مطالب مرتبط:
علی باقری: امروز تشت رسوایی مذاکره با آمریکا از پشت بام افتاده است/ اروپا هم حتی حاضر نیست ما رقیبِ روسیه برای تأمین گاز آنها باشیم/ اروپایی ها در قضیه برجام با پیروی از آمریکا سرشان کلاه رفت!
امروز تشت رسوایی مذاکره با آمریکا از پشت بام افتاده است/ اروپا هم حتی حاضر نیست ما رقیبِ روسیه برای تأمین گاز آنها باشیم/ اروپایی ها در قضیه برجام با پیروی از آمریکا سرشان کلاه رفت!
امروز تشت رسوایی مذاکره با آمریکا از پشت بام افتاده است/ اروپا هم حتی حاضر نیست ما رقیبِ روسیه برای تأمین گاز آنها باشیم/ اروپایی ها در قضیه برجام با پیروی از آمریکا سرشان کلاه رفت!
آمریکا برای مقابله با روسیه در شرق اروپا پایگاههای هوایی می سازد
روسیه: آمریکا تسلیحاتی هسته ای خود را از اروپا خارج کند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 27 آذر 1396 ساعت 21:522017-12-18سياسي

اروپا هم حتی حاضر نیست ما رقیبِ روسیه برای تأمین گاز آنها باشیم


به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبر فوری و به نقل از فارس،  - معاون سابق دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت: اروپا برای نداشتن روابط راهبردی با ایران جدی است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازگفت: امروز که تشت رسوایی مذاکره با امریکا از پشت بام افتاده حتی کسانی که در پی برجام هسته ای به دنبال افزایش وادادگی در قبال امریکا و تحمیل برجام های دیگر بر ملت ایران بودند، از عقلایی نبودن تعامل با امریکای عهدشکن سخن می گویند.

وی افزود: غرب گرایان می خواهند اروپا را به عنوان طرف اصلی تعامل با جمهوری اسلامی در موضوعات مختلف جا بزنند و بعد هم بگویند چون اروپا کاره ای نیست، باز هم باید سراغ کدخدا رفت و با امریکا مذاکره کرد.

عضو تیم مذاکره کننده هسته ای سابق تاکید کرد: همانگونه که رهبر انقلاب اسلامی نیز در آیین تنفیذ رییس جمهور در سال 96 تأکید فرمودند، سیاست نظام اسلامی تعامل گسترده با دنیا است، اما تعامل گسترده قطعاً به معنای وادادگی و انفعال در عرصه ی سیاست خارجی نیست.

معاون سابق دبیر شورای عالی امنیت ملی اظهار داشت: شاخص نظام اسلامی در تعامل گسترده با دنیا عبارت است از این که اولاً؛ "آغاز تعامل"، بر پایه ی توانمندی های درونی باشد، ثانیاً؛ "فرآیند تعامل"، رفع کننده ی تهدیدها و خلق فرصت ها باشد و ثالثاً؛ "نتیجه ی تعامل"، تثبیت مؤلفه های قدرت موجود و ایجاد مؤلفه های جدید قدرت ملی، منطقه ای و حتی بین المللی باشد.

باقری افزود: اگر هر تعاملی این سه ویژگی را نداشته باشد، نه تنها منفعتی را متوجه کشور نمی کند، بلکه می تواند آسیب ها، تهدیدها و حتی بحران های جدی سیاسی، امنیتی و حتی هویتی را به سوی کشور گسیل نماید.

از این رو چنانچه شروع تعامل بر پایه ی عناصر قدرت ملی نباشد، منافع این تعامل اولاً و بالذات متوجه طرف خارجی خواهد شد و ما هیچ سهم قابل توجهی از منافع این تعامل نخواهیم داشت.

وی ادامه داد: همچنین چنانچه فرآیند تعامل قابلیت رفع تهدیدها و جلب فرصت ها را نداشته باشد، این تعامل هیچ ترجیح عقلی ندارد.

در نهایت چنانچه تعامل قادر نباشد که مؤلفه های قدرت ملی را تثبیت نموده و یا نتواند عناصر جدیدی را به انباشته های قدرت ملی بیافزاید، بدیهی است این گونه تعامل نه تأمین کننده ی منافع ملی است و نه تضمین کننده ی امنیت ملی.

