مطالب مرتبط:
امام جمعه هشترود: سخنان رهبر معظم انقلاب، عین اندیشه سیاسی علوی و اسلامی است
امام جمعه هشترود: سخنان رهبر معظم انقلاب، عین اندیشه سیاسی علوی و اسلامی است
تکیه گاه اصلی انقلاب اسلامی مردم با بصیرت ایران هستند
تکیه گاه اصلی انقلاب اسلامی مردم با بصیرت ایران هستند
عضو خبرگان رهبری :حماسه21 دی مردم لالی درتاریخ انقلاب اسلامی ثبت شود
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 23 دی 1396 ساعت 02:462018-01-12سياسي

تبیین بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار مردم قم حکومتی که تکیه اش به مردم است


حکومت ایران متولّد این مردم است، مال این مردم است، به وسیله ی این مردم به وجود آمده، تکیه ی به این مردم میدهد؛ چرا بترسد؟ اگر این مردم نبودند که حکومتی نبود؛ - اینکه چهل سال این حکومت در مقابل شما ایستاده، به کمک این مردم ایستاده رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار اخیر مردم قم غرمودند: رییس جمهور آمریکا میگوید حکومت ایران از مردمش میترسد ؛ نه، حکومت ایران متولّد این مردم است، مال این مردم است، به وسیله ی این مردم به وجود آمده، تکیه ی به این مردم میدهد؛ چرا بترسد؟ اگر این مردم نبودند که حکومتی نبود؛ اینکه چهل سال این حکومت در مقابل شما ایستاده، به کمک این مردم ایستاده؛ مردم بودند که توانستند کمک کنند به حکومت که بتواند در مقابل شما بِایستد.

در این یادداشت تلاش خواهد شد این ادعای رییس جمهور آمریکا مبنی بر مردم سالار نبودن حکومت جمهوری اسلامی بررسی و پاسخ داده شود.

تعریف حکومت استبدادی استبداد از ریشه ی یونانی به معنای آقا و ارباب گرفته شده است.

مستبد(Despot)، حاکمی است خودکامه؛ که قدرتش مطلق، بی حد و حصر و فاقد کنترل می باشد.

استبداد بر حکومت سلطه جویی دلالت دارد که هیچ چیز قدرت خودکامه اش را محدود و متوقف نمی سازد؛ چنانچه قدرت استبدادی با اعمال زور به حفظ خود می پردازد و به صورت حکومتی جبار در می آید.

این اصطلاح معمولاً در جهت توصیف اقتداری که مشروعیتش مورد قبول همگان نیست به کار می رود و از استبداد دولت یا استبداد انقلابی یا استبداد احزاب سخن به میان می آید.

استبداد اعم از این که حاکمیت از طرف فرد، یا جمعیتی کوچک یا بزرگ باشد و یا این که حکومت در ید اختیار رییس قوه مجریه باشد، چون دخالت و نظارت مردم در حکومت را بر نمی تابد، بدان حکومت مطلقه یا حکومت استبدادی نیز می گویند.

ویژگی های ساخت ساخت سیاسی حکومت استبدادی دو ویژگی کلیدی دارد: الف) نبودن حدود سنتی یا قانونی برای قدرت حکومت.

ب) وسعت دامنه ی خودسرانه ای که به کار برده می شود.

[1] معنای ویژگی اول این است حاکم و تام الاختیار مردم، بدون این که بر اساس ضابطه­ای که آن را قانون مشخص کرده، بر مسند حکومت نشسته است و بر تمام اختیارات و ثروت­های آن ها مسلط گشته است.

پس به طور کلی می­توان چنین گفت: استبداد، به حکومتی می‏گویند که در آن مردم و حکومت شوندگان، دارای نماینده ی حق رأی یا هرگونه سهم دیگری در اداره ی امور کشور نیستند.

با توجه به معنای حکومت استبدادی، آیا حکومت موجود در نظام جمهوری اسلامی استبدادی است یا مردم سالار؟ برای این که اثبات کنیم که حکومت جمهوری اسلامی یک حکومت استبدادی نیست، می توان از چند نکته ی اساسی استفاده کرد: 1.

ماهیت نظام جمهوری اسلامی؛ 2.

واقعیت نظام فعلی جمهوری اسلامی؛ 3.

تطبیق نظام مردم سالاری بر نظام فعلی جمهوری اسلامی؛ 4.

مردم سالاری در قانون اساسی.

الف) ماهیت نظام جمهوری اسلامی؛ نظامی که حاکم بر کشور ماست، یک نظام اسلامی است یعنی قوانین آن بر گرفته از احکام مقدس اسلام است.

حاکمی که در این نظام حکومت می کند، مشروعیت خود را از ناحیه ی خداوند تبارک و تعالی گرفته است.

