مطالب مرتبط:
تبیین بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار مردم قم حکومتی که تکیه اش به مردم است
تبیین بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار مردم قم (3) آیا مردم آمریکا گرسنه نیستند؟
تبیین بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار مردم قم (2) آمریکایی ها با تجمعات اعتراضی چگونه برخورد می کنند؟
تبیین بخشی از بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی مثلث آمریکا و صهیونیست ها، عربستان و منافقین علیه ملت، ایران و اسلام
امام جمعه هشترود: سخنان رهبر معظم انقلاب، عین اندیشه سیاسی علوی و اسلامی است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 23 دی 1396 ساعت 07:012018-01-13سياسي

تبیین بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار مردم قم (1) این جوانان مؤمن و انقلابی اند که روز خطر سینه سپر می کنند


مؤمنین به انقلاب، اوصاف گروه ویژه و یا خاصی نیست و می توان آن را به اشخاص، تشکل ها، مجموعه ها و گروه های درون انقلابی اطلاق کرد.

به عبارتی، یک روحیه یا تفکر است که در اشخاص به وجود می آید و تمام ابعاد جسمی و روحی آن ها را تحت الشعاع خود قرار می دهد.

- تبیین بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار مردم قم (1)این جوانان مؤمن و انقلابی اند که روز خطر سینه سپر می کنند مؤمنین به انقلاب، اوصاف گروه ویژه و یا خاصی نیست و می توان آن را به اشخاص، تشکل ها، مجموعه ها و گروه های درون انقلابی اطلاق کرد.

به عبارتی، یک روحیه یا تفکر است که در اشخاص به وجود می آید و تمام ابعاد جسمی و روحی آن ها را تحت الشعاع خود قرار می دهد.

رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار مردم قم فرمودند: در مقابل دشمن ایران هم همین جوان حزب اللّهی باز سینه سپر کرده، جوان انقلابی سینه سپر کرده.

سیصد هزار شهید دوران دفاع مقدّس چه کسانی بودند؟ بعد از آن، شهدایی که ما داشتیم چه کسانی بودند؟ همین بچّه های مؤمن و انقلابی بودند که از کشورشان دفاع کردند، مؤمنین به انقلاب، اوصاف گروه ویژه و یا خاصی نیست و می توان آن را به اشخاص، تشکل ها، مجموعه ها و گروه های درون انقلابی اطلاق کرد.

به عبارتی، یک روحیه یا تفکر است که در اشخاص به وجود می آید و تمام ابعاد جسمی و روحی آن ها را تحت الشعاع خود قرار می دهد.

اگرچه شاید نتوان این ویژگی که بارها مورد تأکید رهبر انقلاب قرار گرفته است را در بیانات ایشان به راحتی استحصاء کرد، اما با توجه به بیانات ایشان در زمینه ی مجموعه ها، گروه ها و افراد مختلف، می توان اوصاف این اشخاص را برشمرد.

لذا ممکن است برخی از اوصاف این تفکر در توصیه ها و بیانات معظم له به مجموعه های جوان باشد، اما به این معنی نیست که سایر مؤمنان انقلابی و مؤمنان به انقلاب از لزوم برخورداری از این اوصاف مبری باشند.

از طرفی دیگر، تعریف یک تفکر بدون بررسی موشکافانه ی ابعاد مختلف آن امکان پذیر نیست و بلکه تعریف جامع، دقیق و علمی یک پدیده با تعریف برمبنای اوصاف آن میسور می شود.

لذا ابتدا باید با بازبینی و مراجعه به ویژگی هایی که معظم له به سایر مجموعه ها و افراد اطلاق کرده اند، مؤمنین به انقلاب را شناسایی کرد و سپس براساس ویژگی هایی که احصاء شده است، این تفکر را تعریف کرد.

این ویژگی ها و اوصاف را می توان در دو دسته اوصاف ناظر به شخصیت معنوی افراد و اوصاف ناظر به فعالیت های سیاسی-اجتماعی، تقسیم بندی کرد.

