مطالب مرتبط:
علی باقری: امروز تشت رسوایی مذاکره با آمریکا از پشت بام افتاده است/ اروپا هم حتی حاضر نیست ما رقیبِ روسیه برای تأمین گاز آنها باشیم/ اروپایی ها در قضیه برجام با پیروی از آمریکا سرشان کلاه رفت!
امروز تشت رسوایی مذاکره با آمریکا از پشت بام افتاده است/ اروپا هم حتی حاضر نیست ما رقیبِ روسیه برای تأمین گاز آنها باشیم/ اروپایی ها در قضیه برجام با پیروی از آمریکا سرشان کلاه رفت!
امروز تشت رسوایی مذاکره با آمریکا از پشت بام افتاده است/ اروپا هم حتی حاضر نیست ما رقیبِ روسیه برای تأمین گاز آنها باشیم/ اروپایی ها در قضیه برجام با پیروی از آمریکا سرشان کلاه رفت!
آمریکا برای مقابله با روسیه در شرق اروپا پایگاههای هوایی می سازد
روسیه: آمریکا تسلیحاتی هسته ای خود را از اروپا خارج کند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 27 آذر 1396 ساعت 21:522017-12-18سياسي

اروپا هم حتی حاضر نیست ما رقیبِ روسیه برای تأمین گاز آنها باشیم


به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبر فوری و به نقل از فارس،  - معاون سابق دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت: اروپا برای نداشتن روابط راهبردی با ایران جدی است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازگفت: امروز که تشت رسوایی مذاکره با امریکا از پشت بام افتاده حتی کسانی که در پی برجام هسته ای به دنبال افزایش وادادگی در قبال امریکا و تحمیل برجام های دیگر بر ملت ایران بودند، از عقلایی نبودن تعامل با امریکای عهدشکن سخن می گویند.

وی افزود: غرب گرایان می خواهند اروپا را به عنوان طرف اصلی تعامل با جمهوری اسلامی در موضوعات مختلف جا بزنند و بعد هم بگویند چون اروپا کاره ای نیست، باز هم باید سراغ کدخدا رفت و با امریکا مذاکره کرد.

عضو تیم مذاکره کننده هسته ای سابق تاکید کرد: همانگونه که رهبر انقلاب اسلامی نیز در آیین تنفیذ رییس جمهور در سال 96 تأکید فرمودند، سیاست نظام اسلامی تعامل گسترده با دنیا است، اما تعامل گسترده قطعاً به معنای وادادگی و انفعال در عرصه ی سیاست خارجی نیست.

معاون سابق دبیر شورای عالی امنیت ملی اظهار داشت: شاخص نظام اسلامی در تعامل گسترده با دنیا عبارت است از این که اولاً؛ "آغاز تعامل"، بر پایه ی توانمندی های درونی باشد، ثانیاً؛ "فرآیند تعامل"، رفع کننده ی تهدیدها و خلق فرصت ها باشد و ثالثاً؛ "نتیجه ی تعامل"، تثبیت مؤلفه های قدرت موجود و ایجاد مؤلفه های جدید قدرت ملی، منطقه ای و حتی بین المللی باشد.

باقری افزود: اگر هر تعاملی این سه ویژگی را نداشته باشد، نه تنها منفعتی را متوجه کشور نمی کند، بلکه می تواند آسیب ها، تهدیدها و حتی بحران های جدی سیاسی، امنیتی و حتی هویتی را به سوی کشور گسیل نماید.

از این رو چنانچه شروع تعامل بر پایه ی عناصر قدرت ملی نباشد، منافع این تعامل اولاً و بالذات متوجه طرف خارجی خواهد شد و ما هیچ سهم قابل توجهی از منافع این تعامل نخواهیم داشت.

وی ادامه داد: همچنین چنانچه فرآیند تعامل قابلیت رفع تهدیدها و جلب فرصت ها را نداشته باشد، این تعامل هیچ ترجیح عقلی ندارد.

در نهایت چنانچه تعامل قادر نباشد که مؤلفه های قدرت ملی را تثبیت نموده و یا نتواند عناصر جدیدی را به انباشته های قدرت ملی بیافزاید، بدیهی است این گونه تعامل نه تأمین کننده ی منافع ملی است و نه تضمین کننده ی امنیت ملی.

