مطالب مرتبط:
به بهانه ششمین سالگرد شهادت شهید مصطفی احمدی روشن
پس از ماه ها ناکامی و مذاکرات فشرده احزاب آلمانی برای تشکیل دولت ائتلافی به توافق رسیدند
پیشرفت در تشکیل دولت ائتلافی در آلمان
فاطمه هاشمی: حوله ای که با آن آیت الله هاشمی را به بیمارستان بردند آلوده به رادیواکتیو بود /وجود رادیواکتیو در بدن مان را از یک مسئول دولتی شنیدم
پست اینستاگرامی جابری انصاری درباره سالروز شهادت 68 دانش آموز در حمله صدام به بروجرد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 23 دی 1396 ساعت 00:412018-01-12سياسي

واکاویِ نمونه های دولتی پیشرفت درون زا در عصر قاجار به بهانه بیستم دی ماه، سالروز شهادت میرزا محمدتقی خان امیرکبیر اولین کوشش ها در پی ریزی دولت مسئول


قائم مقام کوشید اقتصاد ایران را با تکیه بر امکانات داخلی نجات بخشد.

به همین دلیل، با تجارت بی رویه و به قول خود تجارت بی در به مبارزه برخاست، - 19.

جلوگیری از دخالت دیپلمات های بیگانه در امور داخلی ایران 20.

سرکوب فتنه های داخلی به خصوص فتنه سالارالدوله 21.

توجه به بهداشت 22.

ایجاد چاپارخانه منظم 23.

ایجاد عمارات، بناها در تهران و شهرهای ایران توجه به استقلال، گسترش علم، بهداشت، اقتصاد، نان، رفاه و اشتغال مردم، ظهور نخستین دولت مسئول ایرانی را به دست امیرکبیر به ذهن پژوهشگر منصف ایرانی و خارجی یادآور می شود؛ سرمشقی که بعدها هرگاه مرد آگاه و وطن دوستی در عرصه داخلی ایران مصدر امور قرار گرفت، در رأس برنامه هایش قرار داد.

وجهه همت امیر، چه در سیاست خارجی و چه در توسعه اقتصادی و چه در اصلاح سیستم داخلی قضایی، تکیه بر داخل بود و به اقدامات اقتصادی و رفاهی بیگانگان در داخل ایران به دیده تردید می نگریست.

وی حتی اقدام روس ها در احداث بیمارستان در استرآباد را در جهت نفوذ آنان در خاک ایران تلقی نمود و شرط انجام آن را بر عدم ورود نیروهای روس به داخل خاک ایران عنوان کرد و بر آن پای فشرد.

(4) وی در جلوگیری از دخالت بیگانگان، حد تعادل را نگه می داشت و معتقد بود که امتیازدهی به دو ابرقدرت روس و انگلیس برای کنترل آن ها، هیچ دردی را از ایران درمان نمی کند.

سیاستی که بعدها به سیاست موازنه منفی مشهور شد و این امتیاز دادن ها را تنها باعث وابستگی شدیدتر ایران به بیگانگان در عرصه سیاسی و اقتصادی قلمداد می کرد.

این حفظ تعادل در امتیاز ندادن به بیگانه، اگرچه انتقاد بیگانگان را متوجه امیر می کرد، اما این انتقاد ها همراه با احترامی خاص بود؛ چنان که وزیر مختار انگلیس در توصیف این خصیصه امیر می نویسد: جهت سیاسی او [امیرکبیر] مخالفت با روسیه است، اما نه آنکه دوستدار انگلیس باشد، نیز تصور نمی کند که انگلستان خیرخواه ایران است.

(5) در راستای همین کاستن از اتکا به بیگانه بود که وی در کنار اعزام جوانان به خارج برای آموختن دانش، به تأسیس دارالفنون همت گماشت تا به جای اعزام صدها نفر به خارج، معدودی معلم را به استخدام دارالفنون درآورد و صدها نفر را تحت پوشش و آموزش قرار دهد تا از این راه، هم تعمیق بخشیدن بر رشد تسریع گردد و هم خطر ظهور مدیران اجرایی وابسته به غرب در عرصه های اجرایی کشور کاهش یابد؛ امری که قطعاً با هزینه های کمتر و افراد تحت آموزش افزون تری همراه بود.

