مطالب مرتبط:
شیطان چه زمانی به انسان ضربه می زند؟
معاون کمیته امداد: ارائه خدمت بی منت به شریف ترین انسان ها افتخار کمیته امداد است
نقش بسیج اساتید در تربیت انسان های تراز انقلاب اسلامی، اساسی است
ارائه خدمت بی منت به شریف ترین انسان ها افتخار کمیته امداد است
نقش بسیج اساتید در تربیت انسان های تراز انقلاب اسلامی، اساسی است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 21 دی 1396 ساعت 12:012018-01-11سياسي

شیطان چه زمانی به انسان ضربه می زند؟


امام معصوم است یعنی معتصم بحبل الله، یعنی کتاب الله است.

همه هستی اش با کتاب و فرمان خدا یکی است و هر کاری که انجام می دهد کتاب را پیش خود می گذارد و به مرّ کتاب عمل می کند.

- "، آیت الله سیدمحمدمهدی میرباقری رییس فرهنگستان علوم اسلامی در سخنرانی ای به موضوع ریشه عصمت و طهارت اهل بیت(ع) اشاره کرده است که در ادامه می آید: اعتصام بالله منشأ عصمت ائمه صفت عصمت در ائمه(ع) به اشکال مختلفی توضیح داده شده است.

این سؤال مطرح می شود که ریشه عصمت کجاست؟ چطور امام معصوم است؟ یکی از تعابیر نورانی که در آن صفت عصمت توضیح داده شده در زیارت غدیریه امیرالمؤمنین (ع) است که از امام هادی(ع) نقل شده است.

این زیارت فوق العاده، شامل یک دوره معارف شیعی است که اختصاصی هم به روز غدیر ندارد تعبیر این است: أَنْتَ الْقَائِلُ لَا تَزِیدُنِی کَثْرَهُ النَّاسِ حَوْلِی عِزَّهً وَ لَا تَفَرُّقُهُمْ عَنِّی وَحْشَهً وَ لَوْ أَسْلَمَنِی النَّاسُ جَمِیعاً لَمْ أَکُنْ مُتَضَرِّعاً اعْتَصَمْتَ بِاللَّهِ فَعَزَزْتَ وَ آثَرْتَ الْآخِرَهَ عَلَی الْأُولَی فَزَهِدْتَ.

فَمَا تَنَاقَضَتْ أَفْعَالُکَ وَ لَا اخْتَلَفَتْ أَقْوَالُکَ وَ لَا تَقَلَّبَتْ أَحْوَالُک .

در این زیارت امام هادی (ع) این جمله را از حضرت علی(ع) نقل می کند که کثرت جمعیت و تجمع مردم در پیرامونم و حمایت آنها از من، بر عزت من اضافه نمی کند.

اینگونه نیست که من با آمدن مردم عزیز شوم و عزت خود را از آنها بگیرم.

انسان ها و بزرگان اهل دنیا اینگونه هستند که قدرت خود را از حمایت مردم می گیرند اگر مردم آنها را حمایت کنند، در مقابل دشمن احساس اقتدار و روی حرف های خود ایستادگی می کنند ولی اگر حمایت مردم را از دست دهند دچار احساس ضعف در مقابل دشمن می شوند.

در این تعبیر از حضرت علی(ع) نقل شده است که افزایش مردم پیرامون من بر عزت و نفوذناپذیری من اضافه نمی کند و پراکندگی مردم از دور من نیز باعث وحشت من نمی شود.

اینگونه نیست که من از پراکنده شدن مردم و تنها ماندن با دشمن بزرگ احساس نگرانی و اضطراب کنم.

شاید ترجمه این جمله این باشد اگر همه مردم مرا تسلیم دشمن کنند و با دشمن تنها بگذارند و رها کنند، من احساس تضرع و ضعف نمی کنم.

این تعبیر در نهج البلاغه هم از امیرالمؤمنین(ع) در جواب نامه برادرشان عقیل نقل شده که برادرشان عقیل فرمودند و شاید گلایه داشتند که مشی حضرت مردم را متفرق می کند و حضرت این جمله را در جواب او فرمودند.

طبق نقل در این زیارت در تفسیر این مطلب که چگونه ممکن است انسانی همه مردم دور او جمع شوند احساس قدرت نکند و اگر همه او را تنها بگذارند احساس ضعف نکند، امام هادی(ع) فرمودند: إعتَصَمت بِالله فَعَزَزتَ وَ آثَرْتَ الْآخِرَهَ عَلَی الْأُولَی فَزَهِدْتَ شما معتصم بالله و دست به دامن خدا هستید و با همه وجود به خدای متعال تکیه کرده و عزیز شدید.

شما آخرت را بر دنیا برگزیده اید، طبیعتاً نسبت به دنیا زاهد و فارغ هستید.

در ادامه این زیارت امام هادی(ع) چند خ صوصیت امیرالمؤمنین(ع) را بیان می کنند: وقتی شما با خدا به عزت و عظمت رسیدید و با اعتصام به او عزیز شدید در نتیجه افعال شما متناقض نیست.

خیلی اوقات افعال انسان آثار یکدیگر را از بین می برد، انسان عبادتی می کند به دنبال آن گناهی مرتکب می شود که آثار آن عبادت را از بین می برد.

در روایات آمده است گناهان آثار عبادت انسان را محو می کنند.

امام هادی(ع) در بیان خصوصیات حضرت علی(ع) فرمودند: همه افعال شما هماهنگ است هیچ تناقضی در بیان افعال شما نیست چون از یک ریشه برخاسته و فقط از فرمان خدا سرچشمه می گیرد بنابراین همه افعال شما هماهنگ است؛ اقوال و حرف های شما با هم اختلاف پیدا نمی کند.

