مطالب مرتبط:
حزب «توسعه ملی» پروانه فعالیت گرفت
پشت پرده توطئه ترور اردوغان در یونان
توطئه ترور اردوغان افشا شد
حمله شدید روزنامه دولتی عربستان به اردوغان
ریزه اسپور خواهان علیپور یا طارمی بود/ مانع پرواز طارمی نمی شویم گرشاسبی: خاکریز باشگاه ترکیه ای را رد کردیم، حالا مانده فیفا/ اردوغان سرمیز نهار به پرسپولیسی ها قول داد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 27 آذر 1396 ساعت 21:422017-12-18سياسي

«زن آهنین» در کمین رجب طیب اردوغان/ مرال آکشنر به دنبال شکست حزب عدالت و توسعه


درصورتی که خانم آکشنر بتواند ائتلافی با احزاب اپوزیسیون ترکیه ازجمله حزب جمهوری خواه خلق ترکیه و حزب دموکراتیک خلق ها به وجود بیاورد، خواهد توانست بعد از 16 سال پایانی بر سلطه حزب عدالت وتوسعه باشد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازبلاغ"، صحنه سیاسی ترکیه همیشه بر روی ظهور احزاب جدید و رهبران جدید (اگر آن ها در زمان مناسب فرصت ظهور را پیدا بکنند) باز بوده است.

حزب عدالت و توسعه به رهبری رجب طیب اردوغان نمونه خوبی در حقانیت این مدعاست که 6 ماه پس از تأسیس یعنی سال 2001 به نیروی سیاسی غالب در سیاست و حکومت ترکیه تبدیل شدند.

نتایج همه پرسی اصلاحات قانون اساسی ترکیه اگرچه گویای پیروزی کمپین آری به ریاست حزب عدالت و توسعه و شخص رجب اردوغان بود اما درعین حال نشان دهنده شکل گیری نارضایتی از اقدامات و برنامه های این حزب نیز بود؛ اما آنچه این روزها فضای سیاسی ترکیه را بیش از همه تحت تأثیر خود قرار داده است جدایی گروهی از ناراضیان حزب حرکت ملی به رهبری دولت باغچه لی و تشکیل حزب جدید توسط مرال اکشنر سیاستمدار کهنه کار ترکیه ای است.

پیروزی ضعیف اردوغان در همه پرسی اصلاحات قانون اساسی زنگ خطر را برای او و حزبش به صدا درآورد.

نتیجه نهایی همه پرسی اگرچه با خواست این حزب همسو بود اما رأی بیش از 48 درصد مشارکت کنندگان علیه رفراندوم از یک سو ونیز رفع موانع برای همکاری دیگر احزاب مخالف باعث شده تا شکل گیری اپوزیسیونی سراسری میان مخالفان اردوغان نسبت به گذشته امکان پذیرتر شود.

احزاب جمهوری خواه خلق و حزب کردی دموکراتیک خلق ها نیز پس از همه پرسی بیش ازپیش به یکدیگر نزدیک شده اند.

ابتکار جمهوری خواهان و رهبر آن کمال قلیچداراغلو در ترتیب دادن راهپیمایی اعتراضی علیه سیاست های اعمالی اردوغان، تحت عنوان راهپیمایی عدالت زمینه مناسبی را برای ایجاد اپوزیسیونی هرچند کوتاه مدت حول محور مخالفت با اردوغان میان دو حزب چپ گرایی ترکیه که مخالف اردوغان هستند ایجاد کرد.

در پی اختلافات عمیق خانم مرال اکشنر با دولت باغچلی و بسیاری از اعضای حزب حرکت ملی، وی از این حزب اعلام جدایی کرد و بعد از ماه ها جنجال سیاسی، این عضو مطرح حزب حرکت ملی ترکیه حزب جدید خود را به صورت رسمی بانام iyi و با شعار یک ترکیه خوب تأسیس کرد.

