مطالب مرتبط:
یادداشت مهراوه شریفی نیا درباره فیلتر شدن تلگرام
یادداشت مهراوه شریفی نیا درباره فیلتر شدن تلگرام
دیوارهای خشت و گِلی که بیشتر از زلزله می ترسانند
کیف قاپ ها پدر المیرا شریفی مقدم را به قتل رساندند+ عکس
کیف قاپ ها پدر المیرا شریفی مقدم را به قتل رساندند+ عکس
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 23 دی 1396 ساعت 04:412018-01-13سياسي

یادداشت/ عباس شریفی وقتی خشت اول کج باشد ...


با اینکه رییس جمهور با وعده رفع همه تحریم ها توانست اقبال مردم را به سمت خویش بکشاند و بارها بعد از ریاست جمهوری نیز با صدای رسا برجام را موجب لغو همه تحریم ها دانست اما طرف مقابل، - به هیچ وجه این خواسته را برای روحانی فراهم نکرد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه دیگر رسانه های " روزنامه وطن امروز در یادداشتی از عباس شریفی نوشت: حکایت این روزهای برجام حکایت جالبی است برای آنها که گوش ها و چشم های شان بسته نشده.

داستانی که بتدریج باید به قصه ای برای شب های کودکان تبدیل شود.

قراردادی بین المللی که هر از گاهی و در فواصل مشخص تبدیل به خبر اول دنیا می شود.

در داخل اما مساله جالب تر می شود.

همان ها که روزی جوابی برابر نقدها نمی یافتند و با نسبت دادن لرزیدن، مخالفان شان را به جهنم حواله می دادند امروز با چشم هایی خیره به دستان ترامپ در بازه های زمانی مشخص، مواضعی لرزان در زمین سیاست می گیرند.

اخیرا معاون حقوقی و بین المللی وزیر امور خارجه با اشاره به اینکه در چند روز آینده (دیروز جمعه) باید رییس جمهور آمریکا بار دیگر طبق برجام، تعلیق تحریم ها علیه ایران را تمدید کند اما برخی احتمال ها مبنی بر این است که این کار توسط ترامپ انجام نمی شود، گفته است: ممکن است جامعه بین الملل در چند روز آینده به این نتیجه برسد که آمریکا از برجام خارج شود.

جامعه بین الملل باید برای این مرحله آمادگی داشته باشد.

عراقچی همچنین افزوده است: حرکت آمریکا در راستای از بین بردن برجام است.

ما در ایران برای هر سناریویی آمادگی داریم.

بعید است مخاطب چنین سخنانی جامعه جهانی باشد، چرا که قبل از مواضع مذاکره کننده ارشد ایران، متن برجام برای جامعه جهانی اهمیت دارد و بعید است جامعه جهانی بخواهد رفتار خود را با حرف های آقای عراقچی تنظیم کند.

گذشته از این درد سناریوهای تاثیرگذار آقای عراقچی برابر تحریم های مکرر ایالات متحده هنوز بر پیشانی ترامپ سنگینی می کند و جامعه جهانی طاقت عکس العمل بعدی را هنوز پیدا نکرده است! این اظهارات جز کاهش میزان تاثیر سیاسی و دامنه کنشگری ایران دستاورد دیگری نخواهد داشت.

محل رجوع اختلاف ها پیرامون برجام را نباید در رفتار جلوی دوربین ها جست وجو کرد، بلکه باید دید متنی که با هزار بزک کردن به کشور تحمیل شده، چه تعهداتی را برای طرف مقابل ایجاد کرده تا از عدم انجامش ناراحت باشیم.

مطابق برجام ما با 3 استاندارد در برجام مواجهیم: استاندارد اول: برجام قصد رفع همه تحریم ها را ندارد با اینکه رییس جمهور با وعده رفع همه تحریم ها توانست اقبال مردم را به سمت خویش بکشاند و بارها بعد از ریاست جمهوری نیز با صدای رسا برجام را موجب لغو همه تحریم ها دانست اما طرف مقابل، به هیچ وجه این خواسته را برای روحانی فراهم نکرد و این نکته با کمال ظرافت در متن برجام تعبیه شد: (بخشی از مقدمه برجام) This JCPOA will produce the comprehensive lifting of all UN Security Council sanctions as well as multilateral and national sanctions related to Iran’s nuclear programme, including steps on access in areas of trade, technology, finance and energy.