اگر کسی عاملی جز خدای متعال در او تأثیر نداشت همیشه به یک گونه سخن می گوید؛ حالات شما دگرگون نیست همه احوالتان یک حال است و آن حال بندگی و خشوع در مقابل خدای متعال است، حال تکیه کردن بر خدای متعال و در مقابل بقیه عوامل ایستادن و مقاومت کردن است.

در بیان نورانی امام هادی ریشه نفوذناپذیری امیرالمؤمنین را اعتصام به خدای متعال تحلیل کرده و می فرمایند: شما با اعتصام به خدای متعال عزیز و نفوذناپذیر شدید.

یکی از صفات و اسماء الهی این است که خدای متعال عزیز است و عزیز یعنی نفوذناپذیر که در قرآن" هم بسیار تکرار شده است.

أرض عزیز یعنی سرزمینی که نفوذ ناپذیر است چنین زمین هایی آب در آنها نفوذ نمی کند از این زمین ها تعبیر به عزیز می کنند.

خداوند، تنها تکیه گاه انسان برای نفوذناپذیری وجود مقدس حضرت حق عزیز است یعنی نفوذناپذیر است و هیچ عاملی در او اثر نمی کند.

در دعای عرفه امام حسین(ع) تعبیر این است: إِلَهِی تَقَدَّسَ رِضَاکَ أَنْ تَکُونَ لَهُ عِلَّهٌ مِنْکَ فَکَیْفَ یَکُونُ لَهُ عِلَّهٌ مِنِّی خدایا رضای تو هیچ تعلیل بردار نیست که عاملی در تو اثر گذارد و تو را راضی کند.

در مورد انسان بعضی عوامل او را خوشحال یا غصه دار می کند ولی خدای متعال در معرض این حوادث نیست.

در این دعا تعبیر این است: خدایا من چطور می توانم مبدأ رضای تو شوم و کاری کنم که رضای تو حاصل شود.

هیچ عاملی در خدای متعال اثر نمی گذارد که او را خوشحال یا غصه دار کند و یا رنج ببرد.

هیچ عاملی در خداوند نفوذ نمی کند و این عزت منحصر به خدای متعال است.

انسان ها همه در مقابل عزت خدا ذلیل هستند و یکی از امتحان های خداوند این است که انسان در مقابل عزت او برای خود عزتی فراهم نکند و در مقابل فرمان او مقاومت نکند و تکوینا و باطنا تحت فرمان خداوند باشد.

انسان بدون اینکه بخواهد به دنیا می آید، جوان می شود، به کهنسالی می رسد و اینها تحت اختیار او نیست.

همان طور که انسان تکوینا تحت فرمان خدا است، خدای متعال از او می خواهد که اختیارش را تسلیم او کند و عبد مملوک باشد؛ در مقابل فرمان خدا تعزز نکند و هر فرمانی از جانب خداوند را امتثال کند؛ انسان در مقابل خدای متعال ذلیل است، فقرها و ضعف هایی دارد.

اگر این فقرها و ضعف های خود را به تکیه گاه حقیقی یعنی خدای متعال ارجاع دهد، عزیز و با تکیه به خداوند نفوذناپذیر می شود و عوامل دیگر در او اثر نمی کند.

چرا که راه نفوذ شیطان نقاط ضعف انسان است که از آن ها استفاده کرده او را تهدید، وسوسه و تحریک می کند.

شیطان قسم خورده است که همه انسان ها را جهنمی و از راه درست دور کند؛ او نقاط ضعف انسان را می داند گرسنگی، تشنگی، خستگی، غصه دار و خوشحال شدن، ترس و امیدوار شدن و از طریق همین نقاط ضعف در انسان نفوذ و او را از خداوند جدا می کند.

اگر انسان در نقطه ضعف هایش به خدای متعال تکیه کند نفوذناپذیر می شود و دیگر راهی برای نفوذ شیطان نیست.

یکی از صفات خدای متعال صمدیت اوست که یکی از معانی آن نفوذناپذیر بودن است.

در روایات آمده است در مقابل این صفت خداوند همه مخلوقات اجوف هستند به این معنا که مخلوقات از خودشان هیچ چیز ندارند، بنابراین اراده در آن ها نفوذ می کند، در حالی که خدای متعال هیچ راهی برای نفوذ اراده ندارد و همه راه های نفوذ بسته است اما انسان ها اینگونه نیستند.

اگر انسان خلا خود را به صمدیت خدای متعال تکیه داد، او هم به تبع حضرت حق نفوذناپذیر می شود.

درست است که انسان صمد نیست اما اگر به صمدیت خداوند تکیه کند، دیگران نمی توانند در او نفوذ کنند و راه نفوذ غیر بسته می شود.

شیطان نمی تواند در انسان نفوذ کند؛ به عبارت دیگر راه نفوذ و وسوسه های شیطان در انسان بسته می شود بنابراین هرگاه شیطان به سمت انسان می آید با در بسته مواجه می شود، ولی اگر انسان به صمدیت خداوند تکیه نکند، شیطان فضاهای خالی را پر می کند.

او انسان را تحریک می کند، به غضب و شهوت می آورد و اهداف خود را جلو می برد و انسان را اداره می کند؛ بنابراین اگر مؤمن به حضرت حق و به عزت او تکیه کند، عزیز می شود.

در قرآن این صفت برای مؤمنین ذکر شده است: وَ لِلَّهِ الْعِزَّهُ وَ لِرَسُولِهِ وَ لِلْمُؤْمِنِینَ (منافقون/8).

عزت از آن خدا و رسول او و مؤمنین است.

خدا، رسولش و مؤمنین عزیز هستند البته اینها در طول هم هستند حضرت عزتش را از خدا می گیرد و مؤمنین عزت را از رسول خدا می گیرند.

