مطالب مرتبط:
واکاویِ نمونه های دولتی پیشرفت درون زا در عصر قاجار به بهانه بیستم دی ماه، سالروز شهادت میرزا محمدتقی خان امیرکبیر اولین کوشش ها در پی ریزی دولت مسئول
اگر کشتی چین در ایران بود آیا ما به دادشان نمی رسیدیم؟
آیا ترامپ برجام را لغو می کند؟/واکنش احتمالی مقامات ایران چیست؟/شما نظر دهید
پیروان ادیان الهی در برگزاری مناسبت های مذهبی در ایران آزاد هستند
عضو هیات خلیفه گری ارامنه: پیروان ادیان الهی در برگزاری مناسبت های مذهبی در ایران آزاد هستند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 23 دی 1396 ساعت 04:562018-01-13سياسي

به مناسبت سالروز شهادت میرزا تقی خان فراهانی آیا نگاه امیرکبیر به نوسازی در ایران برون زا بود؟


امیرکبیر از جمله اولین مصلحین ایرانی بود که در قیاس میان ایران و غرب، به عقب ماندگی ایران پی برد.

حال سؤال این است که راهکارهای وی برای خروج از عقب ماندگی، - بر داخل کشور استوار بود یا به خارج؟ آیا وی به دنبال نوسازی از درون بود یا از بیرون؟ میرزا تقی خان امیرکبیر را باید متأثر از مکتب قائم مقام ها (میرزا عیسی و میرزا ابوالقاسم) برای نوسازی در ایران برشمرد.

مکتبی که نوسازی را براساس عدم اعتماد به بیگانه، در عین بهره گیری از تجربه های علمی و فنی اروپا و ممالک شرقی و حفظ استقلال و جلوگیری از نفوذ و توسعه طلبی قدرت های بیگانه، به خصوص روس و انگلیس در ایران، جایز می شمرد.

امیرکبیر یکی از پیشگامان نوسازی ایران با تکیه بر استقلال و اندیشه ی داخلی و بدون وابستگی سیاسی به قدرت ها به شمار می رود.

براساس این اندیشه، علم میراث مشترک بشری است؛ به گونه ای که می توان در عین برخورداری از تجربه ی ترقی دیگران و با تکیه بر امکانات داخلی، از وابستگی سیاسی به آن ها دور ماند.

نماد این قدرت ها در دوره ی امیرکبیر، روس و انگلیس بودند که همواره در رقابت با هم، در پی گسترش نفوذ خود در ایران برمی آمدند.

روشی که امیرکبیر متأثر از قائم مقام در پیش گرفته بود، بعدها موازنه ی منفی نام گرفت.

اوج این استراتژی در دوره ی مصدق و در جریان ملی شدن صنعت نفت به وقوع پیوست.

ماهیت نوسازی امیرکبیر امیرکبیر همان گونه که اشاره شد، محصول دیوان سالاری سنتی در ایران بود که از سوی وجدان بیدارشده معدودی رجال، در جریان شکست ایران از روس ها مأموریت یافته بود سه دهه پس از آن سؤال تاریخی و تأمل برانگیز عباس میرزا از ژوبر نماینده ی فرانسه در خصوص علل ناکامی ایرانی ها، نوسازی در ایران را برای غلبه بر همه ی عقب ماندگی های ایرانیان مورد آزمون قرار دهد.

[1] آنچه بر سر امیر و قصه ی اصلاحات و نوسازی وی آمد، پاسخ هوشمندانه و بی گفت وگویی است که تاریخ به مردم ایران هدیه داد تا همچون چراغی فروزان پیش چشم گیرند.

روش نوسازی امیرکبیر برپایه ی مؤلفه های محافظه کارانه در ایران بود.

هنوز فلسفه ی غربی نوسازی در ایران به درستی شکل نگرفته بود.

گویی پنجاه سال دیگر زمان لازم بود تا نظریه پردازان از اروپا بازگردند و نیز رواج جراید و آشنایی با روسیه و برخی مظاهر تمدن جدید، باعث شود فکر رهایی ایران از طریق تغییر در شیوه ی حکومت داری به وجود آید.

