مطالب مرتبط:
پیوند تخصص و تعهد در گرو وحدت "حوزه و دانشگاه"
قرار گرفتن تعهد در کنار تخصص از مهم ترین ثمرات وحدت حوزه و دانشگاه
رشد و بالندگی نظام اسلامی در گرو پیوند حوزه و دانشگاه
رشد و بالندگی نظام اسلامی در گرو پیوند حوزه و دانشگاه
شهید مفتح مظهر وحدت حوزه و دانشگاه است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 27 آذر 1396 ساعت 12:102017-12-18سياسي

پیوند تخصص و تعهد در گرو وحدت حوزه و دانشگاه


حوزه‎های علمیه دارای جایگاه ارزشمندی در جامعه اسلامی هستند و در تربیت اسلامی نقش سازنده ای ایفا می کنند؛ همچنین دانشگاه نیز در حوزه اندیشه علمی، - جامعه را به سمت رشد و پویایی سوق می دهد، از این رو این دو همچون دو بال در تعالی و پیشرفت جامعه نقش اساسی ایفا می کنند.

چرا که اگر پژوهش‎های علمی در کنار معارف دینی قرار بگیرند،همراهی این دو می تواند جامعه را به سعادت و توسعه برساند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، از سال 1358 و همزمان با روز 27 آذرماه شهادت آیت اللّه دکتر محمد مفتح که خود از پیونددهندگان حوزه و دانشگاه بود،این روز به طور رسمی روز وحدت حوزه و دانشگاه نامیده شد.

تاکنون ضمن برگزاری مراسم بزرگداشت این روز، تلاش هایی در راه تحقق این مهم انجام شده است.

بی شک آسیب‎هایی در مسیر ایجاد وحدت میان حوزه و دانشگاه وجود دارد که شناخت این آسیب ها می تواند در جامعه، فضای علمی و دینی را در دانشگاه ها و حوزه های علمیه پیاده سازد.

عده ای هنوز باور ندارند که دانشگاه و حوزه به هم نیازمندنددر این راستا دکتر سیدضیاء هاشمی سرپرست پیشین وزارت علوم با تاکید بر اینکه عده ای هنوز باور ندارند که دانشگاه و حوزه به هم نیازمندند، گفت: مجموعه دانشگاه، حوزه و اساتید دانشگاهی و حوزوی بایستی نسبت به وحدت این دو نهاد حساس باشند و به آن توجه کنند.

وی در ادامه افزود: وحدت حوزه و دانشگاه دو بعد دارد، یک بعد آن، بعد علمی است که باید بین علوم دینی حوزوی و علوم دانشگاهی پیوند و وحدت ایجاد شود؛ بُعد دیگر نیز بُعد مدیریتی، سازمانی و علمی است.

یعنی هم حوزه و هم دانشگاه در سراسر کشور باید هماهنگی و هم افزایی داشته باشند و فعالیت هایی که در دانشگاه و حوزه صورت می گیرد هر دو در جهت ارتقاء علم و فرهنگ کشور باشد.

استقلال حوزه و دانشگاه به معنای مجزا بودن نیستدکتر هاشمی با اشاره به رویکردهای مختلف موجود در زمینه وحدت حوزه و دانشگاه، تصریح کرد: یکی از رویکردهای افراطی این است که این دو نهاد به وحدت نیاز ندارند.

تفکر دیگر ادغام این دو نهاد با حذف یکی از آن ها بود، که طبیعتاً یک نگاه افراطی است.

نگاه بعدی تحمیل و تصرف بود یعنی هر دو باید مانند هم بیاندیشند.

واقعیت این است که با توجه به تعابیر حوزه و دانشگاه و نظر امام هیچ یک از این رویکردها، نگاه های درستی نیست.

در نگاه امام استقلال این دو نهاد مد نظر است، اما این استقلال به معنای مجزا بودن نیست و به جای تقابل باید تفاهم و همکاری وجود داشته باشد.

وی با بیان این که این تفاهم به معنای همکاری است، افزود: به جهات مختلف حوزه و دانشگاه دو نهاد تخصصی هستند که می توانند یک جامعه دینی را مدیریت کنند تا از آسیب ها و بحران ها در امان باشند.