امام نعیم انسان در زیارت غدیریه، امام هادی بیان فرمودند: إعتَصَمت بِالله فَعَزَزتَ وَ آثَرْتَ الْآخِرَهَ عَلَی الْأُولَی فَزَهِدْتَ شما به خدا متکی شدید و اعتصام به خدا پیدا کردید، عزیز شدید.

کسی که با خدا به عزت رسید دیگر آمد و رفت مردم در او اثر نداشته و چیزی به او اضافه نمی کند.

تکیه گاه او خداوند است اگر همه مردم پیرامون او آیند به چنین شخصیتی اضافه نمی کنند و اگر همه مردم بروند از چنین شخصیتی کم نمی شود؛ چنین شخصیتی تنها تحت تأثیر فرمان خدا است؛ فقط فرمان، اراده و مشیت خدا است که در این انسان تأثیرگذار است.

او در مقابل خدای متعال ذلیل محض و در مقابل غیر خدا عزیز است.

در این زیارت امام هادی(ع) می فرمایند: همه کائنات دست به دست هم دهند نمی توانند در امیرالمؤمنین اثر کنند؛ او با برگزیدن آخرت بر دنیا به زهد رسید.

آخرت هر انسانی متناسب با مقام خودش است، آخرت امیرالمؤمنین حضرت حق و جنت قرب است.

جنت حضرت، جنت رضوان است.

در مناجات امام سجاد آمده است: یَا نَعِیمِی وَ جَنَّتِی وَ یَا دُنْیَایَ وَ آخِرَتِی دنیا و آخرت امام، خدای متعال است.

نعیم و جنت او خداست.

لذا برای انسان، امام نعیم است ولی برای امام، حضرت حق فقط نعیم است و این شأن امام(ع) است.

علت عصمت امام یکی از رشته های عصمت امام، اعتصام بالله است و در روایات هم اینگونه آمده است وقتی سؤال کردند معصوم چگونه معصوم است؟ در روایات به چند گونه توضیح داده شده است در روایتی از امام سجاد(ع) نقل شده است: الْمُعْتَصِمُ بِحَبْلِ اللَّه .

یکی از خصوصیات امام عصمت است.

بعد فرمودند عصمت از صفات باطنی است و مانند صفات ظاهری نیست که بتوان دانست شخص عصمت دارد یا ندارد؛ فقط خدای متعال می تواند تشخیص دهد که بنده ای معصوم است یا معصوم نیست و فرمودند که بر همین اساس فقط خداوند متعال قادر به تشخیص امام است.

بنابراین امام باید معصوم باشد و عصمت از صفات باطنی است.

بنابراین امام سجاد(ع) در پاسخ به این سؤال که امام چگونه معصوم است؟ فرمودند: الْمُعْتَصِمُ بِحَبْلِ اللَّه امام به رشته الهی متصل است برای ما امام حبل الله است.

وَ اعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللَّهِ جَمِیعًا وَ لَا تَفَرَّقُوا (آل عمران/103) به ریسمان الهی چنگ بزنید این ریسمان رشته اتصال شما و حضرت حق و عامل اتحاد و وحدت شما است.

جز ولایت امام هیچ عامل دیگری نمی تواند انسانها را جمع کند.

به عبارت دیگر، امام عاملی است که می تواند انسان ها را جمع و به یک رشته در آورد، مانند نخ تسبیح و عامل ائتلاف تفرق های انسان است کما اینکه در یک مرتبه بالاتر خدای متعال عامل انسجام و هماهنگی عالم است همانگونه که در قرآن آمده است: لَوْ کَانَ فِیهِمَا آلِهَهٌ إِلَّا اللَّهُ لَفَسَدَتَا (انبیاء/22) اگر دو خدا می بود همه عالم رشته اش از هم گسیخته می شد.

اعتصام به معصومین، راه رسیدن به اعتصام بالله انسان باید معتصم به حبل الله شود و تفرق نکند اگر معتصم به حبل الله نشد، متفرق می شود.

حبل الله به معنای امام(ع) است اما خود معصوم اعتصام به حبل الله دارد و حبل الله دیگر خود امام نیست و مستقیما معتصم است.

در بعضی روایات آمده است امام معصوم است یعنی معتصم بحبل الله یعنی کتاب الله است.

امام همه هستی اش با کتاب و فرمان خدا یکی است.

در زیارت امین الله آمده است: عَمِلْتَ بِکِتَابِهِ امام هر کاری که انجام می دهد کتاب را پیش خود می گذارد و به مرّ کتاب عمل می کند.

یُقَاتِلُ عَلَی التَّأْوِیل تأویل کتاب در محضر امام است و امام براساس تأویل آیات قرآن با دشمنان خود جنگیده است.

فرمان جنگ" جمل، نهران و صفین همه براساس تأویل آیات قرآن است.

امام(ع) معتصم بحبل الله است.

در بعضی روایات از این هم دقیق تر آمده است: الْمَعْصُومُ هُوَ الْمُمْتَنِعُ بِاللَّهِ مِنْ جَمِیعِ مَحَارِمِ اللَّه امام متکی به خداوند است بنابراین هیچ عاملی در او اثر نمی کند.

هنگامی که انسان گناه می کند گناه به معنای خروج از فرمان و رضای حضرت حق است و معنایی دیگری ندارد.

انسانی که هیچ عاملی جز خدای متعال در او اثر ندارد به عزت رسیده و اگر همه عوامل دست به دست هم دهند، کمترین تحول حالی و دگرگونی در او ایجاد نمی کنند این انسان معصوم است.

چنین کسی اگر همه دنیا دست به دست هم دهند ترک اولی نمی کند.

شیطان در ماجرای سقیفه و بعد از آن، همه قوای خود را جمع کرد تا یک ترک اولی از حضرت امیرالمؤمنین بگیرد، هیهات که بتواند این کار را بکند.