عضو تیم مذاکره کننده هسته ای سابق تاکید کرد: هرچند اصل موضوع تبدیل دستاوردهای نظامی ایران در منطقه به مؤلفه های جدید قدرت منطقه ای جمهوری اسلامی ایران یک ضرورت است، اما سه مسئله ی مهم وجود دارد که راه انقلابی ها و غربگرایان را در این موضوع از هم جدا می کند.

باقری در تشریح این سه مؤلفه گفت: نخست آن که غرب گرایان بر اساس تفکر منفعلانه ی خود هرگونه استفاده از مؤلفه های قدرت ملی برای نقش آفرینی کشور در سطح منطقه ای و بین المللی را اقدامی تنش زا و گامی برخلاف مسیر تعامل قلمداد می کنند و از این رو هیچ گاه شروع تعامل با خارج را که مبتنی بر مؤلفه قدرت ملی باشد، پذیرا نیستند.

به همین جهت هم در طول چند سال گذشته که داعش در سوریه و عراق قدرت نمایی می کرد، غربگرایان بارها و بارها با عبارت های مختلف به مخالفت با نقش آفرینی ایران در منطقه پرداختند.

در حالی که اگر نظام اسلامی می خواست براساس خواست غربگرایان عمل کند، امروز اگر داعش در داخل ایران فتنه انگیزی نمی کرد و یا حتی دامنه ی قدرت آن در منطقه افزون نشده بود، دست کم هیچ محملی برای بروز و ظهور قدرت و توان سخت و نرم ایران در منطقه وجود نداشت تا غرب گرایان بخواهند برای تقدیم دستاوردهای منطقه ای به بیگانگان، نسخه پیچی کنند.

وی افزود: دوم آن که از نظر غرب گرایان هر حرکتی در عرصه ی سیاست خارجی که موجب نارضایتی قدرت های جهانی و منطقه ای شود و امریکا و اروپا و حتی عربستان را نگران کند، این حرکت مردود است، از این رو هرگونه نقش آفرینی خارجی ایران حتی در عرصه ی سیاسی که نارضایتی و یا نگرانی قدرت های خارجی را به نبال داشته باشد، از نظر آنها نه تنها مطلوب نیست، بلکه مردود است.

این در حالی است که معیار تفکر انقلابی برای رفتار در عرصه ی خارجی، رضایت و یا عدم رضایت امریکا و اروپا و عربستان نیست، بلکه ملاک و معیار هر حرکت و سکون منطقه ای و بین المللی رفع تهدید و ایجاد فرصت برای نظام اسلامی است.

معاون سابق دبیر شورای عالی امنیت ملی اظهار داشت: بر این اساس در شرایطی که امریکا، اروپا و عربستان با حضور و نقش آفرینی ایران در عراق و سوریه مخالف بودند، اما تفکر انقلابی با هدف رفع تهدید تروریست های تکفیری و ایجاد فرصت برای بروز و ظهور جریان مقاومت، مقتدرانه و با درایت وارد میدان شد.

عضو تیم مذاکره کننده هسته ای سابق تاکید کرد: سوم آن که غربگرایان تعاملی را موفق می دانند که در قالب توافق با قدرت ها از قبیل امریکا و اروپا حاصل شده باشد، در حالی که از منظر تفکر انقلابی تعاملی را که مؤلفه های موجود قدرت ملی را تثبیت نکرده و یا مؤلفه های جدیدی از قدرت را ایجاد نکند، تعامل موفقی نیست و موافقت و یا مخالفت قدرت های غربی را شاخص ورود و یا عدم ورود در هیچ عرصه ای نمی دانند.

وی افزود: بر اساس تفکر انقلابی همانگونه که دفع شرِّ داعش بدون کمک غربی ها محقق شد، برای تثبیت قدرت جمهوری اسلامی در عصر قدرت گیری مقاومت در منطقه نیازی به اجازه ی غربی ها نیست.

معاون سابق دبیر شورای عالی امنیت ملی اظهار داشت: در موضوع منطقه، غرب گرایان بر این باورند که به دلیل اضمحلال دولت داعش و ظهور مؤلفه های قدرت جمهوری اسلامی در منطقه، نگرانی امریکا، اروپا و عربستان از ایران بیشتر شده و بنابراین باید تلاش کرد تا نگرانی آنها رفع گردد.

