مطالب مرتبط:
نقش معماری مدارس در سلامت دانش آموزان
سریال تکراری تنبیه بدنی دانش آموزان در مدارس مازندران/ این داستان: تنبیه با کابل برق کامپیوتر!
اعزام دانش آموزان زیارت اولی مدارس استثنایی استان سمنان به مشهد مقدس
برگزاری طرح توانمند سازی دانش آموزان ، والدین و کارکنان آموزش و پرورش استان کردستان
فرماندار بافق: دانش آموزان به فناوری روز مجهز شوند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 27 آذر 1396 ساعت 19:322017-12-18اجتماعي

پیدایی دانش آموزان نخبه از مدارس عادی


دانش آموز دبیرستان دکتر شریعتی شهرستان سمنان - با طراحی «میکرو استریوسکوپ سه بعدی» در رشته برق و الکترونیک رتبه دوم کشور را به خود اختصاص داد و با این موفقیت، - متین فراهانی - دانش آموز دبیرستان دکتر شریعتی شهرستان سمنان - با طراحی میکرو استریوسکوپ سه بعدی در رشته برق و الکترونیک رتبه دوم کشور را به خود اختصاص داد و با این موفقیت، مدال نقره نوزدهمین جشنواره جوان خوارزمی در رشته الکترونیک در دستان دانش آموز سمنانی قرار گرفت.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار پانا از سمنان، این موفقیت سبب شد تا به سراغ متین فراهانی، دانش آموز پایه یازدهم رشته تجربی رفته و گفت و گویی صمیمی با این جوان موفق داشته باشیم.

متین، از کجا شروع کردی؟ بعد از گذراندن سه سال دوره راهنمایی در مدرسه باقرالعلوم و شناخت علائق و توانایی هایم، انگیزه ای در من ایجاد شد تا با تحصیل و پژوهش در زمینه مهندسی تجهیزات پزشکی به کار خودم در سال های جاری ادامه بدهم.

اما متاسفانه اواخر سال متوجه شدم که رشته تحصیلی خودم را اشتباه انتخاب کرده و در واقع مهندسی تجهیزات پزشکی برای رشته های ریاضی بوده است؛ اما با توکل به خدا با این قضیه کنار آمده و همچنان سعی می کنم تا در همین رشته بتوانم روز به روز پیشرفت کرده و در درجات عالی قرار بگیرم.

اگر بخواهی یک نفر را عامل موفقیت اصلی خودت نام ببری، از چه کسی یاد می کنی؟ من به جرئت میتونم از استاد راهنمایم آقای رمضانعلی یوسفی که در سال آخر دوره راهنمایی با ایشان آشنا شدم، یاد کنم که همین آشنایی سبب شد تا این دوران، بهترین و تاثیرگذارترین سال های خوش زندگی من باشد.

در واقع ایشان برای اولین بار این مسابقات را در کلاس مطرح کرد و اولین انگیزه برای شروع یک پژوهش در من ایجاد شد؛ هرچند در این دوران، ایده های زیادی داشتم اما بسیاری از آن ها امکان محقق شدنش نبود.

هدفت از ساخت دستگاه میکرو استریوسکوپ سه بعدی چی بود؟ من از آنجایی که شش سال ابتدایی خود را در مدارس روستایی و محروم شهرستان سرخه درس خوانده بودم و در زنگ های علوم به وضوح می دیدم که هم میکروسکوپ به علت گران بودن، به اندازه کافی وجود ندارد و هم دانش آموزان برای کار با میکروسکوپ در این زنگ فرصت کمی دارند.

و همین قضیه باعث شد که من بعد از دو سال به دنبال همین موضوع رفته و با طراحی اولین میکروسکوپ های دو کاره الکترونیکی سه بعدی، گام جدیدی در دنیای میکروسکوپ ها و بهینه سازی آنها، هم از لحاظ قیمت و هم از لحاظ کاربردی بردارم.

میتوانی در رابطه با این دستگاه، بیشتر به ما توضیح بدی؟ آیا این یه میکروسکوپ معمولی است؟ کار کرد این دستگاه این گونه می باشد که می تواند دو نوع تصویر برداری میکرو و استریو را در یک بدنه انجام دهد و درواقع کار دو میکروسکوپ را همزمان انجام می دهد.

