مطالب مرتبط:
طرح دولت برای عدم تحویل سوخت به خودروهای دوگانه سوز غیرمجاز
استخدام انبار دار آقا باسابقه و بیمه از ابتدا در حسن آباد
نیاز به ممیزی کتاب در پی نبود جدیت در نقد غیردولتی رقم خورده است
44 میلیون لیتر سوخت در مناطق زلزله زده استان کرمانشاه توزیع شد
کشف 35 هزار لیتر سوخت قاچاق در مرزهای آبی شهرستان سیریک
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 27 آذر 1396 ساعت 19:332017-12-18اقتصادي

طرح کارت سوخت از ابتدا شکست خورده بود


با توسعه صنعت خودرو در نیم قرن اخیر وجود جایگاه های سوخت خودرو یکی از مکان های مورد نیاز در همه نقاط کشور به حساب می آید، به طوری که جایگاه های سوخت این روزها در جاده ها، - محلات مسکونی شهری ومناطق دور افتاده نقش پر رنگی براقتصاد دارند.

محمد خادمی: با توسعه صنعت خودرو در نیم قرن اخیر وجود جایگاه های سوخت خودرو یکی از مکان های مورد نیاز در همه نقاط کشور به حساب می آید، به طوری که جایگاه های سوخت این روزها در جاده ها، محلات مسکونی شهری ومناطق دور افتاده نقش پر رنگی براقتصاد دارند چرا که روزانه میلیون ها لیتر بنزین و گازوییل به عنوان سوخت میلیون ها خودروی عمومی و شخصی تامین و به فروش می رسد.

ازسوی دیگر درهرجایگاه به طور متوسط 10 نفر مشغول به کار می شوند،همچنین راه اندازی یک جایگاه سوخت درداخل شهرسرمایه گذاری بسیارزیادی را می طلبد، برای اینکه وضعیت جایگاه های سوخت کشور را بررسی کنیم، گفتگویی ترتیب داده ایم با ناصر رییسی فر رییس انجمن جایگاه داران سراسر کشور که درادامه می خوانید:آماری از وضعیت جایگاه ها دارید؟در محدوده تهران بزرگ 230 جایگاه سوخت بنزینی مایع وجود دارد و در کل کشور 3 هزار و 500 جایگاه که بیش از 90درصد آنها از سوی سرمایه گذاران بخش خصوصی اداره می شود.

در حال حاضر مصرف روزانه بنزین کشور 75 میلیون لیتر و در روزهای پایانی هفته 85 میلیون لیتر است، البته 150 میلیون لیتر بنزین رکورد مصرف در یک روز جایگاه های سراسر کشور بوده است.

گویا جایگاه هایی در برخی محله ها در فاصله بسیار نزدیک راه اندازی شده اند،علت این جایابی چیست؟رعایت حریم صنفی در خدمات سوختی تعریف نشده است و می توان این خدمات در کنار یکدیگر باشد، اما ضرر این مسافت کوتاه به هر دو سرمایه دار می رسد ، چرا که برای سرمایه دارانی که تصمیم می گیرند جایگاه سوختی راه اندازی کنند باید توجیه اقتصادی داشته باشد در غیر این صورت برایشان به صرفه نیست، از سوی دیگر در سال های گذشته جا یابی برای راه اندازی جایگاه ها طبق استاندارد نبوده است ، اما به تازگی گروه مکان یابی در این انجمن راه اندازی شده است تا در صورتی که جایگاه جدید در محله ای می خواهد ساخته شود موقعیت آن از سوی کارشناسان در نظر گرفته شود.

متاسفانه در کشورمان توجهی به استاندارد نمی شود، چرا که باید مسافت 15 تا 50 متری بستگی به واحد مسکونی، آموزشی و تجاری حریم رعایت شود.

تعدادی از هموطنان اعلام کرده اند برخی از جایگاه ها حریم واحدهای مسکونی را رعایت نکرده اند و در همجواری واحدهای مسکونی و مراکز آموزشی مشغول به فعالیت هستند؟ تمامی جایگاه های سوخت بنزینی که به تازگی مجوز راه اندازی را دریافته اند حریم شان را رعایت می کنند، چرا که کمیسیون در انجمن وجود دارد که متشکل از نماینده محیط زیست، ایمنی، شرکت نفت، بخش فرآورده نفتی و.

