مطالب مرتبط:
همه ماجرای مرگ 9 کوهنورد در اشترانکوه
شرح مرگ 9 کوهنورد در اشترانکوه/ نقش کوهنوردان حاضر در پناهگاه در مرگ فرد سرما زده/ صاعقه، علت اصلی وقوع بهمن
شرح مرگ 9 کوهنورد در اشترانکوه/ نقش کوهنوردان حاضر در پناهگاه در مرگ فرد سرما زده/ صاعقه، علت اصلی وقوع بهمن
ساخت یادمان کوهنوردان جان باخته اشترانکوه در مشهد
ساخت یادمان کوهنوردان جان باخته اشترانکوه در مشهد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 27 آذر 1396 ساعت 10:022017-12-18ورزشي

همه ماجرای مرگ 9 کوهنورد در اشترانکوه


کوهنوردانی از مشهد به نیت فتح آلپ ایران راهی منطقه "کول جنو" اشترانکوه شدند.

قله را فتح کردند.

عکس یادگاری گرفتند و در فیلمی کوتاه، خوشحالی خود از این فتح پیروزمندانه را اعلام کردند.

- ": هوا بسیار سرد بود، پیش بینی ها حکایت از آن داشت که کولاک در منطقه ادامه دارد.

تیم برای بازگشت از قله اقدام کرد.

وضعیت هوا نشان می داد که شرایط دشواری پیش روی کوهنوردان است.

4 تن به عنوان جلودار از سایرین جدا شدند.

4 تنی که یکی از میانشان به علت سرمازدگی جان باخت و 3 تن از آن ها به راویان قصه تلخ کوهنوردانی تبدیل شدند که بهمن جان آن ها را گرفت.

در رابطه با جزییات بیشتر حادثه جان باختن 8 کوهنورد در اشترانکوه گفت و گویی را با محمد محمدی، معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر لرستان و مسئول عملیات یافتن کوهنوردان مفقود داشته ایم.

وی در رابطه با زمانی که حادثه وقوع بهمن و گرفتار شدن کوهنوردان به جمعیت هلال احمر لرستان اعلام شده است، گفت: ساعت 3:15 بامداد روز جمعه 17 آذرماه، طی تماس یکی از کوهنوردان با هلال احمر ازنا مشخص شد که 15 کوهنورد برای فتح قله کول جنو عازم اشترانکوه شده اند، اما پس از صعود، در راه بازگشت با مشکلاتی مواجه شده و تعدادی از آن ها مفقود هستند.

وی افزود: در کمترین زمان ممکن شرایط را به مرکز کنترل فرماندهی اعلام کردیم و من نیز مسئولیت تجسس به منظور یافتن پیکر کوهنوردان مفقود را برعهده گرفتم.

معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر لرستان با اشاره با اعزام دو تیم ارزیاب از شهرستان ازنا به منطقه اشترانکوه بلافاصله بعد از اعلام حادثه، اظهار کرد: حوالی ساعت 4 بامداد دو تیم ارزیاب از شهرستان ازنا عازم منطقه اشتران کوه شدند، اما آن زمان هنوز اطلاعات کاملی از حادثه نداشتیم و باید اطلاعات اولیه از حادثه را به دست می آوردیم.

محمدی در خصوص مباحث مطرح شده از سوی تیم پشتیبان کوهنوردان که در پناهگاه حضور داشتند اظهار کرد: 3 تن به عنوان تیم پشتیبان در پناهگاه حضور داشتند و همراه تیم عازم منطقه نشده بودند.

آن ها اعلام کردند که تعدادی از همراهانشان دچار بهمن شده و ممکن است شرایط مطلوبی نداشته باشند.

وی در رابطه با جدا شدن اعضای تیم کوهنوردی از یکدیگر پیش از وقوع بهمن خاطرنشان کرد: 4 تن از افراد زمانی که قله را فتح کردند به عنوان گروه اصلی و جلودار از سایرین جدا شده تا با زدن کارگاه شرایط را برای بازگشت سایر کوهنوردان فراهم کنند.

معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر لرستان ادامه داد: از میان این 4 تن یکی از کوهنوردان در میانه راه موفق به رسیدن به پناهگاه نمی شود و متأسفانه به دلیل سرمازدگی جان خود را از دست می دهد.