آیا هنوز زمان آن نرسیده بود که امیرکبیر نیات درونی خود را برای تغییر شیوه ی حکومت داری به جامعه ی عوام زده و استبدادزده ی آن روزگار ایران ارائه دهد؟ آیا تأکید امیرکبیر بر ترجمه ی جراید غربی در ایران در جهت آگاه کردن مردم از حقوق خود بود؟ حقیقت این است که این اقدامات امیر، سرانجام چنین نتیجه ای را در سرنوشت سیاسی ایرانیان برجای گذاشته است؛ اگرچه ظاهر امر و شدت و حدتی که امیر در به کرسی نشاندن اصلاحاتش به کار می گیرد، این نظریه را به ذهن متبادر می کند که اندیشه ی رشد ایران براساس شیوه های جدید حکومت داری هنوز در تفکرات امیر شکل نگرفته است.

تندی امیر تا جایی است که می کوشد حتی شاه جوان را تحت تأثیر تسلط و تمرکز خود قرار دهد.

امیرکبیر به فکر رشد ایران بود، اما آنچه وی را به مبارزه با ساختارهای پوسیده ی دیوان سالاری و درباری واداشته بود، تنها از طریق الگوبرداری از ترقی اروپا نبود، بلکه نفس وجود دوایر پوسیده و عقب مانده ای بود که حتی براساس روند طبیعی ایران تکامل نیافته و حتی با معیار حکومت های اقتدارگرا رشد نیافته بود و چه بسا اندک نظم و نسق حاکم بر روزگار صفویه و زندیه ی کریمخانی را نیز از دست داده بود.

بر همین اساس است که برخی را عقیده بر آن است: اصلاحات امیرکبیر بیشتر به این منظور بوده که کار سازمان های جدید را بهتر کند، نه اینکه وظایف آن ها را تغییر دهد و یا سازمان های جدیدی را پدید آورد و حتی هدف امیرکبیر از اصلاحات را پیشبرد دولت دانسته اند تا بتواند زندگی ملت را به نحو مؤثری زیر نظارت بگیرد.

[2] مروری بر اقدامات اصلاحی امیرکبیر، آشکارا نمایان می سازد که بیشتر اقدامات و اصلاحات وی قبل از آنکه تقلیدی کورکورانه از غرب باشد، مبارزه با ناهنجاری های داخلی و مفسده هایی بوده که در طول قرن ها، در فرهنگ این سرزمین جای گیر بود و موانعی جدی را در راه نوسازی و ترقی در ایران ایجاد کرده بود.

مواردی همچون مبارزه با رشوه خواری، پیشکش دادن ایالات به حکام و دیوانیان و سیورسات لشکریان، تملق، جلوگیری از اعطای القاب و عناوین، مدیحه سرایی، هرزگی، لوطی بازی، قداره کشی، عربده کشیدن مستانه، قمه زنی، پاک کردن یخچال ها از آلودگی، سنگ فرش کردن کوچه ها، جمع کردن گداها، جاری کردن نهر کرج به تهران، تأسیس قراولخانه، مرمت بناهای تاریخی، بستن چندین سد بر رودخانه ها برای رونق کشاورزی، افزودن صادرات، محدود کردن واردات، مبارزه با کهنه پرستی، اصلاح مرثیه های سست و سخیف مذهبی، حمایت از حقوق اقلیت های مذهبی [3] و ده ها کار عام المنفعه ی دیگر را می توان به عنوان شاهد مثال ذکر کرد که اصلاح آن ها نیاز به الگوبرداری از کشورهای اروپایی و شرقی را طلب نمی نماید؛ اگرچه ممکن است و چه بسا جز این نباشد که فکر اصلاح و ترقی در این زمینه ها از مقایسه ی شوربختی های کشور با رفاه همسایگان در جریان سفر به روسیه و اقامت به نسبت طولانی در عثمانی در ذهن هوشمند امیر جرقه خورده باشد.

در کنار این اصلاحات بومی البته بودند اقدامات و اصلاحاتی که قطعاً محرک آن ها، آشنایی وی با ترقی و نوسازی های اروپا و شناخت و آگاهی وی از این مسئله بوده که می بایست در آن زمینه ها از ترقیات ممالک مترقی بهره برداری شود.