این برجام موجب لغو جامع همه تحریم های شورای امنیت سازمان ملل متحد و همچنین تحریم های چندجانبه و ملی مرتبط با برنامه هسته ای ایران و نیز شامل گام هایی برای ایجاد دسترسی در حوزه های تجارت، فناوری، مالی و انرژی خواهد شد.

و اینگونه در مقدمه برجام خیال ایران از عدم رفع تحریم های غیرهسته ای راحت شد اما آیا این به معنای رفع شدن همه تحریم های هسته ای است؟ پاسخ روشن است.

(بند 24 برجام) The E3/EU and the United States specify in Annex II a full and complete list of all nuclear-related sanctions or restrictive measures and will lift them in accordance with Annex V.

اتحادیه اروپایی، کشورهای آلمان، انگلیس و فرانسه و نیز ایالات متحده فهرست کامل و جامعی از تحریم ها یا اقدامات محدودیت ساز مرتبط با هسته‏ ای را مشخص می‏ کنند و آنها را منطبق با پیوست 5 لغو خواهند کرد.

طرف مقابل حتی حاضر به رفع همه تحریم های هسته ای نیز نمی شود و اتفاقی به مراتب بدتر رقم می خورد.

طرف مقابل قضیه را برای همیشه تمام می کند و صراحتا اعلام می کند منظورش از تحریم های هسته ای، همان هایی است که در این برجام مشخص کرده.

این بدان معناست که طرف مقابل روی تحریم هایی که مایل است رفع کند نام مرتبط با هسته ای گذاشته و آنها را که بخش اندکی از تحریم های ایران محسوب می شوند به اسم تحریم های جامع مرتبط با هسته ای جا زده است.

کل تحریم هایی که آمریکا در برجام متعهد شده اجرای شان را متوقف کند، تنها بخش های اندکی از تحریم های آمریکا (چه قوانین کنگره و چه دستورات اجرایی رییس جمهور) را شامل می شود.

مراجعه به لیست موارد یادشده نشان می دهد بخش های بسیار زیادی از قوانین تحریمی آمریکا، اصلا در این لیست وجود ندارد.

بر همین مبنا، کل امتیاز داده شده به ایران در حوزه تحریم های این توافق، از طرف مقامات آمریکایی به معنای حفظ کامل ساختار تحریم های آمریکا و تنها ارائه یک تخفیف تحریمی به ایران بیان شده است.

مثلاً از کل قانون تحریمی CISADA (یکی از 4 قانون مهم تحریم ایران) تنها بخش 104(c)(2)(E)(ii)(I) که هیچ ارتباطی به تحریم های اقتصادی کشور ندارد جزو لیست تحریم های مورد بحث (تعلیق) در برجام ذکر شده و باقی بندهای این قانون (یعنی بیش از 99 درصد آن) بدون هیچ تغییری (حتی تعلیق موقت) برقرار باقی خواهد ماند؛ این موضوع موجب می شود تحریم های مختلف مندرج در این قانون (مانند تحریم سرمایه گذاری در صنعت نفت و گاز و تحریم های مالی بانکی ذکر شده در آن) مانند قبل از توافق بدون هیچ تغییری ادامه داشته باشد.

یا از کل قانون NDAA 2012 فقط 2 بخش 1245(d)(1) و 1245(d)(3) در لیست مورد نظر برجام ذکر شده است که با توجه به نیامدن بخش 1245(d)(4) اثربخش بودن توقف اجرای همان دو بخش نیز زیر سوال رفته است.

همین مساله مهم راجع به 2 قانون اصلی دیگر تحریمی آمریکا یعنی TRA و IFCA نیز صادق است و بر اساس برجام، آمریکا تنها به توقف اجرای چند بند از آنها متعهد شده است.