عضو تیم مذاکره کننده هسته ای سابق تاکید کرد: هرچند اصل موضوع تبدیل دستاوردهای نظامی ایران در منطقه به مؤلفه های جدید قدرت منطقه ای جمهوری اسلامی ایران یک ضرورت است، اما سه مسئله ی مهم وجود دارد که راه انقلابی ها و غربگرایان را در این موضوع از هم جدا می کند.

باقری در تشریح این سه مؤلفه گفت: نخست آن که غرب گرایان بر اساس تفکر منفعلانه ی خود هرگونه استفاده از مؤلفه های قدرت ملی برای نقش آفرینی کشور در سطح منطقه ای و بین المللی را اقدامی تنش زا و گامی برخلاف مسیر تعامل قلمداد می کنند و از این رو هیچ گاه شروع تعامل با خارج را که مبتنی بر مؤلفه قدرت ملی باشد، پذیرا نیستند.

به همین جهت هم در طول چند سال گذشته که داعش در سوریه و عراق قدرت نمایی می کرد، غربگرایان بارها و بارها با عبارت های مختلف به مخالفت با نقش آفرینی ایران در منطقه پرداختند.

در حالی که اگر نظام اسلامی می خواست براساس خواست غربگرایان عمل کند، امروز اگر داعش در داخل ایران فتنه انگیزی نمی کرد و یا حتی دامنه ی قدرت آن در منطقه افزون نشده بود، دست کم هیچ محملی برای بروز و ظهور قدرت و توان سخت و نرم ایران در منطقه وجود نداشت تا غرب گرایان بخواهند برای تقدیم دستاوردهای منطقه ای به بیگانگان، نسخه پیچی کنند.

وی افزود: دوم آن که از نظر غرب گرایان هر حرکتی در عرصه ی سیاست خارجی که موجب نارضایتی قدرت های جهانی و منطقه ای شود و امریکا و اروپا و حتی عربستان را نگران کند، این حرکت مردود است، از این رو هرگونه نقش آفرینی خارجی ایران حتی در عرصه ی سیاسی که نارضایتی و یا نگرانی قدرت های خارجی را به نبال داشته باشد، از نظر آنها نه تنها مطلوب نیست، بلکه مردود است.

این در حالی است که معیار تفکر انقلابی برای رفتار در عرصه ی خارجی، رضایت و یا عدم رضایت امریکا و اروپا و عربستان نیست، بلکه ملاک و معیار هر حرکت و سکون منطقه ای و بین المللی رفع تهدید و ایجاد فرصت برای نظام اسلامی است.

معاون سابق دبیر شورای عالی امنیت ملی اظهار داشت: بر این اساس در شرایطی که امریکا، اروپا و عربستان با حضور و نقش آفرینی ایران در عراق و سوریه مخالف بودند، اما تفکر انقلابی با هدف رفع تهدید تروریست های تکفیری و ایجاد فرصت برای بروز و ظهور جریان مقاومت، مقتدرانه و با درایت وارد میدان شد.

عضو تیم مذاکره کننده هسته ای سابق تاکید کرد: سوم آن که غربگرایان تعاملی را موفق می دانند که در قالب توافق با قدرت ها از قبیل امریکا و اروپا حاصل شده باشد، در حالی که از منظر تفکر انقلابی تعاملی را که مؤلفه های موجود قدرت ملی را تثبیت نکرده و یا مؤلفه های جدیدی از قدرت را ایجاد نکند، تعامل موفقی نیست و موافقت و یا مخالفت قدرت های غربی را شاخص ورود و یا عدم ورود در هیچ عرصه ای نمی دانند.

وی افزود: بر اساس تفکر انقلابی همانگونه که دفع شرِّ داعش بدون کمک غربی ها محقق شد، برای تثبیت قدرت جمهوری اسلامی در عصر قدرت گیری مقاومت در منطقه نیازی به اجازه ی غربی ها نیست.

معاون سابق دبیر شورای عالی امنیت ملی اظهار داشت: در موضوع منطقه، غرب گرایان بر این باورند که به دلیل اضمحلال دولت داعش و ظهور مؤلفه های قدرت جمهوری اسلامی در منطقه، نگرانی امریکا، اروپا و عربستان از ایران بیشتر شده و بنابراین باید تلاش کرد تا نگرانی آنها رفع گردد.