امیرکبیر بر اصل نقش اقلیت خائن و نیز اکثریت ناآگاه (6) داخلی در وابستگی و نیز عقب ماندگی ایران واقف بود.

به همین دلیل، با درس گرفتن از گذشته، به منظور جلوگیری از پناهنده شدن افراد مجرم و خائن به سفارتخانه های بیگانه، مذاکرات مفصلی با سفرای مقیم به عمل آورد و با متانت و استدلال به آن ها تفهیم کرد که از حمایت و پناه دادن به مجرمین (که دخالت آشکار در امور داخلی و قضایی ایران بود) دست بردارند.

در همین راستا، امیر با تأسیس سیستم خفیه نگاری، بر عملکرد و دخالت بیگانگان نظارت نمود و با قلع وقمع سیاسی رجالی که مورد حمایت سفارتین بودند، عملاً خصومت قدرت های خارجی را برای خود خریده بود.

(7) امیرکبیر در راستای حذف اکثریت ناآگاه، به اصلاحات فرهنگی فراوانی دست زد.

تأسیس روزنامه، گسترش ترجمه و نشر کتاب، تأسیس دارالفنون و سایر اقدامات فرهنگی امیر را باید در همین راستا ارزیابی کرد.

در واقع امیر معتقد بود که حتی برای استفاده از علوم جدید و قوانین و دستاوردهای اجتماعی غرب از جمله قانون، پارلمان، بهداشت و غیره، ابتدا به زیرساختی به نام استقلال و آگاهی داخلی و بومی نیاز است.

امیرکبیر مصونیت قضایی بیگانگان را بی اثر کرد، امتیازات شمال را از دست روس ها خارج ساخت، جلوی تأسیس کنسولگری روس ها در استرآباد را گرفت، آزادی تجاری روس ها را که براساس عهدنامه ترکمانچای به آن رسیده بودند، عملاً بی خاصیت ساخت و با رعایت عدالت در مقابل بیگانگان ایستاد؛ امری که باعث شد قدرت های بیگانه در عین دشمنی، به دیده احترام به او بنگرند.

در عرصه اصلاحات اقتصادی نیز تکیه امیرکبیر بر داشته های بومی و داخلی بود.

تشویق صادرات و صنعت کاران داخلی، حمایت از صنایع دستی و استخراج معادن و حمایت از کشاورزی، نگاه به درون را در امر توسعه نمایان می سازد.

در همین راستا بود که عده ای از استادکاران باهوش و خوش ذوق ایرانی را به منظور فراگیری رشته های جدید صنعت، به سن پترزبورگ گسیل کرد و کارخانه های بلورسازی تهران، کاغذسازی اصفهان و کارگاه های چدن ریزی و نساجی را به سبک نسبتاً جدید احداث نمود.

امیرکبیر در راستای حمایت از تولیدات داخلی و صنایع دستی، دستور داد لباس متحدالشکل نظامیان از شال پشمین مازندرانی و سایر نیازهای نظامیان از جمله سردوش آنان با سفارش به تولیدکنندگان داخلی تهیه گردد.

(8) امیرکبیر اولین بار در قامت یک دولت مسئول، در امور توسعه کشاورزی دخالت کرد.

ساختن سد، انتقال آب رودخانه کرج به تهران، تجدید بنای پل شوشتر، ترویج کشت پنبه آمریکایی و نیشکر و.

از اقدامات قابل اشاره امیرکبیر در راستای توسعه کشاورزی بود.