ترک اولی حضرت آدم هبوط آورد وقتی آدم هبوط کرد خدای متعال فرمود: فَإِمَّا یَأْتِیَنَّکُمْ مِنِّی هُدًی فَمَنِ اتَّبَعَ هُدَایَ فَلَا یَضِلُّ وَ لَا یَشْقَی (طه/123) نگران نباشید من با شما هدایتی را می فرستم، دنبال او حرکت کنید جای نگرانی نیست.

اگر دنبال او بروید شیطان دستش به شما نمی رسد.

در روایات آمده است هُدًی امیرالمؤمنین(ع) است اگر امیرالمؤمنین ترک اولی می کرد، تکیه گاهی نبود.

تکیه گاه همه خود امیرالمؤمنین است اگر ایشان یک ترک اولی کند رشته عالم بهم می ریزد.

کسی که با تکیه به خدای متعال به عصمت رسیده است، همه عالم دست به دست هم دهند نمی توانند در او اثر کنند هر عمل او فقط براساس فرمان خداست بنابراین محل مشیت خدا می شود و فقط مشیت خدا در او اثر می گذارد این یکی از معانی عصمت امام(ع) است که در معارف ما آمده است هُوَ الْمُمْتَنِعُ بِاللَّهِ مِنْ جَمِیعِ مَحَارِمِ اللَّه امام متکی به خدا است و چیزی که خلاف فرمان و رضای خدای متعال باشد از او صادر نمی شود چون هیچ عاملی غیر از خدای متعال بر او اثر نمی گذارد.

او تحت فرمان خداوند است.

پیرامون مقام امام(ع) عبارات دیگری هم در قرآن آمده است: لِیُذْهِبَ عَنْکُمُ الرِّجْسَ أَهْلَ الْبَیْتِ وَ یُطَهِّرَکُمْ تَطْهِیرًا (الاحزاب/33).

وَ سَقَاهُمْ رَبُّهُمْ شَرَابًا طَهُورًا (الانسان/21).

خدای متعال به عبادالله شراب طهور می نوشاند.

امام صادق(ع) فرمود: یُطَهِّرُهُمْ مِنْ کُلِ شَیْ ءٍ سِوَی اللَّه وقتی نوشیدنی از دست پروردگارشان می نوشند آنها را از غیر خدای متعال پاک می کند هیچ تجنس و آلودگی در آنها نمی ماند.

آنها مخلصین و خالص برای خدا می شوند.

امام(ع) با اعتصام به خدا به عزت رسیده است و هیچ عاملی در او نفوذ نمی کند.

این عصمت، طهارت و پاکی امام و اینکه از غیرخدای متعال پاک است و هیچ شرک و نفوذی در او مؤثر نیست، قابل تسری و متعدی است.

به این معنا که امام نه فقط خود معصوم است، بلکه می تواند دیگران را هم به عصمت و پاکی برساند.

راه آن این است: وَ عِصْمَهِ الْمُعْتَصِمِین انسان باید به امام تکیه کند، اگر به امام تکیه کرد در ظرف خود نفوذ ناپذیر می شود.

وَ لِلَّهِ الْعِزَّهُ وَ لِرَسُولِهِ وَ لِلْمُؤْمِنِینَ (منافقون/8) مؤمن چون اتکا به رسول خدا دارد و نور نبی اکرم در اوست و تکیه گاهش نبی اکرم است، عزیز می شود و هیچ عاملی در او اثر نمی گذارد.

اگر انسان معتصم به امام شد و به امام تکیه کرد، نفوذناپذیر می شود.

آب قلیل در اثر ملاقات با متنجس نجس می شود و آرام آرام اوصاف نجس را به خود می گیرد رنگ، بو و طعمش تغییر می کند.

این آب رنگ خون شده و آلوده می شود اما اگر این آب اندک به دریا وصل شود نه تنها متنجس نیست بلکه نجس ها را هم پاک می کند.

انسان اگر به معصوم تکیه کرد مطهر می شود.

بنابراین نه فقط معصوم بلکه شیعیان ائمه(ع) با تکیه به امام(ع) در مقامی قرار دارند که از غیر خدای متعال پاک هستند.

به امام صادق(ع) عرض کرد من از شیعیان شما هستم.

حضرت فرمود برو مانند حضرت ابراهیم شو.

وَ إِنَّ مِنْ شِیعَتِهِ لَإِبْرَاهِیمَ * إِذْ جَاءَ رَبَّهُ بِقَلْبٍ سَلِیمٍ (صافات/83-84) و از شد شعاع امام، معتصم و متکی به امام شد، صاحب قلب سلیم می شود.

در روایات قلب سلیم اینگونه معنا شده است: یَلْقَی رَبَّهُ وَ لَیْسَ فِیهِ أَحَدٌ سِوَاه .

قلب سلیم قلبی است که وقتی به ملاقات پروردگار می رود احدی در این قلب غیر از خدای متعال نیست.

به تعبیری گفته شده است ما رَأَیتُ شَیئاً اِلاّ وَ رَأَیتُ اللهَ قَبلَهُ وَ بَعدَهُ وَ مَعَهُ .

صاحب قلب سلیم در مقامی است که هر چه می بیند قبل از او خدا می بیند، بعد از او خدا می بیند و با او خدا می بیند.

قلب سلیم قلبی است که در آن شک و شرکی نیست.

کُلُّ قَلْبٍ فِیهِ شَکٌّ أَوْ شِرْکٌ فَهُوَ سَاقِط .

هر قلبی که در آن شک یا شرک باشد از مقام اخلاص و قلب سلیم بودن ساقط شده است.

قلب سلیم قلبی است که در آن شک نسبت به حضرت حق نیست صاحب یقین است و قلبی است که در آن شرک به حضرت حق وجود نداشته و در مقام اخلاص و جز مخلصین است.

کسی که معتصم به امام شد صاحب قلب سلیم می شود که شرکی در آن نیست و به مقام اخلاص در محبت می رسد که تنها خدا را دوست دارد و غیر او احدی را دوست ندارد.