حزب iyi parti به ریاست مرال اکشنر که در پی تماس های مختلف با جریان های متفاوت در ترکیه اعلام موجودیت کرده است و همان گونه که مورد انتظار بود کادر مؤسس این حزب را اعضای سابق حزب حرکت ملی و جریان ملی گرای ترکیه تشکیل می دهد ولی هیچ اثری از شعار، پرچم و نماد ملی گرایان در این حزب دیده نمی شود و به احتمال بسیار قوی این حزب یک حزب ملی گرای ترک نخواهد بود.

مرال آکشنر در ماه های اخیر تماس های زیادی با جریان های مختلف ترکیه داشته و همواره با حزب جمهوری خواه خلق ترکیه در ارتباط بوده است.

وی یک روز قبل از اعلام رسمی حزب خود در تماسی با حزب کردی دموکراتیک خلق ها با یکی از سیاستمداران معروف کرد ترکیه و عضو حزب دموکراتیک خلق ها مذاکراتی داشته است.

آکشنر با شعار ترکیه خوب وارد انتخابات خواهد شد که در این میان نشان واره ی خورشید درخشان از لزوم تغییرات اساسی در سیاست و حکومت ترکیه سخن می گوید.

او در مراسم تأسیس حزب iyi parti در آنکارا به سیل عظیمی از طرفداران مشتاق خود گفت : ترکیه و مردم آن از وضع اسفناک موجود خسته شده اند، دولت فرسوده شده و نظم عمومی ازهم پاشیده است و چاره ای جز تغییر در فضایی سیاسی کشور نیست و ما به عنوان حزبی پلورالیستی (کثرت گرا) پرچم دار تغییر در برابر قطب بندی اجتماعی ،بی قانونی ، خشونت ، بی عدالتی و.

هستیم.

به اعتقاد برخی از کارشناسان مرال آکشنر و حزب نو پای او می تواند با بسیج جناح های مخالف در قامت یک نیروی اپوزیسیون قدرتمند در برابر یکه تازی رییس جمهور اردوغان و حزب عدالت و توسعه ظاهر شود.

در مقابل برخی نیز معتقدند که چالش های غیر قبال اغماضی وجود دارد و مرال آکشنر از چنین ظرفیتی در برابر اقتدار ساختاری رییس جمهور اردوغان برخوردار نیست.

مرال اکشنر 61 ساله و استاد تاریخ در دانشگاه های ترکیه است که با حضور در انتخابات پارلمانی 1995 از حزب راه راست وارد دنیای سیاست در ترکیه شد.

در حکومت ائتلافی نجم الدین اربکان در سال 1996به سمت وزیر کشور وقت ترکیه نائل گردید.

با کودتای1997 علیه حکومت اربکان او نیز مجبور به استعفا شد.

وی از سال 2007 تا 2015 به عنوان عضو حزب حرکت ملی نماینده استانبول در پارلمان ترکیه بوده است.

آکشنر چهره ای است که نه طرفدار فتح الله گولن است و نه وجهه ای اسلام گرا دارد ولی همواره خود را به عنوان یک مسلمان مؤمن معرفی می کند.

به خاطر داشتن مرام ملی گرایانه هم نوا و طرفدار مسئله کردها در ترکیه نبوده است و هرگز در مورد اقلیت های ترکیه و مسائل آن ها سخن نمی گوید.

او در اوایل سال 2016 با هسته مرکزی حزب سابق خود یعنی حزب حرکت ملی ، به ویژه دولت باغچه لی به خاطر ائتلاف او با رجب اردوغان در تغییر قانون اساسی ترکیه ( 16آوریل) اختلاف پیدا کرد و یکی از عناصر اصلی و محوری در کمپین "خیر" در رفراندوم قانون اساسی 16 آوریل بود که به همین خاطر توانست طرفداران زیادی را از جبهه های مختلف ضد اردوغانی دور خود جمع کند.

او معتقد است که راه و شیوه حکومت داری اردوغان انحراف از بنیان های سیاسی و حکومتی مصطفی کمال آتاتورک است.

