مطالب مرتبط:
یادداشت مهراوه شریفی نیا درباره فیلتر شدن تلگرام
یادداشت مهراوه شریفی نیا درباره فیلتر شدن تلگرام
دیوارهای خشت و گِلی که بیشتر از زلزله می ترسانند
کیف قاپ ها پدر المیرا شریفی مقدم را به قتل رساندند+ عکس
کیف قاپ ها پدر المیرا شریفی مقدم را به قتل رساندند+ عکس
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 23 دی 1396 ساعت 04:412018-01-13سياسي

یادداشت/ عباس شریفی وقتی خشت اول کج باشد ...


با اینکه رییس جمهور با وعده رفع همه تحریم ها توانست اقبال مردم را به سمت خویش بکشاند و بارها بعد از ریاست جمهوری نیز با صدای رسا برجام را موجب لغو همه تحریم ها دانست اما طرف مقابل، - به هیچ وجه این خواسته را برای روحانی فراهم نکرد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه دیگر رسانه های " روزنامه وطن امروز در یادداشتی از عباس شریفی نوشت: حکایت این روزهای برجام حکایت جالبی است برای آنها که گوش ها و چشم های شان بسته نشده.

داستانی که بتدریج باید به قصه ای برای شب های کودکان تبدیل شود.

قراردادی بین المللی که هر از گاهی و در فواصل مشخص تبدیل به خبر اول دنیا می شود.

در داخل اما مساله جالب تر می شود.

همان ها که روزی جوابی برابر نقدها نمی یافتند و با نسبت دادن لرزیدن، مخالفان شان را به جهنم حواله می دادند امروز با چشم هایی خیره به دستان ترامپ در بازه های زمانی مشخص، مواضعی لرزان در زمین سیاست می گیرند.

اخیرا معاون حقوقی و بین المللی وزیر امور خارجه با اشاره به اینکه در چند روز آینده (دیروز جمعه) باید رییس جمهور آمریکا بار دیگر طبق برجام، تعلیق تحریم ها علیه ایران را تمدید کند اما برخی احتمال ها مبنی بر این است که این کار توسط ترامپ انجام نمی شود، گفته است: ممکن است جامعه بین الملل در چند روز آینده به این نتیجه برسد که آمریکا از برجام خارج شود.

جامعه بین الملل باید برای این مرحله آمادگی داشته باشد.

عراقچی همچنین افزوده است: حرکت آمریکا در راستای از بین بردن برجام است.

ما در ایران برای هر سناریویی آمادگی داریم.

بعید است مخاطب چنین سخنانی جامعه جهانی باشد، چرا که قبل از مواضع مذاکره کننده ارشد ایران، متن برجام برای جامعه جهانی اهمیت دارد و بعید است جامعه جهانی بخواهد رفتار خود را با حرف های آقای عراقچی تنظیم کند.

گذشته از این درد سناریوهای تاثیرگذار آقای عراقچی برابر تحریم های مکرر ایالات متحده هنوز بر پیشانی ترامپ سنگینی می کند و جامعه جهانی طاقت عکس العمل بعدی را هنوز پیدا نکرده است! این اظهارات جز کاهش میزان تاثیر سیاسی و دامنه کنشگری ایران دستاورد دیگری نخواهد داشت.

محل رجوع اختلاف ها پیرامون برجام را نباید در رفتار جلوی دوربین ها جست وجو کرد، بلکه باید دید متنی که با هزار بزک کردن به کشور تحمیل شده، چه تعهداتی را برای طرف مقابل ایجاد کرده تا از عدم انجامش ناراحت باشیم.

مطابق برجام ما با 3 استاندارد در برجام مواجهیم: استاندارد اول: برجام قصد رفع همه تحریم ها را ندارد با اینکه رییس جمهور با وعده رفع همه تحریم ها توانست اقبال مردم را به سمت خویش بکشاند و بارها بعد از ریاست جمهوری نیز با صدای رسا برجام را موجب لغو همه تحریم ها دانست اما طرف مقابل، به هیچ وجه این خواسته را برای روحانی فراهم نکرد و این نکته با کمال ظرافت در متن برجام تعبیه شد: (بخشی از مقدمه برجام) This JCPOA will produce the comprehensive lifting of all UN Security Council sanctions as well as multilateral and national sanctions related to Iran’s nuclear programme, including steps on access in areas of trade, technology, finance and energy.