محمدی با بیان اینکه 3 کوهنورد بازگشته به پناهگاه به همراه تیم پشتیبان قادر بودند کوهنورد جان باخته را نجات دهند گفت: تیمی که دچار حادثه شده بود شامل 8 تن می شد که تمام آن ها جان خود را در حادثه از دست دادند و کوهنوردی که دچار سرمازدگی شده بود تا پناهگاه فاصله زیادی نداشت.

6 نفری که در پناهگاه حضور داشتند می توانستند بازگشته و جان یک کوهنورد دیگر را نجات دهند، اما متأسفانه این اتفاق رخ نداد.

وی در خصوص اعلام علت مرگ نخستین پیکر یافت شده از کوهنوردان حادثه دیده اذعان کرد: زمانی که نیرو های هلال احمر در محل حادثه حضور پیدا کردند نخستین پیکر کوهنورد جان باخته یافت شد.

در دقایق اولیه مشخص شد که وی به علت سرمازدگی به کمای عمیق فرورفته و پس از آن جان خود را از دست داده است.

مرگ وی به هیچ وجه به دلیل گرفتار شدن در بهمن نبود و این کوهنورد به دلیل سرمای شدید جان خود را از دست داد.

معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر لرستان با اشاره به صحبت های مطرح شده از سوی تیم اعزامی هلال احمر با 3 کوهنوردی که از حادثه در امان مانده بودند اظهار کرد: نیرو های ما طی صحبت هایی که با افراد نجات یافته از حادثه داشتند تا حدود زیادی به مکان حادثه پی بردند.

بعد از آن در محلی که بیشترین احتمال حضور افراد در آن وجود داشت حاضر شده و اقدامات خود به منظور یافتن کوهنوردان مفقود را آغاز کردند.

کوهنوردان نجات یافته پیش بینی درستی از مکان گرفتار شدن سایر همراهانشان داشتند و خوشبختانه زمانی که در منطقه حضور پیدا کردیم، جستجوهایمان نتیجه بخش بود.

محمدی با بیان اینکه تیم امدادی پس از مدتی گشت در منطقه به چند کوله پشتی دست یافت خاطرنشان کرد: در ابتدای گشت در منطقه با چند کوله پشتی مواجه شدیم که در بررسی آن ها مشخص شد کوله پشتی ها متعلق به 8 کوهنورد مفقود است.

وی ادامه داد: به این نتیجه رسیدیم که کوهنوردان مفقود دچار کولاک و بهمن شده به همین خاطر زیر برف مفقود شده اند.

آن زمان که از حضور کوهنوردان در آن نقطه مطمئن شدیم، جستجو های خود را افزایش داده و در آن منطقه تمرکز کردیم.

معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر لرستان در خصوص نحوه تجسس به منظور یافتن کوهنوردان مفقود تصریح کرد: گروه نخست شامل 25 نفر گشت های خود را آغاز کرده و با میله های سونداژ که به همراه داشتند نقاطی که پیش بینی می شد پیکر کوهنوردان در آنجا مفقود شده باشد را مورد بررسی قرار دادند.

محمدی ادامه داد: ساعت 13 و 42 دقیقه ظهر جمعه 17 آذرماه پیکر مرتضی غلام پور از زیر بهمن خارج شد و ما نخستین پیکر را در عمق یک و نیم متری برف یافت کردیم.

وی با تأکید بر وضعیت جوی نامساعد در منطقه اشترانکوه گفت: در شرایط آفتابی، دما در منطقه ای که کوهنوردان در آنجا گرفتار شده بودند منفی 25 درجه سانتی گراد است و بدون شک دوام آوردن در این دمای سرد ممکن نبوده است.

معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر لرستان با اشاره به دشواری عملیات نیرو های هلال احمر خاطرنشان کرد: ما سال 84 با حادثه تلخی روبرو شدیم.

آن زمان نیرو های هلال احمر برای یافتن پیکر دو کوهنورد عازم منطقه شدند، اما به دلیل وقوع بهمن 4 تن از افرادی که تحت عنوان نیروی کمکی در اشترانکوه حاضر شدند به دلیل وقوع بهمن، جان باختند.

