مطالب مرتبط:
حسینی در گفت و گوی تفصیلی با فارس: مسئولان با درمان زخم های جامعه فرصت سوءاستفاده دشمنان را بگیرند/ نباید با کسی که آگاهانه آشوب کرده مسامحه کرد/ لزوم تفکیک میان حرکات وحشیانه و مطالبات مردم
دیدار فرستاده پوتین با رییس جمهور سوریه/ اسد: توطئه دشمن برای تجزیه سوریه و کل منطقه شکست خورد
دیدار فرستاده پوتین با رییس جمهور سوریه/ اسد: توطئه دشمن برای تجزیه سوریه و کل منطقه شکست خورد
فتنه دشمن در نا آرامی های اخیر با حرکت ولایی مردم با بصیر کشور شکست خورد
فتنه دشمن در نا آرامی های اخیر با حرکت ولایی مردم با بصیر کشور شکست خورد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 23 دی 1396 ساعت 00:012018-01-12سياسي

رستاخیز کربلا3/ سردار نوری در گفت وگوی تفصیلی با فارس: مستحکم ترین خطوط دفاعی دشمن در کربلای4 شکست


فرمانده وقت لشکر 57 حضرت ابوالفضل می گوید: در کربلای4 برای نخستین بار خط دشمن در شلمچه شکسته شد.

با این حال، امکان تداوم عملیات میسر نبود لذا دستور توقف عملیات را صادر کردند.

- "- پرونده ویژه رستاخیز کربلا ؛ مهدی بختیاری: سردار روح الله نوری در سال های دفاع مقدس و در مقطع عملیات کربلای4 فرماندهی لشکر 57 حضرت ابوالفضل(ع) را برعهده داشت.

این لشکر ازجمله یگان هایی بود که علی رغم شکست عملیات در منطقه اصلی، در منطقه تک پشتیبانی به خوبی عمل کردند و توانستند خط دفاعی دشمن را در شلمچه بشکنند.

در گفتگوی کوتاه با ایشان به بررسی برخی موضوعات در رابطه با عملیات کربلای 4 و 5 پرداختیم.

سردار نوری هم اکنون جانشین فرمانده نیروی زمینی سپاه است.

بیشتر بخوانید: *** * برخی معتقدند کربلای4 را نمی توان یک عملیات کاملا شکست خورده محسوب کرد چراکه علی رغم شکست در منطقه اصلی، برخی دستاوردها نیز در مناطق دیگر بوجود آمد که پایه گذار عملیات کربلای5 شد.

نظر شما که در آن مقطع فرمانده یکی از لشکرها در منطقه تک پشتیبانی بودید و عملکرد موفقی نیز داشتید، چیست؟ عملیات کربلای4 در سوم دی ماه 65 آغاز شد، ولی به دلیل هوشیاری دشمن، 24 ساعت بعد متوقف شد و اگرچه سرنوشت جنگ در این عملیات روشن نگردید، ولی این مهم در عملیات بعد یعنی کربلای5 تحقق یافت.

در عملیات کربلای4 رزمندگان با در هم شکستن مستحکم ترین خطوط دفاعی دشمن در منطقه شلمچه و انهدام قوای ورزیده صدام و حزب بعث، موقعیت برتر سیاسی و نظامی ایران را که با فتح فاو در عملیات والفجر8 حاصل شده بود، در کربلای5 تثبیت کردند و زمینه خاتمه جنگ را از موضع برتری ایران فراهم کردند.

در طراحی عملیات کربلای4 ابتدا محور شلمچه به عنوان یکی از فلش های اصلی حمله مطرح شد ولی بعدا به دلایلی مثل محدودیت های مختلف، به عنوان تلاش فرعی عملیات و با هدف درگیر کردن سپاه سوم و تجزیه فرماندهی امکانات و توان دشمن در نظر گرفته شد اگر چه مأموریت این منطقه در دو محور پنج ضلعی و جزیره بوارین برعهده قرارگاه نجف قرار گرفت که به جز رخنه لشکرهای 19 فجر و 57 حضرت ابوالفضل(ع) در پشت خطوط دفاعی شلمچه، در بوارین موفقیتی به دست نیامد اما دستاوردهای شلمچه قابل بهره برداری و توجه در کربلای5 شد.