است که هرکدام از این کارشناسان نظرشان را اعلام می کنند، امکان این وجود دارد جایگاه هایی که در سالیان گذشته راه اندازی شده باشند حریم ایمنی را رعایت نکرده باشند به طور نمونه یک جایگاه سوخت در خیابان ولی عصر تهران وجود دارد که درهمجواری دو برج قرار دارد و حریم آن رعایت نشده است.

هدف از راه اندازی پمپ بنزین های کوچک چیست؟در شهر تهران8تا9 جایگاه تک سکو یا همان پمپ بنزین کوچک وجود دارد، که سه جایگاه آن در منطقه22 ساخته و در حال ساخت قرار دارد، ما معتقد هستیم که این جایگاه ها مورد نیاز محدوده شهری نیست و نباید در داخل شهر راه اندازی شود و این جایگاه کوچک که در خارج از کشور هم وجود دارد در سوپرمارکت ها و تعویض روغنی های بین شهری باید قرار بگیرد، اما به این دلیل این جایگاه در برخی از مناطق شهری ساخته شده است که شهرک های مسکونی و مجموعه تفریحی و گردشگری به شکل پراکنده وجود دارد و از سوی دیگر به دلیل وجود بزرگراه های متعدد در این مناطق دسترسی پمپ بنزین در این مسیرها دشوار است همین موضوع باعث شده که جهت سوخت رسانی به خودروها برای کاهش اتلاف وقت و صرفه جویی در سوخت و کاهش ترافیک در محلات گوناگون این جایگاه های کوچک راه اندازی شود.

تصمیم دارید این جایگاه های کوچک را افزایش دهید، همانند شهر قم؟ این جایگاه ها از سوی شهرداری تهران و شرکت نفت درحال توسعه است و براساس نیاز سنجی تراکم جمعیت و تردد خودرو و فاصله زیاد با نزدیک ترین جایگاه تصمیم به راه اندازی آن گرفته می شود، اما کارشناسان ما اعتقادی به راه اندازی این جایگاه های کوچک ندارند چرا که مشکلات زیست محیطی را به وجود می آورند و جایگاه های کوچک بنزین درشهر قم زیرنظرانجمن اداره نمی شود.

یکی از انتقاداتی که وجود دارد مربوط به طرح راه اندازی دستگاه های سوخت رسانی درجایگاه ها بود که باید کارت سوخت آن طراحی می شد، اما دیگر کارت سوخت ها مورد نیاز نیست؟بله همین طور است، طرح های نسنجیده ای که به اجرا می رسد تبعات مالی و اجتماعی بسیاری را به وجود می آورد، به طوری که آن زمانی که طرح سهمیه بندی بنزین و گازوییل با کارت سوخت به اجرا در آمد موجب اتلاف وقت هموطنان در جایگاه ها می شد وهم اینکه هزینه زیادی را روی دست جایگاه داران برای تهیه نازل ها با طراحی کارت سوخت می گذاشت و این روزها شاهد آن هستیم که دیگر کارت سوخت مورد نیازنیست.

یکی ازاهداف راه اندازی کارت سوخت جلو گیری از قاچاق سوخت بود، که این طرح نه تنها جلوی قاچاق را نگرفت بلکه منجر به تشدید آن نیز شد و سودآوری سرشاری را برای قاچاقچیان به همراه داشت، چرا که موجب شد بازار مصرف را تشنه کند و این موضوع حضور دلالان و تخلفات را به وجود آورد.

درآمد جایگاه داران به چه میزان است؟وضعیت جایگاه داران برعکس تصور بسیاری از هموطنان مطلوب نیست، چرا که با این هزینه چند میلیاردی برای راه اندازی جایگاه سوخت با درآمد بسیاراندک مواجه اند، جایگاه داران تنها5/3 درصد به سود می رسند، به طور مثال به ازای فروش هر یک لیتر بنزین که معادل یک هزار تومان است تنها 35 تومان برایشان سود دهی دارد، این در صورتی است که جایگاه داران زمین میلیاردی برای ساخت، تهیه دستگاه ها با سرمایه میلیونی، هزینه انشعابات، پرداخت حقوق کارگران، مالیات، عوارض و.

