مطالب مرتبط:
تبیین بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار مردم قم حکومتی که تکیه اش به مردم است
تبیین بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار مردم قم (3) آیا مردم آمریکا گرسنه نیستند؟
تبیین بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار مردم قم (2) آمریکایی ها با تجمعات اعتراضی چگونه برخورد می کنند؟
تبیین بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار مردم قم (1) این جوانان مؤمن و انقلابی اند که روز خطر سینه سپر می کنند
عضو خبرگان رهبری :حماسه21 دی مردم لالی درتاریخ انقلاب اسلامی ثبت شود
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 23 دی 1396 ساعت 07:012018-01-13سياسي

گزارشی درباره حمایت رهبر انقلاب از حرکت علمی جهادی پژوهشگاه رویان برای زندگی بهتر مردم


طبق گفته ی رییس فعلی پژوهشگاه رویان -دکتر گورابی- چند جوان دانشجو با کمک رهبر انقلاب و بدون هیچ پشتوانه ی قبلی در خرداد 1370 با هر مشکل و سختی که وجود داشت، - گزارشی درباره حمایت رهبر انقلاب از حرکت علمی جهادی پژوهشگاه رویانبرای زندگی بهتر مردم طبق گفته ی رییس فعلی پژوهشگاه رویان -دکتر گورابی- چند جوان دانشجو با کمک رهبر انقلاب و بدون هیچ پشتوانه ی قبلی در خرداد 1370 با هر مشکل و سختی که وجود داشت، ساختمان را مجهز و کارشان را آغاز می کنند.

ساختمانی با ابتدایی ترین تجهیزات و شرایط که خود جوانان آغازکننده ی کار به سرپرستی زنده یاد دکتر کاظمی آشتیانی آن را به تنهایی تجهیز کردند: رهبر انقلاب اسلامی روز گذشته در دیدار مردم قم با اشاره به اینکه دشمن درصدد است تا ابزارهای اقتدار ملی را از جمهوری اسلامی بگیرد، فرمودند: یکی از مهم ترین ابزارهای اقتدار ملّی، جوان مؤمن ما است؛ میخواهند این ایمان را از جوان بگیرند.

این جوان مؤمن است که در مسئله ی هسته ای، در مسئله ی پیشرفتهای علمی، در نانو، در رویان، در بقیّه ی بخشهای علمی بیدارْخوابی میکشد، سختی میکشد تا اینکه یک پیشرفت علمی را به نهایت برساند؛.

اینها میخواهند این ایمان را از این جوان بگیرند.

پایگاه اطلاع رسانی KHAMENEI.

IR به همین مناسبت و در ایام سالگرد درگذشت دکتر کاظمی آشتیانی، مؤسس پژوهشگاه رویان، در گزارشی به بررسی این نمونه ی برجسته از تلاش علمی جوانان مؤمن کشورمان و حمایت رهبر انقلاب از حرکت آنان می پردازد.

مجموعه ی ساختمانی بزرگی واقع شده در بزرگراه رسالت تهران که از سمت شرقی بزرگراه همت نیز به خوبی قابل رؤیت است و تابلوی بزرگ آن از چند نقطه جلوه گری می کند.

وقتی قدم به داخل این مجتمع علمی و درمانی می گذارید، پیش رویتان، بر روی سنگ گرانیت سیاه رنگ بزرگ و صیقل خورده ای که به دیواره ی یکی از ساختمان ها نصب شده، به رنگ طلایی و با خطی درشت حک شده است: پژوهشگاه رویان؛ مجتمع آموزشی، درمانی و پژوهشی زنده یاد دکتر سعید کاظمی آشتیانی یک مجموعه ی ساختمانی گسترده و درهم پیچیده که از سه بخش اصلی: پژوهشکده ی زیست شناسی و فناوری سلول های بنیادی، پژوهشکده ی زیست شناسی و طب تولید مثل و پژوهشکده ی زیست فناوری جانوری تشکیل شده است.

به نقل از سایت رسمی این مرکز، در حال حاضر سی و یک محقق با مدرک Phd، سی محقق با مدرک MD و یکصد و بیست نفر با مدرک MSc در آن مشغول به کار هستند.