* با توجه به موفقیت در منطقه شلمچه و شکستن خط دفاعی دشمن، چرا به یگان های حاضر دستور عقب نشینی داده شد؟ در کربلای4 برای نخستین بار خط دشمن در شلمچه شکسته شد اما با وجود شکسته شدن این خطوط، امکان تداوم عملیات میسر نگردید لذا به منظور حفظ قوا و طراحی عملیات مجدد، از ادامه نبرد صرف نظر شد.

فرمانده محترم کل سپاه که از ناکامی کربلای4 فقط ضعف دشمن در شلمچه را شناسایی کرده بود، ازجمله افراد امیدواری بود که در جلسات تصمیم گیری بر اجرای عملیات در این منطقه اصرار داشت و به عبارت دیگر، اگرچه عملیات کربلای4 به موفقیت نینجامید، اما تاکتیک به کار رفته در آن عملیات در محور شلمچه که سبب شکسته شدن خط دشمن و نفوذ به عمق مواضع آنها شد، آسیب پذیری مواضع مستحکم شرق بصره را آشکار کرد.

* با توجه به اینکه شما فرمانده یکی از یگان های اصلی عمل کننده در تک پشتیبانی در کربلای4 بودید و عملکرد موفقی هم داشتید، در طرح ریزی کربلای5 که چندین جلسه برای آن انجام شد، چقدر از این تجربه استفاده کردند و شما در این جلسات چه مطالبی را طرح کردید؟ فردای عملیات کربلای4 از طرف قرارگاه اصلی تماس گرفتند که در عقبه، باید در جلسه شرکت کنیم.

البته صبح عملیات که نیروها در حال برگشت بودند و زخمی ها و شهداء را از داخل 5 ضلعی به بیرون و سمت خط خودی انتقال می دادیم، به همراه گردان ها زیر آتش توپخانه دشمن و بمباران هوایی که شرایط خاص خودش را داشت، خود را به قرارگاه رساندم به همراه شهید ملکی که در بمباران هوایی شهید شد، وارد اتاق جلسات شدم، البته با خستگی روزهای قبل و شب عملیات و بمباران در محوطه قرارگاه، تقریباً اعضای جلسه به احتمال قوی منتظر حقیر بودند چون بحث ها تمام شده بود، از من خواستند طرح عملیاتی که اجرا کرده بودیم را یکبار روی نقشه که به دیوار نصب بود بیان کنم؛ هم آرایش دشمنی و هم طرح عملیات خودی که این گزارش به دقت مطرح شد.

در این جلسه همه موارد دیگر ازجمله منطقه آغاز عملیات، استعداد نیروها، نحوه تاکتیک گردان ها برای ورود به 5ضلعی و نحوه انهدام دشمن و سقوط خطوط آن و سقوط هلالی ها مورد بررسی قرار گرفت.

* چه کسانی در جلسه بودند؟ فرمانده وقت کل سپاه (محسن رضایی)، مسئولان قرارگاه مربوطه، فرماندهان قرارگاه های عمل کننده و فرمانده لشکرها.

پس از بحث در جلسه، مقرر شد برابر دستور فرمانده محترم وقت سپاه، بنده و جانشین بنده (سردار کشکولی) و فرماندهان محورهای لشکر 57 حضرت ابوالفضل(ع) درخصوص نحوه رخنه در 5ضلعی و عملیات گردان ها در کربلای4 ، برابر طرح مربوطه، با لشکر هایی که درخواست داشتند همکاری کنیم که این همکاری با درخواست برخی فرماندهان لشکرهای عمل کننده انجام شد.

* علی رغم لو رفتن عملیات در همان ساعات اولیه در منطقه اصلی ولی عملکرد نیروها در تک پشتیبانی موفقیت آمیز بود.

اولا این عملیات به نظر شما چطور لو رفت و چطور یگان های شما توانستند در تک پشتیبانی عمل کنند؟ در این رابطه نظر بنده هم مانند نظر سردار فرمانده محترم کل سپاه در دوران دفاع مقدس و سردار صفوی است که آمریکایی ها با ماهواره ها کلیه آمار و اطلاعات و ترددهای ما را زیر نظر داشته و اطلاعات لازم از نقل و انتقال نیروها و امکانات و تجهیزات ما را در اختیار دشمن قرار می دادند و عراق هم از این اطلاعات استفاده می کرد.