(9) تنوع اقدامات امیرکبیر در آن مدت کوتاهی که ایران در فتنه های متعددی همچون فتنه بابیه، سالار و جدایی طلبی در بلوچستان، ترکستان و اکناف کشور می سوخت، از یک سو اهمیت و تجربه و هوش بالای امیر را می رساند و از سوی دیگر، تلاش او برای تنوع بخشیدن به اقتصاد و نیز رهایی از اقتصاد تک محصولی را نشان می داد تا ایران برای رسیدن به استقلال و خودکفایی، برگه های برنده متعددی در اختیار داشته باشد.

امری که در آن اوضاع جهل و عقب ماندگی، بسیار غریب می نماید.

امیرکبیر در راستای کاستن از نیازهای ایران به واردات فلزات گران بها و نیز فلزات دیگر، کوشید از امکانات و سرمایه گذاری های داخلی و ملی برای استخراج معادل غنی ایران بهره برداری کند.

امیرکبیر اگرچه کوشید در استخراج معادن از تجربه های اروپا و به خصوص اتریش بهره جوید، اما در این راستا، با سرمایه گذاری خارجی که آن را زمینه ساز نفوذ و دخالت قدرت های خارجی در امور داخلی ایران می دانست، به شدت مخالفت ورزید.

امیرکبیر با صدور فرمانی سپردن امتیاز معادن به اجنبی را اکیداً ممنوع ساخت (10) این کار امیر، آغاز تحول عظیمی در توجه به استخراج معادن در ایران گردید.

در همین راستا، معادن قراچه داغ، ماسوله گیلان و قطران رحمت آباد گیلان فعال شدند و به خصوص در تولید توپ ریزی و ساخت ادوات جنگی، کمک شایانی به دولت کردند.

(11) امیرکبیر از تأثیر علوم جدید غربی در رشد غافل نبود، به همین دلیل، با استخدام استادان معدن شناس از اتریش و صدور فرمان آزادی استخراج معادن برای اتباع ایرانی و دولت، قدم های عملی در این زمینه برداشت.

(12) در عرصه رشد ساختار نظامی ایران، کار امیرکبیر بسیار حساس تر بود و خودکفایی بیشتری را طلب می نمود.

وی خطر مستشاران نظامی بیگانه را بیشتر از سایر نیازهای ایران به غرب درک می کرد.

به همین دلیل، به تربیت نیروها و دانش نظامی با تکیه بر داشته های داخلی و مراکز جدید تأیید کرد.

از یک سو قسمتی از دارالفنون را به علوم نظامی اختصاص داد و دستور داد کتب و مقالات مفیدی در فنون جدید نوشته شود، به گونه ای که مهمات سازی، ایجاد کارخانه های اسلحه و پادگان های نظامی با بهره گیری از اصول جدید وجهه همت وی قرار گرفت.

امیر برای تقویت ایران به منظور ایستادن در برابر تهاجمات خارجی، به ایجاد نیروی دریایی و خرید کشتی های جنگی همت گماشت؛ امری که از زمان نادر مغفول مانده بود.

مخالفت صریح پالمرستون، وزیر خارجه انگلیس، با این تصمیم امیر و نیز امیدواری شیل بر اینکه پس از عزل یا مرگ امیر این خواسته پیگیری نشود، به درستی و اهمیت کار امیر در تشکیل نیروی دریایی ایران در خلیج فارس مهر تأیید می زند.

نتیجه گیری امیرکبیر پس از قائم مقام و خاندان فراهانی، پایه گذار عملی پیشرفت در ایران به شمار می رود.

او نیز همچون قائم مقام، سیاستی مستقل و ملی را در پیش گرفت.

کسب استقلال از طریق جلوگیری از نفوذ بیگانگان و خودداری از اعطای امتیازات جدید و نیز بی اثر کردن مفاد قراردادهای ننگین و امتیازات داده شده، مبارزه با فساد و نیز ستم ملوک الطوایفی و در یک کلام، تکیه بر داشته های بومی و اصیل ایرانی و تکیه بر اقتصاد داخلی و عدم اعتماد به روس و انگلیس، سرمشقی بود که قائم مقام در دوران صدارت کوتاه مدت خود، برای امیرکبیر یادگار گذاشته بود.

