مطالب مرتبط:
فیلترینگ به اقتصاد کشور خسارت زد
سلیمی در گفت وگو با فارس: برخی منتظرند مسئولان اروگوئه و افغانستان بیایند اقتصاد کشور را درست کنند/ برجام به جای سیب و گلابی حنظل تلخ به بار آورد
اتکا بر سرمایه داخلی و تحقق اقتصاد مقاومتی راهبرد رفع چالش های کشور است
اتکا بر سرمایه داخلی و تحقق اقتصاد مقاومتی راهبرد رفع چالش های کشور است
امام جمعه گلپایگان: اقتصاد مقاومتی راهگشای پیشرفت کشور است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 23 دی 1396 ساعت 01:462018-01-12سياسي

آیا با تفکرات نئوکلاسیک می توان به اقتصاد یک کشور عزت بخشید؟ نقشه IMF و WB برای تخریب یک اقتصاد


وقتی شما خودتان را محتاج نشان دهید و منتظر باشید که فلان کشور غربی تکنولوژی یا امکانات خود را در اختیارتان قرار دهد، قطعاً آن کشور نیز در ازای دادن چنین امکانی، - آیا با تفکرات نئوکلاسیک می توان به اقتصاد یک کشور عزت بخشید؟نقشه IMF و WB برای تخریب یک اقتصاد وقتی شما خودتان را محتاج نشان دهید و منتظر باشید که فلان کشور غربی تکنولوژی یا امکانات خود را در اختیارتان قرار دهد، قطعاً آن کشور نیز در ازای دادن چنین امکانی، برای شما شروطی می گذارد و بعضاً برای شما تعیین تکلیف می کند.

آنچه از بیانات مقام معظم رهبری در رابطه با عزت ملی و ارتباط آن با پیشرفت قابل بیان است، این نکته است که ایشان در برهه های مختلف، عزت نفس و استقلال را روی پای خود ایستادن دانسته اند و بارها در سخنان خود، نگاه عده ای به خارج از مرزها برای رسیدن به توسعه را نکوهش کرده اند.

اینکه ما انتظار و امید داشته باشیم دیگران برای ما همه چیز بیاورند، نگاهی است که باعث می شود به تدریج استقلال و عزت خود را از دست بدهیم.

وقتی شما خودتان را محتاج نشان دهید و منتظر باشید که فلان کشور غربی تکنولوژی یا امکانات خود را در اختیارتان قرار دهد، قطعاً آن کشور نیز در ازای دادن چنین امکانی، برای شما شروطی می گذارد و بعضاً برای شما تعیین تکلیف می کند.

عملکرد ما در طول این سال ها، نفی سلطه غرب و آمریکا در کل شئون زندگی مان بوده است.

حال در صورت اعلام نیاز به آمریکا، آن ها طبیعتاً به خود حق می دهند که شرایط و خواسته های خود را درخصوص سیاست و رفتار ما در برخورد با کشورهای منطقه و بسیاری از موارد دیگر، به ما تحمیل کنند.

مجموعه این عوامل در کنار یکدیگر، باعث نفوذ غرب در کشور می شود.

ضمن اینکه اگر دیگران نفع و مصالح شما را تشخیص دهند، این موضوع به تدریج باعث ذلت می شود.

به نظر می رسد بیانات مقام معظم رهبری قطعات مختلف یک جورچین هستند که باید کنار هم قرار بگیرند.

یادمان باشد اگر واقعاً به دنبال استقلال و قدرت ملی، چه در بُعد اقتصادی و چه در زمینه های نظامی و سیاسی و عرصه های مختلف نباشیم، به مرور عزت خود را از دست خواهیم داد.

بنابراین این موضوع یک مقوله چندبُعدی است و صرفاً مربوط به بحث سرمایه گذاری خارجی یا تکنولوژی و واردات نمی شود.

مسئله مهم دیگر درباره عزت ملی، به تفاوت های توسعه و پیشرفت مربوط می شود.

باید گفت تفاوت این دو مقوله بسیار مناقشه برانگیز است.

برای نمونه، بدنه اقتصادی دولتمردان فعلی معتقدند اول باید به سمت توسعه رفت و بعد از نهادینه شدن توسعه، عدالت نیز به همراه آن ایجاد می شود و به این ترتیب فقر رفع خواهد شد.

تجربه جهانی حتی در همین کشورهای مدعی، نشان می دهد هرگز چنین موضوعی مورد تأیید نبوده است.