امام مبدأ طهارت در قسمت اول صلوات شعبانیه که پنج یا شش صلوات وارد شده و مستحب است در هر روز ماه شعبان بعد از نوافل ظهر خوانده شود آمده است: وَ عِصْمَهِ الْمُعْتَصِمِین ائمه عصمت هستند برای هر کسی که به آنها معتصم باشد.

نه تنها ائمه پاک، مطهر و طهور هستند بلکه مبدأ طهارت هستند.

در قرآن کریم" ماء طهوری که از آسمان آمده پاک کننده است که در موارد بسیاری از آن، تفسیر به امام شده است.

این آب پاک کننده مظهر امام(ع) در این عالم است که همه چیز را پاک می کند همه متنجس ها و آلودگی ها را تطهیر می کند؛ امام نیز اینگونه است لذا در روایات گاهی از ماء تعبیر به امام می شود.

در سوره مبارکه انفال خدای متعال داستان جنگ بدر را بیان می کند و می فرماید: وَ یُنَزِّلُ عَلَیْکُمْ مِنَ السَّمَاءِ مَاءً لِیُطَهِّرَکُمْ بِهِ (انفال/11) خداوند بر شما آبی از آسمان فرستاد که چهار خصوصیت داشت یکی از آنها این است: لِیُطَهِّرَکُمْ بِهِ شما را پاک کند؛ همان طور که باران مطهر است.

در روایات آمده است مقصود از سماء، مقام رفعت نبی اکرم(ص) و مقصود از ماء امیرالمؤمنین هستند.

اگر کسی در دلش ولایت امیرالمؤمنین جاری شد، پاک می شود.

اگر در سرشت انسان از ازل ولایت امیرالمؤمنین جاری شود، او را شستشو می دهد و پاک و تطهیر می کند.

امام مبدأ طهارت است اگر انسان به امام متصل شود پاک می شود، نگاه انسان به امام بیفتد با محبت امام انسان پاک می شود.

در قرآن خداوند می فرماید: خُذْ مِنْ أَمْوَالِهِمْ صَدَقَهً تُطَهِّرُهُمْ وَ تُزَکِّیهِمْ بِهَا (توبه/103) پیغمبر ما، از این مردم صدقه بگیر تا به وسیله آن، آنها پاک شوند.

پیغمبر، اگر مردم مالشان را به دست شما دهند، خودشان پاک می شوند.

وقتی شما از آنها می گیرید، خودشان را تطهیر می کنید.

چرا که حضرت مطهر هستند.

بنابراین اگر کسی معتصم بالله بود و همه اختیارات خود را به امام سپرد امام او را تطهیر می کند و در ظرف خود معصوم می شود.

حقیقت تقوا و پذیرش ولایت یکی از صفات شیعه این است که باید معتصم به امام باشد.

اگر انسان معتصم به امام باشد در مقابل وسوسه ها و فتنه های شیطان حفظ می شود و در مقابل شیطان مقاوم می شود.

در قرآن آمده است: إِنَّ الَّذِینَ اتَّقَوْا إِذَا مَسَّهُمْ طَائِفٌ مِنَ الشَّیْطَانِ تَذَکَّرُوا فَإِذَا هُمْ مُبْصِرُونَ (اعراف/201) آنهایی که تقوا پیشه کرده اند، وقتی طائف شیطان آنها را مسخ می کند متذکر می شوند و به بصیرت می رسند.

شیطان برای انسان قوا، لشکر و جنودی گسیل می کند.

در روایات آمده است شیطان برای فریب دادن مؤمن یک لشکر عظیم گسیل می کند وقتی شکست می خورد خود مستقیم به میدان جنگ می آید خدای متعال هم مستقیم برای حمایت مؤمن قوایی می فرستد.

گاهی یک لشکر کمتر یا بیشتر، گاهی یک نسیم، گاهی گردباد دور انسان طواف می کند.

وسوسه ها و عوامل شیطان دور انسان طواف می کنند تا راه نفوذی پیدا کنند که فقط آنهایی که از قبل تقوا پیشه کرده اند تقوایشان باعث می شود به بصیرت برسند و متذکر می شوند.

آنها به جای اینکه غفلت کنند متذکر می شوند و می فهمند اینجا خبری است و هنگامی است که شیطان می آید.

استادی می فرمود اگر شما فرشی را در حجره برای فروش گذاشتید.

اگر عتیقه فروش اول به دنبال آن آمد آن را بر می دارید و پنهان می کنید اگر چند عتیقه فروش آمدند از چشم همه مخفی می کنید می فهمید سخت می شود، می فهمند همان شب خبری است، آنجایی که می خواهند مال خود را انفاق کنند وسوسه می شوند که بدهند یا ندهند می فهمند از آن صدقه دادن هایی است که خدا دوست دارد همانجا اقدام می کنند.

هر کجا بیشتر مورد وسوسه شیطان قرار گرفتند می فهمند همانجا خبری است و باید بیشتر مراقبت کنند.

اگر گناه است ترک می کنند، اگر عبادت است انجام می دهند، می فهمند امشب که شیطان ده بار انسان را خواب می کند اگر بیدار شد خبری است، همین مالی که وقتی می خواهد آن را ببخشد شیطان ده بار وسوسه اش می کند نمی گذارد انسان را می ترساند و تهدید می کند، همانجا اقدام می کند الشَّیْطانُ یَعِدُکُمُ الْفَقْر (بقره/268).

آنها کسانی هستند که از قبل تقوا پیشه کرده اند و وارد حصن تقوی شده اند.

حصن تقوی چیست؟ إِنَّ شِیعَتَنَا هُمُ المُتَّقُون انسانی که وارد حصن امیرالمؤمنین شود متقی است وَلَایَهُ عَلِیِّ بْنِ أَبِی طَالِبٍ حِصْنِی .