تأسیس دارالفنون، پست جدید، آبله کوبی، تأسیس بیمارستان دولتی و استخدام استادان قابل برای دارالفنون، ترجمه ی کتاب های اروپایی، تأسیس چاپخانه و راه اندازی روزنامه، ترجمه ی روزنامه های فرنگی، رواج صنعت، استخراج معادن، ارسال بلندپروازانه ی محصولات ایرانی به نمایشگاه های خارجی و.

اقداماتی است که نگاه امیرکبیر به مدرنیزاسیون متأثر از ترقی در اروپا را به اذهان متبادر می نماید.

[4] تأکید امیرکبیر حتی در این گونه نوسازی های متأثر از ممالک مترقی، خوداتکایی و خودکفایی و بیشتر در جهت نوسازی دوایر دولتی برای جلوگیری از فساد و از بین بردن موانعی بود که در راه ترقی ایران قرار داشت.

امیرکبیر با جامعه ای روبه رو بود که به لحاظ فرهنگی نیز آمادگی پذیرش این گونه نوسازی ها را نداشت.

بنابراین وجه همت اصلی امیرکبیر نوسازی های فرهنگی بود و درست در همین عرصه بود که مقاومت های زیادی را تجربه کرد.

مقایسه ی تفاوت شیوه ی نوسازی وی با بسیاری از اصلاح طلبان، از اتکای وی به داخل حکایت دارد.

به این معنی که وی هیچ گاه به دنبال شبیه سازی ایران به ممالک مترقی نبود، بلکه تنها می خواست با ترقی ایران و نوسازی اداری، فرهنگی و رفاهی، به گوشه هایی از آلام مردم سرزمینش پایان دهد و از این راه به مملکت محروسه ی ایران، نظم و نسقی بسزا بخشد.

به تعبیر کنت گوبینو، دیپلمات فرانسه در ایران، امیرکبیر می خواست عظمت دیرینه ی کشورش را بازگرداند.

[5] امیرکبیر گرچه در شیوه ی مدرنیزاسیون کشور نگاه به غرب داشت و می دانست که چاره ای جز بهره گیری از رشد فنی اروپا ندارد، اما فلسفه ی ترقی ایران در اندیشه او با آنچه در اروپا می گذشت و با آنچه سال ها بعد در ذهن سپهسالار و نیز برخی نظریه پردازان الگوهای ترقی در ایران همچون آخوندزاده، طالبوف، ملکم و دیگران می گذشت، تفاوت ماهوی داشت.

امیرکبیر از یک سو مانند متأخرین به راه غرب برای نوسازی ایران اعتماد نداشت.

از سویی دیگر، دولت چنانچه در ذهن اصلاح طلبان پس از وی شکل گرفته بود و تشکیلاتی مستقل تر از حکومت و نظام سیاسی بود، در ذهن امیرکبیر شکل نگرفته و یا به دلیل شرایط زمانه اش، مجال ظهور پیدا نکرده بود.

اقدامات امیرکبیر در نوسازی پایه های کشور از مسیر سلطنت می گذشت؛ تا جایی که می کوشید خود ناصرالدین شاه را سلسله جنبان و محور اصلاحات و نوسازی در ایران قرار دهد.

فشار جسورانه ی امیر به شاه جوان برای آشنایی با کشورداری و دوری از تنبلی، در همین راستا بود.

امیرکبیر اگرچه جان خود را در راه همین فشارها گذاشت، اما گویی در همراه کردن ناصرالدین شاه با اصلاحات موفق شده بود که ناصرالدین شاه نوسازی را چون هوسی شاهانه، همواره با خود همراه داشت.

چنان که هرازچندگاهی تب این نوسازی در جان اقتداگرای شاه شعله ور می شد، ولی همین که با ماهیت کاهنده ی قدرت آن از مقام سلطنت مواجه می شد، آب سردی بر آتش زبانه کشید ه اش می زد و باز به رجال سنتی و دیوان سالاران محافظه کار و متملقان چاکرِ آستانش پناه می برد تا به گرمای تملق، قبله ی عالمش بخوانند و تنها راه نجات کشورش بنامند! اوج این فرازوفرود را باید در اعلام صدارت سپهسالار و پس از مدت کوتاهی، در فرمان عزل وی رصد نمود.