اساتید حوزه و دانشگاه باید متولی وحدت باشندمعاون پیشین فرهنگی وزارت علوم با تأکید بر این که این دو نهاد علمی با کمک هم می توانند پاسخ گوی نیازها و رافع مشکلات جامعه باشند، تصریح کرد: هر دوی این نهادها به دنبال ایجاد جامعه بهتر هستند.

برای شکل گیری این تعهد مشترک، ملزوماتی وجود دارد، یکی از آن ها تلاش برای ایجاد گفتمان مشترک است یعنی وحدت حوزه و دانشگاه یک گفتمان شود و حول یک دغدغه باشد تا توفیقاتی نیز حاصل شود.

وی با تأکید بر این که اساتید حوزه و دانشگاه باید متولی وحدت باشند، افزود: آنچه که مقدمات این گفتمان را شکل می دهد، گفت وگو است.

باید سؤالاتی مطرح شده و پاسخی گرفته شود.

دکتر هاشمی با طرح این سؤال که آیا حوزویان و دانشگاهیان با هم گفت وگو می کنند یا صرفاً یک تعامل فیزیکی دارند؟ بیان داشت: دانشگاهیان به حوزه رفتند و علوم دانشگاهی را به آن جا بردند و حوزویان نیز به عنوان سفیران حوزه به دانشگاه آمدند، اما گفت وگو زمانی شکل می گیرد که طرفین به هم نیاز داشته باشند.

جامعه دانشگاهی ما یک جامعه متدین استدکتر هاشمی با بیان این که در مورد دانشجویان دغدغه های مختلفی در دانشگاه ها مطرح می شود، تصریح کرد: از جمله این دغدغه ها این است که برای مثال دانشجویان از خانواده های متدین وارد دانشگاه شده و به شکل دیگر خارج می شوند.

اما به تازگی تحقیقی در این زمینه انجام شده که نشان می دهد وضعیت به گونه ی دیگری است.

73 درصد دانشجویان به رابطه با خداوند اهتمام دارند، 62 درصد کم یا زیاد اهل قرائت قرآن هستند، 63 درصد به نمازهای یومیه می پردازند و در ماه مبارک رمضان 55 درصد به روزه داری مشغول هستند، 82 درصد عامل به احکام شریعتند و61 درصد نیز در حفظ ارزش ها می کوشند.

نتیجه می گیریم جامعه دانشگاهی ما یک جامعه متدین است.

وی با تأکید بر این که شکل گیری گفتمان مبتنی بر گفت وگوی واقعی است، خاطر نشان کرد: طرفین باید ایده های جدید را بپذیرند، این یک حرکت علمی است نه یک حرکت سازمانی که با دستورالعمل همراه باشد.

دکتر هاشمی با طرح این پرسش که متولی حرکت وحدت بین حوزه و دانشگاه کیست؟ اظهار داشت: اگر بخواهم به این سؤال پاسخ اولیه دهم، قطعاً نهادهای رسمی نیستند؛ زیرا این ها تأمین کننده نتایج نهایی نمی باشند بلکه خود دانشگاهیان و حوزویان باید در این جریان حضور یابند.

پیشرفت کشور در گرو وحدت حوزه و دانشگاه استهمچنین دکتر محمدرضا پورمحمدی رییس دانشگاه تبریز با بیان اینکه در نظام گذشته بین حوزه و دانشگاه به ویژه ارکانی که می توانستند موثر واقع شوند تفرقه ایجاد شده بود، افزود: هرچه در این زمینه توفیقی حاصل شده است به برکت انقلاب اسلامی می باشد.

وی، اظهار کرد: ما در تلاش هستیم که فرهنگ حوزه در دانشگاه تسری پیدا کند که خوشبختانه این امر اتفاق افتاده است.

پورمحمدی با بیان اینکه در حال حاضر از 29 دانشکده و مرکز تحقیقات دانشگاه تبریز 6 دانشکده و 6 مرکز تحقیقاتی در زمینه علوم انسانی فعالیت می کنند تاکید کرد: تلاش می کنیم خسران و غفلتی که قبل از پیروزی انقلاب اسلامی وجود داشت را جبران نماییم.

