مطالب مرتبط:
آثار و پیامدهای خروج احتمالی آمریکا از برجام
امام جمعه مهاباد: دشمنان در وقایع اخیر از مطالبه های مردم سوء استفاده کردند
امام جمعه مهاباد: دشمنان در وقایع اخیر از مطالبه های مردم سوء استفاده کردند
امام جمعه شاهرود: دشمنان بدنبال سوء استفاده از خواسته بحق مردم بودند
تشدید رقابت های سیاسی زمینه ساز سوء استفاده دشمن است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 23 دی 1396 ساعت 03:252018-01-13سياسي

آقای روحانی تا دیر نشده روشنفکران را صدا بزنید/نگرانی از تصمیم ترامپ/آثار سوء استفاده از واژه های توهین آمیز از تریبون ها/مسئولان از ریشه های حوادث اخیر عبور نکنند/برجام قطره چکانی ترامپ


پلاسکویی در اقیانوس، فاینانس 5 میلیارد یورویی ایتالیا و ایران، ماجرای 14 خرداد 68 در خاطرات هاشمی، ادامه استراتژی آمریکایی برجام زخمی، عبور برجام از پیچ تند، - در ادامه تعدادی از یادداشت ها، گزارش ها و سرمقاله های تعدادی از روزنامه ها پیرامون مسائل روز کشور را مرور می کنیم: آقای روحانی تا دیر نشده روشنفکران را صدا بزنید احمد غلامی سردبیر شرق دربخشی از سرمقاله امروز این روزنامه که در آن به تحلیل مواضع طیف های مختلف درباره ناآرامی ها و اعتراضات اخیر پرداخته است نوشت: در اعتراضات اخیر جناح های سیاسی تأکید کرده اند که اعتراضات اخیر منشایی معیشتی دارد.

بله، بخشی از حقیقت در این گفته نهفته است، اما نه همه حقیقت.

کارشناسان دولتی آموخته اند که به شرایط موجود نه بگویند تا شرایط موجود را تغییر دهند.

اما نه ی آن ها نه ی تنها نیست با نه ولی همراه است.

آنان از تغییر بدشان نمی آید، اما همیشه اماواگر هایی وجود دارد که نمی گذارد و آن چیزی نیست جز رعایت الزامات دولت.

کارشناسان دولتی بیش از آنکه به شرایط موجود اعتراض داشته و ماشین بوروکراتیک دولتی را مورد حمله و انتقاد قرار دهند، با تظاهر به اعتراض و انتقاد و ژست اپوزیسیون مآبانه به آن خدمت می کنند.

کارشناسان دولتی امتیاز دوگانه ای دارند؛ نخست در خدمت دولت اند و دیگر اینکه آنان فرصت دارند تا در شرایط حساس از دولت فاصله بگیرند؛ ازاین رو است که آنان ناگزیر می شوند در بیشتر مواقع از نه ولی استفاده کنند و محکوم کردنشان بیش از آنکه عمل گرایانه باشد، موضع گیری اخلاقی است.

آنان وضعیت های نابسامان معیشتی مردم فرودست و معضلات اجتماعی و سیاسی را اخلاقا محکوم و از توسعه آزادی و آزادی بیان به شکلی اخلاقی دفاع می کنند.

حال آنکه همه این ایده ها بیش از هر چیز نیاز به اهتمام پیگیر دارد، نه توصیه های اخلاقی.

واقع بینانه این است که نباید از جناح هایی که خط مشی آنان روشن و شفاف است و اذعان دارند با سازوکار های دولتی درصدد تحول هستند، انتظاری بیش از این داشت.

بعید است مردم، دانشجویان و طبقه متوسط هم بیش از این از آنان انتظار داشته باشند.

آنچه کار اصلاح طلبان را سخت کرده، غیبت طبقه ای به نام روشنفکران است که نبض جامعه اند.

باید روشنفکران را صدا زد.

نباید مسئولیت آنان را به کارشناسان دولتی محول کرد.

خاصه آنکه روشنفکران اینک به لحاظ وضعیت اقتصادی و معیشتی با مردم فقیر نزدیک و چسبندگی بیشتری دارند و از سوی دیگر همچون برخی مردمِ بی صدا به حاشیه رانده شده اند.

همین خصیصه موجب شده تا آنان مردمی شوند و توان آن را دارند که نگذارند توان مردم از دست برود.

