مطالب مرتبط:
لاریجانی: تمام درآمد کشور به زور به 300 هزار میلیارد تومان می رسد
تمام درآمد کشور به زور به 300 هزار میلیارد تومان می رسد
درآمد گمرک به 33 هزار میلیارد تومان رسید/ افزایش 230 درصدی در سه سال
300 مقاله علمی و پژوهشی از استاد کزازی در محافل علمی کشور ارائه شده است
کاهش بودجه قرآنی در برنامه نبود/ احتمال افزایش در مجلس تا 100 میلیارد/ درخواست بودجه 300 میلیاردی برای طرح ملی حفظ
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 27 آذر 1396 ساعت 10:222017-12-18سياسي

تمام درآمد کشور به زور به 300 هزار میلیارد تومان می رسد/همچنان دچار رکود هستیم


تمام منابع و درآمدهایی که کشور از طریق نفت یا مالیات و روش های دیگر تهیه می کند، به زور به 300 هزار میلیارد تومان می رسد، - ، علی لاریجانی صبح امروز در ششمین همایش ملی نقش پژوهش در قانونگذاری که در سالن مشروطه مجلس شورای اسلامی برگزار شد، اظهار داشت: تردیدی نیست که یک قانونگذاری خوب باید متکی به پژوهش باشد تا راه حل های درستی در این مسیر ارائه کند.

وی افزود: امروز در زمانی هستیم که شرایط کشور اقتضائات جدیدی دارد و نگاه به قانونگذاری باید از نوع متعارف آن تغییر کند.

رییس مجلس با اشاره به شرایط منطقه ای و بین المللی عنوان کرد: در حال حاضر ما در وضعیتی قرار داریم که باید شرایط منطقه ای و بین المللی را در محاسباتمان در نظر بگیریم که رفتار آمریکا و برخی کشورهای منطقه ای به نوعی است که دنبال ضربه زدن به منافع ملی ما هستند و هر ازگاهی در مجلس ملی شان و با تمهیدات بین المللی، مشکلاتی را برای ملت ایران ایجاد می کنند که این مشکلات گاهی سیاسی، گاهی اقدامات ایذایی منطقه ای و گاهی هم مشکلات اقتصادی است.

لاریجانی با اشاره به وضعیت اقتصاد درونی کشورمان عنوان کرد: ما امروز چالش های متعددی در این حوزه داریم که برخی از این چالش ها مزمن و مربوط به چندین دوره است؛ این چالش ها طوری به هم تنیده هستند که حل تک موردی آنها حلال مشکلات نیست.

وی افزود: یکی از مشکلات عمده کشور در این حوزه مسئله بودجه است.

تمام منابع و درآمدهایی که کشور از طریق نفت یا مالیات و روش های دیگر تهیه می کند، به زور به 300 هزار میلیارد تومان می رسد، بودجه جاری کشور هم همین قدر است؛ بنابراین بیش از این نمی توانیم به هزینه ها اختصاص دهیم.

رییس مجلس شورای اسلامی گفت: برای بودجه عمرانی پیش از این، از حساب ذخیره ارزی برداشت می کردیم؛ پس از اینکه این حساب تعیین تکلیف شد؛ صندوق توسعه ملی ایجاد شد و دولت از طریق فروش شرکت ها طبق اصل 44 قانون اساسی کسری بودجه خود را تامین کرد، این شرکت ها نیز رو به اتمام هستند.

لاریجانی ادامه داد: دولت این بار برای جبران کسری بودجه خود اقدام به انتشار اوراق مشارکت کرده است که این امر موجب افزایش بدهی های دولت است.

اداره کشور با این بودجه جاری امکان پذیر نیست.

بخش اجرایی کشور فربه شده است؛ دولت در آموزش و پرورش باید یک میلیون نفر را اداره کند؛ از سوی دیگر وزارت علوم باید اداره شود و نیروهای مسلح هم در جایگاه خود قرار دارد.

وی با اشاره به انتقادات بازنشستگان از وضعیت درآمدی و حقوقی شان اظهار داشت: حتما شنیده اید که بازنشستگان مرتبا اظهار می کنند درآمد ما کافی نیست، صندوق های بازنشستگی نیز توانایی و استعداد افزایش حقوق را ندارد؛ بنابراین باید از بودجه جاری تامین شود.