به دلیل خاطره تلخ و تجربه بسیار بدی که پیش تر در اشترانکوه داشتیم باید تمام شرایط را سنجیده و پس از آن اقدام به یافتن پیکر کوهنوردان مفقود می کردیم.

ترس از وقوع حادثه جدید، سبب شد نیرو های ما با در نظر گرفتن تمام جوانب عملیات خود را آغاز کنند و کوچکترین خطرارت را مد نظر قرار دهند.

محمدی " سونداژ" را اصلی ترین ابزار نیرو های هلال احمر برای یافتن کوهنوردان مفقود دانست و اظهار کرد: تنها به وسیله میل های سونداژ می توانستیم برای یافتن پیکر کوهنوردان مفقود اقدام کنیم.

زیرا حجم برف بسیار زیاد بود و با روش های دیگر یافتن پیکر ها ممکن نبود.

میله ها را وارد برف می کردیم و جایی که میله با وسیله و یا جسمی برخورد می کرد، آن نقطه مورد جستجوی کامل قرار می گرفت.

وی در خصوص نحوه عملیات نیرو های هلال احمر در روز دوم حادثه گفت: در روز دوم 65 نفر از نیرو های هلال احمر عازم منطقه ای که حادثه در آنجا رخ داده بود شدند و این نیرو ها از هلال احمر ازنا، الیگودرز و خرم آباد بودند.

معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر لرستان ادامه داد: درروز دوم، نیرو های ما موفق شدند پیکر 6 کوهنورد مفقود که 2 تن از آن ها زن بودند را از زیر خروار ها برف خارج کنند.

کوهنوردانی که به همراه یکدیگر در منطقه حضور داشتند، نسبت خانوادگی نداشته و همه هم تیمی بوده اند.

محمدی با اشاره به قرار داشتن تمام کوهنوردان در یک مسیر مشخص بیان کرد: تمام پیکر هایی که در روز دوم پیدا شد، در یک مسیر مشخص از دره تا دهلیز بود و مشخص شد که کوهنوردان زمان وقوع بهمن در یک مسیر قرار داشته اند.

وی در خصوص اعزام بالگرد به منطقه به منظور جابجایی نیرو های هلال احمر و همچنین اجساد اظهار کرد: بالگرد های حاضر در منطقه 350 تن را به طور رفت و برگشت به منطقه اعزام کردند که در مجموع 42 ساعت پرواز از زمان اعلام حادثه تا یافتن آخرین پیکر صورت گرفت.

معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر لرستان افزود: همچنین 10 تن بار شامل ابزارآلات و همچنین مواد غذایی برای نیرو های تجسس به منطقه ارسال شد، اما متأسفانه تعداد روز هایی که نیرو های هلال احمر جست وجوی خود را ادامه دادند زیاد بود.

محمدی در رابطه با چرایی متوقف نشدن عملیات تجسس برای یافتن تنها پیکر باقی مانده حادثه وقوع بهمن در اشترانکوه گفت: پیکر سیدعلی حسینی در روز هفتم پیدا شد و تا آن روز، نیرو های هلال احمر و کوهنوردان کمکی حاضر نبودند منطقه را ترک کنند.

در روز چهارم حادثه با توجه به شرایط دشوار جوی، درخواست کردیم که پایان عملیات اعلام شود تا بعد از گذشت چند ماه و بهبود شرایط آب و هوایی بار دیگر جست وجو ها را در فصل تابستان آغاز کنیم، اما آن زمان نیرو های هلال احمر به ما اعلام کردند که اگر این اتفاق رخ دهد آن ها به صورت شخصی در منطقه حاضر شده و به تجسس های خود ادامه می دهند.

وی در تشریح جزییات یافتن پیکر آخرین کوهنورد باقیمانده حادثه اشترانکوه تصریح کرد: شواهد نشان می داد سیدعلی حسینی به دلیل حرفه ای بودن و همچنین احساس مسئولیتی که داشته است عقب دار تیم بوده و زمان وقوع بهمن اولین آسیب و اولین غرش بهمن به پیکر او برخورد کرده است.

سید علی حسینی از نیرو های هلال احمر مشهد بود و به همین خاطر نیرو های هلال احمر به دلیل همکار بودن با وی، احساس مسئولیت بیشتری برای یافتن پیکر این کوهنورد داشتند.

معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر لرستان ادامه داد: میزان آسیب دیدگی پیکر سیدعلی حسینی بسیار زیاد بود به طوری که پیکر این کوهنورد با کف کوه مماس شده و جسد وی تا حدود زیادی آسیب دیده بود.

پس از آن مشخص شد قطعه سنگی بزرگ به روی پیکر سید علی حسینی افتاده و به همین خاطر بوده که نیرو های امدادی با میل های سونداژ موفق به یافتن پیکر آخرین کوهنورد نشده بودند.

محمدی با بیان اینکه پیکر سیدعلی حسینی در خط اصلی که سایر پیکر ها یافت شد قرار نداشت خاطرنشان کرد: نیرو های هلال احمر با زدن تونل موفق به یافتن پیکر سیدعلی حسینی شدند و طی شرایط بسیار دشوار جسد آخرین کوهنورد حادثه اشترانکوه پیدا شد.

وی در رابطه با حواشی مطرح شده پیرامون علت وقوع بهمن در منطقه زمانی که کوهنوردان در آنجا حضور داشته اند اظهار کرد: عده ای مدعی شده اند که کوهنوردان به دلیل شکستن دیوار های صوتی سبب وقوع بهمن شده اند، اما باید به این موضوع توجه شود که کوهنوردان جانباخته همه حرفه ای بوده و ممکن نیست عامل وقوع بهمن باشند.

هیچ کدام از اعضای تیم اعزامی، کوهنورد مبتدی نبوده اند که بخواهند با اقداماتی که در کوه انجام می دهند سبب وقوع بهمن در کوه شوند.

معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر لرستان افزود: محتمل ترین علت وقوع حادثه بهمن، رخ دادن صاعقه و پس از آن شدت بارش در منطقه بوده است و سایر احتمالات قابل پذیرش نیست.

محمدی در خصوص شرایط کوهنوردی که به عنوان راهنمای کوهنوردان مشهدی در منطقه اشترانکوه جان باخته است، گفت: امان الله جوکار، راهنمایی که اهل الیگودرز بود در هفته دو بار به بالای قله صعود داشته و به هیچ وجه نمی توان وی را فردی بی تجربه دانست.

وی با بیان اینکه تیم اعزامی به منطقه اشترانکوه بدون خطا نبوده است تصریح کرد: تیم اعزامی تیم خبره ای بوده و اعضا از آمادگی لازم برای یک صعود دشوار بهره مند بودند، اما به هیچ وجه نمی توان اعضا را مبری از خطا دانست.

طی بررسی هایی که داشتیم مشخص شد اعضا در صعود خود به برخی نکات توجه کامل را نداشته اند و شاید این دلایل در وقوع بهمن در منطقه نقش داشته است.

معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر لرستان با اشاره به در اختیار داشتن GPS همراه تیم اعزامی به منطقه اشترانکوه اظهار کرد: اعضای تیم کوهنوردی که در منطقه حاضر شدند با خود GPS به همراه داشتند، اما فردی که در باشگاه کوهنوردی آن ها را هدایت می کرده است باید در رابطه با حادثه توضیحاتی را ارائه دهد.

بعد از حادثه مشخص شد زنی که مسئولیت باشگاه کوهنوردی که جانباختگان حادثه عضو آن بوده اند را برعهده داشته، کنترل جانباختگان حادثه را از طریق GPS برعهده گرفته و تا پیش از وقوع بهمن، آن ها را هدایت می کرده است.

محمدی با اشاره به آمادگی کامل تیم هلال احمر لرستان خاطرنشان کرد: نیرو های هلال احمر لرستان از آمادگی کافی برخوردار بوده و حتی اگر بار دیگر طی روز های آینده شاهد اتفاق تلخ دیگری در منطقه باشیم می توانیم از پس خدمات امدادی به خوبی برآییم.

هیچ مشکلی در جستجوی کوهنوردان نداشتیم و تنها به دلیل کمبود برخی امکانات در استان، درخواست دریافت کمک از استان های همجوار را اعلام کردیم.