زیرا از مبانی اساسی اسلام این است که حکومت و رهبری بر انسان­ها اصالتاً از آن خداست و هیچ کسی بدون اذن او حق حاکمیت را ندارد و لازمه ی اصل یاد شده این است که کسانی حق رهبری دارند که خدا آن ها را به رهبری برگزیده باشد و از آنجا که مردم این کشور مسلمان و مطیع فرامین الهی هستند، هر آنچه فرمان خداست مورد رضایت و مقبولیت مردم نیز هست؛ زیرا رضایت مردم مسلمان، در مسیر رضایت خداست.

با این توضیح معلوم می شود که نظام جمهوری اسلامی دو خصیصه از خصوصیات نظام استبدادی را ندارد: اول این که حاکم با نصب الهی مشخص می شود در حالی که در نظام استبدادی قانونی برای تعیین رهبریت وجود ندارد و هر کسی زور و قدرت بیش تری دارد او حاکم است و کسی حق مخالفت با او را ندارد و دوم آن که نظام جمهوری اسلامی نظامی است که مورد رضایت مردم است چون فرمان خداست.

در حالی که از خصوصیات نظام استبدادی عدم رضایت عمومی است چنانچه در تعریف حکومت استبدادی گذشت (این اصطلاح- استبدادی-معمولاً در جهت توصیف اقتداری که مشروعیتش مورد قبول همگان نیست به کار می رود.

) از دیگر خصوصیات نظام اسلامی این است که حاکم باید تابع قوانین الهی باشد و سر سوزنی حق تخلف از آن را ندارد و الا از حاکمیت ساقط می شود و از این جهت یک حکومت مشروطه است نه مطلقه؛ یعنی حکومت او مشروط به قوانین اسلام است.

همان طوری که امام(ره) در این باره می فرمایند: حکومت اسلامی هیچ یک از انواع طرز حکومت های موجود نیست.

مثلاً استبدادی نیست، که رییس دولت مستبد و خود رأی باشد؛ مال و جان مردم را به بازی بگیرد و در آن به دلخواه دخل و تصرف کند؛ هر کس را اراده اش تعلق گرفت بکشد و هر کس را خواست انعام کند و به هر که خواست تیول بدهد و املاک و اموال ملت را به این و آن ببخشد.

رسول اکرم(صلی الله علیه وآله) و حضرت امیرالمؤمنین(علیه السلام) و سایر خلفا هم چنین اختیاراتی نداشتند.

حکومت اسلامی نه استبدادی است و نه مطلقه؛ بلکه مشروطه است.

البته نه مشروطه به معنای متعارف فعلی آن که تصویب قوانین تابع آرای اشخاص و اکثریت باشد.

مشروطه از این جهت که حکومت کنندگان در اجرا و اداره مقید به یک مجموعه شرط هستند که در قرآن کریم و سنت رسول اکرم(صلی الله علیه وآله) معین گشته است.

مجموعه شرط همان احکام و قوانین اسلام است که باید رعایت و اجرا شود.

[2] این خصوصیت نظام اسلامی نیز با حکومت استبدادی در تعارض است؛ زیرا در حکومت اسلامی قدرت حاکم منوط به اذن الهی است و یک قدرت کاملاً کنترل شده است، در حالی که در حکومت استبدادی قدرت حاکم مطلق و بی حد وحصر است همان طوری که در تعریف آمده بود (مستبد، حاکمی است خودکامه؛ که قدرتش مطلق، بی حد و حصر و فاقد کنترل می باشد.

) یکی دیگر از خصوصیت های حکومت اسلامی تأکید بر رعایت مصلحت است.

حاکم ملزم است در هر شرایطی به گونه ای عمل کند که مصحلت مسلمین محور باشد.

اصل مصلحت یکی از اصول محوری اسلام در باب سیاست و حکومت است.

عبارات زیادی در فقه اسلامی وجود دارد که مبیّن این معناست که اصل حاکمیت در اسلام مبتنی مصالح مردم است، که به چند نمونه اشاره می­کنیم: 1.

مرحوم صاحب الجواهر در این باره می گوید: مقتضای ولایت بر مسلمین مراعات مصلحت آن ها است.

[3] 2.

مرحوم شیخ انصاری در آخر بحث ولایت فقیه در کتاب مکاسب می فرماید: وسعت قلمرو ولایت را مصلحت مشخص می کند.

[4] 3.

مرحوم امام خمینی می فرماید: کسی که بر مسلمین و جامعه ی بشری حکومت می کند، همیشه باید جهات عمومی و منافع عامه را در نظر گیرد.