بر این اساس برجام چیزی خارج از وضعیت موجود ندارد که بخواهیم برای شکوفایی اش منتظر باشیم و باید گفت همه برجام همین است و نباید آینده ای اقتصادی فراتر از وضعیت امروز برایش متصور بود.

استاندارد دوم: تحریم هایی که طبق برجام برداشته می شوند براحتی قابلیت وضع مجدد خواهند داشت در ادامه صفحات اول (که مقدمه برجام محسوب می شود) آمده است: The E3/EU+3 and Iran commit to implement this JCPOA in good faith and in a constructive atmosphere, based on mutual respect, and to refrain from any action inconsistent with the letter, spirit and intent of this JCPOA that would undermine its successful implementation.

The E3/EU+3 will refrain from imposing discriminatory regulatory and procedural requirements in lieu of the sanctions and restrictive measures covered by this JCPOA.

This JCPOA builds on the implementation of the Joint Plan of Action (JPOA) agreed in Geneva on 24 November 2013.

گروه 1+5 و ایران بر عهده می گیرند که این برجام را با حسن نیت و در فضایی سازنده، بر مبنای احترام متقابل اجرا کنند و از هرگونه اقدام مغایر با نص، روح و هدف برجام خودداری کنند.

گروه 1+5 از تحمیل الزامات مقرراتی و آیین نامه ای تبعیض آمیز، به جایگزینی تحریم ها و اقدامات محدودیت سازی که مشمول این برجام می شوند، خودداری خواهند ورزید.

این برجام بر پایه اجرای برنامه اقدام مشترک (توافق ژنو) که در تاریخ 3 آذرماه 1392 در ژنو مورد توافق قرار گرفت، استوار می شود.

این بندها برای ایران امیدوار کننده است و خبر از عدم بازگشت همان اندک تحریم های رفع شده می دهد اما در بندهای اجرایی برجام، تکلیف چگونگی رفع تحریم ها کاملا مشخص می شود.

در بندهای بعدی به وضوح ساختار ضعیف برجام خودش را نشان می دهد.

ساختاری که تحریم های رفع شده را به مساله ای به نام SDN list گره می زند.

در این لیست نام 178 فرد و نهاد ایرانی آمده که افراد و نهادهای سایر کشورها در صورت ارتباط مالی بی واسطه یا باواسطه با آنها از سوی آمریکا دچار تحریم می شوند.

دقیقا همان کاری که آمریکا بعد از توافق ژنو با برخی بانک های خارجی انجام داد و به اصطلاح گربه را دم حجله برای سایر کشورها کشت.

(پاورقی 16 ضمیمه 2 برجام) Non-U.

S.

, non-Iranian financial institutions engaging in transactions with Iranian financial institutions (including the Central Bank of Iran) not appearing on the SDN List will not be exposed to sanctions as a result of those Iranian financial institutions engaging in transactions or banking relationships involving Iranian individuals and entities, including financial institutions, on the SDN List, provided that the non-U.

S.

, non-Iranian financial institution does not conduct or facilitate, and is not otherwise involved in, those specific transactions or banking relationships with the Iranian individuals and entities, including financial institutions, on the SDN List.

موسسات مالی غیرآمریکایی، غیرایرانی که با موسسات مالی ایرانی (شامل بانک مرکزی ایران) که در فهرست SDN قرار ندارند، معامله انجام دهند، به دلیل فعالیت آن موسسات مالی ایرانی در نقل و انتقالات یا روابط بانکی با افراد و اشخاص حقوقی که در فهرست SDN نام برده شده اند، در معرض تحریم ها نخواهند بود، مشروط به اینکه موسسه مالی غیرآمریکایی، غیرایرانی نقل و انتقالات مشخص مزبور با افراد و اشخاص حقوقی ایرانی نام برده شده در فهرست SDN را انجام نداده باشد یا آنها را تسهیل نکرده باشد و به شکل دیگری در چنین روابط بانکی دخیل نبوده باشد.

لیست تحریمی آمریکا یا همان SDN که شامل 178 فرد و نهاد ایرانی از جمله سازمان صداوسیما و وزارت دفاع کشور است، خط قرمزی است که همان اندک تحریم های رفع شده نیز در صورت نزدیک شدن خلاص شده ها به آن، دوباره بر خواهد گشت.