را دارند؛ که با این هزینه سنگین درآمد ناچیزی برای سرمایه داران این بخش به وجود می آید.

هیچ جای دنیا درآمد سوخت فروشان انقدر پایین نیست و انتظار داریم مجموعه وزارت نفت توجه به درآمد بیشترجایگاه داران داشته باشند، درحال حاضر برخی از جایگاه های خصوصی که در بیرون از شهر خدمات رسانی می کنند به عنوان جایگاه های ورشکسته به حساب می آیند.

جایگاه های دولتی چه تفاوتی با خصوصی دارد؟دیگرهیچ جایگاه سوخت دولتی وجود ندارد چرا که قیمت همه محصولات سوختی یکسان سازی شده است و جایگاه هایی که از سوی بخش دولتی اداره می شود به شکل های مختلف دراختیار بخش خصوصی قرارگرفته است و تنها 30 جایگاه سوخت متعلق به بخش دولتی است.

برخی معتقدند تعداد اندکی ازجایگاه داران کم فروشی می کنند تا هزینه های شان تامین شود، آیا این موضوع درست است؟زیاد بودن گاز موجود دربنزین نسبت به حد معمول و مجاز وتبخیرفراورده درفصول گرم سال امری طبیعی به شمار می رود، این در حالی است که بعضی از جایگاه ها به بهانه تبخیرغیرمجاز جریمه می شوند آن هم درشرایطی که هزینه های خود را به زحمت مدیریت می کنند، در مجموع جایگاه داران هیچ وقت اقدام به کم فروشی نمی کنند.

شما بارها اعلام کرده اید که جایگاه داران در حال ورشکستگی هستند، این در حالی است که روز به روز تولید خودرو در کشور اضافه می شود و این خودرو ها از جایگاه سوخت رسانی می کنند، علت چیست؟چند سالی است که دولت برای کنترل تورم دست به افزایش قیمت بنزین نزده است، جایگاه داران نیز به دلیل اینکه درآمدشان به شکل درصدی است با همان در آمد گذشته امورات شان را می گذراند، این در حالی است که حقوق کارگر هر سال افزایش پیدا می کند و هزینه نگهداری جایگاه به شکل میلیونی در هر ماه است.

همچنین همه ساله گاز و برق به عنوان دو انرژی افزیش قیمت دارند، اما بنزین همچنان با همان قیمت عرضه می شود.

با وجود افزایش هزینه های جایگاه ها، نرخ کارمزدها از دو سال قبل ثابت بوده و این موضوع برخی جایگاه ها را به ورطه تعطیلی کشانده است.

هم اکنون اکثر جایگاه های کشور به دلیل نبود توجیه اقتصادی، ثبات نرخ کارمزد جایگاه ها و همینطور عدم تبدیل روش کارمزدی به حق العمل کاری با مشکلات عدیده ای مواجه هستند.


کلید واژه ها: کشور - بنزین - خودرو - سرمایه - صنعت خودرو - استاندارد - توجیه اقتصادی - سرمایه گذاران - روزهای پایانی - توسعه - کارت سوخت - صورت - جاده - صنعت - مصرف - گازوییل - اقتصادی - تامین - تهران - تصمیم - صورتی - رکورد - اداره - جدید - محمد - فروش - شکست - بزرگ - هایی

آخرین اخبار سرویس:
مشکلی با واردات برنج نداریم/خرید توافقی بازار را تکان داد

نمایشگاه مبلمان و دکوراسیون داخلی در سلماس گشایش یافت

تاکید شریعتی بر جبران فاصله نرخ بیکاری استان خوزستان با متوسط کشوری

اختصاص 600 میلیارد ریال اعتبار برای انتقال آب سد طالقان به قزوین در لایحه بودجه

پلاک گذاری خودروهای اروندی در حال انجام

40 درصد طلاق ها برای افراد زیر 24 سال است/ 50 درصد ازدواج های شمال شهر به طلاق ختم می شود