حالا سؤال اینجاست که آیا رویان و مجموعه های تابعه ی آن از ابتدا این گونه بوده اند و در چنین فضایی کار خود را آغاز کرده اند؟ چندین استاد دانشگاه و یا دارنده ی مدرک دکتری تخصصی در سال 1370 این مجموعه ای که هم اکنون علاوه بر تهران، در اصفهان نیز شعبه دارد و در شهرهای تبریز و مازندران هم در حال احداث واحدهای مختلف است، پایه گذاری کردند؟ چه فرایندی طی شد تا رویان، رویان شد؟ [*] چند دانشجو، یک ساختمان قرضی و آرزوهای بزرگ زمانی که انگیزه ی تشکیل رویان در میان چند دانشجوی جهاد دانشگاهی شکل گرفت، به روش های مختلف و با وجود مشکلات فراوان، سعی کردیم ملزومات و امکانات کار را فراهم کنیم.

نهایتاً مقدمات اولیه و لوازم اصلی که فراهم شد، مسئله ی ساختمان مطرح شد.

هرچقدر فکر کردیم که به چه طریقی می توانیم مشکل مکان را حل کنیم، به نتیجه ای نرسیدیم.

مکان نسبتاً وسیعی برای این کار لازم بود که باید شرایط خاصی هم می داشت.

پس از بحث و بررسی های فراوان، تنها فکری که به نظرمان رسید، دوست مشترک مرحوم دکتر کاظمی و رهبر انقلاب بود.

ایشان موضوع را به نحوی به حضرت آیت الله خامنه ای منتقل کرد و گفت که این جوانان می خواهند این کار را در جهاد دانشگاهی انجام بدهند و امکاناتی در اختیارشان نیست.

نهایتاً رهبر انقلاب بنیاد مستضعفان را موظف کردند که مکانی را در اختیار این مجموعه قرار دهد.

همچنین ایشان سؤال کرده بودند که چقدر کمک مالی می خواهید؟ ما هم مبلغ هفت میلیون تومان را اعلام کردیم و با کمک ایشان کار را شروع کردیم.

وقتی معاونت وقت محرومان بنیاد مستضعفان دستور مستقیم آقا را مشاهده کرد، کمک های بسیاری کرد.

البته با توجه به اینکه آن معاونت هم شناختی از کار نداشت، شرط کرد که اگر دیدیم ظرف یک سال به نتیجه ای نرسیدیم و درجا می زنیم، باید ساختمان را تخلیه کنیم (1) این گونه و طبق گفته ی رییس فعلی پژوهشگاه رویان -دکتر گورابی- چند جوان دانشجو با کمک رهبر انقلاب و بدون هیچ پشتوانه ی قبلی در خرداد 1370 با هر مشکل و سختی که وجود داشت، ساختمان را مجهز و کارشان را آغاز می کنند.

ساختمانی با ابتدایی ترین تجهیزات و شرایط که خود جوانان آغازکننده ی کار به سرپرستی زنده یاد دکتر کاظمی آشتیانی آن را به تنهایی تجهیز کردند: همه چیز آن ساختمان را ما خودمان ایجاد کردیم.

یک چهاردیواری در یک طرف حیاط، با موزاییک و نبشی ساختیم و به گروه پژوهش اختصاص دادیم.

لذا توانستیم از فضای ساختمان خیلی بیشتر استفاده کنیم.

آخر هم پول دادیم و آن ساختمان را خریدیم و آن طور نبود که به ما هدیه داده شود.

(2) شانزده سال بعد وقتی رهبر انقلاب اسلامی به مجموعه ی رویان رفتند ، نزد همان گروه جوان و بدون امکانات که حالا در قامت اساتید و پژوهشگران و مدیران برجسته بودند، در توضیح حمایتشان از حلقه ی اولیه ی رویان این گونه گفتند: آن دوست مشترک من و مرحوم کاظمی که شرح قضایای کاری ایشان را در آغاز کار -پانزده شانزده سال قبل- و درخواستهای او را با من مطرح کرد، من نشانه های یک حرکت درست را در این کار احساس کردم؛ لذا گفتم من در حدّ مقدورِ خودم در خدمت این کار و پشتیبانی این کار قرار میگیرم.

هرچه زمان گذشت، آن ظنّ اوّلی تقویت شد؛ تکذیب نشد.

(3) با اعتمادی که رهبر انقلاب به چند جوان جهادگر می کند، راهی آغاز می شود که نتیجه ی بسیار نویدبخش و پرثمری دارد و البته این اعتماد و حمایت به همین نقطه هم ختم نمی شود.