اوصاف ناظر به شخصیت معنوی در این زمینه می توان به ویژگی های زیر اشاره کرد: 1.

اهتمام به امور دینی عرصه ی رشد در هر جامعه ی دینی، بر ارتقای فرد در دو بُعد اخروی و دنیوی تنظیم شده است و رشد دنیوی نیز بر محور آخرت تعریف می شود.

با این مقدمه، مؤمن انقلابی از اهمیت به واجبات به هدف اهتمام به امور اجتماعی غفلت نمی ورزد، بلکه آن را به عنوان پشتوانه ی فعالیت های سیاسی-اجتماعی خود قرار می دهد.

این جوان متدین باقی می ماند؛ نمازخوان است، به نماز اهمیت می دهد، نماز شب می خواند، نافله می خواند، در مراسم مهم دینی شرکت می کند، پای انقلاب می ایستد، شعارهای از دل برآمده می دهد.

این ها چیزهای مهمی است.

[1] از تعبیر فوق می توان چنین برداشت کرد که ایستادگی نسبت به شعارهای انقلاب، جز با اتکا بر اعمال عبادی ممکن نیست و لذا یک مؤمن انقلابی باید تعالی معنوی در سایه ی انجام امور عبادی را در رأس فعالیت های خود قرار دهد.

2.

تزکیه محوری به طور کلی، شخصیت هر انسان متناسب با جهان بینی او شکل می گیرد و منشأ تحلیل ها و رفتارهای سیاسی می شود.

در این زمینه، صرف دانستن کفایت نمی کند و عمق بخشیدن به باور و اعتقاد قلبی که در نتیجه ی تزکیه به وجود می آید، عامل بسیار مهمی است.

از همین روی، هر فرد یا ملتی که قصد اصلاح دارد، در ابتدا باید به اصلاح نفس خود بپردازد.

تفاوت در عملکرد هر فرد در این مسیر نیز به میزان تسلط وی بر نفس و کنترل شهواتش بستگی دارد.

مؤمنین به انقلاب از این قاعده مستثنا نبوده و ملزم به خویشتن داری هستند.

لذا یکی دیگر از ویژگی هایی که شخص را نسبت به پایبندی و ایمان به ارزش های انقلاب مصمم می کند و از این روی، می توان در اوصاف گروه مذکور برشمرد، تزکیه محوری است، زیرا مسلماً تعلق دل به متاع دنیایی، شخص را از اقدامات و تصمیم گیری های انقلابی بازمی دارد و به تدریج دل را استحاله می کند.

مقام معظم رهبری در توصیه ی خود به مسئولان سیاسی، به این مهم اشاره کرده و آن را مورد مداقه قرار می دهند: آن دلی که انسان در آن عشق اتومبیل فلان جور دارد، آن دل نیست، گاراژ است! بنگاه معاملاتی است! آن دلی که همه اش در آن میل جنسی موج می زند، دیگر دل نیست، آن عشرت خانه است.

دل نیست.

دل جای خداست، جای نور است.

[2] ایشان معتقدند قوام نهادهای انقلابی مانند سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز در تقویت معنویت و تزکیه ی نفوس است[3] و حتی رشد جامعه ی اسلامی را نیز منوط به تزکیه دادن و تقویت روحیات اخلاقی می دانند.

[4] به اعتقاد ایشان، وجود همین تزکیه ی نفسانی عاملی برای پیروزی انقلاب اسلامی در سال 1357 و شکل گیری روحیه ی مقاومت و جهاد در مقابل تجاوزات عراق و تحمل مشکلات ناشی از آن شد: انقلاب ما که پیروز شد، به برکت صفا و خلوص و اخلاص و کار برای خدا و بلند شدن از سر منافع مادی و شخصی بود.

مقاومت در جنگ تحمیلی هم همین‏طور بود.