این روند همچنان رو به سقوط است.

رییس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: محیط زیست، گرد و غبار و آلودگی هوا هم نیازمند سرمایه گذاری سنگین است.

لاریجانی همچنین با اشاره به بدعهدی های آمریکا گفت: مرکز پژوهش ها در حوزه سیاست خارجی با توجه به رفتاری که آمریکایی ها دارند، باید این رفتار را مورد آنالیز قرار دهد و برداشت جدیدی را در این خصوص به مجلس ارائه کند.

این رفتارها تاثیرات مهمی در اقتصاد و سیاست داخلی و خارجی کشور دارد.

وی تشریح کرد: ارزیابی ما این نیست که مسائل تروریستی و رفتارهای آمریکا در کوتاه مدت اصلاح خواهد شد؛ بنابراین باید برنامه ای میان مدت برای برخورد با این رفتارها تنظیم شود.

رییس مجلس در بخش دیگری از سخنان خود گفت: در حوزه مسائل اقتصادی اگر بخواهیم مسئولیت شناسانه به مسائل کشور نگاه کنیم، باید در راستای حل مشکلات کشور اقدام شود.

اگر مشکلات کشور به صورت منظمی از نظر اقتصادی مورد بررسی قرار گیرد حدود 30 چالش بزرگ اقتصادی در کشور وجود دارد که باید با همین منابع موجود بتوانیم چالش ها را حل کنیم.

لاریجانی تأکید کرد: هنوز در ابتدای کار هستیم و این چالش ها باید مورد بررسی قرار گرفته و از بنیه علمی مراکز مختلف در این زمینه استفاده شود.

وی با اشاره به قانون برنامه پنج ساله افزود: این قانون تکالیفی را برای بخش های مختلف ایجاد کرده، در زمان بودجه ریزی باید این قانون محقق شود؛ حتی اگر دولت در این زمینه تعللی داشت، باید کمبودهای آن از سوی مرکز پژوهش ها جبران شود.

به طور مثال، در این قانون تکلیف شده که باید 15 درصد از استخدامی ها در کشور کاهش یابد، اما در لایحه بودجه سال 97 چیزی در این باره نمی بینیم؛ در حالی که باید راهکار کاهش این 15 درصد هر سال در لایحه بودجه تعیین شده تا آرام آرام جلو ببریم؛ و الا در پایان برنامه پنج ساله مواجه خواهیم بود با اینکه پیشرفت قانون برنامه فقط 15 یا 20 درصد است.

لاریجانی گفت: بارها به مسئولین گفته ام که امور کشور را شفاف به مردم بگوییم، منابع ضیق است و باید درست مصرف شود؛ اما روال فعلی، شرایط کشور را بهبود نمی دهد.

رییس دستگاه قانونگذاری عنوان کرد: اینکه برای کمبود منابع، از اوراق استفاده کنیم، شاید برای یک سال پاسخگو باشد، اما استمرار آن یک دولت فرومانده برجای خواهد گذاشت؛ پس باید اصلاح مسیر صورت گیرد.

لاریجانی با بیان اینکه مرکز پژوهش های مجلس همواره جزواتی را در تحلیل مشکلات کشور ارائه می دهد که در این جزوات، پیشنهاداتی هم وجود دارد که خوب و مفید است، گفت: باید ساختاری ایجاد شود تا این پیشنهادات محقق شود؛ مرکز پژوهش ها باید ما را به تصمیم برساند؛ این گام آخر بسیار مهم است که پتانسیل های آن نیز در مرکز پژوهش ها وجود دارد.

وی با اشاره به چالش های مختلف فرهنگی، سیاسی و اقتصادی در کشور گفت: در سال هایی که گذشت، مشخص شد که وضعیت موجود، حاصلِ چیست؛ ظرفیت کشور از نظر نیروی انسانی و منابع، خوب است و اگر از این منابع درست استفاده شود، شرایط کشور تغییر می کند.

لاریجانی با بیان اینکه ما همچنان دچار رکود در اقتصاد هستیم، گفت: رونق اقتصادی ایجاد نشده است، باید کمک کنیم بخش تولید، رونق پیدا کند.