ولی در منطقه شلمچه و خاصه در 5 ضلعی، اوضاع فرق داشت و لشکر 57 حضرت ابوالفضل(ع) و لشکر 19 فجر با رعایت کلیه موازین اطلاعاتی و حفاظتی از جمله در تردد و در حمل و نقل و جا به جایی و استقرار و ارتباطات و تماس ها و با استفاده از استتار و اختفاء، دشمن را غافلگیر کردند.

خصوصاً اینکه دو لشکر از یک جناح و پهلو عمل کردند و دشمن حساسیت زیادی نداشت.

* بعد از شکست در عملیات، چطور فرماندهان توانستند یگان ها و نیروها را برای انجام یک عملیات بزرگ دیگر در فاصله تنها 2 هفته آماده کنند؟ در آن ایام نیرو به اندازه کافی و نیاز اعزام و سازماندهی شده بود و گردان ها تقریباً با کمبود نیرو مواجه نبودند.

گردان هایی هم که در کربلای4 وارد عمل شدند به عقب اعزام و از مابقی گردان هایی که آمادگی برای عملیات داشتند، در کربلای5 کمک گرفته شد.

* مهمترین دستاوردهای عملیات کربلای5 از نظر شما چه بود؟ یکی از این دستاوردها، تحمیل اراده ملت ایران بر دشمنان اسلام و انقلاب اسلامی است که منجر به قبول بخش مهمی از مطالبات بر حق ملت ایران با تصویب قطعنامه 598 در سازمان ملل شد.

همچنین در این عملیات ما توانستیم ضمن وارد آوردن تلفات سنگین به نیروهای بعثی، اسرا و غنیمت های تجهیزاتی زیادی نیز از آنها بگیریم.

* برخی افراد در مقاطع مختلف سعی در ایجاد شبهاتی در جنگ و عملکرد فرماندهان دارند که یک نمونه آن درباره همین عملیات کربلای4 بود.

به نظر حضرتعالی راه مقابله با این شبهه افکنی ها چیست؟ باید از طرق مختلف روشن گری کرد و بخش زیادی از این روشنگری می تواند توسط نخبگان، دلسوزان و فرماندهان آن دوران صورت بگیرد.

باید از طریق صداوسیما، رسانه ها فضای مجازی، آموزش و پرورش و.

این مسایل مطرح شده و در دبیرستان ها و دانشگاه ها به بازگویی حقایق بپردازیم.

از طرف دیگر تدوین این موضوعات در کتب درسی و دانشگاهی توسط اساتید متدین و انقلابی و بازگویی حقایق دفاع ملت ایران دربرابر متجاوزین می تواند بسیار راهگشا باشد.

انتهای پیام/ http://fna.

ir/a3aqhi نظرات دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد
کلید واژه ها: کربلا - شلمچه - حضرت ابوالفضل - شکست - منطقه - لشکر - سردار - رستاخیز - موفقیت - نخستین - نوری - ایران - دفاع مقدس - سپاه - گفتگوی - جانشین - سیاسی - نظامی - رابطه - جزیره - درگیر - طراحی - مناطق - مهدی - مقدس - صدام - حمله - ساعت - هایی

آخرین اخبار سرویس:
با دقت و حساسیت بالا به دنبال بررسی جعبه سیاه سانچی هستیم

تیپ لیلا اوتادی دیشب در یک مراسم! + عکس

تیپ متفاوت «شقایق فراهانی» در یک گالری! + عکس

قرار عاشقانه نرگس محمدی و علی اوجی در یک کافی شاپ! + عکس

نخستین نماز جمعه به امامت آیت الله خامنه ای (عکس)

توصیف جالب «جهانگیری» از «هاشمی» (اینستاپست)

از تحریف صحبت «روحانی» تا سکوت برابر «احمدی نژاد»

تتوی عجیب یک عنصر «انتخابات 96» (عکس)

آخرین اخبار «شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان»

خودروهای هیبریدی پشت چراغ قرمز دولت

پاسخ به ابهامات «سانحه نفت کش»/ شبیه سازی سناریوهای فنی برای تغییر احتمالی شرایط/ تصویب «پروتکل الحاقی» فعلا در برنامه کار ما نیست/ آمریکایی ها در برجام شکست خورده اند

فراهم شدن امکان حسابرسی عملکردی بودجه 97 توسط دیوان محاسبات کشور

انتقاد از دولت روحانی «نان» دارد؟!