رفع نگرانی غربی ها برای روشنفکرنماهای وطنی یک اصل است هر چند که رفع نگرانی آنها مستلزم از بین رفتن عناصر قدرت ملی ایران نیز شده و یا حتی بستر تهدیدهای سیاسی و امنیتی جدید علیه جمهوری اسلامی در منطقه را هم فراهم آورد.

باقری تاکید کرد: در این چارچوب توصیه ی غرب گرایان، مذاکره با غربی ها درباره ی مسائل منطقه با هدف رفع نگرانی آنها است و نه تأمین منافع ملی و یا تضمین امنیت ملی، اما با توجه به رفتارهای سخیف رییس جمهور امریکا و برخورد تهاجمی امریکا، غرب گرایان قادر نیستند تا موضوع مذاکره با امریکا را به طور علنی و صریح مطرح نمایند.

بنابراین مذاکره با اروپا را طرح می کنند و این گونه وانمود می نمایند حال که مذاکره با امریکا ممکن و میسر نیست، باید با اروپایی ها کار کرد، البته هرچند غربگرایان برای مذاکره ی منطقه ای به سمت اروپا چراغ می زنند، ولی قصد دارند به سمت امریکا بپیچند.

این دیپلمات افزود: با وجود این که غربگرایان با تبلیغات نادرست تلاش دارند تا جای خالی امریکای ترامپ در مناسبات بین المللی را با اروپا پرکنند، اما اروپا نه تنها برنامه ای برای مناسبات راهبردی با ایران ندارد، بلکه برای نداشتن روابط راهبردی با ایران جدّی و مصمّم است.

وی افزود: در همین چارچوب بر اساس مفاد سند رسمی اتحادیه ی اروپا با عنوان "استراتژی اتحادیه ی اروپا در روابط با ایران در پسابرجام"، اروپایی ها تأکید می کنند که راهبرد اروپا عدم واردات گاز از ایران است، این در حالی است که تنها تأمین کننده ی گاز اروپا، روسیه است که چند سال قبل در اوج سرما، صادرات گاز به اروپا را قطع کرد.

یعنی اروپایی ها تا آن حد برای نداشتن رابطه ی راهبردی با ایران جدّی هستند که حتی حاضر نیستند ایران به عنوان رقیب روسیه برای تأمین گاز اروپا نقش آفرینی کند.

باقری ادامه داد: چه زمانی که داعش ظهور کرد و قدرت گرفت و مناطق بسیاری را در سوریه و عراق اشغال کرد و چه زمانی که با هدایت، حمایت و پشتیبانی نظام اسلامی ریشه ی دولت جعلی داعش در منطقه کنده شد، دیپلماسی دولت تدبیر و امید در کمای انفعال به سر برده است.

عضو تیم مذاکره کننده هسته ای سابق تاکید کرد: هنگامی که اروپایی ها اقدام ایران در ریشه کنی تروریسم داعش را رفتاری تنش زا ارزیابی می کنند، پس از نظر آنها اگر ایران در مقابل تروریست های تکفیری در سوریه و عراق اقدامی نمی کرد، آنگاه رفتار ایران در منطقه ثبات بخش ارزیابی می شد؟! بر این اساس، اروپایی ها تکثیر و ترویج تروریسم در منطقه را عامل ثبات می دانند! وی افزود: البته چنین رفتاری از اروپایی ها دور از انتظار نیست، چرا که آنها منافقینِ کثیف را هم تروریست نمی دانند و حتی از فعالیت آنها در اروپا حمایت هم می کنند، اما سئوال ما از غربگرایان داخلی این است که اگر نظام اسلامی با تروریست ها همراهی کند، رفتار ایران عقلایی است؟! این رفتار گستاخانه ی اروپایی ها نتیجه ی تفکر غربگرایان است که عملاً آنها را نه تنها به عمله ی سیاسی غربی ها، بلکه به پادوی سیاسی تروریست های داعش در ایران نیز تبدیل کرده است.