[6] اینکه امیر می کوشید ناصرالدین شاه را محور نوسازی و اصلاحات خود قرار دهد، امری است که با اقتدارطلبی و حکومت فردی شاه قابل جمع نبود و چنان که می بینیم، امیرکبیر خود سرانجام قربانی این استراتژی شد.

اگرچه به نظر می رسد شرایط زمانه و ترس از تهدیدات درباریان و توطئه ی منفعت جویان به امیرکبیر اجازه نمی داد حتی نظریه ی عبور از سلطنت مطلقه را برای نوسازی کشور در ذهن خود بررسی نماید، اما به هر حال، همین اقدام، ماهیت نوسازی و اصلاحات مدنظر وی را با رجال روشن فکر پس از خود، که به نسخه ی کاملاً غربی برای نوسازی اعتقاد داشتند، متفاوت می نماید.

حقیقت این است که نباید از امیرکبیر انتظار داشت همچون روشن فکران سه دهه پس از خود بیندیشد؛ آن هم امیرکبیری که خود در شکل گیری اندیشه های ترقی خواهانه ی آنان همچون یک الگو نقش آفرینی نموده بود.

امیرکبیر خود به همین شیوه ی حکومت داری استبدادزده تعلق داشت و اساساً نمی توانست هیچ کوششی برای دخالت دادن طبقه ی متوسط در اداره ی حکومت به خرج دهد.

او تنها در اندیشه ی اصلاح امور برای کاستن از آلام مردم و نظم و نسق دادن به مقام سلطنت با همان شیوه ی دیوان سالاری قدیم بود، اما همان گونه که اشاره شد، وی را باید با در نظر گرفتن محدودیت های زمانه اش سنجید.

نه مردم زمانه اش آن قدر آگاه بودند که او بتواند به مشارکت آن ها دل خوش کند و نه بستری که به ساختن امیرکبیر کمک کرده بود، چنین امکانی را به جامعه ی ایران می بخشید.

اما در نتیجه ی تفکرات وی، قدم های بعدی خودبه خود برداشته شد.

همان دانشجویان برگشته از اروپایی که به همت وی و عباس میرزا به غرب رفته و با ترقی اروپا آشنا شده بودند، فروپاشیدگی سیستم پوسیده ی داخلی را آشکارتر نمودند.

بنابراین چنانچه برخی می پندارند با مرگ امیرکبیر اصلاحات وی در خاک مدفون نشد، بلکه باعث فراگیر شدن این اندیشه در سراسر ایران و نفوذ آن در میان مردم و روحانیون شد؛ همان ها که نقش مهمی را در گسترش اندیشه ی مشروطه خواهی ایرانیان به عهده گرفتند و آن را به سرانجام رساندند.

دکتر داریوش رحمانیان قتل امیرکبیر را در حافظه ی تاریخی ما به موتور محرکه ی فکر اصلاحات تشبیه می نماید و گرایش ناصرالدین شاه و نوسان وی میان استبداد و از سویی دیگر، اصلاحات و تجددخواهی و نوخواهی را نشان عذاب وجدان وی ارزیابی می نماید.

[7] ناصرالدین شاه نیز چون امیرکبیر به دنبال آن شیوه از اصلاحات بود که شالوده ی سلطنت و قدرت وی را زیر سؤال نبرد؛ یعنی در پی سازگاری سلطنت با نوسازی بود.

اقدام وی در جهت تأسیس مجلس مشورت خانه بدون تدوین قانونی جامع همچون دوران مشروطه، کاریکاتوری بود که پارادوکس های وجودی سازگاری سلطنت مطلقه و نوسازی را به تصویر می کشید.

نکته ی دیگری که نشان می دهد امیرکبیر در پی شبیه سازی ایران به ممالک پیشرفته ی اروپا نبوده را باید در اعتقادات وی جست وجو کرد.