این بدان معناست که تحریم ها ساختاری هوشمند پیدا کرده که هر روز دامنه خود را افزایش می دهد.

موارد یادشده قرائت مورد قبول طرف مقابل از برجام را روشن می کند و ایران و همه کشورهای درگیر برجام این قرائت را پذیرفته اند.

استاندارد سوم: امکان وضع تحریم به هر بهانه ای غیر از هسته ای وجود دارد مطابق تأکید برجام قوانین تحریمی دیگر به قوت خود باقی است و رفع تحریم های ذکر شده اثری در اجرای سایر قوانین تحریمی ندارد.

در بهترین حالت، طرف مقابل متعهد شده تحریم های اندکی را متوقف کند اما تضمینی برای رفع قوانین تحریمی دیگر (بخش اعظم تحریم های آمریکا) نداده است.

گفتنی است در بسیاری از موارد، حلقه هایی از زنجیره تحریم یک حوزه، در چند قانون مختلف آمریکا مورد تحریم واقع شده است و تا بر طرف نشدن بندهای مربوط به آن در همه آن قوانین، برداشته شدن تحریم مربوط در یک قانون نمی تواند در عمل تغییری در تحریم های آن حوزه ایجاد کند.

(پاورقی 14 ضمیمه 2 برجام) Unless specifically provided otherwise, the sanctions lifting described in this Section does not apply to transactions that involve persons on the SDN List and is without prejudice to sanctions that may apply under legal provisions other than those cited in Section 4.

Nothing in this JCPOA reflects a change in Iran’s position on U.

S.

sanctions.

لغو تحریم های شرح داده شده در این قسمت، نسبت به معاملاتی که در آنها اشخاص مندرج در فهرست SDN دخیل هستند، اعمال نمی شود و تاثیری در تحریم هایی که ممکن است تحت سایر مقررات غیر از مقررات مندرج در بخش 4 اعمال شود، ندارد، مگر اینکه صراحتا به گونه دیگری مشخص شده باشد.

هیچ چیزی در این برجام به منزله تغییری در موضع ایران درباره تحریم های آمریکا نیست.

این بدان معنی است که اگر آمریکا تحریمی را با عنوانی جز هسته ای وضع کند، نقض برجامی صورت نگرفته است! حال با چنین برجام امضاشده ای می توان بهتر درباره کنش های ایالات متحده و عکس العمل ایران قضاوت کرد.

انتهای پیام/ز http://fna.

ir/a3b4rr نظرات دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد
کلید واژه ها: جامعه - تحریم - رییس جمهور - ریاست جمهوری - جهانی - ایران - بین المللی - آمریکا - استاندارد - عراقچی - رییس جمهور آمریکا - روزنامه وطن امروز - وزیر امور خارجه - جمهوری - ایالات متحده - آینده - امروز - رفتار - مردم - وعده - جالب - مخالفان - روزنامه - دستاورد - دوربین - کودکان - مذاکره - روحانی - رسانه - اهمیت

آخرین اخبار سرویس:
شهیدی که با خون خود نوشت: «مرا کشتند!»

دعایی که زود به اجابت می رسد

استان بوشهر همچنان می لرزد/ 25 زلزله در یک روز

خدایا زلزله را در 3 و 4 جمعش کن و به 7 و 8 نرسان!

اطلاع از برنامه های صدا وسیما مرکز سیستان وبلوچستان با مراجعه به کانال های اطلاع رسانی   + مصاحبه

آغاز طرح جمع اوری معتادان متجاهر در استان اردبیل

دیدار رییس مجلس شورای اسلامی با سه خانواده شهید در قم

مشاور وزیر فرهنگ در گسترش ارتباطات فرهنگی منصوب شد

پیش نویس ضوابط اجرایی قانون بودجه 1397 برای تصویب به دولت ارسال شد + عکس

گازرسانی به 180 روستا در سال 97

تصادف زنجیره ای خونین در جاده شاهرود

مفقودی اطفال مهاجرین در سویدن

طرح سوال از روحانی منتفی شد

آیفون SE 2 را در طرح مفهومی جدید مشاهده کنید؛ دوربین بهبود یافته به همراه قاب شیشه ای