امیرکبیر نیز بر همین اساس، بنیان گذار اندیشه استقلال و نیز تکیه بر عوامل درون زای پیشرفت در ایران بود.

هم زمان با صدارت امیرکبیر، استقلال ایران با نفوذ بیگانگان و دخالت در امور داخلی و جذب رجال وابسته و نیز مدیریت نالایق برخی رجال متوهم، چهاراسبه به سمت اضمحلال پیش می رفت.

شمال و جنوب کشور در دست انگلیس و روس قرار داشت.

ارتش به جای دفاع از مردم، به سازمانی جهت سرکوب و نیز تاراج اموال آن ها برای تأمین سیورسات خود بدل شده بود.

در چنین شرایطی و در اثر فقدان دولت مسئول، هیچ دورنمایی از پیشرفت در ایران قابل رصد نبود.

کشاورزی و صنایع دستی در اثر رقابت نابرابر با محصولات غربی، در مسیر نابودی بود.

کارگزاران به شدت در فساد غوطه ور بودند.

دربار ابزار بی اراده ای در دست بیگانگان بود.

امیرکبیر در مسائل کشوری به امور مالی، اداری، اقتصادی، فرهنگی، آموزشی، اجتماعی و قضایی و در زمینه لشکری به توسعه امور نظامی و ارتش پرداخت.

(13) امیرکبیر مرکز ثقل اقدامات خود را کسب استقلال قرارداد و از همین طریق، با بازگرداندن اعتمادبه نفس به کارگزاران داخلی از یک سو حاکمیتی حداقلی را نصیب حکومت ناصرالدین شاه کرد و از سوی دیگر، با تشکیل دولت مسئول از طریق ایجاد دولت مستقل ملی، پیش زمینه ها و بسترهای رشد بومی را در ایران فراهم آورد.

اینکه گفته می شود امیرکبیر در راه پیشرفت ایران، به روش های بومی سازی و استفاده از توان و استعدادهای داخلی و با تکیه بر استقلال معتقد بود، به هیچ وجه به معنای غفلت از علوم جدید که در آن روزگار اروپا در آن سرآمد و جلودار بود، نیست، بلکه روش وی چه در شیوه حکومت داری و چه در عرصه ورود به پیشرفت، با نگاه به فقدان ها، فسادها و عقب ماندگی ها بود که می اندیشید با داشته ها و اصلاحات، آن فقدان ها و فسادها را باید اصلاح کرد و کشور را در مسیر رشد و سلامت در عرصه های رفاهی، فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و بهداشتی قرار داد.

آری، امیرکبیر ایران را در مقایسه با غرب دچار عقب ماندگی می دید، اما ریشه آن را در نظام قبیلگی قاجار و عدم کار و تلاش اجتماعی و اقتصادی و نیز فقدان اعتمادبه نفس و عزت نفس رجال قاجار می دانست که می اندیشیدند با تحریک دو ابرقدرت روس و انگلیس و از طریق به رخ کشیدن اعطای امتیاز به یکی از آن ها، می توانند کشور را از آسیب برهانند.

امیرکبیر به این گونه روش ها به عنوان روش های سطحی و مسکن های زودگذر نگاه می کرد و به دنبال رشد عمیق کشور بود و به همین منظور، اگرچه شرایط کشور و شاه را برای ورود به تغییر شیوه حکومت داری از طریق پارلمان و مظاهر دیگر دولت های غربی مناسب نمی دید، اما کوشید با رواج روزنامه و ترجمه کتب، این نیاز را به میان عموم مردم تسری دهد.

او نخستین نیاز ایران را پس از استقلال، نظم بخشیدن به همه امور می دانست.

حال اگر برخی از این مصادیق نظم همچون بحث تقسیم کار، قرار دادن تذکره عبورومرور، همگانی کردن علوم جدید از طریق تأسیس دارالفنون ها و بهره گیری از استادان و تجربه های رشدیافته صنعت کاران اروپایی هم بود، از آن ابایی نداشت.