باقری گفت: معلوم نیست معیار غربگرایان برای منافع ملی و امنیت ملی چیست؟ در سال 1382 که هنوز ایران هسته ای نشده بود، عراق و افغانستان زیر پای اشغالگران امریکایی بود، یمن تحت سیطره و نفوذ سعودی بود و رژیم صهونیستی هنوز متحمل شکست های جنگ های 33 روزه و 22 روزه نشده بود، آنها راه حل مشکلات کشور را مذاکره با غربی ها و امتیازدهی به آنها می دانستند، امروز هم که ایران موفق به احراز عرصه های مختلف دانش، فناوری و صنعت هسته ای، موشکی و غیره شده، امریکا را از عراق اخراج نموده، تروریست ها در سوریه و عراق را منهدم نموده و گفتمان انقلاب اسلامی از لبنان تا یمن فراگیر و نهادینه شده است، باز هم راه حل مشکلات را مذاکره ی با غربی ها و امتیازدهی به آنها می دانند! یعنی از نظر غربگرایان چه ایران قوی باشد و یا قوی نباشد، تنها راهکار ممکن فقط و فقط امتیازدهی به غربی ها است!معاون سابق دبیر شورای عالی امنیت ملی اظهار داشت: چطور غربگرایانی که می دانند اروپا حتی اختیار بانک های خودش را ندارد و باوجود نیاز به منافع همکاری با ایران، به خاطر تشر امریکا از همکاری با طرف های ایرانی سرباز می زند، مذاکره با اروپا درباره ی منطقه را امری لازم و نتیجه بخش جلوه می دهند؟ عضو تیم مذاکره کننده هسته ای سابق تاکید کرد: اگر اروپایی ها خواهان تعامل واقعی با جمهوری اسلامی ایران هستند، ابتدا باید رفتارها و گفتارهای ترامپ دیوانه در قبال ایران را کنار گذاشته و آنها را تکرار نکنند.

در غیر این صورت این ایران نیست که راه تعامل را بسته بلکه نابخردی اروپا است که بستر تعامل را فراهم نمی آورد.

وی افزود: غرب گرایان بدانند در هر مذاکره ای که اروپا بخواهد در مقام مدعی نشسته و ایران را در جایگاه متهم قرار دهد، نه تنها این مذاکره تأمین کننده ی منافع ملی و تضمین کننده ی امنیت ملی نیست، بلکه دستاورد آن بهتر از "تحقیقاً هیچِ" برجام نخواهد بود.

باقری در پایان تصریح کرد: اروپایی ها با پیروی از امریکا در برجام نتوانستند حتی مجوز همکاری بانک های خود با ایران را از امریکا بگیرند و عملاً امریکا سر آنها هم کلاه گذاشت، بنابراین اگر اروپایی ها خواهان تعامل جدی، مؤثر و نتیجه بخش با ایران هستند، باید از دنباله روی سیاست های خصمانه ی امریکا علیه ایران خودداری نمایند.


کلید واژه ها: دبیر شورای عالی امنیت ملی - شورای عالی امنیت ملی - اسلامی - جمهوری اسلامی - امریکا - مذاکره - نظام اسلامی - اروپا - ایران - امنیت - هسته ای - رهبر انقلاب اسلامی - منطقه - انقلاب اسلامی - جدید - هسته - جمهوری - نظام - رهبر انقلاب - سیاست خارجی - گزارش - باقری - معاون - شورای - بین المللی - رییس جمهور - عالی - کشور - پشت بام - رسوایی

آخرین اخبار سرویس:
بیانیه پایانی کنفرانس اتحادیه پارلمان های کشورهای اسلامی

ولایتی: ترامپ پایش را از گلیمش درازتر کرده است

شاهدان خاموش مرگ پناهجویان!

دلایل چرخش در سیاست های کنونی عربستان سعودی

اعزام گروه جهادی بسیج سازندگی سپاه سوادکوه به کرمانشاه +تصاویر

جناب نجفی چرا بعداز سه ماه از تعطیلی مجلات حقوق 180خبرنگار همشهری را پرداخت نمی کنید؟/ برخورد زشت مدیران جدید همشهری بی سابقه است!