آکشنر یک ملی گرای میانه رو است که می تواند در انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری پیش رو به عنوان نامزد ایده آل برای متحد ساختن رأی دهندگان محافظه کار سکولار و بخش زیادی از ملی گراها علیه جبهه اردوغان مطرح باشد.

حزب تازه تأسیس iyi parti یک حزب جناح راستی است که در حال حاضر بسیاری از سیاستمداران و جناح های پرنفوذ در سیاست ترکیه که توسط اردوغان و دولت باغچه لی به حاشیه رانده شده بودند را جذب کرده است.

طبق آخرین نظرسنجی ها و ادعاهای هاکان بایراکچی رییس مرکز نظرسنجی سونار حزب iyi parti خانم مرال آکشنر از ظرفیت کافی برای کسب 10 درصد از آرای حزب عدالت و توسعه برخوردار است و با توجه به تضعیف پایگاه مردمی دو حزب جمهوری خواه خلق و حزب حرکت ملی ،وی می تواند پایه های حزبی خود را میان طیف های مختلف سکولارها و ملی گراها تحکیم ببخشد.

بااین وجود تنها تعداد انگشت شماری از 550 نماینده پارلمان ترکیه به این حزب پیوسته اند.

روابط قوی آکشنر با جناح راست ترکیه و همچنین عناصر مرکزی ملی گرا و حزب جمهوری خواه خلق نشان از ظرفیت همکاری حزب او با طیف های مخالف حزب حاکم دارد.

در طول برگزاری رفراندوم قانون اساسی ، خانم آکشنر نشان داد که محوریت قابل توجهی در برابر مطالبات اقتدارگرایانه حکومت مستقر اردوغان به ویژه در کمپین "خیر" به همه پرسی داشته است.

در حال حاضر خانم آکشنر در حال مذاکره و رایزنی با نمایندگان احزاب اپوزیسیون ، حرکت ملی ، جمهوری خواه خلق و حزب کردی دمکراتیک خلق است؛ لیکن چالش مهم واصلی پیش روی این سیاستمدار به رویکردش در مورد مسئله "کردها" در ترکیه برمی گردد که به عنوان یک سیاستمدار ملی گرا، نگرش و نسخه قابل عرضه ای برای حل وفصل این چالش کهنه و قدیمی در ترکیه ندارد.

نوشته های خانم آکشنر بسیار ناسیونالیستی و بر اساس متنی ترک محور است.

چالش کردی برای آکشنر چالشی بسیار جدی و مهم است و بدون شک نیروهای کردی به او و حزب iyi parti به راحتی اعتماد نخواهند کرد.

از سوی دیگر حضور بلندمدت درصحنه سیاسی ترکیه بدون جلب نظر گروهای کرد و ارائه راهکاری عملی برای حل وفصل مسائل آن ها غیرممکن است .

حزب عدالت و توسعه باوجود همه ناملایمتی ها با کردها در مقایسه با سایر احزاب از مرکزیت و محبوبیت بالایی در میان اقشار کرد برخورداراست.

در میان سایر چالش هایی که از سوی حزب حاکم توسعه و عدالت متوجه خانم آکشنر است، حزب iyi باید رویکرد خود را نسبت به ائتلاف و همکاری با جناح های راست سیاسی فعال و پرطرفدار ترکیه مشخص بکند.

به نظر می رسد که آینده پیروزی در انتخابات 2019 ترکیه ، آینده ائتلاف سازی بامسلک های مختلف درصحنه سیاسی چندپاره ترکیه است.

باید پذیرفت که حزب عدالت و توسعه دیگر یک حزب مرکزی در سیاست و انتخابات ترکیه بعد از برگزاری رفراندوم نیست.

پیروزی شکننده اردوغان در رفراندوم تغییر قانون اساسی 16 آوریل نشان از فرصت هایی برای ظهور احزاب جدید با برداشتی جدید از حکومت و سیاست در ترکیه است.