رییس دانشگاه تبریز همچنین با بیان اهمیت وحدت بین حوزه و دانشگاه می گوید: ما راهمان مشترک است چون دشمنان مشترک داریم و در زمانی قرار گرفته ایم که دشمنان در حال ایجاد تفرقه هستند که در این زمینه نیاز به تلاش و همت زیادی است.

به گفته پورمحمدی وحدت حوزه و دانشگاه یکی از راه های مبارزه با استکبار و طاغوت جهانی است و این دو قشر همواره باید به صورت همسو اهداف مشترک خود را دنبال کنند.

شهید مفتح سمبل وحدت میان حوزه و دانشگاه استدر همین رابطه دکتر محمدهادی مفتح استاد دانشگاه تهران با بیان اینکه نظریه وجود وحدت میان حوزه و دانشگاه توسط شهید مفتح مطرح شد، افزود: باید نیازهای روز جامعه و ضرورت وحدت میان حوزه و دانشگاه در برنامه های این روز بیان شود.

وی همچنین بی تفاوتی به مسائل جامعه، تحلیل مشکلات و ارائه راهکار برای آن و وارد میدان عمل شدن برای حل مشکلات را سه نمونه از برخورد با مسائل در جامعه دانست و عنوان کرد: افراد مختلف با توجه به نگرش خود یکی از این نمونه ها را انتخاب می کنند و شهید مفتح از کسانی بود که وارد میدان می شد تا قدمی برای حل مسائل بردارد.

وی خاطرنشان کرد: حکومت پهلوی با تاسیس دانشگاه درصدد ایجاد دوری حوزه و دانشگاه از یکدیگر بود که برخی روحانیون به این امر اندیشیدند که این اقدام در آینده مشکلاتی را به وجود خواهد آورد و باید حوزه به دانشگاه نزدیک شود و با آنان ارتباط برقرار کند.

در همین راستا شهید مفتح از دوره کارشناسی تا دکتری با پشتکار فراوان هر روز از قم به تهران می رفت و در کلاس دانشگاه حضور یافت و همان روز به قم می آمد تا کلاس های حوزه علمیه قم و دانشگاه برقرار باشند.

این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه شهید بهشتی، امام موسی صدر و شهید مفتح هر سه این مسیر را آغاز کردند و هر کدام بر حسب وظیفه انجام اموری را انتخاب کردند، ادامه داد: شهید مفتح عهده دار ایجاد رابطه و وحدت میان حوزه و دانشگاه شد.

مفتح اضافه کرد: در آن زمان تبلیغات این گونه بود که حوزه مهد دین و دانشگاه مهد علم است و این دید میان این دو قشر مشکلاتی را ایجاد می کرد که احداث دبیرستانی در قم به نام دین و دانش یکی از اقدامات شهید مفتح برای از میان برداشتن تفکرات باطل بود.

وی گفت: شهادت شهید مفتح سمبلی از وحدت میان حوزه و دانشگاه است و ایشان با تدبیر و ظرافت در راه محقق شدن این مهم گام برداشتند.

مفتح با بیان اینکه در هر موضوعی باید فرد متخصص به آن وارد شود، خاطرنشان کرد: در آن زمان دانشگاهیان به این نتیجه رسیدند که خودشان سراغ دین بروند و دین را بشناسند که این دین حاصل شده منتج به ایجاد مارکسیسم شد و جوانان دانشگاهی و علاقمند به دین را به این شکل منحرف ساخت.

همتراز نبودن علوم دینی و علوم جدید مانع اصلی وحدت حوزه و دانشگاهدکتر علی یوسفی عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی با بیان اینکه بخشی از موانع تقریب و نزدیک شدن حوزه و دانشگاه به این واقعیت بازمی گردد که از نظر تاریخی این جدایی بین علم دینی و علم جدید را تجربه کرده ایم، گفت: با وقوع انقلاب اسلامی این تفکر دینی غلبه بیشتری پیدا کرد یعنی نوعی نهادسازی صورت گرفت و حکومتی بر پایه دریافت های دینی به وجود آمد.

بنابراین انقلاب اسلامی به غلبه تفکر دینی انجامیده است.