این برجام موجب لغو جامع همه تحریم های شورای امنیت سازمان ملل متحد و همچنین تحریم های چندجانبه و ملی مرتبط با برنامه هسته ای ایران و نیز شامل گام هایی برای ایجاد دسترسی در حوزه های تجارت، فناوری، مالی و انرژی خواهد شد.

و اینگونه در مقدمه برجام خیال ایران از عدم رفع تحریم های غیرهسته ای راحت شد اما آیا این به معنای رفع شدن همه تحریم های هسته ای است؟ پاسخ روشن است.

(بند 24 برجام) The E3/EU and the United States specify in Annex II a full and complete list of all nuclear-related sanctions or restrictive measures and will lift them in accordance with Annex V.

اتحادیه اروپایی، کشورهای آلمان، انگلیس و فرانسه و نیز ایالات متحده فهرست کامل و جامعی از تحریم ها یا اقدامات محدودیت ساز مرتبط با هسته‏ ای را مشخص می‏ کنند و آنها را منطبق با پیوست 5 لغو خواهند کرد.

طرف مقابل حتی حاضر به رفع همه تحریم های هسته ای نیز نمی شود و اتفاقی به مراتب بدتر رقم می خورد.

طرف مقابل قضیه را برای همیشه تمام می کند و صراحتا اعلام می کند منظورش از تحریم های هسته ای، همان هایی است که در این برجام مشخص کرده.

این بدان معناست که طرف مقابل روی تحریم هایی که مایل است رفع کند نام مرتبط با هسته ای گذاشته و آنها را که بخش اندکی از تحریم های ایران محسوب می شوند به اسم تحریم های جامع مرتبط با هسته ای جا زده است.

کل تحریم هایی که آمریکا در برجام متعهد شده اجرای شان را متوقف کند، تنها بخش های اندکی از تحریم های آمریکا (چه قوانین کنگره و چه دستورات اجرایی رییس جمهور) را شامل می شود.

مراجعه به لیست موارد یادشده نشان می دهد بخش های بسیار زیادی از قوانین تحریمی آمریکا، اصلا در این لیست وجود ندارد.

بر همین مبنا، کل امتیاز داده شده به ایران در حوزه تحریم های این توافق، از طرف مقامات آمریکایی به معنای حفظ کامل ساختار تحریم های آمریکا و تنها ارائه یک تخفیف تحریمی به ایران بیان شده است.

مثلاً از کل قانون تحریمی CISADA (یکی از 4 قانون مهم تحریم ایران) تنها بخش 104(c)(2)(E)(ii)(I) که هیچ ارتباطی به تحریم های اقتصادی کشور ندارد جزو لیست تحریم های مورد بحث (تعلیق) در برجام ذکر شده و باقی بندهای این قانون (یعنی بیش از 99 درصد آن) بدون هیچ تغییری (حتی تعلیق موقت) برقرار باقی خواهد ماند؛ این موضوع موجب می شود تحریم های مختلف مندرج در این قانون (مانند تحریم سرمایه گذاری در صنعت نفت و گاز و تحریم های مالی بانکی ذکر شده در آن) مانند قبل از توافق بدون هیچ تغییری ادامه داشته باشد.

یا از کل قانون NDAA 2012 فقط 2 بخش 1245(d)(1) و 1245(d)(3) در لیست مورد نظر برجام ذکر شده است که با توجه به نیامدن بخش 1245(d)(4) اثربخش بودن توقف اجرای همان دو بخش نیز زیر سوال رفته است.

همین مساله مهم راجع به 2 قانون اصلی دیگر تحریمی آمریکا یعنی TRA و IFCA نیز صادق است و بر اساس برجام، آمریکا تنها به توقف اجرای چند بند از آنها متعهد شده است.