امروز با توجه به مجموعه بحران هایی که در کشورهای اروپایی وجود دارد، می توان دریافت که این کشورها فقیر نشده و سرمایه های خود را نیز از دست نداده اند، بلکه با ایجاد یک نظام ناعادلانه در این فرایند، بخش اعظم سرمایه و ثروت این کشورها در اختیار افراد خاص و در انحصار گروه های خاص قرار گرفته است.

این افراد ثروت خودشان را دارند و چه بسا ثروتشان افزایش هم داشته است و در مقابل، افرادی که به خاک سیاه نشسته و همه چیز خود را از دست داده اند، بیشتر از طبقه متوسط هستند.

اولین کاری که این رویکرد در تصمیم گیری هایش انجام می دهد، اخراج گروه هایی است که به زعم خودشان باعث افزایش هزینه ها می شوند.

در واقع رویکرد توسعه گرا، علی رغم همه شعارهایی که درباره سرمایه نیروی انسانی می دهد، به انسان ها فقط به عنوان یکی از اجزای تولید نگاه می کند و معتقد است انسان ابزاری برای تولید سرمایه است.

درحالی که مبتنی بر نگاه مقام معظم رهبری، یعنی همان مفهوم پیشرفت، مزایایی که ما از ترقی فردی انتظار داریم و باید داشته باشیم، بومی سازی علم روز و گسترش بازارهاست.

در کنار این ها، باید مبانی ارزشی و فکری خودمان را نیز حفظ کنیم.

یکی از کلیدی ترین این مبانی، بحث عدالت است.

عدالت مفاهیم متکثری را دربرمی گیرد.

یکی از مصادیق عدالت، شکستن انحصارات و توزیع عادلانه امکانات و فرصت ها برای آحاد جامعه و نه فقط ثروتمندان و مرفهان است.

بحث دیگر، مقاوم سازی بدنه عمومی و اجتماعی است.

یکی از مباحث پیشرفت، حاکمیت بحث های اخلاقی است؛ یعنی بنا نیست تفکرات ثروتمندان و رفاه زدگان غربی در جامعه حاکم شود.

می توان ثروتمند و مرفه بود و به علم و تکنولوژی روز رسید، درحالی که نیروی انسانی نیز از حداقل معاش و بالاتر از آن برخوردار شود و اخلاق و مبانی دینی در جامعه حاکم باشد.

به صورت کلی تر، می توان گفت باید در کنار ایمان و گسترش تقوا، در جامعه رشد نیز وجود داشته باشد.

ترکیب این دو مقوله در مفهوم توسعه نمی گنجد.

بنابراین مقام معظم رهبری واژه ای جعل می کنند که هم مزایا این مفهوم را دربرگیرد و هم فاقد معایب آن باشد.

وقتی هشت سال دفاع مقدس را بررسی می کنیم، می بینیم شرایط داخلی کشور قبل از آغاز جنگ بسیار آشفته بود.

گروهک های تجزیه طلب مانند داعش امروز در بخش های مختلف کشور، از جمله کردستان، خوزستان و زاهدان، فعال بودند.

از سوی دیگر، آن زمان دولت های بازرگان و بنی صدر معتقد بودند باید کارها را با صلح و آرامش پیش برد و به همین دلیل، دست روی دست گذاشته و منتظر بودند.

بالأخره بعد از دستور صریح حضرت امام و حمایت های مردم، بساط این گروه ها برچیده شد.

بعد از آن، با وجود تمام کمبودها و با کمترین امکانات، هشت سال دفاع از کشور صورت گرفت.

امروز نیز جهش های قابل توجهی در علوم مختلف داشته ایم و در اکثر علوم به روز دنیا بین پانزده تا بیست کشور اول دنیا هستیم.

لذا اگر قرار است امروز راه خودمان را با داشتن استقلال و در راه رسیدن به خودکفایی ادامه دهیم، قطعاً هزینه های کمتری نسبت به گذشته پرداخت خواهیم کرد.

به نظر می رسد اگر این اتحاد ملی و خواست عمومی وجود داشته باشد، در کمتر از پنج سال با یک برنامه ریزی منطقی می توان بسیاری از این عقب ماندگی ها را جبران کرد.