امیرکبیر اگرچه با روشن بینی و جهان بینی انسانی اش، از شنیدن آزار و اذیت های اقلیت های دینی به شدت برمی آشفت و از فشار متعصبین برای تغییر مذهب آن ها می کاست و دستور برخورد صادر می کرد،[8] اما خود مسلمانی معتقد بود و ذاتاً نمی توانست به نسخه های کاملاً اروپایی و عرف گرایانه ی اروپایی نوسازی تن در دهد.

تقید امیر به اعمال مذهبی در نامه هایی که به شاه می نویسد مشهود است؛ جایی که می نویسد: احوال این غلام را استحضار فرموده بودید، از تصدق سر قبله ی عالم روحنا فداه خوب است.

در بالا خانه به قدر یک ساعت مشغول قیام و قعود هستم.

[9] امیرکبیر در نوسازی و اصلاحات خود، از روشی بهره می گیرد که ویژه ی جوامع شرقی و به خصوص جوامع استبدادزده است، نه جوامع عرف گرای اروپای غربی آن روزگار! وی با توجه به طبقه ای که به آن تعلق داشت، به نوسازی ایران با خصلت نخبه گرایان و از بالا به پایین توجه نمود، بی آنکه از چنین نظریاتی الگوبرداری کرده باشد.

وی کوشید از همین طریق به مبارزه با فساد بپردازد.

در حالی که عملاً به همین طبقات اجتماعی وابسته بود و با آگاهی از چنین وابستگی ای بود که برای رهایی از تهمت گدازادگی ، که همواره دشمنانش علیه او علم می کردند، به ازدواج با عزت الدوله، تنها خواهر شاه، تن داده بود.

تهمتی حاصل خشم غلیان کرده ی قاجارها که می خواست امیر را از اقداماتی که در ذهن داشت بازدارد.

[10] واتسن در این باره می نویسد: امکان نداشت نجبای دیرین کشور، زیر بار قوانینی بروند که به وسیله ی فردی فاقد نسب خانوادگی وضع گردیده بود.

[11] نتیجه گیری امیرکبیر نخستین کسی نبود که به ضرورت نوسازی و اصلاحات برای جبران عقب ماندگی های ایران پی برده باشد، اما قطعاً نخستین کسی بود که نوسازی و اصلاحات را در شرایط آن روزگار ایران در معرض آزمون جدی قرار داد.

نگاه امیر به توسعه ی درون زا و یا نوسازی و اصلاحات با تکیه بر موجودیت داخلی، گذشته از اینکه به شخصیت مستقل، آگاه و عقاید و باورهای شرقی و ایرانی و دینی او بستگی داشت، محصول شرایط حاکم بر زمانه و در نتیجه، آماده نبودن بسترهای لازم در سلطنت، الیگارشی حاکم و مردم و سایر نیروهای تأثیرگذار در کشورداری نیز بود.

نگاه از بالا به نوسازی و اصلاحات و کم توجهی به پتانسیل های موجود در میان نخبگان هم عقیده اش و نیز عدم تلاش در همراه کردن مردم و نیز رجالی که اقداماتش منافع آن ها را به چالش کشیده بود، راهی نیست که اروپا در راه نوسازی پیش گرفته باشد؛ اگرچه شباهت هایی با راه روسیه و عثمانی آن روزگار، یعنی همان کشورهایی که امیر سفرهایی به آن ها داشته است را می توان در اقدامات او ملاحظه کرد.

حقیقت این است که نگاه امیر حداقل در حوزه ی عملکردی و دولت مداری به مقوله ی نوسازی از مسیر سنت های حاکم می گذشت؛ چراکه هنوز بسترهای فرهنگی لازم برای شعارهایی که سال ها بعد در رساله ها و روزنامه های دگراندیشان و اصلاح طلبان مطرح شد، همچون قانون جدید، عدالت خانه و پارلمان، مشروطه و غیره فراهم نبود.

نیمی از پتانسیل امیرکبیر در آن سه سال و اندی صدارت، مصروف فرهنگ سازی و آماده سازی بسترهای لازم برای آینده شد.

امیرکبیر در کنار مبارزه با برخی از ناهنجاری های فرهنگی که مانع نوسازی بود، به انتشار روزنامه ی وقایع اتفاقیه و ترجمه ی جراید ممالک مترقی نیز همت گماشت.