حصن تقوی جایی است که شیطان در آنجا راه ندارد.

متقی یعنی کسی که وارد حصن امیرالمؤمنین و معتصم به امام شود.

اگر کسی از قبل تقوا اختیار کرده باشد و به امام خود تکیه کند، آنجایی که ولایت امام است شیطان راه ندارد.

حُبُّ عَلِیٍّ حَسَنَهٌ لَا یَضُرُّ مَعَهَا سَیِّئَه آنجایی که محبت امیرالمؤمنین است شیطان راه ندارد.

بنابراین با تکیه و اتصال به امام می توان خود را از تأثیر و نفوذ شیطان حفظ کرد وگرنه اگر انسان تکیه به امام نکند شیطان نقشه می کشد.

لذا قرآن می فرماید: إِنَّهُ یَراکُمْ هُوَ وَ قَبِیلُهُ مِنْ حَیْثُ لا تَرَوْنَهُم (اعراف/27).

من اینگونه ترجمه می کنم شیطان و قبیله شیطان شما را از جایی می بینند که شما آنها را نمی بینید.

آن موطنی که شیطان شما را از آنجا می بیند موضع غفلت است و از این موضع به انسان حمله می کند.

آنها که تقوا پیشه کرده اند وقتی شیطان پیرامونشان می چرخد به جای غفلت متذکر می شوند و راه نفوذ شیطان در آنها بسته است.

موضع نفوذ شیطان و آن جایی به انسان ضربه می زند موضع غفلت اوست.

در روایات آمده است اگر حیوانی شکار می شود در لحظه غفلتش اتفاق می افتد.

اگر انسان مراقبه کند و غافل نشود شیطان نمی تواند نفوذ کند و راه غافل نشدن انسان آن است که به محیط ذکر وارد شود.

اگر انسان وارد محیط ذکر شد، آنجا شیطان نفوذ ندارد.

همه زندگی انسان ذکر می شود.

در قرآن آمده است: فِی بُیُوتٍ أَذِنَ اللَّهُ أَنْ تُرْفَعَ وَ یُذْکَرَ فِیهَا اسْمُهُ یُسَبِّحُ لَهُ فِیهَا بِالْغُدُوِّ وَ الْآصَالِ.

رِجَالٌ لَا تُلْهِیهِمْ تِجَارَهٌ وَ لَا بَیْعٌ عَنْ ذِکْرِ اللَّهِ.

(نور/36-37) محیط ذکر خانه های اهل بیت است.

اگر انسان در خانه های اهل بیت" وارد شد دائم الذکر و دائم الصلاه می شود.

هیچ چیز آنها را از ذکر الله غافل نمی کند.

وقتی انسان از ذکر الله غافل نشد از نفوذ شیطان در امان است.

تنها پناهگاه او همین جاست.

خدای متعال فرموده یک جاست که شیطان در آن نفوذ ندارد و آن حوزه ذکر است.

محیط ذکر، محیط ولایت امام و بیرون از آنجا محیط غفلت است.

بیرون از این محیط نماز انسان هم ذکر نیست در نماز او شیطان است اما داخل خانه امیرالمؤمنین بازارش هم محیط صلاه و ذکر است.

در خانه امام رضا(ع) نمازش فقط ذکر نیست همه کارش ذکر است و بیرون این خانه همه چیز غفلت است.

لذا بیرون این خانه شیطان و داخل آن خداوند است.

اگر کسی به امام تکیه کرد و به او وصل شد، مطهر و اهل ذکر امام و ائمه(ع) می شود.

إِنَّ الْأَبْرَارَ یَشْرَبُونَ مِنْ کَأْسٍ کَانَ مِزَاجُهَا کَافُورًا * عَیْنًا یَشْرَبُ بِهَا عِبَادُ اللَّهِ یُفَجِّرُونَهَا تَفْجِیرًا (انسان/5-6) ابرار که شیعیان امیرالمؤمنین هستند شاید ساقی شان خود عبادالله یعنی اهل بیت(ع) هستند.

آنها چشمه ها را می جوشانند و بعد از چشمه ها به آنها می نوشانند.

این چشمه ها همان چشمه های معارف، یقین، عصمت و طهارت هستند.

اگر انسان به امام رسید و متصل به امام شد، مطهر و اهل ذکر می شود محیط وجودش محیط ذکر و همه قوایش نورانی به ذکر امام می شود.

امام مقام حقیقی ذکر را دارد و لذا امام ذکر الله است.

انسان اگر به امام وصل شد محیطش محیط ذکر و همه قوایش متوجه خدا می شود.

یکی از خصوصیات شیطان خناس است مِنْ شَرِّ الْوَسْوَاسِ الْخَنَّاسِ .

هنگامی که انسان خدا را یاد کند شیطان عقب می کشد و مخفی می شود.

بنابراین اگر انسان وارد بیت الذکر و معتصم به امام شد متقی می شود؛ اگر او حصن تقوا و حصن ولایت داشت، این شیطان پیرامونش می چرخد و او را رها نمی کند همانگونه که به دنبال انبیا هم آمده ولی نتوانسته در آن ها نفوذ کند.

اگر انسان از محیط ولایت امام خارج شود محیط نفوذ شیطان فراهم می شود.

ائمه(ع) در این دنیا آمده اند که انسان را مطهر و به سرچشمه طهارت وصل کنند، یک تلاقی بین انسان و امام در دنیا ایجاد می شود که او را طاهر می کند.

نُورَ اللَّهِ فِی ظُلُمَاتِ الْأَرْضِ .

امیرالمؤمنین آ مده است این سرزمین ظلمانی را با عبادت و ذکر خود نورانی کند و انسان هم با ذکر او نورانی شود ان شاءالله.

امامی که همه عالم باید به او معتصم باشند أَوَّلُ مَظْلُومٍ وَ أَوَّلُ مَنْ غُصِبَ حَقَّه .