بر این اساس برجام چیزی خارج از وضعیت موجود ندارد که بخواهیم برای شکوفایی اش منتظر باشیم و باید گفت همه برجام همین است و نباید آینده ای اقتصادی فراتر از وضعیت امروز برایش متصور بود.

استاندارد دوم: تحریم هایی که طبق برجام برداشته می شوند براحتی قابلیت وضع مجدد خواهند داشت در ادامه صفحات اول (که مقدمه برجام محسوب می شود) آمده است: The E3/EU+3 and Iran commit to implement this JCPOA in good faith and in a constructive atmosphere, based on mutual respect, and to refrain from any action inconsistent with the letter, spirit and intent of this JCPOA that would undermine its successful implementation.

The E3/EU+3 will refrain from imposing discriminatory regulatory and procedural requirements in lieu of the sanctions and restrictive measures covered by this JCPOA.

This JCPOA builds on the implementation of the Joint Plan of Action (JPOA) agreed in Geneva on 24 November 2013.

گروه 1+5 و ایران بر عهده می گیرند که این برجام را با حسن نیت و در فضایی سازنده، بر مبنای احترام متقابل اجرا کنند و از هرگونه اقدام مغایر با نص، روح و هدف برجام خودداری کنند.

گروه 1+5 از تحمیل الزامات مقرراتی و آیین نامه ای تبعیض آمیز، به جایگزینی تحریم ها و اقدامات محدودیت سازی که مشمول این برجام می شوند، خودداری خواهند ورزید.

این برجام بر پایه اجرای برنامه اقدام مشترک (توافق ژنو) که در تاریخ 3 آذرماه 1392 در ژنو مورد توافق قرار گرفت، استوار می شود.

این بندها برای ایران امیدوار کننده است و خبر از عدم بازگشت همان اندک تحریم های رفع شده می دهد اما در بندهای اجرایی برجام، تکلیف چگونگی رفع تحریم ها کاملا مشخص می شود.

در بندهای بعدی به وضوح ساختار ضعیف برجام خودش را نشان می دهد.

ساختاری که تحریم های رفع شده را به مساله ای به نام SDN list گره می زند.

در این لیست نام 178 فرد و نهاد ایرانی آمده که افراد و نهادهای سایر کشورها در صورت ارتباط مالی بی واسطه یا باواسطه با آنها از سوی آمریکا دچار تحریم می شوند.

دقیقا همان کاری که آمریکا بعد از توافق ژنو با برخی بانک های خارجی انجام داد و به اصطلاح گربه را دم حجله برای سایر کشورها کشت.

(پاورقی 16 ضمیمه 2 برجام) Non-U.

S.

, non-Iranian financial institutions engaging in transactions with Iranian financial institutions (including the Central Bank of Iran) not appearing on the SDN List will not be exposed to sanctions as a result of those Iranian financial institutions engaging in transactions or banking relationships involving Iranian individuals and entities, including financial institutions, on the SDN List, provided that the non-U.

S.

, non-Iranian financial institution does not conduct or facilitate, and is not otherwise involved in, those specific transactions or banking relationships with the Iranian individuals and entities, including financial institutions, on the SDN List.

موسسات مالی غیرآمریکایی، غیرایرانی که با موسسات مالی ایرانی (شامل بانک مرکزی ایران) که در فهرست SDN قرار ندارند، معامله انجام دهند، به دلیل فعالیت آن موسسات مالی ایرانی در نقل و انتقالات یا روابط بانکی با افراد و اشخاص حقوقی که در فهرست SDN نام برده شده اند، در معرض تحریم ها نخواهند بود، مشروط به اینکه موسسه مالی غیرآمریکایی، غیرایرانی نقل و انتقالات مشخص مزبور با افراد و اشخاص حقوقی ایرانی نام برده شده در فهرست SDN را انجام نداده باشد یا آنها را تسهیل نکرده باشد و به شکل دیگری در چنین روابط بانکی دخیل نبوده باشد.

لیست تحریمی آمریکا یا همان SDN که شامل 178 فرد و نهاد ایرانی از جمله سازمان صداوسیما و وزارت دفاع کشور است، خط قرمزی است که همان اندک تحریم های رفع شده نیز در صورت نزدیک شدن خلاص شده ها به آن، دوباره بر خواهد گشت.