[5] این خصوصیت نیز با حکومت استبدادی در تعارض است؛ زیرا وقتی حاکم اسلامی همیشه باید مصالح مردم را رعایت کند، پس مصالح عمومی جامعه و مردم همیشه خود را بر حاکم تحمیل می­کنند و در واقع این مردم هستند که در تعیین سرنوشت خود دخالت دارند، در حالی که وجه مشخصه و ویژگی اصلی حکومت های استبدادی و دیکتاتوری تحمیل خواسته ها و تمایلات حاکم یا حاکمان بر مردم یا بخش وسیعی از مردم می باشد که به این طریق از دخالت در تعیین سرنوشت خویش محروم می گردند.

مهم­ترین نکته ای که در این باره می توان ذکر کرد این است که حکومت اسلامی یعنی حکومتی که از طرف خدا تعیین شده است و صبغه ی الهی دارد.

آنچه خداوند در کتاب خود یعنی قرآن به بشریت می آموزد، مبارزه با مسبد و استبداد است.

خدا در این کتاب عزیز از مستبدانی هم چون فرعون، نمرود و غیره به بدی و زشتی یاد می کند و روش حکومتی آن ها را بد­­ترین روش ها می داند.

با توجه به این نکته، آیا متصور است که حکومت اسلامی که یک حکومت خدایی است و خدا آن را بنا نموده است، بر اساس استبداد و دیکتاتوری نهادینه شود؟ در آخر باید توجه داشت که صرف تمرکز قدرت و حق تصمیم گیری در دست یک مسؤول به معنای دیکتاتوری و استبداد نیست بلکه برای تشخیص دیکتاتوری باید دید این حاکمیت از کجا به دست آمده و برای تأمین کدام اهداف و ارضای کدام تمایلات و خواسته ها عمل کند و در صورتی که ملاک، خواسته ها و امیال فرد یا گروهی خاص از جامعه بوده و این امر بر دیگران تحمیل شود، حکومت استبدادی و دیکتاتوری است؛ هر چند ظاهری موجه و فریبنده داشته باشد.

اما اگر خدا قدرت را به دست کسی سپرده باشد که هدفش تنها مصالح مردم است و حاکم جز در این محدوده حق اعمال قدرت نداشته باشد، هرگز نمی توان نام استبداد یا دیکتاتوری روی آن نهاد.

نتیجه آن که وقتی از زوایای مختلف به حکومت اسلامی توجه می کنیم تعارض آشکار آن را با حکومت استبدادی مشاهده می کنیم.

ب) واقعیت نظام فعلی جمهوری اسلامی؛ شاید کسی بگوید درست است که نظام اسلامی و الهی در تعارض آشکار با حکومت استبدادی است؛ زیرا خداوند بزرگ­ترین مبارز در این عرصه است و معنا ندارد خود نظامی ترتیب دهد که رنگ و بوی استبدادی و دیکتاتوی داشته باشد؛ اما نظام فعلی جمهوری اسلامی با نظام الهی فرسنگ­ها فاصله داشته و به نظام دیکتاتوری و استبدادی نزدیک­تر است.

برای حل این شبهه باید به بررسی نظام فعلی جمهوری اسلامی بپردازیم تا ببینیم که به نظام الهی شباهت دارد یا به نظام استبدادی و دیکتاتوری؟ در مطالب بالا اشاره شد که ویژگی اصلی حکومت های استبدادی و دیکتاتوری تحمیل خواسته ها و تمایلات حاکم یا حاکمان بر مردم یا بخش وسیعی از مردم می باشد که به این طریق از دخالت در تعیین سرنوشت خویش محروم می گردند.

اما آیا در نظام فعلی جمهوری اسلامی، مردم در تعیین سرنوشت خود نقشی ندارند؟ وقتی به موارد مستقیم دخالت مردم در تعیین سرنوشت خود اشاره کنیم، معلوم می شود که این نظام نه تنها هیچ شباهت و نسبتی با یک نظام استبدادی و دیکتاتوری نداشته، بلکه در تعارض کامل با آن بوده است.

موارد دخالت مردم در تعیین سرنوشت خود از قرار زیر است: 1.

انتخابات 12 فروردین سال 58: قابل فراموش شدن نیست که مردم با حضوری پرشور پای صندوق ها با اکثریت قاطع 2/98 قبول کردند که خودشان می خواهند نظام حاکم بر آن ها جمهوری اسلامی باشد.

2.

انتخابِ خبرگان قانون اساسی : برای تدوین قانون اساسی افرادی با رأی مستقیم مردم انتخاب شدند و قانون اساسی تدوین شد.

یعنی چه قانونی باید بر آن ها حکومت کند با خواست مردم تدوین شد.

3.