او خود عقب ماندگی را علت العلل همه نداشته های ایرانیان نمی دانست، بلکه وی عقب ماندگی جنس ایرانی را معلول آن علت العلل ها، یعنی عقب ماندگی فرهنگی، بی نظمی، عدم تعریف دولت مسئول، ترجیح ندادن منافع ملی به جای منافع شخصی و گروهی، رقابت های بنیان برافکن، نظام و دوایر پوسیده اداری و دیوان سالاری، عدم امکان صحیح گردش نخبگان، بی توجهی به بهداشت و آموزش و رفاه عمومی (به خاطر فقدان دولت مسئول)، وابستگی، فساد داخلی، نفوذ بیگانگان، عدم شناخت کامل شاه از پتانسیل های داخلی و نیز منافع ممالک محروسه خویش و در یک کلام، فقدان استقلال کامل و نظم داخلی و فرهنگ کار جمعی و ملی می دانست.

پی نوشت ها: 1.

علی رضاقلی (1377)، جامعه شناسی نخبه کشی، نشر نی، چاپ یازدهم، ص100.

2.

محمد توحیدی چافی (1387)، قهوه قجری، نشر باز، ص105.

3.

همان، ص25.

4.

فریدون آدمیت (1348)، امیرکبیر و ایران، تهران، خوارزمی، ص255-251.

5.

همان، ص68.

6.

اشاره به سخنی از چرچیل که معتقد بود با استفاده از دو عنصر اقلیت خائن و اکثریت ناآگاه، می توان به اهداف استعماری در دیگر کشورها دست یافت.

7.

صادق زیباکلام (1379)، حاکمیت قاجارها، امیرکبیر و اصلاحات، مجله دانشکده حقوق و علوم سیاسی، ش50.

8.

http://www.

modiryar.

com 9.

همان.

10.

همان.

11.

اکبر هاشمی رفسنجانی (1363)، امیرکبیر قهرمان مبارزه با استعمار، قم، دفتر انتشارات اسلامی.

12.

فریدون آدمیت، همان، ص394.

13.

علی اصغر شمی، ایران در دوره قاجار، تهران، انتشارات علمی، ص165.


کلید واژه ها: ایران - بیگانگان - امیرکبیر - اقتصاد - اقتصادی - انگلیس - خاک ایران - مدیران اجرایی - توسعه اقتصادی - انتقاد - ایرانی - دولت - بهداشت - اقتصاد ایران - شهرهای ایران - سالروز شهادت - سیاست خارجی - سیاسی - اعزام - آموزش - همراه - بیمارستان - عصر قاجار - انگلستان - رفاه - دیپلمات - استخدام - وابستگی - پیشرفت - مبارزه

آخرین اخبار سرویس:
تحقیق و تفحص از سرخابی ها در مجلس کلید خورد + فیلم

تقدیر معاون وزیر بهداشت از پرستاران با اهدای گل + عکس

طرح «مکنت» در شهرستان طبس اجرا می شود

سید ابراهیم معصومی؛ محسن مهاجرنیا راهبردهای سیاسی صادقین(ع) در مواجهه با انحرافات سیاسی و فرهنگی

واکنش های مجازی به گفت و گوی رییس جمهور با مجری صداوسیما + فیلم

محمد فرهوش، حسن تقیان، محمدعلی جمشیدی، رقیه کشمیری فراتحلیل مطالعات هوش معنوی

مصطفی صالحی، حمید عبداللهیان، علیرضا اسحاق پور هوموفیلی در شبکه های اجتماعی مجازی

پاتک شبانه پلیس به باندهای تبهکار پایتخت + فیلم

قدرت نمایی در زمان قاجار!/ عکس

سردار کوثری به دستور رهبری برای خروج نیروهای نظامی از فعالیت اقتصادی واکنش نشان داد!