اعتراضات اخیر نشان داد که جریان سومی در کشور شکل گرفته است و با اینکه درخواست و مطالبات متنوعی دارند، اما یک روح جمعی بر آن حاکم است؛ این مردم، مردم این کشورند و بی تردید دلشان برای این وطن می تپد و همین نکته برای دولت روحانی مهم است.

روحانی با مردمی روبه رو است که نیاز های فوری دارند و اکنون فرصتی دست داده تا به مطالبات آنان توجه شود.

روحانی کاری را باید بکند که پیش از این باید می کرد؛ ایجاد فضای باز سیاسی در سطوح روشنفکری و دانشگاهی و مهم تر از همه گوش فرادادن به اقتصاددانان غیرلیبرال که چندان با او همفکر و هم رأی نیستند و برخاسته از همین جریان روشنفکری اند که شرایط حذف و ادغامی آنان را به مردم و نیاز های واقعی شان نزدیک کرده است.

تا دیر نشده باید آنان را صدا زد، راه های رفته بی سرانجام است و انگار در این روزگار سخت، کاری هم از دست اصلاح طلبان برنمی آید.

سؤال این روز های مردم و صاحب نظران سیاسی این است که وضعیت موجود خاصه سیاست های ترامپ که مخالف سرسخت قدرت گرفتن ایران در منطقه است، فرصت آن را می دهد تا روحانی عاقبت به خیر شود؟ برجام قطره چکانی ترامپحشمت ا.

فلاحت پیشه نماینده مجلس در ستون یادداشت روز روزنامه آرمان امروز به نوع رفتار ترامپ در قبال برجام پرداخته و نوشت: هدف ترامپ شکل دادن برجام در قالبی است که به عاملی بین المللی برای فشار بر ایران و کنترل برنامه هسته ای ایران تبدیل شود، ولی مزایایی از برجام به ایران داده نشود و به عبارتی تحریم زدایی صورت نگیرد؛ لذا ضمن اینکه همچون گذشته سعی می کند تمام کارشنی ها در خصوص رفع تحریم های ایران صورت بگیرد در عین حال تحریم های تازه ای را در حوزه های ادعایی حقوق بشری، تروریسم و موشکی و .

را شکل می دهد تا کماکان ایران در کانون هدف حفظ شود.

اما ترامپ می داند که اگر به طور کامل در مقابل برجام قرار بگیرد آن موقع یک فضای بین المللی منفی در مقابلش شکل می گیرد.

چون اوضاع تحولات کره شمالی به سمتی پیش می رود که روز به روز بدتر شده و ناامنی خودش را بیشتر نشان می دهد، هرچه ترامپ به سمت سیاست تهدید پیش می رود، اوضاع بغرنج تر می شود.

ولی ایران کشوری است که الان در قالب معادلات بین المللی به عنوان یک بازیگر سازنده ایفای نقش می کند.

از طرفی اروپایی ها به دلایلی با آمریکا دیگر همراهی نخواهند کرد که دلیل اولش سیاسی است.

اروپایی ها بعد از جنگ سرد برای اولین بار است که یک راهبرد دیپلماتیک بین المللی به نام برجام را به نتیجه می رسانند و در آن ایفای نقش می کنند و نمی خواهند که برهم بخورد که بهم خوردنش ضعف راهبردی اتحادیه اروپا را نشان می دهد.

دلیل دوم، امنیتی است.

اروپاییان می دانند که اگر ایران نبود حتما داعش به مرز های اروپا می رسید و ایران یک خاکریز در کانون تحولات ناامن در هاب منطقه غرب آسیاست که از سیاست مشارکت جویانه ایرانی استقبال می کنند.

دلیل سوم، اقتصادی است.

یکصد میلیارد دلار از دویست میلیارد دلاری که پیش بینی شده در قالب برنامه ششم توسعه در ایران سرمایه گذاری خارجی شود قرار است در قالب امضای موافقتنامه با اروپا باشد.

هرچند بخشی امضا شده، ولی هنوز عملیاتی نشده است.

آخرین آن موافقتنامه ای است که با ایتالیا امضاء شده و این ها نشان می دهد که اتحادیه اروپا روی مناسبات اقتصادی با کشور ایران حساب باز کرده؛ لذا در چنین شرایطی ترامپ سعی کرد ناآرامی های ایران باعث شود تا بهانه ای به دست بیاورد برای اینکه برجام را کامل کنار بگذارد، ولی با ثباتی که در سازوکار درونی ایران شکل گرفت باعث شد که با بخش هایی از این واقعیت کنار بیایند که ایران در قبال داعش نقش بی بدیلی را بازی کرد.