تصویرهای نمونه زیر میکروسکوپ بر روی دو چشمی مانند بقیه میکروسکوپ ها ایجاد نمی شوند.

بلکه تصویر زیر میکروسکوپ به صورت واضح بر روی گوشی یا تبلتی که بر روی آن قرار می گیرد، می افتد و قابلیت فیلم برداری و عکس برداری از نمونه های زنده زیر میکروسکوپ را نیز برای فرد پژوهشگر فراهم می کند.

در نهایت این امکان را به شما می دهد تا توسط نرم افزاری که برای این دستگاه طراحی شده است، نمونه های استریو زیر میکروسکوپ را به صورت سه بعدی به تماشای عموم مردم بگذارید و در همین راستا محدودیت استفاده انفرادی میکروسکوپ ها نیز از بین می رود.

کنترل تمام اجزای قسمت تنظیم لام به صورت برقی بوده و تنظیم نمونه را برای فرد پژوهشگر آسان تر ساخته و زمینه سازی برای ساخت میکروسکوپ های تمام اتوماتیک می باشد که این امر نیز متاسفانه به علت عدم وجود بودجه کافی در حال حاضر غیرممکن می باشد.

با ساخت این دستگاه، چه موفقیت هایی توانستی کسب کنی؟ بعد از ساخت این دستگاه در مراحل ابتدایی، آن را در مقطع تحصیلی نهم در جشنواره نوجوان خوارزمی ارائه داده و به لطف خدا و راهنمایی های استاد مربوطه، این طرح، مقام دوم کشوری نوجوان خوارزمی را به خود اختصاص داد.

در سال گذشته که دوباره قصد شرکت در جشنواره خوارزمی در بخش جوان را داشتم به پژوهش سرای دانش آموزی که به مدیریت شایسته آقای مرتضی خیرخواه می باشد، مراجعه کردم.

در ادامه طبق تجربیات ایشان و دیگر اساتید پژوهش سرا و مشخص کردن ارزش های دیده نشده دستگاه مربوطه سال قبل، به این نتیجه رسیدیم که این دست سازه را در سطحی بالاتر و پرکاربردتر با توجه به مستند سازی های علمی و کاربردی، آن را دوباره برای سری جدید مسابقات شرکت دهیم.

چه کسانی در ساخت این طرح، از لحاظ مالی و معنوی به تو کمک کردند؟ روند تولید دوباره این دستگاه به روشی که مد نظر جمع بود؛ پر هزینه و بسیار زمان بر در می آمد و البته باعث شد تا مجبور به مراجعه به سازمان ها و نهادهای مختلفی از جمله پارک های علم و فناوری، مراکز رشد و.

شویم.

تأمین نیازهای مالی این دستگاه، اگر چه بعد ها از طریق اشخاص محترمی همچون آقایان مجید نظری از شورای شهر، مرتضی خیرخواه از پژوهش سرای دانش آموزی و یوسف سلطان از طرف مسجد بیت الزهرا تأمین شد، اما به نظر من، اگر بخواهیم در آینده های نه چندان دور شاهد موفقیت های بزرگی در استان باشیم، باید بدانیم دور از شأن یک پژوهشگر است که همیشه نگران نیازهای مالی بوده و برای تأمین نیازهای علمی یا مشاوره ای مجبور باشد به هر شخصی رو بیندازد و سر تعظیم فرود آورد.

این درحالی هست که من قصد هیچ بی احترامی به افراد یا شخصیت ها را ندارم و تنها خواهشی است از مسئولین برای توجه و بها دادن بیشتر به پژوهشگران استان.

برای ساخت این دستگاه، چه مراحلی را طی کردی و چه مقدار برای ساخت آن زمان گذاشتی؟ ساخت نهایی دستگاه با توجه به محدودیت های مالی و عدم دسترسی به تجهیزات مورد نیاز که باید بصورت متداول از قطعات مختلف مهیا می شد که هم بحث طراحی و هم بحث نوع پیدایش و ساختشون مطرح بود، زمان زیادی را به خود اختصاص داد.