توصیه صالحی برای مقابله با تهدید منافع ملی

بیانیه صالحی امیری در خصوص شبهات مطرح شده

حقیقتی به وسعت تاریخ

خواستار بازگرداندن اجساد شهدای سانچی هستیم

سفیر ایران در مراسم معارفه مهدی طارمی حضور یافت +عکس

کدام گدا راست می گوید؟

پست اینستاگرامی آقای گل به مناسبت تولد کامیابی نیا+عکس

وزارت بهداشت: ادعای قصور پزشکی در مورد آیت الله هاشمی شاهرودی غیرمسئولانه و خلاف است

شهدا راهنمایان ما در این جهان هستند

مگرمدافعان‎حرم زیادی بوده اندکه یک عده به دنبال زراندوزی‎اند؟

شهید بهشتی و هاشمی شخصیت های برجسته انقلاب بودند

تصاویر/ همایش فضای مجازی، فرصت ها و تهدید ها

این رقیب روحانی موافق فیلترشدن تلگرام است +عکس

مراسم گرامیداشت شهید جهانی و شهیده فعال در اردبیل برگزار می شود

«خاص» شدن 3 بیماری جدید در بیمه سلامت

صالحی امیری: ریاست کمیته ملی المپیک و شغل محسوب نمی شود

پرس تی وی: مجلس عوام انگلیس طرح برگزیت را تصویب کرد

افزایش تعاملات پارلمانی تهران و ایروان

استاندار: از ظرفیت ایرنا برای معرفی همدان 2018 استفاده شود

وعده استاندار کردستان برای استفاده از ظرفیت دانشگاهیان

مسببان وضع فعلی رودخانه کارون محاکمه شوند

استیو بنن برای همکاری با بازپرس ویژه پرونده روسیه اعلام آمادگی کرد

پشت پرده گزارش نجفی علیه قالیباف لو رفت + جزییات

اگر اهل تقلب کردن در امتحانات هستید، بخوانید!

ارتقای رتبه کشاورزی گیلان از اهداف استان است

بازدید مدیرکل تبلیغات اسلامی مازندران و امام جمعه بابل از مناطق زلزله زده کرمانشاه

اشتغال و رونق کسب و کار دغدغه اصلی مردم است

راه صحیح امر به معروف از زبان امام صادق(ع)

حقیقت انقلاب اسلامی باید به جهانیان و بشریت نشان داده شود

ترامپ از طریق زورگویی، عقب گرد و بدخواهی، کار خود را پیش می برد

اختصاص 500 میلیارد تومان برای کسب وکارهای نوپا

لاریجانی: مذاکره بهترین راه حل برای حل اختلافات میان کشورهاست

از سرگیری فعالیت سایت های کاریابی مسدود شده

تغییرات نهایی در وزارت خارجه اعلام شد

سرانجام یارانه پردرآمدها حذف می شود؟

امام راحل به تلویزیون سراسری ایتالیا پاسخ داد: روابط ایران با آمریکا چگونه خواهد بود؟

صالحی امیری : اصراری بر ماندن در معاونت اجتماعی شهرداری ندارم/ ریاست کمیته ملی المپیک شغل نیست

همایش مدیران کل امور روستایی استانداری های سراسر کشور دربندرعباس

روزنما: اولین و تنها رهبر ارکستر زن در ایران

متن کامل هشتمین گزارش سه ماهه اجرای برجام منتشر شد

پایان و آغاز دوباره

زاکانی: وظیفه رسانه تبیین مبارزه با اشرافیگری در جامعه است

پیکر یکی از شهدای حادثه ناوشکن دماوند کشف شد

مراسم ختم شهید خدمت، «میلاد عنایتی» در قائم‎شهر برگزار شد

اولین سالگرد آیت الله هاشمی رفسنجانی با حضور محسن هاشمی در قائم‎شهر برگزار شد

مسئول فرهنگی اوقاف شرق و جنوب تهران در گفت وگو با فارس خبر داد سخنرانی هفتگی حجت الاسلام میرهاشمی با موضوع اخلاق در امامزاده سید اسماعیل (ع)