معتقدم جمهوری اسلامی ایران باید کماکان اروپا را زیر مواخذه بگذارد که در قبال تحریم زدایی نقش خود را در قبال ایالات متحده آمریکا بازی کند.

ضمن اینکه به میزانی که در داخل مقامات جمهوری اسلامی ایران، نخبگان، مردم و دولت با هم همکاری بیشتری داشته باشند و مشکلاتشان را در درون حل کنند، به همان میزان در عرصه بین المللی ترامپ مجبور است که واقعیت قدرت ایران را بپذیرد و معاهدات بین المللی جمهوری اسلامی ایران مثل برجام را به رسمیت بشناسد.

ترامپ سعی دارد حالا که نتوانسته برجام را به طور کامل نقض کند، اما لااقل منافع برجام به صورت قطره چکانی به ایران داده شود.

نگرانی از تصمیم ترامپعباس عبدی در بخشی از یادداشتی که قبل از تصمیم شب گذشته ترامپ در قبال برجام به رشته تحریر در آمده است در روزنامه اعتماد نوشت: ابتدای انقلاب تهدید می کردیم که اگر غرب فلان کار یا بهمان کار را کند، نفت را به روی آن خواهیم بست و خواهان تحریم نفتی غرب بودیم، ولی در این مقطع کارمان به جایی رسید که تهدید کردیم اگر اجازه ندهند نفت بفروشیم و نفت ما از تنگه هرمز عبور نکند، تنگه را روی همه خواهیم بست! به علاوه 8 سال دوره ویرانگر احمدی نژاد هیچ شغل مولدی به مجموعه مشاغل کشور اضافه نشده بود، در نتیجه جامعه از نفت می خورد و نفت هم باید فروش می رفت و پول آن به دست می آمد و، چون از راه های عادی این کار نمی شد، دست به دامن بابک زنجانی ها شدند.

وابستگی به نفت کم بود.

وابستگی به امثال زنجانی هم اضافه شد.

بنابراین برداشتن تحریم ها شرط لازم بهبود امور بود ولی کافی نبود.

از این نظر برداشتن تحریم ها یک گام و مقدمه لازم بود.

ولی این کار به تنهایی مشکل را حل نمی کرد.

حتی اگر پول هم می آمد، باید در مسیر درستی استفاده می شد، پس اینجا اهمیت حل مسائل نهاد سیاست است که نمود پیدا می کند.

حل مشکل سیاست در ایران به مراتب سخت تر از رسیدن به توافق برجام بود.

سیاست؛ از یک سو میان جامعه و دولت دو پاره بود و از سوی دیگر درون ساختار قدرت نیز شکاف قابل توجهی دیده می شد، بنابراین با وجود این دو شکاف، ممکن نبود که سیاست در خدمت بهبود وضع کشور در آید، ولی به دلیل بی توجهی دولت به امر سیاست یا ناتوانی آن در پرداختن به باز کردن گره سیاست در ایران، شیوه معکوس را در پیش گرفتند و برجام را وسیله نجات سیاست خود قرار دادند، بدین معنا که هر جا کم آورده می شد از برجام خرج می کردند و انتظارات زیاد غیرواقعی از برجام ایجاد کردند.

این انتظارات بسیار بیش از ظرفیت واقعی برجام بود.

برجام تبدیل به کلید حل هر قفلی شده بود، در حالی که برجام شرط لازم و نه کافی برای عبور از مشکلات بود.

برجام مهم بود چه در سطح ایران و چه در سطح بین المللی ولی حلال همه مشکلات نبود.

چنین رویکردی به برجام موجب می شد که خروج احتمالی ایالات متحده از آن، بسیار ناگوار و خطرناک تلقی شود، در حالی که واقعیت برجام در این اندازه اثرگذار نبود و نیست و هر تصمیمی که ترامپ بگیرد تا این حدی که برای برجام تبلیغ شده است، اهمیتی نخواهد داشت.

نکته دیگری که در برجام باید مورد توجه قرار می گرفت، راهبردی بودن این توافق بود.

در واقع برجام مستلزم رعایت اموری از طرفین بود.

برجام یک تصمیم راهبردی بود که باید اصول کلی آن در سایر وجوه سیاست خارجی نیز مورد توجه قرار گیرد.