رابطه طهارت انسانی با بطون قرآنی از نگاه سید جلال الدین آشتیانی - بخش دوم و پایانی مراتب طهارت برای فهم قرآن

تیلرسون: راهبرد ما در سوریه از بین بردن نفوذ ایران است

ثبت نام دوره های آموزشی «کلامی ـ حدیثی» آغاز شد

برنامه های شعبه لرزاده جامعهالقرآن در ایام دهه فجر اعلام شد

آغاز دور جدید حفظ تخصصی مؤسسه بحرالقرآن شهر قدس

امام خمینی: آرای عمومی شاه را خلع کرده است

محفل قرآنی ویژه بانوان در زابل برگزار شد

لیست 15 نفر از زیباترین زنان سلبریتی 100 سال اخیر دنیا + عکس ها

غزه و فلسطین عرصه ی رسوایی غرب است/ مسئله ی غزه مسئله ی یک تکه سرزمین نیست/ فلسطین آزاد خواهد شد

صدراعظم نوری: وعده های داده شده به خانواده های شهدای پلاسکو محقق شده است

کلید قرآنی رسیدن به سعادت و خوشبختی

طرح بودجه موقت دولت به تصویب مجلس نمایندگان آمریکا رسید

دولت ترامپ همچنان در آستانه تعطیلی

اثرات تحریم اخیر آمریکا علیه افراد و نهادهای ایرانی چیست؟ / آیا این تحریم ها صرفا جنبه نمایشی دارد؟

چیستی عدل - بخش دوم معنای عدل بر اساس نصوص وحیانی

مجلس نمایندگان آمریکا به طرح تصویب بودجه موقت رای مثبت داد

دیدار نظربایف با گوترش/پیشرفت مذاکرات آستانه و تاکید بر مذاکرات ژنو

سیر تحول و تکامل فقه سیاسی در ادوار تطور فقه سیاسی شیعه - بخش دوم و پایانی تقابل فقاهت و سلطنت

یک مقام منصوب ترامپ به دلیل اظهارات اسلام ستیزانه استعفا کرد

بدترین مردگان از زبان پیامبرچه کسانی اند؟

عکس/نفتکش های زمان قاجار را ببینید

عملی که جز خداوند کسی اندازه پاداش آن را نمی داند

رابطه حقوق بشر و انسان شناسی - بخش دوم و پایانی رابطه حقوق بشر و انسان شناسی دینی

فلسفه تفاوت های جنسیتی از منظر عدل الهی - بخش دوم و پایانی تفاوت های جنسیتی از منظر عدل الهی

واکاوی معیار تشخیص جنسیت دوجنسه ها در فقه مذاهب اسلامی با رویکرد روایی - بخش دوم و پایانی اختلاف و اضطراب در متن های منقول روایت شریح

چرا پویا مثل نسیم دیده نمی شود؟

اثم یعنی چه؟ اثم در قرآن به چه معناست؟

نامه آیت الله عرب به آیت الله یزدی در واکنش به انتقادات به مواضع رییس جمهور

مردم امروز نبود آیت الله هاشمی را احساس می کنند مشکلات کشور با نزاع و تفرقه حل نمی شود

مردم امروز نبود آیت الله هاشمی را احساس می کنند/ مشکلات کشور با نزاع و تفرقه حل نمی شود

چالش های تک فرزندی درجامعه ایرانی/ فردگرایی وکاهش سرمایه اجتماعی

موافقت استاندار خوزستان با استعفای فرماندار ویژه دزفول

هیلی: ایران عامل بی ثباتی خاورمیانه است

7 حق واجبی که مؤمنین گردن یکدیگر دارند

لزوم استفاده دستگاه ها و وزارتخانه ها از توانمندی های داخل

فیلم/ گفتگو با رهبر انقلاب درباره شخصیت شهید نواب صفوی

خواب عمیق یک نماینده در مجلس

ترامپ: اگر این مسیر را ادامه دهیم انتخابات زیادی را خواهیم برد

اظهارات پدر مهماندار نفتکش سانچی

اولین تمرین طارمی در الغرافه قطر+عکس

معلول ذهنی یارانه اش را به فقرا بخشید

بی پولی سیستماتیک "سلامت" و "وضع وخیم دارو"

مدیری به احمد نجفی: شما نورچشمی احمدی نژاد بودید

عکس فیسبوک راز قتل را آشکار کرد+تصویر

متلک های یک روزنامه به کیهان و مصباح یزدی!