بعد از ساخت نهایی وارد مراحل ثبت اختراع و گرفتن تاییدیه های علمی از مراکز گوناگون مانند دانشگاه ها و پارک های علم و فناوری و در نهایت برای گرفتن تاییدیه، تولید و ساخت آن به شرکت صنایع آموزشی در تهران مراجعه کردیم و با توجه به مکاتبات و وقت زیادی که صرف این امر شد، توانستیم ایده ای را که ابتدا بصورت خیلی ساده به آن نگاه می کردیم، در حال حاضر به یک اختراع و یک محصول قابل تولید در مراکز گوناگون (شرکت های سرمایه گزار) می توانیم نگاه کنیم.

در همین راستا افتخار بزرگی است که این طرح به تایید وزارت علوم و فناوری تهران رسیده و رتبه دوم کشوری جوان خوارزمی را به خود اختصاص داد.

هیچ زمان به این موضوع فکر نکردی که حضورت در مدارس عادی، جلوی رشدت را گرفته است؟! نکته قابل توجه این است که پس از کسب رتبه بنده از جشنواره خوارزمی، بعضی خبرگزاری ها به اشتباه، من را دانش آموز مدارس نمونه رشد و .

خواندند و این هیچ تعجبی ندارد، چرا که در واقع چیزی که بنظر من به صورت کاملا اشتباه در استان در حال رواج یافتن است، این بوده که حتما همیشه مدارس خاص لایق بهترین ها هستند و طبق مشاهداتی که طی این سه سال به مدارس گوناگون داشتم، همه چشم و امیدشان به مدارس خاص است.

ولی اما موضوعی که این وسط مطرح می شود، آیا به مدارس عادی هم به اندازه دانش آموزان نمونه، بها و تجهیزات داده می شود؟! آیا کلاس های توجیهی که برای دانش آموزان مدارس خاص برگزار می شود، این کلاس ها با همین کیفیت و شوق و ذوق برای مدارس عادی نیز برگزار می شود؟! هیچ وقت فکر کردی به اینکه کاش در مدرسه ویژه و خاص درس میخوندی و میتوانستی در آن شرایط از امکانات بیشتری بهره مند بشی؟ به نظر من تفکیک بچه ها در لیست های ثبت نامی مدارس خاص و عادی می تواند باعث تضعیف روحیه هر پژوهشگری چه کوچک یا بزرگ بشود .

من با افتخار هم در مدارس خاص حائز رتبه کشوری شده ام و هم در مدارس عادی و به جرئت می توانم بگویم این دو، هیچگاه از لحاظ امکانات و تجهیزات با هم در یک سطح نیستند، اما آنچه که در مدارس عادی بسیار به چشم آمده و خیلی مهم است، زحمت و تلاش زیاد معلمان در راستای تعلیم و تربیت دانش آموزان این مدارس می باشد.

اما معتقدم با تفکیک دانش آموزان در مدارس خاص و عادی، چه استعدادهایی که با عدم توجه از بین رفته و هرگز شکوفا نمی شوند و سوال اصلی من این است: # آیا ما در مدارس عادی نخبه نداریم ؟! پس باتوجه به صحبت هایی که داشتی، میتوانیم نتیجه بگیریم آنچه که در موفقیت یک دانش آموز مهم است، خود همت و پشتکار دانش آموز و معلم هایش می باشد؛ هرچند در مدارس عادی درس بخواند.

متین جان، در تمامی عرصه ها برات آرزوی موفقیت می کنم.