معنای واقعی برجام چه بود؟ تعامل با نظام بین المللی براساس منافع طرفین، معنای واقعی برجام است.

چرا پذیرفتیم که امتیازاتی را به طرف مقابل بدهیم؟ به این دلیل روشن که امتیازاتی را می توانستیم بگیریم.

جاده سیاست خارجی، برای عبور خودروی ما به تنهایی نیست، همچنان که برای عبور خودروی دیگر کشور ها به تنهایی نیست.

این جاده، باند های گوناگونی دارد که همه می توانند به تناسبی در آن عبور کنند.

بنابراین کلید سیاست های منطقه ای خود را باید براساس این اصل جدیدی که در برجام پذیرفته ایم شکل می دادیم؛ و بالاخره نکته دیگر که آن هم چندین بار متذکر شده ام، فقدان اعتبار ضمانت اجرای حقوقی در برجام است.

ضمانت اجرای برجام صرفا مبتنی بر قدرت است.

تا هنگامی که قدرت داریم می توانیم براساس قدرت خودمان ضامن اجرای درست آن شویم و اگر از این قدرت کاسته شود، به همان میزان ضمانت اجرای آن نیز از میان خواهد رفت.

فراموش نکنیم که بزرگ ترین مولفه قدرت ایران برای ضمانت برجام، اتکا به مردم و افکار عمومی است.

هر اقدامی که آن را خدشه دار کند، به ضرر برجام و کشور است.

سیاست های رسانه رسمی و جناح اصولگرا در ماه های گذشته به شدت به این وجه از قدرت کشور لطمه زد و اعتراضات اخیر نیز بخشی از نتایج این سیاست نابخردانه بود.

با تمام این ها اگر توجه خود را به سیاست داخلی معطوف کنیم و به الزامات نانوشته سیاسی برجام در سیاست منطقه ای پافشاری و رعایت کنیم و قدرت اصلی حکومت را که حمایت مردم است، حفظ کنیم و گسترش دهیم، در این صورت نباید نگران تصمیمات ترامپ بود، چه ادامه لغو تحریم ها را امضا کند و چه امضا نکند.

مسئولان از ریشه های حوادث اخیر عبور نکنندروزنامه جمهوری اسلامی سرمقاله امروز این روزنامه را مثل چندین شماره هفته گذشته خود به موضوع ناآرامی ها در کشور و نحوه برخورد درست با آن اختصاص داده و نوشت: این واقعیت را امام خمینی بار ها گوشزد کرده بودند که کاری از دشمنان خارجی بر نخواهد آمد و اگر مشکلی برای این انقلاب و این نظام پیش بیاید از داخل و از عملکرد خودمان خواهد بود.

آنچه در اغتشاشات اخیر دیدیم، دقیقاً مصداق همین فرمایش امام خمینی بود.

تزریق ناامیدی به مردم از یکطرف و گستاخی نسبت به عالی ترین مقامات نظام از طرف دیگر، زمینه را برای آلوده شدن تجمعات اعتراضی طبیعی عده ای از مردم به اغتشاش فراهم کرد.

اصل اعتراض به بعضی مشکلات اقتصادی از جمله سوءاستفاده بعضی موسسات مالی و اعتباری امری طبیعی بود و چیز تازه ای هم نبود.

حرکتی که در روز پنجشنبه هفتم دیماه در مشهد با شعار علیه رییس جمهور شروع شد، سوءاستفاده ای بود که از همین نارضایتی ها توسط رقبای دولت صورت گرفت، ولی آن تزریق ناامیدی و گستاخی که هر دو را مخالفان دولت انجام داده بودند، عده ای دیگر را به صحنه آورد و شعار ها تغییر کرد و به اقدامات اغتشاشگرانه علیه مقدسات منجر شد.

این تحرکات غیرعادی و خلاف موازین با سرعت به شهر های کوچک هم سرایت کرد و در همین مرحله بود که دشمنان خارجی و عناصر ضدانقلاب و منافقین هم سوار بر موج پدید آمده شدند و از وضعیت به وجود آمده توسط خودی ها سوءاستفاده کردند.

ضمناً همان کسانی که مدت ها بود به جامعه ناامیدی تزریق می کردند، رنگ عوض کردند و با سخنانی از قبیل: اینکه اعتراض، حق مردم است، ولی نباید اغتشاش کرد تلاش کردند خود را از اتهام موج سواری تبرئه کنند.