شرکت در انتخابات برای تأیید قانون اساسی: پس از این که قانون اساسی توسط نمایندگان مردم تدوین شد، این قانون به همه پرسی گذاشته شد و مردم با اکثریت آرا، آن را پذیرفتند.

اگر چه بر اساس ضوابط دموکراسی و مردم سالاری چنین انتخاباتی ضرورتی نداشت؛ زیرا تدوین گران قانون اساسی نمایندگان مستقیم مردم بودند.

4.

شرکت در انتخابات مجلس خبرگان رهبری: یعنی حضور رهبر، در جایگاه رهبری با تأیید مردم تحقق می یابد.

5.

شرکت در انتخابات ریاست جمهوری: یعنی مجری قوانین را باید مردم تعیین کنند.

6.

شرکت در انتخابات مجلس شورای اسلامی: هر قانونی بخواهد تصویب شود و به مرحله ی اجرا برسد با خواست و اراده ی مردم است.

7.

انتخابات شورای شهر­ها و روستا­ها.

اکنون سؤال این است اگر نظامی با چنین ویژگی مردم سالار نیست، پس مردم سالاری چیست؟ به واقع اگر کشوری در طول 33 سال بیش از 20 انتخابات برگزار کرده، مردم سالار نباشد؟ پس کدام نظام سیاسی را می توان مردم سالار دانست؟ و ملاکش چه خواهد بود؟ حال از کجا بدانیم که حکومتی که مردم در سرنوشت خود دخالت دارند، ویژگی حکومت دینی را دارد؟ در این باره به سخنی از مقام معظم رهبری اشاره می کنم: مردمی بودنِ حکومت، یعنی نقش دادن به مردم در حکومت.

یعنی مردم در اداره ی حکومت و تشکیل حکومت و تعیین حاکم و شاید در تعیین رژیم حکومتی و سیاسی نقش دارند.

یک معنای دیگر برای مردمی بودن حکومت اسلامی این است که حکومت اسلامی در خدمت مردم است.

آنچه برای حاکم مطرح است، منافع عامه ی مردم است نه اشخاص معیّن و یا قشر معیّن یا طبقه ی معیّن.

اسلام به هر دو معنا دارای حکومت مردمی است.

[6] مطالبی که در سخنان مقام معظم رهبری آمده است، همان چیزی بود که ما آن را با شواهد و ادله اثبات کردیم.

ج) تطبیق نظام مردم سالاری بر نظام فعلی جمهوری اسلامی؛ واضح و روشن است که دو نظام مردم سالاری و استبدادی یا دیکتاتوری دو نظام کاملاً متضاد هستند و هیچ وجه مشترکی ندارند.

فرقی ندارد که مردم سالاری پسوند دینی داشته باشد یا نداشته باشد.

حال اگر ما نشان دهیم که ویژگی­های نظام مردم سالاری بر حکومت جمهوری اسلامی منطبق است، خود به خود روشن خواهد شد که این نظام استبدادی نیست.

برای رسیدن به این نکته باید شناختی مختصر درباره ی مردم سالاری داشته باشیم تا در قضاوت دچار اشتباه نشویم.

تعریف مردم سالاری تعریف لغوی: آن­چه که در زبان فارسی تحت عنوان مردم سالاری خوانده می­شود، ترجمه ی انگلیسی واژه ی دموکراسی است که از کلمه ی دموکراسیا گرفته شده است.

ریشه ی این کلمه از دو واژه ی یونانی دموس به معنای مردم و کراتوس به معنای حکومت کردن است که در قرن شانزدهم وارد زبان انگلیسی شده است.

[7] بنابراین دموکراسی در لغت، به معنای حکومت مردم است.

تعریف اصطلاحی نظام های سیاسی بر اساس میزان نقش مردم در حکومت به فرد سالاری ، الیگارشی و دموکراسی تقسیم می شوند.

در حکومت نوع اول، تمامی شؤون حکومت، از جمله قانون گذاری، قضاوت و اجرا به دست شخص شاه است و تمام امکانات و اعضای جامعه نیز در خدمت او می باشند.

در حکومت نوع دوم، اهرم های قدرت در دست طبقه ی اشراف است.

حکومتی که در آن عده کمی زمام امور را به دست داشته و با استبداد تمام، تنها منافع خود را دنبال می کنند.

اما نوع سوم که دموکراسی نام دارد، دارای تعاریف متعددی است.

اما در میان همه ی آن ها تعریفی که با اقبال عمومی همراه است، تعریف زیر می باشد: دموکراسی حکومت مردم بر مردم به وسیله ی نمایندگان مردم است.