کلید واژه ها: کوهنورد - کوهنوردان - جمعیت هلال احمر - هلال احمر - حادثه - منطقه - امداد - لرستان - هلال - شرایط - جمعیت - نشان - معاون - رابطه - مفقود - اطلاعات - محمد - نجات - عکس یادگاری - همراه - باخت - ساعت - کوهنوردی - پیش بینی - یادگاری - کارگاه - اعزام - ایران - میانه - جمعه

آخرین اخبار سرویس:
اسامی تیم ملی کشتی فرنگی برای جام تختی اعلام شد

واکنش علی پروین به جدایی طارمی و احتمال قهرمانی پرسپولیس

حرکت قابل تحسین کریم انصاری فرد در مقابل هوادار یونانی + عکس

پاداش ویژه ای که باشگاه القادسیه برای بازیکنانش در نظر گرفت

استقلال؛در مسیر موفقیت!

حدود 200 ورزشکار روس در المپیک زمستانی 2018 حاضر می شوند

حرکت عجیب رونالدو پس از مصدومیت خونین در بازی!

خبری جذاب برای استقلالی ها/ فرهاد مجیدی دستیار شفر می شود

ستاره سرخ پوشان : خودمان، کارمان را سخت کردیم !

پایان رقابت های کونگ فو قهرمانی استان با شناخت نفرات برتر

واقعاً تیمی را در سطح رقابت با پرسپولیس نمی بینم ؛ استقلال با چند تساوی نشان داد هنوز برای تیم شدن کار دارد!

نفرات و تیم های برتر معرفی شدند

گاهی اوقات در فوتبال عدالت اجرا نمی شود

گل عابدزاده ای فرزانه توسلی دروازه بان تیم ملی فوتسال!

پیام کریم انصاریفرد برای مسعود شجاعی

احتمال یک قتل در فوتبال ایران!

سرمربی روسونری : از نمایش کلی تیم راضی هستم !

برگزاری جلسه هیئت مدیره پرسپولیس در ورزشگاه کاظمی

قضاوت داور همدانی در AFC کاپ فوتبال آسیا

رحمتی، شانس اول جدال با پارس جنوبی

فیلم/ مصدومیت و خونریزی رونالدو در مقابل دپورتیوو لاکرونیا

قضاوت داور همدانی در AFC کاپ فوتبال آسیا

خواب زمستانی برپیکره پروژه های ورزشی بروجرد

ورزشکار تبریزی آقای گل مسابقات بین المللی فوتبال ترکیه

هتل از یخ برای علاقمندان به «بازی تاج و تخت» در قطب شمال +عکس

نبرد قهرمانی در لیگ برتر ووشو

خواب زمستانی برپیکره پروژه های ورزشی بروجرد

نبرد قهرمانی در لیگ برتر ووشو

نخستین شکست ایران در رقابتهای هندبال جام ملتهای آسیا

خواب زمستانی برپیکره پروژه های ورزشی بروجرد

نگرانی عجیب برانکو از این اتفاق/تدبیر برانکو برای عبور از این چالش پرسپولیس

خبر بد از بازار نقل و انتقالات برای پرسپولیس!

انتقام امیر قلعه نویی از تراکتورسازی

سوژه جدید در استقلال؛ گلر شهرآورد کیست؟

اعلام زمان رسیدگی به پرونده محرومیت باشگاه پرسپولیس

زمان بازگشت ستاره قرمزها تغییر کرد

نگرانی عجیب برانکو از این اتفاق/تدبیر برانکو برای عبور از این چالش پرسپولیس

رونمایی استقلال و شفر از شانس دوباره

وعده عجیب بازیکن ملی پوش پرسپولیس به برانکو

اخبار کوتاه از کشتی

سرمربی جدید تراکتورسازی،بازیکن نیجریه ای را نخواست

آمارهایی که می گویند استقلال در مسیر موفقیت است

شکست تیم ملی هندبال ایران مقابل عربستان

پنج هفته سرنوشت ساز پیش روی استقلال

حساب ارازل و اوباش از هواداران اصیل تراکتورسازی جدا است/ بازی با پدیده برای ما حکم مرگ و زندگی را دارد