ممکن است فشارهای درآمدی از نظر مالیات، متناسب باشد و بعد تغییر کند، اما رونق ایجاد کردن در کنار این فشارها، ایجاب می کند که مسائل تولیدکنندگان به درستی درک شود.

رییس مجلس شورای اسلامی گفت: توصیه می کنم با بخش خصوصی و اتاق بازرگانی در حوزه بانک و مالیات در تعامل باشید و آنها را درک کنید، تا صادرات و تولید درست نشود، شرایط برای کسب درآمد مهیا نخواهد شد.

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران اهداف مهمی دارد، افزود: در مسیر حرکت 40 ساله گام های خوبی برداشته شده است، منابع ما در زمینه ی روستاها و مسائل زیربنایی روستایی به خوبی مصرف شده است، اما اقتصاد کشور باید زاینده و بالنده باشد؛ اینکه منابعی را از نفت بگیریم و خرج کنیم، اقتصاد زاینده به وجود نخواهد آمد؛ ما باید نقص خودمان را بفهمیم و به آن توجه کنیم.

لاریجانی خاطرنشان کرد: فکر می کنم بخش تولید همچنان دچار مشکل است و اگر بخواهیم مشکلات حل شود؛ باید قانونگذاری به این بخش کمک کند، هنوز در بودجه ریزی گرفتار رتق و فتق امور هستیم؛ کار ساده ای نیست اما باید شروع کنیم و برنامه روشنی داشته باشیم.


کلید واژه ها: کشور - مجلس شورای اسلامی - مشکلات - بودجه - بین المللی - درآمد - لاریجانی - میلیارد - منطقه - قانون - بازنشستگان - کسری بودجه - دولت - مجلس - اداره - شرایط - امروز - حساب ذخیره ارزی - صندوق توسعه ملی - مشکلات اقتصادی - اسلامی - اقتصاد - مالیات - آموزش و پرورش - علی لاریجانی - اوراق مشارکت - نیروهای مسلح - قانون اساسی - شورای - وزارت علوم

آخرین اخبار سرویس:
وزیر صنایع بلاروس خواهان همکاری اقتصادی بیشتر با ایران شد

وزیر صنایع بلاروس خواهان همکاری اقتصادی بیشتر با ایران شد

معضل بیکاری جوانان باید حل شود

استاندار اصفهان دستور برکناری کرانچار را داد؟

سفر عراقچی به آلمان

نیاز امروز کشور وحدت ملی است

شایعه پراکنی یکی از مهمترین ابزار دشمنان برای ایجاد تفرقه درکشور

مایک پنس با طرح های ضد ایرانی راهی خاورمیانه می شود

واکنش سخنگوی شورای نگهبان به انتشار ویدئویی از جلسه انتخاب آیت الله خامنه ای به عنوان رهبر

جدال تازه ی روحانیون اصولگرا با «روحانی»

لایحه موقت بودجه اضطراری امریکا به سنا رفت

کلید رونق کسب و کار در دست رسانه ملی+ ویدئو

اختلاف قالیباف با روحانی یک درصد بود!/عکس

تکذیب اجبار زندانیان به مصرف هرگونه دارو

دل های سنگی نشانه ای که خبر از آخرالزمان می دهد

نظر جالب ستاره موسیقی پاپ نسبت به زوال تمدن در عصر شبکه های اجتماعی

ارتباطات فضای مجازی می تواند انسان ها را از نظام جدا کند

سردار نقدی: نفوذی ها در مناصب مختلف مأموریت دارند مردم را ناراضی کنند

کاش به جایت صد بار سوزانده شوم تا تو و پرچم افراشته ات در اهتزاز باشید

حدیث روز/ عاقبت شایعه سازی و سخن پراکنی

تقدیر العبادی از تلاش های وحدت بخش مرجعیت عالی عراق

استفاده از جدیدترین فنّاوری های روز در سیستم آب رسانی/ لزوم توجه به استفاده بهینه از منابع آبی و نهادینه کردن فرهنگ مصرف

امام جمعه فردیس : دشمن با جنگ نرم به دنبال براندازی نظام است

اعضای شورای و شهرداری فردیس برای رفع مشکلات مردم این شهر تلاش کنند

تضعیف روحیه انقلابی گری هدف دشمن است/ حرکت در مسیر شهدا فراموش نشود

جایی که همه مثل هم فکر می کنند.../عکس نوشته

سفر معاون سیاسی وزیر امور خارجه به آلمان

تلاش برای کنار گذاشتن اختلافات در راستای پیشرفت کشور

عکس/ پدیده نادر ابرماه سرخ-آبی!