[8] حکومت مردم بر مردم را می توان در زمینه های زیر تفسیر کرد که در جمهوری اسلامی به خوبی اجرا می شود: 1-کار آمدی نظام؛ 2- گزینش مسؤولان سیاسی؛ 3- قانون گذاری؛ 4- نظارت مستمر بر کارکرد متولیان قدرت.

کار آمدی نظام در اندیشه ی دینی، مردم در کارآمدی نظام نقش به سزایی دارند، از این رو حضرت علی(علیه السلام) تا زمانی که رضایت مردم را به دست نیاورد، حاضر نشد حکومت را به دست گیرد.

گواه بر این ادعا وصیت پیامبر(صلی الله علیه وآله) به علی(علیه السلام) است: ای فرزند ابوطالب؛ ولایت بر امت من از آن توست.

پس اگر از روی رضایت و رغبت حکومت تو را پذیرفتند، ولایت را به دست بگیر؛ ولی اگر در پذیرش حکومت تو اختلاف کردند، آن­ها را به خودشان واگذار [9] خود حضرت علی(علیه السلام) در زمانی که مردم برای بیعت خدمت آن حضرت رسیدند، چنین فرمود: بدانید اگر تقاضای شما را قبول کنم، آنچه را که خود می­دانم عمل خواهم کرد و اگر مرا رها کنید و کس دیگر را انتخاب کنید، من هم مانند شما حتی بهتر از شما از او اطاعت خواهم کرد .

ای مردم؛ حکومت مربوط به خود شماست و هیچ کس غیر از آن که شما انتخاب کرده اید، حقی در آن ندارد [10] و از آنجا که جمهوری اسلامی مبتنی بر اسلام است؛ در نتیجه کار آمدی این نظام مبتنی بر خواست مردم است.

گزینش مسؤولان سیاسی اگر مسؤولان سیاسی عبارت اند از عناوینی مانند، رهبری، ریاست جمهوری، نمایندگان مجلس و نمایندگان شورا­ها، معلوم و واضح است که تمامی این شخصیت ها در نظام جمهوری اسلامی توسط مردم انتخاب می شوند چنانچه در سطور بالا به آن ها اشاره کردیم.

قانون گذاری پر واضح است که مجلس که مهم­ترین جایگاه قانونی در نظام جمهوری اسلامی است، توسط نمایندگانی اداره می شود که با دخالت مستقیم مردم انتخاب می شوند، پس مردم در این نظام در سمت قانون گذاری نیز دخالت دارند.

نظارت بر متولیان قدرت با توجه به عنصر امر به معروف و نهی از منکر که از واجبات بزرگ الهی است و نیز مسأله ی نصیحت ائمه ی مسلمین که در متون دینی آمده است هر مسلمانی حق دارد در برابر تخلفات مسؤولان سیاسی به پا خیزد و مسؤولان کشوری نه تنها نباید در مقابل این فریضه ی الهی بیاستند بلکه باید راه های عملی شدن این فریضه را در جامعه هموار سازند.

با توجه به بیانات یاد شده به روشنی معلوم گردید که نظام جمهوری اسلامی کاملاً منطبق بر نظام­های مردم سالاری است و از آنجا که نظام استبدادی درست نقطه ی مقابل نظام مردم سالاری است و این دو هرگز قابل جمع با یک دیگر نیستند، در نتیجه نظام جمهوری اسلامی با دارا بودن ویژگی های نظام مردم سالاری، هرگز استبدادی نخواهد بود.

د) مردم سالاری در قانون اساسی؛ از آنجا که قانون اساسی مهم­ترین سند سیاسی حقوقی نظام ها به شمار می آید و آیینه ی تمام نمای آرزو­های ملت ها و مشروعیت بخش به همه ی صلاحیت ها در حوزه ی زمامداری کشورهاست، در نتیجه قانون اساسی جمهوری اسلامی می تواند سندی معتبر و دلیلی محکم برای راهنمایی ما در این مسأله باشد که نظام جمهوری اسلامی مردم سالاری است یا استبدادی؟ هر انسان منصفی وقتی به مطالعه ی این سند معتبر جمهوری اسلامی، می پردازد به آسانی اذعان می کند که روح مردم سالاری در آن وجود دارد که به نمونه هایی از آن اشاره می کنیم.

1.

در اصل 56 قانون اساسی آمده است: حاکمیت مطلق بر جهان و انسان از آن خداست و هم او انسان را بر سرنوشت اجتماعی خویش حاکم ساخته است.

هیچ کس نمی تواند این حق الهی را از انسان سلب کند یا در خدمت منافع و یا گروه خاص قرار گیرد و ملت حق دارد این حق خداداد را از طرقی که در اصول بعد می آید، اعمال می کند.