وی با بیان اینکه حوزه و دانشگاه در کشور ما در یک موضع واحد قرار نداشته و همتراز با یکدیگر نیستند، تصریح کرد: این تقویت موضع دینی، موضع علم جدید را مغلوبه کرده است لذا آن تفکر بر فضای مراکز علمی و دانشگاهی سایه انداخته است.

معاون سابق فرهنگی و اجتماعی دانشگاه فردوسی اضافه کرد: این وضعیت خود می تواند مانعی برای تقریب و نزدیک شدن دیدگاه های بین حوزه و دانشگاه باشد چون با دو موقعیت ناهمتراز مواجه هستیم.

اگر حوزه و دانشگاه بخواهند همگرا شوند باید در وهله اول خود را هم عرض یکدیگر تعریف کنند.

مقام سروری که حوزه بر دانشگاه پس از انقلاب اسلامی مانعی برای این همکاری است.

یوسفی با تاکید بر لزوم همترازی بین جایگاه حوزه و دانشگاه، آن را عامل همکاری و پویایی این دو عرصه دانست و گفت: لازمه این وحدت قبول همترازی هر دو موقعیت است.

یعنی همانقدر که علوم دینی اهمیت دارند، علوم جدید نیز از آن اهمیت بهره مند باشند.

وی خاطرنشان کرد: اندیشه و نظر در شرایط همترازی یکدیگر را تقویت می کنند چون در وضعیت یکسان فکر مطرح است نه امر .

یعنی افکار اگر در موقعیتی همتراز با هم تضارب داشته باشند، می توانند به یکدیگر نزدیک شوند اما اگر ناهمترازی باشد، امر و اجبار بوجود می اید و این خود مخل تفکر و اندیشه است.

یوسفی تاکید کرد: باید در یک اصلاح ساختاری ، حوزه و دانشگاه همتراز و هم عرض یکدیگر قرار گرفته و ارزش گذاری شوند.

آن زمان است که بر حسب این همترازی بین این علم دینی و علم جدید گفت وگوها صورت می گیرد و پیوند این دو تقویت خواهد شد.

یوسفی با اشاره به آسیب های ناهمترازی حوزه و دانشگاه تصریح کرد: برای نزدیکی حوزه و دانشگاه ، اراده ملی لازم است و در واقع ما ناگزیر از همکاری و نزدیکی این دو و به رسمیت شناختن علم جدید و موقعیت دانشگاه در کشور هستیم.

نادیده گرفتن این واقعیت برای پیشرفت جامعه بسیار خسارت بار است و من فکر می کنم نتیجه درازمدت آن این نادیده انگاری به ضرر دیانت و باعث به حاشیه رفتن اندیشه دینی و جداشدن شدن آن از عرصه سیاست و اجتماع خواهد بود .

وحدت بین حوزه و دانشگاه لازمه دستیابی به مرجعیت علمیدکتر علی اصغر پیوندی رییس پیشین دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی بر ضرورت وحدت حوزه و دانشگاه تاکید کرد و افزود: کارهای فرهنگی را نمی توان با بخشنامه، مصوبه و یا ابلاغیه در دانشگاه ها پیاده سازی کرد.

بلکه این وحدت بین حوزه و دانشگاه است که می تواند به تقویت بخش فرهنگی دانشگاه ها منجر شود.

وی در ادامه تصریح کرد: دانشگاه ها و حوزه ها هر دو باید نقاط قوت و ضعف خود را بازشناسی کنند و در نهایت دغدغه های مشترکی را که برای جامعه اصل است را در نظر بگیرند و براساس این وجه مشترک وحدت بین خود را شکل بدهند.

رییس پیشین دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی یادآور شد: دانشگاه محل نوگرایی و تولید علم است.

در حوزه نیز ارزش های معرفتی، عقیدتی، دینی و فرهنگی بسیار زیادی وجود دارد.

باید این نوع گرایی دانشگاه ها با تکیه بر ارزش های حوزه های علمیه شکوفا شود.

دکتر پیوندی لازمه دستیابی به مرجعیت علمی در منطقه را وحدت بین حوزه و دانشگاه دانست و گفت: اگر می خواهیم به مرجع علمی منطقه تبدیل شویم باید این وحدت با حوزه ها شکل بگیرد.