این سخن که اعتراض، حق مردم است سخن حقی است که خود دولتمردان هم می گویند و اصولاً سیاست این دولت، باز گذاشتن مسیر اعتراض و بیان واقعیت ها و رساندن حرف مردم به گوش مسئولین است.

نکته ای که باید به آن توجه شود و دستمایه تجدیدنظر در روش ها باشد این است که اغتشاشات اخیر به همه ثابت کرد که در نظام جمهوری اسلامی، راه احقاق حق، اعم از حق اقتصادی یا سیاسی و یا فرهنگی، اقدامات خلاف قانون و خلاف مصالح کشور نیست.

همه باید با توسل به راهکار های قانونی به دنبال احقاق حق خود بروند و از این مسیر به نتیجه برسند.

پیمودن این مسیر البته دشوار است، ولی هم سالم است و هم نتیجه بخش.

مسئولان نظام اگر با عناصری که در سال های اخیر به جامعه ناامیدی و گستاخی تزریق کردند برخورد قانونی و قاطع نکنند به نظام و ملت جفا کرده اند.

این عناصر باید بفهمند که این قبیل اقدامات، کمک به دشمنان نظام و بدخواهان مردم است و خسارات زیادی به کشور و انقلاب و ملت وارد می کند.

به همین دلیل هر کس مرتکب چنین تخلفاتی شود باید تاوان سنگین آن را بپردازد تا بار دیگر مرتکب این خلاف نشود.

کار دیگری که مسئولان باید انجام دهند سرعت عمل در رسیدگی به خواسته های درست و قانونی مردم است.

این روش نادرست که بعد از عبور از هر حادثه، از ریشه های آن هم عبور می کنند و همه چیز به فراموشی سپرده می شود، در دراز مدت برای کشور گران تمام خواهد شد.

مسئولان نظام باید در این روش تجدیدنظر کنند.

تجدیدنظر در نوع نگاه به همدیگر، اساسی ترین نیاز امروز جامعه است.

مسئولان نظام به این واقعیت توجه کنند که جذب، هنر است نه طرد.

کینه ها را باید کنار گذاشت و نیرو های باسابقه را باید به همراهی و همکاری فرا خواند.

جامعه ما نخبه های زیادی دارد که بسیاری از آن ها مطرودند و دلیل درستی برای طرد آن ها وجود ندارد.

به ابوالمشاغل ها میدان دادن و عناصر محدود را جا به جا کردن مشکلی از جامعه حل نمی کند.

قلب ها را صاف کنید، کینه ها را دور بریزید، به عناصر افراطی اجازه تصمیم سازی و میدان داری ندهید تا بتوانید از این دایره محدود خارج شوید و از نیرو های کارآمد و با تجربه به نفع کشور و نظام بهره ببرید.

آثار سوء استفاده از واژه های توهین آمیز از تریبون هاروزنامه قانون حاشیه های بخشی از سخنان خطیب روز گذشته نماز جمعه تهران را موضوع گزارش خود کرد و نوشت: حواشی اعتراضات دی 96 همچنان ادامه دارد.

در همین راستا روز گذشته کاظم صدیقی، خطیب موقت نماز جمعه تهران در سخنانی با خطاب قراردادن معترضان روز های اخیر آن ها را آشغال خواند.

صدیقی در سخنرانی اش گفت: آنچه باید بگویم این است که ما بدهکار و سپاسگزار هستیم.

این ملت صبور و نجیب و متدین وقتی ببیند که باید بیرون بیایند، با وجود همه فشار ها و بداخلاقی های مسئولان بیرون می آیند.

یاوه گویی های رییس جمهوری را که دیوانگی دارد و روانشناسان شان می گویند تعادل ندارد، شنیدیم.

می گوید حکومت از مردم می ترسد، ولی مردم از حکومت حمایت می کنند و صاحبش هستند و هر کجا احساس خطر کنند، سینه سپر و انقلاب را قدم به قدم تصفیه کرده و آشغال ها را می برند .

بی شک انقلابی گری با فحاشی، توهین، تندخویی و هزاران منکر دیگر هیچ رابطه ای ندارد ولی مشخص نیست چرا برخی در کشور ما برای آنکه خود را انقلابی و حامی نظام جمهوری اسلامی نشان دهند سعی می کنند تا لحن سخنان خود را تند کرده و راه خود را با پرخاشگری پیش ببرند! آن هایی که مدعی انقلابی گری هستند بی شک با توهین و فحاشی بیشترین ضربه را به کشور، نظام، انقلاب و اسلام می زنند زیرا نه در دین مبین و آسمانی ماچنین روحیات و اخلاقیاتی توصیه شده است و نه در تمدن چندین هزارساله کشور می توان این نوع منش را یافت.