رفع نگرانی غربی ها برای روشنفکرنماهای وطنی یک اصل است هر چند که رفع نگرانی آنها مستلزم از بین رفتن عناصر قدرت ملی ایران نیز شده و یا حتی بستر تهدیدهای سیاسی و امنیتی جدید علیه جمهوری اسلامی در منطقه را هم فراهم آورد.

باقری تاکید کرد: در این چارچوب توصیه ی غرب گرایان، مذاکره با غربی ها درباره ی مسائل منطقه با هدف رفع نگرانی آنها است و نه تأمین منافع ملی و یا تضمین امنیت ملی، اما با توجه به رفتارهای سخیف رییس جمهور امریکا و برخورد تهاجمی امریکا، غرب گرایان قادر نیستند تا موضوع مذاکره با امریکا را به طور علنی و صریح مطرح نمایند.

بنابراین مذاکره با اروپا را طرح می کنند و این گونه وانمود می نمایند حال که مذاکره با امریکا ممکن و میسر نیست، باید با اروپایی ها کار کرد، البته هرچند غربگرایان برای مذاکره ی منطقه ای به سمت اروپا چراغ می زنند، ولی قصد دارند به سمت امریکا بپیچند.

این دیپلمات افزود: با وجود این که غربگرایان با تبلیغات نادرست تلاش دارند تا جای خالی امریکای ترامپ در مناسبات بین المللی را با اروپا پرکنند، اما اروپا نه تنها برنامه ای برای مناسبات راهبردی با ایران ندارد، بلکه برای نداشتن روابط راهبردی با ایران جدّی و مصمّم است.

وی افزود: در همین چارچوب بر اساس مفاد سند رسمی اتحادیه ی اروپا با عنوان "استراتژی اتحادیه ی اروپا در روابط با ایران در پسابرجام"، اروپایی ها تأکید می کنند که راهبرد اروپا عدم واردات گاز از ایران است، این در حالی است که تنها تأمین کننده ی گاز اروپا، روسیه است که چند سال قبل در اوج سرما، صادرات گاز به اروپا را قطع کرد.

یعنی اروپایی ها تا آن حد برای نداشتن رابطه ی راهبردی با ایران جدّی هستند که حتی حاضر نیستند ایران به عنوان رقیب روسیه برای تأمین گاز اروپا نقش آفرینی کند.

باقری ادامه داد: چه زمانی که داعش ظهور کرد و قدرت گرفت و مناطق بسیاری را در سوریه و عراق اشغال کرد و چه زمانی که با هدایت، حمایت و پشتیبانی نظام اسلامی ریشه ی دولت جعلی داعش در منطقه کنده شد، دیپلماسی دولت تدبیر و امید در کمای انفعال به سر برده است.

عضو تیم مذاکره کننده هسته ای سابق تاکید کرد: هنگامی که اروپایی ها اقدام ایران در ریشه کنی تروریسم داعش را رفتاری تنش زا ارزیابی می کنند، پس از نظر آنها اگر ایران در مقابل تروریست های تکفیری در سوریه و عراق اقدامی نمی کرد، آنگاه رفتار ایران در منطقه ثبات بخش ارزیابی می شد؟! بر این اساس، اروپایی ها تکثیر و ترویج تروریسم در منطقه را عامل ثبات می دانند! وی افزود: البته چنین رفتاری از اروپایی ها دور از انتظار نیست، چرا که آنها منافقینِ کثیف را هم تروریست نمی دانند و حتی از فعالیت آنها در اروپا حمایت هم می کنند، اما سئوال ما از غربگرایان داخلی این است که اگر نظام اسلامی با تروریست ها همراهی کند، رفتار ایران عقلایی است؟! این رفتار گستاخانه ی اروپایی ها نتیجه ی تفکر غربگرایان است که عملاً آنها را نه تنها به عمله ی سیاسی غربی ها، بلکه به پادوی سیاسی تروریست های داعش در ایران نیز تبدیل کرده است.