این شهدای عزیز ما یا این جانبازان، در اوج صفا و اخلاص، به استقبال شهادت رفتند و شهید شدند و همین شهادت ها و مقاومت ها و به استقبال خطر رفتن ها بود که انقلاب را حفظ کرد، اسلام را عزیز کرد، مسلمین را قوی کرد و دشمنان اسلام و آمریکا را خوار نمود.

[5] مقام معظم رهبری در وصف جوانان مسلمان و مؤمن انقلابی، برخورداری ایشان از ایمان و وجود تقوا در اندیشه و عمل را عاملی برای خنثی شدن تبلیغات گمراه‏کننده و لغزاننده ی دشمن می دانند: [اینکه دشمنان با] تبلیغات گمراه‏کننده و لغزاننده نمی‏تواند او را بلغزاند، زیرا حقیقت را می‏بیند و در ورای تبلیغات رنگارنگ دشمنان، باطن ظلمانی و خبیث محورها و مراکزی که این تبلیغات را به راه می‏اندازند، برای او روشن است.

این، نقطه‏ای است که دشمن نمی‏تواند به هیچ کیفیتی آن را نسبت به جوان مسلمان و مؤمن‏ انقلابی‏ علاج و با آن مقابله کند.

دلی که از ایمان برخوردار است و منشأ تقوا در اندیشه و عمل است، با تبلیغات دشمنان گمراه نمی‏شود.

[6] اوصاف ناظر به فعالیت های سیاسی-اجتماعی در این زمینه نیز می توان اوصاف و ویژگی های زیر را در خصوص مؤمنین به انقلاب ذکر کرد: 1.

آمادگی جهت برآوردن نیازهای انقلاب مقام معظم رهبری در توصیف بسیج و تمایز آن با سایر نهادها و مجموعه های مؤمن و انقلابی، آماده بودن برای برآورده شدن نیازهای انقلاب را از ویژگی های بارز این تشکل می دانند.

ایشان می فرمایند: بسیج به معنای فرد یا مجموعه[ای است که] آماده ی برآوردن نیازهای انقلاب است؛ در هر زمان و از هر نوع.

[7] لذا ایشان در ادامه می فرمایند: اگر دیگری در یک سازمان دیگر است و همین احساسات شما را دارد، او هم بسیجی است و فقط رسماً جزء سازمان شما نیست؛ کمااینکه در محیط کارگاه، هرکس این احساس را دارد بسیجی است.

در محیط روحانیت و حوزه ی علمیه، هرکس این احساس را دارد، بسیجی است.

در محیط بازار و در محیط اداره و در محیط روستا، هرکس این احساس را دارد، بسیجی است.

این احساسی که فردی آماده است در هر زمان و در هر عرصه‏ای که به او نیاز باشد، حضور پیدا کند.

[8] اگرچه بیانات فوق در خصوص بسیج ایراد شده است، اما با نگاهی جامع تر و با توجه به آنچه در ادامه ی بیانات آورده شده بود، می توان نتیجه گرفت یکی از اوصاف مؤمنین به انقلاب، آمادگی ایشان جهت خدمت رسانی و برآوردن احتیاجات انقلاب است.

2.

تعهد و احساس مسئولیت به ملت ایشان در جای دیگری، ضمن اتصاف مجموعه ی بسیج به عنصر مؤمن انقلابی، تعهد، احساس مسئولیت به ملت، علاقه مندی به سرزمین خود و بی علاقگی به متاع دنیایی را از ویژگی های این مجموعه برمی شمارند: واقعاً باید قدر جوانان مؤمن و انقلابی را همه بدانند، همه.

این جوانان مؤمن و انقلابی اند که روز خطر، سینه سپر می کنند، هشت سال جنگ تحمیلی می روند توی میدان؛ این ها هستند.

[9] اگر روزی دشمنی به کشوری حمله‏ی نظامی کند.

چه کسی در مقابلش می‏ایستد؟ کسی که از همه به سرزمین خود علاقه‏مندتر است، به ملت خود علاقه‏مندتر است، به زخارف دنیوی بی‏علاقه‏تر است، احساس مسئولیت بیشتری می‏کند و متعهدتر است.