کرانچار اخراج می شود؟ + عکس

استاندار سمنان تاکید کرد استفاده از جدیدترین فنّاوری های روز در سیستم آب رسانی/ لزوم توجه به استفاده بهینه از منابع آبی و نهادینه کردن فرهنگ مصرف

ساخت پلاسکوی جدید از دهه فجر

ربات ارزیاب سانچی فردا زیرآب می رود

با این عمل، دل های همه را به سمت خود جذب بکنید

احتمال توقف فعالیت‏های دولت ترامپ

دعای فرزند برای پدر و مادر و بالعکس/ نقش پدر و مادر در تربیت فرزندان با دعای مخصوص

امام جمعه فردیس : دشمن با جنگ نرم به دنبال براندازی نظام است

ابراز نگرانی دبیرکل سازمان ملل از عملیات عفرین

رایزنی های سید عباس عراقچی در آلمان

اعضای شورای و شهرداری فردیس برای رفع مشکلات مردم این شهر تلاش کنند

در نماز جمعه های امروز؛ از یک پیشنهاد به رییس جمهور در مورد حقوق وزرا تا کنایه برجامی

روحانی درگذشت مادر شهیدان زینلی را تسلیت گفت

تعداد پروازهای فرودگاه شهر دوگنبدان افزایش می یابد

ایران با درایت مقام معظم رهبری از قدرت بزرگ برای چانه زنی در مذاکره با قدرت های بزرگ برخوردار است

مراسم یادبود ایوب مظفری خدمه کشتی سانچی در باشت

به زودی خانواده شهدای آتش نشان تحت پوشش امور ایثارگران شهرداری قرار می گیرند

دولت پاسخگوی کاهش بودجه پزشک خانواده باشد

بیش فعالی پساانتخاباتی سیدابراهیم رییسی؛ از سخنرانی ها تا سفرهای استانی

عکس/ کولاک در جاده سقز - بانه

سیدحسن نصرالله: حوادث منطقه ماهیت اهداف آمریکا را نشان می دهد

صدیقی: تلگرام منبع فساد است /دادستان اراک: قتل یک متهم در بازداشتگاه با باتوم کذب است/میرسلیم: کار، کار منافقین است!/پاسخ تلویحی علم الهدی به روحانی/روایت زنگنه از دروغ شاخدار درباره سانچی

بنزین گران نمی شود/ حقوق کارمندان افزایش می یابد

تقدیر العبادی از تلاش های وحدت بخش مرجعیت عالی عراق

محمد موسوی مهمان دورهمی می شود

تصاویر جلسه انتخاب رهبر به طور کامل قابل انتشار است

اردک روباتیک، همراه همیشگی کودکان مبتلا به سرطان

پوجدمون از دور کاتالونیا را رهبری می کند

ترامپ باید به درمانگاه برده شود / نفوذی ها در مناصب مختلف مأموریت دارند مردم را ناراضی کنند / حجم اخبار منفی در فضای مجازی ناراحت کننده است / آمریکا در 2 ماه اخیر در عراق، سوریه، لبنان، یمن، فلسطین، ایران، آفریقا و آمریکای لاتین شکست خورده

راه باز است و مشکلی در کشور نیست / اگر پیامبر(ص) بودند و یک کارخانه تعطیل می شد می رفتند و می دیدند چطور باید مساله را حل کرد

لبخند زدن چه خواصی برای ما دارد؟

فضای مجازی میدان جولان شایعه پراکنی است / این فضا می تواند انسان ها را از نظام جدا کند؛ نمونه آن را در رویدادهای اخیر شاهد بودید / با این شبکه اجتماعی پول مردم از بانک ها دزدیده می شود، تروریست ها عضوگیری می کنند و مغزها را شستشو می دهند / باید این فضا را مدیریت کنیم؛ تا کی باید در این ا