مجید ملایوسفی جان راولز و روش تعادل اندیشه ورزانه در اخلاق

امام میخواست مانند همه مردم ایران که زیر فشار بودند زندگی کنند

استقبال قابل توجه کتاب خوانان از آثار مرحوم آیت الله حایری شیرازی

عکس های دیده نشده از ایران قبل از انقلاب

طلبه ای که در لباس مرزبانی به شهادت رسید

محمدعلی شکری نیا، محمود نوذری مبانی و مفروضات پژوهش در پدیده های هستی از دیدگاه قرآن کریم

تنها اثر به جا مانده از ارگ سمنان

مهدی منفرد ‏ براهین عقلی ـ نقلی اثبات وجود خداوند در تفسیر قمی

عوامل موثر در آمار استفاده از مواد مخدر در میان جوانان

«مادورو» برای دومین بار نامزد انتخابات ریاست جمهوری می‎شود

صداهای مخرب مغز چه هستند؟

کشف خانه تیمی اخلالگران توسط سپاه

غفلت یعنی چه؟ عوامل غفلت در قرآن و روایات

جعفر جدیری، علی فتحی آشتیانی، فرشته موتابی، حمیدرضا حسن آبادی اثربخشی زوج درمانی با رویکرد اسلامی بر رضایت زناشویی

اعلام آمادگی نیکلاس مادورو برای نامزدی مجدد در انتخابات ریاست جمهوری

دانلود آلبوم جدید جاوید نصیری بنام به قول خودت

دانلود آهنگ جدید مرتضی سرمدی بنام همه هستیم

دانلود آهنگ جدید سعید بیباک بنام نازی

اولین روز کاری

کاش چشمانت را باز می کردی آقای طارمی!

موافقت رهبری با اختصاص اعتبار برای مقابله با ریزگردهای جنوب کشور

تنها اثر به جا مانده از ارگ سمنان/ عکس

بیست روز قبل از شهادت

عکس/ علی مطهری فوتسالیست شد

اعزام 130نفر دانش آموز به اردوی راهیان نور

پیام اقتدار در جهت صلح

اعلام اسامی پذیرفته شدگان تکمیل ظرفیت کنکور 96

اقدامات پژوهشی در ارتقا سطح آگاهی طلاب مؤثر است/رونمایی از کتاب «پژوهش تمرینی» در مازندران

نظر گوینده خبر درباره مصاحبه دیشب «رشیدپور» +عکس

نوبخت سبحانی ,فرانک سعیدی فرد ,حسن جنگی ,معصومه جعفری تحلیل شاخص ها و ابعاد توسعه پایدار محله ای در راستای ارتقای امنیت شهری

الناز شاکردوست روی تخت بیمارستان +عکس

عباس ارغان تحلیل و بررسی جغرافیایی جرم و بزهکاری درکاربری های شهری

دانلود آهنگ جدید مجید حائری بنام نپرس ازم

پاسخ جالب به سلفی جنجالی «آمیتاب باچان»

انفجار 2 در بنغازی لیبی/ 11 کشته و چند زخمی

انتخاب خیابانی برای نامگذاری به نام «مصدق»

هدف حوزه انقلابی تقویت اعتماد میان مردم و نظام اسلامی است

قلیون آزاد شد؟!

رییس جدید «اف بی آی» ترامپ را تهدید کرد

ابطحی: اصلاح طلبان قصد براندازی نظام جمهوری اسلامی را نداشته و ندارند

گل آرایی ضریح حضرت زینب(س) +عکس

تکذیب حمله شبانه به شهرداری تهران

دو عکسی که ادعای رشیدپور را نقض کرد

علی چاپرک، حجت الله حاجی حسینی رابطه علم و فنّاوری از منظر سیاست گذاری، آموزش مهندسی و حوزه عمومی