چنین کسی می‏رود دفاع می‏کند.

شما دیدید که در دوران جنگ، چه کسانی رفتند دفاع کردند.

عمده ی میدان ما را بسیج پر کرد.

بسیج یعنی همین؛ یعنی عنصر مؤمن‏ انقلابی‏ علاقه‏مند به سرنوشت میهن، علاقه‏مند به سرنوشت کشور و یک فرد فداکار.

رفت وسط میدان و با فداکاری، دشمن را به زانو درآورد.

[10] از این روی، می توان ویژگی های فوق را به هر مجموعه و افراد دیگری اطلاق کرد که از مؤمنین به انقلاب هستند.

ایشان در جای دیگر، با بیان ارتباط میان بدنه ی انقلاب با آرمان های انقلاب اسلامی، برخورداری عناصر انقلابی از روحیه تحرک و قدرت فکری و بدنی در تحقق این آرمان ها که برآمده از روحیه مسئولیت پذیری است را امری مهم و ضروری می دانند.

ایشان می فرمایند: جوان، دانشجو و عنصر انقلابی نسبتش با آرمان های انقلاب چیست؟ بنده معتقدم که آرمان های انقلاب.

بدون نیرو و نشاط و جسارت جوانی، قابل تعقیب و قابل دسترسی نیست.

نسبت شما با آرمان ها، این چنین نسبتی است.

عقیده ی من این است که اگر چنانچه نیروی جوانی، یعنی قدرت فکری و بدنی و اگر نشاط و روحیه و حالت تحرک و همچنین جسارت، یعنی خط شکنی ها، که در جوان ها به عنوان خصیصه وجود دارد، نباشد، ما به آرمان ها دست پیدا نخواهیم کرد.

لذا جوان ها در زمینه ی دسترسی به آرمان ها و تحقق آرمان های انقلاب و آرمان های اسلامی، دارای مسئولیت های بزرگی هستند و کارآمدی بسیار بالایی هم دارند.

[11] 3.

برخورداری از روحیه ی استکبارستیزی استکبارستیزی و نفی سلطه ی بیگانگان در منش و رفتار سیاسی-اجتماعی، یکی دیگر از ویژگی های این افراد است.

یک مؤمن‏ انقلابی.

می‏خواهد که در دنیا، اثری از ظلم و جور نباشد، می‏خواهد که گردن کشان عالم، میدان گردن کشی پیدا نکنند، می‏خواهد که زندگی انسان ها، زندگی شیرین و سعادت مندانه‏ای باشد، می‏خواهد که عزت و شرف توحید و دین الهی و پایبندی به آن، مثل پرچم افتخاری، بر سر همه ی مسلمانان به اهتزاز دربیاید.

[12] استکبارستیزی جز با اعتلای کلمه ی توحید ممکن نیست و از همین جهت، اعتقاد به توحید و تحقق دین الهی، یکی از اهداف گروه مذکور است.

مقام معظم رهبری در پیام خود به تشکل های دانشجویی، به این مهم اشاره کرده و آن را یکی از ضرورت های هر نوع فعالیت سیاسی- اجتماعی می دانند.

ایشان می فرمایند: نظام سلطه را با تمام ابعاد و لایه هایش بشناسید و اهداف و راهبردهای واقعی آن را تحلیل کنید و برای رویارویی با آن، تمام ظرفیت های خودتان را به کار گیرید و در این مسیر، به وعده های خداوند اطمینان داشته باشید.

[13] اگرچه در اینجا مخاطبین تشکل های جوان دانشجویی هستند، اما با تعمیم آن به تمام مجموعه ها و افراد، می توان دشمن شناسی که ذیل مبحث استکبارستیزی قرار می گیرد را از وظایف مؤمنین به انقلاب برشمرد.

4.

برخورداری از میانه روی و تقوا در رفتار سیاسی انقلابی گری با افراط و تفریط در رفتار متفاوت است، بلکه انقلابی گری با میانه روی در رفتار همخوانی بیشتری دارد، زیرا شخص انقلابی با توجه به پشتوانه ی الهی و دینی خود، عاقلانه و مبتنی بر بصیرت رفتار می کند.