حال چه می شود که برخی این گونه سعی می کنند به نتیجه برسند، باید تاملی در رفتارشان کنند.

رفتاری که حتی صدای هم طیفان آن ها را نیز بلند می کند تا نسبت به این لحن نامناسب اعتراض کنند.

در همین راستا، عزت ا.

ضرغامی، رییس پیشین رسانه ملی به آشغال خواندن معترضان از سوی کاظم صدیقی در نماز جمعه واکنش نشان داد.

او در کانال تلگرامی خود نوشت که تعبیر کلی آشغال در مورد معترضان، مشابه خس و خاشاک هزینه ساز است.

ضرغامی با بیان اینکه کلام غیردقیق، زمینه ساز فهم نادرست و بروز فتنه است گفت که راه حل معضلات فرهنگی - اجتماعی افزایش بودجه حوزه های علمیه نیست! همان گونه که شاهد هستیم نوع سخن این فرد سبب اعتراض نزدیکان سیاسی وی نیز شد و بی شک اقدامی است که غیر از همفکران او، سایر جریان ها و اقشار نیز این اقدام را زیر سوال خواهند برد.

زیرا همه مردم میان کسانی که آسیب به امنیت ملی زدند و اماکن عمومی را تخریب کردند با آن هایی که برای پیگیری خواسته های شان به خیابان ها آمدند، تفاوت قائلند و نباید همه را به یک چشم دید.

این اتفاق بیشتر از هر موضوع دیگری سبب شد تا مردم یاد خاطرات سال 88 بیفتند.

آن زمانی که یک فرد با به زبان آوردن سخنانی ناشایست و بدون تفکر، مردمی را که برای بیان خواسته های شان به خیابان ها آمده بودند خس و خاشاک خواند و سبب شعله ور شدن آتش شد.

امیدواریم این فرد مانند احمدی نژاد و یارانش که در سال های پسا 88 بار ها سعی کردند دامان خود را از توهین به مردم پاک کنند، به اشتباه خود پی ببرد و به راحتی با بازی باکلمات، مردم معترض و سایر جریان ها را با یک چوب نراند.

از سوی دیگر با توجه به اینکه رهبرمعظم انقلاب در اقدامی رییس شورای سیاست گذاری ائمه جمعه را تعویض کردند، انتظار می رود تا سیاست های قدیمی وناکارآمدی که در این فضا حاکم بود با تدابیری جدید جابه جا شوند که دیگر شاهد بیان این نوع اظهارات و توهین ها از تریبون نماز جمعه نباشیم؛ تریبونی که مبنای تشکیلش وحدت و ایستادگی مقابل دشمن بود، این روز ها محفلی برای دلزده کردن برخی اقشار جامعه و حمله به سایر جریان های دیگر شده است.

باید منتظر ماند و دید که این تریبون شاهد تغییرات مبنایی و محتوایی خواهد بود یا همانند گذشته در جذب حداکثری ضعیف عمل می کند
کلید واژه ها: دولت - اعتراض - اعتراضات - شرایط - سرمقاله - روزنامه - وضعیت اقتصادی - انتقاد - انتظار - مردم - روحانی - اصلاح طلبان - سوء استفاده - سیاسی - آزادی - دانشجویان - آمریکایی - هایی - اجتماعی - اقتصادی - میلیارد - ایتالیا - فاینانس - امروز - اصلاح - گزارش - جامعه - همیشه - تصمیم - حوادث

آخرین اخبار سرویس:
شهیدی که با خون خود نوشت: «مرا کشتند!»

دعایی که زود به اجابت می رسد

استان بوشهر همچنان می لرزد/ 25 زلزله در یک روز

خدایا زلزله را در 3 و 4 جمعش کن و به 7 و 8 نرسان!