این بدان معناست که تحریم ها ساختاری هوشمند پیدا کرده که هر روز دامنه خود را افزایش می دهد.

موارد یادشده قرائت مورد قبول طرف مقابل از برجام را روشن می کند و ایران و همه کشورهای درگیر برجام این قرائت را پذیرفته اند.

استاندارد سوم: امکان وضع تحریم به هر بهانه ای غیر از هسته ای وجود دارد مطابق تأکید برجام قوانین تحریمی دیگر به قوت خود باقی است و رفع تحریم های ذکر شده اثری در اجرای سایر قوانین تحریمی ندارد.

در بهترین حالت، طرف مقابل متعهد شده تحریم های اندکی را متوقف کند اما تضمینی برای رفع قوانین تحریمی دیگر (بخش اعظم تحریم های آمریکا) نداده است.

گفتنی است در بسیاری از موارد، حلقه هایی از زنجیره تحریم یک حوزه، در چند قانون مختلف آمریکا مورد تحریم واقع شده است و تا بر طرف نشدن بندهای مربوط به آن در همه آن قوانین، برداشته شدن تحریم مربوط در یک قانون نمی تواند در عمل تغییری در تحریم های آن حوزه ایجاد کند.

(پاورقی 14 ضمیمه 2 برجام) Unless specifically provided otherwise, the sanctions lifting described in this Section does not apply to transactions that involve persons on the SDN List and is without prejudice to sanctions that may apply under legal provisions other than those cited in Section 4.

Nothing in this JCPOA reflects a change in Iran’s position on U.

S.

sanctions.

لغو تحریم های شرح داده شده در این قسمت، نسبت به معاملاتی که در آنها اشخاص مندرج در فهرست SDN دخیل هستند، اعمال نمی شود و تاثیری در تحریم هایی که ممکن است تحت سایر مقررات غیر از مقررات مندرج در بخش 4 اعمال شود، ندارد، مگر اینکه صراحتا به گونه دیگری مشخص شده باشد.

هیچ چیزی در این برجام به منزله تغییری در موضع ایران درباره تحریم های آمریکا نیست.

این بدان معنی است که اگر آمریکا تحریمی را با عنوانی جز هسته ای وضع کند، نقض برجامی صورت نگرفته است! حال با چنین برجام امضاشده ای می توان بهتر درباره کنش های ایالات متحده و عکس العمل ایران قضاوت کرد.

انتهای پیام/ز http://fna.

ir/a3b4rr نظرات دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد
کلید واژه ها: جامعه - تحریم - رییس جمهور - ریاست جمهوری - جهانی - ایران - بین المللی - آمریکا - استاندارد - عراقچی - رییس جمهور آمریکا - روزنامه وطن امروز - وزیر امور خارجه - جمهوری - ایالات متحده - آینده - امروز - رفتار - مردم - وعده - جالب - مخالفان - روزنامه - دستاورد - دوربین - کودکان - مذاکره - روحانی - رسانه - اهمیت

آخرین اخبار سرویس:
عصر امروز دومین کنگره جمعیت جوانان انقلاب اسلامی در کانون توحید تهران برگزار شد

افتتاح اولین مرکز مدیریت و مداخله در بحران کشور در زاهدان

68 واحد مسکونی مددجویان بهزیستی ایلام دهه فجر واگذار می شود

تخریب های هویتی سبب از بین رفتن حافظه جمعی مردم می شود

«ماگ ملا»

ایران همواره در مسیر مقاومت در برابر رژیم صهیونیتی در کنار لبنان است

پیکر یکی از شهدای حادثه ناوشکن دماوند کشف شد

ایران باید یکی از شریک اصلی در بازسازی سوریه بعد از جنگ باشد

مراسم بزرگداشت جان باختگان سانچی در دوگنبدان

معرفی و رونمایی از دستاورد های زیرساختی دانشگاه امام صادق (ع)

سرپرست فرمانداری لاهیجان: ترویج جهاد کشاورزی به طور جد دنبال شود

اجرایی شدن طرح جذب و اشتغال سربازان با تحصیلات عالیه در سال 97 +فیلم

یادگار امام (ره) از ایسنا بازدید کرد

آمادگی مجلس برای همراهی با دولت در بکارگیری TOD در حمل و نقل ریلی

خودش خواست یادش را تازه کنیم!