رهبر معظم انقلاب همه ی انقلابیون را از افراط و تفریط برحذر داشته و در توصیه به طلاب می فرمایند: درست است که جوان طلبه ی انقلابی اهل عمل است، اهل فعالیت است، اهل تسویف و امروز به فردا انداختن کار نیست، اما باید مراقب باشد؛ مبادا حرکت انقلابی جوری باشد که بتوانند تهمت افراطی گری به او بزنند.

از افراط و تفریط بایستی پرهیز کرد.

جوان های انقلابی بدانند؛ همان طور که کناره گیری و سکوت و بی تفاوتی ضربه می زند، زیاده روی هم ضربه می زند.

مراقب باشید زیاده روی نشود.

[14] فقره ی فوق اگرچه در توصیه به طلبه های جوان بیان شده است، اما سایر مؤمنین به انقلاب را شامل می شود.

ایشان در ادامه، ضمن توصیه به افزایش بصیرت سیاسی می فرمایند: انقلابی باید بصیر باشد، باید بینا باشد، باید پیچیدگی های شرایط زمانه را درک کند.

مسئله این جور ساده نیست که یکی را رد کنیم، یکی را اثبات کنیم، یکی را قبول کنیم، این جوری نمی شود.

باید دقیق باشید، باید شور انقلابی را حفظ کنید، باید با مشکلات هم بسازید، باید از طعن و دق دیگران هم روگردان نشوید، اما باید خامی هم نکنید، مراقب باشید.

مأیوس نشوید، در صحنه بمانید، اما دقت کنید و مواظب باشید رفتار بعضی از کسانی که به نظر شما جای اعتراض دارد، شما را عصبانی نکند، شما را از کوره در نبرد.

رفتار منطقی و عقلایی یک چیز لازمی است.

[15] لذا رهبر معظم انقلاب همه ی مؤمنین به انقلاب را به خودداری از تعدی و ظلم در موضع گیری های سیاسی و رعایت انصاف در برخورد با مخالفین و برخورداری از قول سدید و استوار در موضع گیری های سیاسی توصیه می کنند.

به اعتقاد ایشان، اگرچه به تقوا در مسائل شخصی توصیه شده است، تقوا در مسائل اجتماعی، سیاسی و عمومی بسیار مشکل تر، مهم تر و اثرگذارتر است.

ما نسبت به دوستانمان، نسبت به دشمنانمان چه می گوییم؟ اینجا تقوا اثر می گذارد.

ممکن است ما با یکی مخالف باشیم، دشمن باشیم؛ درباره ی او چگونه قضاوت می کنید؟ اگر قضاوت شما درباره ی آن کسی که با او مخالفید و با او دشمنید، غیر از آن چیزی باشد که در واقع وجود دارد، این تعدی از جاده ی تقواست.

[16] تعریف مؤمنان به انقلاب با توجه به آنچه در این مرقومه ذکر گردید و با عنایت به شیوه ای که نوشته ی حاضر در تعریف این تفکر یعنی تعریف به مصداق [=اوصاف] در نظر گرفته است، می توان گفت مؤمنین به انقلاب در کلام مقام معظم رهبری در حوزه ی امور فردی، مزکی و مهتم به انجام واجبات و دوری از محرمات هستند و در عرصه ی فعالیت های سیاسی-اجتماعی نیز، ضمن برخورداری از روحیه ی استکبارستیزی و تقوای سیاسی، با پرهیز از افراط و تفریط در رفتار سیاسی خود، نسبت به مردم تعهد داشته و احساس مسئولیت می کنند و تمام توان خود را برای برآورده شدن نیازهای انقلاب اسلامی صرف می نمایند.

* پی نوشت: [1].

بیانات در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبری، 15 اسفند 1392.

[2].

بیانات در دیدار وزیر و مدیران وزارت اطلاعات، 13 مهر 1383.