در این جراید، به بررسی مجالس اروپا، رویدادهای سیاسی آن قاره، نحوه ی انتخابات نمایندگان مردم و.

پرداخت.

خلاصه این عملکردها به نظر می رسد در جهت ارتقای آگاهی های سیاسی و اجتماعی مردم عمل می کرد و تلنگری محسوب می شد که همه از حقوق خود در آن محیط استبدادی آگاه شوند.

تجربه مرگ امیر بعدها در باور نوخواهان تأثیر شگرفی گذاشت.

بدین معنی که به آن ها آموخت بدون تغییر اساسی در شیوه ی حکومت داری و مشخصاً بدون قانون مدونی که از قدرت شاه کاسته و به نقش مردم و فرهیختگان بیفزاید و بدون عدالت خانه و پارلمان و قانون اساسی و آزادی و تنها در سایه ی استبداد منور نمی توان نوسازی حقیقی را در جامعه ی ایران پایه ریزی کرد و به قرن ها عقب ماندگی و بی مسئولیتی دولت ها در قبال نان، فرهنگ و رفاه و استقلال مردم ایران پایان داد.

(*) پی نوشت ها: [1].

نگاه کنید به: حائری، عبدالهادی، نخستین رویارویی های اندیشه گران با دورویه ی بورژوازی غرب، ص 308.

[2].

ورهرام، غلامرضا، تاریخ سیاسی و سازمان های اجتماعی عصر قاجار، انتشارات معین، 1369، ص 166.

[3].

آدمیت، فریدون، امیرکبیر و ایران، خوارزمی، 1348، ص 221 و 222.

[4].

همان.

[5].

گوبینو،کنت، سه سال در آسیا، ترجمه ی عبدالرضا هوشنگ مهدوی، تهران، قطره، 1382، ص 179.

[6].

بنگرید به: توحیدی چافی، محمد، قهوه ی قجری، آسیب شناسی رقابت های رجال عصر قاجار، انتشارات باز، 1387، ص 209 تا 235.

[7].

http: //cgie,org.

ir/fa/news/25035 [8].

حکیمی، محمود، داستان هایی از زندگی امیرکبیر، دفتر نشر فرهنگ اسلامی، ص 161 و 159.

[9].

هاشمی رفسنجانی، اکبر، امیرکبیر یا قهرمان مبارزه با استعمار، دفتر تبلیغات اسلامی، ص 119.

[10].

توحیدی چافی، محمد، همان، ص 180.

[11].

رابرت، واتسن، تاریخ ایران از ابتدای قرن نوزدهم تا سال 1858، ترجمه ی وحید مازندرانی، بی تا، انتشارات سخن.


کلید واژه ها: ایران - امیرکبیر - نوسازی - ایرانی - استقلال - وابستگی - انگلیس - اندیشه - سالروز شهادت - تاریخ - حکومت - سیاسی - اروپا - ایرانیان - اصلاحات - فراهانی - فروزان - فرانسه - تاریخی - کارانه - روس ها - فلسفه - توسعه - آزمون - روسیه - شهادت - جامعه - اولین - میراث - صنعت

آخرین اخبار سرویس:
استان بوشهر همچنان می لرزد/ 25 زلزله در یک روز

خدایا زلزله را در 3 و 4 جمعش کن و به 7 و 8 نرسان!

اطلاع از برنامه های صدا وسیما مرکز سیستان وبلوچستان با مراجعه به کانال های اطلاع رسانی   + مصاحبه

آغاز طرح جمع اوری معتادان متجاهر در استان اردبیل

دیدار رییس مجلس شورای اسلامی با سه خانواده شهید در قم

مشاور وزیر فرهنگ در گسترش ارتباطات فرهنگی منصوب شد

پیش نویس ضوابط اجرایی قانون بودجه 1397 برای تصویب به دولت ارسال شد + عکس

گازرسانی به 180 روستا در سال 97

تصادف زنجیره ای خونین در جاده شاهرود

مفقودی اطفال مهاجرین در سویدن

طرح سوال از روحانی منتفی شد

آیفون SE 2 را در طرح مفهومی جدید مشاهده کنید؛ دوربین بهبود یافته به همراه قاب شیشه ای