[*] اولین موفقیت ها و ادامه حمایت ها جوانان جهادگر با همان امکانات ابتدایی و حمایت های مادی و معنوی رهبر معظم انقلاب، بی سروصدا اما با قدرت کارشان را ادامه می دهند و کم کم موفقیت های اولیه به آن ها رخ می نمایاند.

رهبر انقلاب به تدریج در جریان این موفقیت ها قرار می گیرند و زمانی که گروه جوان رویان در همان سال های اول خدمت ایشان می رسند، آقا تصریح می کند که من می دانستم که شما موفق می شوید و این موفقیت برای کشور خوب است.

خوبی اش این است که به دست شما انجام شده و کسانی هم این کار را انجام دادند که روی آن تأکید داشتند.

(4) البته مدیریت رهبر معظم انقلاب در این جریان به گونه ای است که هیچ وقت متوقف به اهداف کوتاه مدت نمی شوند و دائماً در پی آن هستند که افراد و مجموعه های باانگیزه مثل رویان را به سمت افق های بلندتر سوق دهند؛ ازاین روست که در همان جلسه ای که ذکر آن رفت، ایشان پس از شنیدن گزارش دستاوردهای حاصل شده از عملکرد رویان، با اشاره به این بیت معروف که باش تا صبح دولتت بدمد / کاین هنوز از نتایج سحر است تأکید می کنند که: این هنوز اول کارتان هست؛ بنابراین افق را خیلی وسیع تر ببینید.

شما با این روحیه ای که دارید و با این کار حتماً می توانید موفقیت های بیشتری کسب کنید.

(5) [*] مردم نتایج تحقیق را زودتر ببینند حالا دیگر مجموعه ی رویان در حال نزدیک شدن به مرحله ای است که باید محصولات و نتایج تحقیقات خود را به بدنه ی مردم ارائه نماید تا آن ها در زندگیشان از آن اسفاده کنند؛ این راهبردی است که رهبر معظم انقلاب پیش پای رویانی ها می گذارند.

این کار علاوه بر اینکه جریان نوآوری و تحول علمی را به لایه های مختلف کشور تزریق می کند، بستری را برای پژوهشگران جوان فراهم می کند تا خود را بیشتر باور کنند و بدانند که محصول تحقیقات آن ها مستقیماً در بطن زندگی مردم جریان دارد.

در واقع این مسیر سرمایه گذاری علمی و بها دادن به پژوهش و نوآوری باید به نقطه ای ختم شود که اثر مستقیمش را مردم در زتدگی شان ببینند.

دکتر گورابی دراین باره می گوید: در سال 1383 دوستان دوباره خدمت آقا رسیدند و توضیحاتی درباره ی کارها دادند.

رهبر انقلاب تأکید کردند که کاری کنید تا نتایج این تحقیقات سریع تر در دسترس مردم قرار بگیرد.

یعنی تا زمانی که تحقیقات ما برای مردم ملموس نشده، راضی نیستند.

درست است که بعضی بخش ها به صورت پایه است و پایه ی علم را قوی کرده و مرزهای دانش را گسترش می دهد ولی یک بخشی از آن را باید حتماً به نوعی به کاربرد برسانیم.

مردم زمانی رضایت خواهند داشت که نتیجه را ببینند و بدانند این هزینه ای که شده، در زندگی شان تأثیر مثبتی گذاشته است.

(6) [*] موعد دیدار فرا رسید جوانان دیروز و پژوهشگران باتجربه ی امروزِ مجموعه ی رویان با اتکا به ایمان، پشتکار، روحیه ی جهادی و اخلاصشان، مسیر خود را ادامه می دهند و حتی رحلت ناگهانی دکتر کاظمی آشتیانی در این پیشرفت خللی ایجاد نمی کند.

واکنش رهبر انقلاب به درگذشت این جهادگر عرصه ی علم و دانش و تعابیری که ایشان در پیام تسلیت استفاده می کنند، همه به نوعی میزان ارزش گذاری ایشان بر جریان ابتکار و نوآوری علمی در کشور و همچنین پررنگ کردن دستاوردهای آن را تداعی می کند: با تأسف و تلخکامی خبر درگذشت دانشمند مؤمن و جهادگر، مرحوم دکتر سعید کاظمی اشتیانی را دریافت کردم و بر فقدان آن شخصیت ارزشمند که کانون امید و ابتکار و نوآوری بود، افسوس خوردم.