اگر همان طور که در سال های قبل در زمینه انرژی هسته ای سرمایه گذاری کردیم (و ثابت کردیم ما می توانیم به آنچه می خواهیم برسیم)، در سایر حوزه ها نیز سرمایه گذاری کنیم و در کنار آن، مسئولان بیش از گذشته با مردم همدل باشند، بسیار راحت می توانیم علاوه بر حفظ تکنولوژی های خود، به خواسته هایمان نیز برسیم.

مطمئناً اگر همین رویه را در مباحث اقتصادی نیز در پیش بگیریم و نسبت به تأمین بازارها و نیازهای همدیگر اقدام کنیم، کشورهای منطقه بازار بزرگی برای کالاهای ما خواهند بود.

لذا اگر بتوانیم کالاهایی با کیفیت خوب تولید کنیم، خواهیم توانست با صادرات کالاهای خود به کشورهای دیگر، در داخل اشتغال ایجاد کنیم.

این در حالی است که کشور در زمان جنگ تحمیلی، حتی از نظر ورود کالا نیز در مضیقه بود و مردم با تحمل و مقاومت به مرحله کنونی رسیدند.

بنابراین بخشی از هزینه هایی که برای رسیدن به عزت ملی و استقلال اقتصادی باید تحمل می کردیم، پرداخت شده است.

بین پیشرفت درون زا و برون زا تفاوت های بسیاری وجود دارد.

باید از کسانی که نگاه و امیدشان به بیرون از مرزهای کشور است، پرسید چرا یک سرمایه گذار خارجی باید سرمایه و آخرین تکنولوژی خود را در اختیار ما قرار دهد؟ این کشورها فقط برای کسب سود بیشتر به ایران می آیند؛ چراکه امروز اقتصاد خود آن ها بحران زده است.

دلیل اصلی بحران این کشورها نیز نداشتن بازار برای کالاهای خود است.

آیا عقل سلیم حکم می کند که با انتقال تکنولوژی خود به کشور ما، برای خودشان رقیب بتراشند؟ آیا این کار عقلایی است؟ با توجه به همین یک نکته می توان فهمید هیچ منطق عقلایی حکم نمی کند غربی ها با در اختیار گذاشتن سرمایه و تکنولوژی خود به ایران، برای خودشان رقیب بتراشند.

این بدان معناست که علوم روز دنیا در انحصار آن ها باقی خواهد ماند و ما همچون گذشته، صرفاً یک مصرف کننده خواهیم ماند و در بهترین شرایط، اگر این کشورها بر ما منت بگذارند، می توانیم برخی از این کالاها را مونتاژ کنیم.

با ادامه این وضعیت، همیشه دست برتر در اختیار کشورهای غربی خواهد بود و آن ها هر وقت بخواهند می توانند با خروج سرمایه خود از بازار ایران، ما را دچار مشکل کنند.

وقتی تحریم ها تشدید شد، شرکت پژو به هیچ عنوان به تعهدات خود عمل نکرد و دیدیم که به رغم تمام منفعتی که داشتند، ایران را رها کردند و رفتند.

این ماجرا نشان می دهد که برای آن ها اتفاقاً مواضع سیاسی بر مباحث اقتصادی می چربد.

در واقع آن ها حاضرند برای پیشبرد اهداف سیاسی خود، هزینه های سنگینی از لحاظ اقتصادی پرداخت کنند.

باید اذعان داشت آنچه به عنوان توسعه به ما معرفی می شود، تبدیل شدن ما به یک کشور مونتاژکننده است که باید نوکر غیرمستقیم دیگران باشد و کشورهای به اصطلاح توسعه یافته و صاحب تکنولوژی برای آن تصمیم بگیرند که چه کالایی را با چه کیفیتی تولید کند و چه سهمی از بازار را در چه منطقه ای داشته باشد.

بسیار تعجب آور است که امروز برخی از دولتمردان ما آرزو می کنند روزی مانند کره جنوبی شویم، درحالی که این کشور مصداق و نمونه بارز همین موضوع است.

برای مثال، به هیچ وجه تکنولوژی و تکنیک اصلی ساخت موتور و بدنه در خودروسازی در اختیار این کشور نبوده و همچنان در اختیار و انحصار همان دولت های غربی است.

کره صرفاً یک مونتاژکار پیشرفته است و به تبع آن، قدرت های بزرگ برای آن تصمیم می گیرند.

این اتفاق همان عزت نفس ازدست رفته و ذلتی است که برای مردم و حاکمان یک کشور ایجاد می شود.