[3].

بیانات در مراسم بیعت فرماندهان و مسئولان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، 19 تیر 1368.

[4].

بیانات در خطبه های نماز جمعه، 28 مهر 1368.

[5].

بیانات در دیدار با مسئولان بنیاد شهید، جمعی از اساتید و دانشجویان دانشگاه ها و اقشار مختلف مردم، 24 مرداد 1369.

[6].

بیانات در اجتماع بسیجیان و سپاهیان لشکر 25 کربلا، 29 شهریور 1382.

[7].

بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار با هزاران نفر از اعضای بسیج دانشجویی دانشگاه های سراسر کشور، 31 اردیبهشت 1386.

[8].

همان.

[9].

بیانات در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبری، 15 اسفند 1392.

[10].

بیانات در دیدار وزیر، معاونین و رؤسای مناطق آموزش وپرورش سراسر کشور، 21 مرداد 1371.

[11].

بیانات در دیدار دانشجویان ، 6 مرداد 1392.

[12].

سخنرانی در دیدار با فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و رؤسای دفاتر نمایندگی ولی فقیه در این نهاد، 29 شهریور 1369.

[13].

پیام شفاهی به تشکل های دانشجویی انقلابی، 23 بهمن 1392.

[14].

بیانات در دیدار طلاب و فضلا و اساتید حوزه ی علمیه ی قم ، 29 مهر 1389.

[15].

همان.

[16].

خطبه های نماز جمعه ی تهران در حرم امام خمینی (ره)، 14 خرداد 1389.

احمد سویزی: کارشناس ارشد علوم سیاسی
کلید واژه ها: رهبر معظم انقلاب اسلامی - رهبر معظم انقلاب - انقلاب اسلامی - جوان - اسلامی - رهبر - سینه - دیدار - مردم - جوانان - ناظر - رهبر انقلاب - هایی - توصیه - ایران - پدیده - علمی - شهید

آخرین اخبار سرویس:
تیپ لیلا اوتادی دیشب در یک مراسم! + عکس

تیپ متفاوت «شقایق فراهانی» در یک گالری! + عکس

قرار عاشقانه نرگس محمدی و علی اوجی در یک کافی شاپ! + عکس

نخستین نماز جمعه به امامت آیت الله خامنه ای (عکس)

توصیف جالب «جهانگیری» از «هاشمی» (اینستاپست)

از تحریف صحبت «روحانی» تا سکوت برابر «احمدی نژاد»

تتوی عجیب یک عنصر «انتخابات 96» (عکس)

آخرین اخبار «شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان»

خودروهای هیبریدی پشت چراغ قرمز دولت

پاسخ به ابهامات «سانحه نفت کش»/ شبیه سازی سناریوهای فنی برای تغییر احتمالی شرایط/ تصویب «پروتکل الحاقی» فعلا در برنامه کار ما نیست/ آمریکایی ها در برجام شکست خورده اند

فراهم شدن امکان حسابرسی عملکردی بودجه 97 توسط دیوان محاسبات کشور

انتقاد از دولت روحانی «نان» دارد؟!

رابطه طهارت انسانی با بطون قرآنی از نگاه سید جلال الدین آشتیانی - بخش دوم و پایانی مراتب طهارت برای فهم قرآن

تیلرسون: راهبرد ما در سوریه از بین بردن نفوذ ایران است

ثبت نام دوره های آموزشی «کلامی ـ حدیثی» آغاز شد

برنامه های شعبه لرزاده جامعهالقرآن در ایام دهه فجر اعلام شد

آغاز دور جدید حفظ تخصصی مؤسسه بحرالقرآن شهر قدس

امام خمینی: آرای عمومی شاه را خلع کرده است

محفل قرآنی ویژه بانوان در زابل برگزار شد

لیست 15 نفر از زیباترین زنان سلبریتی 100 سال اخیر دنیا + عکس ها

غزه و فلسطین عرصه ی رسوایی غرب است/ مسئله ی غزه مسئله ی یک تکه سرزمین نیست/ فلسطین آزاد خواهد شد