وی یکی از فرزندان صالح انقلاب و از رویش های مبارکی بود که آینده ی درخشان علمی در کشور را نوید می دهند.

مؤسسه ی رویان که مجمع ارزشمندی از نوآوران و جهادگران عرصه ی علوم زیستی است، در پیدایش و رشد و اعتلای خود، مدیون همت و ایمان و پشتکار این دانشمند جوان و بلندهمت است.

(7) دانشمند مؤمن و جهادگر، کانون امید و ابتکار و نوآوری، فرزند صالح انقلاب، رویش مبارک، دانشمند جوان و بلندهمت و.

همگی عبارات و تعابیری است که حکایت از ارزش و جایگاه این فعالیت و دستاورد در منظر حضرت آیت الله خامنه ای دارد.

اما با درگذشت دکتر کاظمی آشتیانی حمایت ها و پشتیبانی ها قطع نمی شود و انرژی ای که رهبر معظم انقلاب درون خانواده ی رویان می دمد، آن ها را به ادامه ی مسیر با قدرت بیشتر ترغیب می کند: در زمان حیات دکتر کاظمی، هر از گاهی ملاقاتی صورت می گرفت تا انرژی و روحیه ای تازه بگیریم.

واقعاً دکتر وقتی به ملاقات آقا می رفت و می آمد، یک انرژی غیر قابل مهار می گرفت.

البته باید تصریح کنم که گزارش مستمری هم در این مدت خدمت آقا ارائه می شد، چرا که دکتر کاظمی همیشه می گفت آقا دوست دارند یک بازدیدی از رویان داشته باشند و همیشه دوست داشتیم این مسئله اتفاق بیفتد که متأسفانه در زمان حیات مرحوم دکتر کاظمی به وقوع نپیوست (8) دیدار از پژوهشگاه رویان در زمان حیات دکتر کاظمی آشتیانی رخ نداد ولی دو سال بعد از درگذشت این استاد بسیجی و پرتلاش، بالاخره موعد دیدار فرا می رسد و این بار رهبر معظم انقلاب که در طول شانزده سال به طور مستقیم و غیرمستقیم در جریان فعالیت های رویان قرار می گرفتند، خود عزم کردند تا با دستاوردهای این مجموعه از نزدیک آشنا شوند؛ بازدیدی موشکافانه، محققانه و همراه با شعف و خوشحالی از بالندگی علم و نوآوری در کشور: ما سعی کردیم کارهای نیمه کاره را به انجام برسانیم.

خوشبختانه این امر با پایان کار ساختمان فعلی مان هم زمان شد.

دقیقاً تیرماه 1386 زمانی که داشتیم به این ساختمان جابه جا می شدیم، آقا لطف کردند و در همان ابتدا تشریف آوردند.

در آن زمان ما در حین اسباب کشی بودیم.

برای جابه جایی، یک سری از کارهایمان را سرعت داده بودیم.

نهایتاً روز 25 تیرماه بود که این بازدید صورت گرفت.

بازدید ایشان بسیار موشکافانه و به مثابه یک محقق کهنه کار بود.

البته این مسئله سابقه داشت؛ اولین بار هم که برای ارائه ی گزارش در مورد همین سلول های بنیادی به محضرشان رفتیم، وقتی توضیحات اساتید و محققان رویان در مورد سلول های بنیادی با نمایش اسلاید انجام گرفت، آقا از همراهانشان که چند پزشک بودند، پرسیدند که شما سؤالی ندارید؟ آن ها سؤالی نداشتند، بعد خودشان شروع کردند به پرسیدن سؤالاتی واقعاً اساسی و بنیادین (9) [*] قدردانی از یک حرکت مبارک حضور یافتن رهبر معظم انقلاب در تاریخ 1386/4/25 در پژوهشگاه رویان، فلسفه و دلیلی دارد که خود ایشان در ابتدای بیاناتشان به آن اشاره می کنند: چند سالی است که یک حرکت مبارک علمی در کشور آغاز شده؛ همه این را قبول دارند که این تحرّک ارجمند تقریباً در بین مجموعه ی اهل علم کشور اعم از استاد و دانشجو و محقّق و دانشگاهها و مراکز تحقیقاتی کم و بیش گسترده است.