این اصل، مهم­ترین اصلی است که بیان می­کند حاکمیتی که در این نظام پذیرفته شده است مردم سالاری است؛ زیرا در این اصل آمده انسان بر سرنوشت خود حاکم است و کسی حق سلب این حق را ندارد و اگر قرار باشد کسی حاکم شود، این مردم هستند که باید تصمیم بگیرند.

2.

اصل 6 قانون اساسی بیان می کند: در جمهوری اسلامی ایران، امور کشور باید به اتکای آرای عمومی اداره شود از راه انتخابات.

انتخاب رییس جمهور، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، اعضای شوراها و نظایر این ها یا از راه همه پرسی در مواردی که در اصول دیگر این قانون معین شده است.

3.

در اصل 3 چنین آمده است: محو هر گونه استبداد و خودکامگی و انحصار طلبی؛ تأمین آزادی­های سیاسی و اجتماعی در حدود قانون؛ فراهم کردن زمینه برای مشارکت عامه در تعیین سرنوشت سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی خویش؛ رفع تبعیضات ناروا و ایجاد امکانات عادلانه برای همه 4.

در اصل 43 بند 3 چنین می خوانیم: مسؤولان کشور موظفند بکوشند تا با تنظیم برنامه ی اقتصادی کشور به صورتی که شکل و محتوا و ساعات کار چنان باشد که هر فرد علاوه بر تلاش شغلی، فرصت و توان کافی برای خودسازی معنوی، سیاسی و اجتماعی و شرکت فعال در رهبری کشور و افزایش مهارت و ابتکار داشته باشد.

5.

اصل 8 قانون اساسی بیان­گر نکته ی زیر است: در جمهوری اسلامی ایران دعوت به خیر، امر به معروف و نهی از منکر وظیفه ای همگانی و متقابل بر عهده ی مردم نسبت به یک دیگر، دولت نسبت به مردم و مردم نسبت به دولت و اصولی دیگر مانند اصل 57، اصل 59، اصل 100، اصل 114، اصل 62، اصل 107 و اصل 111،[11] همگی از قوانینی حکایت دارند که جز بر نظام مردم سالار قابل تطبیق نخواهد بود.

خلاصه آن که از مجموعه ی ادله به دست می آید که نظام جمهوری اسلامی جز با نظام مردم سالار قابل توجیه و تطبیق نبوده و کسانی که این نظام مقدس را نظام استبدادی می دانند یا اطلاعات جامعی در این زمینه نداشته یا نسبت به این نظام کینه توزی و غرض ورزی دارند.

(*) پی نوشت ها: [1].

فرهیخته، شمس الدین، فرهنگ فرهیخته، تهران، زرین، 1377، چاپ اول، ص 368 367 [2].

امام خمینی(ره)، ولایت فقیه، صص 43 - 44 [3].

محمد حسن نجفی، جواهر الکلام، ج 29، ص 183 [4].

شیخ مرتضی انصاری، مکاسب، ج 3، ص 560 [5].

امام خمینی(ره)، صحیفه نور، ج 17، ص 106 [6].

مجله ی حکومت اسلامی، ج 29 ، پاییز 82 [7].

حمزه علی وحیدی منش، مردم سالاری دینی و دموکراسی لیبرالی، ص 17 [8].

همان، ص 20 [9].

محمد باقر مجلسی، بحار الانوار، ج 30، ص 14 [10].

حمزه علی وحیدی منش، مردم سالاری دینی و دموکراسی لیبرالی، صص 223 - 224 [11].

اصل 57 (اعمال قوه ی مقننه از طریق مجلس شورای اسلامی است که از نمایندگان منتخب مردم تشکیل می شود)؛ اصل 59 (در مسایل بسیار مهم اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی ممکن است اعمال قوه ی مقننه از راه همه پرسی و مراجعه ی مستقیم به آرای مردم صورت گیرد)؛ اصل 100 (مردم حتی در سطح روستاها با تشکیل شوراهای محلی بر تمام برنامه های اجتماعی، اقتصادی، عمرانی، بهداشتی، فرهنگی، آموزشی و سایر امور رفاهی نظارت دارند)؛ در اصل 114 به انتخاب رییس جمهور و در اصل 62 به انتخاب نمایندگان مجلس و در اصل 107 به انتخاب رهبر و در اصل 111 به برکناری رهبر از راه دخالت مستقیم و غیر مستقیم مردم اشاره شده است.