سابقه موفقیت و پیروزی های انتخاباتی حزب عدالت و توسعه به رهبری اردوغان در پانزده سال گذشته نشان داده است که این حزب همکاری و ائتلاف با احزاب مختلف به ویژه در انتخابات را خوب بلد است وبه آسانی می تواند نتایج را مهندسی بکند.

بنابراین خانم مرال آکشنر سیاست مدار کهنه کار ، باسابقه و میانه روی ترکیه که بعد از ماه ها رایزنی و مشورت با احزاب و گروهای مختلف، حزبی تحت عنوان "iyi parti " را تأسیس کرده است، درصورتی که بتواند ائتلافی با احزاب اپوزیسیون و جریان های مختلف مخالف در ترکیه ازجمله حزب جمهوری خواه خلق ترکیه و حزب دموکراتیک خلق ها به وجود بیاورد، خواهد توانست بعد از 16 سال حکومت داری در ترکیه ، پایانی بر سلطه حزب عدالت و توسعه و رهبری آن رجب طیب اردوغان باشد.


کلید واژه ها: ترکیه - اردوغان - رجب طیب اردوغان - قانون اساسی - توسعه - سیاسی - جمهوری - راهپیمایی - جدید - رهبر - اصلاحات - رهبری - جدایی - قانون - سیاستمدار - نارضایتی - دولت - صورت - مخالفان - متفاوت - برنامه - انتظار - ابتکار - باغچه - همیشه - کمپین - گزارش - حکومت - نشان - درصد

آخرین اخبار سرویس:
استقلال مذاکره با دژاگه را تایید کرد

فاطمه سیف اللهی، علی اکبر عبدل آبادی نظریه اخلاق شناختی ارسطو؛ سنتزی از آموزه های افلاطون و پروتاگوراس

وقتی می گوییم گفت وگوی متفاوت دقیقا از چه حرف می زنیم؟!

انتخاب فرماندار تبریز در هاله ای از ابهام

طلاب حوزه علمیه به سمت عمل گرایی در حوزه دین گام بردارند/ استفاده از کالای داخلی برای نهادینه سازی گفتمان اقتصاد مقاومتی ضروری است

یادداشت/ عبد الله گنجی خائنان بالقوه یا کاپیتولاسیون وارونه

علیرضا منجّمی نقد انتقال تکنولوژی از منظر فلسفه تکنولوژی

یادداشت/ عباس پاپی زاده ریزگرد؛ چالشی ملی

علی اکبری معلم ‏ بررسی رابطه ی بین کارویژه حفظ الگو ، مدرسه و فروپاشی رژیم پهلوی

یادداشت/ محمدکاظم انبارلویی در باره مصاحبه رییس جمهور

حرکات موزون بازیگر زن مشهور در یک نمایش

مجتبی فیضی، مسعود آذربایجانی، محمد کاویانی سبک زندگی با رویکرد تطبیقی بین دیدگاه علامه طباطبایی و دالایی لاما

پیام های مقام معظم رهبری مستندسازان را به مسیر اصلی نزدیک می کند

ساخت آدم خاکی در اهواز/ عکس

ناصر یوسفی، حمد امانی، صالح حسینی بررسی رابطه بین عملکرد خانواده و اضطراب امتحان، با نقش واسطه ای تمایز یافتگی در دانش آموزان

یادداشت/ مرتضی عبدی دم دروغ کوتاه است!