باقری گفت: معلوم نیست معیار غربگرایان برای منافع ملی و امنیت ملی چیست؟ در سال 1382 که هنوز ایران هسته ای نشده بود، عراق و افغانستان زیر پای اشغالگران امریکایی بود، یمن تحت سیطره و نفوذ سعودی بود و رژیم صهونیستی هنوز متحمل شکست های جنگ های 33 روزه و 22 روزه نشده بود، آنها راه حل مشکلات کشور را مذاکره با غربی ها و امتیازدهی به آنها می دانستند، امروز هم که ایران موفق به احراز عرصه های مختلف دانش، فناوری و صنعت هسته ای، موشکی و غیره شده، امریکا را از عراق اخراج نموده، تروریست ها در سوریه و عراق را منهدم نموده و گفتمان انقلاب اسلامی از لبنان تا یمن فراگیر و نهادینه شده است، باز هم راه حل مشکلات را مذاکره ی با غربی ها و امتیازدهی به آنها می دانند! یعنی از نظر غربگرایان چه ایران قوی باشد و یا قوی نباشد، تنها راهکار ممکن فقط و فقط امتیازدهی به غربی ها است!معاون سابق دبیر شورای عالی امنیت ملی اظهار داشت: چطور غربگرایانی که می دانند اروپا حتی اختیار بانک های خودش را ندارد و باوجود نیاز به منافع همکاری با ایران، به خاطر تشر امریکا از همکاری با طرف های ایرانی سرباز می زند، مذاکره با اروپا درباره ی منطقه را امری لازم و نتیجه بخش جلوه می دهند؟ عضو تیم مذاکره کننده هسته ای سابق تاکید کرد: اگر اروپایی ها خواهان تعامل واقعی با جمهوری اسلامی ایران هستند، ابتدا باید رفتارها و گفتارهای ترامپ دیوانه در قبال ایران را کنار گذاشته و آنها را تکرار نکنند.

در غیر این صورت این ایران نیست که راه تعامل را بسته بلکه نابخردی اروپا است که بستر تعامل را فراهم نمی آورد.

وی افزود: غرب گرایان بدانند در هر مذاکره ای که اروپا بخواهد در مقام مدعی نشسته و ایران را در جایگاه متهم قرار دهد، نه تنها این مذاکره تأمین کننده ی منافع ملی و تضمین کننده ی امنیت ملی نیست، بلکه دستاورد آن بهتر از "تحقیقاً هیچِ" برجام نخواهد بود.

باقری در پایان تصریح کرد: اروپایی ها با پیروی از امریکا در برجام نتوانستند حتی مجوز همکاری بانک های خود با ایران را از امریکا بگیرند و عملاً امریکا سر آنها هم کلاه گذاشت، بنابراین اگر اروپایی ها خواهان تعامل جدی، مؤثر و نتیجه بخش با ایران هستند، باید از دنباله روی سیاست های خصمانه ی امریکا علیه ایران خودداری نمایند.


کلید واژه ها: دبیر شورای عالی امنیت ملی - شورای عالی امنیت ملی - اسلامی - جمهوری اسلامی - امریکا - مذاکره - نظام اسلامی - اروپا - ایران - امنیت - هسته ای - رهبر انقلاب اسلامی - منطقه - انقلاب اسلامی - جدید - هسته - جمهوری - نظام - رهبر انقلاب - سیاست خارجی - گزارش - باقری - معاون - شورای - بین المللی - رییس جمهور - عالی - کشور - پشت بام - رسوایی

آخرین اخبار سرویس:
رایزنی دوجانبه هیأت های مذاکره کننده ایران و آمریکا در وین

پرواز های شنبه 26 اسفندماه 96 فرودگاه بین المللی شهید دستغیب شیراز

میدان دادن به جوانان انقلابی، راه حل مشکلات کشور است

جو را برهم زدند تا شهردار تهران استعفا بدهد/بهتر بود با نجفی هم مانند قالیباف رفتار می کردند

رژه کلمات برای سربازان عدالت

ویژه نامه نوروزی جام جم منتشر شد

بیانیه معاون موگرینی درباره نشست کمیسیون مشترک برجام

اعلام ممنوعیت برگزاری انتخابات روسیه در اوکراین

واکنش های سیاسی به استعفای نجفی

تنها عامل رسیدن به عاقبت بخیری

عکس | پست اینستاگرامی امید عالیشاه برای یک شهردار!