در واقع حوزه های علمیه در زمینه فرهنگ عمومی، سبک زندگی اسلامی، تدوین زندگی ایرانی- اسلامی عملکردهای خوبی دارند که با وحدت با دانشگاه ها می توان از این تجربیات استفاده کرد.

وی خاطرنشان کرد: برای شکل گیری وحدت بین حوزه و دانشگاه باید گروه های کارشناسی تشکیل شود تا بتوانیم به صورت مستمر و مفید این وحدت را شکل دهیم.

چراکه به جهت وابستگی علم ابدان به علم ادیان لازم است که پیوندی بین حوزه و دانشگاه شکل بگیرد.

عضو هیات علمی دانشگاه به سند اسلامی شدن دانشگاه ها اشاره کرد و گفت: اگر دنبال اسلامی شدن دانشگاه ها هستیم باید بتوانیم در عین آراسته شدن به علم از لحاظ اخلاقی و معنویات نیز خود را تقویت کنیم و نزدیک شدن حوزه و دانشگاه می تواند این هدف را محقق سازد.

دکتر پیوندی تاکید کرد: دانشگاه ها باید دنبال علم نافع باشند و بتوانند ثروت و قدرت تولید کنند و این هدف در وادی دانشگاه اسلامی تعریف می شود.

چراکه اگر فقط به فکر علوم کلاسیک آکادمیک باشیم در وادی سکولاریسم حرکت کرده ایم و نمی توان به جامعه و بشریت خدمت کرد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، وحدت بین حوزه و دانشگاه باعث هدایت علم و تخصص و گره خوردن تخصص ها با مبانی دینی می شود و اگر وحدت حوزه و دانشگاه تحقق یابد در عرصه جامعه افرادی تربیت می شوند که هم تخصص و هم تعهد دارند.

مطمئنا امروزه بیش از هر زمان دیگری به وحدت بین حوزه و دانشگاه نیاز داریم و برای ایجاد وحدت میان طلبه و دانشجو باید بسترهای پژوهشی، علمی و فرهنگی را مهیا ساخت تا این دو نهاد ارزشمند حوزه و دانشگاه با وحدت می‎توانند در بسیاری از عرصه‎های دینی و علمی به افق‎های روشن و سازنده‎ای دست یابند.


کلید واژه ها: دانشگاه - وحدت - علمی - جامعه - سرپرست پیشین وزارت علوم - استقلال - مراسم بزرگداشت - هایی - علوم - دکتر - افراطی - اسلامی - جامعه اسلامی - هاشمی - وزارت علوم - امام - کشور - پیشرفت - اندیشه - واقعیت - فرهنگ - گزارش - شهادت - تربیت - توسعه - پیاده - مراسم - وزارت - ادغام - محمد

آخرین اخبار سرویس:
علت لغو سفر ظریف به داووس

راکت «لبیک یک» با موفقیت توسط ارتش تست شد

برگزاری همایش و نمایشگاه تهران هوشمند

سعیدی: مردم سالاری دینی از ابتکارات امام راحل است

صرفه جویی 2700 میلیارد تومانی از محل ایجاد پنجره حمایت های اجتماعی

خروج نظامیان از اقتصاد: کدام کمپانی ها واگذار می شوند؟

چاک شومر:دولت آمریکا تاساعاتی دیگربازگشایی میشود

تهران محلی برای سرریز مسائل و مشکلات/توجه به مدیریت بحران در بودجه شهرداریهای استان تهران

مدیرکل مطالعات فرهنگی مرکز پژوهش های مجلس مطرح کرد عدم وجود رابطه معنادار بین ترک تحصیل دانش آموزان و ازدواج/ سالیانه 140 هزار دانش آموز ترک تحصیل می کنند

عده زیادی از بازداشت شدگان از رأفت اسلامی برخوردار شدند/ قاطعانه با مرتبطان کشورهای بیگانه در حوادث اخیر برخورد می کنیم