دختران پنجاه هزارتومانی توییتر را داغ کردند +تصاویر

معاون سیاسی استاندار خراسان رضوی آغاز سال جدید را تبریک گفت

مهندس بهروز مرادی به عنوان سرپرست شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران معرفی شد

آثار پیروزی پوتین در عرصه منطقه ای و بین المللی

معاون سیاسی استاندار خراسان رضوی آغاز سال جدید را تبریک گفت

سمینار "عظمت و اهمیت نهج البلاغه" در اسلام آباد برگزار شد

هجمه های سنگین جنگ نرم در عرصه باورهای دینی جامعه

آغاز بزرگترین رزمایش کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس در عربستان

ولیعهد عربستان به آمریکا رفت

برنامه امتحانات کتبی نیم سال اول سطوح عالی حوزه اعلام شد

مبارزه با تحریف؛ مهمترین اقدام امام باقر (ع) + فیلم

استخدام برنامه نویس،کارآموز برنامه نویس موبایل اندروید،ios،PHP

اهمیت صله رحم از نظر حجت الاسلام و المسلمین قرائتی

با خانواده طالب بساطی دیدار می کنم/پیگیری فوت جوان ایلامی در زندان

کرباسچی: نجفی را کسی نمی دانم که به خاطر فشارها از ناحیه فساد مالی که افشا کرده اند بخواهد عقب نشینی کند

نماینده ایلام: با خانواده طالب بساطی دیدار می کنم/پیگیری فوت جوان ایلامی در زندان

چه زمانی کودکمان را با قرآن آشنا کنیم؟

هزار و 300 خادم در ایام نوروز 97 بسیج می شوند

فضیلت ماه رجب از دیدگاه معصومین(ع)

با این 14 نکته دیگران را به حجاب دعوت کنید

زمان درخواست صدور کارت هوشمند ایثارگران تمدید شد

روایت ظریف از " تزویر مطلق" شاکیان برنامه موشکی ایران/هاشم زایی: فیلترینگ تلگرام در شورای عالی فضای مجازی تصویب شده است

مصوبه حداقل مزد سال آینده به امضای دولت و کارفرمایان می رسد

چگونگی مواجهه محققان شیعه با مصادر اهل سنت

بی توجهی به دستورات دینی، انسان را به مرتبه پایین تر از چهارپایان می رساند

همکاری های علمی و فناوری ایران و بلاروس توسعه می یابد

وزیر کشور با تبدیل 2 روستا به شهر موافقت کرد

نظر هاوکینگ درباره برنده نشدن جایزه نوبل چه بود؟

ماه رجب فرصتی برای بازگشتن به مقام اصلی آدمیت است

آنچه باید قبل از کوه نوردی بدانیم

دزدی یا یادگاری هایی از هتل ها

مدیرکل دفتر امور مجلس وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی:

آیین اذن خدمت خادمان آستان حضرت معصومه(س) در نوروز 97 برگزار شد

روحانی: شادی را به رسمیت بشناسیم

نمایشگاه نوروزی بهشت بانو در حرم کریمه اهل بیت (س) افتتاح می شود

آذری جهرمی: مشکلی در آنتن دهی تلفن همراه در مناطق دفاع مقدس نداریم

الهام علی اف بخش از ارمنستان کنونی را متعلق به جمهوری آذربایجان دانست

مجید انصاری: عده ای با صحبت ها و کردارشان در تریبون های رسمی برای جذب سرمایه گذاری فضایی ناامن ایجاد می کنند