ورزشکار تبریزی آقای گل مسابقات بین المللی فوتبال ترکیه

مشهد میزبان مسابقات فوتسال پیشکسوتان

ورزشکار تبریزی آقای گل مسابقات بین المللی فوتبال ترکیه

ژکو پیشنهاد چلسی را پذیرفت

سرمربی تیم ملی بوکس جوانان: طلایی های آسیایی به مسابقات جهانی می روند

پیروزی برابر آتالانتا شیرین و لذت بخش بود

شماره 7 بارسلونا به گریزمان می رسد؛ 14 بر تن کوتینیو

مهمانان زمستان گذران گیلان

دبیر و نواب رییس فدراسیون کبدی انتخاب شدند

از دو استقلالی پیش از دیدار با پارس جنوبی تقدیر می شود

دعوت بانوی کُردستانی به اردوی تیم ملی فوتسال

کارت مربیگری شفر صادر شد

پرسپولیس طلب مدافع کرواتش را پرداخت کرد

زمان رسیدگی به پرونده محرومیت باشگاه پرسپولیس مشخص شد

جایگاه جهانبخش در بین برترین های اردویژه+عکس

پروین: علی علیپور مثل فرشاد پیوس بوی گل می دهد

والورده: مسی بهترین بازیکن تمام ادوار است

خبر بد از بازار نقل و انتقالات برای پرسپولیس!

پروین: پرسپولیسی ها مغرور شده اند

احتمال بازگشت فرهاد مجیدی به استقلال؟

تنفر هافبک استقلال از تصمیم دقایق 60 شفر

آمار عملکرد شفر در استقلال

رقیب تراکتورسازی در آستانه معرفی 2 لژیونر جدیدش است

مرور کارهای تاکتیکی شاگردان برانکو/حضور ستاره مصدوم در تمرینات

باید تمرکزمان روی آینده و بازی های پیش رو باشد

مرعشیان برای چهار سال دیگر رییس هیأت کشتی خوزستان شد

نایب قهرمانی جودوکار خراسان رضوی در نخسین گرند پری سال 2018

خبری خوش در باشگاه پرسپولیس/ یک پرونده جنجالی دیگر بسته شد

من از حضور در یوونتوس بسیار خوشحال هستم

رسانه های اسپانیایی در تلاش برای برهم زدن تمرکز ذهنی نیمار هستند !

پارس جنوبی و دانشگاه آزاد در لیگ برتر ووشو به هم رسیدند

ستاره هایی که سابقه بازی زیر دست پپ و مورینیو را داشته اند !

صحبت های محمدجواد تندگویان در برنامه زنده شبکه چهار/ تهران محروم ترین شهر ایران

انصاری فرد مثل مسی، رونالدو، لواندوفسکی، بیل و سوارز!

تیم ملی هندبال ایران مقابل عربستان شکست خورد

کیادربندسری: امیدوارم نتیجه سوچی را در المپیک 2018 تکرار کنم

مهاجم مورد نظر شفر منتظر تاییدیه ایفمارک

تساوی مقابل خیبرخرم آباد نتیجه خوبی بود

دست رد سائلام به سینه بازیکن نیجریه ای تراکتورسازی

برتری مقابل خوشه طلایی ساوه، مسیر دسترسی پاسی ها به صعود

زیر دو خم و حاشیه های ورزشی مازندران

تقدیر باشگاه استقلال از دو پیشکسوت خود پیش از بازی با پارس جنوبی

از واژه مبتذل ترامپ درباره برخی کشورها خشمگین شدم

ونگر: ویلشر می تواند کاپیتان بعدی آرسنال باشد

مرحله کشوری مسابقات قرآن سازمان آموزش فنی و حرفه ای آغاز شد

تور جهانی والیبال ساحلی کیش؛ دو تیم از قزاقستان اضافه شدند

شکست تیم ملی هندبال ایران مقابل عربستان

عکس| سردار آزمون در حال ساز زدن

شکست هندبال ایران در مقابل عربستان

رحمتی برای جباری پادرمیانی نکرد؟

خبر خوش برای استقلال!

چند پرسپولیسی پول بیشتر می خواهند

یک پرونده دردسر ساز پرسپولیس بسته شد

پیشنهاد هنگفت تیم مسکویی به هم پستی سردار آزمون

قهرمانی پرسپولیس در لیگ قطعی است/ حالا حالاها مانده که استقلال تیم شود

همه ماجرای مرگ 9 کوهنورد در اشترانکوه

همه ماجرای مرگ 9 کوهنورد در اشترانکوه