نمایشگاه مبلمان و دکوراسیون داخلی در سلماس گشایش یافت

سایه تهدید بیت کوین ماینر بر سر کاربران ایرانی

حقایقی درباره کشتی قرآنی مطلا

مفهوم اقتصادی نقطه سر به سر چیست؟

دکتر حسین زاده مطرح کرد:آغاز تحولات بنیادین در بانک ملی ایران

اختصاص 600 میلیارد ریال اعتبار برای انتقال آب سد طالقان به قزوین در لایحه بودجه

واقعیت کشتی قرآنی مطلا از زبان صاحب این اثر

خبر خوش برای متقاضیان خرید خانه

"مرغ" ارزان تر شد

بازگشت جهانگیری از سفر استانی البرز با مترو

تقدیم لایحه بودجه سال 97 شهرداری قزوین به شورای شهر

بازآفرینی شهری فرصتی برای زدودن چهره محرومیت از کردستان - منصور اولی*

کامیون های حامل بار میوه در مرز شلمچه اجازه ورود به عراق را نیافتند

نشست مدیران روابط عمومی دستگاههای استانی وزارت اقتصاد و بانکهای یزد

اختصاص 600 میلیارد ریال اعتبار برای انتقال آب سد طالقان به قزوین در لایحه بودجه

تهران در خدمت خودروها!

فعالیت 1400رانند زن در پایتخت

طرح کاداستر در یک میلیون هکتار اراضی کشاورزی اجرا شده است

تاکید شریعتی بر جبران فاصله نرخ بیکاری استان خوزستان با متوسط کشوری

تهران میزبان پنجمین نمایشگاه بین المللی املاک و مستغلات

افزایش 10 تا 18 درصدی حقوق کارمندان دولت/ تخصیص 110 میلیارد تومان اعتبار به طرح تهاتر

تهران در خدمت خودروها!

نماینده مردم ساوجبلاغ در مجلس خبر داد افزایش 10 تا 18 درصدی حقوق کارمندان دولت/ تخصیص 110 میلیارد تومان اعتبار به طرح تهاتر

ساخت 90 هزار واحد مسکونی در مناطق زلزله زده استان کرمانشاه

سیگنال های هشدار دهنده در مورد رشد اقتصادی و اشتغال استان +فیلم

تأکید دولت بر توسعه صنعت دانش بنیان است

اروپایی ها به بازار مسکن ایران می آیند

رشد یک درصدی اعتبارات هزینه ای قزوین نسبت به میانگین کشوری 

نقطه سر به سر چیست؟

شبکه باز تلگرام؛ پروژه ای جاه طلبانه برای عرضه ارز دیجیتالی گِرم

آخوندی: کسر 5 درصد از حقوق مهندسان مبنای قانونی ندارد

وزارت نفت مجاز به انتشار اوراق سلف در بورس انرژی شد

شبکه باز تلگرام؛ پروژه ای جاه طلبانه برای عرضه ارز دیجیتالی گِرم

ترکمنستان پروژه خط لوله گاز «تاپی» را کلید زد

استخدام کارشناس حسابداری در یک شرکت معتبر در فارس

وزیر صنعت: تأکید دولت بر توسعه صنعت دانش بنیان است

جهانگیری | 12 هزار میلیارد تومان اعتبار برای اشتغال

تهران در خدمت خودروها!

تقدیم لایحه بودجه سال 97 شهرداری قزوین به شورای شهر

خشکسالی در یزد همچنان می تازد

بازآفرینی شهری فرصتی برای زدودن چهره محرومیت از کردستان - منصور اولی*

وزارت نفت مجاز به انتشار اوراق سلف در بورس انرژی شد

وزارت نفت مجاز به انتشار اوراق سلف در بورس انرژی شد

برترین سیو های یان اوبلاک خرید احتمالی لیورپول

دریاچه ارومیه بلای جان 14 میلیون نفر

راه اندازی بخش آندرولوژی دامی و آزمایشگاه کشت سلولی و بافت

رفع فیلتر کارخانه فیلترسازی + فیلم

کامیون های حامل بار میوه در مرز شلمچه اجازه ورود به عراق را نیافتند

تقدیم لایحه بودجه سال 97 شهرداری قزوین به شورای شهر

پنجشنبه بازار خدیجه خاتون میبد

همایش بررسی موانع و راهکارهای توسعه اشتغال پایدار استان یزد

کامیون های حامل بار میوه در مرز شلمچه اجازه ورود به عراق را نیافتند

واقعیت کشتی قرآنی مطلا

میزان تولید فولاد ایران در سال 2017

پشت پرده فروش کلیه دانش آموز کلاس دهم!