دختران پنجاه هزارتومانی توییتر را داغ کردند +تصاویر

معاون سیاسی استاندار خراسان رضوی آغاز سال جدید را تبریک گفت

مهندس بهروز مرادی به عنوان سرپرست شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران معرفی شد

آثار پیروزی پوتین در عرصه منطقه ای و بین المللی

معاون سیاسی استاندار خراسان رضوی آغاز سال جدید را تبریک گفت

سمینار "عظمت و اهمیت نهج البلاغه" در اسلام آباد برگزار شد

هجمه های سنگین جنگ نرم در عرصه باورهای دینی جامعه

آغاز بزرگترین رزمایش کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس در عربستان

ولیعهد عربستان به آمریکا رفت

برنامه امتحانات کتبی نیم سال اول سطوح عالی حوزه اعلام شد

مبارزه با تحریف؛ مهمترین اقدام امام باقر (ع) + فیلم

استخدام برنامه نویس،کارآموز برنامه نویس موبایل اندروید،ios،PHP

اهمیت صله رحم از نظر حجت الاسلام و المسلمین قرائتی

با خانواده طالب بساطی دیدار می کنم/پیگیری فوت جوان ایلامی در زندان

کرباسچی: نجفی را کسی نمی دانم که به خاطر فشارها از ناحیه فساد مالی که افشا کرده اند بخواهد عقب نشینی کند

نماینده ایلام: با خانواده طالب بساطی دیدار می کنم/پیگیری فوت جوان ایلامی در زندان

چه زمانی کودکمان را با قرآن آشنا کنیم؟

هزار و 300 خادم در ایام نوروز 97 بسیج می شوند

فضیلت ماه رجب از دیدگاه معصومین(ع)

با این 14 نکته دیگران را به حجاب دعوت کنید

زمان درخواست صدور کارت هوشمند ایثارگران تمدید شد

روایت ظریف از " تزویر مطلق" شاکیان برنامه موشکی ایران/هاشم زایی: فیلترینگ تلگرام در شورای عالی فضای مجازی تصویب شده است

مصوبه حداقل مزد سال آینده به امضای دولت و کارفرمایان می رسد

چگونگی مواجهه محققان شیعه با مصادر اهل سنت

بی توجهی به دستورات دینی، انسان را به مرتبه پایین تر از چهارپایان می رساند

همکاری های علمی و فناوری ایران و بلاروس توسعه می یابد

وزیر کشور با تبدیل 2 روستا به شهر موافقت کرد

نظر هاوکینگ درباره برنده نشدن جایزه نوبل چه بود؟

ماه رجب فرصتی برای بازگشتن به مقام اصلی آدمیت است

آنچه باید قبل از کوه نوردی بدانیم

دزدی یا یادگاری هایی از هتل ها

مدیرکل دفتر امور مجلس وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی:

آیین اذن خدمت خادمان آستان حضرت معصومه(س) در نوروز 97 برگزار شد

روحانی: شادی را به رسمیت بشناسیم

نمایشگاه نوروزی بهشت بانو در حرم کریمه اهل بیت (س) افتتاح می شود

آذری جهرمی: مشکلی در آنتن دهی تلفن همراه در مناطق دفاع مقدس نداریم

الهام علی اف بخش از ارمنستان کنونی را متعلق به جمهوری آذربایجان دانست

مجید انصاری: عده ای با صحبت ها و کردارشان در تریبون های رسمی برای جذب سرمایه گذاری فضایی ناامن ایجاد می کنند