حجت الاسلام مجید بابایی: عضو هیأت علمی پژوهشگاه اندیشه سیاسی
کلید واژه ها: حکومت - مردم - رهبر معظم انقلاب اسلامی - رییس جمهور آمریکا - رهبر معظم انقلاب - انقلاب اسلامی - جمهوری اسلامی - اسلامی - رییس جمهور - ایران - آمریکا - جمهوری - دیدار - قانون - رهبر - اختیارات - یونانی - نظارت - سیاسی - اداره - کوچک - صورت - کشور - سنتی - بزرگ - دولت - نظام

آخرین اخبار سرویس:
مفقودی اطفال مهاجرین در سویدن

طرح سوال از روحانی منتفی شد

آیفون SE 2 را در طرح مفهومی جدید مشاهده کنید؛ دوربین بهبود یافته به همراه قاب شیشه ای

دختران پنجاه هزارتومانی توییتر را داغ کردند +تصاویر

معاون سیاسی استاندار خراسان رضوی آغاز سال جدید را تبریک گفت

مهندس بهروز مرادی به عنوان سرپرست شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران معرفی شد

آثار پیروزی پوتین در عرصه منطقه ای و بین المللی

معاون سیاسی استاندار خراسان رضوی آغاز سال جدید را تبریک گفت

سمینار "عظمت و اهمیت نهج البلاغه" در اسلام آباد برگزار شد

هجمه های سنگین جنگ نرم در عرصه باورهای دینی جامعه

آغاز بزرگترین رزمایش کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس در عربستان

ولیعهد عربستان به آمریکا رفت

برنامه امتحانات کتبی نیم سال اول سطوح عالی حوزه اعلام شد

مبارزه با تحریف؛ مهمترین اقدام امام باقر (ع) + فیلم

استخدام برنامه نویس،کارآموز برنامه نویس موبایل اندروید،ios،PHP

اهمیت صله رحم از نظر حجت الاسلام و المسلمین قرائتی

با خانواده طالب بساطی دیدار می کنم/پیگیری فوت جوان ایلامی در زندان

کرباسچی: نجفی را کسی نمی دانم که به خاطر فشارها از ناحیه فساد مالی که افشا کرده اند بخواهد عقب نشینی کند

نماینده ایلام: با خانواده طالب بساطی دیدار می کنم/پیگیری فوت جوان ایلامی در زندان

چه زمانی کودکمان را با قرآن آشنا کنیم؟

هزار و 300 خادم در ایام نوروز 97 بسیج می شوند

فضیلت ماه رجب از دیدگاه معصومین(ع)

با این 14 نکته دیگران را به حجاب دعوت کنید

زمان درخواست صدور کارت هوشمند ایثارگران تمدید شد

روایت ظریف از " تزویر مطلق" شاکیان برنامه موشکی ایران/هاشم زایی: فیلترینگ تلگرام در شورای عالی فضای مجازی تصویب شده است

مصوبه حداقل مزد سال آینده به امضای دولت و کارفرمایان می رسد

چگونگی مواجهه محققان شیعه با مصادر اهل سنت

بی توجهی به دستورات دینی، انسان را به مرتبه پایین تر از چهارپایان می رساند

همکاری های علمی و فناوری ایران و بلاروس توسعه می یابد

وزیر کشور با تبدیل 2 روستا به شهر موافقت کرد

نظر هاوکینگ درباره برنده نشدن جایزه نوبل چه بود؟

ماه رجب فرصتی برای بازگشتن به مقام اصلی آدمیت است

آنچه باید قبل از کوه نوردی بدانیم

دزدی یا یادگاری هایی از هتل ها

مدیرکل دفتر امور مجلس وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی:

آیین اذن خدمت خادمان آستان حضرت معصومه(س) در نوروز 97 برگزار شد

روحانی: شادی را به رسمیت بشناسیم

نمایشگاه نوروزی بهشت بانو در حرم کریمه اهل بیت (س) افتتاح می شود

آذری جهرمی: مشکلی در آنتن دهی تلفن همراه در مناطق دفاع مقدس نداریم

الهام علی اف بخش از ارمنستان کنونی را متعلق به جمهوری آذربایجان دانست

مجید انصاری: عده ای با صحبت ها و کردارشان در تریبون های رسمی برای جذب سرمایه گذاری فضایی ناامن ایجاد می کنند