50 درصد مراکز درمانی در برابر زلزله ایمن نیست

بررسی وضعیت پروژه سارینا 2 در کیش

همکاری وزارتخانه های علوم و جهاد کشاورزی در بخش کشاورزی

تهران در خدمت خودروها!

علل رشد اجاره بهای مسکن

تهران میزبان پنجمین نمایشگاه بین المللی املاک و مستغلات

ممنوعیت های عراق بر کار تجار ایرانی چه تاثیری دارد؟

ظرفیت های جدید قانونی وصول مطالبات در بانک صادرات ایران

امکان کسب درآمد 1000 میلیارد تومانی بااخذ عوارض شماره گذاری خودرو

بی توجهی معدن داران به قوانین راهنمایی و رانندگی یکی از دلایل افزایش آمار تصادفات جاده ای آمل

روزیاتو: 10 اختراع مهم و قابل توجهی که توسط زنان مخترع صورت گرفته است

استخدام صنایع چوب و دکوراسیون توماچ در خراسان رضوی

گربه های ماسک دار اهواز+عکس

استخدام حسابدار ارشد و کارشناس فروش در شرکت نقش رنگ خجستگان

پروازهای لغو شده روز شنبه در خوزستان به دلیل گرد و غبار به 16مورد رسید

پروازهای لغو شده روز شنبه در خوزستان به دلیل گرد و غبار به 11 مورد رسید

آذربایجان غربی پذیرای سرمایه گذاران صنایع تبدیلی

واقعیت کشتی قرآنی مطلا

جریان پرداخت تسهیلات ارزی و ریالی صندوق توسعه ملی

اجرای طرح های اشتغال زایی در هشت استان کشور

وزارت نفت مجاز به انتشار اوراق سلف در بورس انرژی شد

ترکمنستان پروژه خط لوله گاز «تاپی» را کلید زد

استاندار تهران: مهمترین وظیفه فرمانداران بازکردن راه برای سرمایه گذاری است

پروازهای لغو شده روز شنبه در خوزستان به دلیل گرد و غبار به 11 مورد رسید

استاندار تهران: مهمترین وظیفه فرمانداران بازکردن راه برای سرمایه گذاری است

مدیرکل میراث فرهنگی استان تهران تغییر کرد

پروازهای لغو شده روز شنبه در خوزستان به دلیل گرد و غبار به 11 مورد رسید

استاندار تهران: مهمترین وظیفه فرمانداران بازکردن راه برای سرمایه گذاری است

گلایه از شرکتهای بیمه/با گذشت 70 روز از زلزله، هنوز بیمه مسکن مهر پرداخت نشده است

حضور قدرتمند سایپا در چهاردهمین نمایشگاه خودرو اصفهان

وزارت اقتصاد مامور اجرای موافقتنامه مالی ایران وایتالیا شد

جانی دوباره به فیلتر کارخانه فیلترسازی + فیلم

واقعیت کشتی قرآنی مطلا

جهانگیری با مترو عازم تهران شد

نحوه پرداخت به اشخاص حقیقی وحقوقی ایرانی و خارجی مشخص شد

افزایش آرام قیمت طلا / سکه بهار آزادی 7 هزار تومان رشد کرد+نمودار

گفتگوی 18:30/ شب عید گرانی نداریم

افزایش قیمت خودروهای خارجی با برنامه ریزی یک جریان خاص

استخدام شرکت توسعه اشین بم در خراسان رضوی

طرح کارت سوخت از ابتدا شکست خورده بود

طرح کارت سوخت از ابتدا شکست خورده بود