برپایی 22 نمایشگاه صنایع دستی در ایام نوروز در مازندران

یادمان های شهدا بهترین مکان برای تمرین حفاظت از انقلاب است

استاندار قم:
 آسیب های بی شماری در گرو ضعف باورهای دینی است

یادمان های شهدا بهترین مکان برای تمرین حفاظت از انقلاب است

روحانی ضمن تبریک به مرکل: تاکید بر نقش سازنده آلمان در اجرای برجام

بدهی دولت به صندوق های بیمه و تأمین اجتماعی طی 5 سال پرداخت می شود

بافت تابلوفرش ویژه «تبریز 2018» آغاز شد

تدابیر نوروزی شهرداری کاشان با ایجاد پنج پایگاه راهنمای گردشگری

موگرینی: توافق هسته ای ایران برای اتحادیه اروپا از اهمیتی استراتژیک برخوردار است

فرانسه: برجام را نمی توان بر خلاف میل ایران، روسیه و چین اصلاح کرد

راه اندازی قطار جدید اتوبوسی در مسیر زنجان - تهران

بافت تابلوفرش ویژه «تبریز 2018» آغاز شد

رتبه اول تامین اجتماعی بندرگز در گلستان

مشکلی در آنتن دهی تلفن همراه درمناطق دفاع مقدس نیست

راه آهن شمال -جنوب سبب رونق اقتصادی شرق سمنان می شود

تغییر و تحولات بنیادین در شهرک های صنعتی کردستان در سال 97

فرماندار ابرکوه از عملکرد ضعیف دستگاه های اجرایی در اطلاع رسانی انتقاد کرد

نماینده ایلام:
 
 با خانواده طالب بساطی دیدار می کنم/پیگیری فوت جوان ایلامی در زندان

مشکلی در آنتن دهی تلفن همراه درمناطق دفاع مقدس نیست

عالم برجسته یمنی درگذشت

حرم مطهر رضوی در آستانه سال نو

برپایی 22 نمایشگاه صنایع دستی در ایام نوروز در مازندران

آخرین جلسه قرآن «محمدصادق بهشتی» در سال 96 + عکس

مشکلی در آنتن دهی تلفن همراه درمناطق دفاع مقدس نیست

محبوبیت پوتین در بریتانیا

فیلترینگ تلگرام در شورای عالی فضای مجازی تصویب شد!

آغاز بافت تابلوفرش ویژه تبریز 2018

محمود الزهار دو جلد کتاب به جشنواره عمار اهدا کرد

دیدار رییس مجلس با خانواده شهیدان سلیمانیان و هاشمی نسب

سازمان بازرسی با گران فروشی بلیت و تأخیر های پروازی برخورد کند

راه آهن شمال -جنوب سبب رونق اقتصادی شرق سمنان می شود

پیروزی پوتین آثار بسیاری در عرصه منطقه ای و بین المللی خواهد داشت

مدیران خبرگزاری ها باید به دنبال ایده نو و خلاقیت متناسب با زمان و مکان باشند

ایران درباره مسائل دفاعی بر سر میز مذاکره با دیگران نمی نشیند

راه آهن شمال -جنوب سبب رونق اقتصادی شرق سمنان می شود

کرملین خطاب به انگلیس: یا مدرک نشان دهید یا عذرخواهی کنید

حاجی بابایی: مجلس حق عائله مندی زنان معلم مجرد را پیگیری می کند

وزیر ارتباطات: مشکل ارتباطاتی مناطق محروم در دست پیگیری است

نشست پوتین با همه رقیبان انتخاباتی اش

کدام دولت رکوردار واردات بنزین شد؟ +جدول

ادعای وزرای خارجه مصر و امارات علیه ایران

رحیم مشایی رو اینطوری بردن زندان!

بوی عید در کرمانشاه با طعم چادر و کانکس +عکس

حسن نیا: رشد 5 درصدی تردد خودرو ها در نوروز پیش بینی شده است

آماده باش نیروهای پلیس کرمانشاه برای برقراری نظم و امنیت در ایام عید

دیدار رییس مجلس با خانواده شهیدان سلیمانیان و هاشمی نسب

پرداخت حقوق و عیدی کارگران گروه ملی صنعتی فولاد ایران

محور میامی-سبزوار به طور کامل بازگشایی شد

پیام تبریک پادشاه و ولیعهد عربستان به پوتین

تاکید آیت الله علم الهدی بر رسیدگی به بهداشت و درمان خانواده شهدا

به مناسبت سالروز شهادت میرزا تقی خان فراهانی آیا نگاه امیرکبیر به نوسازی در ایران برون زا بود؟

به مناسبت سالروز شهادت میرزا تقی خان فراهانی آیا نگاه امیرکبیر به نوسازی در ایران برون زا بود؟