برپایی 22 نمایشگاه صنایع دستی در ایام نوروز در مازندران

یادمان های شهدا بهترین مکان برای تمرین حفاظت از انقلاب است

استاندار قم:
 آسیب های بی شماری در گرو ضعف باورهای دینی است

یادمان های شهدا بهترین مکان برای تمرین حفاظت از انقلاب است

روحانی ضمن تبریک به مرکل: تاکید بر نقش سازنده آلمان در اجرای برجام

بدهی دولت به صندوق های بیمه و تأمین اجتماعی طی 5 سال پرداخت می شود

بافت تابلوفرش ویژه «تبریز 2018» آغاز شد

تدابیر نوروزی شهرداری کاشان با ایجاد پنج پایگاه راهنمای گردشگری

موگرینی: توافق هسته ای ایران برای اتحادیه اروپا از اهمیتی استراتژیک برخوردار است

فرانسه: برجام را نمی توان بر خلاف میل ایران، روسیه و چین اصلاح کرد

راه اندازی قطار جدید اتوبوسی در مسیر زنجان - تهران

بافت تابلوفرش ویژه «تبریز 2018» آغاز شد

رتبه اول تامین اجتماعی بندرگز در گلستان

مشکلی در آنتن دهی تلفن همراه درمناطق دفاع مقدس نیست

راه آهن شمال -جنوب سبب رونق اقتصادی شرق سمنان می شود

تغییر و تحولات بنیادین در شهرک های صنعتی کردستان در سال 97

فرماندار ابرکوه از عملکرد ضعیف دستگاه های اجرایی در اطلاع رسانی انتقاد کرد

نماینده ایلام:
 
 با خانواده طالب بساطی دیدار می کنم/پیگیری فوت جوان ایلامی در زندان

مشکلی در آنتن دهی تلفن همراه درمناطق دفاع مقدس نیست

عالم برجسته یمنی درگذشت

حرم مطهر رضوی در آستانه سال نو

برپایی 22 نمایشگاه صنایع دستی در ایام نوروز در مازندران

آخرین جلسه قرآن «محمدصادق بهشتی» در سال 96 + عکس

مشکلی در آنتن دهی تلفن همراه درمناطق دفاع مقدس نیست

محبوبیت پوتین در بریتانیا

فیلترینگ تلگرام در شورای عالی فضای مجازی تصویب شد!

آغاز بافت تابلوفرش ویژه تبریز 2018

محمود الزهار دو جلد کتاب به جشنواره عمار اهدا کرد

دیدار رییس مجلس با خانواده شهیدان سلیمانیان و هاشمی نسب

سازمان بازرسی با گران فروشی بلیت و تأخیر های پروازی برخورد کند

راه آهن شمال -جنوب سبب رونق اقتصادی شرق سمنان می شود

پیروزی پوتین آثار بسیاری در عرصه منطقه ای و بین المللی خواهد داشت

مدیران خبرگزاری ها باید به دنبال ایده نو و خلاقیت متناسب با زمان و مکان باشند

ایران درباره مسائل دفاعی بر سر میز مذاکره با دیگران نمی نشیند

راه آهن شمال -جنوب سبب رونق اقتصادی شرق سمنان می شود

کرملین خطاب به انگلیس: یا مدرک نشان دهید یا عذرخواهی کنید

حاجی بابایی: مجلس حق عائله مندی زنان معلم مجرد را پیگیری می کند

وزیر ارتباطات: مشکل ارتباطاتی مناطق محروم در دست پیگیری است

نشست پوتین با همه رقیبان انتخاباتی اش

کدام دولت رکوردار واردات بنزین شد؟ +جدول

ادعای وزرای خارجه مصر و امارات علیه ایران

رحیم مشایی رو اینطوری بردن زندان!

بوی عید در کرمانشاه با طعم چادر و کانکس +عکس

حسن نیا: رشد 5 درصدی تردد خودرو ها در نوروز پیش بینی شده است

آماده باش نیروهای پلیس کرمانشاه برای برقراری نظم و امنیت در ایام عید

دیدار رییس مجلس با خانواده شهیدان سلیمانیان و هاشمی نسب

پرداخت حقوق و عیدی کارگران گروه ملی صنعتی فولاد ایران

محور میامی-سبزوار به طور کامل بازگشایی شد

پیام تبریک پادشاه و ولیعهد عربستان به پوتین

تاکید آیت الله علم الهدی بر رسیدگی به بهداشت و درمان خانواده شهدا

مدیرکل دفتر امور مجلس وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی: اولویت اصلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی رفع دغدغه های فرهنگی رهبر معظم انقلاب است

اولویت اصلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی رفع دغدغه های فرهنگی رهبر معظم انقلاب است

تغییر و تحولات بنیادین در شهرک های صنعتی کردستان در سال 97

راهیان نور فناوری انتقال فرهنگ ایثار و شهادت است

پیکر شهید بحرینی در قم تشییع می شود

فرماندار ابرکوه از عملکرد ضعیف دستگاه های اجرایی در اطلاع رسانی انتقاد کرد

را ه یابی 19 طلبه خواهر یزدی به مرحله کشوری المپیاد علمی

کرملین خطاب به انگلیس: یا مدرک نشان دهید یا عذرخواهی کنید

دو انتصاب جدید در سازمان امور سینمایی

تبیین بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار مردم قم حکومتی که تکیه اش به مردم است

تبیین بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار مردم قم حکومتی که تکیه اش به مردم است