درصورتی که اگر شما به یک توسعه درون زا برسید، دشمن هرچقدر هم شما را تحریم کند، ازآنجاکه شما متناسب با نیازتان به علم و تکنیک مورد نظر رسیده اید، نمی تواند به شما ضربه ای بزند.

در توسعه ای که مبتنی بر علم و توانمندی داخلی باشد، وقتی به تکنیک برسیم، دیگر کسی نمی تواند به ما فشار آورد یا ما را تهدید کند.

البته متأسفانه با توجه شرایط موجود و تفکرات حاکم در دولت یازدهم، به خروجی این دولت نگاه مثبتی ندارم و معتقدم تیم اقتصادی فعلی صرفاً متعلق به دولت یازدهم نیست، بلکه بیش از بیست سال است که امور کشور را در دست گرفته است و هرچه مصیبت می کشیم ناشی از این تفکرات نئوکلاسیکی است که به صورت ناقص و بدون توجه به شرایط داخلی اجرا می شوند.

در واقع افرادی صرفاً با تحصیل این علوم، به فکر پیاده کردن آن بوده اند و به رغم اینکه بارها شکست خورده اند، به بهانه اینکه این سیاست ها و تفکرات بد اجرا شده اند، دوباره به دنبال پیاده کردن همان سیاست ها هستند.

اتفاقاً به نظر می رسد این سیاست ها در سال های گذشته خیلی هم خوب اجرا شده اند و ثمره اجرای آن ها، مصیبت های امروزمان هستند.

باید اذعان داشت بدنه دولت یازدهم نه تنها اعتقادی به دل کندن از این تفکرات ندارد، بلکه در این تفکر ذوب است.

اگر به سیاست های اقتصادی دولت های گذشته نگاه کنیم، می بینیم علی رغم دعواها و اختلاف نظرهای ظاهری که با هم داشته اند، بدنه فکری اقتصادی آن ها یکسان بوده است.

این مسئله حتی در مورد سیاست های اقتصادی دولت پیشین نیز صادق است.

در نتیجه، در دولت احمدی نژاد نیز درحالی که قرار بود خروجی هدفمندسازی، رونق صنعت و کشاورزی و اصلاح درآمدهای جامعه باشد، تورم و رکود به بار آمد؛ چراکه این نسخه کپی نسخه های بانک جهانی بود، منتها چون دولت دید اقتصادی درستی نداشت، فریب خورد.

آن زمان احمدی نژاد با توجه به اینکه دید مناسبی نسبت به اقتصاد نداشت، اجرای این برنامه را عین عدالت می دانست.

لذا تفکر حاکم بر دولتمردان ما به هوای تازه ای نیاز دارد.

به نظر نمی رسد با تیم اقتصادی فعلی بتوانیم یک نگاه درون زا با تکیه بر حمایت از تولیدات داخلی داشته باشیم.

متأسفانه امروز تولید در سیزده پالایشگاه، به بهانه نداشتن صرفه اقتصادی، عملاً متوقف شده است.

غلط ترین حرفی که در عالم وجود دارد این است که به بهانه به صرفه نبودن، برای رفع نیازهای اصلی تان تولید نکنید.

این تفکر نهایتاً منجر به وابستگی می شود؛ تفکری که به هیچ عنوان استقلال و روی پای خود ایستادن را قبول ندارد.

این تفکر مدعی است استقلال از بین بردن ثروت و سرمایه و منزوی شدن و دور خود دیوار کشیدن است.

طرفداران این تفکر، با ارائه این تعریف های غیرواقعی و بی ربط، به مردم تلقین می کنند که امروز زمان وابستگی های متقابل است و ما باید بتوانیم با دادن امتیاز به برخی کشورها، امتیازاتی از آن ها بگیریم.


کلید واژه ها: کشور - اقتصاد - تکنولوژی - مقام معظم رهبری - استقلال - توسعه - سرمایه گذاری خارجی - اقتصادی - نشان - آمریکا - پیشرفت - سرمایه گذاری - تخریب - رهبری - تفاوت - نقشه - نهادینه - واردات - انتظار - سرمایه - رابطه - رفتار - منطقه - مرزها - شرایط - نظامی - سیاسی - زندگی - تشخیص - امید

آخرین اخبار سرویس:
تحقیق و تفحص از سرخابی ها در مجلس کلید خورد + فیلم

تقدیر معاون وزیر بهداشت از پرستاران با اهدای گل + عکس

طرح «مکنت» در شهرستان طبس اجرا می شود

سید ابراهیم معصومی؛ محسن مهاجرنیا راهبردهای سیاسی صادقین(ع) در مواجهه با انحرافات سیاسی و فرهنگی