اطلاع از برنامه های صدا وسیما مرکز سیستان وبلوچستان با مراجعه به کانال های اطلاع رسانی   + مصاحبه

آغاز طرح جمع اوری معتادان متجاهر در استان اردبیل

دیدار رییس مجلس شورای اسلامی با سه خانواده شهید در قم

مشاور وزیر فرهنگ در گسترش ارتباطات فرهنگی منصوب شد

پیش نویس ضوابط اجرایی قانون بودجه 1397 برای تصویب به دولت ارسال شد + عکس

گازرسانی به 180 روستا در سال 97

تصادف زنجیره ای خونین در جاده شاهرود

مفقودی اطفال مهاجرین در سویدن

طرح سوال از روحانی منتفی شد

آیفون SE 2 را در طرح مفهومی جدید مشاهده کنید؛ دوربین بهبود یافته به همراه قاب شیشه ای

دختران پنجاه هزارتومانی توییتر را داغ کردند +تصاویر

معاون سیاسی استاندار خراسان رضوی آغاز سال جدید را تبریک گفت

مهندس بهروز مرادی به عنوان سرپرست شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران معرفی شد

آثار پیروزی پوتین در عرصه منطقه ای و بین المللی

معاون سیاسی استاندار خراسان رضوی آغاز سال جدید را تبریک گفت

سمینار "عظمت و اهمیت نهج البلاغه" در اسلام آباد برگزار شد

هجمه های سنگین جنگ نرم در عرصه باورهای دینی جامعه

آغاز بزرگترین رزمایش کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس در عربستان

ولیعهد عربستان به آمریکا رفت

برنامه امتحانات کتبی نیم سال اول سطوح عالی حوزه اعلام شد

مبارزه با تحریف؛ مهمترین اقدام امام باقر (ع) + فیلم

استخدام برنامه نویس،کارآموز برنامه نویس موبایل اندروید،ios،PHP

اهمیت صله رحم از نظر حجت الاسلام و المسلمین قرائتی

با خانواده طالب بساطی دیدار می کنم/پیگیری فوت جوان ایلامی در زندان

کرباسچی: نجفی را کسی نمی دانم که به خاطر فشارها از ناحیه فساد مالی که افشا کرده اند بخواهد عقب نشینی کند

نماینده ایلام: با خانواده طالب بساطی دیدار می کنم/پیگیری فوت جوان ایلامی در زندان

چه زمانی کودکمان را با قرآن آشنا کنیم؟

هزار و 300 خادم در ایام نوروز 97 بسیج می شوند

فضیلت ماه رجب از دیدگاه معصومین(ع)

با این 14 نکته دیگران را به حجاب دعوت کنید

زمان درخواست صدور کارت هوشمند ایثارگران تمدید شد

روایت ظریف از " تزویر مطلق" شاکیان برنامه موشکی ایران/هاشم زایی: فیلترینگ تلگرام در شورای عالی فضای مجازی تصویب شده است

مصوبه حداقل مزد سال آینده به امضای دولت و کارفرمایان می رسد

چگونگی مواجهه محققان شیعه با مصادر اهل سنت

بی توجهی به دستورات دینی، انسان را به مرتبه پایین تر از چهارپایان می رساند

همکاری های علمی و فناوری ایران و بلاروس توسعه می یابد

وزیر کشور با تبدیل 2 روستا به شهر موافقت کرد

نظر هاوکینگ درباره برنده نشدن جایزه نوبل چه بود؟

ماه رجب فرصتی برای بازگشتن به مقام اصلی آدمیت است

آنچه باید قبل از کوه نوردی بدانیم

دزدی یا یادگاری هایی از هتل ها

مدیرکل دفتر امور مجلس وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی:

آیین اذن خدمت خادمان آستان حضرت معصومه(س) در نوروز 97 برگزار شد

روحانی: شادی را به رسمیت بشناسیم

نمایشگاه نوروزی بهشت بانو در حرم کریمه اهل بیت (س) افتتاح می شود

آذری جهرمی: مشکلی در آنتن دهی تلفن همراه در مناطق دفاع مقدس نداریم

الهام علی اف بخش از ارمنستان کنونی را متعلق به جمهوری آذربایجان دانست

مجید انصاری: عده ای با صحبت ها و کردارشان در تریبون های رسمی برای جذب سرمایه گذاری فضایی ناامن ایجاد می کنند