رحیم سرور ,علی عشقی ,محمدعلی خلیجی تبیین مفاهیم امنیت پایداری در محله های شهر با بهره گیری از شاخص های جرم

محمدهانی جعفریان، میرسعید موسوی کریمی معنا و ماهیت عمل بر اساس حد وسط اخلاقی نزد ابن سینا

عکس/ کودک 6 ساله زندگی تازه ای به چند کودک بخشید

چرا گاهی خدا جوابمان را نمی دهد؟/7 مانع استجابت دعا

تحصیل یک هزار و 400 طلبه خواهر در قزوین/ طلاب حوزه علمیه فرصت ها را از دست ندهند

علیرضا منصوری فن سالاری در سیاست گذاریِ علم و تکنولوژی

رهبر انقلاب در حرم حضرت زینب (س)/ عکس

احمدرضا یزدانی مقدم تطوّر اندیشه ی سیاسی صدرالمتألهین

جواد مداحی، سیدعلی حسینی زاده، محمد داودی، محمد فتحعلی خانی سطوح خلاقیت براساس حکمت متعالیه

زمانی که گوگل مپ نبود!/ عکس

عاشقانه ها و مادرانه های رعنا

قانون مداری در قرآن و سیره پیامبر (ص)

روز «یادبود و فعالیت علیه اسلام هراسی» در سنت جونز کانادا مشخص شد

حمیدرضا رخشانی نسب ,حمیده اسفندیاری مهنی ,شعیب کهرازه تحلیل احساس امنیت شهروندان با تأکید بر عوامل کالبدی- محیطی

محسن جاهد، سحر کاوندی، جواد صالحی فضیلت و مسئله خطای بنیادین اسناد

نیروی دریایی آمریکا: پیام رادیویی شناورهای ایرانی را دریافت کردیم!

فعالیت 20 مدرسه علمیه اهل سنت در خراسان شمالی

کنایه مجری در برنامه زنده به استفاده رییس جمهور از اصطلاح قوطی برای خانه ها + فیلم

ریشه ها و تبعات گزاره «عبور از روحانی» /آنچه روحانی نگفت/انتظاراتی که برآورده نشد/تزریق آرامش و ثبات در گفتگوی رییس جمهور/گفتگویی کم حاشیه که مورد نقد اصلاح طلبان قرار گرفت

تحقیق و تفحص از سرخابی ها در مجلس کلید خورد + فیلم

تقدیر معاون وزیر بهداشت از پرستاران با اهدای گل + عکس

طرح «مکنت» در شهرستان طبس اجرا می شود

سید ابراهیم معصومی؛ محسن مهاجرنیا راهبردهای سیاسی صادقین(ع) در مواجهه با انحرافات سیاسی و فرهنگی

واکنش های مجازی به گفت و گوی رییس جمهور با مجری صداوسیما + فیلم

محمد فرهوش، حسن تقیان، محمدعلی جمشیدی، رقیه کشمیری فراتحلیل مطالعات هوش معنوی

مصطفی صالحی، حمید عبداللهیان، علیرضا اسحاق پور هوموفیلی در شبکه های اجتماعی مجازی

پاتک شبانه پلیس به باندهای تبهکار پایتخت + فیلم

قدرت نمایی در زمان قاجار!/ عکس

سردار کوثری به دستور رهبری برای خروج نیروهای نظامی از فعالیت اقتصادی واکنش نشان داد!

مجید ملایوسفی جان راولز و روش تعادل اندیشه ورزانه در اخلاق

امام میخواست مانند همه مردم ایران که زیر فشار بودند زندگی کنند

استقبال قابل توجه کتاب خوانان از آثار مرحوم آیت الله حایری شیرازی

عکس های دیده نشده از ایران قبل از انقلاب

طلبه ای که در لباس مرزبانی به شهادت رسید

محمدعلی شکری نیا، محمود نوذری مبانی و مفروضات پژوهش در پدیده های هستی از دیدگاه قرآن کریم

تنها اثر به جا مانده از ارگ سمنان

مهدی منفرد ‏ براهین عقلی ـ نقلی اثبات وجود خداوند در تفسیر قمی

عوامل موثر در آمار استفاده از مواد مخدر در میان جوانان

«مادورو» برای دومین بار نامزد انتخابات ریاست جمهوری می‎شود

صداهای مخرب مغز چه هستند؟

کشف خانه تیمی اخلالگران توسط سپاه

غفلت یعنی چه؟ عوامل غفلت در قرآن و روایات

جعفر جدیری، علی فتحی آشتیانی، فرشته موتابی، حمیدرضا حسن آبادی اثربخشی زوج درمانی با رویکرد اسلامی بر رضایت زناشویی