واکنش های مجازی به گفت و گوی رییس جمهور با مجری صداوسیما + فیلم

محمد فرهوش، حسن تقیان، محمدعلی جمشیدی، رقیه کشمیری فراتحلیل مطالعات هوش معنوی

مصطفی صالحی، حمید عبداللهیان، علیرضا اسحاق پور هوموفیلی در شبکه های اجتماعی مجازی

پاتک شبانه پلیس به باندهای تبهکار پایتخت + فیلم

قدرت نمایی در زمان قاجار!/ عکس

سردار کوثری به دستور رهبری برای خروج نیروهای نظامی از فعالیت اقتصادی واکنش نشان داد!

مجید ملایوسفی جان راولز و روش تعادل اندیشه ورزانه در اخلاق

امام میخواست مانند همه مردم ایران که زیر فشار بودند زندگی کنند

استقبال قابل توجه کتاب خوانان از آثار مرحوم آیت الله حایری شیرازی

عکس های دیده نشده از ایران قبل از انقلاب

طلبه ای که در لباس مرزبانی به شهادت رسید

محمدعلی شکری نیا، محمود نوذری مبانی و مفروضات پژوهش در پدیده های هستی از دیدگاه قرآن کریم

تنها اثر به جا مانده از ارگ سمنان

مهدی منفرد ‏ براهین عقلی ـ نقلی اثبات وجود خداوند در تفسیر قمی

عوامل موثر در آمار استفاده از مواد مخدر در میان جوانان

«مادورو» برای دومین بار نامزد انتخابات ریاست جمهوری می‎شود

صداهای مخرب مغز چه هستند؟

کشف خانه تیمی اخلالگران توسط سپاه

غفلت یعنی چه؟ عوامل غفلت در قرآن و روایات

جعفر جدیری، علی فتحی آشتیانی، فرشته موتابی، حمیدرضا حسن آبادی اثربخشی زوج درمانی با رویکرد اسلامی بر رضایت زناشویی

اعلام آمادگی نیکلاس مادورو برای نامزدی مجدد در انتخابات ریاست جمهوری

دانلود آلبوم جدید جاوید نصیری بنام به قول خودت

دانلود آهنگ جدید مرتضی سرمدی بنام همه هستیم

دانلود آهنگ جدید سعید بیباک بنام نازی

اولین روز کاری

کاش چشمانت را باز می کردی آقای طارمی!

موافقت رهبری با اختصاص اعتبار برای مقابله با ریزگردهای جنوب کشور

تنها اثر به جا مانده از ارگ سمنان/ عکس

بیست روز قبل از شهادت

عکس/ علی مطهری فوتسالیست شد

اعزام 130نفر دانش آموز به اردوی راهیان نور

پیام اقتدار در جهت صلح

اعلام اسامی پذیرفته شدگان تکمیل ظرفیت کنکور 96

اقدامات پژوهشی در ارتقا سطح آگاهی طلاب مؤثر است/رونمایی از کتاب «پژوهش تمرینی» در مازندران

نظر گوینده خبر درباره مصاحبه دیشب «رشیدپور» +عکس

نوبخت سبحانی ,فرانک سعیدی فرد ,حسن جنگی ,معصومه جعفری تحلیل شاخص ها و ابعاد توسعه پایدار محله ای در راستای ارتقای امنیت شهری

الناز شاکردوست روی تخت بیمارستان +عکس

عباس ارغان تحلیل و بررسی جغرافیایی جرم و بزهکاری درکاربری های شهری

دانلود آهنگ جدید مجید حائری بنام نپرس ازم

پاسخ جالب به سلفی جنجالی «آمیتاب باچان»

انفجار 2 در بنغازی لیبی/ 11 کشته و چند زخمی

انتخاب خیابانی برای نامگذاری به نام «مصدق»

هدف حوزه انقلابی تقویت اعتماد میان مردم و نظام اسلامی است

قلیون آزاد شد؟!