کلید واژه ها: دانش آموز - الکترونیک - رشته - سه بعدی - تجهیزات پزشکی - دوره راهنمایی - موفقیت - دانش آموزان - دکتر شریعتی - موفق - سمنان - طراحی - اولین - فراهانی - انگیزه - شریعتی - شهرستان سرخه - رشته تحصیلی - تحصیل - مدارس - پزشکی - علوم - جوان - شروع - آشنا - رتبه - کشور - دکتر - جشنواره - مسابقات

آخرین اخبار سرویس:
بدون آینده نگری و بدون کار کارشناسی منابع آبی خود را بی رویه مصرف کردیم

سهم «سوابق تحصیلی» در کنکور 97 چقدر است؟

شهرداری ها به صنایع آلاینده به چشم منبع درآمد نگاه نکنند

تصاویر/ حرم مطهر حضرت زینب(س)

آموزش دوخت دندان موشی روی نمد دولایه

کوچک ترین روستای جهان با یک ساکن +عکس

سال 96 کم بارش ترین سالِ دهه گذشته ایران

طبیعت بکر قرقیزستان

کاهش کیفیت هوا و تشکیل غبار در غرب و جنوب غرب/ افزایش دما در اغلب نقاط کشور

جزییات 3 پدیده نجومی در آسمان 11 بهمن 96

بازگشایی نمادها چیست؟

خاطرات قهرمانان سفیدپوش

خیز تهران برای تبدیل شدن به شهر هوشمند

قرارگرفتن شورای آموزش وپرورش کردستان مابین 3شورای برترکشور/جمع آوری مدارس تیزهوشان یکی ازسیاستهای آموزش وپرورش است

تصاویر/ فرشته های فداکار‎

خانواده ها باید برای کنترل فرزندان با مواد مخدر جدید آشنا شوند

پیش دانشگاهی 35 ساعته می شود/افزایش 450 هزار نفری جمعیت در دوره پیش دانشگاهی

راهکار دولت در مقابله با آلودگی هوای کلان شهرها + فیلم

دانلود طرح جابر آماده با موضوع کرم شب تاب

درنده ایرانی حال وروز خوبی ندارد/ عکس

انتقال توده گرد و غبار عراق به ایران

طرح جامع آرامش و امنیت شبانه تهران از ساعتی پیش در پایتخت آغاز شد

کلانتری:حق آبه محیط زیستی خوزستان هنوز تخصیص نیافته است

پرستاری عشق می خواهد/ تلخ ترین و شیرین ترین خاطره های دفاع مقدس +فیلم

حجتی به منظور بازدید از کانونهای ریزگرد وارد خوزستان شد

جشن تکلیف دانش آموزان دختر اهوازی برگزار می شود

کلانتری:حق آبه محیط زیستی خوزستان هنوز تخصیص نیافته است

تصویب 75مصوبه در شورای آموزش و پرورش بیجار

خوزستان با دستور رییس جمهوری اولویت نخست سازمان محیط زیست است

صعود یک پله ای یزد در کاهش بارش ها +فیلم

تصاویر زیبای میکروسکوپی از ساختار میوه ها و سبزیجات [تماشا کنید]

مدیرکل برنامه و بودجه آموزش و پرورش در گفت وگو با فارس خبر داد پرداخت بخش عمده ای از سرانه مدارس تا پایان سال جاری

کلانتری: باید خود را برای زندگی با کم آبی آماده و سازگار کنیم

تصاویر زیبای میکروسکوپی از ساختار میوه ها و سبزیجات [تماشا کنید]

خوزستان با دستور رییس جمهوری اولویت نخست سازمان محیط زیست است

اردبیل آخر هفته جاری برفی می شود

آخرین وضعیت تعطیلی مدارس خوزستان

کمک 20 میلیارد ریالی به دانش آموزان نیازمند

دلایل گرایش نوجوانان به مصرف «ترامادول»

اردبیل آخر هفته جاری برفی می شود

وزیر جهادکشاورزی وارد اهواز شد

طرز تهیه کباب بختیاری

اعلام تعطیلی مدارس، سه شنبه بعد از ظهر

ثبت نام 3900 یزدی در آزمون سراسری «حفظ و مفاهیم قرآن کریم»

استوری جالب مونا برزویی ترانه سرای زن سرشناس ایرانی + عکس

دلایل گرایش نوجوانان به مصرف «ترامادول»