صدراعظم نوری: وعده های داده شده به خانواده های شهدای پلاسکو محقق شده است

کلید قرآنی رسیدن به سعادت و خوشبختی

طرح بودجه موقت دولت به تصویب مجلس نمایندگان آمریکا رسید

دولت ترامپ همچنان در آستانه تعطیلی

اثرات تحریم اخیر آمریکا علیه افراد و نهادهای ایرانی چیست؟ / آیا این تحریم ها صرفا جنبه نمایشی دارد؟

چیستی عدل - بخش دوم معنای عدل بر اساس نصوص وحیانی

مجلس نمایندگان آمریکا به طرح تصویب بودجه موقت رای مثبت داد

دیدار نظربایف با گوترش/پیشرفت مذاکرات آستانه و تاکید بر مذاکرات ژنو

سیر تحول و تکامل فقه سیاسی در ادوار تطور فقه سیاسی شیعه - بخش دوم و پایانی تقابل فقاهت و سلطنت

یک مقام منصوب ترامپ به دلیل اظهارات اسلام ستیزانه استعفا کرد

بدترین مردگان از زبان پیامبرچه کسانی اند؟

عکس/نفتکش های زمان قاجار را ببینید

عملی که جز خداوند کسی اندازه پاداش آن را نمی داند

رابطه حقوق بشر و انسان شناسی - بخش دوم و پایانی رابطه حقوق بشر و انسان شناسی دینی

فلسفه تفاوت های جنسیتی از منظر عدل الهی - بخش دوم و پایانی تفاوت های جنسیتی از منظر عدل الهی

واکاوی معیار تشخیص جنسیت دوجنسه ها در فقه مذاهب اسلامی با رویکرد روایی - بخش دوم و پایانی اختلاف و اضطراب در متن های منقول روایت شریح

چرا پویا مثل نسیم دیده نمی شود؟

اثم یعنی چه؟ اثم در قرآن به چه معناست؟

نامه آیت الله عرب به آیت الله یزدی در واکنش به انتقادات به مواضع رییس جمهور

مردم امروز نبود آیت الله هاشمی را احساس می کنند مشکلات کشور با نزاع و تفرقه حل نمی شود

مردم امروز نبود آیت الله هاشمی را احساس می کنند/ مشکلات کشور با نزاع و تفرقه حل نمی شود

چالش های تک فرزندی درجامعه ایرانی/ فردگرایی وکاهش سرمایه اجتماعی

موافقت استاندار خوزستان با استعفای فرماندار ویژه دزفول

هیلی: ایران عامل بی ثباتی خاورمیانه است

7 حق واجبی که مؤمنین گردن یکدیگر دارند

لزوم استفاده دستگاه ها و وزارتخانه ها از توانمندی های داخل

فیلم/ گفتگو با رهبر انقلاب درباره شخصیت شهید نواب صفوی

خواب عمیق یک نماینده در مجلس

ترامپ: اگر این مسیر را ادامه دهیم انتخابات زیادی را خواهیم برد

اظهارات پدر مهماندار نفتکش سانچی

اولین تمرین طارمی در الغرافه قطر+عکس

معلول ذهنی یارانه اش را به فقرا بخشید

بی پولی سیستماتیک "سلامت" و "وضع وخیم دارو"

مدیری به احمد نجفی: شما نورچشمی احمدی نژاد بودید

عکس فیسبوک راز قتل را آشکار کرد+تصویر

متلک های یک روزنامه به کیهان و مصباح یزدی!

یادداشت اینستاگرامی قالیباف در سالگرد حادثه پلاسکو

واکنش سردار سلیمانی به آتش زدن پرچم ایران

لایحه بودجه 97 برپایه اقتصاد ریاضتی تنظیم شده نه اقتصاد مقاومتی

گشایش دفتر یادبود «شهدای خدمت» حادثه سانچی در سفارت ایران در کویت

نیازمند نهضت روشنگری هستیم

صالحی: تئاتر می تواند نشاط را در جامعه بگستراند

فرهنگ مناظره در دانشگاه ها وجود ندارد

«جامه پیامبر»؛ پاسخی به ابهامات درباره لباس روحانیت

لطفا مردم را عصبانی نکنید!