شکایت ناجا از شهرداری پایتخت به خاطر تشویش اذهان عمومی

رزمایش توانمندی های ارتش

نامه نجفی به روحانی

گفتگوی تلویزیونی رییس جمهور با مردم آغاز می شود

یک فرد چگونه باید بسوزد تا شهید محسوب شود؟

بازدید رییس فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی از مرزهای خسروی و پرویزخان

سرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری لرستان تعیین شد

عمل کردن دولت به تعهداتش از انتظارات شورای شهر مشهد است

دولت فدرال آمریکا به صورت موقت از تعطیلی خارج شد

پرونده اسکان موقت زلزله زدگان تا پایان هفته آینده بسته می شود

حذف ثبت دستی پرونده ها در 4 حوزه قضایی شورای حل اختلاف گلستان

سرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری لرستان تعیین شد

رفع تبعیض در حقوق بازنشستگان

لایحه موافقتنامه انتقال محکومین بین ایران وسریلانکا به مجلس ارسال شد

راکت «لبیک یک» با موفقیت تست شد

حمله با چاقو به 2 روحانی در قم

هجوم خوزستانی ها به اینستاگرام رشید پور +عکس

آیت الله توکل: حضرت زینب(س)، آیه فضیلت های والدین خویش و الگوی همه عصرها و نسل هاست

راکت دقیق زن لبیک یک اهداف تعیین شده را مورد اصابت قرارداد

هتریک استقلالی ها در جذب مهاجم خارجی

انتشار تصویر کامل محسن افشانی و همسرش (عکس)

لینک پخش زنده گفتگوی تلویزیونی امشب رییس جمهوری + آدرس ها

راکت دقیق زن لبیک یک اهداف تعیین شده را مورد اصابت قرارداد

اتریش کمیسیون اروپا را مورد تعقیب قضایی قرار می دهد

چطور در مصاحبه های کاری در مورد حقوق بیشتر مذاکره کنیم؟

کودکان کار بروجردی به بهزیستی سپرده نشدند/کدام نهاد پاسخگو است؟

طرح مطالعاتی قبرستان مسیحی دولاب تهران اجرایی می شود

تجلیل از پرستاران نمونه تا کد گذاری خدمات پرستاری در زنجان

نارسایی هایی در زمینه اسکان زلزله زدگان وجود دارد/ هنوز بین دستگاه های مختلف ناهماهنگی هایی وجود دارد

آیت الله مکارم شیرازی: تشکیل جامعه المصطفی از برکات انقلاب است

اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان ری به اداره کل ارتقا یابد

فرماندار خاتم: خدمات و دستاوردهای انقلاب برای جامعه تبیین شود

سالانه 100 هزار گردشگر از آثار تاریخی شهرستان ری بازدید می کنند

تعطیلی دولت آمریکا بیانگر وجود اختلافات داخلی بین دموکرات ها و جمهوری خواهان/ اعتبار ایالات متحده بیش از گذشته خدشه دار شد

16 مدرسه فرسوده دردشتی بوشهر نیازمند بازسازی هستند

لزوم جریان سازی احزاب و تشکل های سیاسی برای تحقق گفت وگوی ملی خانواده

معصومه ابتکار تأکید کرد لزوم جریان سازی احزاب و تشکل های سیاسی برای تحقق گفت وگوی ملی خانواده

تجری: مجلس شورای اسلامی برای رفع مشکلات زلزله زدگان همراه مسئولان است

امریکایی ها نمی خواهند تمرکز بر روی مسئله فلسطین شکل بگیرد

حوزه علمیه نیازمند تحول فکری گفتاری و عملکردی است

سردرگرمی جهانی درباره بیت کوین

اطلاعیه شورای نگهبان درباره شبهات مطرح شده نسبت به بودجه این نهاد

نخستین رستوران زیر آب در اروپا + تصاویر

برگزاری چهارمین اجلاس مشترک کنسولی ایران و سوییس

عضو هیأت رییسه کمیسیون امنیت ملی مجلس مطرح کرد تعطیلی دولت آمریکا بیانگر وجود اختلافات داخلی بین دموکرات ها و جمهوری خواهان/ اعتبار ایالات متحده بیش از گذشته خدشه دار شد