بنده وظیفه دارم نسبت به این حرکت عظیمی که دانشمندان، محقّقان و استادان ما در سرتاسر کشور ایجاد کرده اند، به سهم خودم حق گزاری و ابراز قدردانی کنم.

امروز آمدن من به این مرکز در واقع یک حرکت نمادین است برای قدرشناسی از حرکت علمی عظیم و وسیعی که خوشبختانه در کشور ما شروع شده؛ اگرچه هنوز در آغاز راه است.

اینجا را انتخاب کردیم، اوّلاً به خاطر رویان، ثانیاً به خاطر جهاد دانشگاهی حالا بعد از 16 سال فراز و نشیبِ گروهی دانشجوی بسیجی و جهادگر، سکاندار کشتی انقلاب که در طول این سال ها از هرگونه حمایت مادی و معنوی در جهت رشد و پویایی این حرکت دریغ نکرده است، مجموعه ی رویان را این گونه توصیف می کند: مؤسسه ی رویان، یک مؤسسه ی موفق و یک نمونه ی کامل و چشمگیر از آن چیزی بود و هست که انسان آرزویش را دارد.

علت اینکه من به مرحوم سعید کاظمی این قدر علاقه داشتم و الان هم در دلم و در ذهنم برای آن جوان عزیز، ارزش و جایگاه قائلم، همین است.

حرکت او، نحوه ی کار او، مدیریّت او، پیگیری او، یک مجموعه ی کاملی بود از آن چیزی که آدم دوست میدارد و آرزو دارد، که حالا من اندکی دراین باره عرض خواهم کرد.

رویان هم با کمک او و بقیّه ی همکارانی که در رویان از اوّل مشغول بوده اند، این جوری بارآمد؛ این جوری رشد کرد؛ این جوری رویید.

اگر بخواهم این الگوی مطلوب را در یک جمله معرفی کنم، عبارت است از: ترکیب علم، ایمان، تلاش.

هم علم را جدّی گرفتند، هم ایمان و پایبندی و تقوا را؛ نه به صورت یک سربار، بلکه به شکل یک عنصر اصلی در بافت مجموعه و در بافت کار.

و هم خستگی را فراموش کردند، که به گمان من مرحوم کاظمی جان و سلامت خودش را هم سر همین کار گذاشت؛ یعنی این دنبالگیری و این اهتمامها و خسته نشدنها.

لذا رویان در چشم من بسیار گرامی است و عزیز است و شما جوانها و مردان و زنان مؤمن و عزیزی که در این مجموعه کار میکنید، برای من عزیز هستید و معتقدم رویان استعداد بسیار زیادی برای کار کردن و برای پیش رفتن دارد.

(10) [*] مؤلفه های مدیریت رهبری در جریان دادن به نوآوری می توان گفت رهبر معظم انقلاب در جریان رشد و بالندگی پژوهشگاه رویان و در واقع در عرصه ی مدیریت نحوه ی جریان دهی دانش و نوآوری در کشور با تمسک به نمونه ای همچون رویان، این مؤلفه ها را اتخاذ کردند: الف) اعتماد به جوانان و ارزش نهادن به کارهای مبتکرانه و آرزوهای بلند عده ای پژوهشگر جوان ب) حمایت بی دریغ در شروع و طول کار اعم از حمایت های مادی و معنوی ج) پیگیری مجدانه و در جریان جزییات کار قرار گرفتن د) روحیه دادن مستمر و دمیدن انرژی در جهت جلوگیری از یأس و ممانعت از خستگی در اثر فشارهای موجود در کار ه) ترسیم فضای جهاد و تقابل با دشمن برای عناصر فعال در جبهه ی نوآوری و پژوهش(11) و) اصرار و پافشاری بر در جریان قرار دادن مردم از نتایج تحقیقات و اطلاع رسانی از دستاوردها و تأکید بر ورود باشتاب تر نتایج تحقیقات در عرصه ی زندگی مردم ز) راضی نشدن به سطوح و افق های کوچکی از موفقیت و ترسیم افق های بلند پیش روی افراد نوآور و مبتکر در حوزه ی علمی ح) قدردانی و تشکر از فعالیت های انجام شده و تشویق و ترغیب برای ادامه ی قدرتمندتر مسیر حرکت پی نوشت ها: 1) رویان چگونه رویان شد؛ گفت وگو با دکتر گورابی رییس پژوهشگاه رویان، 1389/06/16 2) همان 3) بیانات در بازدید از پژوهشگاه رویان، 1386/4/25 4) همان 5) همان 6) رویان چگونه رویان شد؛ گفت وگو با دکتر گورابی رییس پژوهشگاه رویان، 1389/06/16 7) پیام تسلیت در پی درگذشت دکتر سعید کاظمی آشتیانی، 1384/10/15 8) رویان چگونه رویان شد؛ گفت وگو با دکتر گورابی رییس پژوهشگاه رویان، 1389/06/16 9) همان 10) بیانات در بازدید از پژوهشگاه رویان، 1386/4/25 11) جهادی عمل کردن، مفهوم خاصی دارد.