یکی از مقامات مهم درک مظلومیت امیرالمؤمنین است که مقام بسیار مهمی است.

اگر کسی مظلومیت امیرالمؤمنین را درک کرد مطهر می شود.

همانگونه که می گویند اشک بر امام حسین(ع) مطهر است هنگامیکه انسان بر مظلومیت امام غصه می خورد و اشک می ریزد شعله های آتش جهنم بر او خاموش می شود، درک مظلومیت امام و مقام مظلومیت امام هم جز مقامات والایی است که اگر انسان آن را درک کند مطهر می شود.

السَّلَامُ عَلَیْک أَوَّلُ مَظْلُومٍ وَ أَوَّلُ مَنْ غُصِبَ حَقَّه تعبیر زیارت جامعه" ائمه المؤمنین را ببینید می فرماید به دارالسلطان ولایه هجوم آوردند، همه عالم زیر نگین امیرالمؤمنین است آن وقت هجوم می آورند به این خانه آن هم چه هجومی امیرالمؤمنین مأمور بود صبر کند، بی بی دو عالم آمد پشت در گفتند امیرالمؤمنین باید بیاید بیعت کند، گفتند بیعت با کی گفتند با خلیفه گفتند با کدام خلیفه؟ مگر شما در غدیر نبودید؟ گفتند اگر نیاید خانه را با اهلش به آتش می کشیم.

السلام علیک یا امیرالمؤمنین.


کلید واژه ها: مردم - احساس - حمایت - امام - کتاب - انسان - فرهنگستان علوم - میرباقری - بزرگ - انسان ها - آیت الله - سخنرانی - افزایش - اسلامی - اضطراب - تسلیم - ترجمه - جمعیت - تجمع - علوم - نامه

آخرین اخبار سرویس:
بخشی از هزینه درمان ام اس و اوتیسم همانند بیماری های خاص پرداخت می شود

امام جمعه طبس درگذشت

قسم جلاله نمایندگان برای استیضاح آخوندی

روزنامه ایتالیایی: نشست چهارجانبه با ایران یک موفقیت دیپلماتیک برای ایتالیا بود

یک نماینده مجلس:عملیات خیابان پاسداران تهران از خارج کشور هدایت شد

برگزاری انتخابات تک حزبی در کامبوج با حذف مخالفان دولت

استخدام کارشناس فروش در موسسه فرهنگی سکوی پرتاب در تهران

دیدار لاریجانی با خانواده شهیدان «عبوری» / عکس

محورهای مهم بودجه 97

آغاز رالی گردشگری خانوادگی حرم تا حرم از مشهد

ارتش سوریه پاسخ حملات ترکیه را داد

هواپیماهای ATR آسمان از پرواز منع شدند

با صدور اطلاعیه ای صورت گرفت تقدیر وزارت علوم از اقدام مجلس در مستثنی کردن استادان دانشگاه از ممنوعیت افزایش حقوق

صبوری در پیش خطبه های نمازجمعه تهران: دولت همتی برای حل مسئله حقوق های نجومی ندارد/ به اسم توسعه، عدالت را ذبح نکنیم

لزوم تسریع در جایگزین کردن عکس های جدید شهدا در شیراز

رقابت نفس گیر داوطلبان آزمون دکترا

تفاهم نامه حذف صدور روادید بین هند و ایران

2 هزار عنوان در بخش «من و کتاب»

نمایندگان کمیسیون های مختلف مجلس طرح تفکیک وزارت راه و شهرسازی را بررسی می کنند

نمایندگان کمیسیون های مختلف مجلس طرح تفکیک وزارت راه و شهرسازی را بررسی می کنند

ساز کوک زندگی با آواز قناری

رأی آمریکا که مصونیت الواح هخامنشی را تایید کرد

طبیعت زیبای بنارویه لارستان

تقویم عملیاتی ستاد ترویج فرهنگ ایثار و شهادت تهیه شود

هیچ قسمتی از آن (برجام) را نمی توان عوض کرد/ تقابل ترامپ با برجام، تقابل با جامعه بین الملل است

تلاش برای محرومیت زدایی در شهرستان شوط

ابوترابی فرد: در دوران 40 سالگی انقلاب نباید تجربه های غلط را تکرار کنیم

ملت شریف ایران، حساب و کتاب کنیم

شش ایرادی که به طرح ترافیک جدید گرفته شد، چیست؟

سقف بودجه 23 هزار میلیارد بالا رفت

تذکرکتبی به شهرداری/پرونده قالیباف به دادسرا رفت

به مدیرعامل آسمان گفتند حرف نزند/ وی با اطلاعات چوپان محدوده سقوط را مشخص کرد!

سفرهای پیشنهادی اسفندگان

تشریح شش ایراد هیات تطبیق به طرح ترافیک جدید

سازمان برنامه و بودجه:سرک کشیدن به حساب های مردم با سیاست های دولت مغایر است

تعیین اعضای تیم حقیقت یاب برای شناسایی اموال موسسات

انهدام باند سارقان مسلح طلا

برزای هم دربی را از دست داد

تبصره مزاحم مانع از کنترل ما بر موسسات غیرمجاز می شود

شرکت هوندا مسابقه اتومبیلرانی در فلسطین اشغالی را تحریم کرد

وضعیت نامناسب جوی عملیات انتقال پیکرها را متوقف کرد

همراه اول به کمپین وزیر ارتباطات پیوست

معاون نخست وزیر استرالیا به دلیل رسوایی اخلاقی مجبور به کناره گیری از قدرت شد

بدون استقلال نهاد وکالت، حکومت قانون غیرممکن است

شش ایرادی که به طرح ترافیک جدید گرفته شد، چیست؟

هشتمین نمایشگاه صنعت ساختمان در اردبیل گشایش یافت

تذکر قاضی سراج به شهرداری تهران درباره سازمان بازرسی شهری/ ارسال پرونده قالیباف به دادسرا