نمایندگان سنای آمریکا اختلافات را حل کردند/ دولت ترامپ در آستانه بازگشایی

قرار بود از ابتدای بهمن وارد مرحله اسکان دائم زلزله زدگان کرمانشاه شویم

سیف: دلار نخرید که ضرر می کنید/علی مطهری درباره فیلم خبرگان 68: ما چیز پنهانی نباید داشته باشیم و نداری

هنرمند مسلمان تربیت کنیم

سالانه 100 هزار گردشگر از آثار تاریخی شهرستان ری بازدید می کنند

تست راکت «لبیک یک» توسط ارتش

ظهر دلنشین استاد «محسن مظاهری»

لایحه موافقتنامه انتقال محکومین بین ایران وسریلانکا به مجلس ارسال شد

توافق دو جناح سنای امریکا برای پایان دادن به تعطیلی دولت ترامپ

آب سدها آب رفت

پوسترهایی برای ولادت حضرت زینب(س) +عکس

بررسی ناتمام راهبرد های پیشنهادی طرح ملی حفظ قرآن/ برگزاری نشست کارشناسان هفته آینده در قم

یکسالگی آقای رییس جمهور!

اطلاع نگاشت | تبلیغ اسلامی یا پروپاگاندای غربی؟

راکت «لبیک یک» با موفقیت تست شد

زمان انتقال سفارت آمریکا به قدس اعلام شد

لایحه اصلاح قانون مدیریت خدمات کشوری به مجلس رفت

نماینده سازمان ملل به ماموریتش در یمن ادامه نخواهد داد

ارسال نامه به روحانی برای تحت پوشش بنیاد شهید قرار گرفتن خانواده شهدای پلاسکو

16 مدرسه فرسوده دردشتی بوشهر نیازمند بازسازی هستند

تحویل لایحه بودجه سال 97 شهرداری مشهد به شورای شهر

جزییات حادثه سانچی از زبان سفیر چین

سیاست های تبعیض جنسیتی در آمریکا زنان را به خیابان کشاند سایه تبعیض جنسیتی و نژاد پرستانه بر سر زنان آمریکا

پیام تسلیت ظریف برای محسن سلیمانی

جشن بزرگ میلاد حضرت زینب س در پیشوا+ گزارش تصویری

تست تصادف با انسان های واقعی؛ روش عجیب مهندسین آلمانی برای ارزیابی ایمنی خودروها [تماشا کنید]

استخدام مشاور حرفه ای در شرکت بنیان ارتباطی ملک اول در تهران

دلیل لغو سفر ظریف به داووس چه بود؟

فیلم/ شوخی وزیر کار با پرستاران در همایش روز پرستار

ثبت نام قطعی حج نیمه دوم بهمن

خبر 20، دوشنبه 2 بهمن 96

تجری: مجلس شورای اسلامی برای رفع مشکلات زلزله زدگان همراه مسئولان است

براساس ظاهرافرادبه چه چیزهایی می شودپی برد؟

فیلم/ رزمایش محمد رسول الله (ص) ارتش

رییس جمهور درباره وضعیت بازداشت شدگان اعتراضات اخیر توضیح دهد

شهردار تهران برای خانواده شهدای پلاسکو به رییس جمهور نامه می زند

راهپیمایی 22 بهمن در 142 نقطه چهارمحال و بختیاری

جایگاه پرستاران در نظام بهداشت، درمان و سلامت کشور؛ چالش ها و راهکارهای پیش رو

نواندیشان دینی و غافل شدن از تولید فکر

در حاشیه حوزه/ حمله به دو روحانی در قم/ ماجرای تفویض نماز یک مرجع تقلید به امام جماعت گوهرشاد/ نصیحتی که آیت الله بهجت کرد

مرگ 57 تن در عملیات شاخه زیتون

دمای 14 استان زیر صفر می رود

استانداردهای پرداخت مرداد 97 ارایه می شود

آیا رییس جمهور به چالش رشیدپور پاسخ می دهد؟

اصلاحیه بخشنامه بازگشت به کار جانبازان بازنشسته در اجرای قانون برنامه ششم توسعه

پیوند تخصص و تعهد در گرو وحدت حوزه و دانشگاه

پیوند تخصص و تعهد در گرو وحدت حوزه و دانشگاه