یادداشت اینستاگرامی قالیباف در سالگرد حادثه پلاسکو

واکنش سردار سلیمانی به آتش زدن پرچم ایران

لایحه بودجه 97 برپایه اقتصاد ریاضتی تنظیم شده نه اقتصاد مقاومتی

گشایش دفتر یادبود «شهدای خدمت» حادثه سانچی در سفارت ایران در کویت

نیازمند نهضت روشنگری هستیم

صالحی: تئاتر می تواند نشاط را در جامعه بگستراند

فرهنگ مناظره در دانشگاه ها وجود ندارد

«جامه پیامبر»؛ پاسخی به ابهامات درباره لباس روحانیت

لطفا مردم را عصبانی نکنید!

ستاره استقلال خیال هواداران را راحت کرد+عکس

رباعی های یک شاعر در مدح بانوی کربلا

نهمین جشنواره «کتاب برتر» برگزیدگان خود را شناخت

زلزله جوادآباد مربوط به گسل پیشوا است

دانلود آهنگ جدید فرید نظری بنام کجایی

فریاد هم می کشم اما فعلا فحش می خورم!

شفا گرفتن بیمار قطع نخاع از امام رضا(ع) تایید شد

سردار جلالی: اگر به مدیریت فضای مجازی توجه نکنیم، ایران اسلامی اشغال می شود

دیدار 6 ساعته وزیران امور خارجه جمهوری آذربایجان و ارمنستان

حفاظ آهنین برای دولتی ها در مجلس!

نماینده هلند در سازمان ملل: همه طرف ها تعهدات برجامی را اجرا کنند

تکذیب اجبار زندانیان به مصرف هرگونه دارو

کاش آن نادان بجای پرچم، من را 10 بار آتش می زد

آقای استاندار! فتنه بیخ گوش شماست +عکس نوشت

لغو برجام پیامی نگران کننده به جهان خواهد بود

فال روزانه جمعه 29 دی 1396

سازمان اداری استخدامی: 67 مورد از قانون مدیریت خدمات کشوری اصلاح شد/ حقوق و مزایای کارکنان و بازنشستگان تغییر می کند

بی سوادی 32 درصد لازم التعلیم ها در سیستان و بلوچستان

مردم بزرگ ترین سرمایه انقلاب هستند/ چگونه می توان دشمن را منجی و حلال مشکلات خواند؟ / سپاه سایه امنیت را بر سر منطقه گسترانده است

دلجویی استاندار از خانواده کشته شدگان لرستانی حادثه نفتکش سانچی

مردم بزرگ ترین سرمایه انقلاب هستند/ چگونه می توان دشمن را منجی و حلال مشکلات خواند؟ / برای انتقال ارزش های انقلاب به نسل نو نیازمند نهضت روشنگری هستیم

«قانون شنود اطلاعات خارجی» در سنای آمریکا تصویب شد

فردی که می خواهد سعد حریری عراق شود

مراسم یادبود خدمه کشتی سانچی در بوشهر (عکس)

عضو سابق شورای شهر: گزارش نجفی از عملکرد سالهای گذشته شهرداری قریب به واقعیت است

واکنش علم الهدی به اتهام دخالت در اعتراضات اخیر مشهد: من در سفر سبزوار بودم

3 تکنیک قرآنی که زندگیتان را دگرگون می کند

نامه رییس دفتر سیاسی حماس به مقام معظم رهبری

آیت الله شبیری زنجانی: در ملاقات اول از هاشمی خوشم نیامد/ احمدی نژاد خیلی از حد خود خارج می شد

نهمین جشنواره کتاب برتر برگزیدگان خود را شناخت مسجد جامعی: پای کتاب کودک را به عرصه های بین المللی باز کنید

فضای مجازی باید مورد بررسی فقهی قرار بگیرد

سرلیستس رییسی جدی است؟

شهید نواب صفوی تحولات زیادی را در جامعه به وجود آورد/ ملی شدن صنعت نفت از اقدامات جنبش فداییان اسلام بود

رستاخیز کربلا3/ سردار نوری در گفت وگوی تفصیلی با فارس: مستحکم ترین خطوط دفاعی دشمن در کربلای4 شکست

رستاخیز کربلا3/ سردار نوری در گفت وگوی تفصیلی با فارس: مستحکم ترین خطوط دفاعی دشمن در کربلای4 شکست