مهارت های تماشایی دله آلی

همایش زیست محیطی صیانت از جنگل های شمال کشور در آمل

متن بیانیه رسمی سازمان حفاظت محیط زیست در مورد آب ژرف

فعال شدن اورژانس اجتماعی در سراسر گیلان تا پایان برنامه ششم توسعه

کلانتری و حجتی عازم خوزستان می شوند

بیشترین ماده مخدر مصرفی در بین جوانان تهرانی

تعطیلی مدارس نوبت بعدازظهر هشت شهر خوزستان در روز سه شنبه

مدافعان حرم حضرت زینب(س)

توضیح نیروی انتظامی درباره زیر گرفتن بانویی در تجمع مالباختگان موسسه ولیعصر توسط ماشین پلیس؛ با تمارض، خود را به زمین زد

وجود 80گونه پرنده مهاجر آبزی و کنار آبزی درتالاب و آبگیرهای گیلان

ابتکار: موضوع خانواده به گفتمان غالب بخش دولتی و غیردولتی تبدیل شود

دانلود طرح جابر آماده با موضوع لایه های مختلف زمین

هدف اصلی سند تحول بنیادین دستیابی به حیات طیبه است

طرز تهیه کباب برگ

آخرین مهلت بخشودگی مشمولان غایب اعلام شد

تاکید استاندار تهران بر جدّیت شوراها در بحث مقاوم سازی

اعزام 8 هزار دانش آموز گلستانی به کربلای ایران

فعالیت 318 مرکز مشاوره خانواده در کشور

مستند «قیام آفریقا» در شبکه افق

تشییع پیکر پدر عکاسی همدان، استاد استعدادی

واکنش بهرام رادان به آلودگی هوای خوزستان

محور هراز تا 15 اسفند مسدود می شود

آخرین وضعیت تعطیلی مدارس و ادارت خوزستان

مدارس چند شهر خوزستان فردا سه شنبه تعطیل اعلام شد

استاندار خوزستان:کانون گرد و غبار هورالعظیم به طور کامل مهار شده است

ورود رییس سازمان محیط زیست کشور به خوزستان

فاینانس در راه متروی پایتخت

تعطیلی مدارس هشت شهرستان خوزستان در نوبت بعدازظهر سه شنبه

مدارس اهواز سه شنبه تعطیل شدند

استخدام کارشناس عمران

معلمی که حتی حقوق 500هزار تومانی اش را نمی گیرد!

استاندار خوزستان:کانون گرد و غبار هورالعظیم به طور کامل مهار شده است

استاندار خوزستان:کانون گرد و غبار هورالعظیم به طور کامل مهار شده است

سخن همکار: اتش سوزی وپاسخ مدیرکل اموزش وپرورش

موج جدید گرد و غبار وارد خوزستان می شود

مدارس خوزستان تعطیل شد

سخن همکار: طنزانه : ماه پشت ابر نمی ماند همه چیز را ممنوع نکنیم

ورود رییس سازمان محیط زیست کشور به خوزستان

مدارس چند شهر خوزستان فردا سه شنبه تعطیل اعلام شد

مخالفت سازمان حفاظت از محیط زیست با بهره برداری از منابع آب ژرف

پرداخت هزینه امنیت زائران ایرانی در عراق به ارزش 17 دلار

مدارس 8 شهرستان خوزستان در روز سه شنبه تعطیل هستند

این گوشه های دنج و دل انگیز.../تصاویر

چگونه طراوت گل های شاخه ای رادرخانه حفظ کنیم؟

مدارس اهواز فردا تعطیل شدند

مدارس اهواز سه شنبه تعطیل شدند

آخرین وضعیت تعطیلی مدارس خوزستان

کلانتری:بهبود اوضاع عرصه های بیابانی در گرو تامین حق آبه زیست محیطی است

محور هراز تا نیمه اسفند مسدود می شود

آلودگی هوا یکی از علل خشکسالی است

استخدام نقشه بردار در شرکت تولیدی و صنعتی در شهرک صنعتی رشت

پست اینستاگرامی تامل برانگیزبازیگرزن درباره آلودگی هوای خوزستان

تصاویر/ به مناسبت ولادت حضرت زینب (س)

مدارس اهواز سه شنبه تعطیل شدند

پیدایی دانش آموزان نخبه از مدارس عادی

پیدایی دانش آموزان نخبه از مدارس عادی