یادداشت: آینده ی جریان های سیاسی از جمله اصلاح طلبی نزد افکار عمومی مردم، روشن نیست

امیر جعفری و مادرش /عکس

رییس مجلس سوریه: روابط تهران و دمشق فراتر از واژه روابط معمول است

عربستان، عامل نزدیکی ایران و ترکیه

یک فیلم پربیننده از ناسا

صخره نوردی سوار بر ویلچر

آتش سوزی در دو لنج باری تنگستان

راه اندازی پایگاه ژنتیک اقوام ایرانی

گزارش آقای نجفی در چه شرایطی مفید است؟

پیکر یکی از مفقودین حادثه ناوشکن دماوند در دریای خزر کشف شد

استخدام مسئول دفتر خانم با مدرک کارشناسی در یک شرکت معتبر

پیکر یکی از مفقودین حادثه ناوشکن دماوند در دریای خزر کشف شد

استخدام کارشناس حسابداری در یک شرکت معتبر دندانپزشکی در تهران

"وزیر تنهایی" در انگلیس

بسیاری از تخلفات شهری در تهران به دلیل عدم آموزش صحیح است

محکومیت بقایی در تمام اتهامات

جنبش عدالتخواه دانشجویی به شهردار تهران «قلیان» هدیه کرد

یادداشت عباس آخوندی؛ مهندسان و احقاق حقوق آنان

تحقق اشتغالزایی 50 بهبود یافته/فعالیت 79 مرکز درمان اعتیاد

رییس کمیته امداد: دولت پرداخت سهام عدالت را به ما واگذار کند

ایثارگران پرچمداران ترویج فرهنگ ایثارگر و شهادت هستند

عکس/ سلفی سردار آزمون با جوجه های فامیل!

امنیت امروز را مدیون از خوگذشتگی شهدا و ایثارگران هستیم

نباید در توسعه فضای مجازی از جهان عقب ماند

پیکر تکاور شهید «بیژن زارع» در زیر ناوشکن دماوند پیدا شد

قله شهادت، رفیع ترین قلل است

با حضور فرمانده بسیج مستضعفین صورت گرفت افتتاح اولین مرکز مدیریت و مداخله در بحران کشور در زاهدان

پدر شهیدان «جمالزاده» آسمانی شد

رسیدگی به مشکلات ایثارگران از مهمترین اهداف بنیاد است

تغییرات نهایی ساختار وزارت خارجه اعلام شد

تعامل با ایثارگران، رضایت خانواده های شاهد را به دنبال دارد

امضای تفاهم نامه همکاری میان گروه هتل های کوثر و شرکت مفاهیم کسب وکار نوین آسیا

پدر شهیدان «قربانی پور» به فرزندان شهیدش پیوست

دنیا ملت ایران را به عنوان ملتی می شناسد که جلوی هیچ ابرقدرتی سر خم نمی کند

تبیین دستاوردهای انقلاب اسلامی وامید آفرینی در جامعه، محور برنامه های دهه فجر

کار کردن در بنیاد افضل کارها است

اجرایی شدن طرح جذب و اشتغال سربازان دارای تحصیلات عالیه در سال 97

اختتامیه سیزدهمین کنفرانس مجالس کشور های عضو سازمان همکاری اسلامی

فعالیت های فرهنگی و ترویجی، رسالت اصلی بنیاد است

حجت الاسلام و المسلمین حسن خمینی از ایسنا بازدید کرد

شهریور فرماندار جدید شمیرانات +عکس

پیام تسلیت حجت الاسلام والمسلمین شهیدی در پی درگذشت مادر شهیدان «زینلی مبارکه»

معاونت توسعه مدیریت بازوی اجرایی تمام حوزه های بنیاد است

دخالت وزارت راه و شهرسازی در امور داخلی سازمان نظام مهندسی/ اعتماد به نفس را از این سازمان گرفته اند