پذیرش سراسری حوزه های علمیه خواهران آغاز شد

دانلود آهنگ جدید رضا غلامی بنام معجزه

دانلود آهنگ جدید پوریا آریا و محسن تیوان بنام وای قلبم

9 نکته ابطحی از مصاحبه تلویزیونی رییس جمهور

توییت تند زیباکلام درباره گفتگوی صداوسیما با روحانی

جزییات گزارش وزارت کشور از ناآرامی ها

اعتبار مقابله با گرد و غبار خوزستان از لایحه بودجه 97 حذف نشده است

وعده جالب حسن روحانی؛ موعد اتمام 2 ساله مسکن مهر 2 ماهه شد

تصاویری از پشت بام زیبای یک مدرسه

مک مستر: برنامه موشکی ایران از اولویت های امنیت ملی ترامپ در داووس است

سازمان ملل درباره انبارهای سلاح شیمیایی تحقیق کند

دانلود آهنگ جدید امیر بهادر نبی زاده بنام حواسم با توه

دانلود آهنگ جدید علی پرویزی بنام مرز بی نهایت

دانلود آهنگ جدید امین باقری بنام رز سرخ

راهنمای انتخاب و خرید لباس زیر مردانه

احتمال افزایش سقف حقوق ها تا 25 درصد

معجزه ترنجبین در نابودی سرفه

تصاویر/ مراسم جشن میلاد حضرت زینب(س) و بزرگداشت مرحوم حجت الاسلام والمسلمین مظاهری

خاموشی: دولت هاشمی را در ورشکستگی نجات دادم؛ مجمع تشخیص باید تبدیل به مجلس دوم شود

دستور مونسان به معاون میراث فرهنگی برای رسیدگی به وضعیت خانه نیما یوشیج

چه هدیه ای خانم ها را خوشحال می کند؟

عکس/ قدرت نمایی در زمان قاجار!

جزییات گزارش ارائه شده به رییس جمهور از حوادث اخیر

ویدئو / این داروها را حین پرواز مصرف نکنید

چرا دعا و طلب باران نمی کنیم

شمخانی: بازبینی برجام ناشی از توهم ترامپ است

تامین اجتماعی درحال ورشکستگی است هرکس جز این بگوید، لاپوشانی می کند!

عملیات شبانه پلیس تهران/ عکس

دانلود آهنگ جدید رضا بیجاری بنام آروم آروم

دانلود آهنگ جدید مهران قره داغی بنام آرزو کن

دماوند، بزرگترین کشتی جنگی ایران در دریای خزر،در حال غرق شدن است!

ورود کاروان «شوق تلاوت» به جزیره قشم / نوبت قرعه‎ها مشخص شد + عکس

حقوقی که مؤمنین بر گردن یکدیگر دارند

تصاویر/ رزمایش محمد رسول الله (ص)

از اصلاحات اقتصادی عقب نشینی نمی کنیم

آمریکا به دنبال حفظ کانون های مناقشه در غرب آسیاست

برگزاری چهارمین نشست مشترک کنسولی ایران و سوییس

چگونگی انتخاب «جمشید ممتاز» به عنوان قاضی دادگاه لاهه

اعتماد سپرده گذاران به بانک ها را سلب نکنید

فال روزانه چهارشنبه 4 بهمن 1396

تصاویر/ دیدار مسئولین فرهنگی سازمان اوقاف و امور خیریه کشور با آیت الله العظمی نوری همدانی

واکنش متفاوت سیاسیون به دومین گفت وگوی رییس جمهوری در دولت دوازدهم

چگونه اضطراب کودک را کم کنیم؟

امین اکبری ,امیر ملکی ,محمدجواد زاهدی ,شاه بختی رستمی تحلیل فضایی اجتماعی جرایم خشونت آمیز

دانلود آهنگ جدید مهرداد عجمی بنام هوا خوبه

یادداشت/ اهمیت حکم دادگاه قانون اساسی عراق درباره انتخابات

واکاویِ نمونه های دولتی پیشرفت درون زا در عصر قاجار به بهانه بیستم دی ماه، سالروز شهادت میرزا محمدتقی خان امیرکبیر اولین کوشش ها در پی ریزی دولت مسئول

واکاویِ نمونه های دولتی پیشرفت درون زا در عصر قاجار به بهانه بیستم دی ماه، سالروز شهادت میرزا محمدتقی خان امیرکبیر اولین کوشش ها در پی ریزی دولت مسئول