هرجور کاری، جهادی نیست.

جهاد یعنی مبارزه؛ مبارزه ی در همین اصطلاح متعارف فارسیِ امروز ما.

مبارزه انواع و اقسامی دارد: مبارزه ی علمی داریم، مبارزه ی مطبوعاتی داریم، مبارزه ی سیاسی داریم، مبارزه ی اقتصادی داریم، مبارزه ی نظامی داریم، مبارزه ی آشکار داریم، مبارزه ی پنهان داریم؛ اما یک نقطه ی مشترک در همه ی اینها وجود دارد و آن اینکه در مقابلِ یک خصم است؛ در مقابلِ یک مانع است.

دایره ی جهاد شما علم و فناوری است.

مجموعه، مجموعه ی علمی است؛ اما در چه جهتی باشد تا جهاد باشد؟ این مهم است.

نگاه کنید ببینید برای کشور شما، برای انقلاب شما، برای اهدافی که این انقلاب ترسیم کرده، کدام دشمن عنود در کمین نشسته و شما باید با آن دشمن عنود مبارزه کنید؟ کارتان در آن صراط که شد، می شود جهاد.

وقتی که راجع به سلول های بنیادیِ شبیه سازی و این طور کارها آقایان حرف زدید و بنده یا دیگری هم تجلیلی از این کار کردند، مقامات آمریکایی اعلام کردند که برای علوم ژنتیک هم باید شورای حکامی به وجود بیاید! این معنایش چیست؟ دشمن از اینکه شما در این رشته دارید حرکت میکنید، دردش آمده است.

در حرکت جهادی، در علم جهادی، در تحقیق جهادی، این عنصر حتماً شرط است.

بیانات در بازدید از پژوهشگاه رویان 1386/4/25 پایگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله العظمی سیدعلی خامنه ای (مد ظله العالی)" انتهای متن/ http://fna.

ir/a3b5l9 نظرات دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد
کلید واژه ها: پژوهشگاه رویان - رهبر انقلاب - پژوهشگاه - ساختمان - جوان - علمی - پژوهشکده - ساختمانی - رهبر - بزرگ - دکتر - رهبر انقلاب اسلامی - پایگاه اطلاع رسانی - حمایت - جمهوری اسلامی - انقلاب اسلامی - سالگرد درگذشت - زیست - پیشرفت - مردم - اسلامی - دانشجو - جوانان - فناوری - اطلاع رسانی - بزرگراه همت - زندگی - خرداد - زنده - مشکل

آخرین اخبار سرویس:
تیپ لیلا اوتادی دیشب در یک مراسم! + عکس

تیپ متفاوت «شقایق فراهانی» در یک گالری! + عکس

قرار عاشقانه نرگس محمدی و علی اوجی در یک کافی شاپ! + عکس

نخستین نماز جمعه به امامت آیت الله خامنه ای (عکس)

توصیف جالب «جهانگیری» از «هاشمی» (اینستاپست)

از تحریف صحبت «روحانی» تا سکوت برابر «احمدی نژاد»

تتوی عجیب یک عنصر «انتخابات 96» (عکس)

آخرین اخبار «شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان»

خودروهای هیبریدی پشت چراغ قرمز دولت

پاسخ به ابهامات «سانحه نفت کش»/ شبیه سازی سناریوهای فنی برای تغییر احتمالی شرایط/ تصویب «پروتکل الحاقی» فعلا در برنامه کار ما نیست/ آمریکایی ها در برجام شکست خورده اند

فراهم شدن امکان حسابرسی عملکردی بودجه 97 توسط دیوان محاسبات کشور

انتقاد از دولت روحانی «نان» دارد؟!