ستاره استقلال خیال هواداران را راحت کرد+عکس

رباعی های یک شاعر در مدح بانوی کربلا

نهمین جشنواره «کتاب برتر» برگزیدگان خود را شناخت

زلزله جوادآباد مربوط به گسل پیشوا است

دانلود آهنگ جدید فرید نظری بنام کجایی

فریاد هم می کشم اما فعلا فحش می خورم!

شفا گرفتن بیمار قطع نخاع از امام رضا(ع) تایید شد

سردار جلالی: اگر به مدیریت فضای مجازی توجه نکنیم، ایران اسلامی اشغال می شود

دیدار 6 ساعته وزیران امور خارجه جمهوری آذربایجان و ارمنستان

حفاظ آهنین برای دولتی ها در مجلس!

نماینده هلند در سازمان ملل: همه طرف ها تعهدات برجامی را اجرا کنند

تکذیب اجبار زندانیان به مصرف هرگونه دارو

کاش آن نادان بجای پرچم، من را 10 بار آتش می زد

آقای استاندار! فتنه بیخ گوش شماست +عکس نوشت

لغو برجام پیامی نگران کننده به جهان خواهد بود

فال روزانه جمعه 29 دی 1396

سازمان اداری استخدامی: 67 مورد از قانون مدیریت خدمات کشوری اصلاح شد/ حقوق و مزایای کارکنان و بازنشستگان تغییر می کند

بی سوادی 32 درصد لازم التعلیم ها در سیستان و بلوچستان

مردم بزرگ ترین سرمایه انقلاب هستند/ چگونه می توان دشمن را منجی و حلال مشکلات خواند؟ / سپاه سایه امنیت را بر سر منطقه گسترانده است

دلجویی استاندار از خانواده کشته شدگان لرستانی حادثه نفتکش سانچی

مردم بزرگ ترین سرمایه انقلاب هستند/ چگونه می توان دشمن را منجی و حلال مشکلات خواند؟ / برای انتقال ارزش های انقلاب به نسل نو نیازمند نهضت روشنگری هستیم

«قانون شنود اطلاعات خارجی» در سنای آمریکا تصویب شد

فردی که می خواهد سعد حریری عراق شود

مراسم یادبود خدمه کشتی سانچی در بوشهر (عکس)

عضو سابق شورای شهر: گزارش نجفی از عملکرد سالهای گذشته شهرداری قریب به واقعیت است

واکنش علم الهدی به اتهام دخالت در اعتراضات اخیر مشهد: من در سفر سبزوار بودم

3 تکنیک قرآنی که زندگیتان را دگرگون می کند

نامه رییس دفتر سیاسی حماس به مقام معظم رهبری

آیت الله شبیری زنجانی: در ملاقات اول از هاشمی خوشم نیامد/ احمدی نژاد خیلی از حد خود خارج می شد

نهمین جشنواره کتاب برتر برگزیدگان خود را شناخت مسجد جامعی: پای کتاب کودک را به عرصه های بین المللی باز کنید

فضای مجازی باید مورد بررسی فقهی قرار بگیرد

سرلیستس رییسی جدی است؟

شهید نواب صفوی تحولات زیادی را در جامعه به وجود آورد/ ملی شدن صنعت نفت از اقدامات جنبش فداییان اسلام بود

توضیح فیروز کریمی پس از رفتار نامناسب با تصویربردار صداوسیما: او می خواست سوسمار شکار کند

تبیین بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار مردم قم (1) این جوانان مؤمن و انقلابی اند که روز خطر سینه سپر می کنند

تبیین بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار مردم قم (1) این جوانان مؤمن و انقلابی اند که روز خطر سینه سپر می کنند