رییس جدید «اف بی آی» ترامپ را تهدید کرد

ابطحی: اصلاح طلبان قصد براندازی نظام جمهوری اسلامی را نداشته و ندارند

گل آرایی ضریح حضرت زینب(س) +عکس

تکذیب حمله شبانه به شهرداری تهران

دو عکسی که ادعای رشیدپور را نقض کرد

علی چاپرک، حجت الله حاجی حسینی رابطه علم و فنّاوری از منظر سیاست گذاری، آموزش مهندسی و حوزه عمومی

پذیرش سراسری حوزه های علمیه خواهران آغاز شد

دانلود آهنگ جدید رضا غلامی بنام معجزه

دانلود آهنگ جدید پوریا آریا و محسن تیوان بنام وای قلبم

9 نکته ابطحی از مصاحبه تلویزیونی رییس جمهور

توییت تند زیباکلام درباره گفتگوی صداوسیما با روحانی

جزییات گزارش وزارت کشور از ناآرامی ها

اعتبار مقابله با گرد و غبار خوزستان از لایحه بودجه 97 حذف نشده است

وعده جالب حسن روحانی؛ موعد اتمام 2 ساله مسکن مهر 2 ماهه شد

تصاویری از پشت بام زیبای یک مدرسه

مک مستر: برنامه موشکی ایران از اولویت های امنیت ملی ترامپ در داووس است

سازمان ملل درباره انبارهای سلاح شیمیایی تحقیق کند

دانلود آهنگ جدید امیر بهادر نبی زاده بنام حواسم با توه

دانلود آهنگ جدید علی پرویزی بنام مرز بی نهایت

دانلود آهنگ جدید امین باقری بنام رز سرخ

راهنمای انتخاب و خرید لباس زیر مردانه

احتمال افزایش سقف حقوق ها تا 25 درصد

معجزه ترنجبین در نابودی سرفه

تصاویر/ مراسم جشن میلاد حضرت زینب(س) و بزرگداشت مرحوم حجت الاسلام والمسلمین مظاهری

خاموشی: دولت هاشمی را در ورشکستگی نجات دادم؛ مجمع تشخیص باید تبدیل به مجلس دوم شود

دستور مونسان به معاون میراث فرهنگی برای رسیدگی به وضعیت خانه نیما یوشیج

چه هدیه ای خانم ها را خوشحال می کند؟

عکس/ قدرت نمایی در زمان قاجار!

جزییات گزارش ارائه شده به رییس جمهور از حوادث اخیر

ویدئو / این داروها را حین پرواز مصرف نکنید

چرا دعا و طلب باران نمی کنیم

شمخانی: بازبینی برجام ناشی از توهم ترامپ است

تامین اجتماعی درحال ورشکستگی است هرکس جز این بگوید، لاپوشانی می کند!

عملیات شبانه پلیس تهران/ عکس

دانلود آهنگ جدید رضا بیجاری بنام آروم آروم

دانلود آهنگ جدید مهران قره داغی بنام آرزو کن

دماوند، بزرگترین کشتی جنگی ایران در دریای خزر،در حال غرق شدن است!

ورود کاروان «شوق تلاوت» به جزیره قشم / نوبت قرعه‎ها مشخص شد + عکس

حقوقی که مؤمنین بر گردن یکدیگر دارند

تصاویر/ رزمایش محمد رسول الله (ص)

از اصلاحات اقتصادی عقب نشینی نمی کنیم

آمریکا به دنبال حفظ کانون های مناقشه در غرب آسیاست

برگزاری چهارمین نشست مشترک کنسولی ایران و سوییس

چگونگی انتخاب «جمشید ممتاز» به عنوان قاضی دادگاه لاهه

اعتماد سپرده گذاران به بانک ها را سلب نکنید

فال روزانه چهارشنبه 4 بهمن 1396

تصاویر/ دیدار مسئولین فرهنگی سازمان اوقاف و امور خیریه کشور با آیت الله العظمی نوری همدانی

واکنش متفاوت سیاسیون به دومین گفت وگوی رییس جمهوری در دولت دوازدهم

چگونه اضطراب کودک را کم کنیم؟

امین اکبری ,امیر ملکی ,محمدجواد زاهدی ,شاه بختی رستمی تحلیل فضایی اجتماعی جرایم خشونت آمیز

دانلود آهنگ جدید مهرداد عجمی بنام هوا خوبه

یادداشت/ اهمیت حکم دادگاه قانون اساسی عراق درباره انتخابات

آیا با تفکرات نئوکلاسیک می توان به اقتصاد یک کشور عزت بخشید؟ نقشه IMF و WB برای تخریب یک اقتصاد

آیا با تفکرات نئوکلاسیک می توان به اقتصاد یک کشور عزت بخشید؟ نقشه IMF و WB برای تخریب یک اقتصاد