رابطه طهارت انسانی با بطون قرآنی از نگاه سید جلال الدین آشتیانی - بخش دوم و پایانی مراتب طهارت برای فهم قرآن

تیلرسون: راهبرد ما در سوریه از بین بردن نفوذ ایران است

ثبت نام دوره های آموزشی «کلامی ـ حدیثی» آغاز شد

برنامه های شعبه لرزاده جامعهالقرآن در ایام دهه فجر اعلام شد

آغاز دور جدید حفظ تخصصی مؤسسه بحرالقرآن شهر قدس

امام خمینی: آرای عمومی شاه را خلع کرده است

محفل قرآنی ویژه بانوان در زابل برگزار شد

لیست 15 نفر از زیباترین زنان سلبریتی 100 سال اخیر دنیا + عکس ها

غزه و فلسطین عرصه ی رسوایی غرب است/ مسئله ی غزه مسئله ی یک تکه سرزمین نیست/ فلسطین آزاد خواهد شد

صدراعظم نوری: وعده های داده شده به خانواده های شهدای پلاسکو محقق شده است

کلید قرآنی رسیدن به سعادت و خوشبختی

طرح بودجه موقت دولت به تصویب مجلس نمایندگان آمریکا رسید

دولت ترامپ همچنان در آستانه تعطیلی

اثرات تحریم اخیر آمریکا علیه افراد و نهادهای ایرانی چیست؟ / آیا این تحریم ها صرفا جنبه نمایشی دارد؟

چیستی عدل - بخش دوم معنای عدل بر اساس نصوص وحیانی

مجلس نمایندگان آمریکا به طرح تصویب بودجه موقت رای مثبت داد

دیدار نظربایف با گوترش/پیشرفت مذاکرات آستانه و تاکید بر مذاکرات ژنو

سیر تحول و تکامل فقه سیاسی در ادوار تطور فقه سیاسی شیعه - بخش دوم و پایانی تقابل فقاهت و سلطنت

یک مقام منصوب ترامپ به دلیل اظهارات اسلام ستیزانه استعفا کرد

بدترین مردگان از زبان پیامبرچه کسانی اند؟

عکس/نفتکش های زمان قاجار را ببینید

عملی که جز خداوند کسی اندازه پاداش آن را نمی داند

رابطه حقوق بشر و انسان شناسی - بخش دوم و پایانی رابطه حقوق بشر و انسان شناسی دینی

فلسفه تفاوت های جنسیتی از منظر عدل الهی - بخش دوم و پایانی تفاوت های جنسیتی از منظر عدل الهی

واکاوی معیار تشخیص جنسیت دوجنسه ها در فقه مذاهب اسلامی با رویکرد روایی - بخش دوم و پایانی اختلاف و اضطراب در متن های منقول روایت شریح

چرا پویا مثل نسیم دیده نمی شود؟

اثم یعنی چه؟ اثم در قرآن به چه معناست؟

نامه آیت الله عرب به آیت الله یزدی در واکنش به انتقادات به مواضع رییس جمهور

مردم امروز نبود آیت الله هاشمی را احساس می کنند مشکلات کشور با نزاع و تفرقه حل نمی شود

مردم امروز نبود آیت الله هاشمی را احساس می کنند/ مشکلات کشور با نزاع و تفرقه حل نمی شود

چالش های تک فرزندی درجامعه ایرانی/ فردگرایی وکاهش سرمایه اجتماعی

موافقت استاندار خوزستان با استعفای فرماندار ویژه دزفول

هیلی: ایران عامل بی ثباتی خاورمیانه است

7 حق واجبی که مؤمنین گردن یکدیگر دارند

لزوم استفاده دستگاه ها و وزارتخانه ها از توانمندی های داخل

فیلم/ گفتگو با رهبر انقلاب درباره شخصیت شهید نواب صفوی

خواب عمیق یک نماینده در مجلس

ترامپ: اگر این مسیر را ادامه دهیم انتخابات زیادی را خواهیم برد

اظهارات پدر مهماندار نفتکش سانچی

اولین تمرین طارمی در الغرافه قطر+عکس

معلول ذهنی یارانه اش را به فقرا بخشید

بی پولی سیستماتیک "سلامت" و "وضع وخیم دارو"

مدیری به احمد نجفی: شما نورچشمی احمدی نژاد بودید

عکس فیسبوک راز قتل را آشکار کرد+تصویر

متلک های یک روزنامه به کیهان و مصباح یزدی!