اتحادیه اروپا افزایش تعرفه فولاد از سوی امریکا را پاسخ داد

شبکه خبری سی بی اس: مک مستر به استعفا کشانده می شود

گوشزد نقض برجام در دیدار با طرف آمریکایی

آغاز سفرهای نوروزی در روزهای پایانی اسفند

مواضع تیلرسون نسبت به ایران و برجام باعث تغییرش شد

حسین رویوران آمریکا و تهدید امنیتی برای محیط بین المللی

افق طراحی تحول در نهاد وکالت باید فراتر از تعصبات و منافع صنفی باشد

"شی جین پینگ" رییس جمهور ماند

نقش راویان دفاع مقدس در مناطق عملیاتی جهادگونه است

ام البنین چابکی، منصوره زارعان رسانه های دیداری و سبک زندگی اسلامی

واعظی: همه منتظرند دیگری صدای مردم را بشنود

اوقات شرعی امروز به افق یاسوج

ریاض اتمی به تصویب رسید/ ترامپ به برجام ضرب الاجل داد/ جنین صهیونیست ها را در بهت فرو برد/ گلدرز گرین حسینیه فتنه را تشکیل داد

فرصت دو ماهه شهرداری برای طرح جایگزین "برج باغ"

فعالیت تبلیغی علیه نظام جرم تلقی می شود

یک فروند بالگرد و 57 دستگاه آمبولانس درطرح نوروزی اورژانس قم فعال خواهد بود

واکنش های سیاسی به استعفای نجفی

فعالیت 56 سازمان مردم نهاد در موضوع حقوق شهروندی در کشور

امروز سومین جلسه تعیین دستمزد سال 97 کارگران

جای نماینده آموزش وپرورش در انجمن خیرین قرآنی خالی است

رویدادهایی که امروز خبری می شود

فعالیت ها و برنامه های پژوهشکده تاریخ و سیره اهل بیت (ع)تشریح شد

علت عدم دریافت اطلاعات پدر در سامانه ثبت نام کارت های هوشمند ملی

نمایندگان لغزان و مذبذب نتیجه استیضاح سه وزیر را مشخص کردند!

مصطفی قربانی شعار سال در ترازوی اقدام

روح اله باقری مجد، میرمحمد سیدعباس زاده ، محمد حسنی ، یداله مهرعلیزاده ، ابراهیم صالحی عمران دانشگاه در فرایند توسعه پایدار از اقتصاد مقاومتی

دستگاه های دولتی موظفند رفع مشکلات مردم را با اهتمام بیشتری دنبال کنند

متن بیانیه کمیسیون برجام

برنامه نوروزی رسانه ملی

پروژه قطعه دوم راه اصلی گچساران به چرام می تواند محرومیت زادیی موثر باشد

شی جین پینگ برای دومین بار رییس جمهور چین شد

آقایان و خانم های شورای شهر! واقعا اگر آیت ا... هاشمی زنده بود، به شما چه می گفت؟

چرا برخی مفاهیم انقلاب پس از 40 سال آنطور که باید در جامعه تاثیر خود را نگذاشته است؟

معلم متجاوز+عکس

دستگیری سینمایی باند سارقان طلافروشی کرج

تأیید صحت روانی سارق بانک های پایتخت

قتل عام خانوادگی در 210 دقیقه

گوترش: شورای امنیت به فاجعه انسانی در سوریه پایان دهد

اگر سفر نبود، چه می شد؟

پاسخ محسن هاشمی به ژست «انتخابات آزاد» تاج زاده

هیچ گفت و گوی سری با آل سعود وجود ندارد

وقت نداری شکایت نکن

اهمیت راهیان نور کمتر از دفاع مقدس نیست/ زنده نگه داشتن یاد و خاطره شهدا از برکات راهیان نور است