هماهنگی و وحدت خوبی بین سپاه و ارتش برقرار است

حمید معصومی نژاد عزادار شد + عکس

رای گیری نشست خبرگان رهبری در سال 68 قانونی انجام شد / اسناد و تصاویر این جلسه به طور کامل موجود و قابل انتشار است / بسیاری از افراد خبرگان آن سال هم حاضر هستند

حامل های سوخت گران نمی شوند / یارانه پردرآمد ها در سه ماه نخست سال 97 به تدریج حذف می شود

گزارش کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال 97 در اختیار نمایندگان قرار گرفت

گناهکاری که خدا از ولایت خود خارج و تحت سرپرستی شیطان قرار می دهد

احداث مسجد آقا سیدعلی کیا شلمان/ آتش زدن مساجد نشان دهنده ناتوانی دشمنان است

خطبه های نماز جمعه شهرستان های فارس

عکس/ خانه ای عجیب و غریب اما نامریی!

اهتزاز پرچم ابوالفضل العباس (ع) توسط شهید بیضایی در حلب + فیلم

روحانی درگذشت مادر شهیدان زینلی را تسلیت گفت

گزارش کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال 97 در اختیار نمایندگان قرار گرفت

بودجه 97، اشتغال زدا بوده؛ نه اشتغالزا

احتمال تعطیلی امور جاری دولت ترامپ

سخن همکار: باز ایستادگان ، درغبار تبعیض از عدم اجرای قانون مدیریت خدمات کشوری

سخن همکار: بازنشستگان ارسال قانون مدیریت خدمات کشوری با اهرم فشار تجمعات میسر شد

سخن همکار: دولتمردان ونمایندگان محترم باید شاکله وبینیان قانون مدیریت برمبتنی عدالت در پرداختها براساس همترازی ، نه همسان سازی

سخن همکار: رویای همسان سازی حقوق بازنشستگان چه زمانی به واقعیت تبدیل می شود ؟

سفر عراقچی به آلمان / آخرین تحولات برجام مورد بررسی قرار گرفت

گزارش: عدم توافق احزاب منطقه کردستان عراق برای شرکت در انتخابات پارلمانی

ماجرای زوج آمریکایی که 13 فرزند خود را شکنجه می کردند/ بچه ها روزی یک وعده غذا می خوردند و سالی یک بار به حمام می رفتند/ جلوی بچه ها غذا می گذاشتند اما حق نداشتند بخورند

مقصر حادثه سانچی که بود؟

اقامه نماز طلب باران - سرایان

استاندار کرمانشاه: یادمان ها نماد فرهنگ ایثار و شهادت است

علل برکناری رییس سازمان اطلاعات عمومی مصر/ تحلیل

تمرین مشترک بانوان ملی پوش کاراته با 3 کشور در پاریس

کره شمالی، ایران، چین و روسیه در راس راهبرد نظامی جدید امریکا

سفر سید عباس عراقچی به آلمان

کینه توزی دشمن وجعل سند در رسانه هایش

رونمایی از پنجمین مسیر گردشگری در بافت تاریخی منطقه 11 تهران/تصاویر

ویدئو کمتر دیده شده از جهاد مغنیه در حال حفاظت از سید حسن نصرالله

بدون تعارف این هفته 20/30هنرمند یزدی که میلیاردر شد

برگزاری جلسه بررسی افتتاح مرکز فرهنگی دفاع مقدس و یادمان مرصاد با حضور مسئولان استانی

نصرالله: سخنان تیلرسون منافقانه و دروغ است

دانلود آهنگ جدید محسن جهانگیری بنام تولد منه

بازگشت دوباره اوباما به عرصه سیاست

اقتصاد مولد؛ حلقه مفقوده بودجه 97

آمریکا در شورای امنیت هم منزوی شد

یادداشت عارف به مناسبت سالگرد پلاسکو

تمام درآمد کشور به زور به 300 هزار میلیارد تومان می رسد/همچنان دچار رکود هستیم

تمام درآمد کشور به زور به 300 هزار میلیارد تومان می رسد/همچنان دچار رکود هستیم