قوه قضاییه از دریافت سود سپرده‎هایش منع می شود؟

پیام تسلیت شورای هماهنگی اصلاح طلبان کاشان در پی درگذشت مادر زهرا رهنورد

نیاز به تعریف مسیرهای جدید گردشگری در کشور

پرتره شهید؛ راه مؤثر ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در عرصه تجسمی

تعامل عالمان شیعه و سنی در ثبت عکس های تبلیغاتی خلاصه شده و بی فایده است/ مسجد و حسینیه داشتن حق اهل سنت است؛ مولوی عبدالحلیم قاضی در گفت وگو با شفقنا

درخواست شورای عالی استان ها از هاشمی شاهرودی برای رفع مشکل سپنتا نیکنام

افزایش 23 هزار میلیاردی سقف بودجه در سال 97

سرلشکر باقری: اجازه تکرار نمایش هایی شبیه حوادث خیابان پاسداران را به آشوبگران نخواهیم داد

نیروهای مسلح ایران غافلگیر نخواهند شد/ پاشنه آشیل کشور، اقتصاد است

نوبخت: دولت با هماهنگی بین اصلاحات و اعتدال تشکیل شد/ خوشبختانه در مجلس یک کانون اعتدالی به دولت کمک می کند

سقف بودجه 23 هزار میلیارد بالا رفت

انتقاد عفو بین الملل از اصلاحات نمایشی محمد بن سلمان در عربستان

بدون استقلال نهاد وکالت، حکومت قانون غیرممکن است

یادواره شهدا در برخی شهرهای استان کرمان

بارورسازی ابرها و محدودیت های فرارو برای گذر از خشکسالی

به مدیرعامل آسمان گفتند حرف نزند/ وی با اطلاعات چوپان محدوده سقوط را مشخص کرد!

آرمان های انقلاب نباید در میان تبلیغات دشمن کم رنگ شود/ جوانان تشنه معارف دفاع مقدس هستند

آزمون دکتری نیمه متمرکز سال 97

به مدیرعامل آسمان گفتند حرف نزند!

بارورسازی ابرها و محدودیت های فرارو برای گذر از خشکسالی

بدون مردم برپا کردن حکومت کار دشواری است/همه در این نظام باید پاسخگو باشند

رسوایی جنگ یمن در اروپا دامن وزیر خارجه عربستان را گرفت

رقابت بیش از 3هزار نفر در استان یزد برای ورود به مقطع دکترا

برگزاری یادواره شهدای پایگاه امام حسین(ع) کوهدشت + عکس

رییس سازمان اوقاف و امور خیریه: زندگی اشرافی مسئولان باعث توقف در مسیر انقلاب می شود/ حضرت زهرا (س) برای دفاع از ولایت از همه چیز گذشت

آیت الله خوشوقت از مشاهیر آرمیده در بارگاه مطهر حضرت عبدالعظیم (ع)

مذاکره و مماشات با اغتشاش گران و فرقه سازان قلدر مفهومی ندارد

چشم انتظاری فارس برای بارورسازی ابرها و گذر از خشکسالی

راه اندازی سامانه تهک هواشناسی در استان کرمان

شرایط آب و هوایی دنا برای غیر حرفه ای ها خطرآفرین

متن کامل گزارش آژانس درباره اجرای برجام در ایران

ماجراهایی دلگرم کننده از انسانیت و نیکوکاری

اختلافات مرحوم احمد خمینی و مرحوم هاشمی رفسنجانی

پوردستان: آمریکا جنگ ترکیبی علیه ملت ایران را در پیش گرفته است/نیروهای مسلح ایران غافلگیر نخواهند شد  

توصیه زاکانی به مسئولان برای حل مشکلات

راه اندازی سامانه تهک هواشناسی در استان کرمان

آیا دندان عقل را باید کشید یا خیر؟

آغاز عملیات وسیع نظامی ضد ترور در مصر

نیروهای مسلح ایران هیچگاه غافل نمی شوند/مسئولین به فکر اقتصاد باشند

طرح ترافیک جدید چه ایراداتی دارد ؟

فال آنلاین دیوان حافظ جمعه چهارم اسفند ماه 96

امروز ترامپ بزرگترین بسته تحریم های امریکا علیه کره شمالی را اعلام می کند

وزرات خارجه پیگیر سهم ایران از دریاچه خزر است/ آتش نشانی هنوز علت حادثه ساختمان برق حرارتی را اعلام نکرده است/ اسناد آسیب جدی ندیده اند

توجه به ظرفیت داخلی در توسعه اقتصاد دیجیتال

وزیر اسبق ارشاد: مذاکره و مماشات با اغتشاش گران و فرقه سازان قلدر مفهومی ندارد

چشم انتظاری فارس برای بارورسازی ابرها و گذر از خشکسالی

تشیع نمادین حضرت زهرا (س) در امامزاده جعفر(ع) پیشوا/ برپایی و فعالیت خیمه معرفت به همت اوقاف ورامین

هواپیما مشکل فنی نداشت / به مدیرعامل آسمان گفتند حرف نزند

معرفی برگزیدگان مسابقات دارالقرآن امام علی(ع)+اسامی

آمایش سرزمینی به زودی انجام می شود

پوردستان: پاشنه آشیل کشور، اقتصاد است /دشمن روی جنگ نرم سرمایه گذاری بسیار کرده است

طرح سؤال از رییس جمهوری به معنی شفاف سازی عملکرد دولت است/ مجلس وظیفه گوشزد کردن ضعف های دولت را به رییس جمهوری دارد

از رها کردن نترسید

شیطان چه زمانی به انسان ضربه می زند؟

شیطان چه زمانی به انسان ضربه می زند؟