بخش دوم سامانه الکترونیکی اشتغال ایثارگران راه اندازی می شود

آغاز فاز سوم سامانه یکپارچه رصد تحصیلی سیرت

ترویج فرهنگ ایثار و شهادت به صورت مستمر در طول سال انجام شود

امام جمعه ماهشهر: شایستگی و کارآمدی ملاک سنجش و انتخاب مدیران است

32 هزار نفر از سربازان نیروهای مسلح از آموزش های فنی و حرفه ای بهره مند شدند

نخستین مرکز مدیریت و مداخله در بحران کشور در زاهدان افتتاح شد

تحلیل بهزاد نبوی از منشا ناآرامی های اخیر

بیش از 10 هزار نفر در شبکه فرهنگیاران سپاه عضو هستند

32 هزار نفر از سربازان نیروهای مسلح از آموزش های فنی و حرفه ای بهره مند شدند

23 مادر نمونه سیستان و بلوچستانی تقدیر شدند

گفت و گوهای خانوادگی در محاق - علی حبیبی*

استاندار مازندران: مدیران در راستای تحقق منشور حقوق شهروندی اهتمام ویژه داشته باشند

شهری در شان شهروندان نکایی خواهیم ساخت

هدف دشمن ایجاد شکاف بین مردم و سپاه است

امام جمعه ماهشهر: شایستگی و کارآمدی ملاک سنجش و انتخاب مدیران است

باید تلاش شود کشور در حوزه توسعه اقتصاد فضای مجازی از جهان عقب نیفتد

  پیشنهاد نامگذاری خیابان یا یک مکان به نام جانباختگان نفتکش سانچی

نماز جمعه این هفته تهران به امامت آیت الله امامی کاشانی اقامه می شود

معاون ارشاد لرستان: انقلاب اسلامی ماحصل نه گفتن به "خود باختگی فرهنگی" بود

انتظار داریم فراکسیون های مجلس از لایحه ایجاد مناطق آزاد حمایت کنند

آغاز اختتامیه سیزدهمین کنفرانس مجالس کشور های عضو سازمان همکاری اسلامی

رییس جوان ووشو؛ بزرگترین بازنده انتخابات کمیته المپیک

دولت افزایش 10 درصدی را برای حقوق کارمندان دولت در نظر گرفته است

هنوز ارتباط اقتصادی میان کشورهای اسلامی برقرار نشده است

شهریور فرماندار جدید شمیرانات

زیبایی های زمستانی گردنه حیران (عکس)

گشایش دفتر یادبود گرامیداشت دریانوردان نفتکش سانچی در بمبیی

نخستین مرکز مدیریت و مداخله در بحران کشور در زاهدان افتتاح شد

تروریست ها همواره باعث بروز آسیب های مختلف در منطقه شده اند

آمار نگران کننده اختلافات خانوادگی در لرستان

گزارش وزارت کشور از اجرای منشور حقوق شهروندی

کمیته ملی پیشگیری، کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی دانش آموزان تشکیل می شود

اراده جدی ایران توسعه روابط برادرانه با کشورهای اسلامی از جمله عمان است

بزرگداشت حضرت شاهچراغ(ع) در تمام نهادها مورد توجه قرار گیرد

مذاکره بهترین راه حل برای حل اختلافات میان کشورهاست

وزارت کشور: صیانت از حریم امنیت عمومی و حقوق شهروندی از مأموریت های ثابت این وزارتخانه است

مشاور اداری و مالی معاون پرورشی و فرهنگی آموزش وپرورش منصوب شد

کنایه عضو شورای نگهبان به روحانی /بجای تجویز نقد معصوم، لاییک ها و سکولارها را نقد کنیم

7 ویژگی افرادی که ذهن قوی دارند

تصاویر/ همایش بزرگداشت شهید نواب صفوی

اعلام آمادگی نصرالله برای همکاری با هرگونه طرح مقاومتی

یادداشت/ عباس شریفی وقتی خشت اول کج باشد ...

یادداشت/ عباس شریفی وقتی خشت اول کج باشد ...