اعلام آمادگی نیکلاس مادورو برای نامزدی مجدد در انتخابات ریاست جمهوری

دانلود آلبوم جدید جاوید نصیری بنام به قول خودت

دانلود آهنگ جدید مرتضی سرمدی بنام همه هستیم

دانلود آهنگ جدید سعید بیباک بنام نازی

اولین روز کاری

کاش چشمانت را باز می کردی آقای طارمی!

موافقت رهبری با اختصاص اعتبار برای مقابله با ریزگردهای جنوب کشور

تنها اثر به جا مانده از ارگ سمنان/ عکس

بیست روز قبل از شهادت

عکس/ علی مطهری فوتسالیست شد

اعزام 130نفر دانش آموز به اردوی راهیان نور

پیام اقتدار در جهت صلح

اعلام اسامی پذیرفته شدگان تکمیل ظرفیت کنکور 96

اقدامات پژوهشی در ارتقا سطح آگاهی طلاب مؤثر است/رونمایی از کتاب «پژوهش تمرینی» در مازندران

نظر گوینده خبر درباره مصاحبه دیشب «رشیدپور» +عکس

نوبخت سبحانی ,فرانک سعیدی فرد ,حسن جنگی ,معصومه جعفری تحلیل شاخص ها و ابعاد توسعه پایدار محله ای در راستای ارتقای امنیت شهری

الناز شاکردوست روی تخت بیمارستان +عکس

عباس ارغان تحلیل و بررسی جغرافیایی جرم و بزهکاری درکاربری های شهری

دانلود آهنگ جدید مجید حائری بنام نپرس ازم

پاسخ جالب به سلفی جنجالی «آمیتاب باچان»

انفجار 2 در بنغازی لیبی/ 11 کشته و چند زخمی

انتخاب خیابانی برای نامگذاری به نام «مصدق»

هدف حوزه انقلابی تقویت اعتماد میان مردم و نظام اسلامی است

قلیون آزاد شد؟!

رییس جدید «اف بی آی» ترامپ را تهدید کرد

ابطحی: اصلاح طلبان قصد براندازی نظام جمهوری اسلامی را نداشته و ندارند

گل آرایی ضریح حضرت زینب(س) +عکس

تکذیب حمله شبانه به شهرداری تهران

دو عکسی که ادعای رشیدپور را نقض کرد

علی چاپرک، حجت الله حاجی حسینی رابطه علم و فنّاوری از منظر سیاست گذاری، آموزش مهندسی و حوزه عمومی

پذیرش سراسری حوزه های علمیه خواهران آغاز شد

دانلود آهنگ جدید رضا غلامی بنام معجزه

دانلود آهنگ جدید پوریا آریا و محسن تیوان بنام وای قلبم

9 نکته ابطحی از مصاحبه تلویزیونی رییس جمهور

توییت تند زیباکلام درباره گفتگوی صداوسیما با روحانی

جزییات گزارش وزارت کشور از ناآرامی ها

اعتبار مقابله با گرد و غبار خوزستان از لایحه بودجه 97 حذف نشده است

وعده جالب حسن روحانی؛ موعد اتمام 2 ساله مسکن مهر 2 ماهه شد

تصاویری از پشت بام زیبای یک مدرسه

مک مستر: برنامه موشکی ایران از اولویت های امنیت ملی ترامپ در داووس است

سازمان ملل درباره انبارهای سلاح شیمیایی تحقیق کند

«زن آهنین» در کمین رجب طیب اردوغان/ مرال آکشنر به دنبال شکست حزب عدالت و توسعه

«زن آهنین» در کمین رجب طیب اردوغان/ مرال آکشنر به دنبال شکست حزب عدالت و توسعه