استاندار: با همکاری مردم بافت های فرسوده هرمزگان قابل بازسازی است

دانلود آهنگ جدید سینا سرلک بنام موج خاکستر

هوشمندترین کلید روشنایی ساخته شد

روحانی در دیدار رییس مجلس لبنان چه گفت؟

پاسخ معاون قالیباف به ادعای 20 هزار میلیاردی شهردار تهران

کره جنوبی؛ تسلیت به خانواده های نفت کش سانچی

حمله انتحاری در مایدوگوری نیجریه/ 12 کشته و 48 زخمی

2 آمریکایی و 2 کانادایی در نیجریه ربوده شدند

جمع بندی روز: یکشنبه، 24 دی 1396

بررسی محتوایی که تلگرام تولید می کند

تشکیل دبیرخانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در چهارمحال و بختیاری

بهشت را به بهای عقل می دهند یابه بهای عشق؟

استاندار خراسان رضوی: جمهوری اسلامی نظام مستحکم است

آموزش های قبل از ازدواج جدی تر گرفته شود

ضرورت اتخاذ تدابیر لازم برای مقابله با تنش آبی سال آینده در لاهیجان

با موافقت بانک، عرب باغی از ارس رفتنی شد/ انتخاب مدیرعامل جدید به زودی

انتخاب 29 روستای شهرستان رشت برای اجرای طرح های بوم گری

گرامیداشت یاد جانباختگان حادثه نفتکش سانچی در آستارا

خبر 20، چهارشنبه 27 دی 96

همکاری های دفاعی، علمی و فناوری ایران و پاکستان توسعه می یابد

تقویت وحدت ضرورتی انکارناپذیر است/ تاکید بر پرهیز از ایجاد دلزدگی و پاشیدن بذر ناامیدی در جامعه

توجه به احزاب فقط برای مشارکت سیاسی و انتخابات نباشد

پروازهای مراغه برقرار شد

عکس دیدنی از کویر خارا در اصفهان

گزارش آقای نجفی در چه شرایطی مفید است؟

نماینده مردم گلستان در مجلس خبرگان: آموزش های قبل از ازدواج جدی تر گرفته شود

پایین ترین حقوق ها 18 درصد افزایش پیدا می کند

دانلود آهنگ جدید شیکس بند بنام بی تو نمیتونم

استاندار: با همکاری مردم بافت های فرسوده هرمزگان قابل بازسازی است

استاندار: با همکاری مردم بافت های فرسوده هرمزگان قابل بازسازی است

تاکید رییس شورای امنیت سازمان ملل بر راه حل سیاسی در افغانستان

امضای تفاهم نامه همکاری معاونت قوه قضاییه، سازمان جنگل ها و سازمان حفاظت از محیط زیست

بیانیه سیزدهمین کنفرانس بین المجالس کشورهای اسلامی

درخواست همسر حادثه نفتکش «سانچی» از مسئولان

مخلوقات عالم، موعظه و درس عبرت هستند/ در مقابل آنها متواضع باشیم

انتخاب اعضای شورای مرکزی و بازرسان جمعیت جوانان انقلاب اسلامی (اسامی)

نخستین نشست «نقش والدین در مصرف فرهنگی» برگزار شد

خط حزب الله 117 /برای مرهم زخم

لزوم مطالبه گری، گفتمان سازی و پیگیری دغدغه های مردم از سوی رسانه ها

600 هیئت مذهبی استان قزوین در سامانه طوبی ثبت شده اند

حضور امام جمعه اسلامشهر در امامزاده عقیل (ع)

سایت های مسدود شده کاریابی دوباره فعال شد

پاسخ وزارت بهداشت به خبری درمورد آیت الله شاهرودی

پاسخ صالحی امیری به انتقاد از چند شغله بودنش

شورای امنیت ملی ترکیه: اجازه تشکیل یک «ارتش تروریستی» در امتداد مرزمان را نمی دهیم

تشریح جزییات کنفرانس مجالس اسلامی توسط لاریجانی

ضرورت اتخاذ تدابیر لازم برای مقابله با تنش آبی سال آینده در لاهیجان

وزیرعلوم در واکنش به مصوبه اخیر مجلس؛ ایجاد محدودیت در افزایش حقوق های بالای 5 میلیون تومان حفظ اساتید را با چالش مواجه می کند

اروپا هم حتی حاضر نیست ما رقیبِ روسیه برای تأمین گاز آنها باشیم

اروپا هم حتی حاضر نیست ما رقیبِ روسیه برای تأمین گاز آنها باشیم