یادداشت اینستاگرامی قالیباف در سالگرد حادثه پلاسکو

واکنش سردار سلیمانی به آتش زدن پرچم ایران

لایحه بودجه 97 برپایه اقتصاد ریاضتی تنظیم شده نه اقتصاد مقاومتی

گشایش دفتر یادبود «شهدای خدمت» حادثه سانچی در سفارت ایران در کویت

نیازمند نهضت روشنگری هستیم

صالحی: تئاتر می تواند نشاط را در جامعه بگستراند

فرهنگ مناظره در دانشگاه ها وجود ندارد

«جامه پیامبر»؛ پاسخی به ابهامات درباره لباس روحانیت

لطفا مردم را عصبانی نکنید!

ستاره استقلال خیال هواداران را راحت کرد+عکس

رباعی های یک شاعر در مدح بانوی کربلا

نهمین جشنواره «کتاب برتر» برگزیدگان خود را شناخت

زلزله جوادآباد مربوط به گسل پیشوا است

دانلود آهنگ جدید فرید نظری بنام کجایی

فریاد هم می کشم اما فعلا فحش می خورم!

شفا گرفتن بیمار قطع نخاع از امام رضا(ع) تایید شد

سردار جلالی: اگر به مدیریت فضای مجازی توجه نکنیم، ایران اسلامی اشغال می شود

دیدار 6 ساعته وزیران امور خارجه جمهوری آذربایجان و ارمنستان

حفاظ آهنین برای دولتی ها در مجلس!

نماینده هلند در سازمان ملل: همه طرف ها تعهدات برجامی را اجرا کنند

تکذیب اجبار زندانیان به مصرف هرگونه دارو

کاش آن نادان بجای پرچم، من را 10 بار آتش می زد

آقای استاندار! فتنه بیخ گوش شماست +عکس نوشت

لغو برجام پیامی نگران کننده به جهان خواهد بود

فال روزانه جمعه 29 دی 1396

سازمان اداری استخدامی: 67 مورد از قانون مدیریت خدمات کشوری اصلاح شد/ حقوق و مزایای کارکنان و بازنشستگان تغییر می کند

بی سوادی 32 درصد لازم التعلیم ها در سیستان و بلوچستان

مردم بزرگ ترین سرمایه انقلاب هستند/ چگونه می توان دشمن را منجی و حلال مشکلات خواند؟ / سپاه سایه امنیت را بر سر منطقه گسترانده است

دلجویی استاندار از خانواده کشته شدگان لرستانی حادثه نفتکش سانچی

مردم بزرگ ترین سرمایه انقلاب هستند/ چگونه می توان دشمن را منجی و حلال مشکلات خواند؟ / برای انتقال ارزش های انقلاب به نسل نو نیازمند نهضت روشنگری هستیم

«قانون شنود اطلاعات خارجی» در سنای آمریکا تصویب شد

فردی که می خواهد سعد حریری عراق شود

مراسم یادبود خدمه کشتی سانچی در بوشهر (عکس)

عضو سابق شورای شهر: گزارش نجفی از عملکرد سالهای گذشته شهرداری قریب به واقعیت است

واکنش علم الهدی به اتهام دخالت در اعتراضات اخیر مشهد: من در سفر سبزوار بودم

3 تکنیک قرآنی که زندگیتان را دگرگون می کند

نامه رییس دفتر سیاسی حماس به مقام معظم رهبری

آیت الله شبیری زنجانی: در ملاقات اول از هاشمی خوشم نیامد/ احمدی نژاد خیلی از حد خود خارج می شد

نهمین جشنواره کتاب برتر برگزیدگان خود را شناخت مسجد جامعی: پای کتاب کودک را به عرصه های بین المللی باز کنید

فضای مجازی باید مورد بررسی فقهی قرار بگیرد

سرلیستس رییسی جدی است؟

شهید نواب صفوی تحولات زیادی را در جامعه به وجود آورد/ ملی شدن صنعت نفت از اقدامات جنبش فداییان اسلام بود

توضیح فیروز کریمی پس از رفتار نامناسب با تصویربردار صداوسیما: او می خواست سوسمار شکار کند

گزارشی درباره حمایت رهبر انقلاب از حرکت علمی جهادی پژوهشگاه رویان برای زندگی بهتر مردم

گزارشی درباره حمایت رهبر انقلاب از حرکت علمی جهادی پژوهشگاه رویان برای زندگی بهتر مردم