارات اسلام ستیزانه استعفا کرد

بدترین مردگان از زبان پیامبرچه کسانی اند؟

عکس/نفتکش های زمان قاجار را ببینید

عملی که جز خداوند کسی اندازه پاداش آن را نمی داند

رابطه حقوق بشر و انسان شناسی - بخش دوم و پایانی رابطه حقوق بشر و انسان شناسی دینی

فلسفه تفاوت های جنسیتی از منظر عدل الهی - بخش دوم و پایانی تفاوت های جنسیتی از منظر عدل الهی

واکاوی معیار تشخیص جنسیت دوجنسه ها در فقه مذاهب اسلامی با رویکرد روایی - بخش دوم و پایانی اختلاف و اضطراب در متن های منقول روایت شریح

چرا پویا مثل نسیم دیده نمی شود؟

اثم یعنی چه؟ اثم در قرآن به چه معناست؟

نامه آیت الله عرب به آیت الله یزدی در واکنش به انتقادات به مواضع رییس جمهور

مردم امروز نبود آیت الله هاشمی را احساس می کنند مشکلات کشور با نزاع و تفرقه حل نمی شود

مردم امروز نبود آیت الله هاشمی را احساس می کنند/ مشکلات کشور با نزاع و تفرقه حل نمی شود

چالش های تک فرزندی درجامعه ایرانی/ فردگرایی وکاهش سرمایه اجتماعی

موافقت استاندار خوزستان با استعفای فرماندار ویژه دزفول

هیلی: ایران عامل بی ثباتی خاورمیانه است

7 حق واجبی که مؤمنین گردن یکدیگر دارند

لزوم استفاده دستگاه ها و وزارتخانه ها از توانمندی های داخل

فیلم/ گفتگو با رهبر انقلاب درباره شخصیت شهید نواب صفوی

خواب عمیق یک نماینده در مجلس

ترامپ: اگر این مسیر را ادامه دهیم انتخابات زیادی را خواهیم برد

اظهارات پدر مهماندار نفتکش سانچی

اولین تمرین طارمی در الغرافه قطر+عکس

معلول ذهنی یارانه اش را به فقرا بخشید

بی پولی سیستماتیک "سلامت" و "وضع وخیم دارو"

مدیری به احمد نجفی: شما نورچشمی احمدی نژاد بودید

عکس فیسبوک راز قتل را آشکار کرد+تصویر

متلک های یک روزنامه به کیهان و مصباح یزدی!

یادداشت اینستاگرامی قالیباف در سالگرد حادثه پلاسکو

واکنش سردار سلیمانی به آتش زدن پرچم ایران

لایحه بودجه 97 برپایه اقتصاد ریاضتی تنظیم شده نه اقتصاد مقاومتی

گشایش دفتر یادبود «شهدای خدمت» حادثه سانچی در سفارت ایران در کویت

نیازمند نهضت روشنگری هستیم

صالحی: تئاتر می تواند نشاط را در جامعه بگستراند

فرهنگ مناظره در دانشگاه ها وجود ندارد

«جامه پیامبر»؛ پاسخی به ابهامات درباره لباس روحانیت

لطفا مردم را عصبانی نکنید!

ستاره استقلال خیال هواداران را راحت کرد+عکس

رباعی های یک شاعر در مدح بانوی کربلا

نهمین جشنواره «کتاب برتر» برگزیدگان خود را شناخت

زلزله جوادآباد مربوط به گسل پیشوا است

دانلود آهنگ جدید فرید نظری بنام کجایی

فریاد هم می کشم اما فعلا فحش می خورم!

شفا گرفتن بیمار قطع نخاع از امام رضا(ع) تایید شد

سردار جلالی: اگر به مدیریت فضای مجازی توجه نکنیم، ایران اسلامی اشغال می شود

دیدار 6 ساعته وزیران امور خارجه جمهوری آذربایجان و ارمنستان

حفاظ آهنین برای دولتی ها در مجلس!

نماینده هلند در سازمان ملل: همه طرف ها تعهدات برجامی را اجرا کنند

تکذیب اجبار زندانیان به مصرف هرگونه دارو

کاش آن نادان بجای پرچم، من را 10 بار آتش می زد

آقای استاندار! فتنه بیخ گوش شماست +عکس نوشت

لغو برجام پیامی نگران کننده به جهان خواهد بود

فال روزانه جمعه 29 دی 1396

سازمان اداری استخدامی: 67 مورد از قانون مدیریت خدمات کشوری اصلاح شد/ حقوق و مزایای کارکنان و بازنشستگان تغییر می کند

بی سوادی 32 درصد لازم التعلیم ها در سیستان و بلوچستان

مردم بزرگ ترین سرمایه انقلاب هستند/ چگونه می توان دشمن را منجی و حلال مشکلات خواند؟ / سپاه سایه امنیت را بر سر منطقه گسترانده است

دلجویی استاندار از خانواده کشته شدگان لرستانی حادثه نفتکش سانچی

مردم بزرگ ترین سرمایه انقلاب هستند/ چگونه می توان دشمن را منجی و حلال مشکلات خواند؟ / برای انتقال ارزش های انقلاب به نسل نو نیازمند نهضت روشنگری هستیم

«قانون شنود اطلاعات خارجی» در سنای آمریکا تصویب شد

فردی که می خواهد سعد حریری عراق شود

مراسم یادبود خدمه کشتی سانچی در بوشهر (عکس)

عضو سابق شورای شهر: گزارش نجفی از عملکرد سالهای گذشته شهرداری قریب به واقعیت است

واکنش علم الهدی به اتهام دخالت در اعتراضات اخیر مشهد: من در سفر سبزوار بودم

3 تکنیک قرآنی که زندگیتان را دگرگون می کند

نامه رییس دفتر سیاسی حماس به مقام معظم رهبری

آیت الله شبیری زنجانی: در ملاقات اول از هاشمی خوشم نیامد/ احمدی نژاد خیلی از حد خود خارج می شد

نهمین جشنواره کتاب برتر برگزیدگان خود را شناخت مسجد جامعی: پای کتاب کودک را به عرصه های بین المللی باز کنید

فضای مجازی باید مورد بررسی فقهی قرار بگیرد

سرلیستس رییسی جدی است؟

شهید نواب صفوی تحولات زیادی را در جامعه به وجود آورد/ ملی شدن صنعت نفت از اقدامات جنبش فداییان اسلام بود

توضیح فیروز کریمی پس از رفتار نامناسب با تصویربردار صداوسیما: او می خواست سوسمار شکار کند

«ریخت و پاش» ممنوع؛ مجلس دست به کار شد/ هزینه های غیرضرور متوقف می شود؟

«ریخت و پاش» ممنوع؛ مجلس دست به کار شد/ هزینه های غیرضرور متوقف می شود؟