برپایی 22 نمایشگاه صنایع دستی در ایام نوروز در مازندران

یادمان های شهدا بهترین مکان برای تمرین حفاظت از انقلاب است

استاندار قم:
 آسیب های بی شماری در گرو ضعف باورهای دینی است

یادمان های شهدا بهترین مکان برای تمرین حفاظت از انقلاب است

روحانی ضمن تبریک به مرکل: تاکید بر نقش سازنده آلمان در اجرای برجام

بدهی دولت به صندوق های بیمه و تأمین اجتماعی طی 5 سال پرداخت می شود

بافت تابلوفرش ویژه «تبریز 2018» آغاز شد

تدابیر نوروزی شهرداری کاشان با ایجاد پنج پایگاه راهنمای گردشگری

موگرینی: توافق هسته ای ایران برای اتحادیه اروپا از اهمیتی استراتژیک برخوردار است

فرانسه: برجام را نمی توان بر خلاف میل ایران، روسیه و چین اصلاح کرد

راه اندازی قطار جدید اتوبوسی در مسیر زنجان - تهران

بافت تابلوفرش ویژه «تبریز 2018» آغاز شد

رتبه اول تامین اجتماعی بندرگز در گلستان

مشکلی در آنتن دهی تلفن همراه درمناطق دفاع مقدس نیست

راه آهن شمال -جنوب سبب رونق اقتصادی شرق سمنان می شود

تغییر و تحولات بنیادین در شهرک های صنعتی کردستان در سال 97

فرماندار ابرکوه از عملکرد ضعیف دستگاه های اجرایی در اطلاع رسانی انتقاد کرد

نماینده ایلام:
 
 با خانواده طالب بساطی دیدار می کنم/پیگیری فوت جوان ایلامی در زندان

مشکلی در آنتن دهی تلفن همراه درمناطق دفاع مقدس نیست

عالم برجسته یمنی درگذشت

حرم مطهر رضوی در آستانه سال نو

برپایی 22 نمایشگاه صنایع دستی در ایام نوروز در مازندران

آخرین جلسه قرآن «محمدصادق بهشتی» در سال 96 + عکس

مشکلی در آنتن دهی تلفن همراه درمناطق دفاع مقدس نیست

محبوبیت پوتین در بریتانیا

فیلترینگ تلگرام در شورای عالی فضای مجازی تصویب شد!

آغاز بافت تابلوفرش ویژه تبریز 2018

محمود الزهار دو جلد کتاب به جشنواره عمار اهدا کرد

دیدار رییس مجلس با خانواده شهیدان سلیمانیان و هاشمی نسب

سازمان بازرسی با گران فروشی بلیت و تأخیر های پروازی برخورد کند

راه آهن شمال -جنوب سبب رونق اقتصادی شرق سمنان می شود

پیروزی پوتین آثار بسیاری در عرصه منطقه ای و بین المللی خواهد داشت

مدیران خبرگزاری ها باید به دنبال ایده نو و خلاقیت متناسب با زمان و مکان باشند

ایران درباره مسائل دفاعی بر سر میز مذاکره با دیگران نمی نشیند

راه آهن شمال -جنوب سبب رونق اقتصادی شرق سمنان می شود

کرملین خطاب به انگلیس: یا مدرک نشان دهید یا عذرخواهی کنید

حاجی بابایی: مجلس حق عائله مندی زنان معلم مجرد را پیگیری می کند

وزیر ارتباطات: مشکل ارتباطاتی مناطق محروم در دست پیگیری است

نشست پوتین با همه رقیبان انتخاباتی اش

کدام دولت رکوردار واردات بنزین شد؟ +جدول

ادعای وزرای خارجه مصر و امارات علیه ایران

رحیم مشایی رو اینطوری بردن زندان!

بوی عید در کرمانشاه با طعم چادر و کانکس +عکس

حسن نیا: رشد 5 درصدی تردد خودرو ها در نوروز پیش بینی شده است

آماده باش نیروهای پلیس کرمانشاه برای برقراری نظم و امنیت در ایام عید

دیدار رییس مجلس با خانواده شهیدان سلیمانیان و هاشمی نسب

پرداخت حقوق و عیدی کارگران گروه ملی صنعتی فولاد ایران

محور میامی-سبزوار به طور کامل بازگشایی شد

آقای روحانی تا دیر نشده روشنفکران را صدا بزنید/نگرانی از تصمیم ترامپ/آثار سوء استفاده از واژه های توهین آمیز از تریبون ها/مسئولان از ریشه های حوادث اخیر عبور نکنند/برجام قطره چکانی ترامپ

آقای روحانی تا دیر نشده روشنفکران را صدا بزنید/نگرانی از تصمیم ترامپ/آثار سوء استفاده از واژه های توهین آمیز از تریبون ها/مسئولان از ریشه های حوادث اخیر عبور نکنند/برجام قطره چکانی ترامپ