برپایی 22 نمایشگاه صنایع دستی در ایام نوروز در مازندران

یادمان های شهدا بهترین مکان برای تمرین حفاظت از انقلاب است

استاندار قم:
 آسیب های بی شماری در گرو ضعف باورهای دینی است

یادمان های شهدا بهترین مکان برای تمرین حفاظت از انقلاب است

روحانی ضمن تبریک به مرکل: تاکید بر نقش سازنده آلمان در اجرای برجام

بدهی دولت به صندوق های بیمه و تأمین اجتماعی طی 5 سال پرداخت می شود

بافت تابلوفرش ویژه «تبریز 2018» آغاز شد

تدابیر نوروزی شهرداری کاشان با ایجاد پنج پایگاه راهنمای گردشگری

موگرینی: توافق هسته ای ایران برای اتحادیه اروپا از اهمیتی استراتژیک برخوردار است

فرانسه: برجام را نمی توان بر خلاف میل ایران، روسیه و چین اصلاح کرد

راه اندازی قطار جدید اتوبوسی در مسیر زنجان - تهران

بافت تابلوفرش ویژه «تبریز 2018» آغاز شد

رتبه اول تامین اجتماعی بندرگز در گلستان

مشکلی در آنتن دهی تلفن همراه درمناطق دفاع مقدس نیست

راه آهن شمال -جنوب سبب رونق اقتصادی شرق سمنان می شود

تغییر و تحولات بنیادین در شهرک های صنعتی کردستان در سال 97

فرماندار ابرکوه از عملکرد ضعیف دستگاه های اجرایی در اطلاع رسانی انتقاد کرد

نماینده ایلام:
 
 با خانواده طالب بساطی دیدار می کنم/پیگیری فوت جوان ایلامی در زندان

مشکلی در آنتن دهی تلفن همراه درمناطق دفاع مقدس نیست

عالم برجسته یمنی درگذشت

حرم مطهر رضوی در آستانه سال نو

برپایی 22 نمایشگاه صنایع دستی در ایام نوروز در مازندران

آخرین جلسه قرآن «محمدصادق بهشتی» در سال 96 + عکس

مشکلی در آنتن دهی تلفن همراه درمناطق دفاع مقدس نیست

محبوبیت پوتین در بریتانیا

فیلترینگ تلگرام در شورای عالی فضای مجازی تصویب شد!

آغاز بافت تابلوفرش ویژه تبریز 2018

محمود الزهار دو جلد کتاب به جشنواره عمار اهدا کرد

دیدار رییس مجلس با خانواده شهیدان سلیمانیان و هاشمی نسب

سازمان بازرسی با گران فروشی بلیت و تأخیر های پروازی برخورد کند

راه آهن شمال -جنوب سبب رونق اقتصادی شرق سمنان می شود

پیروزی پوتین آثار بسیاری در عرصه منطقه ای و بین المللی خواهد داشت

مدیران خبرگزاری ها باید به دنبال ایده نو و خلاقیت متناسب با زمان و مکان باشند

ایران درباره مسائل دفاعی بر سر میز مذاکره با دیگران نمی نشیند

راه آهن شمال -جنوب سبب رونق اقتصادی شرق سمنان می شود

کرملین خطاب به انگلیس: یا مدرک نشان دهید یا عذرخواهی کنید

حاجی بابایی: مجلس حق عائله مندی زنان معلم مجرد را پیگیری می کند

وزیر ارتباطات: مشکل ارتباطاتی مناطق محروم در دست پیگیری است

نشست پوتین با همه رقیبان انتخاباتی اش

کدام دولت رکوردار واردات بنزین شد؟ +جدول

ادعای وزرای خارجه مصر و امارات علیه ایران

رحیم مشایی رو اینطوری بردن زندان!

بوی عید در کرمانشاه با طعم چادر و کانکس +عکس

حسن نیا: رشد 5 درصدی تردد خودرو ها در نوروز پیش بینی شده است

آماده باش نیروهای پلیس کرمانشاه برای برقراری نظم و امنیت در ایام عید

دیدار رییس مجلس با خانواده شهیدان سلیمانیان و هاشمی نسب

پرداخت حقوق و عیدی کارگران گروه ملی صنعتی فولاد ایران

محور میامی-سبزوار به طور کامل بازگشایی شد

یادداشت/ عباس شریفی وقتی خشت اول کج باشد ...

یادداشت/ عباس شریفی وقتی خشت اول کج باشد ...