اولویت اصلی کشور در سال آینده چیست؟

هدیه یک تخریب چی به دو بعثی

زنان مدافع حرم؛ ایستادند همچون سرو/آرزویم دیدار با رهبری است

مصائب انتخاباتی ترامپ سبب اخراج شاهد پرونده روسیه شد

توییت معنادار مشاور روحانی درباره جاسوسان

کتاب های منتشر شده روابط عمومی در سال 1396

رونمایی از معامله قرن به تعویق افتاد

70 درصد روستاها و مناطق اطراف غوطه شرقی پاکسازی شد

شی جین پینگ بار دیگر رییس جمهور چین شد

کدام مصلحت؟

برگزاری نوروز، فرصتی برای توسعه دیپلماسی عمومی ایران

چه بر سر شهرداری می آید؟

مشهود است که انتظارات مردم در مورد برجام برآورده نشد

رد افزایش 1000 میلیاردی بودجه پزشک خانواده

ابطال قسمتی از طرح جامع شهر تهران

رؤیاها و واقعیت ها

از لغو قانون 23 جوزا توسط مجلس تا کشف یک منطقه بزرگ نفتی در جنوب ایران

آشنایی با چگونگی شکایت از آرایی که غیابی صادر شده اند!

خبر خرم آبادی برای کنترل فضای مجازی

آتش و خشم در کاخ سفید ترامپ (قسمت 55) / طرح های خام بنن برای ترامپ

سید سعید حسینی زاده آرانی، ایوب سخایی؛ مسعود غفاری پژوهشی در باب رابطه بین دینداری و سبک زندگی ‏

متن بیانیه کمیسیون برجام/ سفیر ایران: بیانیه نشانگر قوت برجام است

امام جمعه موقت اهواز: بر اساس اعترافات، پروسه انتقال آب خوزستان یک برنامه انگلیسی است

تیتر وطن امروز برای محمد بن سلمان(عکس)

چه کسی دستور انتقال بازداشتی های 88 به کهریزک را داد؟

صفحه اول روزنامه های کشوری و استانی؛شنبه 26 اسفند ماه 96/تصاویر

علی دارابی راهبرد رسانه ملی در توسعه یا گسترش سرمایه اجتماعی

کاخ اردشیر بابکان، شاهکار معماری ساسانی

پایان نشست کمیسیون مشترک برجام در وین

اوکراین برگزاری انتخابات روسیه را در این کشور ممنوع کرد

روح برجام از اقدامات آمریکایی ها آزرده است/ باید به دنبال بیشترین منفعت از برجام باشیم

حضور حجت الاسلام والمسلمین شرفخانی در ایکنا خوزستان

پیام تسلیت فوت پدر (رسمی، صمیمی و ادبی)

اعظم قاسمی رابطه دین و اخلاق نزد معتزله

در چند سال اخیر هیچگونه مشکل امنیتی در راهیان نور نداشتیم/ اشراف اطلاعاتی مرزبانی بر مرزهای استان خوزستان

یک مجموعه ی عظیمی از جوان ها به وجود آمده اند که این ها به معنای واقعی کلمه مؤمن بالله و مؤمن به این راهند

3 ترس پیامبر(ص) برای امتش بعد از خود

ایمن سازی جاده های استان مرکزی برای ایام نوروز

استقبال بخش خصوصی از راه اندازی نیروگاه های بادی

بررسی اوضاع و احوال روسیه در آستانه انتخابات ریاست جمهوری/ سایه اقتدار تزار قرن بیست و یکم

نگاهی دیگر به جامع احادیث الشیعه - بخش دوم و پایانی نقش علم کلام در پذیرش یا ردّ احادیث

نادر رازقی، نازنین فرزام ‏ تحلیل کیفی سبک پوشش غربی جوانان

امیرعلی سیف الدین اصل ،فاطمه ثقفی،محمد مهدی ذوالفقارزاده ،مهدی حمیدی ،محمد عسکریان استخراج شاخص های کلیدی توسعه پژوهش با روش دلفی فازی ایشیکاوا برای بخش بهداشت و درمان

جاذبه های گردشگری گیلان متعدد و بی نظیر است

تصاویر | آغاز طرح شهر شب های روشن در رشت با حضور معاون رییس جمهور و استاندار گیلان

پشت پرده اعتراض کشاورزان در نمازجمعه اصفهان چیست؟

اروپا هم حتی حاضر نیست ما رقیبِ روسیه برای تأمین گاز آنها باشیم

اروپا هم حتی حاضر نیست ما رقیبِ روسیه برای تأمین گاز آنها باشیم